Aktualizacja: Marzec 2024

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znajdują wiele zastosowań w gospodarstwach domowych. Warto wiedzieć, że nie każdy model da sobie radę z każdym zadaniem. O ile większość dostępnych wariantów nadaje się do mycia samochodu, to czyszczenie kostki brukowej lub elewacji może okazać się zadaniem, wykraczającym poza możliwości przeciętnej myjki. Na jakie parametry urządzenia należy zatem zwrócić uwagę, żeby dokonać trafnego wyboru? Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Myjka ciśnieniowa nieodłącznie kojarzy się z myciem samochodu. Rzeczywiście, większość nabywców, którzy mają zamiar wykorzystywać to urządzenie w warunkach domowych, kupuje je właśnie z takim zamiarem. Może jednak dojść do sytuacji, w której przed myjką staną inne, bardziej wymagające zadania. Wówczas, może się okazać, że urządzenie spisze się najwyżej miernie lub nie poradzi sobie wcale. Aby uniknąć rozczarowania, warto zwrócić uwagę na cechy, które predysponują dany model do miana bardzo dobrego. Nie tyczy się to wyłącznie myjek “do zadań specjalnych”. Należy bowiem wiedzieć, że niewłaściwie wybrane urządzenie może nieodwracalnie zniszczyć lakier samochodu, zatem nawet wybór modelu do podstawowego zastosowania powinien być oparty o rzetelną wiedzę. Jaka myjka ciśnieniowa będzie tą właściwą? Które parametry są istotne dla użytkownika? Ranking myjek ciśnieniowych zawiera odpowiedzi na każde z tych pytań.

 

Jaka myjka ciśnieniowa – jaką wybrać i dlaczego?

Myjki wysokociśnieniowe różnią się specyfikacją, a co za tym idzie — także przeznaczeniem. Zanim przejdziemy do omówienia kluczowych parametrów, warto zastanowić się, do jakich prac takie urządzenie może być wykorzystane? Zakup dobrej myjki ciśnieniowej do samochodu okazuje się trudnym wyborem dla przyszłego użytkownika. Takie urządzenie powinno legitymować się odpowiednim ciśnieniem roboczym, przy czy w tym przypadku, słowo „odpowiednie” oznacza nie za niskie i nie za wysokie. Lakier samochodowy to delikatna struktura i zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia jego powierzchni. Nawet jeżeli odpryski nie pojawią się od razu, to „potraktowana” wysokim ciśnieniem powłoka, z czasem może zacząć się wykruszać. Równie istotnym parametrem jest wydajność pompy, jednak oba te aspekty zostaną szczegółowo omówione w dalszej części tekstu.

Dobra myjka ciśnieniowa do samochodu musi być wyposażona w dyszę, emitującą szeroki strumień. Lance punktowe nie są odpowiednie do tego zastosowania. Dlaczego? To proste — skupiony strumień wody uszkodzi lakier, nawet jeżeli urządzenie generuje niskie ciśnienie. Karoseria bywa pokryta nie tylko kurzem lub błotem, ale i tłustymi osadami. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa z pianownicą.

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej powinna legitymować się większym ciśnieniem. Wynika to z faktu, że tego typu materiały zwykle są mocno zabrudzone, a ze względu na ich odporność, mocny natrysk wody z pewnością im nie zaszkodzi. Takie urządzenie może być też wykorzystane do czyszczenia płytek tarasowych i fug. Myjka ciśnieniowa do domu powinna poradzić sobie także z czyszczeniem elewacji. Ze względu na różną wytrzymałość poszczególnych elementów wykończenia, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się model wydajny, ale z możliwością regulacji ciśnienia. Właśnie ta cecha definiuje najlepsze myjki ciśnieniowe — odpowiednio wydajny model, który zapewnia możliwość zmniejszenia lub zwiększenia siły natrysku, poradzi sobie z każdym z wymienionych zadań.

 

Ważne jest ciśnienie robocze i wydajność.

Ciśnienie robocze i wydajność pompy to jedne z najistotniejszych parametrów, w przypadku tego typu urządzeń. Oba sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika, a jest nim napęd pompy. Myjka ciśnieniowa spalinowa to w tej chwili rynkowa nisza. Dużo większą popularnością cieszą się elektryczne myjki ciśnieniowe. Ranking obejmuje właśnie takie modele — zasilane prądem. Należy zaznaczyć, że ciśnienie pompy i ciśnienie robocze to dwa różne parametry. W pierwszym przypadku mowa jest o wartości generowanej przez samą pompę, a w drugim — o wartości ciśnienia wody wylatującego z dyszy i właśnie ta kwestia powinna interesować użytkownika w największym stopniu. Może się wydawać, że zakup myjki legitymującej się wysokim ciśnieniem roboczym to strzał w dziesiątkę. Temat ten jest jednak bardziej skomplikowany.

