Aktualizacja: Sierpień 2024

Bóle pleców i szyi czy dyskomfort podczas pracy to niedogodności najczęściej wskazywane przez osoby pracujące w pozycji siedzącej. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w celu poprawy ergonomii pracy są biurka stojące. Lepsze samopoczucie, zwiększona produktywność czy zmniejszenie dolegliwości bólowych to tylko niektóre z zalet, które niesie za sobą ich użytkowanie. W poniższym poradniku skupimy się na tym, jakie biurko z regulacją wysokości wybrać i na które parametry zwrócić największą uwagę.

Spis treści:

  1. Jaki rodzaj biurka stojącego wybrać? Biurko regulowane a nakładka do pracy stojącej
  2. 8 najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać dobre biurko regulowane
  3. Dodatkowe wyposażenie, które wspomoże komfort pracy (nie są niezbędne)
  4. Czy korzystanie z biurka do pracy na stojąco naprawdę może mi pomóc?
  5. Podsumowanie

Spieszysz się? Przejdź od razu do polecanych produktów Sprawdź ranking biurek stojących

1. Rodzaje stanowisk do pracy na stojąco – biurka stojące i konwertery

Biura stojące dostępne są na rynku pod dwoma postaciami tzn. jako biurka z regulacją wysokości lub konwertery, czyli specjalne nakładki, dzięki którym możemy podwyższyć stanowisko.

Czynnikiem dominującym decyzję o tym, jakie biurko stojące kupić, będzie zatem kwestia, czy chcemy inwestować w nowy mebel, czy wolimy zaoszczędzić, kupując jedynie nakładkę na obecny.

Wbrew pozorom, ceny za podnoszone biurko w podstawowych modelach mogą być zbliżone do kosztów, jakie należy ponieść za zakup nakładki z wyższej półki, więc tutaj sprawa wcale nie będzie aż taka oczywista.

1.1. Regulowane biurka stojące i siedzące

Regulowane biurko stojące z elektryczną regulacją wysokościBiurko stojąco-siedzące to dobre rozwiązanie do domu i do biura. Umożliwia ono pracę jak przy tradycyjnym biurku, natomiast dzięki możliwości regulacji, jesteśmy w stanie je podnieść i wykonywać obowiązki na stojąco.

W tej kategorii znajduje się także inna, coraz popularniejsza opcja, a mianowicie biurka z regulacją wysokości dla dzieci. Pozwalają one zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka już od najmłodszych lat i co równie ważne jest to inwestycja na lata. Biurko dla dziecka z regulacją wysokości “rośnie’ wraz z nim, dopasowując się do nieustannie zmieniającego się ciała. Ponadto zmiana pozycji ciała podczas odrabiania pracy domowej czy wykonywania rysunków plastycznych, może wpłynąć na poprawę koncentracji dziecka.

Wspomniana regulacja może odbywać się na dwa sposoby:

  • biurko regulowane elektryczne – wykorzystanie jednego lub dwóch silników, pozwala na podnoszenie i opuszczanie biurka za pomocą energii elektrycznej. Regulacja odbywa się przy użyciu specjalnego pilota bądź przycisku. Biurko stojące elektryczne jest wygodniejszą opcją pod względem codziennej eksploatacji i cechuje się większą stabilnością oraz lepszym wypoziomowaniem. Co najważniejsze, część modeli oferuje możliwość zapamiętania ustawionej wysokości, dzięki czemu kolejne zmiany wymagają jedynie wczytania slotu z pamięci,
  • biurko z ręczną regulacją wysokości – tego typu biurko wyposażone jest w korbkę bądź elementy pneumatyczne, które umożliwiają manualną regulację wysokości. Przeważnie takie modele będą dostępne w niższej cenie i dodatkowo niewielka ilość, które mogłyby ulec uszkodzeniu sprawia, że ewentualne naprawy będą wiązać się z niższymi kwotami. Niestety największym minusem takich modelów jest pewna trudność z odpowiednim wypoziomowaniem blatu podczas podnoszenia, co w dłuższej mierze staje się kłopotliwe.

