Aktualizacja: Wrzesień 2023

Mop parowy to coraz popularniejsze urządzenie, bez którego niejedna pani domu nie potrafi sobie wyobrazić codziennego sprzątania. I chociaż ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, to jednego na pewno nie można mu odmówić – jest bardzo wygodny, skuteczny, a przy tym łatwy w obsłudze i komfortowy w użyciu. Co więcej, wysoka funkcjonalność takich produktów i możliwość używania ich do czyszczenia bardzo wielu powierzchni sprawia, iż jest to urządzenie wielofunkcyjne i pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

Przeciwnicy takiego rozwiązania na pewno zauważą, iż jest to określony, spory wydatek, co często jest prawdą. Zaznaczamy jednak, że nie wszystkie dobre mopy parowe muszą być bardzo drogie, a co równie istotne w kwestii funduszy – nie wymagają zastosowania żadnych detergentów ani środków chemicznych, co generuje niemałe oszczędności w budżecie domowym. To wszystko sprawia, iż mop na parę to naprawdę dobra inwestycja. Jednak decydując się na zakup takiego urządzenia, warto pamiętać o tym, iż tylko dobry mop spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. By tak było, nie musi być to model drogi i bardzo zaawansowany technicznie, jednak powinien charakteryzować się określonymi parametrami. Zatem jaki mop parowy wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Oto kilka podstawowych rad, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Mocny mop parowy: jaki będzie oczekiwany czas gotowości do pracy zależy od mocy urządzenia

Jednym z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę kupując elektryczny mop parowy, jest jego moc. Tutaj zasada jest bardzo prosta – im wyższa moc, tym para wodna zostaje wytworzona w krótszym czasie. Co to oznacza w praktyce? Otóż urządzenie charakteryzujące się dużą ilością watów jest gotowe do pracy po upływie zaledwie kilkunastu sekund. I tutaj pojawia się pytanie – jak moc jest wystarczająca? Według obowiązujących standardów mop elektryczny powinien posiadać minimum 1200 W. Nasz ranking mopów parowych przedstawia takie modele, które posiadają ten parametr na bardzo wysokim poziomie. Przykładem może być Karcher SC (którego moc to aż 1900 W), Silvercrest SDM 1500 (o mocy nawet 1630 W) lub Vileda Steam (mop o mocy 1550 W). Takie wartości mocy sprawiają, iż urządzenia potrzebują bardzo niewiele czasu, aby wytworzyć parę wodną.

Jak więc pod względem czasu nagrzewania prezentują się opisywane mopy parowe? Ranking przedstawiony powyżej wskazuje, iż średni czas potrzebny do rozgrzania urządzenia, to około 30 sekund. W naszym zestawieniu jednak rekordzistami są mopy Vileda Steam i Black&Decker FSMH13101, które rozgrzewają się w zaledwie 15 sekund. Najgorzej wypada Ariete 4164 – w jego przypadku potrzeba około 60 sekund.

 

Ciśnienie urządzenia wpływa na to jak będzie dobry mop parowy (więcej bar to wyższa skuteczność)

Odpowiednia wysokość mocy to ważny, ale nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu mopa parowego. Równie istotnym kryterium powinno być ciśnienie, które decyduje o efektywności urządzenia. Jaki mop elektryczny będzie tutaj najlepszy? Otóż zasada jest taka sama jak w przypadku mocy – im ta wartość jest wyższa, tym mopy elektryczne są bardziej skuteczne. W naszym rankingu najlepiej pod tym względem prezentują się modele Karcher SC 3 i Ariete 4164, których ciśnienie dochodzi nawet do 3,5 bara. W połączeniu z wysoką mocą daje to bardzo solidny wynik i zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia.

 

Głowica mopa – rozmiar i zakres ruchu przekładają się na łatwość mycia podłogi

Podstawowa część mopa parowego to jego głowica – to właśnie ona odpowiada za wyczyszczenie określonej powierzchni i dlatego już podczas zakupu warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Przede wszystkim liczy się wielkość. Z jednej strony – im jest ona szersza, tym łatwiej będzie umyć większy obszar za jednym pociągnięciem. Jednocześnie nie może posiadać zbyt dużych gabarytów, bo wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc będzie bardzo utrudnione. Zatem jaka głowica powinna charakteryzować dobry mop parowy? Ranking wybranych przez nas modeli stawia na uniwersalność – wszystkie urządzenia mają głowicę w przedziale od 25 do 30 centymetrów. Jednak wielkość głowicy to nie jedyne kryterium, którym warto kierować się podczas zakupu. Dodatkowo warto wybrać model z głowicą obrotową, która charakteryzuje się dużym zakresem ruchu – dzięki czemu dotarcie do zakamarków nie będzie sprawiało żadnych trudności.

 

Wielofunkcyjność: jakie funkcje powinien mieć najlepszy mop parowy?

