Aktualizacja: Kwiecień 2024

Przygotowując się do sezonu zimowego, nie możemy zapomnieć o sprzęcie do odśnieżania. Jaki typ odśnieżarki będzie najlepszy do małego ogródka, a który ułatwi nam pracę na większej działce? Dowiecie się tego, sięgając do naszego poradnika. Przygotowaliśmy Wam wszystkie niezbędne wskazówki, począwszy od wyboru napędu, a skończywszy na szczegółowych parametrach odśnieżarki.

 

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna, a może ręczna? – Rodzaje odśnieżarek dostępnych na rynku

Głównym kryterium podziału odśnieżarek jest rodzaj zasilania. Elektryczna z napędem, ręczny pług, a może odśnieżarka spalinowa — jaką wybrać, aby spełniała nasze oczekiwania? Do kostki brukowej czy chodników każda z nich sprawdzi się idealnie. Jednak, aby przydomowa pielęgnacja ogrodu zimą nie była czasochłonna i wyczerpująca, warto poznać podstawowe różnice między nimi.

 

1. Odśnieżarki spalinowe – duża moc, mobilność, przystosowane do trudnych warunków

Odśnieżarka do śniegu spalinowa jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana paliwem. Sprawia to, że jej moc jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do wersji elektrycznej, a co za tym idzie, świetnie sprawdzi się do zamarzniętego czy też do mokrego śniegu.

Na większych działkach czy powierzchniach na plus będzie możliwość odrzucania śniegu do nawet kilkunastu metrów. Odśnieżarki spalinowe doskonale poradzą sobie na dużych terenach, zwłaszcza o nieregularnym kształcie, gdyż ich szerokość robocza może sięgać nawet 80 cm.

Natomiast najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy decydują się zakup modelu spalinowego, jest nieograniczona mobilność – nie potrzebujemy stałego źródła zasilania, aby z nich skorzystać. Choć przy odśnieżaniu większego obszaru może okazać się, że koszt paliwa będzie stosunkowo wyższy niż gdybyśmy korzystali z zasilania prądem.

Trzeba mieć na względzie, że samo manewrowanie odśnieżarką wbrew pozorom może nie być łatwe. Waga takiego urządzenia może wynosić nawet do 150 kg (szczególnie jeśli jest to odśnieżarka spalinowa z napędem).

Oczywiście odśnieżarki spalinowe z napędem dostępne są na gąsienicach lub kołach. Odśnieżarka gąsienicowa jest bardziej zaawansowaną opcją, ponieważ potrafi przemieścić się tak naprawdę na każdym terenie. Decydując się na wersję z kołami, zwróćmy uwagę, aby bieżnik był wyższy, żebyśmy nie mieli kłopotów przy odśnieżaniu głębszego śniegu.

Odśnieżarko-zamiatarka spalinowa (szczotkowa) — jeśli chcemy, aby urządzenie do odśnieżania służyło nam nie tylko zimą, to na pewno interesujący okaże się taki model. Poradzi sobie z oczyszczeniem chodnika z trawy, liści oraz piasku. 

Która odśnieżarka spalinowa – z napędem czy bez – będzie lepsza przed dom, a która do dużego ogrodu?

Jeśli odśnieżamy głównie ogródek i zależy nam na trochę lżejszym oraz cichszym rozwiązaniu, odśnieżarka bez napędu w zupełności wystarczy. Przy większych działkach, gdy musimy poradzić sobie ze zdecydowanie większą ilością śniegu, wybierzmy odśnieżacze z napędem.

Odśnieżarka samojezdna może być wyposażona w kilka biegów, dzięki temu będziemy mogli dopasować prędkość, taką jaką chcemy, dodatkowo takie urządzenia również posiadają bieg wsteczny. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi nam pracę. 

