Aktualizacja: Grudzień 2022

W poszukiwaniu najlepszej maszynki do makaronu przejrzeliśmy kilkadziesiąt produktów na rynku. Zapoznaliśmy się z wieloma opiniami, recenzjami i uwagami pasjonatów gotowania. Jakie wybraliśmy maszynki do makaronu? Ranking składa się z 5 najczęściej wybieranych i najwyżej ocenianych modeli. Sprawdź nasze zestawienie, aby kupić sprawdzone urządzenie.

Na niewielki budżet
Kinghoff KH-3113
Kinghoff KH-3113

Rozwiń

Kultowa włoska maszynka
Marcato Atlas 150

Rozwiń

Elektryczna maszynka
Philips HR2345/19

Rozwiń

Nasze zestawienie otwiera Marcato Atlas 150 – wysokiej jakości ręczna maszynka do makaronu, włoskiego producenta. Wykonana z solidnej stali, dającej jej wieloletnią trwałość, a także przepiękny klasyczny wygląd. Jeżeli nie lubimy za długo spędzać czas w kuchni i chcielibyśmy, aby maszyna również wyrobiła ciasto za nas, to nieco droższym urządzeniem, ale zapewniające szybką i wygodną pracę jest Philips HR2345/19. To w pełni automatyczna maszynka do makaronu elektryczna. Ranking również zawiera tańszą alternatywę dla tych, którzy nie potrzebują urządzenia najwyższej jakości, a mowa tu o ręcznej maszynce do makaronu Kinghoff KH3113. To dosyć funkcjonalne urządzenie, jak na tak niską cenę, dlatego, że również wytworzymy przy jej pomocy wiele rodzajów makaronów. W zestawieniu znajdują się jeszcze dwa inne modele (Hendi, Royal), które naszym zdanie, także są warte uwagi. Jednak, aby nie kupować „w ciemno”, zachęcamy do przyjrzenia się ich wad i zalet, które opisaliśmy poniżej.

Top 5: Najlepsze maszynki do makaronu

  1. Marcato Atlas 150
  2. Philips HR2345/19
  3. Kinghoff KH-3113
  4. Hendi 226407
  5. Royal MP10011632

1. Marcato Atlas 150

Marcato Atlas 150
Prawdziwie śródziemnomorskie smaki mogą nam towarzyszyć na co dzień, dzięki wykorzystaniu dobrej maszynki do makaronu. Ranking nie mógł więc pominąć propozycji od marki Marcato, która na rynku działa już od 90 lat, a swoją historię rozpoczęła w jednej z włoskich prowincji.

JAKOŚĆ

CENA

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że jest to ręczna maszynka do makaronu. Atlas 150 pozwala zatem na przygotowanie świeżego, domowego makaronu tradycyjną metodą.

Możliwości urządzenia są dość rozbudowane, dzięki 10-stopniowej regulacji grubości ciasta w zakresie 0,6 mm do 4,8 mm. Taka rozpiętość sprosta wymaganiom największych smakoszy podczas tworzenia własnej pasty. Ponadto poza przygotowaniem makaronu, maszynka umożliwia rozwałkowanie ciasta na pierogi.

Podczas zakupu w zestawie otrzymujemy trzy nakładki do wykrawania. Uzyskamy przy ich wykorzystaniu: tagliolini o szerokości 1,5 mm, fettuccine 6 mm oraz lasagne 150 mm. A więc domowy makaron może zagościć na domowym stole pod licznymi odmianami.

Maszynka do makaronu Marcato Atlas 150 Classic jest także solidnym produktem pod względem wykonania, co ma odzwierciedlenie w nieco wyższej cenie. Urządzenie wykonano z solidnej, ciężkiej stali, która z jednej strony gwarantuje wysoką wytrzymałość sprzętu, zaś z drugiej zapewnia odpowiednią stabilizację podczas pracy. Dodatkowo dbając o najwyższy komfort użytkowania, producent zaopatrzył maszynkę w antypoślizgową podstawę, zapobiegającą przesuwaniu się urządzenia.

