Aktualizacja: Maj 2022

Starannie przystrzyżony trawnik to wizytówka każdego gospodarza, dbającego o swój dom. Urządzenia, które pozwalają utrzymać ogród w nienagannym stanie, to między innymi najlepsze kosiarki spalinowe. Poniży ranking obejmuje wyłącznie modele z napędem – sprawdzone przez wielu użytkowników i cieszące się najlepszą opinią. Poradnik wskazuje natomiast, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając sprzęt do ogrodu.

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Jaka kosiarka spalinowa z napędem okaże się najlepszym wyborem? Przygotowane zestawienie przedstawia wszystkie zalety i wady najpopularniejszych urządzeń.

  1. NAC LS50-680-HS-ES
  2. Honda HRG 466 SKEP
  3. Stiga Combi 53 SQ B
  4. Makita PLM4628N
  5. Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4
  6. Poradnik wyboru kosiarki spalinowej

Porównanie kosiarek spalinowych:

ModelCenaMoc [KM]
Pojemność [cm3]
Typ silnika
Napęd
Max prędkość [km/h]
Stopnie koszenia
Szerokość robocza [cm]
Wysokość cięcia [mm]
Pojemność kosza [l]
Waga [kg]
NAC LS50-680-HS-ES
Sprawdź cenę »6,75
200
4-suwowy
TAK
brak danych
7
51
25 – 75
60
42
Honda HRG 466 SKEP
Sprawdź cenę »5,5
160
4-suwowy
TAK
6,4
6
46
20 – 74
55
32
Stiga Combi 53 SQ B
Sprawdź cenę »5,5
163
4-suwowy
TAK
3,7
5
51
27 – 90
60
33
Makita PLM4628N
Sprawdź cenę »2,9
140
4-suwowy
TAK
3,6
7
46
25 – 75
60
31
Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4
Sprawdź cenę »6,5
196
4-suwowy
TAK
3,6
5
51
28 – 75
60
35

Najlepsze kosiarki spalinowe – Ranking kosiarek spalinowych 2021

1. NAC LS50-680-HS-ES Kliknij aby kupić »

NAC LS50-680-HS-ESGdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się kosiarka spalinowa z napędem, zwykle zależy nam przede wszystkim na tym, aby okazała się ona rozwiązaniem solidnym. Jeśli cenimy sobie jakość i wytrzymałość, kosiarka NAC spalinowa z pewnością przypadnie nam do gustu.

Praca z kosiarką może być dość skomplikowana, zwłaszcza jeśli podejmuje się jej osoba, której brakuje odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie, kosiarka NAC rozwiązuje jednak ten problem choćby dlatego, że została wyposażona w centralną, posiadającą aż 7 stopni regulację wysokości koszenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wysokość skoszonej trawy może zostać dopasowana do potrzeb użytkownika bez żadnego wysiłku. Kupujący z pewnością doceni również to, że kosiarka spalinowa z napędem NAC posiada aż cztery przydatne funkcje. Oferuje nie tylko wyrzut do kosza i wyrzut boczny, ale również wyrzut tylny i mielenie. Ostatnia z wymienionych funkcji jest szczególnie atrakcyjna, zmielona trawa może bowiem doskonale pełnić funkcję nawozu. NAC to także kosiarka o imponującej mocy. 75 KM to największa moc wśród urządzeń, jakie znalazły się w naszym zestawieniu.

Kosiarka spalinowa NAC z napędem sprawdza się nawet na dużych terenach zielonych, nie każdy jest jednak jednakowo zadowolony z jej funkcjonowania. Najpoważniejszym problemem okazuje się jej duża waga. Jest na tyle duża, że przy grząskim terenie może dawać się we znaki nawet tym osobom, które trudno uznać za filigranowe. Kosiarka spalinowa NAC z silnikiem Briggs&Statton posiada na tyle wiele zalet (w tym funkcję napędu), że wspomniana niedogodność nie powinna być kluczowa przy dokonywaniu ostatecznego wyboru, dobrze jest jednak mieć świadomość tego, że istnieje.

