Aktualizacja: Kwiecień 2024

Diagnostyka komputerowa przeprowadzana w profesjonalnych warsztatach samochodowych to koszt rzędu kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się testery i interfejsy diagnostyczne, czyli kompaktowe urządzenia, przeznaczone do samodzielnego kontrolowania stanu samochodu oraz kasowania błędów wykrytych w poszczególnych podzespołach auta. Jakie modele interfejsów diagnostycznych cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Czym różnią się popularne testery ELM 327 od zaawansowanych modeli Delphi DS150E? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i wybierz sprzęt diagnostyczny najlepszej jakości!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING interfejsów diagnostycznych »


 

Interfejs diagnostyczny – czym jest i jakie jest jego przeznaczenie?

Interfejsy diagnostyczne to wielofunkcyjne urządzenia elektroniczne, przeznaczone do samodzielnej diagnostyki samochodów osobowych i dostawczych, wprowadzonych do sprzedaży po 1 stycznia 2001 roku. Urządzenia umożliwiają monitorowanie stanu poszczególnych podzespołów auta i kasowanie ewentualnych, wykrytych błędów oraz nieprawidłowości, które przyczyniły się do uruchomienia kontrolek ostrzegawczych w samochodzie.

Działanie interfejsów i testerów diagnostycznych jest bardzo proste. Urządzenia umożliwiają uzyskanie danych dotyczących stanu wybranych podzespołów auta poprzez podpięcie ich do interfejsu pokładowego, znajdującego się najczęściej na konsoli centralnej lub w okolicach kierownicy samochodu. Większość urządzeń diagnostycznych pobiera informacje przy pomocy kabla zakończonego wtyczką OBD2 lub poprzez komunikację Bluetooth, umożliwiającą transmisję danych na smartfona lub laptopa w sposób bezprzewodowy!

Jakie są rodzaje interfejsów diagnostycznych dostępnych w sprzedaży?

Wybór urządzeń przeznaczonych do samodzielnej diagnostyki samochodów osobowych i dostawczych jest naprawdę duży! W zależności od indywidualnych potrzeb, a także rodzaju i marki posiadanego auta, można dokonać wyboru pomiędzy uniwersalnymi interfejsami ELM 327, zaawansowanymi modelami Delphi DS150E oraz wydajnymi testerami przeznaczonymi do diagnostyki samochodów z grupy VAG. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się również nowoczesne interfejsy Bluetooth, umożliwiające przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami bez konieczności używania wtyczki OBD2!

Interfejs diagnostyczny ELM 327

Uniwersalne interfejsy ELM 327 to standardowe urządzenia diagnostyczne, przeznaczone do kontrolowania i monitorowania stanu samochodów osobowych w bardzo przystępnej cenie! Urządzenia są kompatybilne z systemem OBD2, dzięki czemu umożliwiają obsługę niemal wszystkich samochodów benzynowych, sprzedawanych od 2001 roku. Modele ELM 327 współpracują z różnorodnymi, zarówno płatnymi, jak i darmowymi aplikacjami mobilnymi, takimi jak Torque Lite, Torque Pro, Car Scanner czy SDPROG. Urządzenia posiadają wszystkie najważniejsze funkcje i umożliwiają wykonanie podstawowej diagnostyki auta w bardzo łatwy i szybki sposób!

Interfejs diagnostyczny VAG

Interfejsy diagnostyczne VAG to wielofunkcyjne modele, przeznaczone do obsługi samochodów marek, takich jak Audi, Volkswagen, Seat, Bugatti, Porsche czy Bentley. Zdecydowaną zaletą testerów VAG jest to, że są one kompatybilne z wybranymi pojazdami, dlatego zapewniają bardzo precyzyjny odczyt danych i w przeciwieństwie do wielu uniwersalnych modeli umożliwiają kontrolę szczegółowych parametrów auta bez żadnych dodatkowych opłat i abonamentów! Wśród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych testerów diagnostycznych VAG można wyróżnić modele Vscan VAG MINI, VAG5053 ITS czy HEX-V2.

Interfejs diagnostyczny Delphi DS150E

Zaawansowane interfejsy Delphi DS150E to świetny wybór dla osób poszukujących wydajnego sprzętu diagnostycznego do zastosowania komercyjnego w profesjonalnych warsztatach samochodowych! W przeciwieństwie do większości standardowych interfejsów i testerów, modele Delphi wyróżniają się ponadprzeciętną jakością wykonania oraz możliwością przeprowadzenia pełnej diagnostyki pojazdów różnych marek w niezwykle szybki i wygodny sposób. Warto podkreślić jednak, że ceny takich urządzeń są znacznie wyższe niż w przypadku standardowych sprzętów diagnostycznych, dlatego modele Delphi wykorzystywane są najczęściej przez profesjonalistów.

