Aktualizacja: Kwiecień 2024

Każdy, kto marzył chociaż przez chwile o własnym warsztacie, czy zainspirowany filmikami w Internecie zapragnął pobawić się w małego stolarza artystycznego, wie, że bez pewnych narzędzi jest to niemożliwe. Do grupy podstawowych narzędzi stolarza – amatora należą niewątpliwie takie akcesoria jak szlifierka, wiertarko-wkrętarka, czy mała frezarka do drewna ręczna. Są to bazowe narzędzia, które ułatwiają, ale i bardzo usprawniają pracę nad naszymi projektami. Chcesz tworzyć stoliki z drewna, czy szafy, a może wolisz przeprowadzać renowacje starych mebli? Nie jest to istotne – pamiętaj, że bez podstawowych narzędzi ciężko będzie wziąć się do pracy oraz wykonać pewne precyzyjne lub wymagające dużej siły czynności. Warto więc zainwestować w sprzęt, który szybciej pozwoli nam zobaczyć efekty naszej pracy, a tym samym – zachęci do rozwijania naszych umiejętności.

Dzisiaj omówimy konkretny sprzęt, jakim jest frezarka jednoręczna do drewna. Jednak czego dokładnie poszukiwać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak działa frezarka i jak należy jej używać? A także jaka lamelownica budżetowa będzie najlepsza na początek? Odpowiedzi na te, jak i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku, a także zapraszamy do zajrzenia na ranking frezarek do drewna.

 

 

Do czego służy frezarka ręczna? Jak używać frezarki do drewna?

Zacznijmy więc od początku – czym są i do czego służą ręczne frezarki do drewna? Jak sama nazwa sugeruje – przeznaczeniem użycia jest przede wszystkim drewno. Jednakże wiele mocnych modeli amatorskich charakteryzuje się wielofunkcyjnym zastosowaniem i może frezować również w cienkim metalu. Znaczenie mają tutaj też same frezy, materiał, z jakich są wykonane, jak i twardość materiału obrabianego. A co tak właściwie oznacza samo słowo „frezować”? Jest to sposób obrabiania mechanicznego materiału polegający na skrawaniu w równy sposób. Tak więc frezarka – lamelownica, czy krawędziowa to urządzenie, które pozwala nam ciąć drewno, jak i wycinać w nim konkretne wzory i napisy. Ponadto możemy dzięki niej wykonać wpusty, wręby, wyprofilować krawędzie materiału czy stworzyć wczepy i otwory na zawiasy w deskach. W skład budowy takiego sprzętu wchodzi narzędzie z silnikiem, a także wrzeciono, do którego montujemy wybrane przez nas frezy.

 

 

Jak w takim razie posługiwać się taką maszyną?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, których omijać nie powinniśmy. Przede wszystkim – bezpieczeństwo. Używanie produktów takich jak frezarka wrzecionowa pionowa musi odbywać się w przygotowanym do tego miejscu, gdzie mamy możliwość stabilizacji zarówno materiału, jak i samego sprzętu. Po spełnieniu punktu pierwszego pamiętaj, aby zawsze pracować w okularach i ubraniu ochronnym. Drewno podczas obróbki potrafi pylić i wyrzucać drzazgi, których definitywnie nie chcielibyśmy w naszym oku. W tym samym celu powinniśmy zastosować rękawiczki ochronne, jak i wygodny strój, który osłoni nasze ciało przed ewentualnymi odłamkami. Jeśli jesteśmy przygotowani – możemy spokojnie zabierać się do dzieła.

 

 

Tokarka a frezarka stołowa do drewna lub ręczna – czym się różnią?

Wiele osób nie do końca wie, jaka jest różnica w sprzętach takich, jak frezarka pionowa ręczna, frezarka stołowa, a tokarka. Owszem, celem wszystkich tych sprzętów jest obróbka materiału drewnianego, ale to nie zrównuje tych sprzętów do jednego, tego samego urządzenia. Tokarka jest urządzeniem o wiele bardziej zaawansowanym i większym niż frezarka. Oba te urządzenia skrawają materiał, jednak tokarka dodatkowo ma w sobie funkcję tłoczenia, jak i obracania całego materiału. Przez to jest idealnym urządzeniem dla doświadczonych stolarzy. Niezastąpiona przy pracy z powierzchniami bardziej trójwymiarowymi. Frezarka jest natomiast świetnym produktem do powierzchni płaskich, a także w przypadku wersji ręcznej – zabiera o wiele mniej miejsca niż tokarka.

Różnicę możemy zauważyć również w samej budowie urządzeń. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, frezarka ma wbudowane wrzeciono, które utrzymuje frezy. W tokarce natomiast głównym mechanizmem obróbczym jest tokarkowy nóż i wiertło. Pozwala to na uzyskanie kształtu brył obrotowych, czego nawet dobra frezarka ręczna do drewna nam nie umożliwia. Dla amatorów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze stolarstwem jednocześnie ubolewających nad brakiem przestrzeni warsztatowej – najlepsza będzie na początek dobra, tania, ręczna frezarka do drewna. A w jaki rodzaj celować na początek? Już odpowiadamy!

