Aktualizacja: Grudzień 2020

Piec gazowy dwufunkcyjny to nowoczesne rozwiązanie, które zaspokaja potrzeby nabywcy nie tylko w kwestii ogrzania domu, ale i podgrzania wody użytkowej. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie, jaki piec gazowy do domu okaże się najefektywniejszy? Kocioł gazowy dwufunkcyjny może charakteryzować się konstrukcją otwartą lub zamkniętą. Lepiej spisują się warianty otwarte czy kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania? Ranking powstał po to, by rozwiać wątpliwości kupującego. Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać? Co trzeba wiedzieć na temat parametrów, które przedstawiają piece gazowe dwufunkcyjne? Ranking pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.

 1. Junkers Cerapur Midi
 2. Termet Ecocondens Gold Plus
 3. Vaillant 306/5-5
 4. Buderus Logamax Plus GB062
 5. Saunier Duval Thelia Condens
 6. Poradnik wyboru kotła gazowego dwufunkcyjnego

Porównanie najlepszych pieców gazowych dwufunkcyjnych:

Model
CenaKomora spalania
Moc [kW]
Maksymalny przepływ [l/min]Sprawność użytkowa [%]Klasa Energetyczna
Junkers Cerapur Midi
Sprawdź najniższą
dostępną cenę »
Zamknięta
2411,488
Ogrzewanie – B
Woda – A
Termet Ecocondens Gold Plus
Sprawdź najniższą
dostępną cenę »
Zamknięta
251388,1A
Vaillant 306/5-5Sprawdź najniższą
dostępną cenę »
Zamknięta3014,4109,5Ogrzewanie - A+
Woda - A
Buderus Logamax Plus GB062
Sprawdź najniższą
dostępną cenę »
Zamknięta2414,199
A
Saunier Duval Thelia Condens
Sprawdź najniższą
dostępną cenę »
Zamknięta2510,498,2
A

Najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne – Ranking kotłów gazowych dwufunkcyjncyh 2020

 

1. Junkers Cerapur Midi Kliknij aby kupić »

Junkers-Cerapur-MidiPiec dwufunkcyjny Junkers to kocioł kondensacyjny, który pozwala połączyć nowoczesne wykonanie, estetykę, łatwość użytkowania i wygodę z oszczędnościami eksploatacyjnymi. Marka Junkers to producent ugruntowany na rynku i godny zaufania. Model Cerapur Midi Junkers został zaprojektowany po to, by przeciętny użytkownik mógł go bez problemu obsługiwać i oszczędzać przy tym pieniądze od etapu zakupu aż po koszty eksploatacji. Przemyślaną konstrukcję potwierdza specyfikacja techniczna produktu.

Junkers piec gazowy posiada klasę A w zakresie energetycznej wydajności podgrzewania wody, a jego znamionowa moc cieplna to 24kW. W stanie gotowości pobiera bardzo niewiele mocy (4 W), więc jest to model o wysokim stopniu energooszczędnym. Piec gazowy Junkres wyposażony w elektroniczną pompę obiegową to piec kondensacyjny o zamkniętej komorze spalania, dzięki czemu jego praca nie zależy od ciągu kominowego ani od powietrza w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. Warto też wspomnieć, że wymiennik ciepła c.w.u. typu „rura w rurze” zapewnia wysoką wydajność, a także odporność na twardą wodę. Daje to możliwość długiego użytkowania rury, która nie ulega szybkiemu osadzaniu się kamienia. Piec kondensacyjny Junkers może współpracować z koncentrycznymi pionowymi oraz poziomymi systemami powietrzno — spalinowymi, a także z systemami, w których przewodów powietrzny i spalinowy są oddzielone konstrukcyjnie. Do wad produktu można zaś zaliczyć słabą modulację mocy.

