Aktualizacja: Kwiecień 2024

Nawet jeżeli nie jesteś dyrektorem państwowej stacji badawczej ani nie pracujesz jako tajny agent dla CIA, to niszczarka do papieru wciąż jest urządzeniem, którego najzwyczajniej potrzebujesz. Prywatne wyciągi z kont, wrażliwe informacje na wszystkich dokumentach, dane do fakturowania czy numery rachunków to tylko pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl w kwestii zwyczajnych śmieci wyrzuconych w domu zwykłego obywatela. Niestety z roku na rok coraz częściej słyszy się o złodziejach tożsamości i oszustach, którzy potrafią wziąć kredyt na nieswoje dane, które zdobyli w szemrany sposób oraz o szpiegach przemysłowych, którzy potrafią wydobywać bardzo wrażliwe informacje nawet z małych firm.

Nie powinniśmy żadnym z nich ułatwiać takiego procederu i właśnie dlatego niszczarka do dokumentów powinna być naszą pierwszą linią obrony. Chociaż mogłoby się wydawać, że nie ma w tym żadnego rocket sience, to zakup niszczarki do papieru może być naprawdę problematyczną sprawą, jeżeli zagłębimy się w jej najważniejsze elementy. W praktyce to właśnie te szczegóły wpływają na ostateczne zadowolenie i to czy będziemy ciąć wszystkie, nawet najdrobniejsze papiery z uśmiechem na twarzy czy też przeklinać dzień, w którym wybraliśmy nasze urządzenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze niszczarki do dokumentów:

  1. Rodzaj cięcia – w paski, poprzecznie i mikrościnki
  2. Rozmiar otworu na papier
  3. Roboczy czas pracy urządzenia
  4. Moc niszczarki – realna liczba arkuszy jednocześnie
  5. Zasobność pojemnika na papier 
  6. Pojemność kosza na ścinki
  7. Poziom bezpieczeństwa DIN i klasy niszczenia (kilka słów o zgodności z RODO)
  8. Różnorodność niszczonych nośników – od papieru po karty kredytowe
  9. Mechanizm zapobiegania zacinaniu się papieru
  10. Poziom głośności i emisja hałasu
  11. Funkcje podnoszące bezpieczeństwo codziennego użytkowania
  12. Tryby oszczędzania energii i gotowości do pracy

Przeczytanie tego poradnika zajmie Ci około 12 minut.

Spieszysz się? Od razu przejdź do rankingu: Najlepsza niszczarka do papieru – ranking niszczarek do biura i do domu


Rodzaj cięcia – najlepsze niszczarki do papieru i poufnych dokumentów wcale nie będą ciąć papieru na popularne paski

Kartka pocięta na charakterystyczne paski to jedno z najczęstszych wyobrażeń, które przychodzi do głowy na myśl o maszynach niszczących dokumenty. Jednak nie wszystkie niszczarki do papieru tną wkład w ten sam sposób. I choć mogłoby się wydawać to mało znaczące, to właśnie rodzaj cięcia wpływa bezpośrednio na potencjalną czytelność pociętych dokumentów, odpowiadając za to czy osoba niepowołana będzie w stanie cokolwiek odczytać z pozyskanych skrawków materiału.

Na ten moment na rynku istnieją 3 podstawowe standardy:

  • cięcie w paski – czyli najbardziej charakterystyczny ze wszystkich rodzajów ścinek. Urządzenia tego typu tną papier na długie, pionowe paski, których rozmiary wahają się od 12 do 2 mm szerokości. Takie pionowe ścinki niestety są najmniej bezpiecznym sposobem niszczenia dokumentów i nie gwarantują pełnej prywatności, przez co osoba postronna (przy odrobinie cierpliwości) byłaby w stanie poskładać ścinki w cały dokument. Brak wysokiego standardu bezpieczeństwa rekompensuje jednak fakt, że pionowe niszczenie dokumentów jest najszybszym ze wszystkim możliwych trybów jakie niszczarki do dokumentów mogą nam zaoferować. Zazwyczaj zapewniają poziom bezpieczeństwa P1 oraz P2.
  • ścinanie poprzeczne – rodzaj niszczenia, który polega na poprzecznym niszczeniu papieru, gdzie niszczarka tnie papier po przekątnej od obu przeciwległych rogów. Urządzenia tego typu spełniają zazwyczaj podstawowe normy narzucone przez instytucje ochrony danych, gwarantując średni, ale zupełnie wystarczający poziom bezpieczeństwa dla domowych warunków i większości firm. W rezultacie niszczenia z kartki A4 otrzymujemy od 200 do nawet 2000 krótkich i wąskich ścinków, których odczytanie jest, albo niemożliwe, albo wymagałoby wielu godzin mozolnej pracy i specjalistycznego sprzętu. Niestety sposób niszczenia kartek papieru wpływa na to, że takie modele są już sporo wolniejsze i zniszczymy przy ich użyciu mniej dokumentów w tym samym czasie. Zazwyczaj zapewniają poziom bezpieczeństwa P3 i P4
  • cięcie w mikrościnki – najbardziej zaawansowany sposób cięcia wszystkich papierów, jaki mogą zaoferować nam zaawansowane urządzenia do niszczenia dokumentów. Sposób przerabiania ścinek jest tutaj bardzo podobny do poprzedniego, aczkolwiek produkt końcowy jest pocięty na jeszcze mniejsze kawałeczki, które są już całkowicie niemożliwe do późniejszego odczytania. Ten typ niszczenia dokumentów jest najbardziej czasochłonny, z tego powodu urządzenia oferujące mikrościnki dedykowane są dla sektorów najbardziej narażonych jak badania rządowe, wojsko czy energetyka. Wszystkie modele o poziomie bezpieczeństwa od P5 i wyżej.

Uważamy, że modele, które gwarantują cięcie już w zakresie zapewniającym 200 – 400 ścinków papieru z kartki A4, wystarczą dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa swoich poufnych danych w stopniu wystarczającym dla większości użytkowników.

Więcej o poziomach bezpieczeństwa niszczarek ze względu na normę DIN w dalszej części artykułu.

Rozmiar otworu cięcia – czy niszczarka do papieru ma ciąć dokumenty o rozmiarze listów czy A4?

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić na początku rozważania nad tematem tego jaką niszczarkę do dokumentów kupić, jest szerokość szczeliny wejściowej na przedmioty, które planujemy niszczyć. Tutaj oczywiście należy wziąć pod uwagę czy planujemy niszczyć przede wszystkim bankowe czy urzędnicze listy, które rozmiarem nie przekraczają kartki papieru z zeszytu czy też będziemy potrzebować bezpiecznie zutylizować kartki rozmiaru A4 lub większe, charakterystyczne dla wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych.

Teoretycznie każdej wielkości papier jesteśmy w stanie poskładać i upchnąć nawet w mini niszczarkę do papieru. I o ile zdarza nam się to zupełnie sporadycznie to nie ma żadnego problemu, jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli niszczyć takie arkusze codziennie lub co gorsza, jednocześnie pociąć setki takich dokumentów jednego dnia, to… nie życzymy tego nikomu i zalecamy zaparzyć wcześniej duży dzbanek melisy.

Uwzględniając naszą ulubioną zasadę uniwersalności, rekomendujemy, aby wybrać urządzenie o rozmiarach cięcia trochę większych niż najpopularniejsze kartki papieru A4, czyli trochę więcej niż 210 x 297 mm.

Roboczy czas pracy i prędkość niszczenia

Możliwy czas pracy niszczarki to jeden z najważniejszych elementów, który będziemy musieli uwzględnić jeżeli chcemy kupić dobrą niszczarkę do papieru i dokumentów. Parametr ten daje nam pogląd na to ile dane urządzenie może pracować zanim będziemy musieli dać odpocząć jego silnikowi. Większość prostych, domowych niszczarek nie przekroczy czasu pracy powyżej 5 minut, zaś profesjonalne modele spokojnie dadzą radę nawet z 30 minutami ciągłej, nieprzerwanej pracy.

