Aktualizacja: Grudzień 2022

Przy tworzeniu rankingu kierowaliśmy się najważniejszymi parametrami (czas nagrzewania, porowatość, funkcjonalność). Z poradnika mogliśmy się dowiedzieć, że każdy rodzaj kamienia daje coś innego, nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden typ jest najlepszy, a drugi najgorszy. Stąd wybraliśmy różne kamienie do pizzy, aby każdy mógł dopasować go do swoich potrzeb. Przedstawiamy 5 modeli z tych najchętniej wybieranych, które naszym zdaniem są warte uwagi. Sprawdź nasz ranking kamieni do pizzy, aby wybrać odpowiedni produkt dla siebie.

Kamień nie tylko do pizzy
Granitowy kamień do pizzy
Granitowy kamień do pizzy

Rozwiń

Tradycyjny szamotowy kamień
Kamień do pizzy Chamotte
Kamień do pizzy Chamotte

Rozwiń

Wygodny w użyciu
Kamień do pizzy Jamie Olivier
Kamień do pizzy Jamie Olivier

Rozwiń

Nasz ranking otwiera kamień do pizzy Chamotte, który świetnie pochłania wilgoć, szybko się nagrzewa i dostępny jest w dobrej cenie. Nasz drugi produkt to ciekawostka, dlatego, że powstał ze współpracy z Jamie Oliver. Kamień ceramiczny z rączkami, które ułatwią przenoszenia pizzy. Tańszą opcją i dość uniwersalną, dzięki łatwej do czyszczenia powierzchni jest granitowy kamień do pizzy. Chociaż słabiej pochłania wilgoć, to może być wykorzystywany do wielu dań. Wyborem premium zdecydowanie jest kamień Kuchenprofi, wykonany z bardzo wytrzymałego kordierytu i wyposażony w specjalne uchwyty do przenoszenia. Jest nieco droższy, ale jak najbardziej warty swojej ceny. Ranking zamyka kamień do pizzy Napoli, który również jest wart uwagi. Przejdź dalej, aby sprawdzić wady i zalety produktów z naszego zestawienia.

Kamień do pizzy – Ranking 2021:

  1. Kamień do pizzy Chamotte
  2. Kamień do pizzy Jamie Oliver
  3. Granitowy kamień do pizzy
  4. Kamień do pizzy Kuchenprofi
  5. Kamień do pizzy Napoli

1. Kamień do pizzy Chamotte

Kamień do pizzy Chamotte
Kamień do pizzy Chamotte to propozycja od polskiego producenta, który wyrobem artykułów ogniotrwałych zajmuje się już od ponad 100 lat. Ich jakość jest poparta wieloma certyfikatami, ale co najważniejsze licznymi, pozytywnymi opiniami użytkowników.

JAKOŚĆ

CENA

Kamień szamotowy cechuje się doskonałymi właściwościami, które są niezbędne podczas wypieku pizzy. Szamot jest porowaty, dzięki czemu doskonale pochłania wilgoć. Efektem czego jest chrupiące i cienkie ciasto niczym we włoskiej restauracji.

Ponadto kamień do pizzy szamotowy charakteryzuje się szybkim czasem nagrzewania. W tym modelu jest to około 20-30 minut, co skraca czas całkowitego przygotowania pizzy. Jednak warto podkreślić, że kamień Chamotte sprawdzi się także do wypieku domowych bułek, chleba bądź rogalików. Jest to zasługa prostokątnego kształtu płyty. Bez obaw zmieści się ona do każdego, standardowego piekarnika, gdyż jej wymiary mają 38 × 32 cm.

Ten kamień do pizzy szamotowy wyróżnia poza tym niezwykła wytrzymałość. Osiągnięto ją już podczas procesu produkcji tzn. dzięki formowaniu kamienia na prasie, a nie cięciu go. Mimo takich parametrów waga płyty znajduje się w optymalnym przedziale (6,5 kg), a więc nie obciąży znacząco kratki.

Choć cena za produkt marki Chamotte jest dość wysoka, to trzeba przyznać, że jest to inwestycja na lata, która smak naszej pizzy wniesie na nowy poziom. W zestawie dodatkowo otrzymamy łopatkę, która w sposób łatwy i przede wszystkim bezpieczny pozwoli umieścić pizzę na kamieniu.

Zalety
Uniwersalne wymiary (38 x 32 cm) pasujące do większości piekarników
Prostokątny kształt kamienia pozwala na przygotowanie różnych dań
Nagrzewa się w około 20 minut
Dostępny w zestawie z łopatką ułatwiającą umieszczanie pizzy na kamieniu
Szamot świetnie pochłania wilgoć dając chrupiącą skórkę
Produkt polskiego producenta
Wady
Dosyć dużą waga (6,5 kg)

2. Kamień do pizzy Jamie Oliver

Kamień do pizzy Jamie Olivier
Tajemnicą idealnego, chrupiącego ciasta jest kamień do pizzy. Ranking nie mógł pominąć zatem płyty od osoby uznawanej przez wielu za autorytet kulinarny w tej dziedzinie – Jamiego Oliviera, czyli słynnego, brytyjskiego kucharza i prowadzącego wielu znanych programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej.

