Aktualizacja: Grudzień 2022

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania domu, w istotny sposób wpływa na koszt inwestycji oraz na wysokość przyszłych wydatków eksploatacyjnych. Piec gazowy jednofunkcyjny to rozwiązanie popularne, ekologiczne, przyjazne w obsłudze, a przy tym – stosunkowo niedrogie. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prostą sprawą. Kupić kocioł jedno czy dwufunkcyjny? Jakie cechy charakteryzują dobry kocioł gazowy jednofunkcyjny? Jak działają piece gazowe jednofunkcyjne? Ranking i poradnik pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłego nabywcy, związane z tym tematem.

Najniższa cena
Termet Ecocondens Silver
Termet Ecocondens Silver

Rozwiń

Nasz wybór
Ariston Clas One System
Ariston Clas One System

Rozwiń

Wybór premium
Viessmann Vitodens
Viessmann Vitodens

Rozwiń

Nasz wybór padł na Ariston Clas One System, to najbardziej ekologiczne i ekonomiczne urządzenie ze wszystkich, dodatkowo jest wyposażony w wiele funkcji. Jeżeli szukamy piecyka o dużej mocy, który ogrzeje sporej wielkości dom, to tutaj polecamy Viessmann Vitodens 100-W, jego moc sięga aż 26 kW i co może zaskoczyć, jest najcichszy z całego zestawienia. Gdy chcemy kupić kocioł jednofunkcyjny za niewielkie pieniądze, to Termet Ecocondens Silver sprawdzi się idealnie. Zwłaszcza do niewielkiego domu, którego powierzchnia nie przekracza 150 m2. W naszym rankingu znalazły się jeszcze 2 piece gazowe, bardzo popularny Junkers Cerapur Smart, możemy być pewni, że nie będziemy mieli żadnych problemów z serwisem, gdyż jest dobra dostępność do części. Ostatnim modelem jest Immergas Victrix Exa 24, który ma wysoką sprawność użytkową sięgającą aż 109%. Sprawdź wady i zalety poszczególnych modeli.

 1. Viessmann Vitodens 100-W
 2. Ariston Clas One System
 3. Termet Ecocondens Silver
 4. Immergas Victrix Exa 24
 5. Poradnik kotła gazowego jednofunkcyjnego

Najlepsze kotły jednofunkcyjne – Ranking kotłów gazowych kondensacyjnych jednofunkcyjnych 2021

 

1. Viessmann Vitodens 100-W

Viessmann-Vitodens-100-W-6,5-26KW-GZ-50
Firmy Viessmann nie trzeba nikomu przedstawiać – to wiodący producent rozwiązań grzewczych (a także chłodniczych), działający od wielu lat na skalę światową. Zajmuje się produkcją przeróżnych systemów, o mocy od 1,5 do 120 000 kW, użytkowanych zarówno prywatnie, jak i w przedsiębiorstwach. Piec Viessmann to gwarancja solidnego wykonania i ekonomicznej pracy. Do godnych uwagi, dość często wybieranych na potrzeby gospodarstwa domowego produktów należy Viessmann Vitodens 100. To kocioł gazowy jednofunkcyjny, sprawnie podgrzewający wodę. Producent wyposażył go w nowoczesne technologie, ułatwiające użytkowanie i zwiększające wydajność.

JAKOŚĆ

CENA

Kocioł Viessmann to urządzenie działające w klasie energetycznej A. Charakteryzują go kompaktowe, niewielkie wymiary oraz niska waga (zaledwie 35 kg), a dzięki temu – łatwy montaż. Na jego korzyść przemawia także mała wysokość montażowa i obecność w zestawie adapterów do przyłączy starszego typu. Dzięki temu wymiana starego pieca na piec gazowy Viessmann nie musi wiązać się z reorganizacją całego przyłącza. Piec należy do urządzeń energooszczędnych dzięki możliwości wykorzystania ciepła ze spalin. Sprawność użytkowa wynosi 98%. Wymiennik ciepła to Inox-Radial ze stali szlachetnej, zapewniający wysoką trwałość i bezpieczeństwo.

