Aktualizacja: Kwiecień 2024

Zastanawiasz się, jaki kominek elektryczny wybrać? W takim wypadku to poradnik zakupowy dla Ciebie. Popularność kominków elektrycznych ciągle rośnie, dlatego rośnie też liczba dostępnych modeli. Jakie są rodzaje kominków elektrycznych? Na co zwrócić uwagę, wybierają model do mieszkania? W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się to urządzenie? Na te i wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedzi poniżej. Sprawdź!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING kominków elektrycznych »


Co to jest kominek elektryczny?

Elektryczny kominek to rodzaj ekologicznego, bezpiecznego i taniego w eksploatacji kominka do domu i mieszkania. Elektryczne kominki nie mają prawdziwego ognia, a jedynie imitują płomień lub całe palenisko przy pomocy sprytnej gry światłem, a czasami także parą wodną. Ten rodzaj kominków jest zasilany wyłącznie na prąd. Dzięki temu kominek działa od razu po podłączeniu do gniazdka. 

W przeciwieństwie do standardowych modeli jego montaż jest prosty i nie wymaga podłączenia do kominów i wentylacji w domu. Z tego samego powodu kominek elektryczny to wybór do każdego pomieszczenia, gdyż nie musi spełniać wymogów budowlanych.

Czy warto rozważyć kominek elektryczny zamiast tradycyjnego kominka?

Kominek elektryczny cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić na postawienie tradycyjnego kominka z prawdziwego zdarzenia. Z tego właśnie powodu bardzo upodobały go sobie osoby mieszkające w bloku, ale nie tylko. Czy warto go rozważyć do swojego domu zamiast zwykłego kominka? Zdecydowanie tak! Sprawdź dlaczego..

Najlepszy wybór do domu i mieszkania

Kominek elektryczny ma wiele zalet. Głównym argumentem przemawiającym za jest jego wszechstronne zastosowanie. Kominek elektryczny możesz postawić wszędzie wewnątrz pomieszczenia, gdzie jest dostęp do prądu. Nie musisz martwić się o podłączenie do wentylacji i spełnienie wymogów europejskich czy budowlanych, jak w przypadku tradycyjnych kominków. Z tego powodu jest całkowicie bezpieczny nawet w mieszkaniach w bloku.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Elektryczny kominek to także duża oszczędność pieniędzy i czasu. Elektryczny kominek najczęściej wykorzystuje diody LED, czyli energooszczędne i tanie żarówek. Co więcej, kominek elektryczny nie wymaga usuwania popiołu, czyszczenia, dokładania polan, dbania o drożność kominów, rozpalania i gaszenia. Dzięki czemu utrzymanie kominka nie wymaga żadnych dodatkowych działań oraz wydawania pieniędzy na zapas drewna.

Bezpieczny dla zdrowia

Kominki elektryczne to także duże bezpieczeństwo dla domowników, zwierząt i środowiska. Dlaczego? Kominki nie emitują toksycznych substancji ani nie wydzielają gryzącego dymu. Dzięki temu nie wpływają negatywnie na środowisko oraz nie powodują podrażnienia oczu u domowników. Co więcej, elektryczne modele nie mają prawdziwego płomienia, a więc ryzyko poparzenia się dzieci lub zwierząt jest znikome.

Jakie są rodzaje kominków elektrycznych?

Rodzaje kominków elektrycznych zależą przede wszystkim od sposobu i miejsca montażu. Wyróżniamy kominek elektryczny na ścianę, do zabudowy, a także kominki wolnostojące. Kominki elektryczne można podzielić także ze względu na kształt (np. kominki narożne) oraz ze względu na efekt wizualny, jaki oferują (np. kominki elektryczne 3D).

Kominek elektryczny ścienny

Kominek elektryczny na ścianę to typ kominka, który jest montowany na ścianie. Ścienne kominki są uznawane za bardzo nowoczesne ze względu na brak tradycyjnej ramy kominkowej i powierzchnię ze szkła hartowanego. W jaki sposób montuje się te kominki? Zazwyczaj montowane są na specjalnych hakach lub stelażach bezpośrednio na ścianie za pomocą śrub.

