Aktualizacja: Grudzień 2022

  1. Amica OMP6251BG
  2. Akpo WK-4 Nero Eco
  3. Samsung NK24M1030IS
  4. Electrolux LFP536X
  5. Bosch DWK065G60
  6. Poradnik wyboru okapu do kuchni

Porównanie najlepszych okapów kuchennych:

ModelRodzaj
Liczba prędkości
Wydajność [m3/h]
Poziom hałasu [dB]
Sterowanie
Oświetlenie
Filtry
Amica OMP6251BG
podszafkowy
3
345
67
mechaniczne
LED
aluminiowy + węglowy
Akpo WK-4 Nero Eco
kominowy
3
207
59
mechaniczne
halogenowe
aluminiowy + węglowy (opcjonalnie)
Samsung NK24M1030IS
teleskopowy
3
392
71
mechaniczne
LED
aluminiowy
Electrolux LFP536X
teleskopowy
3
600
68
mechaniczne
LED
aluminiowy + węglowy (opcjonalnie)
Bosch DWK065G60
kominowy
3
593
67
sensorowe
LED
aluminiowy

Najlepsze okapy – Ranking okapów kuchennych 2021

 

1. Amica OMP6251BG Kliknij aby kupić »

Amica-OMP6251BGPierwszym w naszym zestawieniu jest okap kuchenny Amica OMP6251BG, będący produktem polskim. Amica pojawiła się na naszym rynku przeszło 70 lat temu, a tak długi czas funkcjonowania marki pozwala na stwierdzenie, że jego urządzenia cieszą się dużą popularnością i spełniają wymagania użytkowników.

Funkcjonalnością, w którą wyposażony jest czarny okap Amica OMP6251BG, jak również każdy z prezentowanych w naszym rankingu produktów to możliwość pracy w dwóch trybach – pochłaniacza i wyciągu. Pochłaniacz Amica pozwala na pracę bez podłączenia urządzenia do kanału wentylacyjnego. Daje więc to możliwość zainstalowania go niemal w każdej kuchni. W tym wariancie praca, jaką wykonuje pochłaniacz kuchenny Amica, polega na zasysaniu powietrza do obiegu zamkniętego. Następnie powietrze jest filtrowane i oczyszczane dzięki specjalistycznym, aktywnym filtrom węglowym KF 17154, które niestety nie są dołączone do kupowanego urządzenia, jakim jest okap podszafkowy Amica.

Praca w trybie wyciągu polega natomiast na zasysaniu powietrza przez turbinę, które odprowadzane jest do przewodu wentylacyjnego. Zapewnia to prawidłową rotację powietrza w pomieszczeniu oraz gwarantuje bardzo skuteczne odprowadzanie zarówno wilgoci, zapachów, jak i tłustych oparów. Wyłapywanie i oddzielanie tłuszczu od oparów zawdzięczamy wysokiej jakości filtrom aluminiowym. Wykonane są one z materiału odpornego na korozję, dzięki temu mamy możliwość ich wielokrotnego czyszczenia nawet w zmywarce. Dzięki nim meble oraz inne sprzęty kuchenne będą wolne od tłustych nalotów!

Dodatkową zaletą urządzenia, jakim jest Amica okap kominowy to niski maksymalny poziom głośności podczas pracy, który wynosi zaledwie 67 dB! Podwyższa to komfort podczas pracy urządzenia nawet na najwyższym poziomie pracy. Będąc już przy poziomach, warto wspomnieć o możliwości ich regulacji. Amica okap MPP6251BG posiada ich aż trzy, co pozwala na dopasowanie mocy ciągu do bieżących potrzeb. Sama zmiana ich jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki standardowym przyciskom, w jakie wyposażono prezentowany okap Amica podszafkowy.

Tym, w co jeszcze został wyposażony okap do zabudowy Amica, jest energooszczędne i niezwykle żywotne oświetlenie LED o łagodnej i przyjemnej barwie. Pozwala ono na doświetlenie powierzchni roboczej znajdującej się bezpośrednio pod urządzeniem. Niestety, pod względem wydajności okap podszafkowy czarny lub biały Amica nie wypada najlepiej, gdyż wynosi ona 345 m3/h, co pod kątem tej funkcjonalności daje mu przedostatnią pozycję w naszym rankingu. Rekompensowane to jednak może być tym, że Amica okap podszafkowy zbudowany jest w taki sposób, że bardzo łatwo ukryć go pod górną zabudową kuchenną. Ma 60 cm szerokości i dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – jako okap Amica biały (OMP6251WG) i okap Amica czarny (OMP6251BG). Bez względu na kolor okap kuchenny Amica 60 cm możemy kupić już w granicach 450 zł.