Tanie modele osiągają wysokie ciśnienie robocze przez jeden sprytny zabieg – producenci zwężają wylot dyszy. Jest to postępowanie o tyle niewłaściwe, że skupiony strumień nadaje się właściwie tylko do pracy z twardymi powierzchniami. Takiego urządzenia, nie można wykorzystać do czyszczenia samochodu lub miękkich elementów elewacji. Najlepsza myjka ciśnieniowa ta taka, w której wysokie ciśnienie robocze koresponduje z wysoką wydajnością. Oznacza to, że pompa jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość wody, aby móc wytworzyć silny i rozproszony strumień. Właśnie tak działają wysokiej klasy myjki ciśnieniowe.

Ranking obejmuje wyłącznie takie modele, w których ciśnienie robocze wynika z wysokiej wydajności. Najlepiej pod tym względem prezentuje się Bosch AdvancedAquatak 160, którego oznaczenie modelowe wyraża ciśnienie. 160 barów nie jest najlepszym wynikiem zestawienia (Lavor Galaxy 180 generuje 180 barów), ale osiąganym przy najwyższej wydajności, wynoszącej 580 l/h. Wróćmy na chwilę do napędu, warto wiedzieć, że nie każdy oferowany na tynku model to myjka ciśnieniowa na ciepłą wodę. Niektóre urządzenia nie mogą pracować z podgrzaną cieczą. Najczęściej, dopuszczalna temperatura wody to 40-50 stopni Celsjusza. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem przekroczenie wartości granicznej może doprowadzić do uszkodzenia pompy.

 

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Zwróć uwagę na długość węża i kabla zasilającego

Profesjonalna myjka ciśnieniowa to urządzenie ciężkie. Nie należy rozpatrywać tego w kategoriach wady, bowiem mocny silnik ma wpływ na wagę modelu, jednak w sytuacji, w której myjkę należy przenieść, może okazać się to sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego, długość węża wysokociśnieniowego i przewodu zasilającego to bardzo istotny parametr. Im dłuższy kabel, tym dalej od źródła zasilania może pracować urządzenie, z kolei odpowiednio długi wąż sprawia, że użytkownik może swobodnie przemieszczać się i dzięki temu, bez trudu docierać do oddalonych miejsc, bez konieczności przenoszenia ciężkiej myjki. Pod tym względem, bezkonkurencyjny okazuje się Parkside PHD 150 G4 10-metrowy wąż wysokociśnieniowy to spory atut tego niedrogiego modelu. Równie istotną cechą jest wysoka jakość wykonania węża. Najlepszym wyborem jest model zbrojony, odporny na plątanie i zginanie. Takie udogodnienie oferuje model Bosch AdvancedAquatak 160.

 

Jaka myjka ciśnieniowa do domu? Rozbudowany zestaw akcesoriów to duży atut

Kupując myjkę ciśnieniową, nie można nie zwrócić uwagi na dołączone do urządzenia akcesoria. Poza standardową lancą ciśnieniową, zestaw powinien obejmować także kolejne elementy — dyszę rotacyjną, przeznaczoną do usuwania opornych zabrudzeń, oraz element do mechanicznego czyszczenia – pianownicę lub szczotkę. Każde dodatkowe akcesorium to ogromny plus, który pozwala zaoszczędzić wydatków związanych z zakupem dodatkowych końcówek.

 

Podsumowanie

W zestawieniu ujęliśmy urządzenia, cieszące się dużym uznaniem użytkowników, których jakość jest poparta doświadczeniem producenta. Polecane modele charakteryzują się odpowiednim ciśnieniem i właściwą wydajnością do zastosowań domowych, bogatym zestawem akcesoriów i wysoką jakością wykonania. Zatem, jaka będzie najlepsza myjka ciśnieniowa? Ranking zawiera pełne informacje o każdym modelu, który nada się do wielu domowych zastosowań. Najbardziej wydajne urządzenia w zestawieniu, z powodzeniem mogą być używane w celach przemysłowych.