Kominek elektryczny do zabudowy

Kominek elektryczny do zabudowy to specjalny rodzaj kominka, który jest wpuszczany w ścianę. Taki kominek nie wystaje ponad powierzchnię ściany, dlatego nie zabiera dodatkowego miejsca w pokoju, a więc świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach. Montaż kominka do zabudowy jest bardziej czasochłonny, gdyż musisz przygotować odpowiedni otwór w zabudowie, aby osadzić w nim kominek.

Kominek elektryczny wolnostojący

Kominek elektryczny wolnostojący to model, który nie wymaga żadnego podwieszania, montażu na ścianie czy w zabudowie. Ten kominek musisz tylko rozpakować, postawić i podłączyć do gniazdka. Niestety kominki wolnostojące zajmują więcej miejsca, dlatego są polecane do przestronnych miejsc.

Kominek elektryczny narożny

Kominek elektryczny narożny to model specjalnie zaprojektowany z myślą o wolnej przestrzeni w rogu pomieszczenia. Narożne komiki elektryczne są dostępne w wersji z portalem kominkowym. Umieszcza się je w kącie pokoju. Dostępne są także ekskluzywne i designerskie kominki przeznaczone do montażu w narożnej ścianie, dzięki czemu kominek elektryczny narożny jest najchętniej wybierany przez właścicieli dużych domów.

Kominek elektryczny 3D

Elektryczny kominek 3D to nic innego jak kominek z trójwymiarowymi, a co za tym idzie, bardzo realistycznymi płomieniami. Technologia 3D pozwala na stworzenie wielowarstwowych płomieni, przez co wyglądają na prawdziwe i nie przypominają płaskiego ognia wyświetlanego na ekranie. Do kominków elektrycznych 3D należą modele wykorzystujące parę wodną rozpraszaną za pomocą ultradźwięków.

Poradnik zakupowy — na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka elektrycznego?

Wybór kominka elektrycznego nie jest prosty, ponieważ musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów — zarówno technicznych, jak i wizualnych. Począwszy od rodzaju kominka, sposobu jego montażu, poprzez styl wykonania i możliwość regulowania określonych parametrów. Zanim zdecydujesz się na kominek elektryczny, poznaj najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę:

Rodzaj kominka

Zacznijmy od rodzaju kominka. Szukasz mobilnego modelu wolnostojącego, a może kominka elektrycznego montowanego na ścianie? Zależy Ci na maksymalnie realistycznym efekcie, a może na kompromisie pomiędzy ceną, jakością i efektem wizualnym.

Sposób montażu

Kominek elektryczny można umiejscowić na trzy sposoby. Pierwszy z nich to montaż na ścianie za pomocą haków, wkrętów i wsporników. Drugi sposób polega na wpuszczeniu kominka do zabudowy we wcześniej przygotowaną wnękę o odpowiednim rozmiarze. Tak zamontowany kominek nie wystaje poza poziom ściany, dlatego zajmuje bardzo mało miejsca. Ostatnie, trzecie rozwiązanie to kupno komina wolnostojącego, który nie wymaga żadnego skomplikowanego montażu — wystarczy go ustawić i podłączyć do źródła prądu.

Rozmiary kominka

Kominki różnią się rozmiarami. Znajdziesz modele o szerokości od 50 cm do 300 cm, a także kominki pionowe i poziome. Sam widzisz — wybór jest ogromny. Z tego powodu dobranie kominka odpowiedniego do wielkości pomieszczenia nie będzie sprawiało trudności.

Wygląd i styl wykonania

Kominki elektryczne kojarzą się z bardzo nowoczesnym wykończeniem. Szklany front, metalowe dodatki i minimalistyczny wygląd sprawiają, że dodają każdemu wnętrzu modernistycznego charakteru. Jednak w ofercie znajdziesz również specjalne portale kominkowe, które umożliwiają zamknięcie nowoczesnego wkładu w klasycznej ramie kominowej. Wygląd i styl wykonania możesz dobrać i zaaranżować na wiele sposobów.

