Aktualizacja: Marzec 2024

Każda gospodyni doskonale wie, ile czasu i wody pochłania zmywanie naczyń. Czy nie można zrobić tego łatwiej i taniej? Można. Rozwiązaniem okazuje się dobra zmywarka 45 wolnostojąca. Zautomatyzowany proces mycia wymaga od użytkownika jedynie włożenia brudnych i wyjęcia czystych naczyń. Rynek urządzeń AGD jest jednak rozbudowany, a wyjątku nie stanowią wolnostojące zmywarki 45. Ranking obejmuje najlepsze urządzenia, cieszące się dobrą opinią użytkowników. Jaka zmywarka najlepsza? Jaka zmywarka 45 wolnostojąca będzie trafionym zakupem? Ranking zmywarek 45 wolnostojących rozwieje wszystkie wątpliwości nabywcy.

Naszym zdaniem najlepszy stosunek ceny do jakości ma zmywarka Bosch SPS2HKI59E, pojemna i intuicyjna. W przypadku gdy chcemy mieć model najlepszy z najlepszych, to nieco droższym rozwiązaniem jest Beko DFS28123X, zmywarka ma wiele programów i funkcji oraz jest bardzo pojemna. Jednak, aby koszt nowej zmywarki nie obciążył zbytnio budżetu, zamieściliśmy model najtańszy Amica DFM41E6QISMG, który mimo niskiej ceny, funkcjami trzyma wysoki poziom. W naszym rankingu znalazło się miejsce jeszcze dla 2 zmywarek, Whirlpool WSFO3O23PF i Electrolux ESA22100SX. Pierwsza z nich jest najcichsza z całego zestawienia, druga natomiast ma sporo funkcji i programów, a cena nie jest zbyt wygórowana.

  1. Bosch SPS2HKI59E
  2. Whirlpool WSFO3O23PF
  3. Electrolux ESA22100SX
  4. BEKO DFS28123X
  5. Poradnik wyboru zmywarki wolnostojącej

Najlepsze zmywarki wolnostojące - Ranking zmywarek 45 cm 2021

1. Bosch SPS2HKI59E

Bosch SPS2HKI59E
Zmywarka Bosch wolnostojąca 45 cm cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników, którzy cenią sobie w niej zarówno funkcjonalności ułatwiające zmywanie, jak i mniejszą ilość wody oraz energii potrzebnej do przeprowadzenia cyklu.

JAKOŚĆ

CENA

Decydując się na ten model, należy mieć na uwadze, że zmywarka Bosch SPS2HKI59E jednorazowo może zmieścić 9 kompletów naczyń, co stanowi dość dobry wynik. Ustawiając naczynia mamy do dyspozycji regulowany kosz, 2 półki na filiżanki, tackę na noże czy wyjmowany koszyk na sztućce, co pozwala modyfikować rozstaw. Choć plusem będzie fakt, że bez problemu włożymy do środka nawet większe garnki, to niestety nie ma opcji uruchomienia zmywarki przy połowie załadunku, co stanowi dla niektórych mankament.

Gdy już mamy pełną zmywarkę, pozostaje do wybrania odpowiedni program, a tych mamy aż 6:

  • Eco 50 °C – najoszczędniejszy tryb zużywający 0,7 kWh i 8,5 l wody na cykl,
  • Cichy 50°C – obniża głośność o ok. x1,5 w stosunku do programu Eco,
  • Auto 45-65 °C – zapewnia optymalną wydajność zmywania poprzez specjalne czujniki, które dostosowują zużycie i temperaturę wody oraz czas płukania do stopnia zabrudzenia naczyń,
  • Godzinny 65 °C – dość krótki, ale intensywny program do średnich zabrudzeń,
  • Garnki 70 °C – do naczyń mocno zabrudzonych i odpornych tj. garnki, patelnie czy blachy,
  • Favourite – umożliwia zapisanie ulubionej kombinacji programów oraz funkcji dodatkowych.

Warto dodać, że zmywarka wolnostojąca Bosch posiada klasę energetyczną A+, zużywając rocznie ok. 220 kWh, co w połączeniu z technologią ActiveWater (czyli specjalnie zaprojektowanego wydajnego systemu wody) sprawia, że nawet częsta praca zmywarki nie będzie wpływała na zwiększenie rachunków.

Dla wielu użytkowników znacznie ma również głośność pracy zmywarki. Nie tylko przy użyciu dedykowanego programu, nie musimy martwić się o poziom emitowanego hałasu, w czym duża zasługa zamontowanego silnika EcoSilenceDrive. Cechują go wyciszone odgłosy tarcia i płynna praca, przez co głośność zmywarki osiąga do 46 dB.