Piecyk gazowy Junkers został wyposażony w funkcję odpowietrzania oraz system chroniący przed zamarzaniem. Kocioł kondensacyjny Junkers działa w wersji podstawowej na gaz ziemny E, choć istnieje możliwość zmiany instalacji na gaz płynny. Piec Junkers dwufunkcyjny waży 37 kg, a jego wymiary to 725/440/355 mm. Montaż na ścianie jest stosunkowo łatwy i wygodny — podłączenie hydrauliczne prowadzi wprost do kotła i nie wymaga płyty podłączeniowej. Junkers kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania kondensacyjny pracuje bardzo cicho, co przekłada się na komfort użytkowania we wszystkich pomieszczeniach. Maksymalny poziom hałasu emitowanego przez kocioł Junkers to 50 dB, przy czym przez większość czasu piec pracuje ciszej. Urządzenie posiada duży wyświetlacz LCD, na którym nietrudno jest dostrzec komunikaty i ustawienia. Panel sterowania Cotronic III zapewnia bardzo intuicyjną i łatwą obsługę. Piec gazowy dwufunkcyjny Junkers może pracować w trybie letnim, zimowym oraz w trybie czuwania. Posiada też blokadę przycisków, zabezpieczającą przed przypadkowym przeprogramowaniem.

Warto też wspomnieć, że Junkers dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania to sprzęt estetyczny, łatwy do wkomponowania we wnętrze. To bardzo istotna cecha, gdy użytkownik nie będzie dysponował dyskretnym miejscem na umieszczenie kotła gazowego. Można go z powodzeniem zainstalować w widocznym miejscu, w niemal każdym pomieszczeniu. Piec gazowy kondensacyjny Junkers charakteryzuje się kompaktową budową, wszystkie jego elementy konstrukcyjne zostały ukryte — nie widać rurek, armatury gazowej, pompy ani elementów automatyki. Junkers Cerapur Midi wykazuje długą żywotność. Co więcej, jego cena jest dość niska jak na produkt z tej kategorii.

Niestety, okres gwarancji jest krótki, biorąc pod uwagę przeciętne oczekiwania względem żywotności pieca. Serwis gwarancyjny w wersji podstawowej to tylko 2 lata. W pakiecie rozszerzonym można wykupić serwis na 5 lat, jednak jest to udogodnienie dodatkowo płatne. Z pewnością warto rozważyć zakup na domowy użytek — piec Cerapur Midi jest cichy, prosty w obsłudze, ekonomiczny i niedrogi w użytkowaniu. Piece gazowe Junkers cechuje solidne wykonanie, a wielu klientów już od wielu lat darzy wielkim zaufaniem markę.


Junkers Cerapur Midi

Zalety

Zalety
 • Z zamkniętą komorą spalania, praca niezależna od powietrza w pomieszczeniu i od ciągu kominowego
 • Odporny na słabą jakość wody oraz zamarzanie
 • Niska Cena
 • Estetyczny wygląd
 • Prosta i intuicyjna obsługa z możliwością zablokowania przycisków przed przypadkowych przeprogramowaniem
 • Najczęściej wybierany piec z serwisem dostępnym w większości miast Polski

Wady

Wady
 • Niektórzy użytkownicy skarżą się na zbyt głośny hałas
 • Niski zakres modulacji mocy, który jest przydatny aby precyzyjniej dopasować zapotrzebowanie cieplne w pomieszczeniu
 • Dosyć krótki darmowy okres gwarancyjny

Kup na Morele.net

 

2. Termet Ecocondens Gold Plus Kliknij aby kupić »

Termet-Ecocondens-Gold-PlusKocioł Termet EcoCondens to dość intrygująca pozycja w rankingu — laureat złotego medalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 2016. Producent opisuje go jako produkt, który powstał w odpowiedzi na potrzeby i rosnące oczekiwania klientów. Nie brakuje tu nowoczesnych rozwiązań i widocznej troski o środowisko, co zgadza się z ogólną polityką firmy. Piec gazowy dwufunkcyjny Termet jest więc energooszczędny, wydajny, przemyślany. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, rozważając zakup?

Kocioł Termet posiada klasę energetyczną A, co oznacza, że jego praca jest bardzo efektywna. To pierwsza zaleta produktu, na jaką warto zwrócić uwagę. Kolejną jest fakt, że producent zastosował nowoczesne, wytrzymałe materiały, takie jak stal nierdzewna czy aluminium. Wymiennik ciepła skonstruowany z tych metali (aluminiowe drzwi palnika) sprawia, że straty ciepła stają się minimalne. Maksymalna temperatura pracy kotła wynosi 95 °C. Wartą uwagi cechę stanowi bardzo szeroki zakres modulacji mocy, z jaką pracuje urządzenie – od 11 % do 100 %. Taki zakres nie jest często spotykaną możliwością. Gabaryty urządzenia to 750 × 400 × 349 mm oraz waga 34 kg, co stanowi ważną informację podczas planowania montażu. Grupa hydrauliczna ma postać hydrobloku, który został zamontowany na szybko-złączach.

