Aktualizacja: Czerwiec 2024

Zadbany ogród sprawi, że nasz dom będzie jeszcze lepiej się prezentował. Pielęgnacja roślin jest dosyć czasochłonna, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. Elektryczne nożyce pomogą nam sprawnie przyciąć żywopłot i inne krzewy oraz drzewka, tak aby znowu prezentowały się dobrze. Ranking został przygotowany z uwzględnieniem różnych potrzeb, znajdziemy tutaj modele do wysokich drzewek czy też małe poręczne nożyce elektryczne, którymi dotrzemy wszędzie. Po przejrzeniu wielu recenzji i opinii wybraliśmy 5 najlepszych naszych zdaniem nożyc z tych najczęściej polecanych. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, jakie mają wady i zalety poszczególne urządzenia. Najtańsza alternatywa Nożyce elektryczne Parkside Zastosowanie Małe krzaki Zasilanie Akumulatorowe Moc Brak danych Długość ostrza 17 cm Szerokość ząbków 8 mm Waga 800 g (bez akumulatora) Rozwiń
Zadbany ogród sprawi, że nasz dom będzie jeszcze lepiej się prezentował. Pielęgnacja roślin jest dosyć czasochłonna, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. Elektryczne nożyce pomogą nam sprawnie przyciąć żywopłot i inne krzewy oraz drzewka, tak aby znowu prezentowały się dobrze. Ranking został przygotowany z uwzględnieniem różnych potrzeb, znajdziemy tutaj modele do wysokich drzewek czy też małe poręczne nożyce elektryczne, którymi dotrzemy wszędzie. Po przejrzeniu wielu recenzji i opinii wybraliśmy 5 najlepszych naszych zdaniem nożyc z tych najczęściej polecanych. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, jakie mają wady i zalety poszczególne urządzenia.

Nasza redakcja wskazała na Makita UH6570 jako produkt, który powinien znaleźć się na pierwszym miejscu. Ma najdłuższą listwę tnącą sięgającą aż 65 cm, a moc silnika wynosi 550W, mimo tak pokaźnych parametrów nożyce są dosyć lekkie. Jeżeli nasz żywopłot osiągnie już sporą wysokość, niezbędne okażą się nożyce na wysięgniku, wybraliśmy NAC PHE60H. Mają regulowane ramię zakresie 220 – 285 cm, a moc silnika sięga 600W, a przy tym kosztują niewiele. Najtańszym rozwiązaniem są nożyce elektryczne Parkside z sieci Lidl, niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że dotrzemy nimi wszędzie. W naszym rankingu znalazły się jeszcze Stihl HSE6 oraz Bosch EasyHedgeCut 45. Pierwszy z nich ma ponadprzeciętną trwałość dzięki wykonaniu go z wysokiej jakości materiałów, a drugi jest najlżejszy w zestawieniu, jeżeli chodzi o nożyce z dłuższą listwą tnącą.

  1. Makita UH6570 - najdłuższa listwa tnąca
  2. NAC PHE60H - do wysokich krzewów i drzewek
  3. Nożyce elektryczne Parkside - kompaktowe nożyce
  4. Stihl HSE61 - wysoka jakość
  5. Bosch EasyHedgeCut 45 - tanie i lekkie

1. Makita UH6570

Makita UH6570
Nożyce elektryczne Makita to zasilany sieciowo model o świetnie dopracowanej konstrukcji, a jednocześnie stosunkowo niskiej wadze, dzięki czemu praca nimi będzie efektywna i komfortowa.