Podsumowując, maszynka Marcato to dopełnienie kuchni każdego miłośnika makaronów, który ceni sobie naturalny smak. Jednocześnie może stanowić stylowy dodatek, dzięki dostępności urządzenia w szerokiej gamie kolorystycznej.

Zalety
Maszynka do ręcznego wyrabiania makaronu metodą włoską
W zestawie 3 nakładki do wykrawania ciasta (Tagliolini, Fettuccine, Lasagne)
10 dostępnych regulacji grubości wałkowanego ciasta (od 0,6 do 4,8 mm)
Maszynka jest wykonana z solidnej i ciężkiej stali, wpływa to korzystnie na jej długoletnią trwałość oraz stabilizację podczas pracy korbką
Dostępne modele w różnych kolorach
Wady
Dość wysoka cena

2. Philips HR2345/19

Philips HR2345/19
Maszynka do makaronu Philips HR2345/19 to jeden z popularniejszych modeli tego holenderskiego producenta, który pozwoli w szybki i łatwy sposób przyrządzić jeden z czterech rodzajów makaronu.

JAKOŚĆ

CENA

Dzięki pasta maker Philips przygotowanie 450 g domowego makaronu zajmuje zaledwie 18 minut. Warto podkreślić, że mamy tu uwzględniony czas potrzebny na wyrobienie ciasta. Urządzenie po odmierzeniu odpowiedniej ilości składników, automatycznie wyrabia ciasto na makaron. Taka funkcja pozwala zaoszczędzić dużo czasu oraz energii, ale jest też pomocna dla osób o mniejszym doświadczeniu kulinarnym.

Ponadto z myślą o pasjonatach kuchni włoskiej, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domowym makaronem, producent dołącza do zestawu książkę z przepisami. Znajdują się niej proporcje potrzebne do przygotowania idealnego makaronu oraz różnorodne propozycje smakowe, dzięki którym urozmaicimy dania.

Maszynka do makaronu elektryczna Philips oferuje 4 tarcze do robienia: spaghetti, penne, fettuccine, lasagne. Tak więc przy jej wykorzystaniu, przyrządzimy najpopularniejsze odmiany makaronu. Jednak każdy z nich jesteśmy w stanie modyfikować w zależności od naszych potrzeb i upodobań, poprzez dodanie do ciasta dowolnej odmiany mąki bądź też warzyw tj. szpinak. Natomiast niezależnie od wybranej tarczy, sprzęt nie umożliwia zmiany grubości makaronu.

Urządzenie jest nie tylko łatwe w użytkowaniu, ale również w przechowywaniu. Maszynka ma 13,5 cm szerokości, więc zmieści się na niewielkim blacie i wyposażona została w szufladkę do przechowywania dodatkowych elementów tj. tarcze. Co więcej, możliwość rozmontowania urządzenia na części, ułatwia czyszczenie maszyny, szczególnie że niektóre z nich możemy myć w zmywarce.

Choć propozycja od marki Philips jest z nieco wyższej półki cenowej, to jej możliwości doceni każdy smakosz. Proces od wyrabiania ciasta po wytworzenie makaronu odbywa się niemal automatycznie, a my bez zbędnego bałaganu w kuchni i czasochłonnych przygotowań, możemy cieszyć się makaronem własnego autorstwa.

Zalety
Funkcja automatycznego wyrabiania ciasta – szybko i czysto
Urządzenie w 18 minut jest w stanie wytworzyć około 450 g ciasta
Maszynkę można rozłożyć na części, niektóre elementy nadają się do mycia w zmywarce
Zajmuje niewiele miejsca na blacie (szer. 13,5 cm)
4 tarcze do formowania kształtu makaronu (spaghetti, penne, fettuccine, lasagne)
Książka z przepisami w zestawie
Wady
Dość wysoka cena
Brak dokładnej regulacji grubości ciasta

3. Kinghoff KH-3113

Kinghoff KH-3113
Kolejna propozycja to wielofunkcyjne urządzenie od renomowanego, niemieckiego producenta — maszynka 5w1 (do makaronu, pierogów) Kinghoff 3113B. Marka już od 15 lat oferuje artykuły gastronomiczne, których zadaniem jest ułatwienie wykonywania codziennych czynności kulinarnych.