Dwusuwowe i czterosuwowe – rodzaje silników spalinowych

W odśnieżarkach z napędem spalinowym istotne znaczenie ma także rodzaj silnika. To od niego zależy moc, ilość spalanego paliwa, a także hałas. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami silników w odśnieżarkach, są to:

  • Silniki dwusuwowe kiedyś były uważane za mocniejsze i lepsze rozwiązania, jednak firmy wycofują się już z produkcji odśnieżarek tego typu. Jest to wynik większego zużycia paliwa, konieczności mieszania paliwa z olejem, a także głośniejszej pracy.
  • Silniki czterosuwowe spalają mniej paliwa, są cichsze, a coraz to nowsze rozwiązania powodują, że mocą nie wypadają gorzej od dwusuwowych. Kolejnym znaczącym aspektem jest mniejsze zanieczyszczanie środowiska. Producenci coraz częściej przechodzą na te rozwiązanie.

 

2. Odśnieżarki elektryczne – ekonomiczne, kompaktowe, jednak z mniejszą mocą

Odśnieżarka elektryczna jest opcją zdecydowanie tańszą oraz lżejszą, aczkolwiek o mniejszej mocy. Tak więc zbity czy zamarznięty śnieg może stanowić dla niej wyzwanie. Jednak są też liczne atuty, które posiada wersja elektryczna.

Odśnieżarka taka zapewnia o wiele cichszą pracę, natomiast jej kompaktowe rozmiary nie sprawiają większego problemu podczas przechowywania sprzętu oraz umożliwiają łatwiejsze manewrowanie i dotarcie do węższych miejsc. Tym samym modele elektryczne nadają się idealnie do codziennego użytkowania w domu.

Szerokość robocza takiej odśnieżarki wynosi zazwyczaj do 50 cm. Jest to mniej niż w odśnieżaczach spalinowych, natomiast do przydomowego ogródka będzie całkowicie wystarczające. Szczególnie że odśnieżarki elektryczne potrzebują stałego zasilania prądem, więc ograniczenie wynikające z długości kabla na większych działkach byłoby nieco problematyczne.

Coraz popularniejsze stają się odśnieżarki akumulatorowe. Są one zasilane prądem, ale nie wymagają stałego podłączenia do gniazdka w trakcie pracy. Działają dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowej. Na przykład akumulator o pojemności do 5,0 Ah umożliwia pracę do około 40 minut nieprzerwanej pracy. Po tym czasie wystarczy podłączyć sprzęt do ładowania. Moc takich odśnieżarek może nie jest piorunująca, ale jest w zupełności wystarczająca do lekkiej pokrywy śnieżnej w obrębie posesji.

Osoby dbające o naturę docenią, że odśnieżarki elektryczne nie emitują żadnych spalin, tym samym są całkowicie przyjazne środowisku.

 

3. Odśnieżarka ręczna – łopaty i szufle do śniegu, czyli najprostsze i najtańsze rozwiązanie

Chociaż technologicznie pojawiają się coraz wygodniejsze dla użytkownika rozwiązania, to maszyna ręczna do śniegu nie wychodzi z użycia. Mowa tutaj głównie o łopatach. Trzeba jednak pamiętać, że szufla do śniegu nieco różni się od tych przeznaczonych np. do przenoszenia.

Łopata do odśnieżania ma dosyć szeroką głowicę, a jej boczne krawędzie są łukowato wygięte do góry. Materiał, z którego głowica jest przeważnie wykonana to aluminium lub polipropylen, czyli materiały mocne, ale przede wszystkim odporne na niską temperaturę. Natomiast krawędź wzmocniona jest metalową listwą, by móc ukruszyć cienką warstwę lodu.

Oczywiście łopata nie poradzi sobie ze zbyt dużą ilością śniegu, a odśnieżenie większej powierzchni będzie czasochłonne, natomiast możliwość manewrowania takim sprzętem jest dowolna. Jeśli chcemy rozbudować funkcjonalność ręcznej odśnieżarki, to na rynku otrzymamy różne wariacje, np. łopaty na kołach z wirnikami (które są wprawiane w ruch podczas popychania). Istnieje także coś takiego jak elektryczna łopata do śniegu – budową przypomina podkaszarkę, ponieważ część robocza jest zamocowana na podobnej prowadnicy. Nad łopatkami znajduje się pochylona przegroda, która określa kierunek wyrzucania zebranego śniegu. Sam wyrzut nie jest daleki i ma postać nieregularnego strumienia.

