Aktualizacja: Kwiecień 2024

Wszyscy zazwyczaj wyczekujemy upragnionego lata. Jednak gdy już ono nadejdzie, upały potrafią dać się we znaki. Dlatego też w letnie dni, wybieramy relaks na plaży, gdzie możemy schłodzić się w jeziorze czy morzu.

Co w przypadku, gdy nie lubimy zatłoczonych kąpielisk, a czas wolny wolimy spędzić w ogródku lub na działce? Doskonałym rozwiązaniem okaże się basen ogrodowy. Jaki wybrać oraz czym kierować się podczas zakupu, przekonacie się z lektury poniższego poradnika.

 

Jaki basen do ogrodu będzie najlepszy?

Zawsze marzył Wam się duży basen ogrodowy i w końcu zdecydowaliście się go kupić? Pierwsza decyzja, przed jaką staniecie, to rodzaj basenu. Na rynku możemy wyróżnić 4 najpopularniejsze modele:

Basen dmuchany

Jest to najprostsze oraz najtańsze rozwiązanie stworzone głównie z myślą o najmłodszych, ponieważ są one dość płytkie. Wystarczy je tylko napompować i są gotowe do użytku (często nie potrzebujemy do nich nawet pompki).

Ich niewielkie wymiary oraz waga sprawiają, że możemy nie tylko wszędzie je ze sobą zabrać, ale też rozłożymy je w każdym miejscu bez problemu (działka, ogród, taras, balkon). Tak więc basen dmuchany dla dzieci jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mają dużej przestrzeni, a chciałyby zapewnić swoim pociechom wodną atrakcję. Zwłaszcza że modeli do wyboru mamy mnóstwo – od standardowych brodzików, Disney’owskich zamków po wersje z mini fontannami.

Niestety ta kategoria basenów jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Rekompensatą tej wady jest to, że zazwyczaj producenci dołączają do zestawu specjalne łatki naprawcze.

Trzeba jednak mieć na względzie, że tych basenów nie zostawimy na kilka dni w ogródku. Najlepiej jest je złożyć zaraz po zakończeniu kąpieli przez malucha.

Ich niewielkie wymiary oraz waga sprawiają, że możemy nie tylko wszędzie go ze sobą zabrać, ale też rozłożymy go w każdym miejscu (działka, ogród, taras, balkon). Tak więc basen dmuchany dla dzieci jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mają dużej przestrzeni, a chciałyby zapewnić swoim pociechom wodną atrakcję. Niestety ta kategoria basenów jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Natomiast producenci dołączają podczas zakupu specjalne łatki naprawcze, dzięki którym będziemy mogli bez obaw nadal użytkować basenik.

Trzeba jednak mieć na względzie, że tych basenów nie zostawimy na kilka dni w ogródku. Najlepiej jest je złożyć zaraz po zakończeniu kąpieli przez malucha.

 

Basen rozporowy

Baseny ogrodowe rozporowe są świetnym wyborem, gdy użytkować je będą nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Mogą one osiągać średnicę od 180 do 400 cm – dotyczy to najszerszej części zbiornika, a nie wysokości kołnierza. Jest to ważne dlatego, że baseny rozporowe mają okrągły kształt, który zwęża się ku górze.

Jeśli chodzi o rozstawianie tego typu basenu, to poniekąd można stwierdzić, że jest to konstrukcja samonośna, gdyż swój kształt oraz rozmiar zyskuje podczas nabierania wody, która napierając na ścianki, nadaje basenowi owalny wygląd. Na górze znajduje się zaś charakterystyczny kołnierz wypełniony powietrzem, przez co brzeg basenu dostosowuje się do wysokości lustra wody.

Są to oczywiście modele o wiele odporniejsze niż baseny dmuchane. Co sprawia, że baseny rozporowe mogą stać się miejscem rozrywki dla całej rodziny nawet do kilku dni albo i na sezon. Do ich rozstawienia będzie niezbędna pompka, dzięki której po 30 minutach do godziny (w zależności od wielkości) będziemy mogli cieszyć się urokami ogródkowego basenu.

 

Basen stelażowy

Jak sama nazwa wskazuje, basen ogrodowy stelażowy podtrzymuje stelaż (drewniany lub stalowy) oraz metalowa rama. Ponadto, wzdłuż obwodu w odstępach kilkudziesięciu centymetrów ustawione są podpory, odpowiadające za utrzymanie ciężaru wody.

