Jak wybrać dobry mop parowy? Ranking mopów elektrycznych

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Vileda Steam
 2. Karcher SC 3
 3. Silvercrest 1630 W
 4. Ariete 4164
 5. Black&Decker FSMH1351SM
 6. Poradnik wyboru mopa parowego

Porównanie najlepszych mopów na parę:

ModelCenaMoc [W]
Pojemność zbiornika [ml]Długość przewodu [m]
Szerokość głowicy [cm]Regulacja intensywności pary
Maksymalna temperatura [°C]
Czas nagrzewania [s]
Vileda Steam Sprawdź cenę »1550
4006
30Tak10015
Karcher SC 3
Sprawdź cenę »1900
1000730Tak10030
Silvercrest 1630 W
-1630
500828Tak10025
Ariete 4164 Sprawdź cenę »1500350528Tak10060+
Black&Decker FSMH1351SM Sprawdź cenę »1300
5006
25TakBrak danych15

Najlepsze mopy parowe – Ranking mopów parowych 2020

 

1. Vileda Steam Kliknij aby kupić »

Vileda-SteamMop parowy Vileda Steam to urządzenie cieszące się dosyć sporą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż produkt marki Vileda charakteryzuje się wieloma zaletami, które zostały docenione przez szeroką rzeszę użytkowników.

Jedną z podstawowych zalet, jakimi wyróżnia się mop elektryczny Vileda jest bardzo duża skuteczność usuwania wszelkich zabrudzeń oraz bakterii. W dużym stopniu wpływa na to moc urządzenia – 1550 W zapewnia odpowiednie ciśnienie i wysoką temperaturę pary. Badania przeprowadzone w niezależnym instytucie badawczym wskazują, iż urządzenie pozwala pozbyć się nawet 99% zarazków — i to bez użycia jakichkolwiek detergentów. I to własnie ta cecha — czyli czyszczenie bez użycia środków chemicznych — jest bardzo istotną zaletą produktu Vileda. Mop parowy tej marki nie wymaga użycia żadnego płynu do czyszczenia — co sprawia, iż sprzątanie jest nie tylko bezpieczne, ale także dużo bardziej ekonomiczne (wszak koszt zakupu środków do czyszczenia potrafi być całkiem wysoki), a mop Vileda Steam zapewnia niemal higieniczną czystość przy użyciu niewielkiej ilości wody. Dodatkowym bonusem są dwa wkłady ze 100% mikrofibry, które zapewniają bezpieczne czyszczenie nawet najbardziej delikatnych powierzchni. I chociaż niektórzy użytkownicy podkreślają, iż urządzenie czasami pozostawia smugi, to jednak zdecydowana większość opinii wskazuje na wysoką skuteczność produktu.

Mopy parowe Vileda charakteryzują się dużą funkcjonalnością i ergonomicznością. Podobnie jest w przypadku modelu Vileda Steam. Mop parowy tej marki nie tylko nadaje się do czyszczenia wielu rodzajów powierzchni (na przykład paneli, płytek lub podłóg drewnianych), ale jest także wyposażony w dodatkową nakładkę przeznaczoną do czyszczenia dywanów. To jednak nie wszystko, co oferuje marka Vileda. Mop elektryczny posiada również trójkątny kształt i przegub 180°, co znacząco ułatwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc — na przykład narożników czy powierzchni pod meblami lub pomiędzy nimi. I chociaż stosunkowo krótki przewód (o długości 6 metrów) przez niektórych jest uznawany za spory minus, to trzeba tu podkreślić fakt, iż mop Vileda Steam jest nieduży i lekki (waży 2,3 kg), co sprawia, iż przeniesienie go w inne miejsce i podłączenie do innego kontaktu nie jest zbyt uciążliwe.

Parowy mop Vileda — oprócz skuteczności, ergonomiczności i funkcjonalności — posiada jeszcze kilka innych zalet, które są doceniane przez użytkowników. Wśród takich plusów można wymienić szybkie rozgrzewanie (urządzenie jest gotowe do pracy już w 15 sekund), szeroki zakres regulacji mocy pary (co pozwala dostosować tryb pracy do aktualnie czyszczonych powierzchni), wskaźnik wskazujący gotowość mopa do pracy czy pojemny zbiornik (400 ml), który umożliwia umycie niewielkiego mieszkania na jednym napełnieniu. Dodatkowo urządzenie charakteryzuje się łatwą i bardzo intuicyjną obsługą — co na pewno docenią osoby chwalące sobie prostotę działania.

