Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Ranking wyciskarek do soków

 1. Philips Viva Collection HR1889/70
 2. Kuvings D9900
 3. Hurom One Stop
 4. Omega Sana EUJ-707
 5. Zelmer ZJP1600B
 6. Poradnik wyboru wyciskarki

Porównanie wyciskarek:

ModelMoc [W]
Prędkość obrotowa [obr/min]
Pojemnik na sok [l]
Wlot na owoce [mm]
Philips Viva Collection HR1889/70
150
70
1
70
Kuvings D9900
240
500,4
82
Hurom One Stop
200
600,5
120
Omege Sana EUJ-707200
75
1
45
Zelmer ZJP1600B
150
401,2
brak danych

Najlepsze wyciskarki do soków – Ranking wyciskarek wolnoobrotowych 2019

1. Philips Viva Collection HR1889/70

Philips Viva Collection HR188970Wyciskarka wolnoobrotowa Philips to wysokiej klasy urządzenie, wyposażone w innowacyjne technologie. Ich zastosowanie sprawia, że korzystanie z tego modelu jest nadzwyczaj intuicyjne i nie wiąże się z koniecznością poświęcania długiego czasu.

Przygotowywanie soków oraz czyszczenie jest wyjątkowo szybkie. Sokowirówka wolnoobrotowa Philips wyróżnia się zastosowaniem technologii QuickClean. Dzięki temu czyszczenie urządzenia po użyciu zajmuje nie więcej niż 1,5 minuty. Wystarczy w tym celu dokonać demontażu poszczególnych elementów, a następnie wyczyścić je pod bieżącą wodą. Najmniejszej trudności nie przysparza nawet czyszczenie sitka. Można błyskawicznie pozbyć się zapychającego miąższu po wyciśniętych owocach i warzywach. W tym celu świetnie sprawdza się obecny w modelu Philips Viva Collection tryb cofania. Warto korzystać z tej funkcji, ponieważ wyciskarka do soków Philips wykazuje tendencje do zapychania sitka na skutek wyciskania soku z miękkich owoców. Ta wolnoobrotowa wyciskarka Philips wyróżnia się zarazem tym, że można ją w wyjątkowo krótkim czasie składać i rozkładać. Jest to zasługą przemyślanej konstrukcji urządzenia. Po demontażu wszystkich części można je bez obaw umyć w zmywarce. Model ten pozwala zatem zachować nienaganny porządek we własnej kuchni. Sprzyja również temu obecność innowacyjnej blokady kapania, jaką posiada ta wyciskarka do cytrusów Philips. Nie trzeba się obawiać wyciekającego na blat kuchenny soku z cytryny czy innych owoców. Kapanie można w dowolnej chwili przerwać, uruchamiając blokadę poprzez naciśnięcie spodu wylotu soku. Wyciskarka do owoców Philips zapobiega zatem marnowaniu soku – każda kropla trafia wprost do pojemnika.

Czym jeszcze wyróżnia się ten model marki Philips? Wyciskarka wolnoobrotowa została również wyposażona w technologię MicroMasticating. Pozwala ona wydobyć z warzyw, owoców oraz liści maksymalną ilość witamin i minerałów. Jest to możliwe za sprawą otwierania komórek produktów poddawanych wyciskaniu. Tym samym pozyskany sok staje się nie tylko pyszny, lecz zarazem wyjątkowo korzystnie wpływa na zdrowie. Wyciskarka Philips posiada szeroki otwór wlotowy, którego średnica wynosi 70 mm. Pozwala to znacznie skrócić czas przygotowywania soków, ponieważ odpada konieczność ich drobnego krojenia na mniejsze części. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesny design, jakim cechuje się ten model marki Philips. Wyciskarka może być dzięki temu gustownym elementem ozdobnym w pomieszczeniu. Wyciskarka do soku Philips współpracuje poza tym z aplikacją „Zdrowe napoje”. Ułatwia ona zaplanowanie listy zakupów oraz pozwala uzyskać dostęp do rozbudowanej bazy przepisów na pełne witamin soki. Co jeszcze jest zaletą tego modelu Philips? Wyciskarka do soków posiada wyjątkowo duży pojemnik, którego pojemność sięga 1 litra. Tym samym można jednorazowo przygotować napój, bez konieczności kilkukrotnego przelewania soku do naczynia. Może jednak nastąpić konieczność przerywania pracy urządzenia, ponieważ relatywnie mały jest pojemnik na pulpę.

