Aktualizacja: Wrzesień 2023

Piec gazowy dwufunkcyjny to nowoczesne rozwiązanie, które zaspokaja potrzeby nabywcy nie tylko w kwestii ogrzania domu, ale i podgrzania wody użytkowej. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie, jaki piec gazowy do domu okaże się najefektywniejszy? Kocioł gazowy dwufunkcyjny może charakteryzować się konstrukcją otwartą lub zamkniętą. Lepiej spisują się warianty otwarte czy kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania? Ranking powstał po to, by rozwiać wątpliwości kupującego. Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać? Co trzeba wiedzieć na temat parametrów, które przedstawiają piece gazowe dwufunkcyjne? Ranking pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.

Gdybyśmy mieli wskazać, który model byśmy wybrali, byłby to z pewnością kocioł gazowy Buderus GB072. Ma świetny stosunek ceny do jakości. Wyróżnia się wysoką klasą efektywności energetycznej dla ogrzewania — A++. Jednak jeżeli zależy nam na jak najszybszym i skutecznym ogrzewaniu zarówno mieszkania, jak i wody bieżącej to warto postawić na Vaillant 306/5-5. Moc tego pieca sięga aż 30 kW, co jest najwyższym wynikiem w całym zestawieniu. Poprzednie modele były z najwyższej półki zarówno ze względu na jakość, jak i dość wysoką cenę. Jeżeli szukamy coś taniego, to do małego domu świetnie się nada Junkers GC2200W, który ma dość dużą moc, bo aż 25 kW. W rankingu znalazły się jeszcze dwa modele, Termet Ecocondens Gold Plus oraz Saunier Duval Thelia Condens, oba mają szeroki zakres regulacji mocy, zatem świetnie się spiszą z nowoczesnymi termostatami.

  1. Junkers GC2200W
  2. Termet Ecocondens Gold Plus
  3. Vaillant 306/5-5
  4. Buderus GB072
  5. Saunier Duval Thelia Condens
  6. Poradnik wyboru kotła gazowego dwufunkcyjnego

Najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne: ranking kotłów gazowych dwufunkcyjnych 2021

 

1. Junkers GC2200W (Bosch)

Kocioł dwufunkcyjny Junkers GC2200W z zamkniętą komorą spalania
Kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur 2200 to propozycja niemieckiego przedsiębiorstwa, ceniona przez klientów za efektywną i ekonomiczną pracę, która jednocześnie jest przyjazna środowisku. Choć cena za ten piec dwufunkcyjny Junkers, nie należy do najniższych, to jego funkcjonalności zdecydowanie są warte inwestycji.

JAKOŚĆ

CENA

Należałoby zacząć od tego, że piecyk Junkers cechuje się niezwykłą sprawnością oraz imponującymi parametrami technicznymi. Wśród nich znajduje się, chociażby 6 klasa NOx, która określa normę emisji tlenku azotu. Jest to najwyższa możliwa klasa, co sprawia, że do środowiska dostaje się wręcz śladowa ilość zanieczyszczeń.

Jednak to nie jedyne atuty oferowane przez produkt Junkers. Piecyk gazowy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody wykorzystuje klasę energetyczną A. W ciągu minuty piec Junkers dwufunkcyjny jest w stanie podgrzać 11,6 l wody przy minimalnym zużyciu energii. Ponadto, duże znaczenie ma możliwość płynnej modulacji. Piec gazowy Junkers oferuje 5-stopniową regulację mocy, począwszy od 4,8 kW. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Junkers GC2200W bez wątpienia zaliczymy do modeli wysoce ekonomicznych.

Pośród tych parametrów nie można pominąć kwestii sprawności. Piecyk gazowy Junkers posiada ją na poziomie maksymalnym do 109%, co w praktyce oznacza, że podczas skraplania się gazu, paliwo zostaje ponownie wykorzystane.