To nadal nie wszystko, co oferuje marka Vileda. Mop parowy Steam należy do modeli niedrogich — co także wpływa na jego popularność. Wszystkie te cechy sprawiają, że mop parowy Vileda Steam to urządzenie, które na pewno spełni oczekiwania wielu użytkowników. Jest to produkt wydajny, ergonomiczny, funkcjonalny, poręczny, ekonomiczny i bardzo skuteczny. I chociaż niektórzy wskazują na jego niewielkie mankamenty, to jednak stosunek ceny do jakości powoduje, iż warto się nim zainteresować.

Vileda Mop parowy Steam

Mop parowy Vileda Steam to najczęściej wybierany mop parowy wśród użytkowników

Vileda Steam

Zalety

Zalety
 • W 15 sekund gotowy do pracy
 • Ergonomiczny przegub 180°
 • Trójkątna głowica ułatwia sprzątanie w trudnych miejscach
 • Nakładka do czyszczenia dywanów w zestawie
 • Szeroki zakres regulacji mocy pary
 • Wysoka moc (1550 W)
 • Wskaźnik informujący o gotowości urządzenia do pracy
 • Lekki, waży zaledwie 2,3 kg
 • Niska cena
 • Bardzo wydajny

Wady

Wady
 • Zdarzały się nieliczne opinie o tym, że czasami zostawia smugi

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

2. Karcher SC 3 Kliknij aby kupić »

Karcher-SC-3Mop parowy Karcher SC 3 to uniwersalne i bardzo wszechstronne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w codziennym sprzątaniu. Skuteczność, wydajność, funkcjonalność, dobre parametry, bogate wyposażenie i prostota obsługi — to podstawowe zalety, jakimi charakteryzuje się mop elektryczny Karcher.

Zdecydowana większość użytkowników produktów marki Karcher wskazuje na ich bardzo wysoką skuteczność. Podobnie jest w przypadku omawianego mopa. Parownica Karcher SC 3 (i to zarówno Karcher SC 3 EasyFix, jak i Karcher SC 3 Premium) charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, które decydują o wysokiej jakości sprzętu. Mop parowy Karcher SC 3 to model o dużej mocy (1900 W), która gwarantuje skuteczną walkę z najcięższym i najbardziej uciążliwym brudem, a gorąca para wodna wyrzucana pod ciśnieniem 3,5 bar nie tylko ułatwia pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń, ale także usuwa większość bakterii i roztoczy znajdujących się na czyszczonej powierzchni. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, iż myjka parowa SC 3 działa bez użycia detergentów, co z jednej strony zapewnia oszczędności w budżecie domowym, a z drugiej — pomaga dbać o środowisko.

Wysoka skuteczność to podstawowa, ale nie jedyna zaleta marki Karcher. Mop parowy SC 3 dodatkowo charakteryzuje się bogatym wyposażeniem, który umożliwia czyszczenie bardzo różnorodnych powierzchni. W skład zestawu wchodzi wiele akcesoriów — na przykład standardowa dysza podłogowa, dysza punktowa (umożliwiająca usuwanie zabrudzeń z krawędzi, szczelin czy rogów), dysza ręczna (pozwalająca na wyczyszczenie mebli, płytek ściennych, okapów, luster czy kabin prysznicowych) czy okrągła szczotka. Jednocześnie elektryczny mop Karcher jest uzupełniony o ściereczki do poszczególnych dysz oraz filtr odkamieniający, który nie tylko przyczynia się do większej skuteczności czyszczenia, ale także zapewnia dłuższą żywotność samego urządzenia.

Co jeszcze wyróżnia urządzenie marki Karcher? Mop elektryczny SC 3 jest bardzo funkcjonalnym i wygodnym urządzeniem. Do jego podstawowych zalet można zaliczyć: możliwość regulacji pary (co pozwala dostosować moc parownicy do konkretnej powierzchni), szybkie nagrzewanie się (urządzenie jest gotowe do pracy po upływie zaledwie 30 sekund), zbiornik o pojemności 1 litra (co według producenta pozwala na umycie pomieszczenia o powierzchni około 75 m2), wkłady na rzep (co umożliwia ich szybki demontaż — na przykład w celu uprania) czy ruchomy przegub (który bardzo ułatwia czyszczenie trudno dostępnych powierzchni — na przykład pod meblami). Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż myjka Karcher SC 3 charakteryzuje się wyjątkowo prostą i bezproblemową obsługą — co także należy zaliczyć do plusów.