Parametr czasu możliwego cyklu nieprzerwanej pracy bezpośrednio wpływa na możliwości przerobowe każdego modelu. Urządzenia, które posiadają dłuższe cykle będą w stanie pracować przez dłuższy okres i zniszczyć więcej arkuszy papieru niż ich słabsze odpowiedniki. Jest to bardzo ważne również ze względu na czas na ostygnięcie wewnętrznego silnika, który może wymagać nawet pół godziny między kolejnymi cyklami.

Naszym zdaniem urządzenia, które zapewniają 10-20 minut ciągłego czasu pracy w zupełności wystarczą dla większości małych firm i dla domowego użytku. Na jednym takim cyklu będziemy w stanie zniszczyć wiele dokumentów, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni czekać na kolejny dostępny cykl roboczy.

Moc urządzenia

Moc niszczarek (wyrażona w watach) wpływa na prędkość oraz liczbę arkuszy papieru, z którymi urządzenie będzie w stanie poradzić sobie jednocześnie. Bardzo często wyposażenie modelu w większą moc wiąże się z rodzajem ścinek, które oferują – najsłabsze urządzenia poradzą sobie jedynie z pionowymi paskami, natomiast najmocniejsze modele potną nasze dokumenty na najdrobniejsze ścinki oraz bez problemu poradzą sobie z płytami CD czy dodatkowymi spinaczami.

Niestety i tutaj musimy liczyć się z tym, że naprawdę mocna niszczarka do dokumentów, która nie będzie się zacinać i “dławić” przy codziennym cięciu naszej papierologii, będzie wymagała lepszej konstrukcji i innej generacji silnika, przez co jej cena będzie rosła.

Dodatkowo parametr ten wiąże się z czasem pracy i możliwościami przerobowymi. Lekkie i tanie niszczarki do papieru potrafią pobrać jednocześnie od 5 do 8 arkuszy dokumentów na raz oraz będą w stanie pracować nie dłużej niż 5 minut ciągłego czasu.

Zasobność pojemnika na papier

Pojemność pojemnika oferowana przez niszczarki dokumentów mówi nam bezpośrednio o maksymalnej liczbie arkuszy, które mogą zostać zniszczone w pojedynczym przebiegu urządzenia. Im pojemność takiego zbiornika będzie większa tym po prostu szybciej zniszczymy wszystkie niepotrzebne już dokumenty bez konieczności ciągłego dokładania kolejnych porcji papierologii.

Najtańsza, mini niszczarka do papieru bez kosza (a dokładniej maszyna nakładana na kosz) będzie w stanie zniszczyć od 1 do 3 arkuszy na pojedynczy cykl pracy, natomiast najdroższe modele bez większego problemu zniszczą od 20 arkuszy w górę. I chociaż niezwykle kuszące wydaje się wybranie największego modelu, musimy zdawać sobie sprawę czy naprawdę potrzebujemy aż tak pojemnego urządzenia w regularnej pracy.

Z doświadczenia wiemy, że dla domowego użytku oraz dla małych i średnich firm nie ma sensu kupować urządzenia, które będzie niszczyć więcej niż 10-20 kartek na pojedynczym cyklu.