JAKOŚĆ

CENA

Przy wykorzystaniu maszynki i akcesoriów dołączonych do zestawu jesteśmy w stanie wykonać makaron o różnorodnych kształtach. Sprzęt posiada dwie szerokości cięcia: 2 mm oraz 6 mm. Tasiemki, nitki, lasagne – wariacje makaronowe są wręcz nieograniczone. Ponadto maszynka umożliwia przygotowanie ciasta na pierogi. Jego grubość możemy modyfikować dowolnie dzięki obecności 9-stopniowej regulacji.

Poza tradycyjną wersją pierogów możemy przygotować także pierożki ravioli (o wymiarach 4,5 × 4,5 cm). Przyrządzenie tego włoskiego przysmaku jest możliwe dzięki specjalnej przystawce, którą otrzymujemy od razu podczas zakupu.

W kwestii wykonania maszynki należy wspomnieć o długiej korbce, która odpowiada za szybsze obracanie wałkami, a tym samym szybsze rozwałkowanie ciasta. Sprzęt wyposażono także w uchwyt mocujący, wzmocniony antypoślizgową podstawą, aby uniknąć ślizgania się maszynki w trakcie pracy. Wytrzymałość materiału, którego użyto do produkcji maszynki, nie jest tak wysoka, jak w droższych modelach, jednak jest całkowicie wystarczająca do domowych warunków.

Podsumowując, biorąc pod uwagę niską cenę i wysoką funkcjonalność warto podczas poszukiwań wziąć pod uwagę model marki Kinghoff. Maszynka do makaronu i pierogów jest doskonałym sposobem na urozmaicenie naszych dań o śródziemnomorskie akcenty, własnego autorstwa.

Zalety
Najniższa cena w zestawieniu
Ręczna maszynka do robienia makaronu tradycyjną włoską metodą
Dwie szerokości cięcia makaronu (2 mm i 6 mm)
9 regulacji grubości ciasta, pozwala na dużą dowolność w przygotowywania makaronu
Długa korbka ułatwia rozwałkowywanie ciasta
Uchwyt mocujący poprawia stabilność maszynki podczas pracy
Wady
Niska cena ma wpływ na niższą jakość materiałów

4. Hendi 226407

Hendi 226407
Wyposażenie gastronomiczne proponowane przez tę markę doceniają profesjonaliści nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ręczna maszynka do makaronu Hendi pozwala bez większego wysiłku cieszyć się smakiem tradycyjnej pasty w zaciszu domu

JAKOŚĆ

CENA

W tym przypadku można stwierdzić, że jakość i prostota to cechy wyróżniające produkt Hendi. Maszynka do makaronu umożliwia przygotowanie dwóch odmian pasty: tagliatelle 6,5 mm oraz fettuccine 2 mm. Są to jedne z najbardziej klasycznych makaronów wykorzystywanych w kuchni włoskiej. Oczywiście dodając do ciasta ulubione dodatki, możemy modyfikować makaron pod względem jego wyglądu oraz smaku.

Ponadto urządzenie oferuje 7-stopniową regulację grubości ciasta w zakresie od 0,2 mm do 2,2 mm. Umożliwia to jeszcze większe dopasowanie makaronu do indywidualnych preferencji. Pozwala to także rozszerzyć zastosowanie maszynki o możliwość przygotowania ciasta do pierogów.

Jak wspomnieliśmy, jest to maszynka do makaronu ręczna, a więc warto zwrócić uwagę na wykonanie urządzenia, aby jego użytkowanie było jak najbardziej komfortowe. Stabilizację podczas pracy zapewnia uchwyt, dzięki któremu możemy przymocować sprzęt do stołu. Nie występuje zatem problem chwiania czy przemieszczania się maszynki, co znacznie mogłoby utrudnić wyrób makaronu.