Przedstawiając zalety opisywanego modelu, nie wolno pominąć też pewnych mankamentów, jakie posiada produkt marki Karcher. Parownica SC 3 charakteryzuje się małym zasięgiem — wąż z dyszą nie przekracza 2 metrów, natomiast sam przewód posiada jedynie 4 metry długości. Dodatkowo mop jest stosunkowo drogi — jego cena to co najmniej kilkaset złotych. Jednak biorąc pod uwagę dużą wydajność, skuteczność i bogate wyposażenie — jest to urządzenie, którego zakup na pewno warto rozważyć.

Karcher SC 3

Zalety

Zalety
 • Duża moc (1900 W) i wysokie ciśnienie (3,5 Bar) gwarantują skuteczną walkę nawet z najcięższym brudem
 • Gotowość urządzenia do pracy w 30 s
 • Bogaty zestaw akcesoriów: dysza ręczna, dysza punktowa, okrągła szczotka
 • Filtr anty-wapniowy w wkładzie
 • Regulacja mocy pary w rączce
 • Możliwość sprzątania zarówno podłogi jak i mebli
 • Pojemny zbiornik (1 l)
 • Wygodny demontaż wkładów z mikrofibry, dzięki rzepom

Wady

Wady
 • Krótki zasięg przewodów (2 m wąż z dyszą, 4 m przewód)
 • Wysoka cena

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Silvercrest 1630 W

Silvercrest-1630-WSklepem oferującym urządzenia czyszczące jest także popularny sklep Lidl. Mop parowy dostępny w tym dyskoncie nie jest urządzeniem wybitnie zaawansowanym technologicznie czy posiadającym mnóstwo funkcji i dodatkowych akcesoriów, ale niewątpliwie jest to produkt warty uwagi (tym bardziej, iż doskonale spełnia swoje podstawowe funkcje).

Czym charakteryzuje się urządzenie Silvercrest? Mop parowy z popularnego sklepu posiada całkiem dobre parametry. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc urządzenia – 1630 W pozwala na wydajne, skuteczne i bardzo efektywne czyszczenie. Dodatkowo producent zapewnia, iż wyrzut gorącej pary neutralizuje bakterie, alergeny i roztocza aż w 99% (co jest bardzo dobrym wynikiem). Co więcej, zdecydowana większość użytkowników potwierdza, iż para wytwarzana przez urządzenie jest odpowiedniej jakości — a tym samym spełnia swoje zadanie.

Wysoka skuteczność czyszczenia, jaką charakteryzuje się mop parowy Silvercrest to nie jedyne zalety tego produktu. Na uwagę zasługuje fakt, iż urządzenie posiada dwa tryby pracy — do powierzchni delikatnych (na przykład parkiet) i tych bardziej wytrzymałych (na przykład kafelki). Jednocześnie mop parowy Lidl posiada w swoim zestawie dwie oddzielne szmatki, które różnią się zarówno kolorem, jak i przeznaczeniem (co ułatwia ich odpowiednie zastosowanie), a także dodatkowe wyposażenie w postaci specjalnej nakładki, które umożliwia wykorzystanie urządzenia do czyszczenia dywanów. Trójkątny kształt gwarantuje przy tym, że parownica Silvercrest sprawdzi się także w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc. Warto zaznaczyć, że według niektórych użytkowników urządzenie zostawia zbyt wiele wody na czyszczonych powierzchniach, jednak nie jest to mankament, który dyskwalifikuje produkt w rankingach popularności.