Piecyk gazowy Termet można połączyć z modułami wielostrefowymi, dzięki czemu staje się efektywną częścią systemów grzewczych stosowanych w gospodarstwie domowym. Piec Termet może także współpracować z pompami powietrze/woda. Ciekawą i potwierdzającą troskę producenta o środowisko cechą jest możliwość połączenia pieca z kolektorami słonecznymi, by pobierał z nich energię. Sterowany elektronicznie wentylator posiada płynną regulację obrotów.

Poziom maksymalnego hałasu jest przeciętny – 46 dB – w zestawieniu pojawiły się modele pracujące ciszej niż piec gazowy Termet. Nadal nie jest to jednak poziom hałasu, który zakłócałby spokój mieszkańcom. Warto też wspomnieć, że kocioł posiada kompletny system zabezpieczeń, co potwierdza oznaczenie IPX4D. Piec kondensacyjny Termet jest łatwy w instalacji oraz użytkowaniu. Główną zaletą, nad którą warto się pochylić i poświęcić jej nieco więcej czasu, jest ekologiczność kotła. Warta uwagi jest niska emisja NOx (tlenków azotu), możliwa dzięki konstrukcji palnika ze stali nierdzewnej. Mieszkanka spalana jest z dużą sprawnością, bez istotnych utrat energii. Ulepszenia mające na względzie ochronę środowiska przekładają się też na oszczędności — pobór mocy urządzenia w trakcie czuwania to jedynie 0,003 kW. Piec dwufunkcyjny Termet z zamkniętą komorą spalania zużywa więc niewiele prądu.

A jak z awaryjnością urządzenia? Kocioł gazowy Termet jest oczywiście objęty gwarancją, a producent deklaruje najwyższą jakość jego wykonania. Niestety, niektórzy użytkownicy twierdzą, że piec dwufunkcyjny Termet jest urządzeniem awaryjnym. Trudno stwierdzić, czy te opinie dotyczą pojedynczych egzemplarzy, choć ich nieliczne występowanie wskazywałoby na właśnie takie wyjaśnienie. Ostatecznie jakość wykonania pieca została potwierdzona przyznaną mu, prestiżową nagrodą. Piec EcoCondens Gold jest nowoczesny i dobrze wykonany, co odzwierciedla także jego niemała cena. To raczej wybór dla osób, które chcą i mogą nieco więcej zainwestować, otrzymując w zamian urządzenie wydajne i ekologiczne.

Termet Ecocondens Gold Plus - Cieplo24.pl

Kocioł gazowy Termet Ecocondens Gold Plus to najczęściej wybierany piec gazowy dwufunkcyjny wśród użytkowników


Termet Ecocondens Gold Plus

Zalety

Zalety
 • Klasa energetyczna: A
 • Niezwykle szeroki zakres modulacji mocy: od 11 % do 100 %
 • Wentylator z płynną regulacją obrotów (sterowany elektronicznie)
 • Możliwość pracy z modułami wielostrefowymi do systemów grzewczych
 • Współpraca z kolektorami słonecznymi
 • Niskie zużycie prądu, w trakcie czuwania jedynie 0,003 kW
 • Efektywniejsze dzięki bardziej ekonomicznemu rozwiązaniu minimalizowania strat ciepła podczas procesu spalania

Wady

Wady
 • Zdarzały się nieliczne opinie o awaryjności, ale są tą odosobnione przypadki
 • Tylko dwuletnia gwarancja

Kup na Morele.net

 

3. Vaillant 306/5-5 Kliknij aby kupić »

Vaillant-306-5-5Vaillant 306/5-5 stawia przede wszystkim na niskie zużycie energii i na nowoczesne rozwiązania. Zaawansowana technologia musi jednak kosztować i tak też jest w tym przypadku — opisywany model jest najdroższym kotłem gazowym w naszym zestawieniu.