Warto zaznaczyć, że piec gazowy Viessmann Vitodens 100 podgrzewa wodę szybko i stale, utrzymując ją w jednej temperaturze. Elektroniczny regulator temperatury współpracuje z temperaturą panującą w pomieszczeniu, w którym pracuje piec Viessmann Vitodens 100 W. To tak zwane sterowanie pogodowe, działające po przyłączeniu czujnika. Warto dodać, że urządzenie ma ochronę przed zamarzaniem, co dodatkowo wydłuża żywotność pieca i pozwala dłużej cieszyć się jego bezawaryjną pracą. Ważną cechą, która charakteryzuje piec gazowy kondensacyjny Viessmann jest komfort instalacji i użytkowania. Obudowa została zaprojektowana tak, że wszystkie ważne elementy konstrukcyjne dostępne są od przodu. Dzięki temu nie ma potrzeby zostawiania przestrzeni po bokach i można łatwo wkomponować kocioł kondensacyjny Viessmann w zabudowę w dowolnym pomieszczeniu. Producent przewidział także zestawy ze zbiornikami: kocioł gazowy jednofunkcyjny Viessmann ze zbiornikiem c.w.u. o różnych pojemnościach (100, 120 lub 150 litrów), który jest niezbędny do właściwego działania pieca.

Ważną zaletą jest także fakt, iż kocioł gazowy Viessmann pracuje bardzo cicho, nie zakłócając spokoju mieszkańców. Wygodne jest także sterowanie pracą pieca. Można to robić poprzez panel dotykowy, albo za pomocą smartfona, dzięki dedykowanej do tego aplikacji. Dla niektórych osób sterowanie za pomocą smartfona może być jednak nieco skomplikowane, dlatego Piec Viessmann Vitodens 100 został również wyposażony w bardzo prosty dotykowy panel sterowania, który umożliwia ustawienie pożądanej temperatury zarówno ogrzewania pomieszczeń jak i ciepłej wody użytkowej. Producent przewidział rozmaite zestawy, dzięki którym zapłacimy mniej niż kupując oddzielnie (np. piec kondensacyjny Viessmann z osobnym zbiornikiem na wodę). Można także zdecydować się na zestaw zawierający kolektory słoneczne Vitosol lub pompy ciepła Vitocal, które znacząco zwiększają energooszczędność.

Na koniec co nie co wadach – jedną z nich, o której należy wspomnieć, to zakres modulacji, który jest dosyć niski (1:4), przekłada się to na gorsze dopasowanie mocy kotła do zapotrzebowania na energię cieplną. Warto również zauważyć, że piec Vitodens 100 jest najdroższą propozycją w zestawieniu. Klient jednak płaci w tym przypadku nie tylko za renomę firmy, ale także za solidne wykonanie, rozbudowany serwis w całej Polsce oraz nowoczesne technologie.

Zalety
Dotykowy wyświetlacz
Oferowany w pakietach razem z zasobnikiem
Możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi
Bardzo cichy (poniżej 38 dB)
Automatyczne sterowanie zarówno pogodowe jak i na podstawie temperatury pomieszczeń
W nowszych wersjach możliwość sterowania z poziomu smartfona
Wady
Niski zakres modulacji mocy (1:4)
Najdroższy w zestawieniu

2. Ariston Clas One System

Ariston-Clas-One-System
Ariston Clas One System 24 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli jednofunkcyjnych. Użytkownicy doceniają ten kocioł za inteligentne rozwiązania, znacząco ułatwiające jego obsługę. Nie jest to jednak jedyna zaleta opisywanego modelu.

JAKOŚĆ

CENA

Piec gazowy jednofunkcyjny Ariston zapewnia wystarczająco szeroki zakres modulacji mocy, wynoszący 1:7. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury, stosownie do aktualnego zapotrzebowania. Kocioł Ariston Clas One jednofunkcyjny to urządzenie niezwykle przyjazne w obsłudze, doskonale wpisujące się w potrzeby użytkowników inteligentnych urządzeń. Dzięki funkcji Ariston NET, pracą kotła można sterować za pośrednictwem smartfona. Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości — aby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę ogrzewania, nie trzeba nawet wstawać z łóżka.

