Aktualizacja: Marzec 2021

W poszukiwaniu najlepszych gniazdek WiF-i braliśmy pod uwagę ilość funkcji, kompatybilność z różnymi systemami urządzeń mobilnych, a także estetykę wtyczek, po to, aby nie zaburzyć wystroju pomieszczeń. Przejrzeliśmy dostępne modele na rynku, zapoznaliśmy się z ich parametrami oraz opiniami użytkowników tych urządzeń. Wybraliśmy 5 produktów, które naszym zdaniem zasługują na miano najlepsze inteligentne gniazdka. Ranking zawiera modele w przystępnych cenach, które będą w zasięgu nawet niewielkiego budżetu.

Na nieco niższy budżet
Vayox va0010
Vayox va0010

Rozwiń

Świetny stosunek ceny do jakości
Gosund sp111
Gosund sp111

Rozwiń

Polecany posiadaczom Xiaomi i nie tylko
Xiaomi Mi Smart Power Plug
Xiaomi Mi Smart Power Plug

Rozwiń

Nasz ranking otwiera Gosund SP111, jest to świetny stosunek ceny do jakości i kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi, a także aplikacjami. Posiadaczom urządzeń Xiaomi, którzy chcą rozbudować swój inteligentny dom w aplikacji Mi Home, polecamy model Xiaomi Mi Smart Power Plug. Chcesz wydać na inteligentne gniazdko nieco mniej? Vayox VA0010 to urządzenie o świetnych parametrach, które współpracuje również z każdym systemem operacyjnym, poprzez aplikację SmartLife. Nasz ranking zamykają Sonoff S26 i TP-Link Tapo P100, oba te gniazdka WiFi również są warte uwagi. Sprawdź, jakie są wady i zalety poszczególnych modeli smart gniazdek.
Najlepsze gniazdka WiFi – Ranking 2021:

  1. Gosund SP111
  2. Xiaomi Mi Smart Power Plug
  3. Vayox VA0010
  4. Sonoff S26
  5. TP-Link Tapo P100

1. Gosund SP111

Gosund sp111
Podczas wyposażania mieszkania w myśl idei smart home, obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę produkty autorstwa Gosund. Inteligentne gniazdko WiFi SP111 to doskonały przykład na to, że mała rzecz może wprowadzić w domu wielkie zmiany, które znacząco wpłyną na komfort użytkowania wielu urządzeń.

JAKOŚĆ

CENA

Gosund Nite Bird SP111 wykorzystuje bezprzewodową transmisję WiFi, dzięki czemu możemy mieć kontrolę nad wtyczką z dowolnego miejsca również podczas nieobecności w domu. Wystarczy zainstalować na telefonie lub innym urządzeniu z dostępem do Internetu dedykowaną aplikację SmartLife, która jest dostępna w systemach Android oraz iOS. Inteligentne gniazdko Gosund SP111 jak każda tego typu wtyczka pozwala nam na sterowanie wszystkimi podłączonymi do niej sprzętami, co umożliwia zredukowanie zużycia prądu. Natomiast dodatkowo wyposażono je w harmonogram zasilania oraz statystki energii.

Ustawianie harmonogramu może być przydatne w sytuacji, gdy chcemy kontrolować ilość czasu, jaką nasze dziecko spędza przed telewizorem, albo kiedy chcemy, by rano czekała na nas już zagotowana woda na kawę. Trzeba jedynie pamiętać, że w przypadku przerwy w dostawie prądu, konieczne będzie ponowne ustawienie harmonogramu. Natomiast statystyki zbierane przez Gosund SP111 Supla pozwalają monitorować pobór prądu przez dane urządzenia.

Dużą zaletą jest rozbudowana możliwość skonfigurowania Gosund SP111. Home Assistant to jedna z popularniejszych aplikacji, z którą możemy połączyć inteligentne gniazdko. Homekit to kolejna platforma, tym razem jednak od firmy Apple, która również służy do sterowania smart domem. Jednak na tym nie poprzestał Gosund SP111. Domoticz, choć bywa już nieco rzadziej wybierana, to wciąż należy do grona znanych aplikacji smart. Dlatego producent uwzględnił możliwość jej konfiguracji podczas projektu tego modelu.

