Aktualizacja: Kwiecień 2024

Makaron to jedna z pierwszych rzeczy, która nam przychodzi do głowy, kiedy myślimy o kuchni włoskiej. Chociaż w sklepie znajdziemy kilkanaście rodzajów makaronu, to nie ma co ukrywać, żaden nie będzie równać się z tym świeżym, który zrobi dla nas maszynka do makaronu. W ten sposób możemy również dowolnie modyfikować skład ciasta, robiąc wersję wegańską, z dodatkowym składnikiem czy bez glutenu. Maszynka do robienia makaronu z pewnością urozmaici nasze pasty, a niektóre urządzenia mogą pomóc nawet przy robieniu pierogów czy ravioli. Jaką wybrać maszynkę do makaronu, abyśmy rzeczywiście byli z niej zadowoleni? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie maszynki do makaronu.

Jaka jest rola i przydatność w kuchni maszynki do makaronu?

Miłośnicy włoskich smaków i kulinarnych eksperymentów, będą zachwyceni funkcjonalnościami, które oferuje maszynka do robienia makaronu. Pyszny makaron domowy to tylko początek jej możliwości. Sprawdzi się idealnie również do robienia ravioli, a także różnych wariacji makaronów np. spaghetti z cukinii lub innych warzyw czy jako maszynka do klusek.

Makarony własnej produkcji są nieporównywalne ze sklepowymi produktami. Możemy tworzyć autorskie kompozycje smakowe poprzez dodawanie ulubionych składników takich jak np. szpinak. Jednak co najważniejsze mamy możliwość modyfikowania jego składu, dzięki czemu przygotujemy makaron wegański bądź bez glutenu.

Maszyna do produkcji makaronu jest raczej zbędnym wydatkiem w przypadku osób, które nie mają czasu gotować albo po prostu tego nie lubią. Natomiast dla kulinarnych pasjonatów będzie to także doskonała propozycja na prezent.

Zasilanie maszynki do makaronu. Elektryczne czy ręczne modele – które mają więcej zalet?

W kwestii zasilania do wyboru mamy dwie opcje: maszynka do makaronu elektryczna lub ręczna. Obie wersje cechują się licznymi zaletami, natomiast najczęściej ostateczna decyzja, którą wybrać, uzależniona jest od naszych umiejętności kulinarnych oraz ilości czasu, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na przygotowanie domowego makaronu.

Maszynka do makaronu włoska (czyli ręczna) jest urządzeniem tradycyjnie wykorzystywanym, jak sama nazwa wskazuje we włoskiej kuchni. Natomiast elektryczna maszynka do robienia makaronu jest dobrym rozwiązaniem, gdy lubimy gotować, ale nie mamy zbyt dużo czasu, aby poświęcić go na robienie makaronu od postaw.

W dalszej części omówimy, czym powinna charakteryzować się profesjonalna maszynka do makaronu, a jakie funkcjonalności będą wystarczające do domowego użytku.

Elektryczna maszynka do makaronu

Elektryczne maszynki do makaronu na pewno są o wiele szybsze, co cenią w szczególności osoby zabiegane, które niestety nie mają na tyle czasu, by móc pozwolić sobie wyrabiać makaron ręcznie. Bardzo często takie modele są przystosowane do wyrabiania ciasta na makaron. Należy jedynie odmierzyć odpowiednią ilość składników, a resztą zajmie się maszyna. Ponadto wyposażone są w funkcje umożliwiające wyrobienie różnego rodzaju makaronów.

elektryczna maszynka do makaronu

Cena za automat do makaronu jest nieco wyższa w porównaniu do urządzeń ręcznych, a dodatkowo z uwagi na obecność licznych elementów konstrukcji, występuje większe prawdopodobieństwo awarii, choć jest to zjawisko niezwykle rzadkie dla tego typu sprzętów.