W stanie czuwania, piec Vaillant pobiera jedynie 1,82 W. To doskonały wynik, który sprawia, że opisywany model to najoszczędniejszy piec dwufunkcyjny w zestawieniu. Za obsługę poszczególnych funkcji i parametrów urządzenia, odpowiada czytelny i bardzo intuicyjny regulator systemowy multiMATIC VRC 700. Co warte podkreślenia, piec gazowy Vaillant współpracuje z aplikacją mobilną multiMATIC App. Dzięki temu, kocioł może być obsługiwany praktycznie z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. To niezwykle przydatne rozwiązanie, które znacząco zwiększa wygodę obsługi opisywanego modelu i czyni go kotłem na miarę ery smart-urządzeń. Piec gazowy dwufunkcyjny został też dobrze zabezpieczony przed ingerencją osób nieupoważnionych do tego — panel sterowania jest ukryty, co powinno skutecznie zabezpieczyć kocioł przed nieautoryzowaną obsługą.

Kocioł Vaillant bez większego problemu spełni oczekiwania właścicieli większych mieszkań i domów. W przypadku opisywanego modelu przepływ wody to aż 14,4 l/min. Sprawia to, że ciepła woda może bardzo szybko dotrzeć nawet do najdalej położonych pomieszczeń. Piece gazowe Vaillant słyną z doskonałej jakości wykonania, nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. Kocioł gazowy Vaillant 306/5-5 spełnia restrykcyjne wytyczne, narzucone przez normę ErP (ustala minimalną wydajność energetyczną i maksymalny poziom hałasu oraz emisji spalin). Należy podkreślić, że piec kondensacyjny Vaillant został certyfikowany stopniem ochrony IPX4D. Piec gazowy dwufunkcyjny Vaillant 24 kW wykazuje sprawność energetyczną na poziomie 109,5 procent, co czyni go najoszczędniejszym modelem spośród wszystkich, które znalazły się w rankingu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu energii ze spalin. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie urządzenia na paliwo, co w konsekwencji przekłada się na obniżenie rachunków.

Piec dwufunkcyjny Vaillant został sklasyfikowany w klasie energetycznej A i A+. Pierwsze oznaczenie odnosi się do podgrzewania wody użytkowej, drugie zaś do podgrzewania wody na cele grzewcze. A co z wadami opisywanego modelu od Vaillant? Piec 306/5-5 jest bardzo dobrym urządzeniem, w przypadku którego trudno jest mówić o konkretnych minusach. Za taki można jedynie uznać cenę – Vaillant dwufunkcyjny jest najdroższym kotłem gazowym w naszym zestawieniu.


Vaillant 306/5-5

Zalety

Zalety
 • Najniższy pobór mocy, w stanie czuwania to jedynie 1,82 W
 • Aplikacją multiMATIC App umożliwiająca zdalne sterowanie za pomocą smartfona
 • Wysoki maksymalny przepływ wody (14,4 l/min)
 • Posiada stopień IPX4D ochrony elektryczne
 • Najbardziej efektywne energetycznie urządzenie w zestawieniu o sprawności użytkowej 109,5%
 • Schowany panel kontrolny, uniemożliwiający regulację osobom postronnym oraz nadający lepszego wyglądu
 • Klasa Energetyczna ogrzewania pomieszczeń: A+, ciepłej wody użytkowej: A

Wady

Wady
 • Najdroższy w zestawieniu

Kup na Morele.net

 

4. Buderus Logamax Plus GB062 Kliknij aby kupić »

Buderus-Logamax-Plus-GB-062Ze względu na poziom zaawansowania, piec gazowy Buderus zajmuje mocną pozycję w rankingu najlepszych tego typu urządzeń. Producent postarał się, żeby model Logamax Plus GB 062-24KV2 zapewniał odpowiednio wysoki komfort, wykazując przy tym małe zapotrzebowanie na energię.

Piec Buderus zapewnia szeroki zakres modulacji mocy, wynoszący 1:8. Sprawia to, że użytkownik bez najmniejszego problemu dopasuje moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Kocioł Buderus został również wyposażony w bardzo przydatne udogodnienie, jakim jest wbudowana automatyka pogodowa. System ten sprawia, że piec samoczynnie dostosowuje temperaturę do warunków pogodowych, jakie panują na zewnątrz. Jak to działa? Zasada jest dość prosta – w zestawie znajduje się termometr, przeznaczony do montażu na zewnątrz. Miernik nieustannie monitoruje temperaturę, jaka panuje poza domem. Informacje te trafiają do jednostki sterującej, która na tej podstawie ustanawia właściwą temperaturę. Takie rozwiązanie stanowi ogromną zaletę, sprawia bowiem, że kocioł gazowy Buderus jest niemal bezobsługowy.