Philips Viva Collection HR1889/70

Zalety

Zalety
 • Szeroki otwór na produkty
 • Technologia MicroMasticating – wykorzystuje 80% zawartości owoców
 • Technologia QuickClean – czyszczenie w 90 sekund
 • Innowacyjna blokada kapania
 • Odłączane elementy możesz myć w zmywarce
 • Nowoczesny design
 • Aplikacja “Zdrowe napoje” ze zdrowymi przepisami
 • Jeden z największych w zestawieniu pojemników na sok o objętości 1 litra

Wady

Wady
 • Mały pojemnik na pulpę
 • Opinie użytkowników mówiące o tym, że miękkie owoce zapychają swym miąższem sitka urządzenia

2. Kuvings D9900

 Kuvings D9900Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings D9900 to wysokiej jakości urządzenie, które pochodzi wyłącznie z polskiej dystrybucji. Potwierdzeniem jej niezawodności jest długa gwarancja producenta, której okres obowiązywania wynosi aż 10 lat. Jest to produkt z najwyższej półki, co ma niestety odzwierciedlenie w jego cenie.

Aby stać się posiadaczem tej wyciskarki, trzeba się liczyć z wydatkiem w okolicach 2000 złotych. Osoby regularnie wyciskające soki nie powinny jednak żałować wydanych w ten sposób pieniędzy. Zyskują bowiem wiele możliwości przygotowywania zdrowych napojów. Sokowirówka wolnoobrotowa Kuvings przede wszystkim cechuje się ponadprzeciętnie dużą mocą silnika 240 W, dzięki czemu pozwala na wyciskanie soku nawet z wyjątkowo twardych produktów. Nie są jej straszne warzywa, owoce ani zioła. Bez problemu można za jej pomocą uzyskać nawet sok z naci pietruszki, selera czy marchewki. Silnik indykcyjny pomimo tak dużej mocy i wydajności, nie emituje podczas pracy dużego hałasu – jego natężenie mieści się w granicach 40-50 dB.

Wyciskarka Kuvings jest także urządzeniem wyjątkowo bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu. Posiada system zabezpieczającej klapki, który uniemożliwia dziecku umieszczenie swoich paluszków w otworze wlotu. Sam wlot jest jednak stosunkowo duży, gdyż jego średnica wynosi 82 mm. Dzięki temu można w nim umieszczać duże warzywa i owoce w całości, bez konieczności ich rozdrabniania na mniejsze kawałki. Tym samym użytkownik zapewnia sobie sporą oszczędność czasu w związku z przygotowywaniem soku. Szerokie jest jednocześnie ujście wlotu pulpy, co ułatwia i przyśpiesza mycie urządzenia Kuvings. Wyciskarka wolnoobrotowa pozwala ponadto dokonywać demontażu dolnej części misy, aby w ten sposób łatwiej wyjąć wszelkie pozostałości suchej pulpy. Lekka konstrukcja sokowirówki umożliwia jej łatwe przenoszenie, np. w celu wyczyszczenia. Wyciskarka do owoców Kuvings wyróżnia się również atrakcyjnym, nowoczesnym designem. Została zaprojektowana z uwzględnieniem matowych kolorów, takich jak szary oraz czerwony. Jest także dostępna w białej lub srebrnej wersji kolorystycznej. W tych wariantach wyciskarka do soków Kuvings została wykończona z wykorzystaniem metalicznego lakieru, co zapewnia niesamowite wrażenia wizualne. Tym samym pozwala podkreślić prestiż posiadacza tego modelu marki Kuvings. Sokowirówka wolnoobrotowa posiada jednak wadę w postaci niewielkiej objętości pojemnika na sok. Wynosi ona jedynie 0,4 litra, co pozwala przygotować jednorazowo nie więcej niż dwie szklanki soku.

