Aktualizacja: Kwiecień 2024

Inteligentny dom to z pewnością duża wygoda w życiu codziennym, jednak wiąże się to z dosyć sporym kosztem. Czy mając niewielki budżet, można sprawić, że nasz dom, będzie smart? Oczywiście, z pomocą przychodzą gniazdka WiFi, których cena nie odstrasza. Inteligentne gniazdka mogą nam pomóc oszczędzać energię, chronić dom przed pożarem czy też włączać i wyłączać urządzenia poza domem. Stworzyliśmy ten poradnik, aby czytelnik kupując gniazdko WiFi, wiedział czym się kierować przy wyborze. Omawiamy także, jak je wykorzystać, które funkcje są warte uwagi, po to, aby dokonać trafnego zakupu.

    1. Do czego właściwie służą inteligentne gniazdka?
    2. Jakie funkcje możemy znaleźć w gniazdkach WiFi?
    3. W jaki sposób mogą komunikować się bezprzewodowe gniazdka?
    4. Gniazda podtynkowe – czyli dyskretny sposób na smart home
    5. Maksymalny zasięg sterowania z urządzenia mobilnego
    6. Przykłady urządzeń, do których można wykorzystać smart gniazdka
    7. Pamiętaj o bezpieczeństwie, zabezpiecz urządzenie

    Spieszysz się? Przejdź od razu do polecanych produktów Ranking gniazdek WiFi

    1. Czym jest inteligentne gniazdko WiFi?

    Urządzenia typu smart home są coraz chętniej wykorzystywane podczas wyposażania mieszkania. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas, energię elektryczną, a także zwiększyć komfort użytkowania. W tym samym celu powstały gniazdka WiFi, czyli tzw. inteligentne wtyczki.

    Gniazdka smart to specjalne nakładki, które wyglądem przypominają klasyczne kontakty elektryczne, jednak cechują się technologią umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie danych. Inteligentna wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze, gdyż pasuje ona do każdego domowego gniazda o napięciu 240 V, wystarczy ją jedynie podpiąć. Następnie gniazdko należy połączyć z siecią WiFi oraz skonfigurować jego łączność z aplikacją – możemy to zrobić z poziomu smartfona lub innego sprzętu z dostępem do Internetu.

    Gniazda WiFi pozwalają na zdalną kontrolę sprzętów domowych, tzn. możemy włączyć lub wyłączyć dane urządzenie w każdej chwili i z dowolnego miejsca. Mamy także możliwość ustawienia automatycznego uruchomienia danych sprzętów o określonej porze. Istnieją też bardziej zaawansowane modele tj. inteligentne gniazdko z miernikiem prądu, które jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają kontrolowanie poboru energii.

    Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że pozwala nam ono, na sterowanie sprzętem również starszej generacji, które nie jest wyposażone w bezprzewodową łączność. Zatem jeżeli chcemy mieć smart home, to zakup gniazdka na WiFi, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, okaże się lepszą alternatywą niż wymiana wszystkich urządzeń na nowe.

    gniazdka wifi

    2. Funkcje, jakie inteligentne gniazdko może oferować użytkownikom

    Gniazdko smart WiFi poza wygodą oferuje domownikom również bezpieczeństwo, dzięki możliwości monitorowania urządzeń RTV i AGD nie tylko w domu, ale i poza nim. Ponadto wśród najważniejszych funkcjonalności bez wątpienia można wymienić:

    •  gniazdko z pomiarem energii – jeśli chcemy dowiedzieć się, które sprzęty domowe pobierają najwięcej prądu, warto zdecydować się na gniazdko WiFi z licznikiem energii, które przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej, dostarczy nam szczegółowy raport na ten temat,
    •  możliwość ustawiania harmonogramów — zdalne gniazdko jest w stanie uruchomić lub odłączyć dopływ prądu do wskazanego przez nas urządzenia o dowolnej porze poprzez ustawienie harmonogramu,
    • informowanie o sytuacjach awaryjnych – mowa tutaj o przegrzaniu czy też spięciu, które może doprowadzić do powstania pożaru. W takiej sytuacji gniazdko inteligentne nie tylko przesyła nam powiadomienie, ale też automatycznie odłącza urządzenie,
    • asystenta głosowego – sterowanie za pomocą komend głosowych, to coraz popularniejsza opcja oferowana przez inteligentne gniazdko. Homekit, Google Assistant i Amazon Alexa to najczęściej obsługiwane systemy przez wtyczki.