Opcje regulacji i sterowania

Kominki elektryczne mają ogromną zaletę, której nie znajdziesz w tradycyjnych modelach. Możesz dopasować jasność płomieni, temperaturę grzania, a także zaprogramować pracę urządzenia na cały tydzień. Koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model posiada pilot do zdalnego sterowania.

Materiał wykonania

Materiał wykonania decyduje o tym, czy kominek jest odporny na zarysowania, pęknięcia i kontakt z wysoką temperaturą. Jakość zastosowanych materiałów decyduje także o ostatecznym efekcie wizualnym. Innymi słowy — wysokiej jakości tworzywo wygląda lepiej od budżetowego, taniego materiału.

Jakość wykonania i bezpieczeństwo

Wybierając kominek elektryczny zwróć uwagę także na jakość wykonania, posiadane certyfikaty (jeśli informuje o tym producent) oraz elementy podnoszące bezpieczeństwo. Pamiętaj, że wysoka jakość wykonania decyduje nie tylko o efekcie wizualnym, ale także bezpieczeństwie używania samego kominka. Koniecznie upewnij się, że urządzenie posiada wbudowany termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje kominka elektrycznego

Z dodatkowych funkcji warto wymienić czujnik otwartych okien. Dlaczego? Ten czujnik pozwala zminimalizować straty ciepła, dzięki czemu kominek ogrzewa pomieszczenie efektywnie. Koniecznie zwróć uwagę, czy kominek posiada funkcję programowania godzinowego i tygodniowego. Automatyczne zaplanowanie pracy kominka jest bardzo wygodne i również pozwala zmniejszyć rachunki za prąd.

Kominek elektryczny — jak właściwie działa?

Jak działa kominek elektryczny? Urządzenie wykorzystuje prąd elektryczny, źródło światła oraz konwektor. Źródło światła (np. diody LED lub żarówki halogenowe) pozwala osiągnąć kolor i jasność prawdziwego ognia, a ruchome, lustrzane płytki odbijają światło tworząc efekt ruchomych płomieni.

Istotnym elementem jest również konwektor, czyli specjalne urządzenie do podgrzewania powietrza w pomieszczeniu. Konwektor zasysa chłodne powietrze i oddaje ogrzane, dzięki czemu kominek elektryczny z funkcją grzania efektywnie ogrzewa część pomieszczenia. Wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowy czujnik, który wyłącza funkcję ogrzewania po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.

Czy kominek elektryczny jest w stanie ogrzać dom lub mieszkanie?

Najlepszy kominek elektryczny jest wyposażony w konwektor, który zasysa chłodne powietrze i ogrzewa je wewnątrz urządzenia, aby następnie oddać je z powrotem do pomieszczenia. I chociaż kominki elektryczne dobrze utrzymują ciepło w pomieszczeniu, tak nie sprawdzą się jako jedyne źródło ciepła w mieszkaniu. Kominek elektryczny nie ogrzeje całego domu lub mieszkania, a jedynie dogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje.

Jaka jest efektywność energetyczna kominków elektrycznych?

Już wiesz, że kominek elektryczny z funkcją grzania to najlepszy sposób na częściowe dogrzanie pomieszczenia. A w przypadku tematu ogrzewania nie możemy zapomnieć o temacie wydajności ogrzewania, czyli tzw. efektywności energetycznej. Jak w tym wypadku wypadają kominki elektryczne?

Efektywność energetyczna kominków elektrycznych jest bardzo wysoka — wynosi ponad 90%. Wszystko dlatego, że kominki podgrzewają powietrze przy użyciu energii elektrycznej, które następnie trafia z powrotem do pomieszczenia. Elektryczne kominki nie wymagają podłączenia do wentylacji bądź komina, dlatego procentowa strata ciepła jest znikoma. Innymi słowy — podgrzane powietrze w całości trafia do pomieszczenia i nie ucieka innymi przewodami.

Kominek elektryczny pozwoli Ci efektywnie ogrzać pomieszczenia o powierzchni nawet do 20 m2, jedna ostateczna efektywność zależy od mocy grzewczej oraz konstrukcji samego modelu. Pamiętaj, że w trakcie pracy kominka wszystkie okna powinny być zamknięte. Niektóre modele są nawet wyposażone w czujnik otwartych okien, który pilnuje, aby chronić pomieszczenie przed utratą ciepła.