Interfejs diagnostyczny Bluetooth

Nowoczesne interfejsy diagnostyczne z systemem Bluetooth umożliwiają przesyłanie danych na urządzenia, takie jak smartfon, tablet, laptop czy komputer PC bez konieczności używania kabla zakończonego wtyczką OBD2! Bezprzewodowa transmisja danych umożliwia wykonywanie szczegółowej diagnostyki w bardzo szybki i prosty sposób. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku pozostałych interfejsów diagnostycznych, urządzenia wyposażone w system Bluetooth wymagają zainstalowania odpowiedniej aplikacji mobilnej. Na szczęście większość z nich obsługuje najpopularniejsze, darmowe aplikacje, które można pobrać w sklepach Google Play czy App Store.

Interfejs diagnostyczny – jak wybrać? Najważniejsze parametry

Samodzielna diagnostyka samochodu jest znacznie łatwiejsza, gdy mamy do dyspozycji solidny i wydajny sprzęt diagnostyczny! W sklepach można znaleźć wiele modeli interfejsów i testerów, różniących się od siebie konstrukcją, parametrami, materiałem i jakością wykonania, a także obecnością dodatkowych funkcji, umożliwiających wykonywanie najbardziej zaawansowanych pomiarów w niezwykle szybki i prosty sposób!

Rodzaj urządzenia

Wybór interfejsów i testerów diagnostycznych, które są obecnie dostępne na rynku jest naprawdę duży! W zależności od potrzeb i możliwości finansowych można dokonać wyboru pomiędzy uniwersalnymi modelami ELM 327, interfejsami VAG dedykowanymi diagnostyce samochodów marek, takich jak Volkswagen, Seat czy Skoda, a także zaawansowanymi modelami Delphi DS150E, wyróżniającymi się niezwykłą skutecznością i precyzją dokonywanych pomiarów! W sklepach dostępne są również nowoczesne testery diagnostyczne z systemem Bluetooth, umożliwiające bezprzewodową transmisję danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Dopasowanie do marki samochodu

Jednym z najważniejszych czynników, jakie warto uwzględnić przy zakupie interfejsu lub testera diagnostycznego jest rodzaj i marka posiadanego samochodu. W zależności od tego, czy chcemy wykorzystywać zakupiony sprzęt na własny użytek, czy może planujemy zakup urządzenia do zakładu lub warsztatu samochodowego, możemy wybrać pomiędzy modelami dedykowanymi pojazdom marek, takich jak Seat, Renault czy Audi oraz uniwersalnymi interfejsami, przeznaczonymi do diagnostyki aut wszystkich marek samochodów benzynowych, sprzedawanych od stycznia 2001 roku.

Komunikacja Bluetooth

Większość nowoczesnych interfejsów i testerów diagnostycznych posiada wbudowany system Bluetooth, który umożliwia przesyłanie pobranych parametrów i wskaźników na wybrane urządzenie w sposób całkowicie bezprzewodowy! Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość monitorowania stanu poszczególnych podzespołów auta i kasowania ewentualnych, wykrytych błędów z poziomu laptopa lub telefonu komórkowego bez konieczności używania dodatkowego kabla USB zakończonego wtyczką OBD2. Warto dodać, że coraz więcej urządzeń z systemem Bluetooth posiada również wbudowany moduł WiFi, który ułatwia zarządzanie pracą sprzętu diagnostycznego z wykorzystaniem nowoczesnych smartfonów, tabletów i laptopów!

Dodatkowe funkcje

Interfejs diagnostyczny powinien posiadać niezbędne, dodatkowe funkcje, które ułatwią przeprowadzenie szczegółowej i precyzyjnej diagnostyki auta w łatwy i szybki sposób! Przy wyborze sprzętu do monitorowania stanu poszczególnych podzespołów auta, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada bezpłatne i bezterminowe aktualizacje oprogramowania. Takie rozwiązanie pozwala wykonywać regularną diagnostykę dowolnej ilości pojazdów bez żadnych, dodatkowych opłat. Na uwagę zasługuje również obecność wbudowanego systemu Bluetooth, który umożliwia bezprzewodową transmisję danych na wybrane urządzenia, takie jak smartfon, tablet, laptop czy komputer PC.

Jakość wykonania

Dobry interfejs diagnostyczny powinien posiadać solidną konstrukcję i obudowę, umożliwiającą pracę w różnych warunkach! Materiał i jakość wykonania sprzętu diagnostycznego mogą okazać się szczególnie istotne wtedy, gdy planujemy zakup urządzenia, przeznaczonego do użytku w profesjonalnym zakładzie lub warsztacie samochodowym. Modele przeznaczone dla profesjonalistów powinny wyróżniać się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na powstawanie uszkodzeń mechanicznych! W przypadku wątpliwości, warto upewnić się, czy wybrany produkt został oznaczony certyfikatami, takimi jak CE czy RoHS, które są przyznawane produktom spełniającym standardy jakości i bezpieczeństwa UE.

Jaki rodzaj testera diagnostycznego do jakiego zastosowania?