Zmywarka Bosch 45 cm posiada także wiele innych funkcjonalności tj.:

  • System ExtraDry – program ten podnosi temperaturę końcowego płukania oraz wydłuża czas suszenia,
  • Asystent dozowania – odpowiada za wydajne rozpuszczenie tabletki czyszczącej,
  • Technologia GlassProtect – funkcja ochrony szkła polegająca na wyregulowaniu stopnia twardości wody (miękka woda niszczy szkło),
  • Home Connect – aplikacja umożliwiająca sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona (licznik tabletek, powiadomienia push, asystent Google czy też system Alexa),
  • Opóźnienie startu – pozwala zaprogramować system na dowolną godzinę, aby czyste naczynia czekały nas po powrocie z pracy czy też z samego rana,
  • System AquaStop – ochrona domu przed zalaniem poprzez odcięcie dopływu wody przy jej niekontrolowanym pojawieniu się.

Podsumowując, w poszukiwaniu zmywarki, która poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzeń, dbając jednocześnie o nasze naczynia, warto rozważyć zakup modelu Bosch.

Zalety
6 programów temperaturowych
Możliwość sterowania przy pomocy smartfona poprzez aplikację Home Connect
System ExtraDry poprawiający suszenie
Technologia GlassProtect do mycia delikatne szkła
Regulowany kosz na sztućce
Klasa energetycznna A+
Wady
Dość wysoka cena
Brak możliwości zmywania przy połowie załadunku

 

2. Whirlpool WSFO3O23PF

zmywarka Whirlpool WSFO3O23PF
Whirlpool to jeden z wiodących producentów sprzętów AGD, który na rynku istnieje już od ponad 100 lat. Nic więc dziwnego, że ich produkty są przykładem innowacyjnych technologii. Sprawdźmy, jakie z nich posiada zmywarka Whirlpool WSFO3O23PF.

JAKOŚĆ

CENA

Ta zmywarka wolnostojąca Whirlpool należy do klasy energetycznej A++. Sprawia to, że nie musimy martwić się o wielkość rachunków za prąd, ponieważ urządzenie jest energooszczędne. W ciągu roku zmywarka zużywa około 212 kWh, co daje nam mniej więcej 129,32 zł. Jest to naprawdę niewielka kwota, za to ogromna oszczędność czasu i energii.

Czy zmywarka Whirlpool 45 wolnostojąca zadba o nasze naczynia z największą starannością? Zdecydowanie. Jest to możliwe, dzięki aż 7 różnorodnym programom:

  • Technologia 6. zmysł – jest to zaawansowany system, który bez problemu poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, tłuszczem czy zaschniętymi resztkami jedzenia. Specjalne czujniki dobierają najlepszą temperaturę, czas oraz moc zmywania, aby cieszyć się nieskazitelnie czystymi naczyniami.

  • Auto – program automatyczny sam dobiera parametry za pomocą sensora zmętnienia wody. Oznacza to, że po jednym płukaniu urządzenie sprawdza zmętnienie wody i na jej podstawie dobiera parametry z zakresu temperatur 45-65 stopni.

  • Eco – tryb eco korzysta ze specjalnego zbiornika Green Tank, w którym jest filtrowana i przechowywana woda z ostatniego płukania. Urządzenie zużywa ją podczas następnego cyklu, dzięki czemu możemy cieszyć się mniejszym zużyciem wody. Woda przechowywana jest maksymalnie do 72 godzin, aby niwelować ryzyko powstawania bakterii.

  • Intensywny – nadaje się do średnio zabrudzonych naczyń i trwa przeważnie do 90 minut w wysokiej temperaturze.

  • Krótki - trwa zazwyczaj do 30 minut w niskiej temperaturze, więc będzie odpowiedni tylko do delikatnie zabrudzonych naczyń.

  • Delikatny – z jego użyciem bez obaw umyjemy szkło i naczynia wymagające niższej temperatury czy mniejszego ciśnienia.

  • Mycie wstępne - program jest przeznaczony do płukania naczyń zimną wodą. Można go dodatkowo zastosować przed zmywaniem mocno zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami jedzenia. Program trwa około 10 minut.

Jeśli chodzi o pojemność, to zmywarka Whirlpool wolnostojąca jednorazowo może pomieścić do 10 kompletów naczyń. W takim przypadku zużycie wody wynosi jedynie 9 litrów dla całego cyklu. Jednak w momencie, gdy nie mamy pełnego załadunku, a chcemy umyć zalegające naczynia, możemy skorzystać z funkcji Multizone. Umożliwia ona wybranie jednego dowolnego kosza z naczyniami, który ma zostać umyty, aby oszczędzić energię oraz wodę. Co więcej, aby umieszczanie szczególnie większych elementów tj. garnki czy patelnie było bezproblemowe, zmywarka Whirlpool 45 wolnostojąca (biała) posiada możliwość regulacji górnego kosza, składane grzebienie w dolnym koszu oraz trzeci kosz na sztućce – wszystko to, aby zyskać więcej przestrzeni, gdy tego potrzebujesz.