Wyszukując ten model na aukcjach internetowych, bardzo często spotkamy się z określeniem: Junkers-kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania kondensacyjny. Na pierwszy rzut oka wydawać to się może nieco skomplikowane, natomiast informuje nas to po prostu o tym, że urządzenie, dzięki zastosowaniu kotła z zamkniętą komorą, pomoże nam wyeliminować problem zwiększonego wychładzania się wnętrza budynku spowodowany napływającym powietrzem zewnętrznym.

Należy podkreślić, że praca kotła jest niezależna ani od powietrza w pomieszczeniu, ani od ciągu kominowego, co sprawia, że jest całkowicie bezpieczna.

Piec gazowy dwufunkcyjny Junkers mimo tak rozbudowanych parametrów ma najmniejsze wymiary w zestawieniu, a więc nie zajmie dużo miejsca. Dzięki możliwości szybkiego zdjęcia bocznych ścianek, bez trudu go zamontujemy w dowolnym miejscu. Nie musimy obawiać się, że jego praca będzie stanowiła dyskomfort dla domowników, ponieważ piecyk generuje hałas na poziomie zaledwie 43 dB.

Z uwagi na to, że piecyk możemy kontrolować poprzez rozbudowany panel sterowania z wyświetlaczem LCD, to wybór tego modelu będzie sporym udogodnieniem (szczególnie w kwestii obsługi) dla osób, które zakupują tego rodzaju piec po raz pierwszy. Co więcej, popularność kotłów Junkers na polskim rynku również wśród serwisantów ułatwi nam jego eksploatację w przyszłości.

Zalety
Sprawność maksymalna wynosi aż 109%
Jest w stanie podgrzać 11,6 l wody na minutę
Estetyczny wygląd
Rozbudowany panel sterowania z ekranem LCD
Najczęściej wybierany piec z serwisem dostępnym w większości miast Polski
Cicha praca (43 dB)
5-stopniowa regulacja mocy, zaczynając od 4,8 kW
Klasa energetyczna A, zarówno dla ogrzewania pomieszczeń, jak i wody
Wysoce ekologiczny model
Wady
Dość wysoka cena

Kup na Allegro

 

2. Termet Ecocondens Gold Plus

Kocioł Termet EcoCondens to dość intrygująca pozycja w rankingu — laureat złotego medalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 2016. Producent opisuje go jako produkt, który powstał w odpowiedzi na potrzeby i rosnące oczekiwania klientów. Nie brakuje tu nowoczesnych rozwiązań i widocznej troski o środowisko, co zgadza się z ogólną polityką firmy. Piec gazowy dwufunkcyjny Termet jest więc energooszczędny, wydajny, przemyślany. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, rozważając zakup?

JAKOŚĆ

CENA

Kocioł Termet posiada klasę energetyczną A, co oznacza, że jego praca jest bardzo efektywna. To pierwsza zaleta produktu, na jaką warto zwrócić uwagę. Kolejną jest fakt, że producent zastosował nowoczesne, wytrzymałe materiały, takie jak stal nierdzewna czy aluminium. Wymiennik ciepła skonstruowany z tych metali (aluminiowe drzwi palnika) sprawia, że straty ciepła stają się minimalne. Maksymalna temperatura pracy kotła wynosi 95 °C. Wartą uwagi cechę stanowi bardzo szeroki zakres modulacji mocy, z jaką pracuje urządzenie - od 11 % do 100 %. Taki zakres nie jest często spotykaną możliwością. Gabaryty urządzenia to 750 × 400 × 349 mm oraz waga 34 kg, co stanowi ważną informację podczas planowania montażu. Grupa hydrauliczna ma postać hydrobloku, który został zamontowany na szybko-złączach.

Piecyk gazowy Termet można połączyć z modułami wielostrefowymi, dzięki czemu staje się efektywną częścią systemów grzewczych stosowanych w gospodarstwie domowym. Piec Termet może także współpracować z pompami powietrze/woda. Ciekawą i potwierdzającą troskę producenta o środowisko cechą jest możliwość połączenia pieca z kolektorami słonecznymi, by pobierał z nich energię. Sterowany elektronicznie wentylator posiada płynną regulację obrotów.