Maszyna do makaronu elektryczna stanowi zatem doskonałe uzupełnienie kuchni, jednak podczas zakupu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • Moc – określa szybkość, z jaką maszynka jest w stanie wykonać swoją pracę. Dla efektywnego działania powinno być to minimum 150W,
  • Szybkość pracy – choć nazwa może wydawać się myląca, to ten parametr mówi nam już o zupełnie innej kwestii. W tym przypadku szybkość pracy oznacza informację, w jakim czasie może być wyrobiona określona gramatura ciasta, czyli np. maszynka elektryczna do makaronu w ciągu maksymalnie 20 minut wykona ciasto do 500 g. Pół kilograma ciasta w 20 minut to dobra szybkość pracy i mniej więcej tyle powinna wynosić,
  • Wyrabianie ciasta – funkcja ta jest przydatna do wyrabiania makaronu, a dokładniej ciasta. Stanowi ona duże udogodnienie. Jeśli już decydujemy się na model z taką opcją, to należy jednocześnie sprawdzić maksymalną ilość ciasta, którą możemy zrobić na raz,
  • Możliwość zdemontowania poszczególnych elementów – wykorzystywane jest to głównie podczas mycia w zmywarce. Możliwość demontażu pewnych elementów pozwoli nam dotrzeć do każdego zakamarka urządzenia,
  • Regulacja grubości ciasta – jeśli przy użyciu jednego urządzenia, chcemy przyrządzić zarówno nitki, jak i tagliatelle, powinniśmy zwrócić uwagę na opcję regulacji grubości ciasta. Im jest ona większa, tym więcej rodzajów makaronu będziemy w stanie przygotować,
  •  Szerokość robocza – ten parametr mówi nam o tym, jakiej szerokości maszynka może potrafi zrobić ciasto. Większa szerokość pozwoli na przygotowanie większej ilości makaronu na raz.

Ręczna maszynka do makaronu

Włoska maszynka do makaronu (inaczej ręczna) jest doskonałym wyborem, dla prawdziwych pasjonatów kuchni, którzy lubią samodzielnie przygotowywać swoje dania od podstaw. Maszynka do makaronu ręczna działa, dzięki wykorzystaniu korbki. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy zacząć od wyrobienia odpowiedniego ciasta. Następnie wkładamy je pomiędzy dwie rolki maszynki do robienia makaronu, służących do wałkowania, aby nadać dla ciasta pożądany kształt.

Na filmiku poniżej pani domu prosto z Włoch pokazuje, jak działa ręczna maszyna do makaronu

How to Use a Pasta Machine & Make the Best Italian Pasta! | Mamma Giuliana's Cooking Tips

Proces powstawania makaronu przy użyciu maszynki ręcznej jest dość czasochłonny, ale jest to bardzo dobra opcja do wyrobu makaronu spaghetti czy innych długich odmian np. lasagne. Choć ręczne urządzenie do robienia makaronu jest tanią alternatywą w porównaniu do elektrycznych wersji, to cechuje się wysoką trwałością. Prosta konstrukcja pozwala cieszyć się maszynką przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Najczęściej dostępna forma to wałkownica do makaronu, ewentualnie jako maszynka do wałkowania i krojenia makaronu. W celu nadania odpowiedniego kształtu stosuje się specjalne nakładki lub matryce.

Wśród najistotniejszych kwestii, które powinny zwrócić naszą uwagę podczas zakupu, znajdują się:

  • Regulacja grubości ciasta – parametr ten podawany jest w milimetrach. Im większy zakres, tym lepiej, gdyż rozszerza możliwości urządzenia. Za standardowy przedział uznaje się od 2 do 7 mm, dzięki czemu model taki sprawdzi się jako maszynka do makaronu nitki, ale też lasagne czy cannelloni,
  • Szerokość robocza – informuje o tym, jakiej szerokości maszynka może zrobić ciasto. Im większą szerokość posiada maszyna do robienia makaronu, tym więcej jesteśmy w stanie go zrobić na raz,
  • Noże – element niezbędny do cięcia makaronu. Nie korzysta się z noży szczególnie często, jednak warto przyjrzeć się, czy w razie potrzeby bezproblemowo je zdemontujemy. Taka opcja ułatwia późniejsze czyszczenie ostrzy,
  • Korbka – dzięki tej części możemy wprawić maszynkę w ruch. Zatem dłuższa rączka będzie udogodnieniem podczas kręcenia. Szczególnie że makaron musi przejść przez rolki kilka razy, aby osiągnąć odpowiednie właściwości,
  • Stabilność podstawy – warto zdecydować się na modele, które można przymocować do blatu lub cięższe maszynki wyposażone w antypoślizgową warstwę pod spodem, aby w trakcie kręcenia, maszynka nie przemieszczała się na blacie,
  • Materiał wykonania – tradycyjne włoskie maszyny wykonane ze stali nierdzewnej są nie tylko stabilne, ale przede wszystkim zachowują trwałość na lata. Jeśli również chcemy korzystać z możliwości maszynki jak najdłużej, to lepiej wybierać modele zbudowane z solidnych materiałów,
  • Łatwość demontażu – jest to pomocne głównie podczas czyszczenia maszyny, aby bez problemu usunąć np. resztki ciasta.