Okap AMICA OMP6251BG

Okap kuchenny Amica OMP6251BG to najczęściej wybierany okap do kuchni wśród użytkowników

Zalety
2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
Trzy stopniowa regulacja intensywności pracy
Intuicyjne sterowanie
Przyjemne oświetlenie LED
Wysokiej jakości filtr aluminiowy
Dostępny w kolorze białym i czarnym
Stosunkowo cicha praca
Wady
Konieczność dokupienia dwóch filtrów węglowych
Wydajność na poziomie 345 m3/h to przedostatni wynik w naszym zestawieniu

Kup na Allegro

 

2. Akpo WK-4 Nero Eco Kliknij aby kupić »

Akpo-WK-4-Nero-EcoKolejnym produktem jest okap wyprodukowany przez powstałą w 1989 roku w 100% polską firmę Akpo. Ponad 30-letnie doświadczenie i prężny rozwój doprowadził do produkcji wysokiej jakości urządzeń, zgodnymi z normami EN ISO 9001:2000, które docenione zostały na rynku międzynarodowym.

Okap Akpo 60 cm możemy podłączyć do wyciągu kominowego i używać jako standardowy okap lub bez podłączania, jako pochłaniacz. Dodatkową zaletą, jaką posiada Akpo okap kuchenny jest teleskopowa maskownica. Pozwala one na dopasowanie wysokości urządzenia do naszej kuchni. Świetnym udogodnieniem, które wpływa na jakość i efektywność pochłaniania oparów jaki posiada okap kuchenny Akpo, jest system pochłaniania obwodowego. Pozwala on na zrekompensowanie niskiej wydajności sprzętu, która wnosi 207 m3/h. System ten polega na umieszczeniu dodatkowych szczelin umieszczonych po obwodzie urządzenia. Dzięki temu już żadne opary nie umkną naszemu okapowi!

Załączone do zestawu filtry aluminiowe skutecznie zatrzymują tłuszcze znajdujące się w oparach, co pozwala na zachowanie czystych powierzchni mebli w kuchni. Dodatkowa możliwość zainstalowania filtrów węglowych wspomaga proces oczyszczania powietrza podczas pracy, jaką wykonuje pochłaniacz Akpo. Udogodnieniem, jakie również posiada okap kominowy Akpo jest oświetlenie pozwalające doświetlić przestrzeń roboczą pod prezentowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że producent zainstalował w nim halogeny, co skutkuje większym poborem prądu, niż lampy LED.

Sama klasa energetyczna jaką posiada Akpo pochłaniacz nie jest najwyższa, ponieważ określona jest symbolem E, co wiąże również się z największym poborem prądu urządzenia w stosunku do innych okapów w naszym zestawieniu. Jednak moc, jaką posiada okap kuchenny Akpo 60 cm może być swobodnie regulować za pomocą intuicyjnych przycisków, które umieszczone są na obudowie. Sama obudowa zaś wykonana jest z czarnej blachy malowanej proszkowo oraz szkła hartowanego, co pod względem designu stawia okap Akpo czarny bardzo wysoko. Dodatkowo wpływa na wysoką trwałość.

Dodatkowym atutem sprawiającym, że Akpo okap kominowy znajduje się w naszym rankingu, jest fakt, iż jest on najcichszym urządzeniem podczas pracy. Zakres jego głośności wynosi od 50 dB do 59 dB. Wszystkie te cechy wpływają na idealne wpasowanie się go niemal w każde pomieszczenie – od aneksu kuchennego, do oddzielnej, nowoczesnej kuchni. Pomimo tak wielu udogodnień, Akpo WK-4 Nero Eco możemy kupić w najniższej cenie w naszym zestawieniu, czyli od niewiele ponad 200 zł.