Rodzaje dostępnych podajników na papier

Biorąc pod uwagę różne modele, mamy tak naprawdę 2 główne rodzaje urządzeń, które bezpośrednio wpłyną na sposób niszczenia dokumentów:

  • ręczna niszczarka do papieru (bez podajnika) – modele te należą do najbardziej podstawowego typu urządzeń. Arkusze muszą być podawane ręcznie, po kolei poprzez wsuwanie ich w odpowiedni otwór, który zazwyczaj znajduje się na górze głowicy (rzadziej od boku). W przypadku sporadycznego niszczenia papierologii jest to wygodny sposób, który będzie wymagać od nas po prostu odrobiny cierpliwości.
  • model z automatycznym podajnikiem – urządzenia te rozwiązują problem, który występuje w ręcznych modelach. Taka niszczarka posiada dedykowane miejsce czy specjalny podajnik, do którego wrzucamy arkusze dokumentów, po czym sama pobiera kolejne kartki, dzięki czemu zaoszczędzimy czas na inne ważne zadania. Nie zniszczymy w ten sposób zupełnie bez naszej uwagi pliku z bardziej pogniecionymi papierami, ale prostymi kartkami A4 nie będziemy musieli się więcej martwić.

Pojemność kosza na ścinki (lub model bez kosza)

Zdecydowana większość urządzeń do niszczenia dokumentów wyposażona jest w specjalny kosz, do którego wpadają wszystkie pocięte ścinki i możliwe odpady z procesu niszczenia. Tańsze modele wyposażone są zazwyczaj w kosz umieszczony pod nakładaną głowicą, natomiast już średnie klasy niszczarek posiadają wysuwany pojemnik na odpady.

Oczywiście rodzaj stosowanego zbiornika na ścinki bezpośrednio będzie wpływać na jego wielkość. Reguła jest tutaj oczywista – im większy pojemnik wybierzemy, tym tak naprawdę rzadziej będziemy zmuszeni go opróżniać ze wszystkich ścinek. Urządzenia może więc sklasyfikować na 3 różne grupy wielkości:

  • mini nakładka na kosz – modele z tej grupy wyposażone w zbiornik zazwyczaj do 30 litrów. Doskonale nadadzą się do sporadycznego zniszczenia listów z banku czy starej umowy sporządzonej z bankiem.
  • mała niszczarka do papieru (domowa i do małej firmy) – urządzenia te zazwyczaj posiadają zbiornik, który pomieści od 30 do 60 litrów pociętego papieru. Naszym zdaniem jest to pojemność, która w zupełności wystarczy do domu i dla małych firm, gdzie dokumenty niszczy się regularnie, ale niekoniecznie w hurtowej ilości.
  • niszczarka przemysłowa (dla dużego biura w korporacji) – maszyny o pojemności przekraczającej 60 litrów, dedykowane szczególnie dla miejsc, w których dokumenty niszczy się często i w dużej ilości.

Pod względem pojemności w naszym zestawieniu najlepiej wypada Argo Kobra +1 CC4 ES, której kosz mieści aż 38,5 litra. Sprawia to, że model ten doskonale spisze się nawet w większych biurach.

Jak rodzaj pojemnika wpływa na użytkowanie

Oczywiście pojemność jest tylko jednym z elementów, który wpływa na użyteczność kosza na ścinki. Niestety nie wszystkie rozwiązania są tak samo komfortowe, przez co mogą całkowicie wpłynąć na to jak przyjemnie – lub beznadziejnie – korzysta nam się z danego modelu.

Najpopularniejsze modele z głowicą doczepianą do zbiornika oferują naszym zdaniem najbardziej irytujący dostęp do odpadów ze wszystkich. Aby dostać się do ścinek należy w pierwszej kolejności zdjąć głowicę niszczarki, co często samo w sobie potrafi zepsuć wystarczająco nerwów. Resztki papieru mają tendencję do zwisania z mechanizmu tnącego, często wysypując się na podłogę przy próbie odłożenia nakładki na bok. Do tego dochodzi ryzyko przewrócenia kosza i wysypania jego zawartości wszędzie dookoła, co zdecydowanie odbierze jakąkolwiek przyjemność korzystania z tego urządzenia. Przynajmniej w tym dniu.