Piec kondensacyjny Buderus zapewnia też możliwość podłączenia termostatu, co dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność. Piec gazowy dwufunkcyjny Buderus jest niezwykle uniwersalny. Urządzenie zostało zaprojektowane w sposób, który umożliwia mu współpracę z dwoma rodzajami paliwa – z gazem ziemnym E (Lw; Ls) oraz z gazem płynnym LPG. Dzięki temu, opisywany model jest dostępny dla szerszego grona użytkowników. Należy zaznaczyć, że piec dwufunkcyjny Buderus jest bardzo wydajnym urządzeniem. Dba o to aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła. Rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką przewodnością oraz bardzo efektywną wymianą ciepła.

Kocioł kondensacyjny Buderus spełnia wytyczne europejskiej normy EN13203-1. W praktyce oznacza to, że opisywany model zapewnia bardzo wysoki komfort termiczny, a jednocześnie pozostaje bardzo ekonomiczny. Nie są to czcze obietnice – piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Buderus został sklasyfikowany w klasie energetycznej A. Nie bez znaczenia są też rozwiązania z zakresu ekologii – piec Buderus gazowy może współpracować z kolektorami słonecznymi. Warto też zaznaczyć, że opisywany model został wyposażony we wbudowany fabrycznie syfon kondensatu umożliwiający skraplanie gazu.

Jakie wady przedstawia Buderus? Kocioł gazowy Logamax Plus GB 062-24KV2 jest ekonomiczny, jednak niektórzy konkurenci wypadają lepiej pod tym względem. Należy jednak podkreślić, że różnice są znikome, nie jest to zatem duża wada. Po stronie minusów należy zapisać też cenę opisywanego modelu – na tle konkurencji, kocioł gazowy dwufunkcyjny Buderus jest drogim urządzeniem. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to model często chwalony przez użytkowników za bezawaryjność.


Buderus Logamax Plus GB062

Zalety

Zalety
 • Szeroki zakres modulacja mocy 1:8
 • Wbudowana automatyka pogodowa
 • Możliwość podpięcia termostatu
 • Może być użytkowany na gaz ziemny E (Lw; Ls) lub gaz płynny LPG
 • Najwyższa klasa komfortu c.w.u. dla kotła dwufunkcyjnego wg EN13203-1
 • Wysoka bezawaryjność
 • Klasa Energetyczna A
 • Współpracuje z kolektorami słonecznymi
 • Wbudowany syfon kondensatu

Wady

Wady
 • Stosunkowo wysoka cena
 • Wyższy pobór mocy w porównaniu do tańszych modeli

 

5. Saunier Duval Thelia Condens Kliknij aby kupić »

Saunier-Duval-Thelia-CondensPiec gazowy Saunier Duval to rozsądna, ekonomiczna i ekologiczna opcja. Firma Saunier Duval działa na polskim rynku od ponad 20 lat, a jej produkty są dostępne w licznych punktach sprzedaży. Rozbudowana sieć, wsparcie udzielane klientom (zarówno na temat doradztwa, jak i serwisu urządzeń) sprawiają, że producent cieszy się sporym zaufaniem, a kotły gazowe Saunier Duval są chętnie wybierane. W ofercie znajduje się wiele różnorodnych produktów, w tym także model Thelia Condens. Co warto o nim wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Kondensacyjny piec dwufunkcyjny Saunier Duval model Thelia Condense 25A to niewielki piecyk gazowy, idealny do małych domów i mieszkań, w których znajduje się tylko jedna łazienka. Można również zdecydować się na jednofunkcyjną wersję pieca (wymaga pośrednio ogrzewanego zasobnika). Nieduże rozmiary i zastosowane rozwiązania sprawiają, że piec gazowy Duval jest bardzo ekonomiczny i niedrogi w eksploatacji. Kocioł Saunier Duval zapewnia klasę energetyczną A. Efektywność wykorzystania surowców i energii poprawia zamknięta komora spalania. Lekki wymiennik płytowy o nowoczesnej konstrukcji (aluminiowo — krzemowej) umożliwia podgrzewanie wody w tempie 10,4 litra na minutę. Niektórzy użytkownicy krytykują jednak ten model za niski przepływ ciepłej wody.