Ariston Clas One System pozwala też na ustanowienie tygodniowego harmonogramu zarządzania temperaturą. Po odpowiedniej konfiguracji kocioł staje się praktycznie bezobsługowy. W tym miejscu nie kończą się jednak możliwości systemu Ariston NET. Aplikacja tworzy również raporty energetyczne, które uwzględniają bieżące zużycie energii. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie kontrolować koszt, jaki generuje ogrzewanie domu. Model Clas One System 24 został wyposażony w funkcję Komfort. Po jej aktywacji kocioł błyskawicznie podgrzeje wodę użytkową — cały proces zajmie maksymalnie 5 sekund.

Producent zadbał też o to, aby użytkownik mógł w łatwy sposób poszerzyć funkcjonalność kotła Clas One System. Odpowiada za to protokół komunikacyjny BusBridgeNet, który umożliwia podłączenie termostatu i innych urządzeń, wzbogacających poziom użyteczności opisywanego modelu. W przypadku tego typu urządzeń ważna jest kultura pracy, a konkretnie — poziom generowanego hałasu. Jak pod tym względem wypada Ariston? Piec jednofunkcyjny z zasobnikiem Clas One System został wyposażony w wytłumioną obudowę, dzięki czemu jest bardzo cichy.

Mogłoby się wydawać, że tak funkcjonalny kocioł będzie legitymował się sporą masą. Nic bardziej mylnego. Ariston One System waży zaledwie 29,7 kg, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Jeżeli dodamy do tego fakt, że jednofunkcyjny piec gazowy Ariston bardzo oszczędnie obchodzi się z energią – klasyfikowany w klasie energetycznej A+, otrzymamy właściwie kompletny kocioł, któremu niczego nie brakuje.

A jakie wady przedstawia piec od Ariston? Jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł Clas One System to niezwykle solidne urządzenie, co potwierdza nie tylko świetna specyfikacja techniczna, ale i opinie zadowolonych użytkowników. Na duży plus również zasługuje 8 letnia gwarancja producenta. Co do słabszych stron, na ten moment opisywany model nie ma wykrytej wady, na którą skarżyliby się użytkownicy.

Zalety
Szeroki zakres modulacji mocy 1:7, który pozwala na precyzyjniejsze ustawienie temperatury do zapotrzebowania
Funkcja układania tygodniowego harmonogramu ogrzewania
Możliwość sterowania za pomocą smartfona
Aplikacja umożliwia wytwarzanie dokładnych raportów m.in o bieżącym zużyciu energii
8 lat gwarancji producenta
Klasa energetyczna A+
Niewielka waga (29,7 kg)
Funkcja Komfort – przyspieszająca produkcję ciepłej wody użytkowej ( do 5 s)
Wady
Aktualnie brak informacji nt. wykrytych wad w tym modelu

 

3. Termet Ecocondens Silver

Termet-Ecocondens-Silver 20KW-WKJ4401
Termet Ecocondens Silver to kocioł wyprodukowany przez polską firmę, cieszący się wieloma pozytywnymi opiniami. Przemyślane rozwiązania przekładają się na intuicyjną obsługę, a dzięki kompaktowej obudowie, urządzenie bez problemu można zamontować w niewielkim pomieszczeniu. Nie są to jednak jedyne zalety modelu Termet Silver.

JAKOŚĆ

CENA

Termet Ecocondens Silver 20 ma dosyć unormowany poziom hałasu (do 48 dB). Należy to uznać za dobrą wartość, ale nie jest to najlepszy wynik w zestawieniu. Model Ecocondens Silver zapewnia łatwą i intuicyjną obsługę, dzięki unikatowemu systemowi komunikacji Easy Remote. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może obsłużyć wszystkie funkcje kotła z poziomu panelu sterowania, zainstalowanego w pokoju. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które wyróżnia opisywany model od Termet. Piec gazowy jednofunkcyjny Ecocondens Silver 20KW WKJ4401 jest więc bardzo wygodny w użytkowaniu.

