Aktualizacja: Wrzesień 2023

Wygodny, dmuchany materac to doskonały sposób na zapewnienie komfortowego wypoczynku sobie lub swoim gościom. Planując zakup materaca do spania, warto wziąć pod uwagę między innymi jego wymiary, łatwość pompowania, maksymalne obciążenie, a także trwałość i jakość wykonania. Jakie rodzaje materaców do spania cieszą się obecnie największą popularnością? Jak wybrać najlepszy materac do sypialni? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz w rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych materaców dmuchanych.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING materacy dmuchanych »


Materac dmuchany do spania – czy można się na nim wyspać?

Dmuchane materace to niezwykle praktyczne i przydatne akcesoria, które wykorzystywane są powszechnie w wielu domach, mieszkaniach, domkach letniskowych, a także w namiotach i campingach. Zdecydowaną zaletą dmuchanych materaców jest ich lekka, mobilna oraz bardzo wygodna konstrukcja, która zapewnia optymalną wygodę oraz komfort w trakcie snu i odpoczynku. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z używania klasycznych materacy sprężynowych lub piankowych i wymienia je na modele dmuchane.

Rodzaje materaców dmuchanych

Materace dmuchane, które są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych można podzielić ze względu na ich rozmiar, maksymalne obciążenie oraz konstrukcję. Obecnie największą popularnością cieszą się standardowe modele jednoosobowe, dwuosobowe, a także bardziej zaawansowane modele z wbudowaną pompką.

Jednoosobowy

Uniwersalny materac jednoosobowy to doskonały wybór dla dziecka lub jednej osoby dorosłej. Modele jednoosobowe są z reguły bardzo lekkie i wąskie, dlatego ich napompowanie zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku modeli dwuosobowych. Warto dodać, że materace przeznaczone dla jednej osoby są z reguły również tańsze od modeli przeznaczonych dla dwóch osób, natomiast ze względu na niższe maksymalne obciążenie cechują się nieco słabszą izolacją.

Dwuosobowy

Dmuchany materac dwuosobowy to świetne rozwiązanie dla dwóch dorosłych osób, dwójki dzieci lub jednej dorosłej osoby i dziecka. Modele przeznaczone dla dwóch osób są dostępne w różnych wymiarach i różnych cenach, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jaką długość i szerokość powinien mieć wybrany model materaca. Aby uniknąć zakupu nieodpowiedniego modelu, najlepiej dopasować parametry materaca do wzrostu oraz wagi osób, które będą z niego korzystały. Warto dodać, że ze względu na większe wymiary, materace dwuosobowe są z reguły nieco droższe od modeli jednoosobowych, a ich napompowanie zajmuje również więcej czasu.

Materac dmuchany z wbudowaną pompką

Materac dmuchany z wbudowaną, automatyczną pompką to świetny wybór dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. Modele wyposażone w kompatybilne pompki elektryczne wyróżniają się bardzo krótkim czasem pompowania, dzięki czemu są bardzo przyjemne i wygodne w użyciu. Warto pamiętać jednak, że takie modele wymagają podłączenia do prądu, co może stanowić utrudnienie podczas nocowania w namiocie czy na campingu. Modele z wbudowanymi pompkami są również nieco droższe od standardowych modeli materaców, natomiast z reguły cechują się lepszą izolacją, dzięki czemu są trwalsze i mogą być użytkowane przez dłuższy okres czasu.

Materac dmuchany do spania – jak wybrać? Najważniejsze parametry

Planując zakup materaca do spania, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, które będą miały decydujący wpływ na nasz komfort oraz wygodę w trakcie snu i odpoczynku. Wśród najistotniejszych czynników, jakie warto uwzględnić przed wyborem materaca można wyróżnić między innymi jego wielkość, maksymalne obciążenie, łatwość pompowania, a także jakość i rodzaj materiału, z jakiego został wykonany.

Wymiary

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem materaca jest jego wielkość. W zależności od indywidualnych potrzeb można dokonać wyboru pomiędzy modelami jednoosobowymi lub dwuosobowymi. Materace przeznaczone dla jednej osoby są lżejsze, mniejsze i łatwiejsze do napompowania. Z kolei modele dwuosobowe są znacznie szersze i zapewniają więcej miejsca do odpoczynku, natomiast najczęściej są również droższe i wymagają nieco dłuższego czasu pompowania.

Maksymalne obciążenie

Odpowiednio dobrany, dmuchany materac powinien być dostosowany do gabarytów osób, które będą z niego korzystały. Dopasowanie konkretnego modelu do naszej wagi pomoże uniknąć efektu niewygodnego, zapadającego się materaca, stanowiącego znaczne obciążenie dla naszego kręgosłupa. Większość materaców pojedynczych to modele o maksymalnym obciążeniu 150 kg, natomiast w przypadku modeli dwuosobowych maksymalne obciążenie wynosi z reguły 250 kg. Oczywiście w sklepach można znaleźć również modele o większym lub mniejszym maksymalnym obciążeniu, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr przed wyborem i zakupem konkretnego materaca.

Materiał wykonania

Materace dmuchane wykorzystywane są przede wszystkim do odpoczynku, snu oraz relaksu. Z tego względu niezwykle istotną rolę pełni rodzaj i jakość materiałów, z jakich są one wykonane. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się modele wykonane z włókien poliestrowych i tworzywa PCV, wyróżniające się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia i odkształcenia. Niezmiennie od wielu lat popularne są również modele z obiciami welurowymi, które są nie tylko miłe w dotyku, ale również pełnią funkcję antypoślizgową i ułatwiają utrzymanie stabilnej pozycji ciała w trakcie snu. 