JAKOŚĆ

CENA

Elektryczne nożyce do żywopłotu Makita UH6570 mogą poszczycić się 65-centymetrową listwą tnącą, co daje największą długość w zestawieniu. Mimo tak długiego ostrza waga podkaszarki wynosi jedynie 3,8 kg, zatem manewrowanie nią nie powinno sprawiać żadnego problemu. Szczególnie że jest wyposażona dodatkowo w antypoślizgową gumową rękojeść, która zapewnia stabilny uchwyt oraz hamulec zatrzymujący pracę ostrzy w momencie zwolnienia spustu. Co istotne, hamulec nie tylko zwiększa wygodę pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osoby używającej nożyc. Warto też wspomnieć o wytrzymałości sprzętu, co jest zasługą 550 W silnika, który pozwoli na kilkugodzinną i wymagającą pracę bez przerw. Natomiast nałożenie na ostrza powłoki z nieelektrolitycznego niklu sprawia, że piła do żywopłotu Makita jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, co wydłuża jej żywotność. Jeśli zaś chodzi o grubość cięcia, to jest to 21 mm, a więc w zupełności wystarczająca do podstawowych prac ogrodowych. Niestety nie wszystkie elementy są dostępne w sprzedaży w przypadku, gdyby zaszła konieczność pogwarancyjnej naprawy, aczkolwiek z opinii użytkowników wynika, że model ten bezawaryjnie służy nawet po kilku latach od zakończenia okresu gwarancyjnego. Jeśli więc poszukujemy solidnego sprzętu, który posłuży nam przez długi czas, to śmiało możemy zainwestować w nożyce do żywopłotu elektryczne Makita.

Zalety
Najdłuższa listwa tnąca w zestawieniu - 65 cm
Silnik o mocy 550W
Grubość cięcia 21 mm
Waży jedynie 3,8 kg
Hamulec bezpieczeństwa, zatrzymujący pracę natychmiast po zwolnieniu spustu
Długa żywotność
Wady
Nie wszystkie części można dokupić w razie potrzeby pogwarancyjnej naprawy

2. NAC PHE60H

NAC PHE60H
Kolejny specjalista od ogrodowych narzędzi to oczywiście firma NAC. Nożyce do żywopłotu NAC PHE60H to jeden z ich najchętniej wybieranych modeli, który dzięki regulowanemu ramieniu pozwoli dotrzeć nam do wyżej położonych partii roślinności.

JAKOŚĆ

CENA

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że są to nożyce do żywopłotu na wysięgniku. Nasz ranking uwzględnił ten sprzęt szczególnie z myślą o osobach, które poszukują piły przystosowanej do cięcia wysokich krzewów i żywopłotów bez konieczności wchodzenia na drabinę. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu regulowanego ramienia w zakresie 220 - 285 cm, choć minimalna długość może być niewygodna do prac na niskich wysokościach. Wynagradza to jednak możliwość ustawienia głowicy z listwą tnącą aż w 6 pozycjach, w tym także pod kątem 90 stopni, co podniesie komfort pracy i da większą możliwość manewrowania sprzętem. Nożyce elektryczne do żywopłotu NAC posiadają ostrze o długości 51 cm oraz maksymalnej grubości cięcia na poziomie 20 mm. Takie połączenie idealnie sprawdzi się do podstawowych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dużą zaletą sprzętu jest ponadto jego silnik, którego moc wynosi aż 600 W. Silnik o tej mocy poradzi sobie z grubszymi gałązkami, a przy dłuższej pracy nie ma ryzyka przegrzania. Podsumowując, nożyce elektryczne do żywopłotu na wysięgniku sprawdzą się świetnie, jeśli chcemy zadbać o każdy zakamarek naszego ogródka bez nadwyrężania domowego budżetu.

Zalety
Dzięki wysięgniku mamy dostęp do najwyższych części krzaków i drzewek
Najwyższa moc silnika w zestawieniu (600 W)
Listwa tnąca o długości 51 cm
Regulacja długości urządzenia w zakresie 220 - 285 cm
Możliwość ustawienia głowicy z listwą tnącą w 6 pozycjach
Niska cena
Wady
Nożyce przez swoją długość mogą okazać się niewygodne do niskich roślin

3. Nożyce elektryczne Parkside

 Nożyce elektryczne Parkside
W poszukiwaniu solidnych i jednocześnie przystępnych cenowo narzędzi ogrodowych warto przyjrzeć się ofercie marki Lidl. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe Parkside z dwoma wymiennymi nożami, umożliwią odpowiednią pielęgnację zarówno krzewów, jak i trawy.

