Aktualizacja: Sierpień 2022

Domowi majsterkowicze, którzy mają ambicję tworzenia rękodzieła z drewna, powinni kupić frezarkę do drewna. To jedno z podstawowych narzędzi, jakimi posługuje się amatorski stolarz. Najczęściej na potrzeby podstawowego warsztatu wystarczy dobra frezarka ręczna do drewna. Jeśli jednak oczekuje się czegoś więcej, można wybrać frezarkę automatyczną. Na co jednak należy zwrócić uwagę przy jej zakupie? Przede wszystkim na typ urządzenia. Ranking frezarek do drewna wymienia między innymi klasyfikację na frezarki górno i dolnowrzecionowe – ze względu na ilość i umiejscowienie wrzecion.

  1. Bosch POF 1400 ACE
  2. Makita RT0700CX2J
  3. DeWalt DW682K
  4. Poradnik wyboru frezarki do drewna

Jaka frezarka górnowrzecionowa spełni Twoje oczekiwania? Czym się kierować przy zakupie frezarki do drewna? Ranking ułatwi wybór takiego urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się o podstawowych parametrach takich urządzeń, sięgnij po nasze zestawienie.

Porównanie najlepszych frezarek do drewna:

ModelCenaRodzajMoc [W]
Max. prędkość obrotów [RPM]
Regulacja obrotów
Głębokość frezowania [mm]
Uchwyt narzędziowy [mm]
Żłobienia
Przyłącze do odsysania pyłu
Waga [kg]
Bosch POF 1400 ACE Sprawdź cenę »krawędziowa
1400
28000
TAK
55
6, 8pionowe
NIE
3,7
Makita RT0700CX2J Sprawdź cenę »krawędziowa
710
30000
TAK40
6, 8pionowe
NIE
1,8
Festool DF 500-PLUS 574325 Sprawdź cenę »nutowa
420
25000
TAK
28
4, 5, 6, 8, 10poziome (0-90°)
TAK
3,2
DeWalt DW682K Sprawdź cenę »nutowa
600
10000
NIE
20
poziome (0-90°)
TAK
3
CMT10 34685 Sprawdź cenę »krawędziowa
550
32000
NIE
246, 8pionowe
NIE
1,8

Najlepsze frezarki do drewna – Ranking frezarek do drewna 2021

 

1. Bosch POF 1400 ACE Kliknij aby kupić »

Bosch-POF-1400-ACEZacznijmy od urządzenia, którym jest frezarka Bosch POF 1400 ACE. Należy ona do produktów ze średniej półki cenowej, a koszt urządzenia to około 550 złotych.

Pierwszy sprzęt do frezowania krawędzi w naszym zestawieniu pochwalić się może najwyższą mocą z całego rankingu. 1400 W, bo z taką mocą pracuje frezarka górnowrzecionowa Bosch, spokojnie pozwala na dłuższą pracę z dużym obciążeniem, jak i zwiększa to wytrzymałość całego osprzętowania, a co za tym idzie – jego żywotność. Ponadto świadczy o tym także waga, która to wynosi aż 3,7 kg. Początkujący majsterkowicz może mieć spory problem z obsługą tak mocnego i ciężkiego sprzętu. Dlatego też sprzęt ten jest dedykowany raczej dla osoby o pewnej i doświadczonej ręce. Oczywiście to, z czym wiąże się tak duża moc to również wyższe rachunki za prąd, gdyż pobór znacząco różni się od słabszych urządzeń. Frezarka do drewna Bosch posiada również autorski system Bosch Constant-Electronic, który pozwala na utrzymanie stałej liczby obrotów niezależnie od tego, jakie jest obciążenie samego urządzenia. Funkcja ta na pewno przyda się przy długotrwałej pracy lub w przypadku bardzo precyzyjnych cięć.

Bosch frezarka górnowrzecionowa zapewnia największa głębokość frezowania spośród wszystkich produktów na naszym rankingu, co może być świetnym rozwiązaniem do prac bardziej zaawansowanych i wymagających. Poziom, jaki frezarka krawędziowa Bosch jest w stanie osiągnąć, to aż 55 mm głębokości! Poziom prędkości obrotów również nie należy do najniższych i wynosi aż 28 000 obrotów na minutę. Co ważne, mamy możliwość wyboru tempa obrotów za pomocą specjalnego pokrętła regulującego, od 11 000 do 28 000 obrotów.