Oczywiście czym byłaby wtyczka smart bez możliwości sterowania nią za pomocą komend głosowych. Gosund współpracuje z Amazon Echo Alexa, Google Assistant i IFTTT, a więc użytkownik może wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję.

Nie można pominąć samej budowy SP111 Gosund. Wtyczka została wykonana z materiałów najwyższej jakości, o czym świadczy fakt, że jest ona ognioodporna. Jednocześnie zachowano niską wagę wtyczki, która wynosi zaledwie 18 g. Po podłączeniu jej do kontaktu zajmie ona niewiele miejsca, a więc nie będzie utrudniać podłączania do listwy innych wtyczek.

Podsumowując, dzięki Gosund nie musimy martwić się już niewyłączoną lampką czy też zostawioną ładowarką w kontakcie. Jej wszechstronne możliwości pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo i komfort domowników.

Zalety
Urządzenie kompatybilne z systemem Android i iOS
Można sterować głosową za pomocą Amazon Alexa i Google Assistant
Działa z aplikacją Homekit (urządzenia Apple) oraz Domoticz
Waży jedynie 18 gramów
Gniazdko zajmuje niewiele miejsca, nie przeszkadza w podpięciu innych wtyczek
Wady
W razie przerwy w dostawie prądu, harmonogram może wymagać ponownej konfiguracji

2. Xiaomi Mi Smart Power Plug

Xiaomi Mi Smart Power Plug
Tym razem propozycja od chińskiej marki, która swoimi produktami już od ponad 10 lat podbija serca użytkowników na całym świecie – Xiaomi. Smart Plug to jeden z popularniejszych modeli z ich serii. Sprawdźmy, co oferuje swoim użytkownikom.

JAKOŚĆ

CENA

Nowoczesność i innowacja to hasła, które mały przeważać podczas projektu tego modelu od Xiaomi. Gniazdko WiFi posiada zatem wiele funkcjonalności, które przede wszystkim mają uczynić nasz dom jeszcze bezpieczniejszy.

Wśród klasycznych funkcji Xiaomi Power Plug znajdziemy opcję planowania harmonogramów, która jest pomocna, gdy zależy nam na włączeniu lub wyłączeniu sprzętu o określonej godzinie oraz możliwość zdalnego sterowania urządzeniami z dowolnego miejsca. Oczywiście należy w tym celu posiadać odbiornik (np. smartfon) z dostępem do Internetu oraz zainstalować na nim dedykowaną aplikację Mi Home dostępną w systemie Android, oraz iOS. Niestety inteligentne gniazdko Xiaomi nie jest kompatybilne z platformą Homekit, co dla niektórych może stanowić mały mankament. Mimo to sterowanie wtyczką wciąż pozostaje niezwykle proste i szybkie, szczególnie gdy skorzystamy z opcji wydawania komend głosowych przy pomocy Google Asisstant lub Amazon Alexa.

Jednak to dopiero początek tego, co zapewnia nam gniazdko WiFi Xiaomi. Dużym atutem wtyczki jest wbudowany czujnik, który w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury, automatycznie odcina zasilanie w celu zapobiegnięcia spięciu czy pożarowi. Mi Smart Power Plug ma stałą ochronę przed przegrzaniem oraz przeciążeniem. Co więcej, konstrukcja gniazdka przeciwdziała przypadkowym porażeniom prądem.

Xiaomi Mi Smart Plug WiFi to doskonały wybór dla osób, które szukają niewielkiego, ale funkcjonalnego gniazdka. Pozwoli ono na kontrolę pracy wszystkich urządzeń domowych, bez konieczności wstawania z fotela.