JAKOŚĆ

CENA

Jedną z ich największych zalet jest mobilność, są to bowiem akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Parkside nie ogranicza nas zatem długością kabla. Wystarczy podłączyć akumulator na godzinę do ładowania, aby zyskać 55 minut pracy sprzętu. Na mobilność piły wpływają również jej niewielkie wymiary (343 × 130 x 177 mm) oraz dość niska waga (niecały kilogram), które dodatkowo ułatwiają operowanie urządzeniem. Elektryczne nożyce do żywopłotu Lidl w zestawie mają dołączone 2 noże, jednak ze względu na to, że ostrza są dość krótkie, piła najlepiej sprawdzi się do drobnych prac w ogródku. Pierwszy nóż o szerokości cięcia 8 cm przeznaczony jest do trawy, zaś drugi o szerokości 12 cm nadaje się do krzewów, których gałązki mają maksymalnie 8 mm grubości. Sprawia to, że nożyce elektryczne do żywopłotu Lidl dotrą w najtrudniejsze miejsca. Ułatwi to także uchwyt z możliwością obracania o 180 stopni. Chociaż nożyce są kompaktowe, to w przypadku potrzeby pielęgnacji kilkunastu metrów żywopłotu mogą okazać się niewystarczające. Proces ten będzie czasochłonny i na jednym ładowaniu raczej nie zdążymy przyciąć nasz ogródek. Minusem, o którym również należałoby wspomnieć, jest brak akumulatora w zestawie, trzeba kupić go oddzielnie. Na szczęście Lidl ma dedykowane baterie, dlatego możemy na raz zamówić skompletowany zestaw. Cena akumulatora to kilkadziesiąt złotych, stąd urządzenie nadal będzie najtańsze w zestawieniu. Zatem nożyce elektryczne Lidl do trawy i krzewów to idealna propozycja dla ogrodników amatorów, którzy dopiero rozpoczynają zagłębianie się w tajniki pielęgnacji roślinności.

Zalety
Niewielkie wymiary i waga ułatwiają manewrowanie urządzeniem
Akumulatorowe zasilanie, brak ograniczeń długością kabla
2 nasadki w zestawie, do trawy i krzewów
Uchwyt obracany o 180° zapewnia ergonomiczną pracę
Najniższa cena w zestawieniu
55 minut pracy na jednym ładowaniu
Wady
Urządzenie nadaje się do niewielkich prac (ostrze o długości 17 cm)
Maksymalna grubość gałązek to jedyne 8 mm

4. Bosch EasyHedgeCut 45

Bosch EasyHedgeCut 45
Do ogródków mniej wymagających warto wybrać niedrogie nożyce elektryczne Bosch. Ten kompaktowy sprzęt ułatwi prace w szczególności początkującym ogrodnikom.

JAKOŚĆ

CENA

Nożyce elektryczne do trawy Bosch to model, na który możemy sobie pozwolić również przy ograniczonym budżecie, nie rezygnując jednocześnie z funkcjonalności. Choć piła ma najniższą moc w zestawieniu (420W), to doskonale nada się do przycinania małych i średnich żywopłotów. Ostrza mają bowiem 45 cm długości i 16 mm rozstaw zębów, wystarczające w codziennych porządkach w ogrodzie. Dzięki temu, że ostrze jest podwójne, praca będzie przebiegać znacznie szybciej. Zwłaszcza że nożyce elektryczne do żywopłotu Bosch dysponują dodatkowo systemem zapobiegającym blokowaniu ostrzy, który umożliwia ciągłe cięcie. Manewrowanie sprzętem ułatwią zaś wspomniane niewielkie rozmiary, ale też i niska waga. Nożyce do żywopłotu elektryczne Bosch ważą zaledwie 2,6 kg, co pozwoli zachować komfort użytkownikowi nawet podczas dłuższej pracy. Warto zdecydować się na zakup tego modelu, jeśli zależy nam na poręcznym sprzęcie, który poradzi sobie z pielęgnacją domowego ogródka.
Zalety
Podwójne ostrza przyspieszają pracę
Waży jedynie 2,6 kg, co ułatwia manewrowanie
Niska cena
Wady
Dość niska moc - 420 W

Porównanie najlepszych elektrycznych nożyc do żywopłotu

Porównaj parametry modeli z naszego zestawienia. Zwróć przede wszystkim uwagę na moc silnika, długość ostrzy oraz szerokość ząbków. To te czynniki są najważniejsze i najbardziej wpływają na komfort pracy. [table id=244 responsive=collapse /]

Poradnik zakupu elektrycznych nożyc do żywopłotu i drzewek - cenne wskazówki

Z naszego poradnika dowiecie się, jakie nożyce do żywopłotu wybrać i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, aby sprzęt dobrać jak najlepiej do posiadanego ogródka. Sprawi to, że praca będzie o wiele przyjemniejsza, a dodatkowo pozwoli uniknąć przepłacania za urządzenie, którego funkcjonalności nie wykorzystalibyśmy w pełni. Spis treści:

1. Czy nożyce elektryczne do żywopłotów to dobry wybór?

Pilarka do żywopłotu będzie niezwykle pomocna w przeprowadzeniu prac porządkowych i pielęgnacyjnych. W zależności od wielkości naszego ogródka czy ilości oraz rodzaju zasadzonych w nim drzewek, na rynku otrzymamy szeroką gamę tego rodzaju urządzeń o różnym typie zasilania – spalinowym, ręcznym oraz elektrycznym. I to właśnie tym ostatnim przyjrzymy się dzisiaj bliżej. Elektryczne nożyce do żywopłotu to poza oszczędnością czasu przede wszystkim wygoda. Przy dłuższych pracach korzystanie z przycinarki ręcznej będzie skutkowało odczuwaniem zmęczenia czy też bólu ramion. Elektryczny sekator jest stosunkowo lekki, a więc praca z nim będzie komfortowa. Ponadto w porównaniu do nożyc spalinowych są rozwiązaniem cichszym i ekologicznym, gdyż nie emitują spalin.

2. Kilka słów o mocy i typie silnika

Przycinarka do żywopłotu, jak i każde inne urządzenie zasilane elektrycznie powinno mieć odpowiednią moc silnika, aby móc skutecznie pracować. Jeśli potrzebne nam są nożyce elektryczne do tui lub innych niewielkich krzewów o cienkich gałązkach, to moc powinna wynosić minimum 400 W. Do bardziej wymagających prac np. przy drzewkach warto, aby wartość ta przekraczała 600 W. Nie bez znaczenia jest także typ silnika. Najlepsza będzie konstrukcja bezszczotkowa, dzięki której elektryczna piła do żywopłotu posłuży nam zdecydowanie dłużej. To dzięki konstrukcji pozbawionej szczotek, które się zużywają, doprowadzając przy tym do uszkodzenia silnika. Ich brak powoduje, że w silniku większość elementów jest niezużywalnych, a więc trwalszych. Ponadto, dzięki tej konstrukcji takim sprzętem możemy pracować bez konieczności robienia przerw, jak w przypadku modeli z silnikiem szczotkowym.

3. Zasilanie a nożyce do żywopłotu. Jakie wybrać – sieciowe czy akumulatorowe?

Wybierając elektryczne nożyce ogrodowe, możemy zdecydować się na model zasilany akumulatorem lub klasycznie podłączany kablem. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do pielęgnacji drzew o grubych gałęziach lepiej sprawdzi się przycinarka sieciowa. Ich silnik bowiem jest mocniejszy, co pozwala na pracę bez konieczności jej przerywania. Jeśli interesuje nas natomiast kompaktowe urządzenie do szybkich prac ogrodowych, to warto rozważyć zakup piły zasilanej akumulatorowo. Ze względu na brak plączącego się pod nogami kabla oraz ograniczeń wynikających z jego długości, będzie ona o wiele wygodniejsza w użyciu. Należy jedynie wybierać akumulatory o większej pojemności, abyśmy nie musieli przerywać pracy w celu naładowania baterii. Zazwyczaj producenci wskazują przybliżony czas pracy akumulatora. Za dobry wynik można uznać modele oferujące od 30 minut nieprzerwanej pracy.

4. Na co zwrócić uwagę wybierając nóż i ostrza?

Długość noża oraz typ i rozstaw ostrzy są to trzy aspekty, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność sprzętu, ale też komfort jego użytkowania. Zaczynając od pierwszego elementu, czyli długości noża należy podkreślić, że nie sprawdzi się tu zasada im więcej, tym lepiej. Rzeczywiście dłuższe ostrza pozwolą na szybsze wykonanie prac ogrodowych, jednak jeśli będą za długie, to utrudni to manewrowanie nożycami. Podkaszanie będzie mniej precyzyjne, ramiona szybciej będą się męczyć, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika. Dlatego piły elektryczne do żywopłotu powinny mieć ostrze w zakresie 45 – 60 cm, gdyż są uznawane za optymalną długość. Kolejna kwestia to czy są one jednostronne, czy dwustronne. Elektryczne nożyce do trawy jednostronne zwane inaczej kowadełkowymi mają pojedyńcze ostrze. Praca zatem odbywa się tylko po jednej stronie, więc jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników. Ich użycie wymaga mniejszej siły, ale nie uzyskamy przy ich pomocy gładkiego cięcia. Ostrza dwustronne cechują często profesjonalne elektryczne nożyce do żywopłotu. Ich konstrukcja ułatwia manewrowanie sprzętem, a tym samym przyspiesza prace ogrodowe. Na koniec pozostaje wybór rozstawu ząbków. Im jest on szerszy, tym grubsze gałęzie podkaszarka elektryczna może przyciąć, o ile oczywiście mamy jednocześnie wystarczająco mocny silnik. Zazwyczaj poleca się sprzęt o rozstawie 20 mm szerokości, który sprawdzi się do cięcia żywopłotu oraz najczęściej występującej roślinności, czyli np. jako nożyce do tui.