Maszynka do ravioli, spaghetti i innych rodzajów makaronu – możliwości maszynki

Przed zakupem danego modelu powinniśmy bardzo dokładnie poznać jego możliwości, a więc np. upewnić się, że nie jest to tylko maszynka do wałkowania ciasta. Jeśli zależy nam na przygotowywaniu określonych rodzajów makaronu, to sprawdźmy, czy wybrane przez nas urządzenie posiada w zestawie specjalne nakładki do nadawania kształtów.

Bez wątpienia najczęściej wybierana jest maszynka do makaronu i ravioli, czyli włoskich pierożków z farszem. Jej specjalna konstrukcja umożliwia wyrobienie ciasta, wycięcia odpowiednich kształtów, następnie wypełnienia ich farszem i na końcu zaciśnięcie brzegów. Kilka prostych kroków i ravioli gotowe. Taka maszynka do makaronu i pierogów nadaje się idealnie na prezent. Smakosze kuchni włoskiej czy miłośnicy past, docenią jej rozbudowane możliwości.

Oczywiście w zestawach do takich urządzeń nie zabraknie też nakładek do nieco bardziej tradycyjnych odmian tj. penne, fusilli czy pappardelle.

Jednak coraz większe zainteresowanie wzbudza również maszynka do spaghetti z warzyw. Niektóre modele są wyposażone w funkcję spiralizera lub temperówkę do makaronu z warzyw. Pozwala to urozmaicić naszą kuchnię o nowe potrawy, ale także przemycić zdrowe nawyki do przygotowywanych dań.

Maszynka do ciasta na makaron — dodatkowe funkcje oraz akcesoria w zestawie

Reasumując, maszynka do krojenia makaronu umożliwia nam przygotowanie jego różnych odmian. Im większa ilość nakładek w zestawie, tym więcej rodzajów makaronu możemy przyrządzić. Natomiast urządzenie może nam służyć nie tylko do makaronu. Świetnie sprawdzi się także, jako maszynka do robienia spaghetti z warzyw. W standardowych modelach występuje przeważnie jako dodatkowa funkcja, która pomoże nam w przygotowaniu makaronu z cukinii, marchewki lub innych ulubionych warzyw.

Niektóre egzemplarze maszynek elektrycznych pozwalają na jej użytkowanie do wyrobów masarskich. Należy jednak bardzo dokładnie wyczyścić sprzęt po każdym użyciu, aby zapach nie przeszedł na wytwory mączne.

W przypadku modeli ręcznych warto zwrócić uwagę na możliwość przymocowania maszynki do blatu. Zazwyczaj funkcja ta wzbogacona jest o antypoślizgową podstawę, która pozwala zachować stabilność urządzenia podczas pracy.

Podsumowanie. Czy maszynka do wałkowania makaronu jest potrzebna?

Przygotowanie świeżego makaronu niczym z włoskiej restauracji nie wymaga od nas umiejętności masterchefa. Urządzenie do wałkowania ciasta i jego wyrabiania pozwoli nam w szybki oraz łatwy sposób cieszyć się smakiem domowego makaronu na co dzień.

Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na funkcjonalności i akcesoria oferowane przez dany model tj. łatwość demontażu czy ilość nakładek dołączanych do zestawu, aby mieć możliwość urozmaicenia swoich kulinarnych wyrobów.