Mówiąc o plusach, jakimi charakteryzuje się odkurzacz parowy Lidl, należy wspomnieć o kilku cechach, które decydują o jego funkcjonalności. Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szybkość nagrzewania — parownica Silvercrest jest gotowa do użycia w niespełna 30 sekund (co na tle innych mopów parowych jest wynikiem bardzo dobrym). Dodatkowo urządzenie ma składany uchwyt i zawieszkę na kabel, co ułatwia jego przechowywanie. Bardzo dużym plusem jest także przewód o długości 8 metrów, co pozwala na czyszczenie także tych powierzchni, które są oddalone od gniazdka. Natomiast pojemność zbiornika mieści się w ogólnie przyjętych normach — jednorazowe wlanie 500 ml wody pozwala na około 15 minut nieprzerwanej pracy,a  jeżeli dodamy do tego łatwość obsługi, nowoczesny design i niską ceną (jest to jeden z najtańszych mopów parowych), to mamy do czynienia z bardzo przyzwoitym produktem.

Jak ogólnie prezentuje się produkt dostępny w sklepie Lidl? Odkurzacz parowy Silvercrest na pewno posiada wiele zalet. Nie jest jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim jest urządzeniem dosyć ciężkim (waga powyżej 3 kg), co może utrudniać jego przenoszenie. Dodatkowo posiada filtr, który powinien być wymieniony po upływie około 6 miesięcy (lub po 100 cyklach czyszczenia). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że filtr nie jest produktem łatwo dostępnym — zamówić go można jedynie na stronie internetowej, a wysyłka następuje z Niemiec. Nie jest to jednak to minus, który umniejsza efektywność i funkcjonalność urządzenia jakim jest parownica Silvercrest. Lidl oferuje więc swoim klientom naprawdę przyzwoity produkt, który nie tylko spełni swoje podstawowe zadania, ale także nie nadwyręży domowego budżetu.

Silvercrest 1630 W

Zalety

Zalety
 • 2 tryby wylotu pary: do delikatnych i twardych podłóg
 • Najniższa cena w zestawieniu
 • W zestawie 2 szmatki z mikrowłókna
 • Urządzenie ma składany uchwyt, dzięki temu jego przechowywanie staje się jeszcze prostsze
 • Gotowy do użycia w 25 s
 • Zawieszka na kabel

Wady

Wady
 • Dosyć ciężki (ponad 3 kg)

 

4. Ariete 4164 Kliknij aby kupić »

Ariete-4164Mop parowy Ariete 4164 to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń, które pozwala na czyszczenie, dezynfekowanie i odplamianie bardzo wielu powierzchni. To, co wyróżnia ten produkt na tle innych mopów, to bardzo duża ilość akcesoriów, które pozwalają na niezwykle wszechstronne zastosowanie. To naturalnie nie wszystko — mop Ariete 4164 to efektywne i funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu.

Tym czym wyróżnia się mop Ariete 4164 wśród podobnych urządzeń na polskim rynku to jego wysoka moc (1500 W) i wysokie ciśnienie (dochodzące do 4 bar). Takie parametry umożliwiają czyszczenie nawet najbardziej opornych zabrudzeń i usuwanie niemal w 100% wszelkich mikroorganizmów, drobnoustrojów i bakterii. Docenią to zwłaszcza alergicy, dla których nawet niewielka ilość szkodliwych mikrobów może być wielkim utrapieniem. I co warte podkreślenia — odkurzacz parowy Ariete (podobnie jak zdecydowana większość takich urządzeń) nie wymaga zastosowania żadnych detergentów ani środków chemicznych. Dzięki temu produkt jest nie tylko ekologiczny, ale także bardzo oszczędny.

Bardzo dobre parametry w zakresie mocy i ciśnienia to nie jedyne zalety, które wyróżniają model marki Ariete. Mop parowy tego producenta wyróżnia się bardzo dużą ilością różnorodnych akcesoriów, dzięki którym można wyczyścić niemal każdą powierzchnię. W zestawie dostępne są nie tylko standardowe końcówki do mycia podłóg, ale także te przeznaczone do czyszczenia okien, fug, dywanów, kaloryferów, piekarników czy tapicerek. Co więcej — mop parowy wielofunkcyjny Ariete umożliwia również odświeżanie i prasowanie ubrań oraz czyszczenie garnków i naczyń, a dodatkowa końcówka szczelinowa pozwala skierować silny strumień pary dokładnie tam, gdzie jest to konieczne. Tak wysoka funkcjonalność urządzenia umożliwia perfekcyjnie zadbać o czystość w całym domu. Pewnym minusem dla niecierpliwych użytkowników może być czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy, który wynosi około 60 sekund — jednak nie jest to wada, która w jakikolwiek sposób dyskwalifikuje urządzenie.