Saunier Duval piec dwufunkcyjny Thelia został wyposażony w automatykę pogodową oraz regulacji temperatur w szerokim zakresie (10-80 °C), co zwiększa komfort użytkowania. Interfejs urządzenia jest niezwykle łatwy w obsłudze i intuicyjny, dzięki czemu poradzi sobie z nim każdy użytkownik. Saunier Duval Thelia Condens to kocioł stworzony z myślą o tym, by użytkownik mógł oszczędzać. Koszty jego eksploatacji są więc możliwie obniżone. Przede wszystkim, model jest w wysokim stopniu energooszczędny. Warto zwrócić uwagę na dobry stosunek ceny do jakości urządzenia, a także na fakt, że kocioł gazowy Saunier Duval jest mało awaryjny. To prosty, łatwy w obsłudze i ekonomiczny model, który zapewni ciepłą wodę oraz ogrzewanie w gospodarstwie domowym, nie podnosząc znacząco miesięcznych kosztów. Automatyka pogodowa także zapewnia optymalne zużycie gazu — użytkownik nie musi zmieniać ustawień pieca w zależności od temperatury na zewnątrz, urządzenie samo dostosowuje intensywność pracy, by temperatura w pomieszczeniach się nie zmieniała.

Piec gazowy dwufunkcyjny Saunier Duval jest też łatwy w montażu. Został zaprojektowany z myślą o szybkiej, bezproblemowej wymianie starego kotła na model Thelia. Zarówno sama wymiana, instalacja, jak i pierwsze uruchomienie pieca są łatwe i nie wymagają wiele czasu. Producent obiecuje także niezawodną jakość i bardzo solidne wykonanie. Piec Saunier Duval stanowi więc propozycję dla osób szukających wydajnego kotła, który nie sprawi im problemów ani w procesie instalacji, ani w eksploatacji.


Saunier Duval Thelia Condens

Zalety

Zalety
 • Klasa energetyczna A 
 • Kocioł dwufunkcyjny z możliwością podpięcia zasobnika
 • Wbudowana automatyka pogodowa
 • Możliwość podłączenia szerokiego asortymentu termostatów
 • Szeroki zakres regulacji temperatury (10-80 °C)

Wady

Wady
 • Niski maksymalny przepływ ciepłej wody użytkowej

Kup na Morele.net

 

6. Jaki najlepszy kocioł gazowy kupić? Najlepsze kotły dwufunkcyjne

Nowoczesny i wydajny piec gazowy to urządzenie, które pozwoli efektywnie, całościowo i bezpiecznie ogrzać dom lub mieszkanie. A jeżeli zdecydujemy się na kocioł gazowy dwufunkcyjny, to oprócz podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, zyskamy także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. To niewątpliwie jedna z największych zalet pieców dwufunkcyjnych. A ponieważ kocioł gazowy to jeden z najważniejszych elementów instalacji grzewczej, to na jego wybór warto poświęcić nieco więcej czasu. Wszak to właśnie od tego zakupu będzie zależeć nie tylko komfort termiczny czy wygoda użytkowania, ale także zużycie gazu i co za tym idzie — koszt ogrzewania. Zatem jak wybrać najlepszy piec gazowy dwufunkcyjny, który spełni wszystkie oczekiwania? Oto kilka podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

Jaki kocioł gazowy wybrać? Ważna jest moc kotła

Jedną z najważniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę kupując piec gazowy dwufunkcyjny, jest jego moc. Tutaj zasada jest dosyć prosta — dobry piec gazowy powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzeba do ogrzania budynku. I chociaż powinna być ona uzależniona od temperatury zewnętrznej, to jednak najlepsze piece gazowe w większości przypadków charakteryzują się mocą powyżej 20 kW. Ranking pieców gazowych przedstawia modele o mocy 24 kW (Junkers Cerapur Midi, Buderus Logamax Plus GB062), 25 kW (Saunier Duval Thelia Condens, Termet Ecocondens) aż do 30 kW (Vaillant 306/5-5).

