Aktualizacja: Sierpień 2024
Zarówno planowane, jak i awaryjne przerwy w dostawie prądu zdarzają się nie tylko we wsiach i małych miasteczkach, ale również w dużych miastach. W takich sytuacjach niezastąpionym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie alternatywnego źródła energii elektrycznej, jakim jest agregat prądotwórczy. Na czym polega działanie tego typu urządzeń? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz w rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych agregatów prądotwórczych.
- Co to jest agregat prądotwórczy i w jakim celu się go stosuje?
- Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?
- Jaki agregat prądotwórczy do domu?
- Agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego
- Agregat prądotwórczy do pracy ciągłej
- Generator prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy?
- Jak dopasować agregat prądotwórczy do wymaganego obciążenia?
- Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu?
- Agregat prądotwórczy na budowę
- Jaki rodzaj paliwa do agregatu prądotwórczego?
- Agregat z ręcznym rozruchem czy elektrycznym?
- Jaki powinien być dobry agregat?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych agregatów prądotwórczych »
Co to jest agregat prądotwórczy i w jakim celu się go stosuje?
Agregat prądotwórczy to urządzenie elektroenergetyczne, przeznaczone do zasilania innych sprzętów elektronicznych. Działanie agregatu opiera się na samodzielnym wytwarzaniu prądu, który następnie wykorzystywany jest do zasilania lodówek, telewizorów, pralek oraz wielu innych sprzętów elektronicznych, zarówno w warunkach domowych, jak i w miejscach pracy czy na placach budowy.
Zakup agregatu prądotwórczego może stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, u których awarie sieci elektrycznych występują sporadycznie lub regularnie. Zainwestowanie w wydajny sprzęt elektroenergetyczny, który sam wytwarza energię elektryczną może okazać się niezwykle pomocne również dla osób, które pracują zdalnie, a także dla właścicieli drogich sprzętów elektronicznych o dość niskiej odporności na ewentualne zmiany i wahania napięcia prądu.
Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?
W sklepach możemy znaleźć wiele modeli i wariantów agregatów prądotwórczych. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie konstrukcją, mocą oraz rodzajami napięcia,
rozruchu i wykorzystywanego paliwa. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, można dokonać wyboru pomiędzy modelami jednofazowymi, trójfazowymi, zasilanymi benzyną lub gazem LPG, a także między urządzeniami wyposażonymi w rozruch ręczny lub elektryczny.Agregaty jednofazowe 230V
Jednofazowe agregaty prądotwórcze o napięciu wynoszącym 230 V są przeznaczone do awaryjnego zasilania podstawowych, domowych sprzętów elektronicznych, takich jak lodówki, telewizory, piekarniki czy pralki. Sprzęty zasilane poprzez agregaty jednofazowe nie powinny mieć dużych wymagań dotyczących wydajności i napięcia. Modele 230 V nie sprawdzą się w większych budynkach, wyposażonych w bardziej skomplikowane systemy i większe sprzęty elektroniczne.
Agregaty trójfazowe 400V
Trójfazowe agregaty prądotwórcze o napięciu 400V, wykorzystywane są do zasilania sprzętów i odbiorników o większej mocy. Modele trójfazowe sprawdzą się w większych budynkach mieszkalnych, miejscach użytku publicznego, a także w różnorodnych miejscach pracy, takich jak warsztaty czy place budowy. Decydując się na zakup modelu trójfazowego, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on wszelkie niezbędne zabezpieczenia oraz systemy stabilizacji i regulacji napięcia.
Agregat benzynowy
Agregaty benzynowe sprawdzają się świetnie do awaryjnego zasilania różnorodnych urządzeń elektronicznych, przechowywanych w warunkach domowych. Modele benzynowe są wydajne, trwałe i stosunkowo tanie w utrzymaniu, dzięki czemu w większości przypadków stanowią znacznie rozsądniejszy wybór od modeli zasilanych na gaz LPG lub diesel. Warto podkreślić jednak, że przy częstej i intensywnej eksploatacji urządzenia benzynowe będą cechowały się nieco mniejszą trwałością od modeli zasilanych innymi rodzajami paliw.