 

 

Jaka frezarka górnowrzecionowa do drewna czy dolnowrzecionowa? Czyli rodzaje i typy

Porozmawiajmy najpierw o klasyfikacji i różnych typach frezarek. Co prawda każda służy u podstaw do tego samego, czyli frezowania drewna, jednak jak z każdym urządzeniem elektronicznym bywa – rynek jest pełen zróżnicowanych sprzętów dopasowanych do konkretnych potrzeb. W kwestii tego sprzętu jest podobnie. Co prawda możemy wyróżnić, czy jest to frezarka do połączeń kołkowych, czy lameli, ale pierwszą i podstawową klasyfikację, jaką można wyróżnić, jest ze względu na ilość i umiejscowienie wrzecion.

  • Górnowrzecionowa
    Jest to najpopularniejszy rodzaj frezarek na rynku. Świetne urządzenie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Chociaż nie ukrywając – są raczej polecane tej drugiej grupy użytkowników. Samo wrzeciono – jak wskazuje nazwa – montowane jest nad stołem. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo użycia i stosunkową poręczność sprzętu. Najlepsze frezarki górnowrzecionowe nadają się nie tylko do ozdób, ale i cechują się dobrą głębokością frezów, które pozwalają na cięcie nawet najtwardszych desek. To właśnie temu rodzajowi frezarek poświęciliśmy więcej czasu w naszym rankingu.

  • Dolnowrzecionowa
    Jak już można się domyślić, są to frezarki, których ostrze znajduje się pod stołem. Ponadto cechują się o wiele większą mocą i wydajnością. Z tych też powodów jest to sprzęt raczej dla osób bardziej doświadczonych i z większym wyczuciem, gdyż w przypadku tego typu frezarek, o wiele łatwiej o potencjalną kontuzję, czy brak zapanowania nad sprzętem.

  • Równowrzecionowa
    Idąc przykładem poprzednich rodzajów – jest to frezarka, której wrzeciono zamontowane jest na linii stołu. Jest to najrzadszy typ frezarek, raczej do prac specjalistycznych, dlatego też na nich skupiać się dzisiaj nie będziemy.


Oprócz umiejscowienia wrzecion możemy też zamieścić frezarki w kategoriach ilościowych – jednowrzecionowe, a także wielowrzecionowe.

Kolejną rzeczą jaka klasyfikuje frezarki, jest ich przeznaczenie w pracy. Tych również możemy wyodrębnić dwa:

  • Frezarka do krawędzi
    Jak sama nazwa wskazuje, frezarka krawędziowa do drewna ma za zadanie frezować, czyli wykrawać krawędzie naszego materiału. Jeśli urządzenie to ma nam przede wszystkim pomóc w wykrawaniu konkretnych kształtów w deskach, a nie tworzeniu konkretnych otworów czy miejsca na kołki, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie frezarka do obrzeży.

  • Frezarka do lameli
    Lamelownica, czyli inaczej frezarka nutowa, jest to sprzęt przeznaczony przede wszystkim do frezowania najróżniejszych rowków i wpustów do łączeń. Taka frezarka do kołków i rowków wygląda nieco inaczej niż modele do krawędzi, gdyż musi dotrzeć w inne miejsca, niekoniecznie umiejscowione na całkowicie płaskiej powierzchni.

 

 

Na co zwrócić uwagę? Czyli jaką frezarkę do drewna wybrać i jaką frezarkę kupić?

Skoro już wiemy jakie typy i rodzaje frezarek możemy znaleźć w sklepie, pozostaje pytanie – jaka frezarka do drewna jednoręczna będzie najlepsza dla nas? Oprócz tego, że dla laików polecane są górnowrzecionowe frezarki ręczne do drewna, warto wiedzieć o tych maszynach trochę więcej. Jeśli jesteśmy całkowicie „zieloni” w temacie, warto skorzystać z pomocy i zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą zaważyć nad wyborem urządzenia.

  • Moc frezarki
    Moc jest dosyć istotnym, o ile nie kluczowym czynnikiem wpływającym na nasz komfort pracy, ale i możliwości urządzenia, które wybieramy. Frezarka górnowrzecionowa jest sprzętem, jak już wspomnieliśmy, dla użytkowników mniej doświadczonych, co oznacza, iż jej moc nie jest bardzo wysoka. Zazwyczaj urządzenia te zamykają się w przedziale 400-1500 W, z tym że te z najwyższą mocą umożliwiają już frezowanie materiałów nie tylko drewnianych, ale i cienkich, giętkich blach czy tworzyw sztucznych. Są to też najlżej chodzące urządzenia, co oznacza, że będą świetne do precyzyjnej pracy, gdyż z łatwością i niezwykłą płynnością zatapiają się w surowcu. Pozwala to na dokładniejsze i precyzyjniejsze ruchy i wzory. Świetne do szczegółowych dekoracji, jak i dla osób słabszych fizycznie, które nie chcą używać siły do realizacji swojego hobby czy pracy.

