Aktualizacja: Kwiecień 2024

Słońce, bezchmurne niebo i wolne popołudnie – idealne warunki na grilla! Mimo to nie jesteś zachwycony perspektywą rozpalania ognia, pilnowania go i kłębu dymu unoszącego się w ogródku? Pora poznać rozwiązanie tego problemu, czyli grill gazowy. Jego sposób działania sprawia, że grillowanie staje się proste, łatwe i przyjemne.

  1. Zalety grilla gazowego
  2. Czy grill gazowy jest gorszy od węglowego?
  3. Wykonanie grilla – z czego powinien zostać wykonany?
  4. Zwróć uwagę na palniki
  5. Rodzaje rusztów
  6. Co to są aromatyzery i co powinniśmy o nich wiedzieć?
  7. Czy palnik boczny jest rzeczywiście niezbędny?
  8. Przydatne dodatkowe funkcje
  9. Podsumowanie. Jaki grill gazowy kupić?

Po zapoznaniu się z poradnikiem sprawdź RANKING grillów gazowych »

 

Jaki grill do ogrodu będzie najlepszy, czyli jakie zalety posiadają grille na gaz

Grille gazowe można nazwać swojego rodzaju letnią kuchnią, której urokami możemy cieszyć się we własnym ogródku. Jego wszechstronne zastosowania oraz możliwości pozwalają na zastąpienie nim wiele kuchennych akcesoriów, oraz sprzętów. Jednak zanim do tego przejdziemy, to warto też wspomnieć, że zamieniając tradycyjny grill węglowy na ten zasilany gazem, zyskujemy wiele korzyści.

Po pierwsze grille gazowe nagrzewają się błyskawicznie tuż po uruchomieniu palnika. W przypadku grilla węglowego jesteśmy zmuszeni najpierw rozpalić ogień, co potrafi być czasochłonnym procesem. Co więcej, precyzyjna regulacja temperatury w tradycyjnych grillach jest niemożliwa. W gazowych wersjach istnieje taka opcja, dzięki specjalnym pokrętłom. Często pozwalają one na ustawienie różnorodnej temperatury w innych częściach rusztu, przez co możemy przygotowywać jednocześnie zarówno delikatnie warzywa, jak i soczystą karkówkę. Nie ma tutaj obaw, że któraś z potraw będzie niedopieczona.

Koszta grilla gazowego a węglowego
Chociaż grill gazowy żeliwny jest nieco droższym rozwiązaniem niż grill węglowy, to koszty jego późniejszej eksploatacji są zdecydowanie niższe. Nie potrzebujemy węgla, podpałki i innych akcesoriów, a jedynie butli z gazem, która jest bardzo wydajna.

Z tego wyboru będą zadowolone także osoby mające na względzie ochronę środowiska. Grill ogrodowy na gaz wydziela mniej nieprzyjemnego dymu.

Czyszczenie grilla gazowego
No i co najważniejsze, taki grill nie wymaga od nas żmudnego i długiego procesu czyszczenia ani konserwacji. Zero popiołu czy spalonego węgla, który musimy sprzątnąć. Co więcej, często w grillach gazowych znaczna część elementów nadaje się do mycia w zmywarce.

Natomiast, jeśli poszukujemy niemal samoczyszczącego się urządzenia, to warto zainwestować w grill gazowy z kamieniami wulkanicznymi. Mają one właściwości samooczyszczające, a ponadto wchłaniają dużą ilość kapiącego tłuszczu, obniżając ilość wytwarzanych substancji szkodliwych.

Po skończeniu przygotowywania dań trzeba rozgrzać je do maksymalnej temperatury grilla i zostawić na kilka minut — pozwoli to wypalić wszystkie zanieczyszczenia.

 

Czy smak grillowanych potraw to zasługa węgla i brykietu? Obalamy mity!