Zalety
Centralna, 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia
Cztery funkcje wyrzutu
Największa moc 6,75 KM
Duże koła o średnicy 17,5 cm i 25 cm
Funkcjonalny panel na napój i drobiazgi
Wady
Najcięższa kosiarka spalinowa z naszego zestawienia

 

2. Honda HRG 466 SKEP Kliknij aby kupić »

Honda HRG 466 SKEPKosiarka Honda to rozwiązanie stworzone przede wszystkim z myślą o tych użytkownikach, którym praca w ogrodzie sprawia autentyczną przyjemność. Jest szybka, lekka i na tyle poręczna, aby mogły z niej korzystać nawet te osoby, które dopiero nabierają doświadczenia. Nadaje się przy tym zarówno do koszenia przydomowych ogródków, jak i dużych przestrzeni zielonych.

Wspomniana już imponująca prędkość maksymalna sprawia, że Honda kosiarka z napędem radzi sobie doskonale nawet na dużym trawniku. Nie jest to jednak jedyny znak rozpoznawczy tego urządzenia, którym warto się zainteresować. Ciekawa jest też funkcja Versamow Selective, dzięki czemu, w zależności od potrzeby koszona trawa może być albo kierowana do kosza, albo łatwo i sprawnie mielona i pozostawiana na trawniku. Kosiarka spalinowa z napędem Honda jest też produktem bezpiecznym, a ponieważ wyposażono ją w podwójny zestaw noży, trawa może być koszona na mniejsze kawałki. Pozwala to na większą oszczędność przy wypełnianiu kosza. Urządzenie jest dość lekkie, co również przekłada się na wysoki komfort pracy z nią.

Kosiarka do trawy Honda posiada wiele rozwiązań budzących uznanie, należy mieć jednak również świadomość tego, że sama regulacja wysokości koszenia nie odbywa się w niej centralnie. W praktyce oznacza to, że wysokość przednich i tylnych kół należy ustawić osobno. Nie jest to ograniczenie uniemożliwiające sprawne koszenie, z pewnością jednak zabiera czas. Problemem może okazać się również pojemność kosza. Kosiarka spalinowa Honda posiada specjalne udogodnienia pozwalające na siekanie trawy na drobne części, 55 litrów to jednak pojemność, która może zmuszać do częstszego przerywania pracy, aby opróżnić kosz. Gdy mamy sporo pracy przed sobą, może być to dość uciążliwe.

Kosiarka Honda HRG 466 SKEP

Kosiarka Honda HRG 466 SKEP to najczęściej wybierana kosiarka spalinowa wśród użytkowników

Zalety
Najwyższa prędkość kosiarki spośród zestawienia
Funkcja Versamow Selective
System Honda Blade-Brake
System MicroCut
Silnik o mocy 5,5 KM
Stosunkowo lekka
Wady
Najmniejsza pojemność kosza 55 l
Regulacja wysokości koszenia nie odbywa się centralnie

Kup na Allegro

 

3. Stiga Combi 53 SQ B Kliknij aby kupić »

Stiga Combi 53 SQ BKosiarka samojezdna Stiga to jedno z tych rozwiązań, które powinno przypaść do gustu osobom niechętnym ograniczeniom. Sprawdza się znakomicie nie tylko w trybie zbierania skoszonej trawy, ale i wtedy, gdy zależy nam na wyrzucie tylnym i bocznym. Co wcale nie mniej istotne, posiada też kilka innych, imponujących zalet.

