Aktualizacja: Kwiecień 2024

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe pozwalają na przygotowanie pysznych soków, z zachowaniem obecnych w owocach i warzywach substancji odżywczych, witamin, enzymów i pozostałych cennych mikroelementów. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać właściwy model? Przedstawiamy ranking wyciskarek do soków, który ułatwi podjęcie decyzji zakupowej. Dobre wyciskarki wolnoobrotowe mają na rynku poważną konkurencję, w postaci sokowirówek. Z całą pewnością, większość osób, które chcą wprowadzić do swojej diety zdrowe, naturalne soki, staje przed dylematem – wyciskarka czy sokowirówka? Postarajmy się zatem rozwiać wszelkie wątpliwości.

Menu:

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka – co wybrać?

Pomimo, że oba urządzenia mają podobne przeznaczenie, nie powinny być ze sobą utożsamiane. Owszem, w obu przypadkach produktem finalnym jest sok, jednak dobra wyciskarka wolnoobrotowa znacząco różni się od sokowirówki, nie tylko pod względem konstrukcji, ale także pod względem uzyskiwanego produktu. Wynika z tego, że zamienne stosowanie obu nazw jest błędem – nie ma czegoś takiego jak sokowirówka wolnoobrotowa. Przed dokonaniem wyboru konkretnego urządzenia, warto zastanowić się, z jakich warzyw i owoców będzie wyciskany sok. Sokowirówka poradzi z twardymi owocami i warzywami, ale nie nadaje się do ziół, warzyw liściastych i do drobnych owoców leśnych. Tutaj zaczyna zarysowywać się przewaga wyciskarki wolnoobrotowej, która doskonale da sobie radę i z jednym i z drugim zadaniem. Kolejna rzecz to gęstość soku. Sokowirówka służy do przygotowania “wodnistego”, klarownego soku, który nie nadaje się do przechowywania (wymaga natychmiastowego wypicia). Drugie z omawianych urządzeń pozwala uzyskać gęsty sok, który może być przechowywany w lodówce nawet do 48 godzin. Nie jest to jednak regułą. Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe dają możliwość uzyskania także rzadkiego, przejrzystego soku, dzięki zastosowaniu specjalnego sita z mikrootworami (jak choćby Omega Sana EUJ-707). Technologia wolnoobrotowa pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych w finalnym produkcie, jednak sam proces przygotowania soku jest dość czasochłonny. Jeżeli priorytetem jest czas pracy, lepszym wyborem może okazać się sokowirówka. To urządzenie jest jednak znacznie bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości, warto mieć tego świadomość. Należy też podkreślić, że niektóre sokowirówki sprawdzą się też w wielu innych zastosowaniach kuchennych – pozwalają zmielić mak, miąższ kokosowy, zioła, przygotować przecier, humus, pasztet, a nawet makaron. Zatem, wyciskarka do soków czy sokowirówka? To w dużej mierze indywidualna kwestia, jednak faktem jest, że dobre wyciskarki wolnoobrotowe mają więcej zalet.

Jak działa wyciskarka do soków?

Wyciskarki wolnoobrotowe dzielimy na jednoślimakowe (poziome i pionowe) i dwuślimakowe (poziome). Modele jednoślimakowe wykorzystują pojedynczy wałek, który miażdży poszczególne składniki. W modelach dwuślimakowych, dwa wałki zazębiają się, dzięki czemu proces wyciskania soków jest efektywniejszy. W obu przypadkach elementy wyciskające obracają się powoli, wykonując od 70 do 100 obrotów na minutę. Poziomy i pionowy wariant urządzenia odnosi się do ustawienia wałków. Wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca, wymagają mniejszej obsługi (nie ma konieczności ręcznego dociskania składników soku i krojenia ich na kawałki przed wyciśnięciem). Modele pionowe są też łatwiejsze w czyszczeniu. Wariant poziomy będzie za to lepszy do soków z zieleniny, ale wymaga większej cierpliwości – uzyskanie produktu finalnego trwa nieco dłużej.

Najlepsza wyciskarka do soków – jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową?

Najlepsze wyciskarki różnią się nie tylko konstrukcją, ale także parametrami. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Bardzo istotne znaczenie ma wielkość otworu wsadowego. Im większy otwór, tym lepiej. Wynika to z faktu, że w czasie jednego cyklu pracy, możliwe jest podanie większej ilości posiekanych składników lub nawet zmieszczenie całych owoców i warzyw. Pod tym względem, liderem naszego rankingu jest Hurom One Stop. Kolejny ważny parametr, to prędkość obrotowa wałka/wałków. Im większa, tym szybciej przygotujemy sok, ale nie to powinno być priorytetem. W procesie wolnego wyciskania, zachowywanych jest najwięcej cennych składników odżywczych owoców, warzyw i ziół. Pod tym względem, górą jest Zelmer ZJP1600B (40 obrotów na minutę). Przed zakupem, warto zastanowić się nad tym, ile soku zamierzamy przygotowywać. To ważne, bowiem niektóre modele zostały wyposażone w skromnej pojemności pojemnik na sok. W tym aspekcie, najlepiej w zestawieniu prezentuje się Zelmer ZJP1600B. Ten model może zmieścić aż 1,2 litra soku, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto zwrócić też uwagę na generowany hałas. Wyciskarki pracują znacznie ciszej niż sokowirówki, jednak poszczególne modele różnią się pod tym względem. Jeżeli cicha praca jest jednym z priorytetów, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu lub w instrukcji obsługi. Kolejnym ważnym czynnikiem, składającym się na udaną decyzję zakupową, to uniwersalność urządzenia. Osoby, którym zależy tylko na wyciskaniu soku, mają większe pole manewru. Jeżeli jednak wyciskarka ma cechować się większą uniwersalnością, warto zapoznać się z listą wyposażenia, składającego się na zestaw. Niektórym modelom bliżej jest do wielofunkcyjnego robota kuchennego niż do zwykłej wyciskarki wolnoobrotowej (np. Omega Sana EUJ-707).

 

Jakie warzywa do wyciskarki, jakie owoce do wyciskarki, czyli z czego przygotować sok?

Pyszny zdrowy sok możemy przygotować niemal ze wszystkiego. Są jednak owoce, które eksperci szczególnie polecają do wyciskarek.

  • Awokado – najlepiej wybierać owoce dojrzałe, o ciemnobrązowej skórce
  • Winogrona – trzeba szukać owoców świeżych i soczystych
  • Mango – najlepiej sprawdzi się owoc dojrzały, który wydziela silny aromat
  • Arbuz – warto skupić się na ciężkich, niezbyt ciemnych owocach
  • Cytryna – priorytetem jest gładka skórka, bez śladu skaz i uszkodzeń
  • Pomarańcze – twarde, ciężkie, o gładkiej skórce
  • Melon – białe paski powinny być czynnikiem dyskwalifikującym
  • Brzoskwinie – ze skórką pokrytą delikatnym meszkiem
  • Jabłka – dojrzałe, nieuszkodzone
  • Truskawki – o najintensywniejszym kolorze
  • Banany – twarde, o skórce, na której nie widać skaz i uszkodzeń

Warto zapamiętać, że niektóre wyciskarki pionowe niezbyt dobrze radzą sobie z miękkimi składnikami. Wynika to z faktu, że w takim przypadku, łatwiej jest uzyskać mus niż sok. Lepszym wyborem będą zatem twarde owoce i warzywa, z których uzyskamy pyszny sok, a gdy zajdzie taka konieczność – bez problemu wyciśniemy smaczny mus lub przecier.