Poziom maksymalnego hałasu jest przeciętny - 46 dB - w zestawieniu pojawiły się modele pracujące ciszej niż piec gazowy Termet. Nadal nie jest to jednak poziom hałasu, który zakłócałby spokój mieszkańcom. Warto też wspomnieć, że kocioł posiada kompletny system zabezpieczeń, co potwierdza oznaczenie IPX4D. Piec kondensacyjny Termet jest łatwy w instalacji oraz użytkowaniu. Główną zaletą, nad którą warto się pochylić i poświęcić jej nieco więcej czasu, jest ekologiczność kotła. Warta uwagi jest niska emisja NOx (tlenków azotu), możliwa dzięki konstrukcji palnika ze stali nierdzewnej. Mieszkanka spalana jest z dużą sprawnością, bez istotnych utrat energii. Ulepszenia mające na względzie ochronę środowiska przekładają się też na oszczędności — pobór mocy urządzenia w trakcie czuwania to jedynie 0,003 kW. Piec dwufunkcyjny Termet z zamkniętą komorą spalania zużywa więc niewiele prądu.

A jak z awaryjnością urządzenia? Kocioł gazowy Termet jest oczywiście objęty gwarancją, a producent deklaruje najwyższą jakość jego wykonania. Niestety, niektórzy użytkownicy twierdzą, że piec dwufunkcyjny Termet jest urządzeniem awaryjnym. Trudno stwierdzić, czy te opinie dotyczą pojedynczych egzemplarzy, choć ich nieliczne występowanie wskazywałoby na właśnie takie wyjaśnienie. Ostatecznie jakość wykonania pieca została potwierdzona przyznaną mu, prestiżową nagrodą. Piec EcoCondens Gold jest nowoczesny i dobrze wykonany, co odzwierciedla także jego niemała cena. To raczej wybór dla osób, które chcą i mogą nieco więcej zainwestować, otrzymując w zamian urządzenie wydajne i ekologiczne.

[lyte id="IWfFF0Ogxok" /]

Kocioł gazowy Termet Ecocondens Gold Plus to najczęściej wybierany piec gazowy dwufunkcyjny wśród użytkowników

Zalety
Klasa energetyczna: A
Szeroki zakres modulacji mocy: od 11 % do 100 %
Wentylator z płynną regulacją obrotów (sterowany elektronicznie)
Możliwość pracy z modułami wielostrefowymi do systemów grzewczych
Współpraca z kolektorami słonecznymi
Niskie zużycie prądu, w trakcie czuwania jedynie 0,003 kW
Efektywniejsze dzięki bardziej ekonomicznemu rozwiązaniu minimalizowania strat ciepła podczas procesu spalania
Wady
Zdarzały się nieliczne opinie o awaryjności, ale są tą odosobnione przypadki
Tylko dwuletnia gwarancja

Kup na Allegro

 

3. Vaillant 306/5-5

Vaillant 306/5-5
Vaillant 306/5-5 stawia przede wszystkim na niskie zużycie energii i na nowoczesne rozwiązania. Zaawansowana technologia musi jednak kosztować i tak też jest w tym przypadku — opisywany model jest najdroższym kotłem gazowym w naszym zestawieniu.

JAKOŚĆ

CENA

W stanie czuwania, piec Vaillant pobiera jedynie 1,82 W. To doskonały wynik, który sprawia, że opisywany model to najoszczędniejszy piec dwufunkcyjny w zestawieniu. Za obsługę poszczególnych funkcji i parametrów urządzenia, odpowiada czytelny i bardzo intuicyjny regulator systemowy multiMATIC VRC 700. Co warte podkreślenia, piec gazowy Vaillant współpracuje z aplikacją mobilną multiMATIC App. Dzięki temu, kocioł może być obsługiwany praktycznie z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. To niezwykle przydatne rozwiązanie, które znacząco zwiększa wygodę obsługi opisywanego modelu i czyni go kotłem na miarę ery smart-urządzeń. Piec gazowy dwufunkcyjny został też dobrze zabezpieczony przed ingerencją osób nieupoważnionych do tego — panel sterowania jest ukryty, co powinno skutecznie zabezpieczyć kocioł przed nieautoryzowaną obsługą.

