Aktualizacja: Styczeń 2023

Pralko-suszarka to bardzo przydatne urządzenie, które przyda się w wielu domach-a przede wszystkim tam, gdzie dużo się pierze i mieszka liczna rodzina lub małe dzieci. Pralko-suszarki to więcej niż same pralki-posiadają bowiem również umiejętność suszenia prania, co dzieje się przy pomocy gorącego powietrza. Niektóre modele posiadają także nawiew zimnego powietrza, co nadaje suszonym rzeczom świeżości. Jeśli ktoś zastanawia się jaka pralko-suszarka będzie dla niego najodpowiedniejsza i czy lepsza jest pralko-suszarka czy pralka i suszarka, kupowane oddzielnie do domu, znajdzie w naszym artykule wiele pomocnych porad! Jak wybrać pralko-suszarkę, by być zadowolonym?

Suszarka czy pralko-suszarka? – porównanie

Jak działa pralko-suszarka? Wiele osób zastanawia się nad tym, a to kluczowe dla zrozumienia czemu warto kupić podobny sprzęt. Normalnie pranie wywieszamy na stojącą suszarkę lub wiszące pręty, żeby wyschło na powietrzu. Może jednak zostać wysuszone w dużo szybszy sposób-w specjalnym urządzeniu. Może to być albo oddzielna suszarka, albo pralko-suszarka. W tym drugim przypadku jeden sprzęt posiada zdolności obu. Użytkownicy oszczędzają więc miejsce w domu, a przecież łazienki rzadko kiedy są obszerne. Pojawiają się także pytania, co jest lepsze-pralka czy pralko-suszarka? Dla każdego będzie oczywiste, że pralki jedynie piorą, a pralko-suszarki pozwalają na szybkie wysuszenie rzeczy. Jeśli komuś zależy na czasie, powinien zdecydować się na tą drugą opcję.

Ze względu na oszczędność czasu, pralko-suszarka przyda się na przykład rodzicom, którzy muszą często prać i suszyć dziecięce ubranka, albo osobom, które w pracy używają uniformów i potrzebują szybkiego suszenia. W dodatku płaci się tylko za jeden sprzęt, który łączy w sobie dwa-a nie za dwa oddzielne. Efektem może być spora oszczędność. W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych pralko-suszarek, których wady, zalety oraz parametry porównamy, by ukazać jaki model, pod jakimi względami jest najlepszy. To sprzęty od znanych marek: Samsung Eco Bubble WD80J5A10AW, Bosch WVG30460PL, LG F2J6HM0W, Beko HTV8732XAW oraz Electrolux EW7W4684WP.

 

Pralka z suszarką – czy warto?

Wybór pralko-suszarki jest wyborem poważnym-użytkownicy kupują bowiem sprzęt, który ma im służyć przez możliwie długi czas. Warto więc dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, gdy kupuje się pralko-suszarkę do domu. Na pewno bardzo ważna jest ładowność-zarówno pralki, jak i suszarki. Największą pojemnością wyróżnia się Samsung Eco Bubble WD80J5A10AW, Electrolux EW7W4684WP oraz model Beko HTV8732XAW. Ładowność pralki wynosi w nich 8 kilogramów. Z kolei ładowność suszarki jest największa w modelach od Samsung i Beko. W obu przypadkach wynosi 5 kilogramów. Warto zwrócić uwagę także na dostępną liczbę programów-najwięcej, bo aż 16 programów ma model LG F2J6HM0W i Beko HTV 8733 XS0.

Pralko-suszarka ładowana od góry może być także z łatwością zabudowana. Oczywiście, wszystko zależy od modelu i rozmiaru konkretnego sprzętu (musi się przecież dopasować do zostawionego miejsca). W większości jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ukryć pralko-suszarkę pod blatem w łazience lub kuchni. Nawet wówczas, gdy urządzenia są ładowane od frontu (a ma to miejsce w przypadku wszystkich modeli z naszego zestawienia). Zawsze można na przykład dorobić drzwiczki przy blacie, a po ich otwarciu ładować pralko-suszarkę. Warto jeszcze wspomnieć o klasach energetycznych i klasach wirowania. Najlepsza pralko-suszarka to taka, która posiada możliwie najlepszą klasę energetyczną. Wszystkie produkty z naszego zestawienia (prócz jednego) posiadają klasę A. Z kolei klasę B posiada model LG F2J6HM0W. Jeśli chodzi o prędkość wirowania, im jest wyższa, tym sprawniej zostaną usunięte plamy. Największą prędkość wirowania (aż 1600 obrotów na minutę) posiada model Electrolux EW7W4684WP.

 

Pralko-suszarka – która najlepsza?

Wybierając dla siebie pralko-suszarkę, trzeba przyjrzeć się dobrze dodatkowym funkcjom, jakie sprzęty te mogą posiadać. To między innymi funkcje Smart Check, VarioPerfect, Aqua Fusion czy Eco Bubble. Aqua Fusion zapewnia niemal 100% zużycie zastosowanego do prania detergentu. Smart Check pozwala na bieżąco diagnozować błędy-na wczesnym etapie, by można je było łatwiej rozwiązać. VarioPerfect to funkcja pozwalająca na wypranie prania albo wyjątkowo szybko, albo bardzo oszczędnie. Z kolei Eco Bubble wykorzystuje aktywne bąbelki do lepszego usuwania zanieczyszczeń z tkanin. Pralki mogą posiadać i inne funkcje-na przykład AquaWave, co pozwala prać w bębnach nawet delikatne tkaniny. Jeśli chodzi o energooszczędność, warto mieć świadomość, że niektóre pralko-suszarki mogą zużywać więcej wody niż zwykłe pralki. Pracują bowiem szybciej. Najniższe zużycie wody na cykl charakteryzuje pralkę Beko HTV8732XAW (76 litrów). Z kolei najbardziej energooszczędny model to Bosch WVG30460PL (zużywa 952 kWh rocznie).

 

Czy warto kupić pralko-suszarkę? – podsumowanie

Z pewnością każdy będzie zadowolony z wyboru pralko-suszarki. Opinie o tych sprzętach są bardzo dobre, a pozwalają one zarówno na wypranie, jak i wysuszenie ubrań w możliwie krótkim czasie. Przedstawione modele cieszą się dużą popularnością-są nowoczesne i wygodne w użyciu. Na podstawie indywidualnych cech można zaś określić, czy konkretny model odpowiada czyimś oczekiwaniom.