JAKOŚĆ

CENA

Swój kamień do pizzy Jamie Oliver skomponował w taki sposób, aby był on jak najbardziej funkcjonalny. Rozpoczął od okrągłego kształtu. Oczywiście jest to najbardziej popularna forma pizzy, ale taki kształt pełni jeszcze jedno zadanie. Mianowicie ułatwia formowanie i rozprowadzanie ciasta, co szczególnie pomocne może okazać się dla amatorów gotowania.

Wbudowane metalowe uchwyty pomogą wyjąć płytę z piekarnika bez konieczności użycia do tego specjalnej łopatki. Ponadto dzięki temu okrągły kamień do pizzy może posłużyć także jako taca — wystarczy położyć pod płytę żaroodporną podkładkę ochronną. Nie tylko świetnie zaprezentujemy potrawę na stole, ale też utrzymamy ciepło dania na dłużej.

Rozmiar kamienia jest standardowy, gdyż wynosi około 33 cm, a więc po pierwsze będzie pasował do większości piekarników, a po drugie pozwoli nam na przygotowanie klasycznej pizzy.

Podsumowując, za ten model zapłacimy nieco więcej, jednak jakość jego wykonania zdecydowanie jest warta tej ceny. Ten kamień może nie uczyni z nas masterchefa, ale na pewno przybliży nasze potrawy do mistrzowskiego poziomu.

Zalety
Produkt Jamie Olivera popularnego i uznanego brytyjskiego kucharza
Okrągły kształt kamienia ułatwia rozprowadzenie ciasta i uformowanie go w kształcie koła
Uchwyty po bokach ułatwiają przenoszenie kamienia
Rozmiarowo pasuje do większości piekarników (śr. 33 cm)
Wady
Dość wysoka cena

3. Granitowy kamień do pizzy

Granitowy kamień do pizzy
Dzięki swoim właściwościom wśród najbardziej cenionych odmian płyt znajdują się także granitowe kamienie do pizzy. Ranking prezentuje jedne z najlepszych modeli dostępnych na rynku, a więc obowiązkowo musiała się w nim znaleźć również ta propozycja.

JAKOŚĆ

CENA

Została ona wykonana z naturalnego granitu przez profesjonalny zakład kamieniarski. Stąd pewność o wykorzystaniu materiałów najwyżej jakości. Kamień do pizzy granitowy został z jednej strony wypolerowany, z drugiej zaś wyszczotkowany. Powierzchnia, która została wypolerowana, cechuje się tym, że łatwo ją utrzymać w czystości. Jest odporna na przebarwienia, a po użyciu i wystygnięciu wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą.

Natomiast wyszczotkowanie drugiej strony sprawiło, że płyta granitowa do pizzy zyskała antypoślizgową powierzchnię. Łatwiej będzie nam zatem wyciągnąć ją z piekarnika.

Jeśli chodzi o zastosowanie kamienia, to jest ono dość uniwersalne. Dzięki swoim wymiarom (38 × 36 cm) będzie pasował do większości piekarników, a ponadto przyrządzimy na nim różnorodne potrawy od pizzy, po chleb czy nawet stek. Trzeba jedynie pamiętać, że granitowy kamień do pizzy posiada niższą porowatość w porównaniu do szamotu, a więc nie będzie pochłaniać tak dobrze wilgoci.

Płyta granitowa to doskonały wybór zarówno dla początkujących kucharzy, jak i zawodowców. Szczególnie że mimo niskiej ceny, w zestawie otrzymamy dodatkowo łopatkę do nakładania pizzy na kamień oraz przepis na ciasto do pizzy niczym z włoskiej restauracji.

Zalety
Kamień granitowy jest łatwy w czyszczeniu
Wymiarami (38 x 36 cm) pasuje do większości piekarników
Prostokątny kształt i powierzchnia z granitu dają uniwersalne zastosowanie kamienia – można robić na nim różne dania
Długo utrzymuje ciepło
Dosyć niska cena
Wady
Słabiej pochłania wilgoć niż szamot

4. Kamień do pizzy Kuchenprofi

Kamień do pizzy Kuchenprofi
Pora na produkt firmy o niemieckich korzeniach, która już od ponad 90 lat zdobywa serca klientów wytrzymałymi artykułami kuchennymi – Kuchenprofi. Kamień do pizzy ich autorstwa to połączenie najlepszych cech z modeli granitowych i szamotowych.

JAKOŚĆ

CENA

Wynika to z faktu, że jest to kamień do pizzy z kordierytu. Jest to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu, jednak łączy w sobie najlepsze cechy i najwyższą trwałość, dzięki czemu zachwyca użytkowników swoimi właściwościami.