Warto podkreślić, że kocioł kondensacyjny Termet można łatwo zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu wymiennika (o bardzo wysokiej sprawności) w formie pojedynczej wężownicy ze stali szlachetnej. Całość zamknięta jest w aluminiowej obudowie, której wielkość można przyrównać do pojedynczej szafki kuchennej. Za wydajność modelu Termet Ecocondens Silver 20KW odpowiada także efektywna pompa obiegowa z funkcją automatycznego odpowietrzania. Co jeszcze oferuje Termet? Piec gazowy Ecocondens Silver 20KW WKJ4401 został wyposażony w łatwy w obsłudze panel sterowania z czytelnym ekranem, na którym prezentowane są wszystkie kluczowe informacje, jak choćby aktualny tryb pracy urządzenia (w formie piktogramów). Zarządzanie pracą kotła jest więc łatwe i przyjemne, a spora w tym zasługa możliwości współpracy z regulatorem temperatury pomieszczeń.

Polski piec gazowy Termet Ecocondens Silver 20KW WKJ4401 oferuje szeroki zakres modulacji – 1:8. Dzięki temu, dostosowanie mocy do zapotrzebowania jest bardzo łatwe. Nie można też nie wspomnieć o wentylatorze, zapewniającym możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej (regulacja jest realizowana elektronicznie) i o niskiej emisji NOx (piec gazowy kondensacyjny Termet jest ujęty w klasie 5). Piec jednofunkcyjny Termet może współpracować z zasobnikami c.w.u. W tym miejscu należy wskazać na modele Termet 100, Termet 120, Termet 140 i ZWU-200/N. Nie są to jedyne udogodnienia, jakie zapewnia Termet. Kondensacyjny kocioł Ecocondens Silver 20KW WKJ44010 został wyposażony we wbudowany zawór trójdrożny. Na wyposażeniu urządzenia znajduje się też zawór NTC c.w.u.

Niepodważalną zaletą, jaką wykazuje piec gazowy Termet z zasobnikiem, jest też możliwość współpracy kotła z panelami słonecznymi. Nie można również nie wspomnieć o niskiej cenie zakupu – opisywany piec możemy nabyć za kwatę od 2900 zł.

Czy piec jednofunkcyjny Termet ma jakieś wady? Tylko jedną — niektórzy użytkownicy informują o długim czasie oczekiwania na usługi serwisowe, co w praktyce może okazać się dość problematyczne. Poza tym piec gazowy kondensacyjny Termet nie wykazuje żadnych minusów.

Termet Ecocondens Silver- Cieplo24.pl

Piec gazowy Termet Ecocondens Silver to najczęściej wybierany kocioł gazowy jednofunkcyjny wśród użytkowników

Zalety
Współpraca z wieloma termostatami
Szeroki zakres modulacji 1:8, pozwala to na precyzyjniejsze dostosowanie mocy do zapotrzebowania
Współpraca z zasobnikami o różnych pojemnościach
Możliwość podłączenia kolektorów słonecznych
Najtańszy piec kondensacyjny w zestawieniu
Klasa energetyczna A
Wysoka sprawność użyteczna kotła, nawet do 107,9 %
Wady
Zdarzały się nieliczne opinie o długim czasie oczekiwania na serwis

4. Immergas Victrix Exa 24

Immergas Victrix Exa 24
Piec gazowy Immergas Victrix Exa 24 to – jak zapewnia producent jest to urządzenie grzewcze dedykowane użytkownikom, którzy cenią sobie proste rozwiązania i wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną. Kocioł gazowy Immergas to zarówno wydajność i oszczędność, jak i wysoka efektywność energetyczna. Dodatkowo charakteryzuje się on prostą i elegancką formą, co pozwala na zamontowanie urządzenia nie tylko w ukrytych wnękach, ale także w miejscach odkrytych. A niewielkie gabaryty sprawiają, iż miejsca instalacji kotła są niemal nieograniczone. Kocioł Immergas Victrix Exa 24 to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku pod względem jakości i ceny.