Poza wymienionymi na wstępie trybami koszenia Stiga kosiarka posiada także możliwość mulczowania. Umożliwia to specjalna zaślepka, a ponieważ jest ona (podobnie jak kosz i deflektor) elementem standardowego wyposażenia, nie trzeba obawiać się, że nie będzie można w pełni korzystać z wybranego przez siebie urządzenia. Kosiarka spalinowa Stiga z napędem przypadnie do gustu także tym jej użytkownikom, którzy oczekują od sprzętu tego typu regulacji wysokości koszenia. Praca odbywa się dzięki temu szybciej i jest bardziej wydajna, nawet jeśli mamy do czynienia z dość dużym obszarem. Nie rozczarowuje także kosz na trawę. Kosiarka Stiga spalinowa została wyposażona w taki kosz, którego pojemność wynosi aż 60 litrów, nie ma więc mowy o częstym przerywaniu pracy po to, aby go opróżnić.

Choć kosiarka Stiga z rozrusznikiem ma duże grono zwolenników, trudno przemilczeć pewne zarzuty, jakie padają pod jej adresem. Najpoważniejszy dotyczy wspominanej już centralnej regulacji wysokości koszenia. Trudno nie cieszyć się z tego, że została ona wprowadzona, jednak możliwość wyboru jednego z tylko pięciu stopni stanowi pewne ograniczenie. Wielu użytkowników zwraca też uwagę na dość niefortunną instalację kosza przeznaczonego do zbierania trawy. Kosiarka spalinowa z napędem Stiga nie musi być opróżniana często, kiedy to się jednak dzieje, niewielka ilość skoszonej trawy wysypuje się z kosza, co potrafi być kłopotliwe.

Zalety
Kosiarka 4 w 1. Tryb zbierania oraz tryb z wyrzutem tylnym, tryb z wyrzutem bocznym i tryb z mulczowaniem
Centralna, 5-stopniowa regulacja wysokości koszenia
Duży 60-litrowy worek na trawę
Koła z łożyskowaniem kulkowym
Wady
Tylko 5 stopni koszenia
Trudności w opróżnianiu kosza

Kup na Allegro

 

4. Makita PLM4628N Kliknij aby kupić »

Makita PLM4628NKosiarki spalinowe są w dalszym ciągu najpopularniejsze – wybierane do mniejszych i większych ogrodów. Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N to sprzęt o mocy 2,9 KM, o pojemności 140 cm3, z silnikiem 4-suwowym i o wadze 31 kilogramów. O jakich wadach tego urządzenia należy wiedzieć przed jego zakupem? I jakie zalety posiada prezentowany model kosiarki?

Kosiarka spalinowa Makita z napędem to najlżejsza kosiarka z przygotowanego przez nas zestawienia. Co za tym idzie, manewrowanie nią oraz przenoszenie z miejsca na miejsce jest najwygodniejsze. Urządzenie zostało wyposażone w 4-suwowy silnik górnozaworowy Briggs & Stratton, który jest wydajny i radzi sobie z naprawdę każdym rodzajem trawy. Duże koła zwiększają wygodę użytkowania (zapewniają komfort nawet na nierównym podłożu), a centralna, 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia pozwala uzyskać trawę o spodziewanej, wymaganej wysokości. Jedna dźwignia pozwala zmienić wysokość wszystkich kół, a więc jest to bardzo wygodne i łatwe. Tak naprawdę ta kosiarka samojezdna to sprzęt 4 w 1. Do wyboru użytkownika są bowiem 4 tryby pracy: cięcie trawy z koszem, koszenie bez kosza, zbieranie liści i mulczowanie.

Kosiarka do trawy Makita jest dobrym urządzeniem, które posiada wielu fanów. Jak każdy sprzęt, nie jest jednak wolna od wad. Jeśli porównamy ją z innymi urządzeniami z naszego zestawienia, jej moc oraz pojemność silnika są najsłabsze. W związku z tym istnieje obawa, że sprzęt będzie pracował mniej wydajnie niż inne kosiarki spalinowe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że opinie osób, które już korzystają z kosiarki Makita nie potwierdzają tej teorii. Są oni zwykle bardzo zadowoleni ze swojego zakupu.