Agregat prądotwórczy diesel
Agregaty prądotwórcze typu diesel to urządzenia o dużej wytrzymałości. Modele wyposażone w silniki o zapłonie samoczynnym sprawdzają się świetnie do długiej i nieprzerwanej pracy. Zdecydowaną zaletą tego typu urządzeń jest ciche lub wręcz bezgłośne działanie, dzięki któremu modele wykorzystywane są nie tylko do zasilania urządzeń w warsztatach i na placach budowy, ale również do zasilania sprzętów przechowywanych w warunkach domowych.
Agregat na gaz LPG
Agregaty prądotwórcze zasilane gazem LPG są z reguły droższe od modeli benzynowych, ale warto podkreślić, że zastosowanie takiego paliwa wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów eksploatacji agregatu, dlatego w dłuższej perspektywie czasu mogą stanowić one znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie. Modele zasilane gazem LPG są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, a ze względu na ich solidność i wydajność, sprawdzają się świetnie w przypadku długotrwałego użytkowania.
Agregat z elektrycznym rozruchem
Modele z rozruchem elektrycznym stanowią świetny wybór dla osób poszukujących funkcjonalnych urządzeń elektroenergetycznych do użytku w warsztatach, firmach eventowych oraz na placach budowlanych. Takie modele są bardzo łatwe w użyciu, a do ich uruchomienia wymagane jest jedynie przekręcenie kluczyka w stacyjce. Warto podkreślić jednak, że ceny agregatów z rozruchem elektrycznym są z reguły znacznie wyższe od cen urządzeń wyposażonych w rozruchy ręczne.
Agregat z ręcznym rozruchem
Modele z rozruchem ręcznym stanowią doskonały wybór dla osób, które poszukują tańszego i funkcjonalnego sprzętu do awaryjnego zasilania urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, lodówki, pralki czy zmywarki. Agregaty wyposażone w rozruch ręczny są łatwe w obsłudze, natomiast ze względu na sposób uruchamiania sprzętu, nie są wykorzystywane na dużych placach budowy czy w przemyśle. W takich miejscach o wiele częściej stosowane są droższe modele z rozruchem elektrycznym.
Jak wybrać agregat prądotwórczy? Na co zwrócić uwagę?
Agregat prądotwórczy powinien być dopasowany do wielkości naszego domu, warsztatu, biura lub innego, dowolnego budynku, w którym chcemy go zamontować, a także do mocy urządzeń, które będą poprzez niego zasilane. Przed zakupem, warto wziąć pod uwagę również rodzaj napięcia, konstrukcję i wielkość urządzenia oraz szacowaną długość i częstotliwość użytkowania zakupionego sprzętu.Rodzaj agregatu
Wybór agregatów prądotwórczych, które są obecnie dostępne w sklepach jest naprawdę duży. Z tego względu, pierwszym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem tego typu urządzenia jest jego rodzaj. W zależności od indywidualnych potrzeb można dokonać wyboru pomiędzy modelami stacjonarnymi, przenośnymi, jednofazowymi, trójfazowymi, zasilanymi benzyną lub gazem LPG i wieloma innymi.
Przeznaczenie
Planując zakup agregatu prądotwórczego, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie danego urządzenia. W zależności od indywidualnych potrzeb, można dokonać wyboru pomiędzy modelami przeznaczonymi do zasilania awaryjnego lub do pracy ciągłej. Agregaty służące do zasilania awaryjnego to najczęściej modele jednofazowe, które wykorzystywane są do zasilania standardowych urządzeń RTV i AGD. Z kolei agregaty do pracy ciągłej wybierane są najczęściej przez osoby, które poszukują zastępczego źródła energii na place budowy, imprezy masowe czy wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu.