JAKOŚĆ

CENA

Piece gazowe Immergas to udane połączenie tradycyjnych i sprawdzonych rozwiązań z nowoczesnymi i niezwykle zaawansowanymi technologiami. Tutaj warto podkreślić, że firma Immergas również przykuwa wielką wagę do rozwiązań ekonomicznych – piec Victrix Exa 24 jest piecem kondensacyjnym. Co to oznacza w praktyce? Otóż jest to urządzenie, które do ogrzewania wykorzystuje nie tylko pobierane paliwo, ale także ciepło wytwarzane ze spalin. Zatem z tej samej ilości paliwa uzyskuje się zdecydowanie więcej ciepła niż w kotłach produkowanych w standardowych technologiach. A to jeszcze nie wszystko.

Kocioł kondensacyjny Immergas Victrix Exa 24 pracuje w oparciu o automatykę pogodową, co w praktyce oznacza, iż moc i poziom ogrzewania dostosowuje się do warunków atmosferycznych. Dodatkowo kocioł Immergas jest wyposażony w energooszczędną, sterowaną w sposób elektroniczny pompę obiegową, która gwarantuje wydajniejszą pracę pieca oraz znaczne oszczędności energii. Standardowo jest on wyposażony w modulację mocy, która gwarantuje wytwarzanie takiej ilości ciepła, jaka jest realnie potrzebna. Dzięki temu kocioł Immergas Victrix Exa 24 jest bardzo ekonomiczny i energooszczędny, co umożliwia spore oszczędności w domowym budżecie.

Niezwykle ważnym wyznacznikiem jakości pieca gazowego jest jego bezpieczeństwo. A kocioł kondensacyjny Immergas Victrix Exa 24 charakteryzuje się jego bardzo wysokim poziomem. Świadczy o tym między innymi zamknięta komora spalania, która jest uznawana za dużo bardziej bezpieczniejszą od komory otwartej. Piec z komorą zamkniętą działa na prostej zasadzie – jedną rurą pobiera powietrze niezbędne do spalania, a drugą usuwa spaliny (dzięki czemu nie przedostają się one do ogrzewanego pomieszczenia). A to nie jedyne zalety. Piec Immergas Victrix Exa 24 posiada elektroniczną modulację c.o, narzędzie do autodiagnostyki kotła oraz wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej (co zapobiega odkładaniu się kamienia kotłowego). 

Funkcjonalność i wygoda użytkowania to także ważne wyznaczniki polityki firmy Immergas. Kocioł kondensacyjny Victrix Exa 28 charakteryzuje się uproszczonym panelem sterowania, który gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę. Wbudowany wyświetlacz LCD nie tylko informuje o trybie pracy pieca i zmianie jego parametrów, ale także stanowi o estetyce i eleganckim wyglądzie kotła. Dodatkowo piec gazowy kondensacyjny Immergas współpracuje z rozdzielaczami strefowymi, które umożliwiają podział na niezależne strefy grzewcze – na przykład podłogowe lub grzejnikowe. A wysoką funkcjonalność dopełnia cyfrowe sterowanie, elektroniczny zapłon i możliwość współpracy z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u.

Mówiąc o wysokiej jakości kotła gazowego firmy Immergas warto też wspomnieć o tym, iż urządzenie spełnia bardzo wysokie normy ekologiczne. Jest to piec w technologii kondensacyjnej, która charakteryzuje się bardzo niską emisją szkodliwych substancji, skąd ta pewność? Po pierwsze – piec gazowy Immergas Victrix Exa 24 spełnia wszystkie wymogi dyrektywy ErP, której głównym założeniem jest tworzenie produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Po drugie należy do piątej (najbardziej ekologicznej) klasy – według europejskich standardów kwalifikacji. I dzięki temu można zaliczyć go do produktów z grupy ekoprojektów.

Podsumowując można powiedzieć, iż kocioł gazowy kondensacyjny Immergas Victrix Exa 28 posiada wiele zalet – spełnienie europejskich norm dotyczących ekologii, wysoka ekonomia, możliwość współpracy z wieloma urządzeniami zewnętrznymi obniżającymi koszty ogrzewania, wysoka klasa energetyczna, ochrona elektryczności, bezpieczeństwo stosowania, funkcjonalność, wygoda użytkowania czy mała waga i niewielkie gabaryty. Za pewną wadę urządzenia można jednak uznać stosunkowo niewielki zakres modulacji mocy (1:5), co w nowoczesnych kotłach gazowych jest wartością dosyć niską. Jednak ten mankament rekompensują inne zalety urządzenia i dzięki temu na pewno warto rozważyć jego zakup.