Mop parowy Ariete 4164 to urządzenie, które charakteryzuje się nie tylko skutecznością i funkcjonalnością, ale także dużą wygodą stosowania. Tutaj warto podkreślić niewielką wagę urządzenia — mop Ariete waży niespełna 2 kg. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy dużych powierzchniach, gdzie przenoszenie mopa może okazać się konieczne. Dodatkowo produkt posiada regulację pary, uchwyt na kabel (co zapobiega jego plątaniu się podczas sprzątania) oraz odpinaną rękojeść (co nie tylko pozwala czyścić trudno dostępne zakamarki, ale także ułatwia przechowywanie). Na uwagę zasługuje także fakt, iż urządzenie można przechowywać w pionie, co pozwala zaoszczędzić całkiem sporo miejsca. Dodatkowo o wygodzie stosowania decyduje także łatwa obsługa i stosunkowo długi czas pracy na jednym zbiorniku wody — pojemność 350 ml powinna starczyć na około 20 minut nieprzerwanej pracy. Jedynym mankamentem w kontekście funkcjonalności wydaje się stosunkowo krótki kabel — według wielu użytkowników przewód o długości 5 metrów jest niewystarczający i wymaga podpinania urządzenia do kolejnych gniazdek.

Jak całościowo prezentuje się produkt marki Ariete? Steam Mop 4164 10w1 to urządzenie, które na pewno zasługuje na zainteresowanie. Jest nie tylko skuteczne i efektywne, ale także funkcjonalne i bardzo wygodne. I chociaż mop nie jest pozbawiony kilku mankamentów (chociażby długi czas nagrzewania i stosunkowo krótki kabel), to na pewno zasłużenie cieszy się sporą popularnością. Co więcej, nie należy do najdroższych urządzeń tego typu — co także decyduje o tym, iż jest to produkt cieszący się dużym zainteresowaniem.

Ariete 4164

Zalety

Zalety
 • Dużą moc (1500 W) i w wysokie ciśnienie (3 Bar) gwarantują skuteczną walkę nawet z najcięższym brudem
 • Lekki – waży zaledwie 1,9 kg
 • Posiada wiele akcesoriów do sprzątania różnych elementów (meble, tapicerka, piekarniki, podłoga itd)
 • Posiada odpinaną rękojeść, ułatwiającą czyszczenie trudno dostępnych miejsc
 • Możliwość przechowywania w pionie
 • Regulacja mocy pary
 • Około 20 minut pracy na jednym zbiorniku
 • Uchwyt na kabel

Wady

Wady
 • Krótki przewód, tylko 5 metrów
 • Długi czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

5. Black&Decker FSMH1351SM Kliknij aby kupić »

Black&Decker-FSMH1351SMMop parowy Black&Decker FSMH1351SM 11 w 1 jest określany przez producenta jako rewolucja w czyszczeniu parowym. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż urządzenie to — wyposażone w tak wiele końcówek i akcesoriów — znacznie przekracza możliwości i zastosowanie standardowego mopa. Posiadając takie urządzenie, można posprzątać niemal wszystko — od podłóg, poprzez armaturę kuchenno — łazienkową, aż do tapicerki na ulubionych meblach. To bardzo funkcjonalny produkt, który na pewno sprawdzi się w każdym domu.

Czym wyróżnia się produkt Black&Decker ? Mop parowy tej marki to przede wszystkim bardzo rozbudowany zestaw, który pozwala na wyczyszczenie niemal każdej powierzchni. Użytkownik urządzenia ma do dyspozycji nie tylko szczotki z różnymi wkładami (małym, dużym i drucianym), ale także gumową wycieraczkę do szyb i specjalną rękawicę parową SteaMitt. Dzięki temu mop może być użyty nie tylko do umycia podłogi, ale także do wyczyszczenia kabiny prysznicowej, baterii kuchennej, lustra, tapicerki, fug bądź piekarnika lub grilla. Dodatkowo urządzenie może być wykorzystane do odświeżenia czy uprasowania garderoby. Na uwagę zasługuje również specjalna rękawica parowa SteaMitt, która pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można umyć armaturę, zlew, glazurę i niemal każdą inną powierzchnię. Jednocześnie producent oferuje w zestawie kilka nakładek z mikrofibry (do poszczególnych końcówek). Jak widać, myjka parowa Black&Decker to kompletne urządzenie z pełnym wyposażeniem.