Rodzaj napięcia
Dostępne na rynku agregaty prądotwórcze można podzielić na modele jednofazowe o napięciu wynoszącym 230V oraz modele trójfazowe o napięciu 400V. Urządzenie jednofazowe sprawdzają się świetnie do awaryjnego zasilania sprzętów, takich jak telewizory, lodówki, pralki czy zmywarki. Z kolei agregaty trójfazowe wykorzystywane są najczęściej do zasilania bardziej wymagających sprzętów, do których można zaliczyć systemy oświetleniowe, elektronarzędzia czy maszyny budowlane.
Zapotrzebowanie na moc
Łączna moc urządzeń, które mają być podłączone do agregatu prądotwórczego jest jednym z ważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia. Warto pamiętać, że całkowita moc agregatu powinna być większa od sumy mocy wszystkich podpiętych do niego sprzętów elektronicznych. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań, można dokonać wyboru pomiędzy agregatami o mocy wynoszącej od 2000 W do nawet 8000 W.
Jaki agregat prądotwórczy do domu – w jakim celu się go stosuje?
Agregat prądotwórczy do domu to doskonałe rozwiązanie na czas planowanych lub awaryjnych przerw w dostawie prądu. Odpowiednio dobrany agregat może służyć do zasilania wszystkich niezbędnych urządzeń elektronicznych na wypadek utraty napięcia w poszczególnych gniazdach, ale może być również wykorzystywany w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania sieciowego.
Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego umożliwi nam podtrzymanie pracy urządzeń, takich jak lodówki, pralki, zmywarki, komputery, elementy oświetleniowe oraz pozostałe sprzęty RTV i AGD. W przypadku osób, które poszukują sprzętu wyłącznie do zasilania awaryjnego, najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zakup modelu jednofazowego, natomiast osoby, które planują zakup agregatu do dłuższej pracy powinny rozważyć zakup urządzenia trójfazowego.
Agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego – co trzeba wiedzieć?
Agregaty prądotwórcze do zasilania awaryjnego stanowią najbardziej ekonomiczny i uniwersalny wybór dla osób poszukujących zapasowego, awaryjnego źródła energii do domu lub mieszkania. Modele do zasilania awaryjnego cechują się znacznie mniejszą mocą niż urządzenia przeznaczone do pracy ciągłej, dlatego najczęściej są to urządzenia jednofazowe, wyposażone w rozruch ręczny.
Planując zakup agregatu prądotwórczego do zasilania awaryjnego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim moc urządzenia, która powinna być dostosowana do mocy urządzeń elektronicznych, które będą przez niego zasilane. Warto wziąć pod uwagę również rodzaj paliwa, służącego do zasilania danego modelu oraz rodzaj obsługiwanego napięcia.
Agregat prądotwórczy do pracy ciągłej – co koniecznie trzeba uwzględnić?
Agregaty prądotwórcze do pracy ciągłej to wydajne i solidne modele, które sprawdzają się świetnie w agencjach eventowych, foodtruckach i na budowach. Decydując się na zakup sprzętu elektroenergetycznego do pracy ciągłej, warto wybierać spośród modeli trójfazowych o mocy dostosowanej do wymaganego obciążenia.
Ze względu na częstotliwość użytkowania, agregat przeznaczony do pracy ciągłej powinien być również łatwy w obsłudze. W takich przypadkach świetnie sprawdzają się modele z rozruchem elektrycznym, które uruchamiane są za pomocą wygodnej stacyjki. Oczywiście warto wziąć pod uwagę również rozmiar i wagę samego agregatu, zwłaszcza jeśli planujemy używać go w różnych miejscach i potrzebujemy sprzętu, który nie będzie sprawiał trudności w transporcie.
Generator prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy? Jakie ma to znaczenie?
Agregaty jednofazowe to modele, które wybierane są najczęściej do zasilania standardowych sprzętów elektronicznych, takich jak lodówki, czajniki, pralki, zmywarki czy piekarniki. Modele jednofazowe są przeznaczone do zasilania sprzętów o napięciu 230V, dlatego nie sprawdzą się do zasilania większych urządzeń remontowo-budowlanych, natomiast wykazują bardzo dużą skuteczność w zasilaniu większości domowych sprzętów elektronicznych.