Wśród innych funkcjonalności, o których warto wspomnieć, znajduje się:

  • Funkcja opóźnienia startu – możemy ustawić, o której godzinie uruchomi się dany program (także w nocy, gdy często obowiązuje niższa stawka za energię)

  • Aquastop – jest to system ochrony kuchni przed zalaniem. W sytuacji, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia lub przeciekania, program ten automatycznie odcina dopływ wody do zmywarki

  • System zabezpieczenia przed dziećmi – polega on na zablokowaniu panelu sterowania po przytrzymaniu przez kilka sekund specjalnego przycisku.

  • System samoczyszczący – jest to dedykowany program działający w temperaturze 65 stopni, którego zadaniem jest zapewnienie czystości każdemu elementowi wewnątrz zmywarki.

  • PowerClean Pro – zdarza Ci się szorować garnki z obawą, że zmywarka nie ich nie domyje? Ta funkcja rozwiąże problem. PowerClean Pro polega na precyzyjnym skierowaniu strumienia wody z dysz, aby nawet zaschnięty brud z patelni czy naczyń żaroodpornych został dokładnie usunięty.

Niezależnie od tego, który program lub funkcja jest uruchomiona, możemy być pewni, że praca zmywarki będzie przebiegała w ciszy. Jej poziom hałasu wynosi jedynie 43 dB (najlepszy wynik w zestawieniu).

Trzeba przyznać, że mnogość plusów zmywarki Whirlpool sprawia, że można śmiało polecić ten produkt dla osób poszukujących wielozadaniowego sprzętu. Design tego modelu dopełni wystrój każdej kuchni, tworząc estetyczną przestrzeń.

Zalety
Funkcja Multizone
Duża pojemność
7 programów mycia
Wady
Brak możliwości składania wsporników dolnego kosza

 

3. Electrolux ESA22100SX

Electrolux ESA22100SX
Zmywarka Electrolux 45 wolnostojąca o klasie energetycznej A+ to doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za prąd, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie w przypadku średnio, jak i mocno zabrudzonych naczyń.

JAKOŚĆ

CENA

Zmywarka Electrolux 45 z szufladą na sztućce jest przeznaczona na maksymalnie 9 kompletów naczyń. Wyposażona m.in. w regulowany górny kosz, składane uchwyty na filiżanki oraz specjalny stojak na kieliszki, pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń zmywarki. Mały minus musimy natomiast przyznać za brak możliwości uruchomienia zmywarki załadowanej do połowy.

Wynagradza to szereg funkcjonalności, zwiększających efektywność pracy zmywarki:

  • Technologia AirDry – nawet 3x skuteczniejsze suszenie naczyń poprzez automatyczne otworzenie drzwi urządzenia po zakończeniu cyklu,
  • System GlassCare – obniża temperaturę zmywania do 45°C, zapobiegając uszkodzeniu szklanych naczyń,
  • Tryb ExtraPower – podniesienie temperatury i wydłużenie czasu zmywania,
  • Funkcja ExtraHygiene – skuteczna eliminacja zarazków z naczyń poprzez wzrost temperatury w fazie odkażania do 69°C,
  • Opóźnienie startu – możliwość ustawienia cyklu na dowolną godzinę.

Wrażliwym osobom nie zalecamy ustawiania pracy zmywarki na godziny nocne lub podczas wizyty gości, ponieważ emitowany przez nią hałas na poziomie 49 dB. Aczkolwiek nie jest to głośność, która uniemożliwiałaby zaśnięcie, więc aspekt ten nie dla wszystkich może być wadą urządzenia.

Zmywarka Electrolux 45 cm oferuje swoim użytkownikom 8 programów do wyboru:

  • Eco 50°C – podczas jednego cyklu zużywane jest 9,9 l wody oraz 0,78 kWh energii,
  • 160 minut 60°C – do naczyń zaschniętych oraz średnio zabrudzonych,
  • 90 minut 60°C – standardowy program, który można wykorzystać do każdego rodzaju naczyń
  • 60 minut 60°C – do naczyń o lekkim zabrudzeniu,
  • 30 minut 50°C – najlepiej sprawdzi się w przypadku świeżych zabrudzeń,
  • AutoSense – inteligentne czujniki w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń określają najlepsze parametry dotyczące cyklu (czas, temperaturę, ilość potrzebnej wody),
  • Mycie wstępne – szybkie płukanie np. pozostałości potraw z naczyń,
  • Czyszczenie – usunięcie z wnętrza zmywarki osadów z tłuszczu i kamienia. Producent rekomenduje korzystanie z niego 1 na 2 miesiące.