Zalety
Dostosowany do wymagań dyrektywy ErP
Możliwość współpracy z automatyką pogodową
Klasa energetyczna A
Możliwość współpracy z zestawami strefowymi DIM
Spełnia normy ochronne o wysokim standardzie – IPX5D
Chwalony za bezawaryjność
Wady
Niski zakres regulacji (1:5)

5. Jaki najlepszy piec gazowy jednofunkcyjny kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła gazowego jednofunkcyjnego?

Sposób ogrzewania domu lub mieszkania to jeden z podstawowych dylematów, przed jakim stoi jego właściciel. I trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie od tej decyzji zależy nie tylko koszt samej inwestycji i jej późniejszego użytkowania, ale także wygoda, funkcjonalność, komfort termiczny i bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej popularnych wyborów jest ogrzewanie gazowe, które nie tylko uchodzi za jedno z najbardziej ekologicznych (gdyż charakteryzuje się niską emisją szkodliwych substancji), ale także nie brudzi domu, jest łatwe w obsłudze i umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury. Jednak zdecydowanie się na ten rodzaj ogrzewania nie kończy dalszych wyborów. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego kotła gazowego, który spełni wszystkie oczekiwania. Najlepsze z nich przedstawia nasz ranking pieców gazowych. Jednak jak wybrać najbardziej odpowiedni piec? Oto kilka wskazówek.

 

Piec gazowy – jaki wybrać? Model jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Jednym z podstawowych pytań dotyczących instalacji grzewczej jest to, jaki wybrać piec gazowy do ogrzewania domu. W tym przypadku pierwszą decyzją jest to, czy ma to być kocioł gazowy jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. Czym różnią się od siebie oba modele?

 • Otóż piece dwufunkcyjne to typowe kotły przepływowe, w których podgrzewana jest wyłącznie przepływająca woda (bez gromadzenia jej w oddzielnym zbiorniku). Dlatego też takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach z jedną kuchnią i jedną łazienką (większa ilość punktów poboru wody będzie się wiązać z jej niższą temperaturą).

 • Natomiast kotły gazowe jednofunkcyjne podgrzewają wodę w specjalnym zbiorniku (najczęściej o pojemności od 100 do 200 litrów), co pozwala przygotować większą ilość c.w.u (ciepłej wody użytkowej) za jednym razem. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia dodatkowego zasobnika, co sprawdzi się zwłaszcza w domach o dużej kubaturze. Piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem jest wydajniejszy, bardziej sprawdzi się w budynkach z dużym metrażem. Który z nich jest lepszy? Każdy ma swoje plusy i minusy, a wybór powinien być dokonywany w zależności od indywidualnych potrzeb. Ten ranking przedstawia piece gazowe jednofunkcyjne.

 

Jaki kocioł gazowy wybrać? Ważna jest komora spalania

Najlepsze piece gazowe charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. A za to odpowiada między innymi komora spalania, która może być otwarta lub zamknięta. Czym różnie się obie technologie?

 • Komora spalania otwarta charakteryzuje się tym, iż piec pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. W związku z tym konieczne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza oraz bezpieczne usuwanie spalin. Dużym niebezpieczeństwem jest niskie ciśnienie lub zaczopowanie komina, co może skutkować wypuszczeniem spalin z powrotem do pomieszczenia. Z tego powodu jest to rozwiązanie stosowane już dosyć rzadko.
 • Komora spalania zamknięta to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne. Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania pobiera tlen z zewnątrz i jest wyposażony w specjalny wentylator odpowiadający za dostarczanie powietrza oraz odprowadzanie spalin. Takie rozwiązanie zapobiega przedostaniu się spalin do wewnątrz i dzięki temu chroni domowników przed zaczadzeniem. Jednak warunkiem bezpieczeństwa jest to, aby kocioł jednofunkcyjny posiadał szczelne przewody powietrzno — spalinowe. A to już w dużej mierze zależy od serwisanta. Najlepsze kotły gazowe, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, w większości przypadków posiadają zamkniętą komorę spalania. Wszystkie urządzenia przedstawione w naszym rankingu posiadają właśnie teki rodzaj komory.