Zalety
Gniazdko sterowane przy pomocy aplikacji Mi Home (możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami Xiaomi)
Ochrona przed przeciążeniem i przegrzaniem
Monitoring zużycia energii
Harmonogram włączania i wyłączania zasilania
Możliwość sterowania poza domem
Czujnik temperatury
Wady
Brak możliwości połączenia z aplikacją Homekit

3. Vayox VA0010

Vayox va0010

Specjalizacją firmy Vayox są przewody połączeniowe, akcesoria komputerowe oraz urządzenia smart w tym inteligentne gniazdka. Ranking skupi się jednak w szczególności na wtyczce VA0010, która cieszy się licznymi, pozytywnymi opiniami użytkowników.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to model ze wbudowanym modułem WiFi, a więc niezależnie od naszej lokalizacji, możemy kontrolować pracę urządzeń domowych. Standardowo w tym celu trzeba mieć przy sobie odbiornik (np. tablet lub smartfon) z dostępem do Internetu. Ponadto należy zainstalować aplikację SmartLife. Jest to popularna platforma służąca do sterowania inteligentnym domem, która działa w systemie iOS oraz Android. Nie jest ona dostępna w całości w języku polskim, mimo to jej konfiguracja nie sprawia większego problemu. Za największy atut SmartLife uznaje się szereg oferowanych przez nią funkcji z aż 30 kategorii tj. monitoring domu czy sterowanie oświetleniem.

Co więcej, decydując się na połączenie Vayox VA0010 z systemem Google Home lub Amazon Alexa, wszystkie komendy będziemy mogli wydawać głosowo. Na co dzień stanowi to duże udogodnienie.

Na uwagę zasługują także inne funkcjonalności wtyczki. Mowa tu o opcji ustawiania harmonogramów oraz możliwości odłączania zasilania po określonym czasie. Dodatkowo jest to gniazdko z pomiarem energii elektrycznej. Miernik prądu umożliwia kontrolowanie, ile energii pobierają określone sprzęty, co pozwala na podjęcie działań, mających na celu zoptymalizowanie poboru przez nie prądu.

Harmonogram odpowiada za automatyczne włączenie lub wyłączenie danego urządzenia o wskazanej przez nas porze. Jednak najbardziej ceniona przez użytkowników jest ostatnia wspomniana funkcja. Ustawienie wyłączania po określonym czasie to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dzięki temu możemy np. podłączyć telefon do ładowania na noc, mając pewność, że po 3-4 godzinach dopływ prądu zostanie odcięty automatycznie.

O nasze poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z tego modelu, dbają jeszcze inne elementy. Jednym z nich jest zabezpieczenie przepięciowe. Przy obciążeniu 3540 W trwającym ponad 30 sekund, gniazdko wyłączy się automatycznie. Ponadto wtyczkę wykonano z ognioodpornego materiału PC V0.

Jeśli chcecie zatem, aby wykonywanie codziennych czynności stało się prostsze i przyjemniejsze, zdecydowanie należy rozważyć zakup gniazdka Vayox. Jego możliwości docenią nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Zalety
Włączenie/wyłączenie z każdej lokalizacji za pomocą aplikacji
Gniazdko dostępne w dosyć niskiej cenie
Zajmuje niewiele miejsca
Możliwość sterowania wieloma gniazdami jednocześnie
30 kategorii konfiguracji (sterowanie, klimatyzacja, monitoring, itd.)
Możliwość wydawania komend głosowych za pomocą Google Home i Amazon Alexa
Ochrona przed spięciem i przeciążeniem
Wady
Dedykowana aplikacja na smartfona nie jest w 100% spolszczona, ale nie przeszkadza to w konfiguracji

4. Sonoff S26

Sonoff S26
Nasz ranking smart gniazdek nie mógł pominąć firmy, której celem jest tworzenie produktów inteligentnych, a zarazem prostych w obsłudze oraz w cenach przystępnych dla każdego użytkownika – Sonoff. Gniazdko S26 z ich serii jest idealnym odzwierciedleniem tej idei.

JAKOŚĆ

CENA

Sonoff S26 Supla dzięki wbudowanemu modułowi WiFi umożliwia zdalną kontrolę sprzętami gospodarstwa domowego. Będąc w pracy czy na wakacjach, nie musimy obawiać się, że nie odłączyliśmy czegoś od zasilania, gdyż wszystko można sprawdzić w aplikacji eWeLink. Jej instalacja jest możliwa na urządzeniach posiadających system Android lub iOS.