W celu uzyskania realnych korzyści z użytkowania tego rodzaju biurek, niezbędna jest regularna zmiana pozycji z siedzącej do stojącej lub odwrotnie. Zatem niezależnie od wieku, najlepiej sprawdzą się biurka podnoszone elektrycznie. Zmiana wysokości odbywa się w nich szybko i łatwo bez konieczności przerywania swoich obowiązków, co gwarantuje większy komfort niż w przypadku modeli wyposażonych w korbkę.

1.2. Nakładka na biurko do pracy stojącej

Nakładka na biurko do pracy stojącej

Konwerter, czyli dedykowana nakładka pozwala użytkować posiadane już biurko na stojąco. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej osoby o ograniczonym budżecie.

Najpopularniejszą wersją są nakładki ręcznie regulowane. Dzięki zastosowaniu sprężyn i zacisków można manualnie ją opuszczać oraz podnosić. Dużą zaletą jest łatwe użytkowanie, niewymagające żadnego montażu, gdyż wystarczy jedynie postawić na konwerterze sprzęt i można już pracować.

Niektóre modele oferują specjalną suwnicę, na której jesteśmy w stanie umieścić monitor, a następnie wyregulować go o kilka stopni do przodu lub do tyłu. Niestety takie nakładki cechują się mniejszą powierzchnią roboczą i mogą posiadać problemy w zakresie stabilności. W przypadku korzystania z komputera stacjonarnego niezbędne będzie też zaopatrzenie się w myszkę i klawiaturę bezprzewodową.

W sprzedaży znajdziemy również nakładki elektryczne i ze stałą wysokością. Modele elektryczne ze względu na to, że nie są rozwiązaniami zbyt powszechnymi, to często swoją ceną przekraczają kwotę, za jaką możemy zakupić dobrej jakości biurko. Natomiast w nakładkach ze stałą wysokością za główny mankament można uznać brak możliwości indywidualnego dopasowania wysokości do użytkownika. Sprawia to, że nakładka nie pełni podstawowych funkcji, do jakich ją zaprojektowano.

2. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobre biurko z regulacją wysokości?

Podejmując decyzję o zakupie biurka stojącego do firmy czy też do domu, należy pamiętać o podstawowej zasadzie – powinno być to przede wszystkim biurko ergonomiczne. W tym przypadku oznacza to, że musi być ono jak najbardziej dopasowane do użytkownika, aby korzystanie z niego miało sens. Należy uwzględnić zatem parametry takie jak chociażby udźwig, od którego będzie zależało, ile sprzętu możemy umieścić na biurku, czy też zakres wysokości, który ma wpływ na zachowanie odpowiedniej pozycji podczas pracy.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przed zakupem:

  1. Zakres regulowanej wysokości (wysokość od blatu do podłogi)
  2. Głębokość biurka (odległość od przedniej do tylnej części blatu)
  3. Szerokość obszaru roboczego (rozmiary blatu)
  4. Maksymalny udźwig (jak dużo może podnieść mechanizm)
  5. Poziom hałasu (szczególnie ważny do biura)
  6. Możliwość zapamiętywania wysokości (nasza ulubiona funkcja)
  7. Materiał, z którego wykonany jest blat (wpływa na udźwig i estetykę)
  8. Przelotki na kable lub zintegrowane gniazdka (aby uniknąć plątaniny)

2.1. Zakres wysokości

Odpowiedni zakres wysokości odpowiada za redukcję napięcia oraz nadmiernego przeciążenia pleców. Zatem jest to jedno z najważniejszych kryteriów, któremu należy poświęcić największą uwagę, jeśli zależy nam na komforcie użytkowania. Tutaj warto przyjąć zasadę, że im większy więc zakres wysokości minimalnej i maksymalnej, tym lepiej.