Nowoczesne kominki elektryczne — nie tylko ogrzewanie, ale i piękna dekoracja

Najnowocześniejsze elektryczne kominki do złudzenia przypominają tradycyjne paleniska z żywym ogniem. Co więcej, znajdziesz modele z nowoczesnym wykończeniem, jak i z obudową w stylu wiktoriańskim czy rustykalnym. Dzięki temu kominek wzbogaci wystrój w zasadzie każdego wnętrza i będzie nietuzinkową dekoracją w dowolnym pomieszczeniu.

Podświetlenie halogenowe lub LED

Kominki elektryczne oferują dwa rodzaje oświetlenia: led oraz halogenowe. Kominki elektryczne z diodami LED są najbardziej popularne ze względu na niską cenę eksploatacji i świetny efekt wizualny. Podświetlenie halogenowe jest rzadziej spotykane, ale za to jest częściej wykorzystywane w bardzo nowoczesnych paleniskach z trójwymiarowym płomieniem.

Nowoczesne układy palenisk

Układy palenisk różnią się między sobą, dzięki czemu możesz wybrać design, który trafia w Twoje gusta. Najczęściej spotykane są paleniska zbudowane z syntetycznych polan, ale znajdziesz też modele z prawdziwym węglem i kamieniami.

Dodatkowe efekty optyczne imitujące prawdziwe paleniska

Ciekawym rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć, jest zastosowanie pary wodnej i ultradźwięków. Ultradźwięki przemieniają parę wodną w delikatną mgiełkę, aby stworzyć realistyczne języki ognia. Dodatkowe oświetlenie nadaje jej kolor imitujący ogień, dzięki czemu “wodny płomień” i prawdziwy są praktycznie nie do odróżnienia.

Kominek elektryczny w domu i mieszkaniu — w salonie czy sypialni?

Kominek elektryczny ma ogromną przewagę nad standardowymi modelami z żywym ogniem —  możesz je zaaranżować niemal w każdym pomieszczeniu! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić kominek w sypialni, w salonie, w jadalni, a nawet w biurze.

Kominek elektryczny w salonie — tradycyjne miejsce kominka

Kominek elektryczny w salonie? To najczęstszy pomysł na aranżację eko kominków. Nic dziwnego, ponieważ salon to miejsce, w którym najczęściej odpoczywamy i spędzamy czas wspólnie z rodziną. Dodatkowy kominek elektryczny wniesie do każdego salonu dodatkowe ciepło i światło, odmieniając wystrój całego pomieszczenia. Chłodne wieczory staną się o wiele przyjemniejsze, a co więcej, kominek elektryczny w salonie bez problemu może znajdować się w towarzystwie telewizora i innych sprzętów elektronicznych.

Kominek elektryczny w sypialni — dlaczego nie!

A może kominek elektryczny w sypialni? Pokój sypialniany, zaraz po salonie, to miejsce, które zasługuje na wyjątkową dbałość, jeśli chodzi o stworzenie przytulnej atmosfery. To intymne miejsce, w którym możesz odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć po długim dniu. Kominek elektryczny w sypialni roztoczy ciepło i delikatne światło, które pomogą Ci odprężyć się przed snem.

Jaki kominek elektryczny wybrać? Podsumowanie

Nie ma co ukrywać — wybór kominka elektrycznego nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Szeroki wybór modeli oraz wiele parametrów i funkcji do rozważenia pozwala jednak wybrać model idealny do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego czy to biuro, salon, sypialnia czy domek letniskowy. Jednak kominek elektryczny to fantastyczny, ekologiczny, bezpieczny i tani sposób nie tylko na odmianę wystroju wnętrza, ale i stworzenie przytulnej atmosfery wszędzie tam, gdzie montaż prawdziwego kominka nie jest możliwy. Co wybierzesz — kominek elektryczny 3D, z funkcją grzania, a może model narożny?