Aktualizacja: Kwiecień 2024

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że przy drukowaniu tusz przebijał na drugą stronę? A może Twoja drukarka wielokrotnie zacinała się przy pobieraniu kartek papieru? W obu sytuacjach sprawcą może okazać się źle dobrany papier ksero do drukarki. Okazuje się, że ma on większe znaczenie niż mogłoby się wydawać wielu osobom. Przecież zazwyczaj nie poświęcamy wyborze zwykłej ryzy do drukowania zbyt wiele czasu. A to jednak błąd. Sprawdź, na co zwrócić uwagę następnym razem, zanim znowu sięgniesz po najtańszy papier do drukarki.

  • Jakie są rodzaje papieru do drukarki?
  • Jak wybrać papier do drukarki?
  • Jakie znaczenie ma gramatura papieru do drukarki?
  • Jakie znaczenie ma papier do drukowania a rodzaj drukarki?

  • Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

    Od razu zobacz: RANKING papieru do drukarki »


    Rodzaje papieru do drukarki

    Wybór najlepszego papieru do drukarki należy zacząć od przyjrzenia się wszystkim rodzajom dostępnym w sklepach. Wbrew pozorom w ofercie akcesoriów do biura znajdziesz o wiele więcej niż papier fotograficzny czy tradycyjną ryzę papieru A4 w białym kolorze. Jakie są zatem rodzaje papieru A4 do drukarki?

    Zwykły papier do drukarki

    Najpopularniejszy typ papieru ksero, który znajdziesz w każdym większym markecie i w każdym sklepie z akcesoriami do biura. Biały papier o gramaturze co najmniej 80 g/m2 i sporej grubości to podstawowe wyposażenie każdego biura, szkoły, urzędu, a nawet domu. Sprawdza się w każdym urządzeniu — drukarce laserowej, atramentowej, kserokopiarce i w faksie. To zawsze dobry wybór.

    Kolorowy papier do drukarki

    Oprócz tradycyjnego i najbardziej uniwersalnego białego papieru, dostępne są także warianty kolorowe. Kolorowy papier do drukarki jest pakowany w mniejszych ryzach po ok. 100 sztuk. W opakowaniu znajdziesz różnokolorowe kartki, których z powodzeniem możesz używać do drukowania. Co więcej, papier kolorowy to świetny materiał do wszelkich prac twórczych zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Wadem tego produktu jest jednak wysoka cena i mniejszy wybór produktów.

    Papier ekologiczny do drukarki

    Ekologiczny papier do drukarki staje się coraz powszechniejszy, dzięki większej świadomości ludzi na temat stanu środowiska. Jego cena nie jest aż tak wysoka, a gramatura często nie odstaje od zwykłych produktów. Warto jednak zaznaczyć, że papier z makulatury do drukarki nie ma idealnie białego koloru. Zazwyczaj jest lekko żółty lub szary, przez co może negatywnie wpływać na jakość drukowanych dokumentów.

    Papier fotograficzny do drukarki

    Drukowanie zdjęć w domu jest możliwe tylko za sprawą ryzy fotograficznej. Papier do drukowania zdjęć jest o wiele grubszy, bardziej wytrzymały, a jego cena zdecydowanie wyższa. Jednak w dalszym ciągu pozwala on na drukowanie w zaciszu domowym za o wiele mniejsze pieniądze niż w przypadku profesjonalnego zakładu.

    Papier samoprzylepny do drukarki

    Ten rodzaj papieru często jest wykorzystywany w biurach zajmujących się pakowaniem, wysyłką czy innych miejscach, w których jest potrzeba drukowania na samoprzylepnych kartkach. Taki papier charakteryzuje się o wiele większą grubością. Z jednej strony ma warstwę tradycyjnego papieru, a z drugiej warstwę taśmy, którą odkleja się przed naklejeniem.

    Jak wybrać papier do drukarki? Najważniejsze parametry

    Przy wyborze papieru do drukarki musisz uwzględnić o wiele więcej niż samą cenę. Warto zastanowić się również nad wielkością samej ryzy lub opakowania zbiorczego, stopniem jasności papieru, jego grubości oraz gramatury. Osoby, które mają na uwadze swój wpływ na środowisko, również będą brały pod uwagę wszelkie certyfikaty odnoszące się do sposobu pozyskania i produkcji papieru.