Dobry mop parowy powinien charakteryzować się wysoką funkcjonalnością – wszak ma ułatwiać, a nie utrudniać codzienne sprzątanie. Dlatego też producenci takich sprzętów starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i stworzyć modele, które są nie tylko skuteczne, ale także wygodne w użyciu. Wśród cech świadczących o komfortowym użytkowaniu można wymienić:

  • regulacja mocy pary (wszystkie modele przedstawione w powyższym rankingu posiadają taką funkcję, a jeden z nich – Black&Decker FSMH13101 – jest także wyposażony w tak zwane uderzenie pary na żądanie, które zwiększa jej moc o około 40%)
  • duża pojemność zbiornika, która pozwala na długotrwałe sprzątanie bez konieczności dolewania wody (nasz ranking mopów elektrycznych prezentuje modele, które posiadają zbiorniki o pojemności od 350 do 1000 ml – na przykład Karcher SC 3, którego zbiornik pomieści 1000 ml wody lub Black&Decker FSMH13101 czy Silvercrest SDM 1500, których zbiorniki są o pojemności 1500 ml)
  • odpowiednia długość kabla (minimum 5 metrów), która umożliwia sprzątanie bez przepinania urządzenia do kolejnego gniazdka (w naszym zestawieniu na uwagę zasługuje przede wszystkim Silvercrest SDM 1500 i Karcher SC 3 , których długość przewodu to odpowiednio 8 i 7 metrów – co zapewnia wygodną pracę)
  • gabaryty, czyli wielkość i waga – im są one mniejsze, tym operowanie mopem jest łatwiejsze i wygodniejsze (parowy mop z naszego rankingu, który charakteryzuje się najmniejszą wagą to Ariete 4164, który waży niecałe 2 kg)
  • wbudowany filtr antywapniowy, który zapobiega osadzaniu się kamienia (taką funkcję ma model Black&Decker FSMH13101)
  • długi czas pracy, który pozwala posprzątać na jednym ładowaniu stosunkowo dużą powierzchnię (najlepsze mopy parowe osiągają wynik kilkudziesięciu minut – na przykład model Black&Decker FSMH13101 i Ariete 4164 to 20 minut nieprzerwanego sprzątania)

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej cech świadczących o funkcjonalności mopa parowego liczy się także łatwość użytkowania i prostota obsługi. I to gwarantuje każdy model z naszego zestawienia.

 

Czy mopem parowym można myć panele, płytki i inne powierzchnie? Wszystko zależy od dodatkowego wyposażenia

Wiele osób stojąc przy sklepowej półce zadaje sobie pytanie – jaki mop parowy warto kupić? Oczywiście najbardziej istotne są te parametry, które decydują o skuteczności, efektywności funkcjonalności urządzenia. Ale oprócz tego warto też wybrać mop parowy wielofunkcyjny, który umożliwi sprzątanie nie tylko podłóg, ale także wiele innych powierzchni. Producenci już dawno temu przekonali się, iż użytkownicy poszukują modeli uniwersalnych, które przydadzą się do wielu czynności. Dlatego też najlepsze urządzenia przodujące w wielu rankingach posiadają bogate wyposażenie dodatkowe. Dzisiaj mop parowy z funkcją czyszczenia paneli, kafelków i dywanów czy myjka parowa do fug w zestawie jest standardem. Dodatkowo wiele modeli posiada mnóstwo innych możliwości – na przykład czyszczenie luster, armatury, kabin prysznicowych, garnków, kuchenek, ścian czy tapicerek. Co więcej – dostępne na rynku mopy parowe bezprzewodowe można użyć do odświeżenia bądź uprasowania odzieży. Zatem są to wielofunkcyjne urządzenia, które można wykorzystać do wielu prac domowych. Przykładem mogą być dwa modele z naszego rankingu – Black&Decker FSMH13101 i Ariete 4164. Każdy z nich posiada wiele dodatkowych akcesoriów, które zwiększają funkcjonalność urządzenia.

 

Czy warto zainwestować w mop elektryczny? Tylko jeżeli chcemy, aby sprzątanie było przyjemniejsze!

Przy wyborze odpowiedniego mopa parowego często pojawia się pytanie: ile kosztuje takie urządzenie? Jest to bardzo istotna kwestia – tym bardziej, iż podstawowym zadaniem mopa jest „tylko” czyszczenie podłóg. Na szczęście ceny dostępnych na rynku modeli są bardzo zróżnicowane – w zależności od parametrów, funkcji i dodatkowego wyposażenia. Taka różnorodność cenowa gwarantuje, iż każdy znajdzie coś na miarę własnych oczekiwań i możliwości finansowych. Dobry mop parowy to na pewno nieoceniona pomoc przy sprzątaniu domowych pieleszy. I chociaż wciąż nie brakuje zwolenników tradycyjnych metod czyszczenia, to nie ulega wątpliwości, iż to właśnie mopy elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Zresztą nic w tym dziwnego – wygoda to podstawowa cecha, jaką charakteryzuje się mop elektryczny. Ranking urządzeń do sprzątania zdecydowanie to potwierdza.

Rosnące zainteresowanie tego typu sprzętem sprawia, iż coraz częściej pojawia się dylemat: jaki wybrać mop parowy? Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które decydują o jakości, efektywności i funkcjonalności. Warto też przeanalizować, do czego i w jakim zakresie będzie on używany. Liczą się także preferencje indywidualne. Zatem jaki kupić mop parowy? Sprawdź też nasz ranking produktów, które podbijają domowe schowki coraz większej rzeszy Polaków!