Zalety
2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
Niska cena – najtańszy okap kuchenny w zestawieniu
Dwie teleskopowe maskownice
Filtr aluminiowy w zestawie
Pochłanianie obwodowe
Intuicyjne sterowanie
Nowoczesny i elegancki design
Bardzo cicha praca
Wady
Korzystanie z trybu pochłaniacza możliwe jest po dodatkowym zakupieniu odpowiednich filtrów węglowych
Mniej trwałe i ekonomiczne oświetlenie halogenowe
Klasa energetyczna E
Najsłabsza wydajność w zestawieniu (207 m3/h)

Kup na Allegro

 

3. Samsung NK24M1030IS Kliknij aby kupić »

Samsung-NK24M1030ISNastępnym urządzeniem w zestawieniu jest okap Samsung NK24M1030IS, który przede wszystkim posiada dość wysoką klasę energetyczną, czyli klasę C. Wpływa to bezpośrednio na wymaganą ilość poboru mocy, która jest zdecydowanie niższa, niż innych okapów w zestawieniu.

Jednak tak samo, jak reszta urządzeń, Samsung okap podszafkowy może pracować w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu. A przy tym możliwe jest sterowanie nim na trzech poziomach mocy za pomocą prostych przycisków mechanicznych. Pozwala to oczywiście na dostosowanie do naszych potrzeb mocy pochłaniania oparów. Używając urządzenia, jakim jest okap podszafkowy Samsung funkcja ta może okazać się niezwykle przydatna z uwagi na najwyższy w naszym rankingu maksymalny poziom hałasu, który wynosi 71 dB.

Okap kuchenny Samsung ma standardowo dołączony filtr aluminiowy. Przede wszystkim chroni on wentylator. Dzięki skutecznemu wychwytywaniu tłuszczu i kurzu z oparów wpływa także na przedłużenie żywotności silnika urządzenia. Ważną informacją jest to, że producent zaleca, by czyścić je co 3-4 tygodnie. Nie powinno jednak sprawić nam to problemu, ponieważ możemy to zrobić za pomocą zmywarki lub ręcznie, dzięki prostej i łatwej w czyszczeniu konstrukcji. Jednak aby okap teleskopowy Samsung mógł skutecznie poradzić sobie z przeznaczoną dla niego pracą, poza filtrami aluminiowymi konieczna jest instalacja również filtra węglowego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że jest on dołączony do zestawu.

Dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu do poprzednika, które posiada pochłaniacz Samsung, jest oświetlenie LED. Przede wszystkim jest ono trwalsze, jak również bardziej energooszczędne, niż halogenowe. Zdecydowanie to nowoczesne i najkorzystniejsze oświetlenie idealnie współgra z całym designem, jaki posiada okap Samsung 60 cm. Całość urządzenia jest bardzo minimalistyczna, a obudowa wykonana jest z metalu. Dostępną mamy okap Samsung czarny (NK24M1030IB) lub biały okap do zabudowy Samsung (NK24M1030IS). Sprawia to, że w bardzo prosty sposób dopasujemy go do naszej nowoczesnej kuchni, a cena, jaką będziemy musieli za niego zapłacić, oscyluje w okolicach 500 zł.

Zalety
2 tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz
Wytrzymały filtr aluminiowy
Intuicyjne sterowanie mechaniczne
Nowoczesny design
Dołączony filtr węglowy
Łatwy w składaniu i czyszczeniu
Wysoka klasa wydajności C
Wady
Stosunkowo głośna praca urządzenia

Kup na Allegro

 

4. Electrolux LFP536X Kliknij aby kupić »

Electrolux-LFP536XPrzedostatnim już urządzeniem, jakie zaprezentujemy w naszym rankingu jest okap Electrolux LFP536X. Cechą wyróżniającą go na tle konkurencji jest przede wszystkim najwyższy poziom wydajności wynoszący aż 600 m3/h. Bez problemu więc poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej uporczywym zapachem.

Przy tym, tak samo, jak poprzednik, zainstalowane zostało w nim oświetlenie LED, które jest najbardziej energooszczędną i trwałą opcją dostępną aktualnie na rynku. Posiada także klasę energetyczną C, co oznacza to, że pobiera stosunkowo niewiele prądu, bo tylko 86,5 kWh rocznie. Do zestawu dołączone są filtry aluminiowe zatrzymujące tłuste substancje z oparów, jednak producent zaleca także instalację filtra węglowego, który jednak musimy już samodzielnie dokupić. Sprawiają one, że możemy używać urządzenia, jakim jest Electrolux okap podszafkowy nie tylko w trybie wywiewowym, a także w trybie recyrkulacyjnym.