Test wyciskarki Kuvings D9900 - Zalety i Wady

Wyciskarka Kuvings D9900 to najczęściej wybierana wyciskarka wolnoobrotowa wśród użytkowników

Kuvings D9900

Zalety

Zalety
 • Powiększony otwór wlotowy
 • System bezpiecznej klapki
 • Demontowana dolna część misy
 • Ulepszone ujście wylotu pulpy
 • Mocny indukcyjny silnik 240 W
 • Atrakcyjny design
 • 10-letnia gwarancja polskiego producenta
 • Największa moc urządzenia w naszym zestawieniu

Wady

Wady
 • Najmniejszy pojemnik w naszym zestawieniu o objętości 0,4 l
 • Najwyższa cena spośród zestawienia

3. Hurom One Stop

Hurom One StopWyciskarka wolnoobrotowa Hurom to urządzenie pozwalające szybko i bez zbędnych komplikacji przygotować zdrowe soki owocowo-warzywne. Dzięki technologii wolnoobrotowej wyciskanie odbywa się na zimno, a tym samym w napoju pozostają wszystkie wartości odżywcze, w tym zwłaszcza bogactwo witamin.

Komfort użytkowania wiąże się m.in. z dużym, 12-centymetrowym otworem wsadowym. Dzięki temu nie ma konieczności cięcia warzyw i składników na mniejsze kawałki. Można wobec tego zaoszczędzić swój cenny czas. Wyciskarka do soków Hurom nie przysparza jakichkolwiek problemów z jej obsługą, ponieważ wystarczy w tym celu posłużyć się pokrętłem zlokalizowanym w dobrze widocznej, przedniej części urządzenia. Za sprawą praktycznego uchwytu, sokowirówka Hurom może być swobodnie przenoszona z użyciem jednej ręki. Na uwagę zasługuje niewielki rozmiar urządzenia. Jest to zasługą umieszczenia pojemnika na miąższ nieznacznie poniżej misy, dzięki czemu całość nie zajmuje sporo miejsca. Hurom wyciskarka wolnoobrotowa jest także modelem spełniającym standardy bezpieczeństwa. Ma to związek ze wbudowanym czujnikiem, dzięki któremu urządzenie załączy się jedynie w przypadku prawidłowego złożenia wszystkich elementów oraz zamknięcia pokrywy. Na komorze znajdują się również miarki, które pozwalają uniknąć przepełnienia misy. Wyciskarka do soku Hurom nie naraża także na ryzyko straty soku. Wypływa on do pojemnika do ostatniej kropli, co jest zasługą nachylenia spodu misy pod kątem 3 stopni. Nie trzeba więc ręcznie przechylać sokowirówki.

Wyciskarka ta pracuje z wykorzystaniem technologii Hurom One Stop. Pozwala ona na automatyczne cięcie i przenoszenie składników do misy z użyciem wbudowanych ostrzy. Sprawne przechodzenie składników zapewnia obecność dwóch precyzyjnie wyprofilowanych otworów. Wyciskarka Hurom posiada minimalistyczny, a zarazem elegancki design. Jest dostępna w czterech wariantach kolorystycznych. Dzięki temu nie powinno stanowić najmniejszego problemu jej dopasowanie do wnętrza mieszkania. Warto również wiedzieć, jak wygląda kwestia czyszczenia tego urządzenia marki Hurom. Sokowirówka posiada prostą konstrukcję i umożliwia wyjęcie wewnętrznej zębatki w celu jej dokładnego wyczyszczenia. Niektórzy użytkownicy tego modelu wyciskarki skarżą się jednak na sporą ilość zanieczyszczeń, które gromadzą się w zakamarkach. Konieczne jest w związku z tym ich ręczne usuwanie. Wadę tego urządzenia stanowi również jego wysoka cena, a także stosunkowo niewielka objętość pojemnika, która wynosi 0,5 litra.

