Aktualizacja: Marzec 2024

Zmywarka jest coraz chętniej wybieranym wyposażeniem AGD, dzięki któremu możemy w szybki i prosty sposób pozbyć się stosu brudnych naczyń po niedzielnym obiedzie. Jednak szeroka oferta tych urządzeń na rynku sprawia, że dokonanie ostatecznego wyboru nie jest wcale prostym zadaniem. Dlatego w poniższym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Możemy wyróżnić dwa typy zmywarek:

  • wolnostojąca zmywarka – posiadająca kompletną obudowę oraz blat, ustawiana w dowolnym miejscu,
  • zmywarka do zabudowy – na przykład zmywarka pod blat lub taka, która jest ustawiana w ciągu szafek kuchennych.

Ten poradnik wyboru obejmuje wyłącznie zmywarki wolnostojące 45 cm, oraz 60 cm. Wszystkie opisane niżej cechy z wyłączeniem wymiarów, będą dotyczyły obu rozmiarów urządzeń.

 

Jaką zmywarkę wolnostojącą wybrać? Zacznijmy od kwestii wymiarów

Szerokość oraz wysokość zmywarki wolnostojącej jest jednym z pierwszych elementów, nad którymi zastanawiamy się przed zakupem danego modelu. W momencie, gdy projektujemy kuchnię od początku, mamy większe pole manewru. Gdy jednak wymieniamy dotychczasową zmywarkę albo po prostu chcemy zrezygnować z mycia ręcznego – jesteśmy nieco bardziej ograniczeni dostępną przestrzenią.

Najczęściej spotykanym rozmiarem jest zmywarka wolnostojąca 45 cm oraz 60 cm:

  • Zmywarki 45 cm – jest to idealny wybór, jeśli interesuje nas mała zmywarka wolnostojąca. Jej dokładne wymiary to przeważnie około 84,5 cm x 44,8 cm x 60 cm. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niewielkich kuchniach, gdzie posiadamy niedużo przestrzeni. Przez to, że jest to opcja nieco mniejsza, to zostanie szybciej zapełniona – co stanowi plus szczególnie dla małych na przykład 2-osobowych gospodarstw domowych. Niestety wymiar ten będzie stanowił pewne ograniczenie, jeśli posiadamy duże garnki czy patelnie.
  • Zmywarka 60 cm – wolnostojąca zmywarka w tej kategorii ma dokładniej około 84,5 cm x 59,8 cm x 60 cm. Tym samym jest to obecnie największe urządzenie dostępne w większości sklepów ze sprzętem AGD. Musimy jednak się przygotować na zagospodarowanie większej ilości miejsca w kuchni. Dlatego zmywarka wolnostojąca 60 cm będzie odpowiednim wyborem do przestronnej kuchni, zwłaszcza w przypadku dużych rodzin. Bez problemu zmieścimy w niej większe garnki oraz patelnie.

 

Wybieramy oszczędzanie! Klasa energetyczna oraz zużycie mediów – czy to ma znaczenie?

Są to dwie kwestie, które są kolejnym istotnym czynnikiem podczas wyboru zmywarki.

Zacznijmy od klasy energetycznej, czyli parametru mówiącego nam o ilości zużywanej energii urządzenia. Na etykiecie możemy znaleźć oznaczenie od G do A+++. Im wyższą klasę energetyczną wybierzemy, tym bardziej energooszczędna będzie zmywarka wolnostojąca. W kuchni odgrywa to ważną rolę, ponieważ zazwyczaj posiadamy inne, liczne sprzęty elektryczne, które sumarycznie generują duży pobór prądu. Najlepsza zmywarka 45 cm wolnostojąca, ale również ta 60 cm powinny więc charakteryzować się klasą minimum A+. Określamy to jako minimum, gdyż zmywarka wolnostojąca 60 A+++ czy 40 A+++ to coraz częściej spotykany egzemplarz, aczkolwiek także droższy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że różnica w ilości zużytej wody i energii nie jest na tyle duża, by obowiązkowo inwestować w to rozwiązanie.

Jeśli chodzi o zużycie wody, to należy od razu podkreślić, że zmywarka będzie zawsze wiązać się z mniejszym jej poborem niż w przypadku mycia ręcznego. Dawne modele znane były ze zużycia wody w granicach nawet 50-60 litrów. Obecnie urządzenia wykorzystują ekonomiczne rozwiązania, dzięki czemu zmywarki 45 cm wolnostojące, jak i te 60 cm mogą przez jeden cykl zmywania wykorzystać mniej niż 10 litrów wody. Oczywiście jest pobierana przy tym energia elektryczna, ale to i tak nadal będzie się wiązać z dużymi oszczędnościami w porównaniu z tradycyjnym zmywaniem naczyń.

 

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca – która mniej hałasuje?

Czas na drzemkę malucha, a Ty musisz wstawić zmywanie? Warto więc wybrać zmywarkę niesprawiającą zbyt dużo hałasu, który z czasem staje uciążliwy. Tutaj warto podkreślić, że inaczej odczujemy głośność pracy modeli wolnostojących niż pod zabudowę, gdyż zmywarki pod zabudowę mają dodatkową obudowę, która nieco wygłuszy tę pracę. Tym bardziej trzeba więc zwrócić uwagę na kwestię głośności, wybierając zmywarkę wolnostojącą. Maksymalnie wartość ta powinna wynosić do 50 dB. Nasz ranking zmywarek wolnostojących 2021 zawiera wyłącznie sprzęty znajdujące się poniżej tej granicy.