Kocioł Vaillant bez większego problemu spełni oczekiwania właścicieli większych mieszkań i domów. W przypadku opisywanego modelu przepływ wody to aż 14,4 l/min. Sprawia to, że ciepła woda może bardzo szybko dotrzeć nawet do najdalej położonych pomieszczeń. Piece gazowe Vaillant słyną z doskonałej jakości wykonania, nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. Kocioł gazowy Vaillant 306/5-5 spełnia restrykcyjne wytyczne, narzucone przez normę ErP (ustala minimalną wydajność energetyczną i maksymalny poziom hałasu oraz emisji spalin). Należy podkreślić, że piec kondensacyjny Vaillant został certyfikowany stopniem ochrony IPX4D. Piec gazowy dwufunkcyjny Vaillant 24 kW wykazuje sprawność energetyczną na poziomie 109,5 procent, co czyni go najoszczędniejszym modelem spośród wszystkich, które znalazły się w rankingu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu energii ze spalin. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie urządzenia na paliwo, co w konsekwencji przekłada się na obniżenie rachunków.

Piec dwufunkcyjny Vaillant został sklasyfikowany w klasie energetycznej A i A+. Pierwsze oznaczenie odnosi się do podgrzewania wody użytkowej, drugie zaś do podgrzewania wody na cele grzewcze. A co z wadami opisywanego modelu od Vaillant? Piec 306/5-5 jest bardzo dobrym urządzeniem, w przypadku którego trudno jest mówić o konkretnych minusach. Za taki można jedynie uznać cenę - Vaillant dwufunkcyjny jest najdroższym kotłem gazowym w naszym zestawieniu.

Zalety
Najniższy pobór mocy, w stanie czuwania to jedynie 1,82 W
Aplikacją multiMATIC App umożliwiająca zdalne sterowanie za pomocą smartfona
Wysoki maksymalny przepływ wody (14,4 l/min)
Posiada stopień IPX4D ochrony elektryczne
Najbardziej efektywne energetycznie urządzenie w zestawieniu o sprawności użytkowej 109,5%
Schowany panel kontrolny, uniemożliwiający regulację osobom postronnym oraz nadający lepszego wyglądu
Klasa Energetyczna ogrzewania pomieszczeń: A+, ciepłej wody użytkowej: A
Wady
Najdroższy w zestawieniu

 

4. Buderus GB072 24 kW

Buderus GB072 24 kW
Kolejną propozycją o bogatym wyposażeniu oraz wysokiej wydajności jest piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Buderus. Pozytywne opinie użytkowników najlepiej świadczą o solidnej i efektywnej pracy tego modelu, która jest możliwa dzięki funkcji Booster czy też szerokiemu zakresowi modulacji mocy.

JAKOŚĆ

CENA

Kocioł gazowy Buderus jest jednym z droższych egzemplarzy, jednak biorąc pod uwagę jego możliwości i korzyści, jakie za sobą niesie, zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że jest to model o klasie energetycznej A++ dla ogrzewania domu oraz klasie A dla podgrzewania wody. Tak więc piec nie będzie pobierał dużo mocy, dzięki czemu nie musimy obawiać się znacznie większych rachunków.

Nie umniejsza to oczywiście jego efektywności, gdyż piec gazowy dwufunkcyjny Buderus może poszczycić się sprawnością nominalną dochodzącą do 109% i mocą do 24 kW. Warto zwrócić uwagę, że zakres modulacji mocy możemy dowolnie kontrolować w zakresie od 6,6 kW do 23,8 kW, co stanowi bardzo dobry wynik. Ponadto moc grzewczą na cele c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) możemy zwiększyć aż do 29,7 kW, dzięki funkcji Booster, co znacznie zwiększa komfort jej użytkowania.

Jednak aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników, producent wyposażył kocioł gazowy dwufunkcyjny Buderus także w inne nowoczesne systemy. Jednym z nich jest „ciepły start”. Oznacza to, że w piecu zawsze znajduje się niewielka ilość gorącej wody, która wypływa niemal natychmiast po otworzeniu baterii. Co więcej, aby woda szybko docierała do każdego pomieszczenia, wydajność przepływu osiąga 14,1 l/min.