Uważamy, że lepszym, ale niestety po raz kolejny – droższym – rozwiązaniem są urządzenia z wysuwanym koszem. Tego typu zbiorniki są zazwyczaj umieszczane na “docisk”, dzięki czemu wystarczy wyciągnięcie pojemnika za specjalny uchwyt i następnie wygodne jego opróżnienie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być niszczarka do papieru bez kosza, która została zaprojektowana w formie nakładki nakładanej na pojemnik z odpadami. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które Polacy często stosują w swoich domach lub małych firmach, ponieważ takie nakładki są po prostu dużo tańsze niż klasyczne niszczarki. Maszynki te są podobne do modeli z nakładaną głowicą, aczkolwiek cechują się wyraźnie niższymi mocami przerobowymi i nie rekomendujemy ich do profesjonalnego użytkowania.

Poziom bezpieczeństwa DIN – klasyfikacja rozmiaru ścinek

Poziomy bezpieczeństwa DIN 66399 (czyli zaktualizowany DIN 32757) to europejska norma, która określa sposób niszczenia papierowych dokumentów oraz wszelkich nośników cyfrowych takich jak płyty CD, magnetyczne nośniki danych, klisze czy dyski twarde. Dokumentacja DIN szczegółowo opisuje wymogi związane z wymiarami powstałych ścinków ze względu na klasyfikację dokumentów do 3 różnych grup:

  1. Klasa 1 (P1, P2) – do dokumentów zawierających szeroko dostępne dane wewnętrzne, np. materiały reklamowe czy notatki. 
  2. Klasa 2 (P3, P4, P5)– do dokumentacji poufnej, która dostępna jest dla wąskiego grona odbiorców, np. ofertowe korespondencje firmowe czy umowy zawierające dane osobowe,
  3. Klasa 3 (P5, P6, P7) – do materiałów zawierających tajne i ściśle chronione dane dedykowane dla najwęższego grona odbiorców, np. wewnętrzne sprawozdania strategiczne czy dokumentacja zarządzania.

Sama klasyfikacja DIN 66399 posiada aż 42 różne warianty, jednak uwzględniając racjonalne warunki, zdecydowaliśmy się wyszczególnić 7 poziomów, które są dokładnym podsumowaniem całej normy:

 Liczba ścinek z kartki A4Dopuszczalny rozmiar ścinekPrzeznaczenie
P1do 35 kawałkówMaksymalnie 2000 mm2
lub max szerokość 12 mm
Dla nośników zawierających ogólne dane.
P240 kawałkówMaksymalnie 800 mm2 lub max szerokość 6 mmDla szerzej dostępnych danych wewnętrznych.
P3200 kawałkówMaksymalnie 320 mm2 lub max szerokość 2 mmDla prywatnych danych o niższym stopniu poufności, np. adresy.
P4400 kawałkówMaksymalnie 160 mm2 o max szerokości 6 mmDla bardzo wrażliwych i prywatnych danych np. dane płatników, szczegóły umów z pracownikami.
P52000 kawałkówMaksymalnie 30 mm2 o max szerokości 2 mmDla danych tajnych i kluczowych z perspektywy przedsiębiorstwa, np. dokumenty strategiczne.
P66000 kawałkówMaksymalnie 10 mm2 o max szerokości 1 mmDla danych bardzo poufnych, wymagających nazwyczajnych środków bezpieczeństwa, np. dokumentacje badań i rozwoju, inne dokumenty państwowe.
P712500 kawałkówMaksymalnie 5 mm2 o max szerokości 1 mmDla ściśle chronionych danych, np. dokumentów wojskowych lub policyjnych.

Powyższe poziomy bezpieczeństwa doskonale obrazują jaki rozmiar ścinków mogą pozostawiać poszczególne modele. Dla większości małych i średnich firm poziomy bezpieczeństwa P3 do P4 są wystarczającym wyborem, aby utrzymać wystarczającą tajność i poufność niszczonych dokumentów.

Czy niszczarka musi być zgodna z RODO i zawierać specjalny certyfikat zgodności?