Moc kotła gazowego to jednak nie jedyna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę. Równie istotne jest to, czy rozważane do zakupu piece gazowe dwufunkcyjne posiadają modulację mocy. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż temperatura panująca na zewnątrz nie jest stała, a modulacja mocy grzewczej daje możliwość dostosowania ilości wytwarzanego ciepła do realnego zapotrzebowania. Dzięki temu piec rzadziej się załącza i tym samym zużywa mniej gazu. Wszystkie polecane piece gazowe dwufunkcyjne (które znajdują się w naszym zestawieniu) charakteryzują się taką funkcją.

 

Piec gazowy — jaki wybrać? Zwróć uwagę na komorę spalania

Wiele osób wybierając instalację grzewczą do domu lub mieszkania zadaje sobie pytanie — jaki piec gazowy kupić? Jednym z parametrów, który warto wziąć pod uwagę jest komora spalania. Kotły gazowe posiadają dwa rodzaje komór:

 • otwarte (w których tlen jest pobierany z pomieszczenia)
 • zamknięte (w których tlen jest pobierany z zewnątrz)

Pierwsza z opcji polega na tym, iż urządzenie pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym jest zamontowane (dlatego warunkiem posiadania takiego pieca jest zainstalowanie kratki nawiewnej). Natomiast kocioł dwufunkcyjny z komorą zamkniętą pobiera powietrze i odprowadza spaliny poprzez specjalnie wbudowany wentylator. Zasada działania jest prosta — urządzenie jedną rurą czerpie powietrze niezbędne do spalania, a drugą usuwa spaliny. Dzięki temu komora spalania jest oddzielona od pomieszczenia, a spaliny w żaden sposób nie mogą dostać się do jego wnętrza. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest też lepsze wykorzystanie energii cieplnej dzięki większej szczelności, chociaż piece te są z reguły droższe, w perspektywie kilku lat może się bardziej opłacić. Wynika to z tego, że kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania pobiera mniej gazu i prądu, aby zapewnić te same warunki cieplne co urządzenia z otwartą komorą.

Zatem jaki wybrać piec gazowy pod względem posiadanej komory? Otóż zdecydowanie bardziej bezpieczne są kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Ranking w naszym zestawieniu zawiera tylko modele tego typu.

 

Jaki kocioł gazowy kupić? Dobrym wyborem jest kocioł kondensacyjny

Zadając sobie pytanie dotyczące tego, jaki piec gazowy wybrać, warto rozważyć zakup kotła kondensacyjnego, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Czym wyróżnia się taki piec? Otóż kocioł gazowy kondensacyjny charakteryzuje się tym, iż do ogrzewania wody wykorzystuje także ciepło powstające ze spalin (na skutek skraplania się pary wodnej). Dzięki temu z tej samej ilości paliwa uzyskuje się więcej ciepła. Zatem piec kondensacyjny jest bardziej ekonomiczny — zastosowanie tej techniki pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent. I chociaż cena takiego pieca nie należy do najtańszych, to warto rozważyć jego zakup. Dlatego, że piece tradycyjne nie wykorzystują tak efektywnie paliwa jak kotły gazowe kondensacyjne. Ranking zawiera tylko takie kotły, gdyż mimo wyższej ceny w perspektywie dłuższego czasu są bardziej opłacalne.

 

Jaki kupić piec gazowy? Liczy się przepływ wody

Ciepła woda użytkowa w kotłach dwufunkcyjnych jest ogrzewana w sposób przepływowy (piec przełącza się na podgrzewanie wody dopiero wtedy, gdy zostanie odkręcony kran z ciepłą wodą). W praktyce oznacza to, iż czekanie na ciepły strumień może potrwać nawet kilkanaście sekund. Dodatkowo jednoczesne odkręcenie kilku kranów może spowodować to, iż ciepła woda będzie miała nieco niższą temperaturę. Dlatego tak ważna jest wydajność kotła oraz maksymalny przepływ wody na minutę. Najlepsze piece dwufunkcyjne posiadają ten parametr na stosunkowo wysokim poziomie. W naszym rankingu przedstawione są modele, w których przepływ wody mieści się od 10,4 litrów na minutę (Saunier Duval Thelia Condens) aż do 14,4 litrów na minutę (Vaillant 306/5-5).