    Niektórzy dzielą też frezarki i ich przeznaczenie, w zależności od mocy. I tak oto powstały kategorie:
    • do 800 W – odpowiednie do frezowania samych krawędzi, czy w przypadku lamelownicy – do łączeń i otworów.
    • do 900 W – takimi urządzeniami możemy już pracować nad drewnem o bardzo dużej twardości.
    • do 1500 W – do bardzo precyzyjnej pracy, a także do pracy z innymi materiałami niż twarde drewno.

  • Głębokość frezu
    Drugim istotnym punktem jest grubość frezów, czyli to, jak grube mogą być wgłębienia wykonywane przez urządzenie, albo jak grube deski nasza frezarka ręczna będzie ewentualnie w stanie przeciąć. Przykładowo, jeśli głębokość frezowania wynosi 10 mm, oznacza to, iż nasz materiał zostanie wyfrezowany maksymalnie na głębokość 10 mm. Dobre frezarki górnowrzecionowe dla początkujących potrafią osiągać do 55-60 mm głębokości frezu, jak na przykład model polecany w naszym rankingu – frezarka Bosch 1400 ACE. Jeśli zależy nam na docinaniu listew, to płytkie frezy mogą nie być wystarczające. Natomiast w kwestii frezów dekoracyjnych na drewnie – 20-30 mm może być w zupełności wystarczające dla uzyskania interesującego nas efektu na grubszym kawałku drewna.
    Oprócz głębokości warto też zwrócić uwagę na średnicę samych frezów. Tu zasada jest również jasna i klarowna – jeśli zależy nam na większej średnicy, tym mocniejsze urządzenie powinniśmy wybrać. Pamiętaj jednak, iż im większa średnica frezu – tym mniej precyzyjna praca, ale możliwości obróbki bardziej wymagających materiałów są większe.

  • Prędkość obrotów
    Trzecim aspektem, na który należy zwrócić uwagę w kwestii technicznej, to prędkość, z jaką pracuje nasza frezarka do rowków czy krawędzi. Jest to jeden z najważniejszych wyznaczników płynnej pracy urządzenia. Warto zwrócić od razu uwagę na długość skoku, gdyż te dwa parametry oddziałują na siebie wzajemnie. Aby uzyskać efekt jak najbardziej gładkiego frezu, należy kompatybilnie do siebie ustawić zarówno prędkość obrotów, jak i skok. W kwestii prędkości obrotów, jak i długości skoku, to zasada jest jasna – im szybciej, tym lepiej. Wraz z prędkością wzrasta płynność pracy, a wraz z płynnością – gładkość rezultatu. Dobra frezarka ręczna cechuje się prędkością zaczynającą się przynajmniej od 10 000 obrotów na minutę. W naszym rankingu polecamy również model CMT10 34685, który to osiąga aż 32000 obrotów na minutę, mimo dosyć niskiej, 550-watowej mocy urządzenia.

  • Waga frezarki ręcznej
    To, czy praca z naszym urządzeniem będzie lekka i przyjemna, zależy nie tylko od jej mocy czy prędkości obrotów. Bardzo ważnym aspektem jest również to, ile nasz sprzęt waży. Nie zapominajmy, iż piszemy tu o urządzeniu, jakim jest ręczna frezarka krawędziowa/do rowków. Jak sama nazwa wskazuje – obsługuje się ją ręcznie. W lżejszych i słabszych urządzeniach dla początkujących waga odgrywa kluczową rolę, gdyż są to bardzo często urządzenia jednoręczne. Jeśli nasze urządzenie waży powyżej 3,5 kilograma – użytkowanie jej może być ciężkie dla osoby, która na co dzień nie pracuje fizycznie, lub nie ma wyrobionej tężyzny. Nie jest oczywiście wielkim problemem użytkowanie takiej frezarki, jednak nikt z nas chyba nie chce nabawić się zakwasów podczas pracy w naszym hobbystycznym warsztacie, prawda? Zwłaszcza że są produkty, które nie osiągają nawet wagi 2 kilogramów, jak na przykład polecany w naszym rankingu model CMT10 34685, czy Makita RT0700CX2J, których waga osiąga zaledwie 1,8 kg. Warto więc, aby przy wyborze frezarki ręcznej zwrócić uwagę na wagę. Jeśli wiemy, że nasza siła rąk nie jest na zbyt wysokim poziomie i szybko zmęczy nas machanie ciężarami, w celu utrzymania komfortu pracy warto szukać urządzeń do około 2,5-3 kilogramów.