Dzięki tak wzmocnionej konstrukcji baseny stelażowe mogą osiągać większe rozmiary (nawet do 10 metrów), dlatego do zestawu mamy dołączoną drabinkę ułatwiającą wejście do basenu. Pływanie, nurkowanie, wodne gry zespołowe – to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje nam basen stelażowy. Jaki wybrać na działkę?

Trzeba mieć na względzie, że baseny ogrodowe stelażowe będą absorbowały nieco więcej miejsca oraz potrzebują utwardzonego podłoża (najlepiej kostki), aby móc stabilnie stać. Z tego powodu na wersje stelażowe decydują się rodziny dysponujące dużym ogrodem lub działką.

Przez wzgląd na to, że rozstawienie takiego basenu pochłania więcej czasu (samo napełnienie wodą może trwać do godziny, a trzeba jeszcze zamontować dodatkowe akcesoria tj. pompa), to modele stelażowe polecane są dla osób poszukujących basenu, który będzie mógł stać na działce do kilku tygodni albo i miesięcy. Jest to zdecydowanie droższy wydatek, gdyż ceny za taki model rozpoczynają się od 500 złotych, a mogą sięgać nawet do kilku tysięcy, natomiast bez wątpienia jest to inwestycja na dłużej.

 

Jacuzzi ogrodowe dmuchane

Wanna z hydromasażem w ogródku? To możliwe, dzięki dmuchanemu jacuzzi. Jego waga może osiągać od 6 do 77 kg, jednak to i tak nadal mniej niż w przypadku standardowej wanny z hydromasażem.

Takie modele posiadają specjalne systemy grzewcze, które pozwalają ogrzać wodę nawet do 42 stopni. Ponadto, na wyposażeniu znajduje się pompa filtrująca do oczyszczania wody (której praca jest dość głośna) oraz wkład filtrujący. Pozwoli nam to cieszyć się jacuzzi w domowym zaciszu przez cały sezon!

Często też pojawiają się zapytania o baseny ogrodowe całoroczne. Niestety takie przenośne modele będą doskonałym rozwiązaniem wyłącznie na letnie miesiące. Oczywiście możemy dokupić specjalne zadaszenie, które pomoże nam utrzymać wyższą temperaturę wody, jednak nie na tyle, by móc swobodnie kąpać się późną jesienią czy zimą.

Jeśli interesuje nas basen ogrodowy całoroczny, to najlepszym rozwiązaniem będzie basen wkopywany z zaprojektowanym specjalnym zadaszeniem. Aczkolwiek taka budowa niesie za sobą zdecydowanie większe koszty.

 

Materiał wykonania — jaki basen ogrodowy wybrać?

Kolejna kwestia, gdy chcemy zakupić basen do ogrodu, to materiał, z jakiego jest wykonany. O ile w przypadku wersji dmuchanych dla dzieci, nie mamy za dużego wyboru, to decydując się na większe, droższe modele, warto wiedzieć, jakie mamy opcje:

Basen z tworzywa sztucznego

Jednym z materiałów, jaki można wykorzystać podczas produkcji to PCW (polichlorek winylu) wzmocniony włóknem szklanym. Jest to niezwykle trwałe oraz elastyczne połączenie, a ponadto odporne na działanie promieni UV. Baseny wykonane z tworzywa sztucznego przeważnie są wielowarstwowe, by zapewnić odporność w przypadku uszkodzenia. Dodatkowo może wystąpić wzmocnienie pianką poliuretanową, dzięki czemu zapobiegniemy wychładzaniu się wody.

Niewątpliwym plusem jest możliwość przechowywania takiego basenu. Wystarczy go oczyścić, wysuszyć, a następnie złożyć, tak więc nie zajmie nam dużej ilości miejsca (oczywiście w zależności od jego rozmiarów).

 

Basen stalowy

Baseny stalowe są to głównie baseny stelażowe. Podstawą ich budowy są panele z ocynkowanej stali o grubości 0,6–0,8 mm. Ścianki w takich modelach są pokryte od zewnątrz tworzywem sztucznym odpornym na promieniowanie UV, a od wewnątrz lakierem ochronnym.

Trzeba pamiętać, że basen stalowy musi być ustawiony na odpowiednim, najlepiej utwardzonym podłożu. Rozłożenie takich modeli jest czasochłonne, ale za to dzięki swojej konstrukcji, mogą stać w naszym ogrodzie cały sezon.

Z dodatkowych atutów warto jeszcze wspomnieć o możliwości ustawienia basenu bez konieczności wypełniania go po brzegi wodą. Obecność stelaża pozwala nam na częściowe zapełnienie basenu, bez obaw o jego stabilność.