Parametry techniczne, nowoczesny design i łatwe, intuicyjne sterowanie, jakie posiada okap kuchenny Electrolux, sprawia, iż jest on sprzętem bardzo wysokiej jakości. Jego obudowa wykonana jest w taki sposób, że złożona i zainstalowana pod szafką jest praktycznie niewidoczna. Pochłaniacz podszafkowy Electrolux ma także możliwość wysunięcia, by zwiększyć powierzchnię pochłaniającą wszelkie opary. Dzięki temu nasza kuchnia nie zostaje wizualnie przesycona widokiem sprzętu, a staje się przyjemnym dla oka pomieszczeniem, w którym ugotujemy ulubione potrawy. Można powiedzieć, że okap teleskopowy Electrolux jest urządzeniem praktycznie bez wad. Być może poza ceną, w której możemy go kupić, ponieważ zaczyna się ona od 999 zł.

Zalety
Dwa tryby pracy: wyciąg i pochłaniacz
Wysuwane maskownice
Najwyższa wydajność w zestawieniu (600 m3/h)
Oświetlenie LED
Filtr aluminiowy w zestawie
Wysoka klasa energetyczna C
Elegancki design
Wady
Wysoka cena
Filtr węglowy trzeba dokupić samodzielnie

Kup na Allegro

 

5. Bosch DWK065G60 Kliknij aby kupić »

Bosch-DWK065G60Okap Bosh DWK065G60 jest sprzętem 2w1 oraz już ostatnim, który prezentujemy w naszym rankingu. Można powiedzieć, że jego producent wydobył z innych modeli to, co najlepsze i umieścił w swoim produkcie.

Przede wszystkim okap kuchenny czarny Bosh ma możliwość pracy w dwóch trybach – jako pochłaniacz i jako wyciąg. W drugim trybie, czyli po podłączeniu do wentylacji Bosch okap kominowy uzyskuje najlepszą wydajność, która wynosi aż 593 m3/h! Można by się spodziewać, że będzie to powodować wysoki poziom głośności podczas pracy, jednak i tutaj producent zaskakuje nas maksymalną głośnością na poziomie 67 dB. Sprawia to, że okap czarny Bosh jest również jednym z najciszej pracujących okapów w rankingu. W sytuacji, w której nie potrzebujemy aż tak dużej mocy, mamy możliwość wyboru jeszcze dwóch słabszych poziomów, które regulujemy za pomocą dedykowanego, dotykowego sterowania TouchControl ze wskaźnikami LED. Ledowe jest także dodatkowe oświetlenie zamontowane od spodu urządzenia. Pozwala ono na rozjaśnienie płyty grzewczej oraz obszaru roboczego, nad którym znajduje się okap. Całość tego rewelacyjnego urządzenia dopełniona jest wysoką klasą energetyczną C. Jednak roczne zużycie wcale nie jest takie niskie i wynosi 94,4 kWh.

Pochłaniacz kuchenny Bosch od strony wizualnej prezentuje się bardzo gustownie, a zawdzięcza to obudowie z metalu i czarnego szkła. Sprawia to, że wpasuje się on w każdą elegancką kuchnię lub aneks kuchenny.

Okap ten jako wysokiej klasy urządzenie kupimy od 1000 zł, co niestety stawia go na ostatnim miejscu w naszym rankingu, biorąc pod uwagę cenę. Jednak jest to jedyna kategoria, w której prezentowane urządzenie nie utrzymuje przodującej pozycji.

Zalety
Dwa tryby pracy: wyciąg i pochłaniacz
Wysoka, druga najlepsza wydajność w rankingu (593 m3/h)
Oświetlenie LED
Sterowanie TouchControl
Trzy stopnie regulacji wentylatora
Wysoka klasa efektywności C
Najniższy pobór mocy w zestawieniu
Wady
Wysoka cena urządzenia, ponad 1000 zł

 Kup na Allegro