5. Elektryczne nożyce do gałęzi na wysięgniku – czy są przydatne?

Modele na wysięgniku często określane są również jako teleskopowe nożyce do żywopłotu. Choć ze względu na swoją budowę ważą one nieco więcej, to są zdecydowanie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli chcemy dotrzeć do wysokich liści oraz gałęzi, bez konieczności wspinania się na drabinę. Piła do żywopłotu na wysięgniku podobnie jak standardowy sekator powinna mieć odpowiednią moc, czas pracy oraz długość ostrzy, aby zapewnić efektywną pracę. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na długość teleskopu i oferowany przez niego zakres regulacji długości. Większy zakres pozwoli na dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb, a także powoduje, że podkaszarka będzie wygodniejsza w użyciu. Dobrze, aby elektryczne nożyce do żywopłotu na wysięgniku były wyposażone w mechanizm natychmiastowego zatrzymywania ostrzy. Taka funkcja ochroni nas przed niepoprawnym ścięciem, gdyż trzeba mieć na uwadze, że manewrowanie tak długim urządzeniem nie jest proste szczególnie dla osób bez doświadczenia.

6. W jakie elementy nożyce elektryczne do żywopłotu powinny być jeszcze wyposażone?

Po wybraniu najważniejszych parametrów, jakie powinny spełniać dobre nożyce elektryczne do trawy, warto przyjrzeć się jeszcze kilku kwestiom, które mogą znacznie poprawić komfort oraz bezpieczeństwo pracy:
  • Blokada spustu – nieustanne trzymanie spustu mogłoby być dość uciążliwe zwłaszcza podczas dłuższych prac, stąd też blokada pozwoli na swobodne użytkowanie sprzętu,
  • Osłona – chroni dłonie przed ścinkami oraz zapobiega zsuwaniu się rąk w stronę ostrza,
  • Waga – jeśli nożyce elektryczne do krzewów będą ciężkie, to kontrolowanie ich będzie o wiele trudniejsze. Co więcej, po kilku godzinach trzymania piły ramiona będą już zmęczone, co spowoduje opóźnienie naszego refleksu. Warto zatem wybierać modele, których waga nie przekracza 5 kg, jeśli chcemy uniknąć zdrętwiałych rąk po całodziennej pracy w ogrodzie,
  • Antypoślizgowa rękojeść – jest to dodatkowa ochrona zapobiegająca ślizganiu się dłoni i zapewniająca stabilny uchwyt. Będzie on niezbędny, gdy trafimy na mocną gałąź lub poczujemy szarpnięcie,
  • Hamulec bezpieczeństwa - nożyce do trawy elektryczne powinny być przede wszystkim bezpieczne dla użytkownika, a więc warto by były zaopatrzone w hamulec. Niektóre modele zatrzymują się niemal natychmiast po zwolnieniu spustu.

Podsumowanie. Jakie nożyce do żywopłotu elektryczne będą najlepsze?

Piła do żywopłotu elektryczna to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na cichym i niedrogim sprzęcie, a jednocześnie bardzo wydajnym. Sprawdzi się ona bowiem w każdych warunkach – wersja akumulatorowa do wygodnych i szybkich czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie, zaś modele zasilanie sieciowo do długich, wymagających prac. Należy jedynie dopasować odpowiednio parametry silnika oraz ostrzy w zależności od roślinności występującej w ogródku, co mamy nadzieję po przeczytaniu naszego poradnika, będzie zdecydowanie prostszym zadaniem.