Hurom One Stop

Zalety

Zalety
 • Największy otwór wsadowy w naszym zestawieniu
 • 4 wersje kolorystyczne
 • Samoistne, automatyczne przenoszenie składników do misy
 • Praktyczny uchwyt
 • Wbudowany czujnik bezpieczeństwa
 • Wskazówki wposatci miarek na komorze pomagające optymalnie napełnić komorę składnikami
 • Łatwa obsługa i czyszczenie
 • Podstawa misy nachylona o 3 stopnie, dzięki czemu sok wypływa do samego końca
 • Technologia wyciskania na zimno
 • Prosta konstrukcja zapobiega odkładaniu pulpy

Wady

Wady
 • Drugi najmniejszy pojemnik w naszym zestawieniu o objętości 0,5 l
 • Wysoka cena
 • Opinie użytkowników skarżących się na wiele zakamarków w urządzeniu, gdzie gromadzą się resztki

4. Omega Sana EUJ-707

Omega Sana EUJ-707Wyciskarka Omega Sana to niezwykle praktyczne urządzenie, z pomocą którego przygotujesz coś więcej niż tylko pyszny, zdrowy sok.

Wyciskarka wolnoobrotowa Sana, jako jedyny model pionowy, została wyposażona w dwa rodzaje sita oraz we wkład przeznaczony do mielenia. Bogate wyposażenie, w zakresie dodatkowych akcesoriów, sprawia, że opisywane urządzenie można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Sana 707 idealnie nadaje się do przyrządzania czystych, klarownych soków. W tym celu należy zastosować sito z mikrootworami. Osoby, które preferują gęste napoje, zawierające więcej błonnika, mogą sięgnąć po sito z większymi otworami. Wyciskarka do soków omega pomoże też przygotować doskonały mus lub przecier. W tym celu należy zastosować pełny wkład. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby nadawało się do wyciskania każdego gatunku owoców, warzyw czy ziół. Producent zapewnia, że przygotowane soki, musy i przeciery będą zawierały maksymalną ilość witamin, enzymów i pozostałych mikroelementów. Wszystko dzięki technologii wyciskania, wykorzystującej proces wolnoobrotowego (75 obrotów na minutę) kruszenia i miażdżenia. Należy także podkreślić, że w urządzeniu nie zastosowano metalowych ostrzy, które mogłyby przyspieszyć proces utleniania, prowadzący do utraty składników odżywczych. Dzięki temu sok zachowuje swoje właściwości nawet do 48 godzin. Opisywany model doskonale nadaje się też do przygotowania pysznych deserów, poprzez homogenizację owoców, np. z jogurtem. Wyciskarka sana omega pomoże też w przygotowaniu sorbetów i lodów z zamrożonych owoców, masła orzechowego, mleczka kokosowego lub migdałowego, wegetariańskiego lub mięsnego pasztetu, humusu, ćwikły z chrzanem, a nawet makaronu. Urządzenie nadaje się też do mielenia maku na masę do ciasta, ziół czy miąższu kokosowego na wiórki.

Sana Omega charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Wysokość i szerokość części napędowej to odpowiednio 28 cm i 18,5 cm. Moduł roboczy ma długość 14 cm. Sprawia to, że nieużywane urządzenie bez problemu zmieści się do każdej szafki. Pojemność pojemnika na sok to 1 litr. Praktycznym udogodnieniem jest bieg wsteczny, który pomaga odetkać urządzenie. Wszystkie materiały, z których została wykonana wyciskarka, mają certyfikat FDA, co świadczy o ich nietoksyczności w kontakcie z żywnością. Warto podkreślić, że Sana 707 charakteryzuje się bardzo cichą pracą, znacznie cichszą niż sokowirówki. Sprawia to, że poranne przygotowanie soku nie stanowi najmniejszego problemu – pracujące urządzenie z całą pewnością nie obudzi domowników. Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak, że wyciskarka niezbyt dobrze radzi sobie z miękkimi jabłkami (szybko powstaje mus). Otwór wsadowy charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, co wymusza konieczność krojenia warzyw i owoców przed przygotowaniem soku. Należy też zaznaczyć, że cena opisywanego modelu jest wysoka.