Dzięki swoim rozbudowanym możliwościom Electrolux ESA22100SX stanowi nieocenioną pomoc w utrzymaniu naczyń w czystości.

Zalety
Aż 8 programów do wyboru
Funkcja ExtraHygienie do odkażania
Funkcja delikatnego czyszczenia szkła GlassCare
Regulowany kosz, składane uchwyty na filiżanki
Kosz na kieliszki do wina
Wady
Dość głośne urządzenie (49 dB)

4. BEKO DFS28123X

BEKO DFS28123X
Zmywarka wolnostojąca BEKO góruje w naszym zestawieniu, jeśli chodzi o kwestię pojemności, ponieważ jest w stanie zmieścić aż 11 kompletów naczyń. Nie jest to jednak jedyna zaleta, którą skrywa w sobie ten model.

JAKOŚĆ

CENA

Wśród atutów zmywarki zdecydowanie można wymienić zamontowany w niej silnik inwerterowy. Dzięki niemu urządzenie pracuje ciszej (46 dB), ale również pobiera do pracy mniej prądu. Oczywiście niższy pobór energii to też duża zasługa wykorzystania klasy energetycznej A+. W ciągu 100 cykli zmywarka BEKO DFS28123X zużywa 81 kWh, co w przeliczeniu wynosi ok. 50 zł.

Nie można przejść obojętnie także obok licznych funkcji oferowanych przez BEKO. Mowa tutaj m.in. o:

  • AquaIntense – dodatkowe ramię myjące, 5x zwiększające efektywność zmywania,
  • Oświetlenie wnętrza – wbudowany system oświetleniowy ułatwi nastawianie zmywarki szczególnie wieczorem,
  • Fast+ - skraca czas cyklów nawet 3x, zachowując jednocześnie ich maksymalną wydajność,
  • GlassShield – ustawianie twardości wody w celu ochrony naczyń szklanych, których żywotność może być skrócona przez mycie w zbyt miękkiej wodzie,
  • HotAir – system suszenia gorącym powietrzem, dzięki któremu po pozostawieniu naczyń pewien czas w zmywarce, wyjmiemy je całkowicie suche.

Wspomniana pojemność zmywarki stanowi jedną z największych zalet tego modelu. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu trzypoziomowego systemu Acrobat. Wszystkie kosze są regulowane, a dodatkowo w środku znajdziemy specjalny koszyk na sztućce, który pozwala zaoszczędzić przestrzeń w koszach głównych. Co więcej, zmywarka BEKO 45 cm może być uruchomiona przy niepełnym załadunku. Niestety zdarzały się opinie, że z czasem może zacząć się nieco blokować środkowa szuflada, którą, aby docisnąć do końca należy trochę poruszyć.

Zmywarka BEKO 45 cm dysponuje 8 programami mycia:

  • Eco 50°C – najbardziej ekonomiczny zużywający do jednego cyklu 8.7l wody,
  • Auto 45-60°C – automatycznie określa najlepsze parametry cyklu w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń,
  • AquaFlex – do każdego rodzaju naczyń (również plastikowych),
  • Intensywny 70°C – do silnie zabrudzonych i zaschniętych naczyń,
  • Quick&Shine – 58-minutowy program o temperaturze 60°C do codziennego, szybkiego zmywania,
  • GlassCare 40°C – do delikatnych, szklanych naczyń,
  • Mini 35°C – 30-minutowy program do delikatnie zabrudzonych, wstępnie oczyszczonych naczyń,
  • Mycie wstępne – do usuwania pozostałości na zanieczyszczonych naczyniach,
  • InnerClean – do czyszczenia zmywarki. Zaleca się uruchamianie programu co 1-2 miesiące.

BEKO to, marka ceniona przez użytkowników za dobrą jakość oraz wykonanie produktów. Zatem osoby wybierające ten model na pewno się nie zawiodą.

Zalety
Aż 8 dostępnych programów mycia
Funkcja delikatnego mycia szkła
Dość ciche urządzenie (46 dB)
Bardzo pojemny - aż 11 kompletów naczyń
Klasa energetyczna A+
Kilka programów opóźnienia startu
Wady
Zdarzały się, opinie, że środkowa szufladka z czasem zaczyna się trochę blokować

Porównanie zmywarek wolnostojących: te kryteria pomogły nam wybrać najlepszą zmywarkę wolnostojącą w rozmiarze 45 cm

Tabelka porównawcza najważniejszych parametrów, oprócz funkcji, programów i wymiarów umieściliśmy coś, co dla ekonomii i ekologii nie jest bez znaczenia. Możesz porównać średnie roczne koszty zużycia energii i wody oraz zużycie na 1 cykl każdej ze zmywarek z naszego zestawienia.

[table id=15 responsive=collapse /]