    3. Jaki może być standard komunikacji bezprzewodowej, czyli sterowanie gniazdkiem WiFi

    Standard komunikacji jest to po prostu sposób, za pomocą którego sterujemy pracą smart gniazdka. Najbardziej klasyczne wykorzystywane w większości modeli standardy to ULE oraz Z-Wave. Jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszą się gniazdka sterowane WiFi, które pozwalają na łączność przy wykorzystaniu sieci internetowej.

    Decydując się na moduł WiFi do gniazdka, możemy liczyć na zdecydowanie więcej udogodnień. Głównym z nich jest stała kontrola nad sprzętami domowymi w dowolnej chwili oraz miejscu, oczywiście zakładając, że mamy przy sobie telefon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu. Dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco ewentualne powiadomienia o awariach, statystyki o poborze prądu (jeśli posiadamy gniazdko WiFi z pomiarem mocy) czy też możemy wyłączyć dane urządzenie. Jest to możliwe także poprzez zwiększony zasięg. Inteligentna wtyczka WiFi zazwyczaj będzie oferowała go więcej niż modele wykorzystujące ULE czy Z-Wave.

    Trzeba jednak szczególną uwagę zwrócić na to, czy wybrane smart gniazdko obsługuje sieć 5G. Nowsze modele telefonów pracują przeważnie na częstotliwości 5GHz, zatem jeśli zakupimy wtyczkę do niej nieprzystosowaną, może być tak, że będziemy zmuszeni do ustawiania w smartfonie sieci o starszej generacji.

    Kolejnym rozwiązaniem jest inteligentne gniazdko Bluetooth. Jednak z uwagi na przeważnie dość ograniczony zasięg, nadają się one raczej dla osób, którym zależy jedynie na kontroli podczas obecności w domu.

    4. Gniazdo podtynkowe WiFi – co to takiego?

    Inteligentne gniazdko podtynkowe pełni dokładnie takie same funkcje jak wtyczki smart. Różnią się one od siebie jedynie konstrukcją, a tym samym sposobem montażu. Gniazdko WiFi podtynkowe należy bowiem zamontować bezpośrednio do kabli z instalacji elektrycznej jak tradycyjny kontakt. Wymaga to zatem od użytkownika poświęcenia nieco większej ilości czasu, jednak ostatecznie takie gniazdko jest niemal niezauważalne, ponieważ nic z niego nie wystaje. Prezentuje się więc o wiele estetycznej, a ponadto pozwoli uniknąć ryzyka zahaczenia się o nie.

    5. Jaki zasięg powinny mieć inteligentne gniazdka elektryczne?

    Jak już wspomnieliśmy, zasięg to istotny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając bezprzewodowe gniazdko. Od niego zależy, w jakiej maksymalnej odległości gniazdko smart plug może znajdować się od odbiornika tzn. centralki, telefonu lub innego urządzenia mobilnego.

    Jednak najnowsze rozwiązania na Wi-Fi, pozwalają na sterowanie z każdego miejsca na ziemi.  Warunkiem jest tylko dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym, za pomocą którego chcemy sterować. Gniazdka, te mają tylko niewielką różnicę w cenie. Dlatego rekomendujemy wybierać tylko gniazdka WiFi, którymi możemy sterować poza domem.

    6. Urządzenia, do których można wykorzystać smart gniazdko WiFi

    Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie wtyczek WiFi. Do gniazdka możemy podłączyć niemal każde urządzenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie niskim kosztem, przekształcić nasze mieszkanie w myśl idei smart home.

    Najczęściej gniazdko zdalnie sterowane WiFi służy nam do kontroli:

    • Oświetlenia – gniazdko na WiFi to rozwiązanie problemu w sytuacji, gdy nikt nie chce wstać z kanapy, by włączyć lub wyłączyć światło. Poza możliwością tworzenia klimatycznego nastroju, z funkcji tej możemy skorzystać podczas dłuższych wyjazdów. Uruchamiając oświetlenie wieczorem, możemy symulować naszą obecność w domu, co pozwoli odstraszyć potencjalnych złodziei,
    • Telewizora, komputera, sprzętu audio – nie ma chyba osoby, która nie zasnęła przed telewizorem, laptopem czy też przy muzyce. W takich sytuacjach gniazdko sterowane WiFi jest w stanie odłączyć sprzęt. Dodatkowo w przypadku komputera, wyłączenie może nastąpić po ukończeniu aktualizacji,
    • Sprzętów podłączonych w ogrodzie – jeśli chcemy mieć dostęp nie tylko do urządzeń znajdujących się wewnątrz w domu, ale i w ogrodzie czy też na tarasie, to możemy zaopatrzyć się w inteligentne gniazdko zewnętrzne. Dzięki swojej budowie, bez obaw można z nich korzystać bez względu na występujące warunki pogodowe tj. deszcz czy śnieg. Gniazdko WiFi zewnętrzne może posłużyć do kontroli oświetlenia, szczególnie zimą do lampek świątecznych. Można również je wykorzystać do uruchomienia pompy wodnej, która zrasza nam ogród.