Omega Sana EUJ-707

Zalety

Zalety
 • Dwa rodzaje sita oraz wkład do mielenia
 • Doskonale wyciska każdy gatunek owoców, warzyw czy ziół
 • Innowacyjna technologia zachowuje maksimum witamin, minerałów i enzymów
 • Bogaty zestaw funkcji dodatkowych
 • Bardzo niewielkie rozmiary
 • Wsteczny bieg
 • Niezwykle cicha praca
 • Do wykonania użyto nietoksycznych materiałów
 • Jeden z największych pojemników na sok o objętości 1 litra
 • Wysoka moc oraz najwyższą prędkość obrotowa

Wady

Wady
 • Niewielki otwór wsadowy
 • Opinie użytkowników mówiące o słabej skuteczności urządzenia przy wyciskaniu soku z miękkich jabłek
 • Wysoka cena urządzenia

5. Zelmer ZJP1600B

Zelmer ZJP1600BWyciskarka wolnoobrotowa Zelmer ZJP 1600b to wysokiej klasy urządzenie, wyposażone w unikalną technologię Smart Extraction System (SES). Polega ona na wykorzystaniu specjalnej śruby, która jest odpowiedzialna za efektywne, skuteczne i precyzyjnie pozyskiwanie soku ze składników.

Są one wyciskane niemal do ostatniej kropli, co pozwala uniknąć marnowania owoców czy warzyw. Śruba może być w łatwy sposób wyjmowana po każdym użyciu w celu jej wyczyszczenia. Funkcja Reverse jest natomiast niezwykle pomocna w przypadku zablokowania śruby. W takiej sytuacji wystarczy nacisnąć przycisk, aby wyciskarka do owoców Zelmer wstrzymała swoją pracę. Wyciskarka do soku Zelmer posiada wolnoobrotowy silnik, którego praca nie powoduje wytwarzania wysokiej temperatury. Dzięki temu w soku znajduje się znacznie więcej wartości odżywczych – zwłaszcza witamin – niż jest w stanie zachować tradycyjna sokowirówka. Silnik pracuje zaskakująco cicho, co rzadko ma miejsce w przypadku urządzeń tego typu. Wyróżnia go także wysoka trwałość i wytrzymałość. Urządzenie Zelmer Juicemaker one ZJP1600B może być więc używane regularnie przez wiele lat, a jego użytkownik mnie musi obawiać się awaryjności. Wyciskarka do soków Zelmer wyróżnia się również wyjątkową prostotą obsługi i szybkim czasem przygotowywania soków. Aby uzyskać zdrowy i orzeźwiający napój, wystarczy umieścić wszystkie składniki w podajniku, a wówczas wyciskarka Zelmer ZJP1600B zajmie się całą resztą bez jakiejkolwiek dalszej obsługi. Jest ona przystosowana do miażdżenia tego typu produktów jak warzywa, owoce oraz zioła. Radzi sobie zarówno z miękkimi, jak i twardymi składnikami, dlatego nie jest już potrzebna dodatkowa wyciskarka do cytrusów. Zelmer wyciskarka wolnoobrotowa wyróżnia się poza tym eleganckim designem. Jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych – białej oraz czarnej.

Wyciskarka Zelmer ZJP1600W stwarza jednak pewną niedogodność, polegającą na konieczności drobnego krojenia na kawałki poszczególnych składników. Ma to związek z tym, że wyciskarka soku Zelmer została wyposażona w otwór wlotowy o niewielkiej średnicy. Sporą wadę tego modelu stanowi zarazem obecność tylko jednego sitka w komplecie. Uniemożliwia to wyciskanie soku różnej gęstości. Sokowirówka wolnoobrotowa Zelmer nie wymaga robienia przerw w celu opróżnienia pojemnika na miąższ. Wszystko dzięki temu, że suche pozostałości w formie pulpy są na bieżąco usuwane. System ciągłego wyciskania pozwala więc zaoszczędzić czas oraz uniknąć dodatkowej pracy. Również miłośnicy ekologii powinni docenić to urządzenie marki Zelmer. Wyciskarka do soków powstała z tworzyw wolnych od Bisfenolu A. Tworzą ją jedynie bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego materiały. Zelmer wyciskarka do soków pozwala również jednorazowo wycisnąć dużą ilość soku, gdyż największy pojemnik posiada objętość aż 1,2 litra. Urządzenie to jest stosunkowo tanie w porównaniu do innych wyciskarek z tej kategorii.