Bogate wyposażenie to bardzo duży, ale nie jedyny plus, jakim wyróżnia się produkt Black&Decker. Parownica oferowana przez tą firmę jest bardzo rozbudowana pod względem technologicznym. Tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim tak zwane uderzenie pary na żądanie, które zwiększa jej ilość aż o 40% (a tym samym pozwala wyczyścić nawet najbardziej uporczywy brud czy tłuszcz i to bez użycia środków chemicznych). Zastosowanie technologii Autoselect gwarantuje natomiast optymalną emisję pary – w zależności od konkretnego typu powierzchni. Wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik wyboru.

Co jeszcze zasługuje na uwagę w tym modelu mopa parowego? Otóż urządzenie posiada ręczny oczyszczacz parowy (który można odłączyć), system antywapienny (zabezpieczający przed osadzaniem się kamienia) oraz nakładkę wielokrotnego użycia wykonaną w technologii Easy Glide (umożliwiającą bardzo głębokie czyszczenie). Czego chcieć więcej? Ten mop parowy to naprawdę urządzenie do zadań specjalnych!

Przedstawiając tak wiele zalet mopa parowego Black&Decker, nie można pominąć także tego, iż jest to urządzenie bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu. Nagrzewa się zaledwie w 15 sekund, posiada dosyć pojemny zbiornik (500 ml), charakteryzuje się długim czasem pracy na jednym zbiorniku (około 20 minut) i jest wyposażony w kabel o długości 6 metrów. Dodatkowo jest prosty w obsłudze – co także należy zaliczyć do jego zalet.

Mop parowy Black and Decker to urządzenie, które niewątpliwie zasługuje na uwagę – zwłaszcza tych osób, które cenią sobie wysoką funkcjonalność. Jednak sporym minusem tej parownicy jest jej cena – ten model należy do jednych z najdroższych na rynku. Jednak koszt zakupu produktu na pewno wynagrodzi jego jakość i uniwersalność – i chociażby dlatego warto zwrócić na niego uwagę.

Black&Decker FSMH1351SM

Zalety

Zalety
 • Gotowy do użycia w 15 sekund
 • Bardzo rozbudowany zestaw zwiększający jego funkcjonalność
 • Długi czas pracy na jednym zbiorniku (około 20 min)
 • Odłączany oczyszczacz parowy umożliwiający czyszczenie ręczne
 • Filtr wapniowy
 • Nadaje się również do prasowania i odświeżania garderoby

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy mop parowy w zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki mop parowy kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mopa parowego?

Mop parowy to coraz popularniejsze urządzenie, bez którego niejedna pani domu nie potrafi sobie wyobrazić codziennego sprzątania. I chociaż ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, to jednego na pewno nie można mu odmówić – jest bardzo wygodny, skuteczny, a przy tym łatwy w obsłudze i komfortowy w użyciu. Co więcej, wysoka funkcjonalność takich produktów i możliwość używania ich do czyszczenia bardzo wielu powierzchni sprawia, iż jest to urządzenie wielofunkcyjne i pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

Przeciwnicy takiego rozwiązania na pewno zauważą, iż jest to określony, spory wydatek, co często jest prawdą. Zaznaczamy jednak, że nie wszystkie dobre mopy parowe muszą być bardzo drogie, a co równie istotne w kwestii funduszy – nie wymagają zastosowania żadnych detergentów ani środków chemicznych, co generuje niemałe oszczędności w budżecie domowym. To wszystko sprawia, iż mop na parę to naprawdę dobra inwestycja. Jednak decydując się na zakup takiego urządzenia, warto pamiętać o tym, iż tylko dobry mop spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. By tak było, nie musi być to model drogi i bardzo zaawansowany technicznie, jednak powinien charakteryzować się określonymi parametrami. Zatem jaki mop parowy wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Oto kilka podstawowych rad, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

 