    6.1. Inteligentne gniazdka mogą posłużyć również do ochrony przed pożarem czy nadmiernym zużyciu prądu

    • Przedłużaczy – jeśli notorycznie zdarza Wam się zostawiać ładowarkę w listwie, to gniazdo sterowane WiFi pomoże uporać się z tym problemem. Należy pamiętać, że tak zostawiona ładowarka nadal pobiera prąd, a co więcej może stanowić niebezpieczeństwo np. w przypadku zwarcia
    • Innych urządzeń (np. toster, żelazko) – wychodząc w pośpiechu do pracy, czy też wyjeżdżając na urlop często towarzyszy nam jedna myśl, czy na pewno wszystko odłączyliśmy od zasilania. Nie musimy się jednak tym niepokoić, posiadając inteligentne wtyczki. Dzięki nim jesteśmy w stanie sprawdzić to w aplikacji, a w razie potrzeby odłączyć za jej pośrednictwem dopływ prądu.

    6.2. Możemy je wykorzystać także do kontrolowania ilości czasu spędzanego przy komputerze przez nasze dzieckointeligentne gniazdko do kontroli czasu spędzanego przy komputerze

    W sytuacji, gdy nie ma nas w domu, a chcemy mieć pewność, że nasze dziecko nie spędza za dużo czasu przed komputerem czy też telewizorem, możemy ustawić harmonogram, który narzuci czas, w jakim urządzenia te mogą być włączone.

    Jeśli dziecko spróbuje odłączyć inteligentną wtyczkę i podłączyć sprzęt bezpośrednio do kontaktu, aplikacja nam o tym poinformuje. Ograniczenie czasu spędzanego przed rozrywką to nie jedyny powód. Wiadome jest, że dzieci łatwo zapominają o wyłączeniu urządzeń dlatego, kiedy wyjdą z domu, możemy skontrolować czy wszystko zostało odłączone.

     

    6.3. Automatyczne przygotowanie porannej kawy dzięki gniazdku WiFi? Tak to możliwe

    Smart gniazdko możemy wykorzystać do automatycznego robienia kawyTo udogodnienie jest doceniane przez użytkowników szczególnie w godzinach porannych. Możemy ustawić uruchamianie tych urządzeń według ustalonego harmonogramu, dzięki czemu będziemy mogli od razu po przebudzeniu cieszyć się smakiem kawy albo chociaż skrócić czas jej przygotowywania. W przypadku czajnika wystarczy, aby był on włączony z przyciskiem. Gniazdko elektryczne WiFi uruchomi dopływ prądu automatycznie o wskazanej porze, dzięki czemu woda będzie czekała na nas już zagotowana.

    Jeśli korzystamy z ekspresu automatycznego, to wtyczka nie wybierze za nas kawy, ale za to może przygotować maszynę do jej dalszego użytkowania (w większości modeli po uruchomieniu zostaje przeprowadzony proces czyszczenia urządzenia, dopiero po jego zakończeniu możemy przyrządzić kawę). Największe ułatwienie odczujemy przy ekspresie przelewowym. Możemy przygotować filtr, kawę i wodę dzień wcześniej, a w momencie włączenia przez gniazdko dopływu prądu, kawa od razu się przygotuje.

    7. Kilka słów o bezpieczeństwie — jakie gniazdko WiFi wybrać?

    Inteligentne gniazdko elektryczne to przede wszystkim duże udogodnienie dla domowników, jednak jak każdy produkt wykorzystujący nowe technologie, ma jeden mały mankament – może dostać się w niepowołane ręce. Jeśli osoba nieuprawniona uzyska dostęp do panelu sterowania, może swobodnie nim zarządzać. O ile wyłączenie światła w przedpokoju nie stanowi dla nas zagrożenia, to kontrola nad systemami antywłamaniowymi, z którymi może być połączone WiFi gniazdko już tak.

    Mamy dwa sposoby na to, aby temu zapobiec:

    1. Wybierz gniazdko z WiFi oferujące uwierzytelnienie dwuskładnikowe
    2. Sprawdź, czy wtyczka nie udostępnia danych lokalizacyjnych

    8. Podsumowanie

    Wiemy już, jak działają smart wtyczki do kontaktu, jakie funkcje mogą mieć, oraz jakie urządzenia mogą obsługiwać. Opisaliśmy także jakie parametry powinny mieć takie urządzenia i na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze. Z tą dawką wiedzy niemal pewne jest, że dokonacie trafnego zakupu.