Aktualizacja: Maj 2024

Bębnowe suszarki do ubrań to bardzo przydatne urządzenia, które pozwalają wysuszyć ubrania. Dzięki temu nie trzeba czekać na ich wyschnięcie na powietrzu, co przyspiesza moment, gdy można je znów ubrać. Ma to znaczenie w wielu zawodach, w których ludzie noszą robocze uniformy, ale też na przykład w domach gdzie jest sporo osób lub małe dzieci. Najlepsza suszarka do prania to taka, która nie zajmuje dużo miejsca, działa szybko, posiada liczne programy, jest energooszczędna i pojemna. Gdzie znaleźć najlepsze suszarki do ubrań? Jaka suszarka na pranie będzie najodpowiedniejsza? Postaramy się wyjaśnić!

Suszarka bębnowa na pranie – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić suszarkę do ubrań – niewątpliwie jednak jest to bardzo przydatny sprzęt. W zasadzie wygląda jak pralka, jednak ubrania do niej włożone są już mokre, a jej celem jest ich wysuszenie, co dzieje się dzięki kręceniu bębnem i dzięki użyciu ciepłego powietrza. Jak działa suszarka do ubrań? Wszystko zależy od tego, jakiego jest rodzaju. Istnieją suszarki wywiewne, kondensacyjne i kondensacyjne z pompą ciepła. Pierwszy typ odprowadza parę wodną na zewnątrz, drugi skrapla ją w specjalnym pojemniku lub odprowadza do kanalizacji. Z kolei trzeci typ jest najnowocześniejszy i umożliwia odzyskanie części energii cieplnej, posługując się cyklem parowania i skraplania wody. Jeśli kogoś denerwują porozwieszane pręty czy sznury, na jakich wisi pranie, nie chce już poskręcanych, pogniecionych ubrań i nie chce lub nie może sobie pozwolić na czekanie na powolne schnięcie prania, powinien zakupić taką mechaniczną suszarkę.

 

 

Jaka suszarka do ubrań? – najważniejsze cechy

Najlepsza suszarka do ubrań nie może zajmować zbyt wiele miejsce w łazience, a jednak powinna być odpowiednio pojemna, by zmieściło się w niej pranie wyjęte z pralki. Najpojemniejszym sprzętem w naszym zestawieniu jest Samsung Air Wash DV90M6200CW. Ładowność tego modelu wynosi 9 kilogramów. Najmniejszą ładownością (7 kilogramów) wyróżniają się modele Beko DS7433RX oraz Miele TDB230WP Active. Jeśli zaś chodzi o oszczędność przestrzeni, najlepiej gdy suszarka ma możliwość ustawienia jej w jednej kolumnie razem z pralką. W naszym zestawieniu wszystkie suszarki można ustawić na pralce – co pozwoli zaoszczędzić wyjątkowo dużo miejsca w pomieszczeniu.

Istotna jest również energooszczędność. Najlepszy pod tym względem model to Samsung Air Wash DV90M6200CW, o klasie energetycznej A+++. Pozostałe modele z naszego zestawienia wyróżniają się klasą energetyczną A++. Wszystkie sprzęty posiadają pompę ciepła – są to więc najnowocześniejsze sprzęty. Emitowany poziom hałasu mniej więcej jest podobny (65/66 dB.). Jednak jeśli chodzi o liczbę programów suszenia, różnice między poszczególnymi urządzeniami są znaczne. Najwięcej (aż 17) programów suszenia posiada model Bosch WTR85V5EPL. Z kolei najmniej (jedynie 6) programów suszenia ma sprzęt Electrolux EW8H458BP PerfectCare.

 

Jaka suszarka na pranie bębnowa będzie najlepsza? – dodatkowe funkcje

Dobra suszarka do ubrań powinna posiadać jakieś dodatkowe funkcje, które usprawniają jej działanie i pozwalają na jeszcze lepsze suszenie, ochronę ubrań czy prostszą obsługę. Dobra suszarka do prania pozwala suszyć w niej nawet delikatne rzeczy – możliwość taka dotyczy na przykład modelu marki Bosch. Sprzęt ten posiada System SensitiveDrying, dopasowujący sposób suszenia do rodzaju tekstyliów. Podobnie działa OptimalDry™, obecny w suszarce do ubrań Samsung oraz System SensiCare istniejący w suszarce Electrolux. Produkt marki Miele chroni nawet przed zagniataniem, tym samym skracając czas późniejszego prasowania ubrań.

 

Ranking suszarek do ubrań – podsumowanie

Stawianych jest wiele zapytań dotyczących suszarek do prania. Internauci zastanawiają się ile prądu zużywa suszarka do ubrań, czy lepsza będzie suszarka z pompą ciepła, czy bez, jak działa suszarka kondensacyjna, a jak bębnowa, a także ile trwa suszenie prania w suszarce i czym się kierować wybierając jakiś model do swojego domu. Przedstawione zestawienie najlepszych suszarek do ubrań pozwala nieco lepiej poznać ich funkcje oraz podstawowe parametry, na jakie trzeba zwracać uwagę. Dla wielu osób liczy się przede wszystkim cena. Warto więc dodać, że najtańszy model w naszym rankingu to Beko DS7433RX, a Miele TDB230WP Active to najdroższa bębnowa suszarka do ubrań z naszego zestawienia.