Poza standardowym wyłączaniem i włączaniem urządzeń, gniazdko Sonoff pozwala także na ustawienie harmonogramu (może być jednorazowy albo cykliczny), który automatycznie będzie regulował pracę sprzętów w domu. Możemy zaprogramować do 8 zdarzeń na dobę. Ponadto, inteligentne gniazdko Sonoff może się poszczycić możliwością współpracy z najnowszymi systemami: Amazon Alexa, Google Assistant, Google Nest, Amazon Echo, Echo Dot, Amazon Tap oraz Google Home. Daje to ogromny wybór w zakresie zarządzania gniazdkiem, w tym opcję sterowania za pomocą komend głosowych.

Jest jednak jeszcze jedna istotna dla wielu użytkowników aplikacja, z którą jest kompatybilny Sonoff S26 – Homekit. Do największych atutów platformy Apple należy możliwość grupowania urządzeń w zależności od ich rozmieszczenia (tj. parter/pierwsze piętro) lub tworzenie automatyzacji, czyli np. włączanie światła automatycznie, gdy aplikacja wykryje naszą obecność.

Choć gniazdko WiFi Sonoff może zająć sporo miejsca przy innych wtyczkach, to biorąc pod uwagę jego cenę oraz możliwości śmiało, można polecić jego zakup. Bez wątpienia zapewni on komfort i wygodę podczas wykonywania codziennych czynności.

Zalety
Wbudowany moduł Wi-Fi i darmowa aplikacja eWeLink dają Ci ogromne możliwości zarządzania
Niska cena
Współpracuje z platformą Homekit (urządzenia Apple)
Możliwość sterowania za pomocą komend głosowych (Amazon Alexa, Google Assistant)
Harmonogram włączania i wyłączania, możliwość zaprogramowania 8 zdarzeń na dobre
Wady
Nakładka zajmuje sporo miejsca w gniazdku

5. TP-Link Tapo P100

TP-Link Tapo P100
TP-Link to jedna z bardziej rozpoznawalnych i cenionych marek na światowym rynku. Głównie produkują oni wysokiej klasy sprzęt sieciowy. W ich ofercie znajdziemy także gniazda WiFi. Ranking postanowił szczególnie przyjrzeć się modelowi TP-Link Tapo P100.

JAKOŚĆ

CENA

TP Link do gniazdka wykorzystał moduł WiFi, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyłączać i włączać urządzenia domowe, nawet podczas naszej nieobecności w domu. Tryb zdalny jest szczególnie pomocy przy dłuższych wyjazdach, ponieważ pomaga w symulacji, że domownicy przebywają w środku, co pomoże odstraszyć potencjalnych złodziei.

Wystarczy jedynie zainstalować aplikację Tapo na smartfonie lub innym sprzęcie, aby mieć stały dostęp do panelu kontrolnego. Co więcej, zarządzać gniazdkiem może każdy uprawniony do tego domownik z poziomu swojego urządzenia mobilnego, jeśli obsługuje ono system Android lub iOS. Chcąc uzyskać jeszcze większy komfort, możemy skorzystać z asystenta Google lub Amazon Alexa, który pozwoli nam na zarządzanie urządzeniami poprzez komendy głosowe.

Inteligentne gniazdko TP Link umożliwia również tworzenie tygodniowych harmonogramów pracy sprzętów, a więc ich włączenie lub wyłączenie odbędzie się automatycznie o wskazanej przez nas godzinie, efektem czego jest, chociażby oszczędność energii elektrycznej.

Podsumowując, TP Link gniazdko WiFi to doskonały przykład na to, że inteligentne rozwiązania to nie tylko wygoda, ale też przede wszystkim bezpieczeństwo oraz możliwość zmniejszenia rachunków za prąd, co stanowi ogromny atut tego modelu.

Zalety
Możliwość ustalania tygodniowego harmonogramu
Obsługiwane również poza domem
Obsługuje zarówno aplikacje na androidzie jak i iOS
Możliwość zarządzania komendami głosowymi
Domownicy mogą współdzielić uprawnienia dostępu i zarządzać ze swoich smartfonów tym samym gniazdkiem
Wady
Urządzenie jest dosyć duże, co może ograniczyć miejsce na inne wtyczki na przedłużaczu