Kupując grill na taras czy grill na działkę, kierujemy się przekonaniem, że dym jest niezbędny, aby można było mówić o prawdziwym grillowaniu. Jednak to błędne założenie, które należy zdementować. Węgiel czy brykiet nie są czynnikami, które nadają wyrazisty smak naszym daniom. Tak naprawdę, grillowanie tłustych potraw na urządzeniu węglowym może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Niezwykły aromat naszych potraw w szczególności mięs to efekt skapujących z rozgrzanego dania soków, tłuszczu, marynat oraz przypraw. Trafiają one początkowo na gorącą powierzchnię, a później są odparowywane, wracając tym samym do grillowanych potraw.

W przypadku grillów węglowych tłuszcz kapie na rozżarzony węgiel, wytwarzając toksyczne substancje, które wraz z dymem przedostają się do jedzenia. Co więcej, kapiący tłuszcz w połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą, powoduje wzniecenie jeszcze większego płomienia. W efekcie czego nasze danie może się po prostu przypalić.

I tu pojawia się często pytanie: „A skąd bierze się smak w grillach gazowych?”. Obróbkę potrawy w grillu gazowym można przyrównać trochę do pieczenia lub smażenia pod przykryciem, ponieważ grillowanie odbywa się pod zamkniętą pokrywą, przez co w środku temperatura rozchodzi się jak w termoobiegu. Natomiast pod rusztem znajdują się szyny aromatyzujące. Ich zadaniem jest chronić kocioł grilla przez skapującym tłuszczem, ale też właśnie sprawiają, że ten tłuszcz odparowuje i później wraca do dania, nadając mu soczysty, charakterystyczny smak.

Nie musimy się więc obawiać, że wybór grilla gazowego będzie wiązał się ze stratą walorów smakowych naszych potraw.

 

Dobrze wykonany piekarnik, to dobry grill gazowy – jaki wybrać materiał?

Piekarnik oraz jego wykonanie to istotne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze grilla gazowego. Piekarnik odpowiada za zapewnienie prawidłowej temperatury w środku, aby potrawy mogły być przyrządzone perfekcyjnie. Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty uzyskujemy w momencie, gdy pokrywa jest zamknięta. Zostawiając ją otwartą, dania opiekają się nierówno, a ponadto zużywamy więcej gazu.

Konstrukcja grilla to przeważnie jeden odlew, w dolnej części zamknięty z otworami do odprowadzania tłuszczu bądź z dużą tacą na skapujące soki. Najlepiej wybrać model, w którym piekarnik jest wykonany grubego odlewu aluminiowego i jego pokrywa także (ewentualnie z odlewu i blachy). Będzie to gwarancja długiego oraz bezproblemowego użytkowania, ale również pewność uzyskania najlepszych warunków do grillowania.

Warto mieć na względzie też wielkość powierzchni grzewczej. Jeśli potrzebujemy sprzętu, który sprawdzi się idealnie podczas licznych przyjęć, czyli chcemy przyrządzić jednorazowo większą ilość dań, to powinniśmy wybrać grill z powierzchnią przekraczającą wymiary 50 × 40 (ten wymiar pozwoli na przygotowanie uczty dla mniej więcej 10 osób).

A skoro przyrządzamy kilka potraw jednocześnie, to pomocne mogą okazać się dodatkowe poziomy pieczenia w grillu. Dzięki nim unikniemy sytuacji zbyt mocnego przypieczenia na przykład warzyw, w momencie, gdy mięso potrzebuje jeszcze chwili, aby zostało odpowiednio zgrillowane.

 

Palniki a grill na gaz – jaki kupić model?

Można powiedzieć, że palniki to główny punkt grilla gazowego, gdyż to właśnie one odpowiadają za wytworzenie temperatury. Najlepiej, aby było ich minimum trzy i to w dodatku wykonane ze stali nierdzewnej. Im grubsza blacha, z jakiej są zrobione, tym lepiej, ponieważ będą nam po prostu dłużej służyły.

Kolejna istotna kwestia to otwory, z których wydobywa się gaz. Powinny być to dwa rzędy otworów, umiejscowione po bokach. Taka konstrukcja powoduje, że powierzchnia rusztów równomiernie się nagrzewa. Ponadto, dobrze, jeśli otwory są umieszczone w dużych odległościach od siebie oraz od rusztu, ponieważ wtedy otrzymamy większą powierzchnię rozprowadzania ciepła. Natomiast odległość od rusztu, chroni jedzenie przed przypaleniem.