 

Kocioł gazowy – jaki wybrać? Ważnym parametrem jest sprawność użytkowa

Najlepsze kotły gazowe powinny charakteryzować się wysoką sprawnością użytkową. Co to oznacza w praktyce? Otóż ten parametr obrazuje stosunek energii pobieranej przez kocioł (pod postacią paliwa) do energii otrzymanej w procesie spalania. Uzyskanie wysokiej wartości wskazuje na to, iż piec gazowy jest bardzo efektywny co przekłada się na zalety zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Dlatego w tym przypadku najlepsze wartości to te, które oscylują co najmniej w granicach 90%. Nasz ranking pieców dwufunkcyjnych w większości prezentuje modele, których wartość użytkowa wynosi około 90% (na przykład 98,2% w piecu Saunier Duval Thelia Condens czy 99% w modelu Buderus Logamax Plus GB062). Na szczególną uwagę zasługuje kocioł gazowy Vaillant 306/5-5, którego moc użytkowa to aż 109,5%. Jak to jest możliwe? Otóż ten model to piec kondensacyjny, który pozyskuje energię także ze spalin.

 

Piec gazowy dwufunkcyjny – jaki wybrać? Wersja dla oszczędnych, czyli zwróć uwagę na pobór mocy

Ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych — to niepodważalny fakt. Dlatego, aby ograniczyć jego koszty warto zainwestować w piec, który charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną (a tym samym zużywa mniejsze ilości paliwa). W przypadku pieców gazowych oznaczenia są podobne jak w innych sprzętach elektronicznych. Zatem decydując się na zakup takiego kotła warto wybierać te, których klasa energetyczna to co najmniej A. Piece gazowe dwufunkcyjne przedstawione w naszym rankingu w większości posiadają klasę A. Jedynym wyjątkiem jest model Vaillant 306/5-5, którego klasa energetyczna to A+.

 

Piec gazowy – jaki kupić? Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Dobry piec dwufunkcyjny gazowy powinien charakteryzować się podstawowymi cechami – odpowiednią mocą i jej regulacją, wysoką klasą energetyczną, bezpieczeństwem, efektywnością oraz wysoką sprawnością użytkową. Jednocześnie kocioł gazowy powinien także posiadać kilka innych cech, które decydują o jego jakości i użyteczności. Wśród nich warto wymienić:

 • możliwość dołączenia termostatu (m.in Junkers Cerapur Midi)
 • prosta i intuicyjna obsługa (np. Saunier Duval Thelia Condens może być odpowiedni dla osób, które nie preferują rozbudowane panele kontrolne)
 • cicha praca (np. Termet Ecocondens Gold Plus emituje hałas jedynie na poziomie 46 decybeli)
 • szeroki zakres ustawień (np. Vaillant 306/5-5 może być sterowany za pomocą smartfona)
 • możliwość podpięcia zasobnika (np. Saunier Duval Thelia Condens może być zarówno kotłem dwufunkcyjnym jak i jednofunkcyjnym)
 • sprawnie działający serwis ( np. firma Junkers jest rozbudowaną marką posiadającą serwisy w większości miast Polski)

Dodatkowo najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości, muszą mieć wysokiej klasy systemy zabezpieczające oraz nie może w nich zabraknąć rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego. Tylko połączenie tych wszystkich cech zapewni ogrzewanie na najwyższym poziomie.

 

Jaki wybrać piec gazowy do ogrzewania domu? Podsumowanie

Takie pytanie pojawia się niemal zawsze podczas planowania instalacji grzewczej. Odpowiedź na nie nie jest taka prosta, gdyż wybór powinien być uzależniony od rodzaju i powierzchni domu bądź mieszkania, indywidualnych potrzeb, zapotrzebowania czy możliwości finansowych. Jednak bez względu na określone wymagania z takim wyborem nigdy nie należy się spieszyć. Pamiętajmy o jednym – wybór odpowiedniego kotła zadecyduje nie tylko o jakości i efektywności ogrzewania, ale także o jego kosztach i bezpieczeństwie. A jak kupić ten najlepszy piec? Pomocny może być nasz ranking, który przedstawia kilka popularnych modeli.