Dużą zaletą tego modelu jest także jego intuicyjna obsługa, dzięki sterownikowi BC20 z podświetlanym wyświetlaczem LCD. Mamy również możliwość podłączenia pieca do zewnętrznego czujnika temperatury oraz modułu sterującego, co pozwoli nam uzyskać kontrolę nad urządzeniem nawet z poziomu smartfona.

Na tym jednak nie koniec powodów, dla których piec Buderus GB072 24 kW jest tak ceniony przez użytkowników. Cechuje się on bowiem niesamowicie cichą pracą (tylko 36 dB), co szczególnie wyróżnia go na tle pozostałych modeli dostępnych na rynku.

Zaś w przypadku konserwacji czy ewentualnej naprawy, możemy liczyć na łatwy i szybki dostęp do kotła oraz mniejsze koszty. Wynika to z konstrukcji pieca, gdyż wystarczy otworzyć obudowę z przodu, aby otrzymać dostęp do wszystkich podzespołów.

Wszystkie te elementy sprawiają, że piec Buderus to świetne rozwiązanie zarówno do dużych, jak i małych domów, które pomoże nam znacznie zaoszczędzić energię.

Zalety
Wysoka moc 24 KW
Kocioł można podłączyć do zewnętrznego czujnika temperatury, lub do modułu sterującego np. przy pomocy smartfona
Sprawność użytkowa na poziomie 109%
Przepływ ciepłej wody użytkowej 14,1 l/min
Bardzo cicha praca (jedynie 36 dB)
Szeroki zakres modulacji mocy
Wady
Dość wysoka cena

5. Saunier Duval Thelia Condens

Saunier Duval Thelia Condens
Piec gazowy Saunier Duval to rozsądna, ekonomiczna i ekologiczna opcja. Firma Saunier Duval działa na polskim rynku od ponad 20 lat, a jej produkty są dostępne w licznych punktach sprzedaży. Rozbudowana sieć, wsparcie udzielane klientom (zarówno na temat doradztwa, jak i serwisu urządzeń) sprawiają, że producent cieszy się sporym zaufaniem, a kotły gazowe Saunier Duval są chętnie wybierane. W ofercie znajduje się wiele różnorodnych produktów, w tym także model Thelia Condens. Co warto o nim wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

JAKOŚĆ

CENA

Kondensacyjny piec dwufunkcyjny Saunier Duval model Thelia Condense 25A to niewielki piecyk gazowy, idealny do małych domów i mieszkań, w których znajduje się tylko jedna łazienka. Można również zdecydować się na jednofunkcyjną wersję pieca (wymaga pośrednio ogrzewanego zasobnika). Nieduże rozmiary i zastosowane rozwiązania sprawiają, że piec gazowy Duval jest bardzo ekonomiczny i niedrogi w eksploatacji. Kocioł Saunier Duval zapewnia klasę energetyczną A. Efektywność wykorzystania surowców i energii poprawia zamknięta komora spalania. Lekki wymiennik płytowy o nowoczesnej konstrukcji (aluminiowo — krzemowej) umożliwia podgrzewanie wody w tempie 10,4 litra na minutę. Niektórzy użytkownicy krytykują jednak ten model za niski przepływ ciepłej wody.

Saunier Duval piec dwufunkcyjny Thelia został wyposażony w automatykę pogodową oraz regulacji temperatur w szerokim zakresie (10-80 °C), co zwiększa komfort użytkowania. Interfejs urządzenia jest niezwykle łatwy w obsłudze i intuicyjny, dzięki czemu poradzi sobie z nim każdy użytkownik. Saunier Duval Thelia Condens to kocioł stworzony z myślą o tym, by użytkownik mógł oszczędzać. Koszty jego eksploatacji są więc możliwie obniżone. Przede wszystkim, model jest w wysokim stopniu energooszczędny. Warto zwrócić uwagę na dobry stosunek ceny do jakości urządzenia, a także na fakt, że kocioł gazowy Saunier Duval jest mało awaryjny. To prosty, łatwy w obsłudze i ekonomiczny model, który zapewni ciepłą wodę oraz ogrzewanie w gospodarstwie domowym, nie podnosząc znacząco miesięcznych kosztów. Automatyka pogodowa także zapewnia optymalne zużycie gazu — użytkownik nie musi zmieniać ustawień pieca w zależności od temperatury na zewnątrz, urządzenie samo dostosowuje intensywność pracy, by temperatura w pomieszczeniach się nie zmieniała.