 

Basen drewniany

Bardzo często pojawiają się opinie, że najlepszy basen ogrodowy jest wykonany z drewna. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wymaga on od nas zdecydowanie więcej pracy, jeśli chcemy, aby służył nam przez lata.

Pierwsza kwestia to design, który niewątpliwe wygląda fenomenalnie. Poza elegancją możemy liczyć na trwałość oraz wydłużony czas utrzymania ciepłej wody. Niestety są to baseny, które raczej będą stały na naszej działce na stałe – nie złożymy ich, a przeniesienie takiego basenu byłoby nie lada wyzwaniem.

Dlatego decydując się na basen drewniany, musimy pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Mianowicie wyrównać i utwardzić podłoże, na którym będzie stał, a następnie ułożyć na tym miejscu matę izolującą, którą często otrzymujemy od razu w zestawie od producenta.

Na koniec warto pamiętać, że do budowy basenów wykorzystuje się głównie drzewo sosnowe, także niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie w postaci regularnej konserwacji lakierem lub olejem specjalnie do tego przeznaczonym.

 

Rozmiar — jaki basen kupić?

Najdłuższe rozważania zawsze trwają nad rozmiarem basenu — przecież im większy, tym lepszy. Jednak w praktyce, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników poza budżetem, którym dysponujemy.

Najważniejsza kwestia to wielkość terenu. Do wymiarów basenu, powinniśmy dodać co najmniej metr przestrzeni wokół, aby korzystanie czy wchodzenie do basenu nie było utrudnione. Ponadto, oczywiste jest, że większy basen będzie się zdecydowanie dłużej napełniał np. w przypadku basenu o średnicy około 4 metrów, może to trwać dobre kilka godzin.

Na końcu powinniśmy jak najlepiej dobrać basen do osób, które będą go użytkowały oraz do celu, w jakim go kupujemy tzn. czy chcemy w nim pływać, siedzieć, do jakiej wysokości będzie sięgała woda (co jest bardzo ważne, gdy mamy mniejsze dzieci).

 

Jakie akcesoria dodatkowe będą nam potrzebne?

Chcąc użytkować basen przez kilka dni, musimy odpowiednio o niego zadbać, aby nie wypełniać go codziennie na nowo wodą (co w przypadku większych modeli mogłoby być bardzo czasochłonne, ale i kosztowne). Dlatego producenci oferują (często od razu w zestawie) dodatkowe akcesoria, mające ułatwić użytkowanie basenów ogrodowych. Zaliczymy tu między innymi:

  • Pompkę — o ile dmuchany basen dla dzieci napompujemy siłą płuc, to w większych modelach obowiązkowo musimy skorzystać ze specjalnej pompki, która usprawni rozłożenie basenu,
  • Maty zabezpieczające dno – jeśli basen rozstawiamy na trawie, mata taka uchroni nas przed ostrymi elementami znajdującymi się na podłożu tj. kamienie, które mogliśmy przeoczyć,
  • Drabinki – dostanie się do dużych basenów stelażowych bez drabinki, byłoby sporym wyzwaniem. Dlatego takie elementy, zawsze znajdują się w podstawowym wyposażeniu podczas zakupu,
  • Łatki – te wspominane już przez nas elementy, służą do naprawy basenu. Można je stosować także pod wodą, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni wypuszczać wody z basenu i napełniać go na nowo,
  • Przykrycia – okażą się szczególnie przydatne, gdy zostawiamy rozłożony basen na dłuższy okres. Specjalne zabezpieczenie w formie szczelnego przykrycia pozwoli nam uniknąć dostawania się zanieczyszczeń do wody (liście, owady itp.). Jeśli chcemy wybrać bardziej zaawansowane rozwiązanie, to możemy postawić na przykrycia solarne, które nie tylko zabezpieczą nasz basen, ale tez zadbają o to, by w nocy czy trochę chłodniejsze dni nie doszło do wychłodzenia wody,
  • Pompy – w tym przypadku możemy wyróżnić aż trzy rodzaje pomp, z czego każda będzie przeznaczona do innego celu. Otrzymamy pompy do podgrzewania wody, tak więc nie musimy obawiać się, gdy pogoda nie będzie dopisywać. Kolejny model to pompy filtrujące, dzięki którym nie ma konieczności codziennego wymieniania wody w zbiorniku. I ostatnia kategoria to pompy do generowania chloru. Ich zadaniem jest dezynfekcja wody, aby utrzymać wodę odpowiednio zabezpieczoną,
  • Filtry – jednak pompa to dopiero początek. Chcąc skutecznie przefiltrować wodę, musimy skorzystać także z filtru, który po podłączeniu do pompy zasysa zanieczyszczenia tj. owady, włosy czy liście. Ten element jest oczywiście wymienny. Natomiast jest to prosty zabieg, który musimy wykonywać regularnie, ale nie zbyt często,
  • Chemia basenowa – o czystą wodę w basenie ogrodowym możemy zadbać na kilka sposobów. Kolejnym z nich jest zastosowanie chemii basenowej, do której zaliczamy na przykład aplikatory chloru, dezynfekujące wodę oraz zwalczające glony, a także klaryfikatory i środki flokujące, przeciwdziałające mętnieniu wody oraz wspomagające pracę filtrów czyszczących.