Zelmer ZJP1600B

Zalety

Zalety
 • System wyciskania SES – większa wydajność i więcej wartości odżywczych
 • Śruba wyciskająca 3 w 1
 • Materiały użyte do wykonania nie zawierają BPA
 • Funkcja Reverse
 • System ciągłego wyciskania
 • Elegancki design w dwóch kolorach
 • Największy pojemnik na sok w naszym zestawieniu
 • Najtańsza wyciskarka wolnoobrotowa w naszym zestawieniu

Wady

Wady
 • Niewielkiej wielkości otwór wlotowy
 • W zestawie tylko jedno sitko

6. Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki do owoców:

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe pozwalają na przygotowanie pysznych soków, z zachowaniem obecnych w owocach i warzywach substancji odżywczych, witamin, enzymów i pozostałych cennych mikroelementów. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać właściwy model? Przedstawiamy ranking wyciskarek do soków, który ułatwi podjęcie decyzji zakupowej. Dobre wyciskarki wolnoobrotowe mają na rynku poważną konkurencję, w postaci sokowirówek. Z całą pewnością, większość osób, które chcą wprowadzić do swojej diety zdrowe, naturalne soki, staje przed dylematem – wyciskarka czy sokowirówka? Postarajmy się zatem rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka – co wybrać?

Pomimo, że oba urządzenia mają podobne przeznaczenie, nie powinny być ze sobą utożsamiane. Owszem, w obu przypadkach produktem finalnym jest sok, jednak dobra wyciskarka wolnoobrotowa znacząco różni się od sokowirówki, nie tylko pod względem konstrukcji, ale także pod względem uzyskiwanego produktu. Wynika z tego, że zamienne stosowanie obu nazw jest błędem – nie ma czegoś takiego jak sokowirówka wolnoobrotowa. Przed dokonaniem wyboru konkretnego urządzenia, warto zastanowić się, z jakich warzyw i owoców będzie wyciskany sok. Sokowirówka poradzi z twardymi owocami i warzywami, ale nie nadaje się do ziół, warzyw liściastych i do drobnych owoców leśnych. Tutaj zaczyna zarysowywać się przewaga wyciskarki wolnoobrotowej, która doskonale da sobie radę i z jednym i z drugim zadaniem. Kolejna rzecz to gęstość soku. Sokowirówka służy do przygotowania “wodnistego”, klarownego soku, który nie nadaje się do przechowywania (wymaga natychmiastowego wypicia). Drugie z omawianych urządzeń pozwala uzyskać gęsty sok, który może być przechowywany w lodówce nawet do 48 godzin. Nie jest to jednak regułą. Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe dają możliwość uzyskania także rzadkiego, przejrzystego soku, dzięki zastosowaniu specjalnego sita z mikrootworami (jak choćby Omega Sana EUJ-707). Technologia wolnoobrotowa pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych w finalnym produkcie, jednak sam proces przygotowania soku jest dość czasochłonny. Jeżeli priorytetem jest czas pracy, lepszym wyborem może okazać się sokowirówka. To urządzenie jest jednak znacznie bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości, warto mieć tego świadomość. Należy też podkreślić, że niektóre sokowirówki sprawdzą się też w wielu innych zastosowaniach kuchennych – pozwalają zmielić mak, miąższ kokosowy, zioła, przygotować przecier, humus, pasztet, a nawet makaron. Zatem, wyciskarka do soków czy sokowirówka? To w dużej mierze indywidualna kwestia, jednak faktem jest, że dobre wyciskarki wolnoobrotowe mają więcej zalet.

Jak działa wyciskarka do soków?