Piec gazowy dwufunkcyjny Saunier Duval jest też łatwy w montażu. Został zaprojektowany z myślą o szybkiej, bezproblemowej wymianie starego kotła na model Thelia. Zarówno sama wymiana, instalacja, jak i pierwsze uruchomienie pieca są łatwe i nie wymagają wiele czasu. Producent obiecuje także niezawodną jakość i bardzo solidne wykonanie. Piec Saunier Duval stanowi więc propozycję dla osób szukających wydajnego kotła, który nie sprawi im problemów ani w procesie instalacji, ani w eksploatacji.

Zalety
Klasa energetyczna A
Kocioł dwufunkcyjny z możliwością podpięcia zasobnika
Wbudowana automatyka pogodowa
Możliwość podłączenia szerokiego asortymentu termostatów
Szeroki zakres regulacji temperatury (10-80 °C)
Wady
Niski maksymalny przepływ ciepłej wody użytkowej

Porównanie najlepszych pieców gazowych dwufunkcyjnych:

Sprawdź najważniejsze parametry wszystkich kotłów gazowych dwufunkcyjnych w zestawieniu. Zwróć uwagę nie tylko na moc, która gwarantuje szybkie ogrzanie domu, ale także na maksymalny przepływ ciepłej wody. To przepływ informuje o tym, jak długo będziemy musieli czekać na ciepłą wodę oraz na jego siłę strumienia. Istotna jest również sprawność użytkowa, podpowiada ile % z paliwa wykorzystuje kocioł. Wartość powyżej 100% świadczy o tym, że urządzenie jest ekologiczne, a przy tym i ekonomiczne.

[table id=135 responsive=collapse /]


6. Jaki najlepszy kocioł gazowy kupić? Najlepsze kotły dwufunkcyjne

Nowoczesny i wydajny piec gazowy to urządzenie, które pozwoli efektywnie, całościowo i bezpiecznie ogrzać dom lub mieszkanie. A jeżeli zdecydujemy się na kocioł gazowy dwufunkcyjny, to oprócz podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, zyskamy także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. To niewątpliwie jedna z największych zalet pieców dwufunkcyjnych. A ponieważ kocioł gazowy to jeden z najważniejszych elementów instalacji grzewczej, to na jego wybór warto poświęcić nieco więcej czasu. Wszak to właśnie od tego zakupu będzie zależeć nie tylko komfort termiczny czy wygoda użytkowania, ale także zużycie gazu i co za tym idzie — koszt ogrzewania. Zatem jak wybrać najlepszy piec gazowy dwufunkcyjny, który spełni wszystkie oczekiwania? Oto kilka podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

Jaki kocioł gazowy wybrać? Ważna jest moc kotła

Jedną z najważniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę kupując piec gazowy dwufunkcyjny, jest jego moc. Tutaj zasada jest dosyć prosta — dobry piec gazowy powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzeba do ogrzania budynku. I chociaż powinna być ona uzależniona od temperatury zewnętrznej, to jednak najlepsze piece gazowe w większości przypadków charakteryzują się mocą powyżej 20 kW. Ranking pieców gazowych przedstawia modele o mocy 24 kW (Junkers Cerapur Midi, Buderus Logamax Plus GB062), 25 kW (Saunier Duval Thelia Condens, Termet Ecocondens) aż do 30 kW (Vaillant 306/5-5).