 

Jaki jest najlepszy piec gazowy? Warto rozważyć zakup kotła kondensacyjnego

Każda osoba rozważająca sposób ogrzewania domu lub mieszkania stara się wybrać rozwiązanie, które będzie bezpieczne, funkcjonalne i oszczędne. Dobrym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. I chociaż koszt takiego urządzenia jest wyższy od standardowych pieców, to jednak warto rozważyć jego zakup. Dlaczego? Otóż piec kondensacyjny jednofunkcyjny pozwala uzyskać więcej ciepła z tej samej ilości paliwa. Jest to możliwe dzięki temu, iż urządzenie tego typu wykorzystuje także ciepło powstałe ze spalin (na skutek procesu skraplania). Zatem piec jednofunkcyjny działający w takiej technologii pozwala na mniejsze zużycia paliwa. Tym samym jest bardziej ekonomiczny i w perspektywie czasu przynosi spore oszczędności. A ponieważ jest to rozwiązanie cieszące się coraz większym zainteresowaniem, to w naszym zestawieniu znajdują się jedynie dobre kotły gazowe – kondensacyjne.

 

Kocioł gazowy — jaki wybrać? Zwróć uwagę na jego moc

Jednym z podstawowych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie pieca gazowego jest jego moc, która może być bardzo różna (w zależności od producenta i konkretnego modelu). Zatem jaki piec gazowy wybrać, aby spełnił swoje zadania? Tutaj zasada jest prosta — piec gazowy jednofunkcyjny powinien dostarczać taką ilość ciepła, która będzie niezbędna do ogrzania budynku. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • strefa klimatyczna
 • rodzaj izolacji i wentylacji
 • zapotrzebowanie domowników
 • średnie temperatury powietrza
 • sposób użytkowania budynku

I chociaż piec gazowy jednofunkcyjny do centralnego ogrzewania z zasady charakteryzuje się niższą mocą niż model dwufunkcyjny, to jednak ten parametr nie powinien być niższy niż 15 kW. Modele z naszego rankingu spełniają standardowe normy w tym zakresie – Termet Ecocondens Silver 20KW WKJ4401 ma moc 20 kW, Ariston Clas One System i Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C charakteryzują się mocą w wysokości 24 kW, a moc kotła Immergas Victrix Exa 24 to 25 kW. Największą moc posiada piec Viessmann Vitodens 100-W 6,5-GZ-50 – jest to 26 kW. Moc kotła na takim poziomie zapewnia wydajność i efektywność urządzenia.

 

Jaki wybrać piec gazowy? Liczy się modulacja mocy?

Moc kotła gazowego to nie jedyny istotny parametr. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy piec gazowy jednofunkcyjny posiada odpowiednią modulację mocy. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż ten parametr pozwala dostosować ilość ciepła do faktycznego zapotrzebowania (na przykład ze względu na temperaturę panującą na zewnątrz). Dzięki temu piec rzadziej się załącza i zużywa mniej gazu. W tym przypadku zasada jest prosta — im wyższa modulacja, tym piec jest bardziej praktyczny. Nasz ranking przedstawia modele, których modulacja mieści się w zakresie od 1:4 (Viessmann Vitodens 100-W 6,5-26KW GZ-50) do 1:8 (Termet Ecocondens Silver 20KW WKJ4401 i Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C).