Omawiana przez nas frezarka górnowrzecionowa Bosch POF 1400 ACE posiada dodatkowo wbudowaną blokadę wrzeciona z precyzyjną regulacją głębokości, a także mocująca w bardzo stabilny sposób wrzeciono w jednym miejscu podczas pracy. Poza wewnętrznymi technikaliami, warto pamiętać o tym, iż frezarka ręczna Bosch posiada standardowe przyłącze do odessania pyłu, a także wbudowaną diodę do oświetlenia materiału i miejsca cięcia. Dodatkowo zamontowano miękką i ergonomiczną rękojeść Softgrip, która zagwarantuje nam pełen komfort pracy.

Frezarka górnowrzecionowa POF 1400 ACE

Frezarka do drewna Bosch POF 1400 ACE to najczęściej wybierana frezarka wśród użytkowników

Zalety
Automatyczne utrzymanie stałej liczby obrotów dzięki systemowi Bosch Constant-Electronic
Mocowanie SDS i blokada wrzeciona zapewniająca szybką wymianę frezów
Najwyższa moc urządzenia w zestawieniu (1400 W)
Największa głębokość frezowania (aż 55 mm)
Wysoka prędkość obrotowa (28 000 RPM)
Przyłącze do odsysania pyłu
Ergonomiczna i miękka rękojeść
Możliwość regulacji obrotów
Wbudowana dioda świecąca dobrze oświetlająca materiał
Wady
Najcięższa frezarka w zestawieniu, co wymaga pracy dwuręcznej
Najwyższa moc przekłada się na największy pobór prądu

Kup na Allegro

 

2. Makita RT0700CX2J Kliknij aby kupić »

Makita-RT0700CX2JKolejnym asem na naszej liście jest frezarka Makita RT0700CX2J 710W. Jest to sprzęt nieco tańszy od poprzednika. Za taki zestaw zapłacimy już od 770 złotych.

To, co wyróżnia ten sprzęt, to 710 W mocy, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Taka moc pozwala bezproblemową pracę z drewnem każdego rodzaju i twardości, a jednocześnie jest drugim najwyższym wynikiem w naszym rankingu. Drugim co do najwyższych wyników może się również pochwalić w kwestii prędkości obrotów, ponieważ Makita frezarka górnowrzecionowa obraca się z prędkością 30 000 obrotów na minutę. Co więcej, posiada regulację obrotów, a także miękki start, co może być pomocne dla osób o mniejszej sile fizycznej i doświadczeniu. Sama regulacja obrotów odbywa się za pomocą czułego pokrętła, chociaż należy tutaj zauważyć, że w sieci pojawiają się opinie użytkowników, które sugerują niewystarczającą precyzję regulacji prędkości obrotów. No właśnie, należy także zaznaczyć, że frezarka ręczna Makita jest frezarką krawędziową, a więc dedykowaną do frezowania przede wszystkim krawędzi.

Istotne od strony technicznej jest zapewne to, iż frezarka górnowrzecionowa Makita jest kompatybilna z różnymi narzędziami o średnicy 6 mm, a także 8 mm. Ponadto sama aluminiowa obudowa, która została spłaszczona w górnej części, a także przewód umieszczony w pozycji poziomej, dają poczucie stabilizacji, kiedy nasza frezarka krawędziowa Makita ma wymieniany uchwyt. Dzięki materiałom, z jakich jest wykonane urządzenie, jest ono najlżejszym, zaraz obok modelu CMT narzędziem z rankingu. Dzięki wadze 1,8 kilograma bez problemu obsłużymy ją jedną ręką, bez użycia dużej siły.

Frezarka do drewna Makita jest obsługiwana przez silnik, który ma do wyboru 3 przystawki o różnych zastosowaniach. Do dyspozycji mamy przystawkę do frezów wgłębnych (nawet do 40 mm!), klasyczną do wycinania, a także do pracy pod kątem od 0 do 45 stopni. Ponadto w skład zestawu wchodzi prowadnica równoległa, Tulejki 6 i 8 mm, szablon o średnicy 10, rękojeść boczna, a także adapter do odsysania. Ta ostatnia umożliwia nam podłączenie odkurzacza, który na bieżąco będzie odsysał resztki z obróbki. Makita frezarka krawędziowa posiada ogrom pozytywnych opinii w sieci, a jedyne, do czego moglibyśmy się przyczepić, to brak podświetlenia LED pod ciętym materiałem.