Moc kotła gazowego to jednak nie jedyna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę. Równie istotne jest to, czy rozważane do zakupu piece gazowe dwufunkcyjne posiadają modulację mocy. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż temperatura panująca na zewnątrz nie jest stała, a modulacja mocy grzewczej daje możliwość dostosowania ilości wytwarzanego ciepła do realnego zapotrzebowania. Dzięki temu piec rzadziej się załącza i tym samym zużywa mniej gazu. Wszystkie polecane piece gazowe dwufunkcyjne (które znajdują się w naszym zestawieniu) charakteryzują się taką funkcją.

 

Piec gazowy — jaki wybrać? Zwróć uwagę na komorę spalania

Wiele osób wybierając instalację grzewczą do domu lub mieszkania zadaje sobie pytanie — jaki piec gazowy kupić? Jednym z parametrów, który warto wziąć pod uwagę jest komora spalania. Kotły gazowe posiadają dwa rodzaje komór:

  • otwarte (w których tlen jest pobierany z pomieszczenia)
  • zamknięte (w których tlen jest pobierany z zewnątrz)

Pierwsza z opcji polega na tym, iż urządzenie pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym jest zamontowane (dlatego warunkiem posiadania takiego pieca jest zainstalowanie kratki nawiewnej). Natomiast kocioł dwufunkcyjny z komorą zamkniętą pobiera powietrze i odprowadza spaliny poprzez specjalnie wbudowany wentylator. Zasada działania jest prosta — urządzenie jedną rurą czerpie powietrze niezbędne do spalania, a drugą usuwa spaliny. Dzięki temu komora spalania jest oddzielona od pomieszczenia, a spaliny w żaden sposób nie mogą dostać się do jego wnętrza. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest też lepsze wykorzystanie energii cieplnej dzięki większej szczelności, chociaż piece te są z reguły droższe, w perspektywie kilku lat może się bardziej opłacić. Wynika to z tego, że kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania pobiera mniej gazu i prądu, aby zapewnić te same warunki cieplne co urządzenia z otwartą komorą.

Zatem jaki wybrać piec gazowy pod względem posiadanej komory? Otóż zdecydowanie bardziej bezpieczne są kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Ranking w naszym zestawieniu zawiera tylko modele tego typu.

 

Jaki kocioł gazowy kupić? Dobrym wyborem jest kocioł kondensacyjny

Zadając sobie pytanie dotyczące tego, jaki piec gazowy wybrać, warto rozważyć zakup kotła kondensacyjnego, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Czym wyróżnia się taki piec? Otóż kocioł gazowy kondensacyjny charakteryzuje się tym, iż do ogrzewania wody wykorzystuje także ciepło powstające ze spalin (na skutek skraplania się pary wodnej). Dzięki temu z tej samej ilości paliwa uzyskuje się więcej ciepła. Zatem piec kondensacyjny jest bardziej ekonomiczny — zastosowanie tej techniki pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent. I chociaż cena takiego pieca nie należy do najtańszych, to warto rozważyć jego zakup. Dlatego, że piece tradycyjne nie wykorzystują tak efektywnie paliwa jak kotły gazowe kondensacyjne. Ranking zawiera tylko takie kotły, gdyż mimo wyższej ceny w perspektywie dłuższego czasu są bardziej opłacalne.

 

Jaki kupić piec gazowy? Liczy się przepływ wody

Ciepła woda użytkowa w kotłach dwufunkcyjnych jest ogrzewana w sposób przepływowy (piec przełącza się na podgrzewanie wody dopiero wtedy, gdy zostanie odkręcony kran z ciepłą wodą). W praktyce oznacza to, iż czekanie na ciepły strumień może potrwać nawet kilkanaście sekund. Dodatkowo jednoczesne odkręcenie kilku kranów może spowodować to, iż ciepła woda będzie miała nieco niższą temperaturę. Dlatego tak ważna jest wydajność kotła oraz maksymalny przepływ wody na minutę. Najlepsze piece dwufunkcyjne posiadają ten parametr na stosunkowo wysokim poziomie. W naszym rankingu przedstawione są modele, w których przepływ wody mieści się od 10,4 litrów na minutę (Saunier Duval Thelia Condens) aż do 14,4 litrów na minutę (Vaillant 306/5-5).

