Aktualizacja: Kwiecień 2024

Pralka to bardzo istotny sprzęt w każdym domu – dzięki niej można wyprać brudne rzeczy, a od jej skuteczności zależy czy rzeczywiście brud się z nich spierze, a one będą czyste, świeże. Można znaleźć naprawdę wiele różnych pralek, przez co wiele osób ma problem w rozeznaniu się jaki model jest najlepszy i dlaczego. Wybraliśmy 5 pralek, by zestawić ze sobą ich liczne funkcje oraz skuteczność. Każda posiada jakieś zalety, ale niestety także i pewne wady. Jak wybrać pralkę by być zadowolonym z wyboru? Przedstawiamy ranking pralek!

Najlepsze pralki – jakie?

W naszym rankingu zestawiamy i porównujemy funkcje 5 znakomitych modeli pralek: Beko WRE 5511 BWW, Bosch WAB 2026 APL, Samsung WW70J5346MW/EO, Electrolux EWT11262ILW i Whirlpool AWE 4519/P. W zależności od tego, czego kto poszukuje i czego wymaga od swojej pralki, różne osoby mogą być zadowolone z różnych sprzętów. Niektórym wystarczą najprostsze funkcje, a inni szukają czegoś szczególnego – bez względu na cenę. Najlepsza pralka dla różnych osób oznacza co innego, jednak podstawowe kwestie wyboru są takie same. Dobra pralka powinna się wyróżniać dobrą klasą energetyczną, czyli być energooszczędna, co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach i zadbać o środowisko. Powinna się też wyróżniać odpowiednią klasą wirowania, w której kryje się poziom hałasu, ale i dopierania ubrań. Musi też wyróżniać się niskim, rocznym zużyciem prądu i wody, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

 

Jak wybrać pralkę?

Pralki mogą posiadać dodatkowe funkcje, na jakie warto zwracać uwagę, ponieważ po prostu pomagają w ich użytkowaniu. Wspierają użytkowników, zapewniając większe bezpieczeństwo, albo skuteczność. Szuflada Stay Clean w zasadzie czyści się sama, przez co nie trzeba na to poświęcać czasu. Bęben Diamond pozwala lepiej zadbać o delikatne tkaniny, więc można je bez obaw wkładać do prania. Specjalna funkcja Smart Check pozwala na samodzielne, automatyczne diagnozowanie przez nią usterek, dzięki czemu szybko wiadomo co należy zrobić. Eco Bubble sprawia, że aktywne bąbelki lepiej rozpuszczają proszek, dzięki czemu szybciej oraz skuteczniej działa on na pranie. W pralkach mogą pojawić się i takie funkcje, jak AquaFusion, która pozwala wykorzystać użyty proszek w całości, dzięki specjalnej blokadzie, zapobiegającej jego marnotrawstwu. W tej chwili niezwykle ważna jest energooszczędność, a nowoczesne pralki wyposażone zostały w technologie, które to gwarantują. Energy Saver to specjalny tryb oszczędzania energii, który warto mieć w pralce, by móc zaoszczędzić na rachunkach.

Nieco podobnie działa Eco Time – to ciekawy tryb, pozwalający oszczędzić nie tylko energię, ale i wodę, co oczywiście pozytywnie odbija się na domowym budżecie. Współczesne pralki pozwalają również lepiej zadbać o samo pranie. Diamond Drum to tryb pozwalający na dodatkową, jeszcze lepszą ochronę pranych ubrań. Funkcja Clean+ to możliwość włączenia wielofazowego cyklu prania, z wykorzystaniem wszystkich aktywnych komponentów. Opcja ta pozwala lepiej dopierać rzeczy, mimo zastosowania niższej temperatury. Warto też zwrócić uwagę na Certyfikat Woolmark. Jego posiadanie wskazuje, że w pralce można prać także i rzeczy wełniane, mimo że zwykle zaleca się ich ręczne pranie. Model Beko WRE 5511 BWW wyróżnia się funkcjami AquaFusion i Self Clean. Electrolux EWT11262ILW posiada certyfikat Woolmark. Samsung WW70J5346MW/EO posiada funkcję Smart Check, Eco Bubble, Diamond Drum, a także Bubble Soak. Z kolei zaletą modelu Whirlpool AWE 4519/P jest między innymi funkcja Clean+.

 

Jaka pralka? – najważniejsze zalety

Najlepszą klasą energetyczną spośród pralek z naszego zestawienia wyróżnia się Electrolux EWT11262ILW, Samsung WW70J5346MW/EO oraz Bosch WAB 2026 APL. Posiadają one klasę energetyczną A+++. Klasę A++ ma model Beko WRE 5511 BWW, a klasę A+ (najgorszą w zestawieniu) ma Whirlpool AWE 4519/P. Kolejna sprawa to klasa wirowania. Największą prędkość wirowania (liczbę obrotów na minutę) posiadają automaty do prania Samsung WW70J5346MW/EO oraz Electrolux EWT11262ILW (1200). Z kolei niskie, roczne zużycie prądu to domena sprzętu Samsung WW70J5346MW/EO. Najniższe, roczne zużycie wody również cechuje ten model pralki.

 

Pralki automatyczne ładowane od góry czy standardowe?

Do wyboru użytkowników są pralki ładowane od góry, albo ładowane od frontu. Wiele osób nie wie jakie wybrać – i czy w ogóle są między nimi istotne różnice. Pralki z ładowaniem od góry są zwykle tańsze od tych ładowanych od frontu, a także świetnie sprawdzają się w przypadku małych łazienek – dla wielu osób ta kwestia będzie bardzo istotna. Reszta pozostaje już raczej kwestią wygody. Łatwiejsze wyjmowanie ubrań to raczej cecha pralek otwieranych od frontu, jednak już samo ładowanie jest wygodniejsze gdy otwór jest u góry. Nie trzeba się schylać, kucać itp. Kto ma problemy z kręgosłupem, na pewno odczuje tę różnicę.

 

Pralka wolnostojąca – pomocne funkcje

Dodatkowe funkcje, zastosowane w pralkach, pozwalają nie tylko lepiej zadbać o pranie i o domowy budżet, ale też ułatwiają kontrolowanie całego procesu prania. Funkcja Auto Sense sprawia, że czas prania zostaje automatycznie wybrany, ponieważ automat do prania dostosowuje zarówno jego, jak i zużycie wody do ilości załadowanych rzeczy. Technologia Fuzzy Logic pozwala na sprawowanie większej kontroli nad procesem prania. Kontrolowane jest obciążenie, obroty, temperatura i poziom wody. Auto Sense i Fuzzy Logic występuje w modelu Electrolux EWT11262ILW.

 

Która pralka będzie najlepsza? – podsumowanie

Jaką pralkę kupić i gdzie kupić pralkę? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, rozważając zakup kolejnych modeli. Na pewno należy zwrócić uwagę na wszystkie wymienione cechy, pozwalające określić jaka pralka będzie najlepiej odpowiadała konkretnym potrzebom. Istotna kwestia to jednak również i cena. Więc jeżeli zastanawiasz się jaka pralka do 1200 złotych, albo do 1000 złotych, to przybliżone ceny automatów zostały zawarte w opisach urządzeń. Każdy chciałby zyskać dobry model, jednocześnie nie przepłacając. Podpowiadamy, że spośród zaprezentowanych modeli pralek najtańsza jest propozycja firmy Whirlpool – Whirlpool AWE 4519/P.