Mop parowy – jaki wybrać? Najważniejsza jest moc

Jednym z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę kupując elektryczny mop parowy, jest jego moc. Tutaj zasada jest bardzo prosta – im wyższa moc, tym para wodna zostaje wytworzona w krótszym czasie. Co to oznacza w praktyce? Otóż urządzenie charakteryzujące się dużą ilością watów jest gotowe do pracy po upływie zaledwie kilkunastu sekund. I tutaj pojawia się pytanie – jak moc jest wystarczająca? Według obowiązujących standardów mop elektryczny powinien posiadać minimum 1200 W. Nasz ranking mopów parowych przedstawia takie modele, które posiadają ten parametr na bardzo wysokim poziomie. Przykładem może być Karcher SC (którego moc to aż 1900 W), Silvercrest SDM 1500 (o mocy nawet 1630 W) lub Vileda Steam (mop o mocy 1550 W). Takie wartości mocy sprawiają, iż urządzenia potrzebują bardzo niewiele czasu, aby wytworzyć parę wodną.

 Jak więc pod względem czasu nagrzewania prezentują się opisywane mopy parowe? Ranking przedstawiony powyżej wskazuje, iż średni czas potrzebny do rozgrzania urządzenia, to około 30 sekund. W naszym zestawieniu jednak rekordzistami są mopy Vileda Steam i Black&Decker FSMH13101, które rozgrzewają się w zaledwie 15 sekund. Najgorzej wypada Ariete 4164 – w jego przypadku potrzeba około 60 sekund.

 

Mop parowy – jaki kupić? Ciśnienie to także ważny parametr

Odpowiednia wysokość mocy to ważny, ale nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu mopa parowego. Równie istotnym kryterium powinno być ciśnienie, które decyduje o efektywności urządzenia. Jaki mop elektryczny będzie tutaj najlepszy? Otóż zasada jest taka sama jak w przypadku mocy – im ta wartość jest wyższa, tym mopy elektryczne są bardziej skuteczne. W naszym rankingu najlepiej pod tym względem prezentują się modele Karcher SC 3 i Ariete 4164, których ciśnienie dochodzi nawet do 3,5 bara. W połączeniu z wysoką mocą daje to bardzo solidny wynik i zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia.

 

Mop parowy – który wybrać? Zwróć uwagę na głowicę

Podstawowa część mopa parowego to jego głowica – to własnie ona odpowiada za wyczyszczenie określonej powierzchni i dlatego już podczas zakupu warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Przede wszystkim liczy się wielkość. Z jednej strony – im jest ona szersza, tym łatwiej będzie umyć większy obszar za jednym pociągnięciem. Jednocześnie nie może posiadać zbyt dużych gabarytów, bo wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc będzie bardzo utrudnione. Zatem jaka głowica powinna charakteryzować dobry mop parowy? Ranking wybranych przez nas modeli stawia na uniwersalność – wszystkie urządzenia mają głowicę w przedziale od 25 do 30 centymetrów. Jednak wielkość głowicy to nie jedyne kryterium, którym warto kierować się podczas zakupu. Dodatkowo warto wybrać model z głowicą obrotową, która charakteryzuje się dużym zakresem ruchu – dzięki czemu dotarcie do zakamarków nie będzie sprawiało żadnych trudności.

 

Jaki kupić mop parowy? Postaw na funkcjonalność

Dobry mop parowy powinien charakteryzować się wysoką funkcjonalnością – wszak ma ułatwiać, a nie utrudniać codzienne sprzątanie. Dlatego też producenci takich sprzętów starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i stworzyć modele, które są nie tylko skuteczne, ale także wygodne w użyciu. Wśród cech świadczących o komfortowym użytkowaniu można wymienić:

 • regulacja mocy pary (wszystkie modele przedstawione w powyższym rankingu posiadają taką funkcję, a jeden z nich – Black&Decker FSMH13101 – jest także wyposażony w tak zwane uderzenie pary na żądanie, które zwiększa jej moc o około 40%)
 • duża pojemność zbiornika, która pozwala na długotrwałe sprzątanie bez konieczności dolewania wody (nasz ranking mopów elektrycznych prezentuje modele, które posiadają zbiorniki o pojemności od 350 do 1000 ml – na przykład Karcher SC 3, którego zbiornik pomieści 1000 ml wody lub Black&Decker FSMH13101 czy Silvercrest SDM 1500, których zbiorniki są o pojemności 1500 ml)
 • odpowiednia długość kabla (minimum 5 metrów), która umożliwia sprzątanie bez przepinania urządzenia do kolejnego gniazdka (w naszym zestawieniu na uwagę zasługuje przede wszystkim Silvercrest SDM 1500 i Karcher SC 3 , których długość przewodu to odpowiednio 8 i 7 metrów – co zapewnia wygodną pracę)
 • gabaryty, czyli wielkość i waga – im są one mniejsze, tym operowanie mopem jest łatwiejsze i wygodniejsze (parowy mop z naszego rankingu, który charakteryzuje się najmniejszą wagą to Ariete 4164, który waży niecałe 2 kg)
 • wbudowany filtr antywapniowy, który zapobiega osadzaniu się kamienia (taką funkcję ma model Black&Decker FSMH13101)
 • długi czas pracy, który pozwala posprzątać na jednym ładowaniu stosunkowo dużą powierzchnię (najlepsze mopy parowe osiągają wynik kilkudziesięciu minut – na przykład model Black&Decker FSMH13101 i Ariete 4164 to 20 minut nieprzerwanego sprzątania)

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej cech świadczących o funkcjonalności mopa parowego liczy się także łatwość użytkowania i prostota obsługi. I to gwarantuje każdy model z naszego zestawienia.

 

Jaki jest najlepszy mop parowy? Ważne jest dodatkowe wyposażenie

Wiele osób stojąc przy sklepowej półce zadaje sobie pytanie – jaki mop parowy warto kupić? Oczywiście najbardziej istotne są te parametry, które decydują o skuteczności, efektywności funkcjonalności urządzenia. Ale oprócz tego warto też wybrać mop parowy wielofunkcyjny, który umożliwi sprzątanie nie tylko podłóg, ale także wiele innych powierzchni. Producenci już dawno temu przekonali się, iż użytkownicy poszukują modeli uniwersalnych, które przydadzą się do wielu czynności. Dlatego też najlepsze urządzenia przodujące w wielu rankingach posiadają bogate wyposażenie dodatkowe. Dzisiaj mop parowy z funkcją czyszczenia paneli, kafelków i dywanów czy myjka parowa do fug w zestawie jest standardem. Dodatkowo wiele modeli posiada mnóstwo innych możliwości – na przykład czyszczenie luster, armatury, kabin prysznicowych, garnków, kuchenek, ścian czy tapicerek. Co więcej – dostępne na rynku mopy parowe bezprzewodowe można użyć do odświeżenia bądź uprasowania odzieży. Zatem są to wielofunkcyjne urządzenia, które można wykorzystać do wielu prac domowych. Przykładem mogą być dwa modele z naszego rankingu – Black&Decker FSMH13101 i Ariete 4164. Każdy z nich posiada wiele dodatkowych akcesoriów, które zwiększają funkcjonalność urządzenia.

 

Mop parowy – jaki najlepszy? Czy ważna jest cena?

Przy wyborze odpowiedniego mopa parowego często pojawia się pytanie: ile kosztuje takie urządzenie? Jest to bardzo istotna kwestia – tym bardziej, iż podstawowym zadaniem mopa jest „tylko” czyszczenie podłóg. Na szczęście ceny dostępnych na rynku modeli są bardzo zróżnicowane – w zależności od parametrów, funkcji i dodatkowego wyposażenia. Taka różnorodność cenowa gwarantuje, iż każdy znajdzie coś na miarę własnych oczekiwań i możliwości finansowych. Dobry mop parowy to na pewno nieoceniona pomoc przy sprzątaniu domowych pieleszy. I chociaż wciąż nie brakuje zwolenników tradycyjnych metod czyszczenia, to nie ulega wątpliwości, iż to właśnie mopy elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Zresztą nic w tym dziwnego – wygoda to podstawowa cecha, jaką charakteryzuje się mop elektryczny. Ranking urządzeń do sprzątania zdecydowanie to potwierdza.

Rosnące zainteresowanie tego typu sprzętem sprawia, iż coraz częściej pojawia się dylemat: jaki wybrać mop parowy? Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które decydują o jakości, efektywności i funkcjonalności. Warto też przeanalizować, do czego i w jakim zakresie będzie on używany. Liczą się także preferencje indywidualne. Zatem jaki kupić mop parowy? Ranking 2020 przedstawiony powyżej na pewno pomoże podjąć odpowiednią decyzję.