2.1.1. Jak wysokie powinno być biurko stojące?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie najlepsze rozwiązanie będzie w przypadku naszego wzrostu, to musimy kierować się zasadą ułożenia biurka na wysokości łokci. Polega ona na tym, że w momencie, gdy łokcie znajdują się pod kątem 90 stopni do podłogi, należy zmierzyć odległość od spodu łokcia bezpośrednio do podłogi. Podczas pomiaru należy uwzględnić wszystkie elementy, które mogą zmieniać wysokość np. grubość blatu, wysokość klawiatury itp.

Wzrost użytkownikaWysokość od blatu do podłogi
( w pozycji siedzącej H1)
Wysokość od blatu do podłogi
(w pozycji stojącej H2)
160 cm60,50 cm98,00 cm
165 cm63,00 cm102,00 cm
170 cm65,50 cm105,00 cm
175 cm68,00 cm108,00 cm
180 cm70,50 cm111,00 cm
185 cm73,00 cm114,00 cm
190 cm75,50 cm117,00 cm

Powyższe wartości są wynikami uśrednionymi i uwzględniają pomiary na ograniczonej liczbie osób. Dlatego każdą osobę zachęcamy, aby wysokość odległości blatu mierzyła zawsze indywidualnie!

Aby odpowiednio dobrać wysokość biurka, pomiary należy wykonać w pozycji siedzącej i stojącej

Kroki, które pomogą nam dobrać odpowiednią wysokość:

  1. Usiądź wygodnie na krześle przy zwykłym biurku, a następnie ułóż stopy płasko na podłodze w codziennych butach. Ramiona w łokciach oprzyj o blat, tak jakbyś pisał na klawiaturze, czyli nie mniej niż 90 stopni, ale nie więcej niż 120. Wtedy dokonaj pomiaru od dołu łokcia. Uzyskany wynik będzie stanowił minimalną wysokość, jakiej potrzebujesz, którą w tabeli nazywamy wysokością od blatu w pozycji siedzącej.
  2. Z pozycji przyjętej w punkcie pierwszym, spróbuj wstać bez zmienienia kąta ustawienia łokci. Następnie dokonaj pomiaru w powietrzu od dołu łokcia. W ten sposób uzyskasz maksymalną wysokość, jakiej potrzebujesz. W tabeli nazwana jest ona wysokością od blatu w pozycji stojącej.

Jeśli stanowisko będzie zajmowane przez jedną osobę, to nie musimy dokonywać więcej pomiarów. W przypadku, gdy zakupujemy domowe biurko, które ma służyć całej rodzinie lub do firmy przy większej ilości pracowników, powyższe kroki należy przeprowadzić dla każdej z osób. Z wszystkich przeprowadzonych pomiarów wyodrębniamy najmniejszą i największą wartość. Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć biurka spełniającego naszych wymagań, możemy rozważyć dodanie półki na klawiaturę bądź specjalnych podkładek.

2.2. Głębokość biurka

Przez termin głębokość biura należy rozumieć odległość od przedniej do tylnej krawędzi blatu. Biurko do pracy na stojąco powinno cechować się głębokością nie mniejszą niż 70 cm. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią odległość od monitora, co znacząco poprawi komfort pracy i pozwoli zminimalizować ryzyko podrażnienia oraz zmęczenia oczu. Taka odległość pozwoli nam też wsunąć nasze krzesło pod blat bez obawy o brak dostępnego miejsca.

2.3 Szerokość obszaru roboczego

Warto przemyśleć jak duży rozmiar blatu potrzebujemy, aby wszystkie przedmioty komfortowo mieściły się na jego powierzchni

Większość biurek stojących dostępnych na rynku ma zbliżone do siebie rozmiary i najczęściej oferowaną szerokością, która jest uważana za optymalny wymiar to 160 cm. Również z tego powodu użytkownicy bardzo często decydują się na zakup samego stelaża z regulacją wysokości, do którego można później zamontować osobny blat.

