Aktualizacja: Sierpień 2024
Generalny remont, szybkie odświeżenie mieszkania, a nawet budowa — elektryczna mieszarka do kleju to niezastąpione urządzenie w każdej sytuacji. Z jej pomocą szybko, dokładnie i bez wysiłku przygotujesz kleje, farby, zaprawy, a nawet beton. A tylko materiały budowlane przygotowane z najwyższą starannością zagwarantują Ci najlepszy efekt! Sprawdź, jakie mieszadło elektryczne do kleju powinieneś wybrać i jakie parametry musisz wziąć pod uwagę przy zakupie.
- Co to jest mieszarka do kleju?
- Jakie są rodzaje mieszarek do kleju?
- Jak wybrać mieszarkę do kleju?
- Do czego przyda się mieszarka do kleju?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING mieszarek do kleju »
Co to jest mieszarka do kleju?
Mieszarka do kleju (spotykana również pod nazwą: mieszadło elektryczne) to elektronarzędzie służące do mieszania i łączenia ze sobą składników, które tworzą materiały budowlane. Zazwyczaj używa się ich do mieszania farby, kleju, zaprawy lub betonu. To nie są jednak wszystkie materiały — o nich dowiesz się niżej.
Elektryczne mieszadło jest wyposażone w silnik, obudowę z uchwytem oraz mieszalnik, czyli końcówkę do właściwego wymieszania masy. Tak prosta budowa sprawia, że urządzenie nie jest skomplikowane w obsłudze oraz proste w naprawie i konserwacji.
Mieszarka do kleju — rodzaje dostępne w sprzedaży
Mieszadła i mieszarki do kleju możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania (mieszadła elektryczne, akumulatorowe i pneumatyczne) oraz ze względu na zastosowanie (wielofunkcyjne modele z wiertarką w zestawie lub mieszadło elektryczne do betonu). Poznaj wszystkie wady i zalety każdego z dostępnych rodzajów mieszarek.
Mieszarka elektryczna
Najpopularniejszy rodzaj dostępny w sklepach. Cena elektrycznego mieszadła do kleju i zaprawy zaczyna się już od 150 zł, dzięki czemu to urządzenie odpowiednie również dla amatorów z mniejszym budżetem.
Elektryczne mieszadło jest zasilane prądem z gniazdka, dzięki czemu pracuje przez cały czas z tą samą mocą. W żaden sposób nie ogranicza go pojemność wbudowanej baterii. To jednak nie wszystko: są również super proste w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nimi każdy — również osoby bez doświadczenia.
Podsumowując — to najlepszy wybór dla osób bez doświadczenia i z niskim budżetem, które chcą przyspieszyć swoją pracę i odciążyć ręce.
Mieszarka akumulatorowa
Innym rodzajem mieszarek do kleju, farb i betonu jest mieszarka akumulatorowa. Jak sama nazwa już podpowiada, mieszarki pobierają energię ze wbudowanego akumulatora. Działają całkowicie bezprzewodowo — w każdych warunkach, nawet na budowie bez dostępu do prądu.
Niestety, mieszarki akumulatorowe mają swoje wady. To, jak długo bateria działa zależy od jej pojemności. Im większa, tym dłużej popracujesz bez dodatkowego ładowania. W innym wypadku musisz pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora i podłączeniu go do sieci. Co więcej, mieszarki akumulatorowe są zdecydowanie droższe od mieszarek przewodowych — ich cena zaczyna się od 1000 zł.
Podsumowując — mieszarka do kleju akumulatorowa to dobry wybór dla osób z większym budżetem i tym, którym zależy na pracy w każdych warunkach bez plączącego się kabla.
Mieszarka pneumatyczna
Trzeci rodzaj mieszarek to urządzenia wybierane przez profesjonalistów, firmy przemysłowe i warsztaty lakiernicze. Mieszadło pneumatyczne to najdroższy rodzaj mieszarek do materiałów budowlanych — kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do zasilania używa sprężonego powietrza, dzięki czemu zapewnia najwyższą jakość mieszanych substancji.