Planując zakup interfejsu diagnostycznego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego rodzaj i dopasowanie do rodzaju oraz marki posiadanego auta. W przypadku osób, które chcą zakupić sprzęt diagnostyczny do sporadycznego użytku lub planują w najbliższym czasie zakup samochodu używanego i chcą zaoszczędzić na kosztownych wizytach w warsztatach samochodowych, najlepszym wyborem będzie uniwersalny interfejs ELM 327. Takie modele są stosunkowo tanie i posiadają wszystkie najważniejsze funkcje, a ich dodatkowym plusem jest bardzo duża dostępność w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Osoby, które posiadają samochody osobowe marek, takich jak Volkswagen, Audi czy Seat powinny rozważyć zakup testera diagnostycznego VAG, który jest dedykowany diagnostyce tych konkretnych marek samochodowych. Takie urządzenia są z reguły droższe od uniwersalnych modeli ELM 327, natomiast cechują się nieco większą dokładnością i precyzją dokonywanych pomiarów, a dodatkowo nie posiadają żadnych dodatkowych opłat i abonamentów! W przypadku osób, planujących zakup sprzętu diagnostycznego do użytku w profesjonalnym zakładzie lub warsztacie samochodowym, najlepszym wyborem będzie zakup zaawansowanego interfejsu Delphi DS150E. Takie modele posiadają wiele dodatkowych funkcji i umożliwiają przeprowadzenie pełnej diagnostyki w niemalże wszystkich samochodach osobowych i dostawczych.

W jaki sposób łączy się interfejs diagnostyczny z samochodem?

Interfejs diagnostyczny łączy się z samochodem poprzez ujednolicony system diagnostyki komputerowej, określany jako OBD2. Takie rozwiązanie pozwala z łatwością podłączyć sprzęt do większości aut benzynowych, sprzedawanych po 2001 roku i odczytywać dane dotyczące działania poszczególnych podzespołów auta oraz usuwać ewentualne, występujące w nich błędy.

Warto dodać, że możliwość korzystania ze sprzętu diagnostycznego wymaga również zainstalowania odpowiedniego oprogramowania na komputerze lub innym urządzeniu, które będziemy wykorzystywać do odczytywania pobranych danych. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się również nowoczesne interfejsy z systemem Bluetooth lub WiFi, które umożliwiają przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sposób bezprzewodowy.

Gdzie znajduje się gniazdo do podłączenia testera diagnostycznego?

Gniazdo OBD2, umożliwiające podłączenie testera diagnostycznego do samochodu znajduje się z reguły w okolicach kierownicy, deski rozdzielczej lub schowka, natomiast jego rozmieszczenie może różnić się w zależności od rodzaju i marki posiadanego samochodu. Na szczęście wtyczka OBD2 nie jest najczęściej dodatkowo zaślepiona czy zakryta, dlatego jej znalezienie nie powinno stanowić większych trudności.

Obecność uniwersalnego, 16-pinowego złącza pozwala uzyskać informacje dotyczące stanu i działania wielu podzespołów auta, takich jak klimatyzacja, zamek ABS czy automatyczna skrzynia biegów. Wszystko dzięki wbudowanym czujnikom elektrycznym, które monitorują i pobierają dane, a następnie przesyłają je do podłączonego sprzętu diagnostycznego.

Interfejs diagnostyczny – czy pomoże nam samodzielnie naprawić szkodę bez wizyty w serwisie?

Samodzielna diagnostyka auta z wykorzystaniem interfejsu lub testera diagnostycznego jest w wielu przypadkach o wiele bardziej opłacalna niż kosztowne wizyty w profesjonalnych zakładach i warsztatach samochodowych. Urządzenia diagnostyczne pozwalają wykryć i wykasować wiele błędów, a dodatkowo współpracują z darmowymi programami, takimi jak Torque Lite czy Car Scanner, co również przekłada się na zmniejszenie kosztów ich użytkowania.

Po wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, interfejsy umożliwiają wykasowanie błędnych kodów, a w przypadku występowania poważniejszych usterek wskazują również proponowane metody naprawy auta. Oczywiście nie wszystkie awarie jesteśmy w stanie naprawić samodzielne, dlatego w przypadku wykrycia bardziej zaawansowanych błędów i usterek, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego zakładu lub warsztatu samochodowego.

Interfejs diagnostyczny – jaki wybrać? Podsumowanie

Interfejsy to wielofunkcyjne urządzenia diagnostyczne, przeznaczone do kontrolowania i monitorowania stanu samochodów osobowych i dostawczych. Obecnie większość popularnych urządzeń diagnostycznych umożliwia kasowanie występujących błędów, a także uzyskiwanie informacji na temat proponowanych metod naprawy auta. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, można dokonać wyboru pomiędzy uniwersalnymi interfejsami ELM 327, modelami dedykowanymi pojazdom osobowym z grupy VAG oraz zaawansowanymi urządzeniami Delphi DS150E, wyróżniającymi się wydajnością i precyzją dokonywanych pomiarów. Przy wyborze sprzętu diagnostycznego, warto uwzględnić jego parametry, sposób podłączenia do auta, a także obecność dodatkowych funkcji, takich jak wbudowany system Bluetooth czy bezpłatne aktualizacje oprogramowania.