 

Podsumowując, widzimy, że wybór odpowiedniego rodzaju odśnieżarki zależy tak naprawdę od terenu, na jakim najczęściej będzie ona użytkowana. Przy dużych działkach niezastąpiony okaże się mimo wszystko odśnieżacz spalinowy, natomiast do domowego użytku model elektryczny lub sprzęty ręczne. Choć te ostatnie polecamy do sporadycznego odśnieżania niewielkich powierzchni.


Jaką odśnieżarkę spalinową kupić – jednostopniową czy dwustopniową?

Odśnieżarki wirnikowe spalinowe możemy podzielić na jeszcze dodatkowe dwie podkategorie: jedno- i dwustopniowe.

Odśnieżarki jednostopniowe są zasilane wspomnianymi wcześniej silnikami dwusuwowymi. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Natomiast trzeba uważać, ponieważ świder w sposób bezpośredni styka się z podłożem, co oznacza, że ten typ odśnieżarki nadaje się wyłącznie do terenów równych tj. chodnik czy asfalt. Urządzenie poradzi sobie z opadami o wysokości około 20 cm, wyrzucając śnieg, dzięki wirnikowi obracającemu się wokół własnej osi.

Odśnieżarki dwustopniowe zasilane są silnikami czterosuwowymi. Silnik jest wydajniejszy, więc upora się także z zamarzniętym śniegiem. Jest to możliwe, dzięki dwóm wirnikom – pierwszy odrzuca śnieg, a drugi go rozdrabnia. Są to sprzęty masywniejsze, ale za to bez problemu odśnieżą głęboki śnieg, a także poradzą sobie na nierównym podłożu.

 

Parametry, którymi powinna cechować się najlepsza odśnieżarka do śniegu

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem zasilania odśnieżarkę wybierzemy, jest kilka elementów, które powinny być dla nas szczególnie istotne:

  • zasięg wyrzutu śniegu – parametr ten producenci podają nam w metrach. Standardowo im większa odległość, tym lepiej, szczególnie jeśli odśnieżamy duże ilości na większych powierzchniach. Jeśli zasięg będzie zbyt mały, to jeden odcinek będziemy musieli odśnieżać kilka razy. Natomiast przy szacowanym przez producenta zasięgu, trzeba wziąć pod uwagę, że mokry śnieg jest ciężki, więc będzie upadał bliżej wyrzutnika,
  • szerokość i wysokość robocza – szerokość warto dostosować do wielkości odśnieżanego terenu tzn. że odśnieżacz o szerokości roboczej powyżej 50 cm, gdy odśnieżamy wąski chodnik, może wręcz utrudniać nam pracę. Jeśli już decydujemy się na szeroki pług, postawmy większy nacisk na moc silnika oraz zdecydujmy się na model na kołach, by manewrowanie było łatwiejsze. Natomiast wysokość robocza oznacza maksymalną wysokość warstwy śniegu, z jaką poradzi sobie odśnieżarka. Na obszarach, gdzie opady są zazwyczaj niewielkie, 30 cm w zupełności wystarczy,
  • rozrusznik –  odśnieżacze z rozrusznikiem elektrycznym będą wybawieniem podczas niskich temperatur. Dzięki niemu uruchomienie sprzętu nie sprawi nam żadnego problemu,
  • wytrzymałość konstrukcji – trwałe i mocne materiały gwarantują nam dłuższą żywotność sprzętu. Uwagę powinniśmy zwrócić głównie na rynnę, która w kontakcie z twardym lodem czy ewentualnymi kamieniami jest szczególnie narażona na uszkodzenie,
  • długość przewodu – dotyczy to modeli elektrycznych. Dłuższy kabel nie będzie nas aż tak ograniczał, więc pozwoli na odśnieżanie na nieco większych powierzchniach.

 


Podsumowanie

Szeroki wybór odśnieżarek na rynku pozwoli nam dobrać model indywidualnie do naszych potrzeb. Wiedząc już, na jakich aspektach powinniśmy skupić się najbardziej podczas zakupu, możemy pewniej przejść do zakupu: Jaką odśnieżarkę kupić? Ranking odśnieżarek do śniegu na sezon zimowy 2020