 

Kocioł gazowy - jaki wybrać? Ważnym parametrem jest sprawność użytkowa

Najlepsze kotły gazowe powinny charakteryzować się wysoką sprawnością użytkową. Co to oznacza w praktyce? Otóż ten parametr obrazuje stosunek energii pobieranej przez kocioł (pod postacią paliwa) do energii otrzymanej w procesie spalania. Uzyskanie wysokiej wartości wskazuje na to, iż piec gazowy jest bardzo efektywny co przekłada się na zalety zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Dlatego w tym przypadku najlepsze wartości to te, które oscylują co najmniej w granicach 90%. Nasz ranking pieców dwufunkcyjnych w większości prezentuje modele, których wartość użytkowa wynosi około 90% (na przykład 98,2% w piecu Saunier Duval Thelia Condens czy 99% w modelu Buderus Logamax Plus GB062). Na szczególną uwagę zasługuje kocioł gazowy Vaillant 306/5-5, którego moc użytkowa to aż 109,5%. Jak to jest możliwe? Otóż ten model to piec kondensacyjny, który pozyskuje energię także ze spalin.

 

Piec gazowy dwufunkcyjny - jaki wybrać? Wersja dla oszczędnych, czyli zwróć uwagę na pobór mocy

Ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych — to niepodważalny fakt. Dlatego, aby ograniczyć jego koszty warto zainwestować w piec, który charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną (a tym samym zużywa mniejsze ilości paliwa). W przypadku pieców gazowych oznaczenia są podobne jak w innych sprzętach elektronicznych. Zatem decydując się na zakup takiego kotła warto wybierać te, których klasa energetyczna to co najmniej A. Piece gazowe dwufunkcyjne przedstawione w naszym rankingu w większości posiadają klasę A. Jedynym wyjątkiem jest model Vaillant 306/5-5, którego klasa energetyczna to A+.

 

Piec gazowy - jaki kupić? Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Dobry piec dwufunkcyjny gazowy powinien charakteryzować się podstawowymi cechami - odpowiednią mocą i jej regulacją, wysoką klasą energetyczną, bezpieczeństwem, efektywnością oraz wysoką sprawnością użytkową. Jednocześnie kocioł gazowy powinien także posiadać kilka innych cech, które decydują o jego jakości i użyteczności. Wśród nich warto wymienić:

  • możliwość dołączenia termostatu (m.in Junkers Cerapur Midi)
  • prosta i intuicyjna obsługa (np. Saunier Duval Thelia Condens może być odpowiedni dla osób, które nie preferują rozbudowane panele kontrolne)
  • cicha praca (np. Termet Ecocondens Gold Plus emituje hałas jedynie na poziomie 46 decybeli)
  • szeroki zakres ustawień (np. Vaillant 306/5-5 może być sterowany za pomocą smartfona)
  • możliwość podpięcia zasobnika (np. Saunier Duval Thelia Condens może być zarówno kotłem dwufunkcyjnym jak i jednofunkcyjnym)
  • sprawnie działający serwis ( np. firma Junkers jest rozbudowaną marką posiadającą serwisy w większości miast Polski)

Dodatkowo najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości, muszą mieć wysokiej klasy systemy zabezpieczające oraz nie może w nich zabraknąć rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego. Tylko połączenie tych wszystkich cech zapewni ogrzewanie na najwyższym poziomie.

 

Jaki wybrać piec gazowy do ogrzewania domu? Podsumowanie

Takie pytanie pojawia się niemal zawsze podczas planowania instalacji grzewczej. Odpowiedź na nie nie jest taka prosta, gdyż wybór powinien być uzależniony od rodzaju i powierzchni domu bądź mieszkania, indywidualnych potrzeb, zapotrzebowania czy możliwości finansowych. Jednak bez względu na określone wymagania z takim wyborem nigdy nie należy się spieszyć. Pamiętajmy o jednym - wybór odpowiedniego kotła zadecyduje nie tylko o jakości i efektywności ogrzewania, ale także o jego kosztach i bezpieczeństwie. A jak kupić ten najlepszy piec? Pomocny może być nasz ranking, który przedstawia kilka popularnych modeli.