Z punktu widzenia użytkownika, który zamierza eksploatować urządzenie w warunkach biurowych, kluczową cechą urządzenia jest spełniana przez nie norma niszczenia dokumentów. Obowiązujące przepisy prawa narzucają ścisłe wytyczne w kwestii administracji danymi osobowymi, a w każdej firmie znajdą się dokumenty, które w tym zakresie należy określić jako wrażliwe. Warto mieć na uwadze fakt, że wyrzucenie takich dokumentów w formie umożliwiających odczyt zawartych w nich informacji, naraża nas na poważne konsekwencje prawne, a osoby, których dane były w nich zawarte – na szereg problemów. Jednak jak mają się parametry takich urządzeń do tak często widniejących “certyfikatów RODO”, którym zachęcają co niektórzy producenci?

Owszem, rozporządzenie wymaga od administratorów danych, aby podejmowali wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo danych w ich zbiorze, jednak zupełną nieprawdą jest stwierdzenie, że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO), które weszło w życie 25 maja 2018 r. jakkolwiek reguluje rozmiary ścinek, które musi zapewnić niszczarka.

Dlatego nie ma sensu szukać tego typu certyfikatów i przepłacać, często niemałe, pieniądze za zwyczajny chwyt marketingowy. Przy wyborze urządzenia patrzmy przede wszystkim na parametry oraz rozmiar oferowanych ścinek i zastosujmy praktyczną zasadę – im bardziej poufne dane zamierzamy niszczyć, tym mniejszy rozmiar ścinki wybierzmy.

Różnorodność niszczonych nośników – co chcemy ciąć niszczarką do papieru?

Najbardziej podstawowa niszczarka do dokumentów będzie doskonale nadawać się do niszczenia papierowych nośników danych, czyli wszelakich listów, umów czy wydruków na papierze A4. Jednak wraz z rozwojem technologicznym i cyfryzacją wielu wrażliwych danych, coraz częściej pojawia się potrzeba pozbywania się również informacji zapisanych w innych miejscach.

Właśnie dlatego niszczarki do dokumentów coraz częściej wyposażone są w odpowiednie moduły, które zezwalają dodatkowo na niszczenie:

  • zszywek,
  • spinaczy
  • płyt CD, DVD, Blu Ray
  • kart kredytowych,
  • czy dokumentów tożsamości.

O ile niszczenie nośników w formie płyt nie wydaje się zbyt szczególnym atutem, o tyle wszystkie metalowe elementy spinające papier jak zszywki czy właśnie spinacze stanowią absolutny standard w codziennym prowadzeniu dokumentacji. Prawie każda tania i mała niszczarka do papieru powinna poradzić sobie ze sporadycznymi zszywkami bez większego uszczerbku na kondycji ostrzy. Niestety przy zbyt regularnym cięciu metalowych elementów, ostrza modelu niedającego się do takich materiałów, mogą bardzo łatwo ulec uszczerbieniu lub co gorsza – wygięciu, co doprowadzi nasz sprzęt do stanu nieużywalności.

Modele, które pozwolą nam na regularne niszczenie innych elementów, będą posiadać solidniejszą konstrukcję (zapomnijcie o wszystkich nakładkach na kosz), a nierzadko osobne wejście dedykowane właśnie na mocniejsze przedmioty. Przykładowa rozbudowana niszczarka do kart kredytowych czy płyt CD posiadać będzie odrębny wlot na te właśnie elementy, które będą cięte przez specjalnie tam usadowione ostrza oraz osobny pojemnik, do którego wpadać będą plastikowe resztki.

Czy niszczarka poradzi sobie z kartonami?

O ile większe modele nie powinny mieć większego problemu z cięciem niedużych kartonów, o tyle domowe czy nawet biurowe niszczarki do papieru nie powinny być wykorzystywane do cięcia kartonów.