Palniki są uruchamiane przeważnie poprzez włączenie odpowiedniego przycisku, który odpala iskrownik zasilany bateryjnie.

Oczywiście możliwość regulacji mocy palników jest równie ważna. Im większy zakres tej regulacji, tym lepiej, gdyż będziemy mogli odpowiednio oraz indywidualnie dobrać temperaturę do każdego dania. Większość modeli oferuje ten parametr na poziomie 3 kW dla jednego palnika. Jest to absolutnie wystarczające, aby móc swobodnie przyrządzić każdą potrawę.

 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, aby wiedzieć jaki grill gazowy wybrać? Wykonanie rusztów

Wybierając najlepszy grill gazowy, nie możemy pominąć kwestii rusztu oraz jego wykonania. Choć producenci nie oferują nam rozbudowanego wyboru, to istnieją pewne elementy, które mogą przesądzić o kupnie danego modelu.

Pierwsza opcja jaką możemy otrzymać to ruszt ze stali szlachetnej. Największymi atutami tego rozwiązania jest niezwykła trwałość materiału. Ruszt ze stali szlachetnej jest odporniejszy na pęknięcia oraz rdzewienie. Ponadto, ruszt stalowy łatwiej utrzymamy w czystości i nie musimy poddawać go częstej konserwacji.

Następne i często spotykane rozwiązanie to grill gazowy z rusztem żeliwnym. Żeliwo zdecydowanie lepiej rozprowadza ciepło, ale też dłużej je utrzymuje (jest to zasługa jego dużej masy). Ruszt żeliwny posiada często mikro pory, które są odpowiedzialne za odpowiednie natłuszczenie.

Znaczna część producentów oferuje dwustronne ruszty żeliwne. Oznacza to, że możemy wybrać do grillowania jedną z dwóch pozycji rusztu:

  • rynienkową – dzięki specjalnym kanalikom, nadmiar tłuszczu i marynaty jest odprowadzany, aby zapobiec przypaleniu się potrawy. Co więcej, natychmiastowe odparowywanie powoduje, że dania są bardziej soczyste,
  • dachową/stożkową – taka pozycja wytwarza fale podczerwone, dzięki czemu na powierzchni potraw dochodzi do ich karmelizacji. Dodatkowo mała powierzchnia styku z daniami, zapobiega ich przypaleniu.

Niezależnie od wyboru materiału, warto pamiętać też o tym, że najlepiej sprawdzają się ruszty z niewielkimi odległościami między żeberkami. Taka budowa zmniejsza ryzyko wpadania resztek jedzenia.

 

Do czego służą aromatyzery i jakie powinien mieć najlepszy grill gazowy?

Aromatyzery są to pofalowane blaszki lub ażurowe płytki, które znajdują się pomiędzy rusztem a palnikami – będą to te elementy przypominające kształtem odwróconą literę „V”. Najlepiej, aby były w całości wykonane z grubej stali, aniżeli blaszane pomalowane farbą ceramiczną.

Ich zadaniem jest utrzymanie równomiernej temperatury, ale też nadanie potrawom charakterystycznego aromatu. Na płycie osadza się tłuszcz, woda oraz soki, pojawiające się podczas przygotowywania potraw. Dzięki aromatyzaterom nie mają one kontaktu z ogniem, czyli nie zapalają się, co ogranicza powstawanie sadzy i przypalenie potraw. Wszystkie te soki spadając na rozgrzaną płytę, zaczynają parować. To właśnie w tym momencie dania nabierają wyjątkowego smaku.

 

Czy palnik boczny jest potrzebny?

Niemal każdy grill gazowy na swoim wyposażeniu posiada palnik boczny. Dzięki niemu grill w ogrodzie może stać się naszą sezonową kuchnią na świeżym powietrzu.

Dodatkowy palnik, który jest spotykany w praktycznie każdym modelu grilla gazowego, pełni funkcję standardowego palnika. Możemy na nim przygotować wszystko – od zupy czy sosu, po zagotowanie wody na kawę bądź herbatę. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne w sytuacji, gdy organizujemy domowe przyjęcie. Nie musimy za każdym razem udawać się do kuchni, aby przygotować pozostałą część dania.