Szerokość obszaru roboczego powinniśmy dobierać mając na uwadze fakt, jak dużo rzeczy lubimy przechowywać na biurku, bo być może standardowy wymiar 160 cm okaże się niewystarczający. Kolejnym elementem jest oczywiście ilość dostępnego miejsca w biurze czy domu. Zawsze zastanówmy się czy wybrany blat nie jest zbyt duży i czy na pewno się zmieścić lub nie będzie zahaczać o sąsiadujące meble.

2.4. Maksymalny udźwig

Każde biurko podnoszone elektrycznie, ręcznie, jak i nakładka posiada określony udźwig, który informuje nas o tym, jak duży ciężar można umieścić na powierzchni blatu. Większość modeli na rynku cechuje się udźwigiem na poziomie około 30 kg. Warto mieć na uwadze, że producenci podając udźwig, rzadko kiedy uwzględniają do niego wagę blatu. Dlatego, aby ustalić realny udźwig biurka, powinniśmy upewnić się czy należy od niego odjąć dodatkowo masę samego blatu. Jest to bardzo ważne, ponieważ sam blat potrafi ważyć bez większego problemu nawet 10 kg, co znacząco zmienia ilość rzeczy, które będziemy mogli na nim umieścić.

Dla znacznej większości użytkowników 30 kg udźwig będzie całkowicie wystarczający. Jednak, jeśli planujemy korzystanie z większej ilości sprzętu np. dodatkowego monitora, to należy dokonać w tym aspekcie dodatkowych pomiarów.

2.5. Poziom hałasu

Jak wspominaliśmy, biurko z elektryczną regulacją wysokości podczas podnoszenia i opuszczania blatu, korzysta z energii elektrycznej generowanej przez specjalny silnik. Zatem każda zmiana wysokości biurka będzie wytwarzała hałas, którego poziom będzie znajdował się na poziomie od 40 dB do 70 dB (dla porównania 60 – 65 dB to hałas powstający podczas rozmowy).

Taki hałas w biurze o dużej powierzchni czy też podczas pracy w domu nie będzie stanowił dyskomfortu dla nas i innych osób.

2.6. Funkcja zapamiętywania wysokości

W taką funkcję jest zaopatrzone wyłącznie biurko elektrycznie regulowane. Jest to jedna z najważniejszych dla użytkownika opcji oferowana przez te modele. To doskonałe rozwiązanie, jeśli biurko służy więcej niż jednej osobie, gdyż najczęściej możemy zapisać ustawienia na 2-4 slotach, dzięki czemu szybko przejdziemy z jednej wysokości do drugiej.

Funkcję tę docenią chyba jednak najbardziej również panie, które lubią przychodzić do pracy zarówno w szpilkach, jak i w butach na płaskiej podeszwie. W takim przypadku ustawienie kilku typowych wysokości może zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo czasu i nerwów.

2.7. Materiał wykonania blatu

Różnorodne materiały, z których może zostać wykonany blat biurkaMożliwość wyboru materiału, z jakiego ma być wykonany blat, jest tak samo różnorodna jak w przypadku biurek tradycyjnych – od dębu, po laminat czy płytę wiórową. Wykorzystane do produkcji tworzywo będzie wpływało na wagę blatu, a tym samym na całkowity udźwig biurka (jak już wiemy, waga ta może wynosić nawet i 10 kg). Na przykład w przypadku drewna – im bardziej będzie ono lite i szlachetniejsze, tym blat będzie cięższy, a więc ilość sprzętu, jaka będzie się mogła na nim znaleźć będzie równomiernie mniejsza.