Zalety
Moc 710 W zapewnia skuteczną pracę z każdym rodzajem drewna
Stabilna podczas wymiany uchwytu
Możliwość regulacji obrotów
Miękki start pracy urządzenia
Najlżejsza frezarka do drewna w zestawieniu (1,8 kg)
Możliwe wycinanie, frezowanie wgłębne, przecinanie, frezowanie pod kątem do 45°
Walizka systemowa w zestawie
Przyłącze odsysania pyłu
Bogaty zestaw akcesoriów w pakiecie
Wady
Brak podświetlenia LED, które oświetlało by cięty materiał
Z opinii użytkowników wynika, że system regulacji wysokości cięcia/frezowania za pomocą pokrętła nie jest wystarczająco precyzyjny

Kup na Allegro

3. DeWalt DW682K Kliknij aby kupić »

DeWalt-DW682KCzas na sprzęt z nieco wyższej półki, a mianowicie frezarka DeWalt DW682K. Jest to frezarka nutowa, inaczej zwana również lamelownicą. Służy ona do frezowania przede wszystkim małych rowków i wpustów łączeń. Jest to urządzenie, za które zapłacimy średnio około 850 złotych, co sprawia, że jest jednym z droższych na naszej liście.

Lamelownica DeWalt jest wyposażona w zębatkowy mechanizm, który ułatwia precyzyjne ustawienie frezowania w pionie, a także ustawienie prowadnicy. Sama głębokość frezowania jest regulowana w zakresie 0 – 20 mm, co jest idealnym zakresem dla kołków o rozmiarach 10 i 20 mm oraz maksimum. Dzięki dużej możliwości regulacji świetnie się sprawdzi w przypadku powierzchownego, jak i całkiem głębokiego frezowania rowków ozdobnych i krawędzi materiałów.

Pomimo tych wszystkich zalet, na tle innych urządzeń z naszej listy, DeWalt frezarka wypada jednak najsłabiej pod kątem głębokości frezowania, gdyż są sprzęty, takie jak marki Bosch, które osiągają wynik głębokości na poziomie 55 mm! Ponadto, urządzenie to mimo całkiem dobrej mocy pracy (600 W), dysponuje najmniejszą prędkością obrotów i brakiem możliwości ich regulacji spośród proponowanych przez nas urządzeń. 10000 obrotów na minutę to bardzo dobry wynik rynkowy sam w sobie, aczkolwiek inne urządzenia z naszego rankingu wypadają niestety lepiej pod tym względem.

Frezarka do drewna DeWalt posiada w swoim szerokim zestawie specjalny frez z węglikami spiekanymi dedykowany do frezowania rowków, końcówkę przeznaczoną do odsysania pyłu – co ułatwia zachowanie czystości miejsca pracy poprzez bezpośrednie podłączenie odkurzacza, worek na wióry i klucz. Wszystko to oczywiście zapakowane jest w elegancką walizkę do przechowywania. To, co istotne, to fakt, iż DeWalt lamelownica posiada mechanizm blokujący wrzeciono. Służy to szybkiej wymianie frezów przy użyciu jedynie klucza załączonego w zestawie. Ponadto urządzenie wyposażone jest w uchwyt antypoślizgowy, a także ma 8 ustawień podstawowych, które wraz z oknem prowadnicy umożliwiają pracę nader precyzyjną. O jakości samego urządzenia świadczyć może fakt, iż producent udziela na frezarkę 3-letnią gwarancję, a nie 2 lata, jak bywa to w większości przypadków sprzętów elektronicznych.

Zalety
Możliwość precyzyjnego ustawienia urządzenia w pionie i prowadnicy
Ustawienie głębokości frezowania w zakresie 10 – 20 mm
Blokada wrzeciona do szybkiej wymiany frezów
Przyłącze do odsysania pyłu
Dodatkowe akcesoria oraz solidna walizka w zestawie
3-letnia gwarancja
Wady
Najmniejsza głębokość frezowania (20 mm) może okazać się ograniczeniem
Najmniejsza prędkość obrotowa (10000 obr/min) w zestawieniu
Brak regulacji obrotów urządzenia

Kup na Allegro