    Wielkość ryzy

    W zależności od rodzaju papieru dostępne są ryzy o wielkości od 100 do 500 sztuk arkuszy, a dodatkowo są pakowane w opakowaniach zbiorczych np. po 5 ryz. Im większe opakowanie, tym zazwyczaj niższy koszt papieru, dlatego warto kupowanie większych opakowań to dobry sposób na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu złotych.

    Odcień papieru

    Odcień papieru, czyli tzw. białość jest określana za pomocą wskaźnika CIE. Im wyższa liczba umieszczona jest przy CIE, tym jaśniejszy i bielszy papier otrzymasz. Odcień papieru jest istotny również podczas drukowania, szczególnie gdy oczekujesz najwyższej jakości czytelności i jakości drukowanych dokumentów.

    Grubość papieru

    Ten parametr nie zawsze jest podawany przez wszystkich producentów, ale również warto go wziąć pod uwagę. Grubość papieru wpływa przede wszystkim na jego odporność na zginanie i wytrzymałość, dzięki czemu wydrukowane dokumenty prezentują się estetycznie, a kartki są pozbawione zagnieceń. 

    Sposób pozyskania papieru

    Powyższy parametr ma znaczenie, jeśli masz na uwadze dobro środowiska. Na rynku są dostępne ryzy do drukowania, które są pozyskane w całkowicie ekologiczny sposób. Cały proces wytworzenia arkuszy nie wpływa negatywnie na środowisko, a takie produkty są wykonane najczęściej z makulatury. Aby papier był ekologiczny, musi posiadać niezbędne certyfikaty np.:

    • FSC Recycled FSC C021607
    • TUV ISO 50001
    • TUV ISO 14001
    • TUV ISO 9001

    Uniwersalny papier do drukowania — który rodzaj sprawdzi się przy każdej okazji?

    Na rynku jest dostępnych wiele ryz, które jak najbardziej będą uniwersalnym wyborem. Sięgnij po tradycyjną białą ryzę A4, ale zwróć uwagę na jej parametry. Aby produkt był jak najbardziej wszechstronny, w pierwszej kolejności przyjrzyj się jego gramaturze. Dobry papier do drukowania zaczyna się od gramatury 80 g/m² i sięga do 120 g/m². Z kolei jego kolor powinien standardowo mieć co najmniej CIE 146, a najlepiej CIE 153 lub więcej.

    Gramatura papieru do drukarki — jakie ma znaczenie?

    Gramatura papieru to parametr, który znajdziesz na każdej ryzie papieru do drukarki. I bardzo dobrze, ponieważ gramatura jest niezwykle istotna! Ma ona wpływ przede wszystkim na wagę, sztywność i ciężar każdej kartki. Im wyższa liczba gramów na metr kwadratowy, tym trwalszy arkusz otrzymasz. Zdarza się również, że kartki o zbyt niskiej gramaturze (poniżej 80 g/m²) są niewidzialne do drukarek, co powoduje, że urządzenie się zacina.

    Papier do drukowania a rodzaj drukarki — jakie ma to znaczenie?

    W przypadku najpopularniejszej, zwykłej ryzy papieru do drukarki, nie musisz się martwić o dopasowanie jej do odpowiedniego typu drukarki. Ten produkt sprawdza się zarówno w laserowych, jak i atramentowych urządzeniach. Podobnie jest w przypadku kolorowego papieru do druku oraz papieru ekologicznego.

    Jeśli chodzi o papier fotograficzny bądź samoprzylepny sprawa nie zawsze wygląda tak prosto. Musisz zajrzeć do specyfikacji swojej drukarki i sprawdzić, jakie możliwości ona posiada. Przykładowo, drukowanie na śliskim, samoprzylepnym papierze może być trudne na drukarkach atramentowych, ponieważ tusz będzie szybko się rozmazywał.

    Jaki papier do drukarki wybrać? Podsumowanie

    Wybór papieru do drukarki do tej pory wydawał się bardzo prosty. Kto przecież zastanawia się nad tymi wszystkimi parametrami tj. gramatura, grubość, a nawet odcień kartek. Jeśli jednak rozważnie podejdziesz do zakupu papieru ksero, szybko zauważysz, jak bardzo zyska na jakości każdy wydrukowany dokument i każda wykonana kopia ksero.