  • Ręczna regulacja obrotów
    Jeśli zależy nam na urządzeniu o wysokiej prędkości obrotów na minutę, to warto zwrócić uwagę na aspekt ich regulacji. Brak regulacji obrotów wiąże się z tym, że urządzenie pracuje na pełnych obrotach non-stop. Nie zawsze potrzebujemy, aby nasza frezarka pracowała z prędkością, na przykład, 30 000 obrotów. Do drobniejszych prac, gdzie chcemy mieć większą kontrolę nad materiałem, warto zmniejszyć ten poziom. Niestety, wiele budżetowych frezarek nie ma takowego pokrętła. Zwróć na to uwagę podczas wyboru. Wśród polecanych przez nas frezarek, to modele Festool DF 500-PLUS 574325, Bosch POF 1400 ACE, a także Makita RT0700CX2J oferują taką regulację za pomocą czułych pokręteł.

  • Dodatkowe akcesoria
    • odsysacz pyłu – bardzo popularny dodatek jak w przypadku szlifierek. Podczas pracy z tego typu urządzeniami zawsze wydziela się pełno pyłu i resztek materiału, który po zakończonej pracy musimy zamieść lub odkurzyć. W przypadku tego akcesorium jedyne co musimy zrobić, to podłączyć końcówkę odkurzacza pod urządzenie, a wszelkie odpady po pracy są wysysane spod płyty frezarki i lądują bezpośrednio w worku odkurzacza, a nie na ziemi. Pozwala to zachować czystość w miejscu pracy, jednocześnie odejmując nam dodatkowego sprzątania po zakończeniu obróbki.

    • pierścień kopiujący – jest to specyficzny produkt, który pozwala nam na zapisanie i odtworzenie wcześniej wykonanego frezu.

    • prowadnica – niezastąpiona podczas pracy początkujących. To właśnie dzięki prowadnicy równoległej możemy być spokojni i uzyskać pełną stabilizację pracy z frezarką. Pomaga osobom niedoświadczonym w wykonaniu idealnie prostych frezów, a także ułatwia pracę poprzez automatyczne wyprowadzanie narzędzia.

    • dioda oświetlająca materiał – zazwyczaj nasz warsztat jest umiejscowiony w garażu, lub piwnicy domu. Tworzy to pewien konflikt, jeśli chcemy pracować w pełnej precyzji nad naszym projektem z drewna. Z pomocą przychodzi dioda oświetlająca, która umiejscowiona na przedzie, ma za zadanie oświetlić nam przestrzeń bezpośrednio pod frezem. Dzięki temu nawet w najbardziej zacienionym miejscu pracy bez problemu wykonamy precyzyjne cięcia bez dyskomfortu.

 

 

Cena

Ostatnią kwestią, która zapewne Cię nurtuje, to ile frezarki do drewna ręczne kosztują i jaki budżet warto na nie realnie poświęcić na początku swojej stolarskiej przygody, a w jakie koszty celować w przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych. Nie się bój nic, już spieszymy z pomocą! Dla osób, które zamierzają zakupić swoją pierwszą frezarkę ręczną w życiu, polecamy coś tańszego – na samo zaznajomienie się ze sprzętem. Dobre frezarki ręczne dla początkujących o mocy do 1500 W zazwyczaj zamykają się w kosztach maksymalnie około 800-900 złotych. Jeśli jednak jesteś pewien, że chcesz rozpocząć od cięższego sprzętu, a koszty są Ci nie straszne, to polecamy urządzenie takie, jak Festool DF 500-PLUS 574325, którego specyfikację techniczną możesz zobaczyć w naszym rankingu frezarek ręcznych poniżej. Koszt tego urządzenia to już 3800 złotych co może być niemiłym zaskoczeniem dla osób, które do tej pory oglądały sprzęty do 400-500 złotych.

Prawda jest taka, że każdy bez problemu znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie w odpowiedniej cenie, gdyż rozpiętość cenowa tych urządzeń na rynku oscyluje w bardzo szerokich widełkach między 100, a 9000 złotych. Jedyne co możemy doradzić, to nie celowanie w najtańsze modele za 100 złotych, gdyż kończy się to zazwyczaj podwójnym wydatkiem, a także frustracjami podczas pracy. Najtańsze modele potrafią psuć się po bardzo krótkim czasie, a także pracuje się z nimi w sposób „toporny”, gdyż mają nieadekwatną moc do obrotów, lub długości skoku do prędkości. Jeśli nie wiesz, w jaki konkretnie model zainwestować, zajrzyj na nasz ranking frezarek ręcznych poniżej, a może uda Ci się wybrać szybko i bezboleśnie dla portfela model idealny dla Ciebie!