Zalety
Najlżejsza kosiarka z naszego zestawienia
Centralna, 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia
Kosiarka 4 w 1. Tryb zbierania oraz tryb z wyrzutem tylnym, tryb z wyrzutem bocznym i tryb z mulczowaniem
Wydajny 4-suwowy silnik górnozaworowy Briggs & Stratton
Duże koła, które przekładają się na wygodne prowadzenie kosiarki
Wady
Najniższa moc i pojemność silnika spośród zestawienia

Kup na Allegro

 

5. Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 Kliknij aby kupić »

Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4Kosiarka spalinowa z napędem Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 to urządzenie o świetnej mocy 6,5 KM, o pojemności silnika 196 cm3, osiągająca maksymalną prędkość 3,6 km/h. Kosiarka waży 35 kilogramów, a zamontowany w niej kosz ma pojemność 60 litrów. Jakie zalety posiada ten model? O jakich jego wadach należy się dowiedzieć?

Prezentowana kosiarka spalinowa z napędem stoi na drugim miejscu – pod względem mocy – biorąc pod uwagę wszystkie kosiarki spalinowe z naszego zestawienia. Aż 6,5 KM sprawia, że z pewnością poradzi sobie ona z każdym rodzajem trawy. Sprzęt posiada 5-stopniową regulację wysokości koszenia. Wszystko regulowane jest centralnie, przy pomocy jednej dźwigni. Użytkownik może więc swobodnie dostosowywać wysokość trawnika do własnych potrzeb i oczekiwań, i z pewnością nikomu nie sprawi to trudności. Komfort użytkowania podnoszą też duże koła przednie i tylne. Te pierwsze posiadają średnicę 20 cm, a tylne 28 cm. Gwarantują one kosiarce większą zwrotność i przyczepność nawet na pagórkowatym podłożu. Manewrowanie maszyną jest wyraźnie prostsze. Kolejną zaletą tego modelu jest 4-cutting device. Jest to specjalny mechanizm tnący, umożliwiający pracę w trybie rozdrabniania, zbierania, z bocznym kanałem wyrzutowym i deflektorem do tylnego kanału wyrzutowego. Wszystko to podnosi wydajność koszenia.

Kosiarka samojezdna Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 jest sprawnym urządzeniem, które posiada mnóstwo zalet, decydujących o jej pożyteczności. Nie jest jednak modelem wolnym od wad! Kosiarka Oleo-Mac posiada tylko 5 stopni koszenia. Mimo że to dość dobry wynik, to jednak najniższy, jeśli porównamy kosiarkę z innymi urządzeniami z naszego rankingu.

Zalety
Druga największa moc 6,5 KM
Wygodne duże koła o średnicy 20 cm i 28 cm
Mechanizm 4-cutting device
Centralna, 5-stopniowa regulacja wysokości koszenia
Wady
Tylko 5 stopni koszenia

 

6. Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej:

Kosiarka to przydatne urządzenie, które sprzyja zachowaniu trawnika w dobrym stanie. Jeśli ktoś chce zapewnić mu atrakcyjny, zadbany wygląd, a jednocześnie chce szybko pozbywać się nadmiaru trawy, powinien zakupić właśnie kosiarkę. Sprzęt ten występuje jednak w różnych odmianach, przy czym nadal największą popularnością cieszą się kosiarki spalinowe. Dla wszystkich zainteresowanych tematem przygotowaliśmy specjalny ranking kosiarek spalinowych, porównując ich najważniejsze cechy. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu. Czym charakteryzuje się dobra kosiarka spalinowa? I jaka kosiarka jest w tej chwili najlepsza?

 

Kosiarki spalinowe – nasze porówanie

W naszym zestawieniu znalazło się 5 doskonałych urządzeń, które cieszą się dużą popularnością i uznaniem użytkowników. Każdy z tych sprzętów ma wielu fanów, chociaż nie jest oczywiście wolny od wad. Warto więc porównać najważniejsze cechy tych urządzeń i dowiedzieć się która kosiarka i pod jakimi względami góruje nad inną. To pozwoli lepiej dobrać konkretne urządzenie do odpowiednich potrzeb potencjalnego kupca. W naszym rankingu znalazły się następujące kosiarki spalinowe: NAC LS50-680-HS-ES, Honda HRG 466 SKEP, Stiga Combi 53 SQ B, Makita PLM4628N i Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4.