Modele pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich do mieszania farb, klejów, lakierów, jak i substancji spożywczych. Większość modeli posiada mieszalniki wykonane z materiału odpornego na działanie kwasów, dlatego to urządzenia do pracy w nawet ekstremalnych warunkach.
Mieszadło elektryczne do betonu
Pośród wszystkich rodzajów mieszadeł warto zwrócić uwagę na mieszadła elektryczne do betonu. Beton, ze względu na swoją strukturę i gęstość, może być wyzwaniem dla najtańszych mieszarek o małej mocy, dlatego wymaga odpowiedniego sprzętu. Mieszadła przeznaczone do betonu są wyposażone w mocny silnik, który radzi sobie nawet z gęstymi masami tj. beton czy zaprawa.
Wiertarko-mieszarka
Ostatni rodzaj mieszarek do farby, kleju i zaprawy jest wiertarko-mieszarka. To wielofunkcyjne urządzenie: pozwala na mieszanie substancji oraz wiercenie w drewnie lub montaż wkrętów. Mieszadło elektryczne do kleju z wiertarką to świetny wybór dla osób, które szukają mieszadeł 3w1.
Jak wybrać mieszarkę do kleju? Na co zwrócić uwagę?
Pora przyjrzeć się wszystkim najważniejszym parametrom, które liczą się przy zakupie mieszarki do kleju. Weźmiemy pod uwagę zarówno sposób zasilania, jak i parametry czysto techniczne (np. prędkość obrotowa i moc silnika) oraz to, czy do mieszarki pasują ogólnodostępne końcówki. Czym się kierować przy zakupie mieszarki do kleju?
Rodzaj zasilania
Sposób zasilania to z wielu powodów jeden z najważniejszych parametrów. To od niego zależy, ile będzie kosztowała nowa mieszarka do kleju i w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej.
Masz do wyboru dwa rodzaje mieszarek na użytek domowy: elektryczne i akumulatorowe. Mieszadła do kleju elektryczne są najtańsze, ale musisz pamiętać o źródle prądu w pobliżu (np. w postaci sieci elektrycznej lub generatora prądu). Mieszarki akumulatorowe to nieco droższa inwestycja. Silnik napędza wbudowany akumulator, dlatego nie musisz martwić się o podłączenie mieszarki do źródła zasilania. To bardzo wygodne rozwiązanie w terenie.
Moc urządzenia
Każde elektryczne mieszadło do betonu i do kleju ma wbudowany silnik. I tutaj najistotniejszym parametrem staje się moc takiego silnika. Dlaczego jest istotna? Im wyższa moc, tym lepiej silnik radzi sobie nawet z długim mieszaniem gęstych mas tj. zapraw tynkarskich, epoksydowych, a nawet betonu. Dostępne mieszarki mają moc od 1000 W do 3500 W — koniecznie wybierz model powyżej 2500 W.
Prędkość obrotowa
Każde mieszadło elektryczne do kleju jest wyposażone w obrotowy mieszalnik, który porusza się określoną liczbę razy w ciągu minuty — to właśnie prędkość obrotowa. Im wyższa prędkość, tym szybciej urządzenie obraca się w ciągu minuty, i szybciej miesza wszystkie składniki ze sobą.
Możliwość regulacji prędkości obrotowej
Czasami szybciej nie znaczy lepiej — inna prędkość obrotowa może być zalecana do bardzo gęstych mas, a inna do rzadkich farb i klejów. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest prędkość obrotowa z regulacją, która pozwoli Ci zyskać kontrolę nad całym procesem i uzyskać najlepsze efekty w zależności od typu masy.
Prędkość obrotową zazwyczaj reguluje się za pomocą dostępnych biegów (dwóch lub trzech w profesjonalnych modelach) bądź pokrętła umieszczonego na obudowie (w tańszych modelach). Zwróć uwagę, czy pokrętło posiada numerację, która pomoże Ci oszacować wybrany poziom prędkości.