Wyciskarki wolnoobrotowe dzielimy na jednoślimakowe (poziome i pionowe) i dwuślimakowe (poziome). Modele jednoślimakowe wykorzystują pojedynczy wałek, który miażdży poszczególne składniki. W modelach dwuślimakowych, dwa wałki zazębiają się, dzięki czemu proces wyciskania soków jest efektywniejszy. W obu przypadkach elementy wyciskające obracają się powoli, wykonując od 70 do 100 obrotów na minutę. Poziomy i pionowy wariant urządzenia odnosi się do ustawienia wałków. Wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca, wymagają mniejszej obsługi (nie ma konieczności ręcznego dociskania składników soku i krojenia ich na kawałki przed wyciśnięciem). Modele pionowe są też łatwiejsze w czyszczeniu. Wariant poziomy będzie za to lepszy do soków z zieleniny, ale wymaga większej cierpliwości – uzyskanie produktu finalnego trwa nieco dłużej.

Najlepsza wyciskarka do soków – jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową?

Najlepsze wyciskarki różnią się nie tylko konstrukcją, ale także parametrami. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Bardzo istotne znaczenie ma wielkość otworu wsadowego. Im większy otwór, tym lepiej. Wynika to z faktu, że w czasie jednego cyklu pracy, możliwe jest podanie większej ilości posiekanych składników lub nawet zmieszczenie całych owoców i warzyw. Pod tym względem, liderem naszego rankingu jest Hurom One Stop. Kolejny ważny parametr, to prędkość obrotowa wałka/wałków. Im większa, tym szybciej przygotujemy sok, ale nie to powinno być priorytetem. W procesie wolnego wyciskania, zachowywanych jest najwięcej cennych składników odżywczych owoców, warzyw i ziół. Pod tym względem, górą jest Zelmer ZJP1600B (40 obrotów na minutę). Przed zakupem, warto zastanowić się nad tym, ile soku zamierzamy przygotowywać. To ważne, bowiem niektóre modele zostały wyposażone w skromnej pojemności pojemnik na sok. W tym aspekcie, najlepiej w zestawieniu prezentuje się Zelmer ZJP1600B. Ten model może zmieścić aż 1,2 litra soku, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto zwrócić też uwagę na generowany hałas. Wyciskarki pracują znacznie ciszej niż sokowirówki, jednak poszczególne modele różnią się pod tym względem. Jeżeli cicha praca jest jednym z priorytetów, warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu lub w instrukcji obsługi. Kolejnym ważnym czynnikiem, składającym się na udaną decyzję zakupową, to uniwersalność urządzenia. Osoby, którym zależy tylko na wyciskaniu soku, mają większe pole manewru. Jeżeli jednak wyciskarka ma cechować się większą uniwersalnością, warto zapoznać się z listą wyposażenia, składającego się na zestaw. Niektórym modelom bliżej jest do wielofunkcyjnego robota kuchennego niż do zwykłej wyciskarki wolnoobrotowej (np. Omega Sana EUJ-707).

Jakie warzywa do wyciskarki, jakie owoce do wyciskarki, czyli z czego przygotować sok?

Pyszny zdrowy sok możemy przygotować niemal ze wszystkiego. Są jednak owoce, które eksperci szczególnie polecają do wyciskarek.

 • Awokado – najlepiej wybierać owoce dojrzałe, o ciemnobrązowej skórce
 • Winogrona – trzeba szukać owoców świeżych i soczystych
 • Mango – najlepiej sprawdzi się owoc dojrzały, który wydziela silny aromat
 • Arbuz – warto skupić się na ciężkich, niezbyt ciemnych owocach
 • Cytryna – priorytetem jest gładka skórka, bez śladu skaz i uszkodzeń
 • Pomarańcze – twarde, ciężkie, o gładkiej skórce
 • Melon – białe paski powinny być czynnikiem dyskwalifikującym
 • Brzoskwinie – ze skórką pokrytą delikatnym meszkiem
 • Jabłka – dojrzałe, nieuszkodzone
 • Truskawki – o najintensywniejszym kolorze
 • Banany – twarde, o skórce, na której nie widać skaz i uszkodzeń

Warto zapamiętać, że niektóre wyciskarki pionowe niezbyt dobrze radzą sobie z miękkimi składnikami. Wynika to z faktu, że w takim przypadku, łatwiej jest uzyskać mus niż sok. Lepszym wyborem będą zatem twarde owoce i warzywa, z których uzyskamy pyszny sok, a gdy zajdzie taka konieczność – bez problemu wyciśniemy smaczny mus lub przecier.