 

Ilość kompletów naczyń, czyli kilka słów o pojemności

Producenci określają pojemność zmywarki nie za pomocą litrów czy centymetrów sześciennych, a przy użyciu pojęcia „komplet naczyń”. Co możemy przez to rozumieć? Za ogólnie przyjęty standard określany mianem „kompletu” uznaje się trzy talerze, szklankę oraz kilka sztućców. Garnki, patelnie i tego rodzaju naczynia nie są brane pod uwagę. Dlatego aspekt pojemności określa się dosyć szacunkowo w przypadku tych urządzeń. Często zmywarka wolnostojąca 60 cm może jednorazowo przyjąć nawet do 15 kompletów naczyń.

 

Jakie programy znajdziemy w zmywarce?

Poza standardową możliwością regulacji temperatury wody, znaczna część producentów decyduje się na zamontowanie w zmywarce programów, które automatycznie dopasują temperaturę wody do rodzaju naczyń. Ma to ułatwić użytkowanie sprzętu, ale też zadbać o wygląd i trwałość naszej zastawy. Wśród obecnie najczęściej spotykanych programów znajdziemy:

  • Eco – najoszczędniejszy, ale jednocześnie najdłuższy program, który idealnie nadaje się do średnio zabrudzonych naczyń,
  • Auto – ten program sam dobiera parametry za pomocą sensora zmętnienia wody. To znaczy, że po jednym płukaniu automatycznie sprawdza zmętnienie wody i na jej podstawie dobiera parametry z zakresu temperatur 45-65 stopni,
  • Intensywny – nadaje się do średnio zabrudzonych naczyń każdego typu i trwa przeważnie od 60 do 90 minut w wysokiej temperaturze,
  • Delikatny – ta opcja powstała z myślą o szkle i naczyniach wymagających specjalnego traktowania, niskiej temperatury oraz mniejszego ciśnienia,
  • Samoczyszczenie – zadaniem tego programu jest utrzymanie zmywarki w czystości,
  • Garnki – stworzony z myślą o mocno zabrudzonych, ale odpornych naczyniach. Charakteryzuje go wysoka temperatura i długi czas mycia,
  • Płukanie wstępne – po jego włączeniu występuje sam natrysk, który płucze naczynia zimną wodą,
  • Krótki – trwa zazwyczaj od 20 do 30 minut w niskiej temperaturze. Tak krótki czas będzie odpowiedni wyłącznie do delikatnie zabrudzonych naczyń,
  • Nocny – długi program z niską temperaturą oraz ograniczonym ciśnieniem wody dla zmniejszenia poziomu hałasu.

 

Dodatkowe funkcje zmywarek wolnostojących

Czy zmywarka 45 cm wolnostojąca lub 60 cm może być jeszcze bardziej wydajna i funkcjonalna? Jak najbardziej. Dlatego poza wyżej wymienionymi standardowymi opcjami, coraz więcej modeli oferuje dodatkowe parametry ułatwiające użytkowanie zmywarek. Należą do nich między innymi funkcje tj:

  • Połowa załadunku – nie zapełniłeś całej zmywarki, ale chcesz ją uruchomić? Skorzystaj z tego rozwiązania! Dzięki niemu zmywarka dobierze o wiele mniej wody oraz energii niż przy pełnym cyklu zmywania.
  • Auto 3 w 1 – gdy wybierzemy tę funkcję, zmywarka automatycznie rozpoznaje wykorzystany przez detergent, zaś później dostosowuje najlepszy sposób zmywania do wybranego środka myjącego, aby zapewnić najlepszą skuteczność mycia.
  • System ochrony szkła – ten system odpowiada za bezpieczne wyczyszczenie nawet cienkiego szkła – również w wysokiej temperaturze.
  • System oceniania zabrudzeń – zdarzało się, że po zakończeniu cyklu zmywania, zabrudzenia nie znikały? Wypróbuj inteligentny system oceniania zabrudzeń. Jego praca polega na wmontowanym czujniku wysyłającym wiązkę światła. Prześwietla ona wodę, aby wykryć ilość zabrudzeń i detergentu. W sytuacji gdy poziom zabrudzeń jest wysoki, zmywarka automatycznie uwalnia więcej detergentu oraz zwiększa temperaturę zmywania. Po kolejnym płukaniu test jest powtarzany. Koniec mycia następuje wraz uzyskaniem klarownej wody.
  • Opóźniony start – dzięki tej funkcji możemy opóźnić uruchomienie zmywarki nawet o 24h. Możemy zaprogramować system na dowolną godzinę, aby czyste naczynia czekały na nas w momencie, gdy wiemy, że będziemy ich potrzebować.
  • Mycie strefowe – co gdy chcemy umyć talerze i garnki podczas jednego cyklu? Wykorzystajmy mycie sferowe. Możemy dla każdego kosza ustawić odmienny program mycia, aby o każdy element zadbać z największą starannością.
  • Wyparzanie – zmywarka z możliwością wyparzania pozwala na wręcz wysterylizowanie naczyń w temperaturze 80-90°C. Tak dobrana temperatura skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy.

 

Podsumowanie. Jaką zmywarkę wolnostojącą kupić?

Stając przed dylematem zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy, musimy przede wszystkim mieć na względzie jakie warunki w kuchni posiadamy. To od nich w dużej mierze będzie zależała pierwsza część decyzji. Następnie, uważne przyjrzenie się podstawowej specyfikacji urządzenia, pozwoli nam wybrać spośród szerokiej gamy produktów, zmywarkę nie tylko ładną i dopasowaną, ale co ważniejsze użytkową oraz oszczędną. Wyżej wymienione elementy to swojego rodzaju „must have”, dzięki którym zmywanie stanie się prawdziwą przyjemnością.