Kartony ze względu na zupełnie inne przeznaczenie, posiadają zupełnie inną, znacznie mocniejszą strukturę, która powoduje, że są mocno zbite i po prostu zbyt twarde. Dlatego zbyt częste próby cięcia kartonowych odpadów mogą sprawiać, że domowa niszczarka papierów zacznie się znacząco przepracowywać i przegrzewać, co zacznie początkowo doprowadzać najpierw do charakterystycznego zacinania się urządzenia (dławienia), a w konsekwencji może całkowicie spalić jego silnik.

Rozwiązania w przypadku zacinania się papieru

Kiedy ostatecznie będziemy wiedzieli jaka niszczarka do dokumentów będzie potrzebna w naszej firmie, czas przejść do troszkę bardziej pomijanych elementów. To właśnie potencjalne zacinanie się papieru jest jednym z najbardziej irytujących problemów, który pojawia się w procesie niszczenia dokumentów.

Papier zacina się w niszczarce zazwyczaj z 3 głównych powodów:

  • wsadziliśmy do niej zbyt dużą ilość arkuszy papieru,
  • próba niszczenia nieodpowiedniego materiału (wspomnianego kartonu lub papieru z grubymi spinaczami),
  • brak regularnej konserwacji urządzenia (olejowanie mechanizmów),

Niestety w przypadku tańszych modeli maszyna będzie wymagała naszej interwencji, o tyle dobre niszczarki do papieru wyposażone są w specjalny mechanizm, który ma wspomagać użytkownika. Oczywiście mowa tutaj o mechanizmie Reverse Back, który będzie próbować zmienić stronę obrotu ostrza i cofnąć kartki, aby spróbować je ponownie pociąć. W przypadku niszczarek z automatycznym podajnikiem do papieru jest to naszym zdaniem niezbędny element, bez którego automat nie ma większego sensu. W końcu co nam z urządzenia, które nie będzie w stanie samodzielnie spróbować odblokować zacięty papier? 

Poziom emisji hałasu – nie każda niszczarka do dokumentów nadaję się do biura

Przeciętny poziom głośności w niszczarkach już ze średniej półki nie powinien przekraczać 60 dB, co można przyrównać do głośności wirującej pralki czy zmywarki do naczyń. O ile nie jest to problemem w przypadku sporadycznego jej włączania, o tyle kwestia hałasu robi się kłopotliwa w przypadku, gdy takie urządzenie staje się naszym codziennym narzędziem pracy, zarówno w biurze i w domu. Regularne włączanie maszyny, nawet te kilka razy dziennie na kilka minut może bezwzględnie psuć koncentrację wszystkich pracowników, uniemożliwiać komfortowe prowadzenie rozmów telefonicznych, a w przypadku domowego biura – nawet budzić małe dziecko, które znajduje się w pokoju obok.

Dlatego jeżeli planujemy używać niszczarki codziennie to powinniśmy unikać wszystkich tych modeli, których głośność przekracza 65 dB. We wszystkich otwartych biurach zalecamy, aby poziom generowanego hałasu znajdował się poniżej średniej granicy 60 dB, dzięki czemu nie będziemy przy każdym włączeniu maszynki odrywać naszych współpracownik od ich pracy. Bardzo dobrym modelem, znajdującym się poniżej tej granicy, jest wybrana przez nas cicha niszczarka do dokumentów Rexel Auto+ 60, który generuje dźwięk nie przekraczający 59 dB.

Uwzględniając sam poziom emisji hałasu generowany przez urządzenia tego typu, po raz kolejny widać trend wskazujący na to, że im bardziej profesjonalny model wybierzemy, tym lepsze parametry (w tym przypadku – niższe tony i hałas) otrzymamy. Oczywiście możemy zawsze wybrać tańsze urządzenie i ograniczyć wpływ emisji hałasu, umieszczając niszczarkę w innym, zamkniętym pomieszczeniu jak np. magazyn albo zdecydować się używać jej po godzinach pracy naszego zespołu.