Dla osób, które poszukują bardziej zaawansowanego sprzętu do zasilania urządzeń elektronicznych o większej mocy, lepszym rozwiązaniem będzie zakup agregatu trójfazowego. Takie modele są podzielone na trzy oddzielne fazy, a każda z nich jest w stanie uzyskać maksymalnie ⅓ mocy całego urządzenia. Modele trójfazowe są mocniejsze i wydajniejsze od modeli jednofazowych, ale warto wziąć pod uwagę, że są one również znacznie droższe i zajmują więcej miejsca, dlatego raczej nie są zalecane dla osób poszukujących sprzętu do sporadycznego użytku w warunkach domowych.
Jak dopasować agregat prądotwórczy do wymaganego obciążenia? Jak je ustalić?
Całkowita moc agregatu prądotwórczego powinna być większa od sumy mocy poszczególnych urządzeń elektronicznych, które mają być dzięki niemu zasilane. Żeby ustalić, czy dany agregat jest dopasowany do posiadanych przez nas sprzętów, warto posłużyć się miernikiem elektrycznym.
Innym, prostym sposobem na dopasowanie agregatu do wymaganego obciążenia jest stworzenie listy z mocą urządzeń, które mają być do niego podłączone. Po stworzeniu listy, wystarczy dodać do siebie poszczególne wartości, a następnie pomnożyć je przez 1,2. Uzyskany wynik powinien odzwierciedlać wartość wymaganego obciążenia agregatu.
Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu?
Agregat prądotwórczy powinien być umieszczony w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał nam jego hałas oraz emitowane gazy. Wiele osób decyduje się na zamontowanie agregatu na podwórku, pod odpowiednim zadaszeniem, które jest w stanie ochronić sprzęt przed czynnikami atmosferycznymi. Ze względów praktycznych, warto ulokować agregat w pobliżu rozdzielni elektrycznej. Takie rozwiązanie ułatwi podłączenie urządzenia do instalacji w domu.
Warto podkreślić, że miejsce, w którym planujemy przechowywać agregat powinno gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza. Silnik agregatu potrzebuje regularnego chłodzenia, a obecność świeżego powietrza ułatwia pozbywanie się uciążliwych gazów. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się umieścić urządzenie, to jego instalacją powinien zająć się elektryk. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli z automatyką, które muszą być podłączane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Agregat prądotwórczy na budowę – pomoc w każdym przypadku
Urządzenia elektroenergetyczne stanowią niezbędny element wyposażenia każdego placu budowlanego. Odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy jest w stanie zapewnić stały dostęp energii elektrycznej wszystkim narzędziom budowlanym, bez konieczności podłączania ich do sieci.
Osoby, które poszukują agregatu na budowę, powinny wybierać spośród modeli trójfazowych, wyposażonych w regulator napięcia AVR. Takie urządzenia umożliwiają zasilanie bardziej wymagających elektronarzędzi, oraz nowoczesnych sprzętów budowlanych, takich jak wszelkie betoniarki, szlifierki, spawarki, które nie reagują korzystnie na ewentualne zmiany i wahania napięcia.
Jaki rodzaj paliwa do agregatu prądotwórczego? Benzyna, diesel czy LPG?
Agregaty prądotwórcze są zasilane różnymi rodzajami paliw. Większość tego typu urządzeń to modele napędzane benzyną, olejem napędowym lub gazem LPG, natomiast w sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć również modele zasilane metanem lub gazem ziemnym. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się modele benzynowe. Ich popularność wynika z optymalnej wydajności, która połączona jest z niską ceną i niewielkimi kosztami utrzymania.
W przypadku osób, które poszukują solidnego sprzętu do pracy ciągłej, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup modelu z silnikiem diesla. Takie urządzenia są znacznie wydajniejsze od modeli z silnikiem spalinowym, a jednocześnie spalają mniej paliwa, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup sprzętu, zasilanego na gaz LPG. Takie modele działają zarówno na gaz, jak i na benzynę, a ich zdecydowaną zaletą jest niski koszt eksploatacji.