Niektórzy producenci poszli o krok dalej i swoje sprzęty wyposażyli w zdejmowany element, na którym po dokupieniu odpowiedniej części możemy umieścić na przykład: kamień do pizzy, patelnię do paelli, wok lub stojak do pieczenia drobiu. W takich przypadkach śmiało, można określić grill, urządzeniem wielofunkcyjnym, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych do przygotowania.

 

Pozostałe funkcje oraz dodatkowe akcesoria grillów gazowych

Oczywiście istnieje jeszcze kilka aspektów, które mogą stanowić wspaniałe udogodnienie podczas grillowania, więc zdecydowanie warto upewnić się, czy są one oferowane w danym modelu. Do najbardziej istotnych kwestii możemy jeszcze zaliczyć:

  • system zbierania ocieków i tłuszczu — nie wszystkie soki oraz tłuszcze odparują podczas grillowania, dlatego ważne jest, aby można było je przechwycić i usunąć, aby zapewnić utrzymanie palników i całego grilla w sprawności, oraz czystości. W tym celu są właśnie montowane systemy zbierania ocieków,
  • grill gazowy z rożnem – każdy grill z zestawem rożna obrotowego posiada kuchenkę boczną. Jest to wspaniały sposób na uzyskanie chrupiącego i soczystego kurczaka, kaczki czy pieczeni z karkówki. Wystarczy nadziać mięso na pręt i włożyć je do grilla. Następnie uruchomić silnik elektryczny oraz dedykowany palnik umieszczony z tyłu grilla i na końcu zamknąć pokrywę. Mięso piecze się poprzez bezpośrednie opiekanie płomieniem z palnika. Soki i tłuszcz w mięsie krążą nieustanie, co sprawia, że w nim pozostają, w efekcie czego mięso jest wilgotne oraz delikatne,
  • wbudowany w pokrywę termometr – pozwala on na kontrolę temperatury, co może być przydatne, gdy potrzebujemy określonych warunków do przyrządzenia danego dania,
  • boczne blaty i haczyki na sztućce – jest to dodatkowa przestrzeń, dzięki której potrawę w całości będziemy mogli przyrządzić w ogrodzie, bez konieczności przemieszczania się z każdym elementem do kuchni. Dobrze, jeśli półki boczne można złożyć, co pomoże nam w przechowywaniu urządzenia, gdy go nie używamy,
  • szafka na butlę z gazem – większość grilli posiada szafkę umożliwiającą przechowywanie standardowej 11 kg butli, choć są egzemplarze, które zmieszczą także butlę zapasową. Wydawać może się to błahy element, natomiast ma on bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania grilla oraz jego wygląd. Wyeksponowana butla z gazem prezentowałaby się jednak mało estetycznie,
  • mobilność grilla – grille gazowe w szczególności te ważące powyżej 20 kg, powinny być wyposażone w kółka, które umożliwią łatwy transport urządzenia w dowolne miejsce. Najlepiej, aby były one wykonane z gumy, by bez problemu przemieszczać grill po nierównościach. Ponadto, przynajmniej dwa koła powinny posiadać blokadę, dzięki której podczas grillowania, sprzęt będzie stał stabilnie.

 

Podsumowanie. Jaki grill gazowy kupić?

Ranking grilli gazowych oraz powyższy poradnik w sposób szeroki opisał możliwe funkcjonalności, oraz zalety płynące z korzystania z grillów ogrodowych na gaz. Najważniejszymi czynnikami, które będą miały przeważający wpływ na pracę urządzenia to moc palników oraz materiał z jakich poszczególne części grilla zostały wykonane.

Natomiast drugi w kolejności aspekt, odgrywający kluczową rolę w wyborze danego modelu, to liczba osób dla której najczęściej będziemy przygotowywać dania. Pozostałe udogodnienia oraz wygląd zewnętrzny grilla zależą już tak naprawdę od indywidualnych upodobań, oraz oczekiwań użytkownika.