Kamień kordierytowy stosuje się w piecach do wypalania cegieł, co świadczy o jego bardzo dobrej odporności na uszkodzenia, ale przede wszystkim wysokie temperatury. Jednocześnie może poszczycić się wyjątkowo niską wagą, bo jedynie 2 kg. Bez obaw możemy go zatem umieścić na kratce w piekarniku.

W kwestii pieczenia w piekarniku warto podkreślić, że kamień do pizzy Kuchenprofi dzięki swoim wymiarom (35 x 38 x 3,5 cm) nadaje się do każdego standardowego piekarnika. Możemy na nim przygotować pizzę zarówno w kształcie prostokąta, jak i okręgu o średnicy 35 cm. Pozwala to także na rozszerzenie funkcjonalności kamienia o przygotowywanie na nim np. pieczywa.

Mimo dość dużej grubości kamienia, ciepło roznosi się po całej powierzchni równomiernie, zapobiegając przypaleniu ciasta. Ponadto płyta Kuchenprofi ma najlepszy wynik pod względem szybkości nagrzewania się. Czas ten wynosi zaledwie 10 – 15 minut.

Co istotne, płyta posiada wysoki poziom porowatości, a więc tak jak w przypadku kamieni szamotowych, możemy uzyskać cienką, chrupiącą pizzę, która nie będzie się rozpadać.

Kamień wyposażono w specjalne uchwyty, które pozwalają na bezpieczne przenoszenie płyty, gdyż stygną one nieco szybciej. Stawiając kamień na stelażu dołączonym do zestawu, możemy go wykorzystać jako elegancką tacę do serwowania.

Podsumowując, kamień do pizzy kordierytowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli szukamy płyty trwałej i funkcjonalnej, a jednocześnie lekkiej. Efekt, który możemy uzyskać przy jego wykorzystaniu, zdecydowanie jest wart nieco wyższej ceny.

Zalety
Wykonany z kordierytu czyli bardzo wytrzymałego kamienia (na uszkodzenia mechaniczne i pod wpływem temperatury)
Waży jedynie 2 kg
Wymiary pasujące do większości piekarników (35 x 38 cm)
Kształt prostokąta rozszerza jego zastosowanie do innych dań
Duża porowatość – świetnie wchłania wilgoć, nadając chrupiacą skórkę
Uchwyty po bokach do wygodnego przemieszczania
Nagrzewa się już w 15 minut
W zestawie stelaż do umieszczenia kamienia z pizzą na stole
Wady
Najdroższy w zestawieniu

5. Kamień do pizzy Napoli

Kamień do pizzy Napoli
Kolejny produkt to ponownie rozwiązanie zaproponowane przez polską markę — kamień do pizzy Napoli. Jakość i funkcjonalność to podstawowe kryteria, którymi kierowano się podczas jego produkcji, co pozwoliło osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

JAKOŚĆ

CENA

Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że jak każdy kamień szamotowy, model ten cechuje się wysokim poziomem porowatości. Odpowiada to za pochłanianie wilgoci, dzięki czemu możemy przygotować cienkie ciasto i nadal pozostanie ono chrupiące.

Jednak są też atrybuty, które wyróżniają ten szamot do pizzy na tle innych. Mowa tutaj, chociażby o wymiarach płyty. Ma ona 35 × 38 cm, co pozwoli na przygotowanie pizzy w kształcie prostokąta, ale umożliwi także wykonanie tradycyjnej, okrągłej pizzy o średnicy 35 cm. Otrzymujemy tym samym więcej możliwości pod względem modyfikacji formy ciasta. Mimo to, wymiary kamienia są na tyle uniwersalne, że będą pasowały do większości piekarników.

Kamień nagrzewa się stosunkowo szybko, choć jego grubość wynosi aż 3 cm. Ciepło również jest równomiernie rozprowadzane, co zapobiega dodatkowo przypalaniu się ciasta. Ponadto taka grubość wpływa na wydłużenie utrzymania ciepła potrawy już po wyjęciu z piekarnika. Niestety ma to także odzwierciedlenie w zwiększonej wadze płyty, bo ma ona aż 7,4 kg. Przeważnie kratki są w stanie udźwignąć do 10 kg, jednak warto upewnić się przed zakupem, co do możliwości naszej kratki.

Decydując się na kamień do pizzy szamotowy marki Napoli, w zestawie otrzymamy dodatkowo specjalną łopatkę. Dzięki niej bez obaw o oparzenia będziemy mogli położyć lub zdjąć pizzę z kamienia.

Jeśli marzą Wam się śródziemnomorskie smaki w zaciszu własnego domu, to szamot Napoli na pewno pomoże Wam w przybliżeniu się do tego celu.

Zalety
Wyprodukowane przez polską firmę
Kamień szamotowy cechujący się wysoką porowatością, czyli pochłanianiem wilgoci
Wymiary (35 x 38 cm) są dopasowane do większości piekarników
Kształt prostokąta rozszerza możliwości kamienia
W zestawie łopatka do bezpiecznego umieszczania pizzy na kamieniu
Szybko się nagrzewa
Wady
Dosyć ciężka, waży 7,4 kg