Agregat z ręcznym rozruchem czy elektrycznym? Jakie ma to znaczenie?
Agregaty prądotwórcze można podzielić na modele z rozruchem ręcznym i elektrycznym. Urządzenia zasilane ręcznie są wyposażone w specjalne linki, które służą do samodzielnego uruchomienia napędu urządzenia. Z kolei modele z rozruchem elektrycznym posiadają funkcjonalne stacyjki, które umożliwiają uruchomienie agregatu poprzez przekręcenie dopasowanego do nich kluczyka.
Zakup urządzenia z rozruchem ręcznym może stanowić doskonały wybór dla osób, które planują korzystać z agregatu sporadycznie. W przeciwnym wypadku samodzielne uruchamianie napędu mogłoby wiązać się ze znacznymi wydatkami energetycznymi, a w efekcie byłoby niewygodne i niepraktyczne. Dla osób, które planują zakup agregatu do częstego użytku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu z rozruchem elektrycznym. Takie modele sprawdzają się świetnie między innymi w warsztatach i na budowach.
Jaki powinien być dobry agregat? Dodatkowe funkcje
Dobry agregat prądotwórczy powinien być dopasowany do ilości oraz rodzaju urządzeń, które mają być poprzez niego zasilane. Przy zakupie, warto również zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji i udogodnień, takich jak:
System zabezpieczający – chroniący przed porażeniem prądem oraz uszkodzeniem podłączonego sprzętu.
Stabilizacja napięcia AVR – przydatna, gdy podłączamy do agregatu sprzęty komputerowe oraz inne urządzenia, wyróżniające się stosunkowo niską odpornością na ewentualne zmiany napięcia.
Dźwiękoszczelna obudowa – zapewniająca cichą pracę urządzenia.
Zestaw transportowy – stanowiący znaczne ułatwienie w transporcie ciężkiego sprzętu.
System antywibracyjny – minimalizujący ilość drgań oraz wibracji emitowanych przez urządzenie w trakcie pracy.
Cichy agregat prądotwórczy – czy to w ogóle możliwe?
Wiele dostępnych na rynku agregatów prądotwórczych to modele, które pracują dość głośno. O ile w przypadku sporadycznych przerw w dostawie prądu, taki hałas może być akceptowalny, to w przypadku długotrwałych lub częstych awarii głośna praca urządzenia może być bardzo męcząca i dokuczliwa.
Jeśli zależy nam na tym, aby zakupiony agregat pracował cicho i nie zaburzał naszego codziennego funkcjonowania, to świetnym rozwiązaniem może okazać się zakup urządzenia wyposażonego w dodatkowe funkcje i udogodnienia, takie jak obecność dźwiękoszczelnej obudowy czy systemu antywibracyjnego. Takie rozwiązania znacznie zmniejszają poziom hałasu emitowanego przez urządzenie, jednocześnie zwiększając nasz komfort w trakcie planowanych lub awaryjnych przerw w dostawie prądu.
Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Podsumowanie
Agregat prądotwórczy to niezwykle praktyczne urządzenie, które może okazać się pomocne zarówno w domu, warsztacie, na działce, jak i na placu budowy. Działanie agregatów prądotwórczych opiera się na samodzielnym wytwarzaniu energii elektrycznej, która następnie wykorzystywana jest do zasilania pralek, lodówek, telewizorów, maszyn budowlanych i wielu innych urządzeń elektrycznych, wymagających zasilania awaryjnego lub ciągłego. W sklepach można znaleźć wiele modeli agregatów prądotwórczych, różniących się od siebie między innymi konstrukcją, rodzajem napięcia, mocą, a także obecnością lub brakiem dodatkowych funkcji i udogodnień. W powyższym poradniku zostały uwzględnione najważniejsze parametry i kluczowe informacje, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem agregatu prądotwórczego. Zapoznanie się z powyższym artykułem powinno ułatwić wybór najlepszego sprzętu dopasowanego do indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.