Ważne funkcje podnoszące bezpieczeństwo użytkowania

Chociaż praktycznie każda niszczarka do papieru skonstruowana jest w sposób mocno ograniczający możliwość wypadku, to ciągle musimy pamiętać, że urządzenia tego typu nie są zabawkami i wyposażone są w naprawdę niebezpieczne ostrza, które mogą stanowić bardzo duże zagrożenie zwłaszcza gdy pracujemy w domowych biurze, gdzie mają dostęp małe dzieci lub ciekawskie zwierzęta.

Funkcjonalności, które powinno posiadać bezpieczne urządzenie do pracy w domu i biurze to:

  • Blokada włączonego urządzenia – mechanizm, który może zablokować wlot do niszczarki lub unieruchomić ostrza nawet w momencie, gdy maszyna jest podłączona do prądu.
  • Czujnik wykrywania dotyku – funkcja, dzięki której urządzenie automatycznie się wyłączy w momencie, gdy wyczuje palce lub dłonie w obrębie obszaru wejściowe na arkusze papieru.
  • Automatyczny wyłącznik po ściągnięciu głowicy – zawsze musimy pamiętać o wyłączeniu urządzenia przed jego czyszczeniem, ale gdybyśmy jednak się zapomnieli, to funkcja uniemożliwi rozruch ostrzy w momencie rozebrania zasilanej konstrukcji.
  • Budowa umożliwiająca dostęp do elementów wymagających oliwienia – aby zadbać o najwyższy komfort użytkowania, jak już wspomniano, musimy dbać o odpowiednią konserwację niszczarki. Z tego powodu powinniśmy mieć dostęp do elementów, które wymagają naszego cyklicznego oliwienia, aby nasz model się nie zacinał, doprowadzając do regularnego przegrzewania silnika.

Tryby oszczędzania energii i gotowość do pracy

Nawet jeżeli używamy niszczarki kilkadziesiąt razy dziennie, to zwyczajne zasady bezpieczeństwa wymagają od nas, abyśmy ją wyłączali po wykonanym cyklu. Niestety nieustanne wyłączanie, włączanie i czekanie aż urządzenie będzie w trybie gotowości może być bardzo irytującą czynnością. Natomiast wszyscy doskonale wiemy, że właśnie takie zadania najczęściej doprowadzają do pechowych wypadków.

Warto więc zwrócić uwagę czy wybrany model urządzenia do niszczenia dokumentów posiada specjalne tryby oszczędzania energii, które działają w bardzo podobny sposób do stanu uśpienia znanego z laptopów. Niszczarki w tym trybie redukują zużycie prądu do minimum, jednocześnie sprawiając, że urządzenie nie potrzebuje wykonywać całego rozruchu jak w przypadku całkowitego odcięcia źródła zasilania. Niewielki szczegół, który daje bardzo dużą różnicę komfortu przy codziennych obowiązkach.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej niszczarki do dokumentów to nie lada wyzwanie. Teoretycznie wystarczyłoby wejść do pierwszego lepszego sklepu z RTV i zakupić najtańszy model, jednak, aby kupić naprawdę porządne urządzenie, które posłuży nam na lata, powinniśmy poświęcić na to przynajmniej te kilkanaście minut. Świadomy wybór nie tylko znacząco podniesienie późniejszy komfort użytkowania, ale tak naprawdę wpłynie i na ogólnie poniesiony koszt, który w przypadku zbyt słabego urządzenia lub modelu wymagającego ciągłej naprawy, mógłby być po prostu w podsumowaniu kilkukrotnie wyższy.

Teraz po przeczytaniu tego poradnika powinieneś już wiedzieć jaka niszczarka do papieru sprawdzi się w Twoim przypadku, dlatego czas, aby zobaczyć nasz dedykowany ranking: Najlepsza niszczarka do papieru – ranking niszczarek do biura i do domu

Koniecznie dajcie nam znać, które parametry są Waszym zdaniem najważniejsze w codziennym procesie niszczenia dokumentów!