Rodzaj i solidność zaworu

Solidny i szczelny zawór to bardzo istotny element wyposażenia każdego, dmuchanego materaca. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany zawór i do jakiego rodzaju pompowania jest przystosowany. Wybranie materaca z solidnym i szczelnym zaworem sprawi, że wpompowane powietrze nie będzie uciekało z niego zbyt szybko, a sam proces pompowania będzie przebiegał w sposób szybki i sprawny.

Wbudowana pompka

Materace posiadające wbudowaną, elektryczną pompkę wymagają podłączenia do prądu, natomiast są bardzo wygodne w użyciu i znacznie skracają czas pompowania materaca, co okazuje się szczególnie przydatne w modelach dwuosobowych, cechujących się znacznie większymi wymiarami od modeli przeznaczonych dla jednej osobowy. Ze względu na wyższy stopień zaawansowania, modele wyposażone w pompki są z reguły nieco droższe od modeli bez pompek, natomiast bardzo często są również grubsze i trwalsze, co przekłada się na ich trwałość i szacowaną długość użytkowania.

Łatwość pompowania

Dobry materac powinien być łatwy do samodzielnego napompowania. W zależności od rodzaju oraz wielkości materaca, możemy zdecydować się na pompowanie ręczne, nożne lub elektryczne. Pompki ręczne i nożne są znacznie tańsze od modeli elektrycznych, natomiast wymagają użycia siły, a sam czas pompowania jest w ich przypadku znacznie dłuższy. Obecnie dużą popularnością cieszą się modele z wbudowanymi, elektrycznymi pompkami. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i wygodne, natomiast wymaga podłączenia do prądu, co może stanowić problem na wyjazdach wakacyjnych, zwłaszcza podczas nocowania na campingach lub w namiotach.

Wymiary po złożeniu

Zdecydowaną zaletą dmuchanych materaców jest ich mobilność oraz niewielka objętość po złożeniu, dzięki czemu można z łatwością przechowywać je w dowolnej szafie lub schowku. Przed zakupem materaca, warto upewnić się, jakie wymiary osiąga konkretny model po złożeniu. Taka informacja pomoże ustalić, czy mamy odpowiednią ilość wolnej przestrzeni do przechowywania materaca i czy będzie on dla nas wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Warto również zwrócić uwagę na to, czy materac zmieści się bez problemu w bagażniku rowerowym, samochodowym lub torbie podróżnej, w której chcielibyśmy przechowywać go na czas wyjazdów wakacyjnych.

Wygląd i kolor

Dla wielu osób wygląd i kolor dmuchanego materaca nie będzie miał większego znaczenia, natomiast warto wziąć pod uwagę te czynniki, jeśli planujemy zakup materaca do pokoju gościnnego lub chcemy często z niego korzystać. Wybór materaców, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych jest na tyle duży, że każdy z łatwością wybierze spośród nich model, który będzie nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale również estetyczny.

Materac dmuchany do sypialni

Coraz więcej osób rezygnuje z zakupu standardowych łóżek i zamiast nich decyduje się na zakup wygodnego i dużego materaca do sypialni lub pokoju gościnnego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest z pewnością znacznie niższa cena materaców, które można nabyć już za około 100 lub 200 złotych, w przeciwieństwie do łóżek, których ceny zaczynają się najczęściej od kilkuset a kończą na kilku tysiącach złotych.

Wybór materaców, które są obecnie dostępne w sklepach jest na tyle duży, że każdy z łatwością znajdzie wśród nich model stanowiący doskonałą alternatywę dla standardowych łóżek. Warto dodać, że dmuchane materace są nie tylko znacznie tańsze, ale również o wiele bardziej mobilne i łatwiejsze zarówno do rozłożenia, jak i złożenia. Takie rozwiązanie może okazać się również świetnym wyborem dla osób wynajmujących nieumeblowane mieszkanie lub mniejszy pokój, w którym nie ma przestrzeni na standardowe łóżko.

Materac dmuchany jako szybkie i wygodne rozwiązanie dla gości

Komfortowy, dmuchany materac to doskonały sposób na zapewnienie gościom funkcjonalnego i wygodnego odpoczynku. Zdecydowaną zaletą modeli dmuchanych jest ich mobilna i łatwa do złożenia konstrukcja, dzięki czemu można przechowywać je w szafie, schowku czy w garażu, a następnie wyjąć i napompować w odpowiednim momencie oraz w stosunkowo krótkim czasie.

Dmuchane materace zapewniają odpowiednią izolację, a dodatkowo są miękkie i bezpieczn dla kręgosłupa, dzięki czemu stanowią znacznie lepsze i bardziej komfortowe rozwiązanie niż popularne maty, karimaty czy śpiwory. Zapewnienie gościom wygodnego i komfortowego odpoczynku będzie bardzo miłym gestem, jednocześnie niewymagającym dużego wysiłku czy nakładu finansowego.

Materac dmuchany do spania – jaki wybrać? Podsumowanie

Dmuchany materac to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących wygodnego i praktycznego odpoczynku dla siebie lub swoich gości. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów i modeli dmuchanych materaców, różniących się od siebie wielkością, maksymalnym obciążeniem, materiałem wykonania, a także rodzajem i solidnością wbudowanego zaworu. Aby ułatwić wybór najlepszego materaca do spania, stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy, w którym zostały omówione najistotniejsze czynniki i parametry, jakie warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem. Więcej szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych modeli zostało zawartych w rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych materaców dmuchanych.