 

Piec gazowy – jaki kupić? Ważnym parametrem jest sprawność użytkowa

Każda osoba montująca kocioł gazowy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie tego typu nie należy do najtańszych. Dlatego też poszukuje rozwiązań, które mogą te koszty obniżyć. Jednym z najbardziej istotnych parametrów zmniejszających wydatki poniesione na ogrzewanie jest efektywność kotła, która obrazuje stosunek energii pobranej do energii otrzymanej. Im ta wartość jest wyższa, tym piec gazowy jest bardziej efektywny. Zatem sprawność użytkowa urządzenia nie powinna być mniejsza niż 90%. Jednak najlepsze piece kondensacyjne charakteryzują się znacznie wyższymi wartościami. Aż trzy modele z naszego zestawienia posiadają sprawność użytkową przekraczającą 100% (Termet Ecocondens Silver 20KW WKJ4401, Viessmann Vitodens 100-W i Ariston Clas One System). Natomiast w pozostałych dwóch modelach — Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C i Immergas Victrix Exa 24 – ten parametr przekracza 90% (odpowiednio 92,8% i 98,2%).

 

Jaki kocioł gazowy kupić? Pozostałe parametry

Dobry piec gazowy (bez względu na to, czy jest to kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, czy bez) powinien charakteryzować się pewnymi cechami — odpowiednią mocą i jej modulacją, bezpieczeństwem, wysoką sprawnością użytkową oraz ekonomią. Jednak to nie wszystko. Decydując się na zakup kotła jednofunkcyjnego warto także zwrócić uwagę na jego pozostałe cechy, które świadczą o funkcjonalności i wygodzie stosowania. Wśród nich można wymienić:

 • prosta obsługa
 • wysoka klasa energetyczna (większość z przedstawionych modeli posiada klasę A, natomiast Ariston Clas One System charakteryzuje się klasą A+)
 • kompaktowe wymiary i niewielka waga (na przykład waga pieca Ariston Clas One System to zaledwie 29 kg)
 • niski poziom hałasu (tryb pracy pieca VIiessmann Vitodens 100-W nie przekracza 38 decybeli)
 • dodatkowe zabezpieczenia
 • okres gwarancji (w modelu Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C istnieje możliwość przedłużenia jej do 5 lat, natomiast Ariston Clas One System ma 8 letnią gwarancję)

Nie bez znaczenia jest także stosunek ceny do jakości, czy klasa ekologiczna (na przykład model Immergas Victrix Exa 24 spełnia najwyższe europejskie standardy w tym zakresie). Dodatkowo liczy się także sam wygląd urządzenia, który sprawia, iż można go zamontować także w widocznych miejscach. Wybór kotła gazowego do ogrzewania domu i mieszkania to nie jest łatwe zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego podstawowe parametry, ale także cenę czy wygląd. Dobry kocioł powinien być efektywny, oszczędny, bezpieczny, funkcjonalny, ekologiczny i wygodny w użytkowaniu. Zatem jaki piec gazowy kupić? W tym przypadku nie warto się spieszyć z wyborem, gdyż konkretny zakup będzie warunkował nie tylko koszty ogrzewania, ale także jego jakość, efektywność i bezpieczeństwo. Nasze zestawienie kotłów jednofunkcyjnych może służyć jako pomoc przy zakupie urządzenia spełniającego indywidualne potrzeby.


Porównanie najlepszych pieców gazowych jednofunkcyjnych:

Porównaj najważniejsze parametry, przede wszystkim zwróć uwagę na moc. Im wyższa tym szybciej piec ogrzeje nasz dom oraz wodę. Szeroki zakres regulacji pozwoli lepiej dopasować moc do zapotrzebowania, dzięki temu zapewnimy komfort cieplny oraz nie będziemy nadużywać gazu, który też kosztuje. Wysoka sprawność użytkowa powoduje, że kocioł zużywa znaczną część pobieranego gazu, czyli również wpływa na oszczędność.

ModelCenaKomora spalania
Moc (kW)
Zakres modulacji mocy
Sprawność użytkowa [%]
Klasa Energetyczna
Viessmann Vitodens 100-WSprawdź cenę »Zamknięta
261:598,2A
Ariston Clas One System
Sprawdź cenę »Zamknięta
241:7109,8A+
Junkers Cerapur SmartSprawdź cenę »Zamknięta
241:892,8A
Termet Ecocondens SilverSprawdź cenę »Zamknięta
201:8107,9A
Immergas Victrix Exa 24
Sprawdź cenę »Zamknięta
251:5109A