Osoby skupiające większą uwagę na designie, najczęściej decydują się na zakup samego stelaża z mechanizmem, a później dobraniem do niego blatu. Daje to możliwość całkowitej personalizacji biurka w zależności od preferencji użytkownika i wystroju panującego we wnętrzu pomieszczenia, w którym ma ono zostać umieszczone.

2.8. Przelotki na kable lub zintegrowane gniazdka

Nie jest to element obowiązkowy, ale na pewno ułatwiający pracę. Dzięki przelotkom oraz zintegrowanym gniazdkom możemy pozbyć się problemu z zaplątanymi kablami oraz ciągnięciem przez pokój przedłużaczy. Dodatkowo w przypadku przechodzenia do trybu stojącego, automatycznie odejdzie nam problem zbyt krótkich przewodów zasilających.

3. Ramię na monitor, podnóżek, mata antyzmęczeniowa – czy ich też będę potrzebować?

Podczas zakupu biurka stojącego, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, które nie są niezbędne, ale przy regularnym, długotrwałym stosowaniu znacząco zwiększą komfort pracy osobom spędzającym wiele godzin przed komputerem. Mowa tutaj o:

  • Ramię na monitor – umożliwia umieszczenie ekranu na pożądanej wysokości i pod odpowiednim kątem oraz pozwala zwolnić trochę przestrzeni użytkowej na blacie,
  • Podnóżek – opierając jedną nogę naprzemiennie na delikatnym podwyższeniu możemy wspomóc ich odciążenie,
  • Mata antyzmęczeniowa – najczęściej jest to piankowa podstawa, której zadaniem jest odciążenie stawów. Na wielu użytkowników taka mata działa relaksująco.

4. Czy naprawdę warto kupić biurko stojące?

Wielogodzinne siedzenie przy biurku niestety staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem zarówno w domu, jak i w pracy. Długotrwałe przyjmowanie takiej pozycji skutkować może powstaniem licznych problemów zdrowotnych od bólu pleców po nadwagę, a nawet pogłębianie poważniejszych schorzeń.

Badania przeprowadzone przez lekarzy i naukowców na całym świecie dowodzą, że regularna zmiana pozycji przy biurku (tzn. od siedzącej do stojącej) w ciągu dnia, ma pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy pleców. Jednak to nie wszystko. Podczas pracy w pozycji stojącej spalamy o około 8 kcal na godzinę więcej niż gdy siedzimy. Nie pomoże nam to w znaczącej utracie wagi, ale pozwoli za to spalić te kilkadziesiąt dodatkowych kalorii w ciągu dnia.

Co ciekawsze ten aspekt ma także duże znaczenie w kwestii komfortu pracy, co przekłada się na produktywność. Niektóre z badań wskazują, że u pracowników, którzy stoją w trakcie wykonywania obowiązków, produktywność wzrosła średnio o 45% w porównaniu z osobami siedzącymi.

Ważne jest jednak, aby zachować równowagę i nie popadać w skrajności. Należy stopniowo zmieniać swój tryb życia, a jeśli większość czasu zmuszeni jesteśmy spędzić przy biurku, to warto zastosować cykl np. 15 minut stania, 45 siedzenia. Dużym ułatwieniem we wprowadzeniu powyższego nawyku będzie stojące biurko, które posiada regulację do poziomu siedzącego. Taka zmiana wysokości dostępna w tego rodzaju meblach pozwoli na zmianę pozycji bez konieczności przerywania swoich obowiązków.

5. Podsumowanie

Ergonomiczne biurko regulowane to inwestycja w poprawę komfortu, jakości naszej pracy, ale przede wszystkim zdrowie. Zmiana pozycji na stojącą co kilkanaście minut może przynieść znaczną ulgę dla osób, u których dominuje siedzący tryb życia. Nie będzie ona odczuwalna od razu, ale regularne korzystanie ze stojącego biurka może przynieść na przestrzeni kilku lat widoczne rezultaty, które pozytywnie wpłyną zarówno na dolegliwości bólowe, jak i nasze samopoczucie.