 

W którym miejscu najlepiej postawić basen ogrodowy?

Basen zapełnimy litrami wody, więc przestawienie go nie byłoby prostym zadaniem. Trzeba więc przemyśleć jego odpowiednie umiejscowienie w ogródku.

Po pierwsze zadbajmy o to, aby teren był oczyszczony z wszystkich kamyków lub innych ostrych elementów, ale co najważniejsze, by był prosty. Gwarantuje to stabilność oraz bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Inaczej basen mógłby się przekrzywić, a wtedy nie tylko zalejemy działkę, ale możemy także sami ulec wypadkowi.

Ponadto, warto postawić basen w miejscu nasłonecznionym. Jest to naturalny sposób na nagrzanie wody, ale też sprawia, że kąpiel w promieniach słońca będzie o wiele przyjemniejsza.

 

Jak prawidłowo czyścić basen ogrodowy?

Większość środków, dzięki którym będziemy w stanie zadbać o czystość naszego basenu ogrodowego, została już wymieniona przy akcesoriach dodatkowych. Jednak w formie, krótkiego podsumowania przypomnimy najważniejsze sposoby, które obowiązkowo musimy zastosować, jeśli basen będzie rozstawiony przez dłuższy czas:

Monitorowanie poziomu pH

Jednym z najważniejszych czynników jest utrzymanie obojętnego odczynu pH wody (tzn. 7-7,4). Jeśli to zaniedbamy, to zbyt kwaśna, może doprowadzić do podrażnienia oczu, natomiast zasadowa będzie sprzyjać osadzaniu się kamienia w filtrach.

Sprawdzać poziom pH możemy za pomocą specjalnych papierków bądź przeznaczonych do tego celu czujników. Gdy odczyn przekracza normę, musimy dosypać do wody odczynnik pH+ lub pH-.

Ozonowanie lub chlorowanie

Dbając o czystość wody w basenie, wykorzystujemy także chlor. Aplikujemy go poprzez specjalne dozowniki, do których wrzucamy tabletki z chlorem. Jego działanie jest bardzo istotne, gdyż odpowiada on nie tylko za błękitny kolor wody, ale też zabija bakterie, które mogłyby wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Drugą opcją jest ozonowanie, aczkolwiek jest to raczej proces wspomagający, a nie zastępujący chlorowanie. Jego zadaniem jest neutralizacja bakterii.

Zwalczanie alg i koagulacja

W upalne dni rozmnażanie się glonów to jedynie kwestia czasu. Aby temu zapobiec, warto zastosować specjalistyczne środki, które wlewamy w okolice dyszy ssącej. Zabijają one mikrozanieczyszczenia, zapobiegają osadzaniu się glonów na ściankach, a tym samym mętnieniu wody.

Pomp filtracyjna

Tradycyjne pompy filtracyjne dołączone często do zestawu podczas zakupu, wyposażone są w papierowy filtr. Oczywiście skutecznie pozbywamy się dzięki niemu zanieczyszczeń, aczkolwiek jego żywotność jest krótka, gdyż taki filtr szybko się zapycha.

Dlatego przy większym budżecie warto zainwestować w pompę piaskową. Jej działanie polega na tym, że zamiast papierowego filtru, wodę przepycha przez zbiornik z piaskiem. Jest to naturalny i najbardziej skuteczny sposób oczyszczania basenu.

Podsumowanie. Jaki basen wybrać?

Basen ogrodowy to frajda nie tylko dla dzieci, ale i całej rodziny. Odpowiednio dobrany może towarzyszyć nam przez cały sezon, stając się fantastycznym miejscem rozrywki.

Osoby, które poszukują alternatywy dla zatłoczonej plaży, będą zachwycone basenem w wersji ogrodowej. Natomiast ich szeroka oferta dostępna na rynku sprawia, że każdy, kto posiada trochę przestrzeni, może pozwolić sobie na taki zakup.