Kolejne udogodnienie to dłuższa rączka. Długa korbka ułatwia wyrabianie ciasta poprzez szybkie obracanie wałkami. Możliwość szybszego rozwałkowania ciasta jest szczególnie ważna, gdy przygotowujemy makaron dla większej ilości osób. Natomiast należy podkreślić, że żadna z części maszynki nie nadaje się do mycia w zmywarce, co dla niektórych może stanowić mały mankament.

Biorąc jednak pod uwagę stosunek jakości do ceny, która jest dość niska śmiało, można polecić Hendi 226407 do szlifowania umiejętności z zakresu przygotowywania włoskich przysmaków.

Zalety
Ręczna maszynka do makaronu pozwala na wyrabianie ciasta w tradycyjny sposób zgodnie z włoską sztuką
7 stopniowa regulacja grubości ciasta w zakresie od 0,2 mm do 2,2 mm
Długa korbka ułatwia wyrabianie ciasta
Dostępna w dosyć niskiej cenie
Wyposażony w uchwyt do przymocowania do stołu
Dwie szerokośći cięcia makaronu
Wady
Urządzenia nie można myć w zmywarce

5. Royal MP10011632

Royal MP10011632
Dużym udogodnieniem podczas przygotowywania domowej pasty jest maszynka do makaronu elektryczna. Ranking musiał uwzględnić zatem model od niemieckiego producenta urządzeń gastronomicznych – Royal Catering, którzy szczycą się wysoką jakością przy zachowaniu korzystnej ceny.

JAKOŚĆ

CENA

Rzeczywiście elektryczna maszynka do makaronu MP10011632 cechuje się stosunkowo niską ceną, szczególnie biorąc pod uwagę, że wyposażona jest w 90 W silnik. Jednak to nie jedyna metoda zasilania tego urządzenia. Maszynka posiada także korbkę, dzięki której możemy wykonać pastę w sposób ręczny.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, grubość ciasta możemy dopasowywać do naszych indywidualnych preferencji. Jest to zasługa obecnej 7-stopniowej regulacji grubości w zakresie 0,5 mm – 3 mm. Poza makaronem pozwala to również na przygotowanie ciasta na pierogi.

Jeśli chodzi o możliwość przyrządzenia różnorodnych odmian makaronu, to jest ona dość szeroka. Noże są w stanie pokroić płat ciasta o maksymalnej szerokości 140 mm na wstążki 1,5 mm lub płaty 6,6 mm. Zatem bez problemu przygotujemy tagliolini, fettuccine, tagliatelle czy też lasagne.

Z kwestii technicznych istotna jest waga maszynki, która wynosi 3,8 kg, co zwiększa przyczepność na blacie podczas pracy. Jako jedyny mankament urządzenia można wymienić — niejednolitą budowę tj. silnik nie stanowi fabrycznej konstrukcji, czyli w przypadku ewentualnej reklamacji, należy zgłosić się nie do producenta, a sprzedawcy.

Elektryczna maszynka do robienia makaronu Royal łączy w sobie elegancję i klasyczny design ręcznych modeli, a zarazem rozbudowaną funkcjonalność urządzeń elektrycznych. Takie połączenie cenią sobie zarówno osoby zajmujące się gotowaniem profesjonalne, jak i amatorsko.

Zalety
Maszynka może być zasilana ręcznie za pomocą korbki, lub elektrycznie za pomocą silnika o mocy 90 W
Połączenie eleganckiego klasycznego wyglądu ręcznej maszynki z elektryczną funkcjonalnością
7-stopniowa regulacja grubości ciasta
3 dostępne szerokości cięcia
Maszyna waży 3,8 kg, co zapewnia jej stabilność w trakcie pracy
Dosyć niska cena jak na elektryczną maszynkę
Wady
Silnik nie stanowi fabrycznej konstrukcji, dlatego ewentualna reklamacja będzie możliwa jedynie u sprzedawcy