 

Dobre kosiarki spalinowe – czyli jakie?

Najlepsze kosiarki spalinowe to takie, które pozwalają sprawnie pozbywać się trawy. Jest to ich podstawowe zadanie, a o wydajności danego urządzenia najlepiej powie nam jego moc. Wszystkie kosiarki spalinowe z naszego zestawienia posiadają 4-suwowy silnik z napędem, ale różnią się od siebie jeśli chodzi o jego pojemność, a także generowaną moc. Najlepiej pod względem mocy wypada model NAC LS50-680-HS-ES (jego moc to 6,75 KM). Tuż za nim jest model Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 z mocą 6,5 KM. Najgorzej pod tym względem wypada kosiarka Makita PLM4628N, która oferuje tylko 2,9 KM.

Jeśli z kolei chodzi o pojemność silnika, NAC LS50-680-HS-ES posiada aż 200 cm3 tej pojemności, a Makita PLM4628N tylko 140 cm3. Jeden wynik przekłada się bowiem na drugi. Żeby manewrowanie urządzeniem było łatwe i wygodne, kosiarka powinna być także lekka. Pod tym względem to model Makita PLM4628N wypada najlepiej, ponieważ jego waga wynosi tylko 31 kilogramów. To oczywiście sporo, ale to najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Najgorzej pod tym względem wypada model NAC LS50-680-HS-ES, który jest o 11 kilogramów cięższy.

 

Kosiarka z napędem – dodatkowe funkcje

Dla ułatwienia sobie pracy, najlepiej wybierać kosiarki spalinowe z odpowiednio pojemnym koszem. Zapobiegnie to konieczności jego częstego opróżniania, a więc i przerywania podjętej pracy. Najmniejszą pojemność kosza posiada w naszym zestawieniu model Honda HRG 466 SKEP (tylko 55 litrów). Wszystkie inne urządzenia posiadają kosze o pojemności 60 litrów. Sprawna praca to zasługa również takich elementów jak duża szerokość koszenia i dostępna wysokość cięcia. Ta ostatnia cecha decyduje o tym, jak wysoką trawę można pozostawić na trawniku. Najlepsze są te urządzenia, które posiadają stosowną, centralną regulację, więc za pomocą jednej dźwigni można ustawiać wybrany poziom. Taką regulację posiada między innymi model Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 i Makita PLM4628N. Kosiarka spalinowa z napędem Makita oraz kosiarka NAC LS50-680-HS-ES posiadają najwięcej dostępnych stopni koszenia (aż 7). Stiga Combi 53 SQ B i Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4 posiadają tylko 5 stopni, a kosiarka Honda HRG 466 SKEP 6 stopni koszenia.

 

Najlepsza kosiarka spalinowa – podsumowanie

Często natrafiamy na wiele zapytań o to, jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza i dlaczego. Kosiarki do trawy z napędem, w wersji spalinowej, cieszą się dużym zainteresowaniem i są chętnie wybierane z uwagi na wygodę obsługi oraz wydajność. Wybierając jednak model dla siebie, warto zwrócić uwagę nie tylko na wymienione wcześniej cechy, ale także i na cenę oraz na sprawność pracy w niesprzyjających warunkach. Trawa bywa bowiem mokra, a teren nierówny – mimo wszystko trzeba jakoś poradzić sobie z koszeniem. Dobrze więc, by kosiarki spalinowe z napędem miały na przykład duże koła, które pozwalają się poruszać nawet po pagórkach i zapewniają przyczepność na mokrym podłożu. Takie duże koła można znaleźć w modelach kosiarek Makita PLM4628N i Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4.