Zmiana kierunku obrotu
Zmiana kierunku obrotu to funkcja dostępna w profesjonalnych mieszarkach do zapraw. W każdej chwili możesz zmienić kierunek pracy mieszadła, dzięki czemu zapewnia jeszcze lepsze i bardziej równomierne połączenie wszystkich składników.
Dopasowanie do dostępnych rodzajów mieszadeł
Wraz z mieszarką z pewnością otrzymasz jedno lub dwa mieszadła do pracy. Jednak i one z czasem mogą tracić swoje właściwości, a wówczas musisz wymienić je na nowe. Zwróć uwagę, na jakie rodzaj gwintów są mocowane końcówki. Jeżeli mieszarka ma uniwersalny gwint (np. M14), to bez problemu znajdziesz w sklepie pasujący zamiennik.
Dodatkowe przedłużki do mieszalników i inne przydatne akcesoria
Zwróć również uwagę na dodatkowe akcesoria w zestawie z elektryczną mieszarką. Niektóre z nich ułatwiają pracę, a inne umożliwiają czyszczenie i konserwację. W zestawie powinieneś znaleźć:
- Klucze do obudowy — specjalne klucze do demontażu i montażu pokrywy silnika. Umożliwiają dostanie się do wnętrza, aby wyczyścić, naprawić, wymienić lub nasmarować elementy tj. wirnik, łożysko i inne.
- Szczotki do czyszczenia — szczotki służące do usuwania pozostałości po kleju, farbie, zaprawie lub betonie. Regularne czyszczenie mieszarki przedłuża jej żywotność i chroni przed uszkodzeniem silnika.
- Przedłużki do mieszalników — specjalne przedłużki pozwalają dotrzeć głębiej do dna i ścianek naczynia, dzięki czemu wymieszasz masę jeszcze dokładniej. I to bez konieczności wyjmowania mieszadła czy zanurzania rąk.
Mieszarka do kleju — czy nadaje się tylko do przygotowywania kleju?
Elektryczna mieszarka, wbrew swojej nazwie, służy nie tylko do mieszania kleju. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie, gdyż nadaje się do mieszania takich produktów jak:
- farby
- kleje
- zaprawy tynkarskie
- zaprawy murarskie
- zaprawy epoksydowe
- gładź gipsowa
- beton
- wylewki samopoziomujące i podłogowe
- zaprawa do kostki brukowej
Pamiętaj! Nie wszystkie typy mieszarek lub mieszadeł są przeznaczone do mieszania wszystkich substancji. Przykładowo, profesjonalne mieszarki mogą być wykonane z kwasoodpornych materiałów, dzięki czemu można ich używać również do mocnych chemikaliów.
Mieszarka do kleju — niezastąpiona pomoc przy pracach budowlanych i remontowych
Ręczne mieszanie płynnych materiałów budowlanych jest czasochłonne i męczące. Nie daje też gwarancji, że wymieszasz wszystkie składniki i uzyskasz idealnie jednolitą masę. A źle przygotowana zaprawa, farba, klej lub beton sprawia, że dużo ryzykujesz podczas remontu lub budowy.
Jeżeli użyjesz elektrycznej mieszarki do kleju, zyskasz pewność, że uzyskany produkt ma najwyższą jakość, a Twoja praca przebiega szybko i bez męczenia rąk. To zatem świetny gadżet dla każdego — osób bez doświadczenia, jak i profesjonalistów.
Mieszarka do kleju — jaką wybrać? Podsumowanie
Już wiesz, że mieszarka elektryczna to niezastąpione narzędzie przy każdym remoncie i przy każdej budowie. Pamiętaj, że najlepszy model to taki, w którym znajdziesz wysoką moc, regulację prędkości obrotowej oraz akcesoria do pracy lub czyszczenia i konserwacji urządzenia.