Aktualizacja: Kwiecień 2024

Odśnieżacz to podstawowe wyposażenie naszego zimowego zestawu do pielęgnacji ogrodu. Niezależnie od tego, czy mamy zaśnieżony jedynie podjazd do domu, czy kilka hektarów działki, urządzenie to stanowi duże udogodnienie w kwestii uporania się z pokrywą śnieżną. Dlatego polecamy nasz ranking odśnieżarek, w którym znajdziecie jedne z lepszych modeli obecnie dostępnych na rynku.

Najlepsza odśnieżarka do śniegu - ranking maszyn na sezon 2020/2021:

  1. NAC STP196-61-K
  2. KM196
  3. Stiga ST 1151 E

Porównanie odśnieżarek według parametrów:

[table id=220 responsive=collapse /]

Jeżeli nie wiesz dlaczego wybraliśmy powyższe parametry lub chciałbyś się dowiedzieć jak wpływają one na pracę odśnieżarki do śniegu i ogólny komfort jej używania, to polecamy zapoznać się ze specjalnym artykułem, gdzie wszystko wyjaśniliśmy - Jak wybrać odśnieżarkę do śniegu? Poradnik zakupowy

Najlepsze odśnieżarki do śniegu - Ranking odśnieżarek 2020 / 2021

 

 


1. NAC STP196-61-K

NAC STP196 61 K
Przedstawiamy kolejną propozycję od firmy New American Concept. Tym razem jest to odśnieżarka NAC STP196-61-K o nieco większej mocy i możliwościach. Jakich dokładnie? Sprawdźmy.

JAKOŚĆ

CENA

Mocno zamarznięty śnieg nie będzie stanowił żadnego problemu dla tego modelu, dzięki mocy silnika, jaki posiada odśnieżarka NAC - 6,5 KM. Mimo tak dużej mocy sprzęt nadal pozostaje ekonomiczny i stosunkowo cichy. Jest to zasługa dwustopniowej konstrukcji z czterosuwowym silnikiem.

Jak w przypadku poprzednika tej marki, ponownie możemy liczyć na łatwą obsługę odśnieżarki. NAC STP196-61-K także posiada wyprofilowany uchwyt wraz z miękką rękojeścią, z możliwością kilkustopniowej regulacji, aby jak najbardziej ułatwić pracę użytkownikowi.

Wśród podobieństw dostrzeżemy także odporny na uderzenia komin w stalowej obudowie, regulowany w zakresie do 190 stopni. Natomiast oferowany wyrzut jest już znacznie większy, bo aż do 11 metrów. Na dużych działkach i powierzchniach to ogromny atut, gdyż pozwoli odśnieżyć znaczny kawałek terenu bez konieczności poprawiania czynności.

Według powszechnie panującej opinii najlepsze odśnieżarki spalinowe to te, które potrafią się uporać z dużą ilością śniegu jednorazowo. Patrząc na odśnieżarkę NAC z tej perspektywy, śmiało moglibyśmy ją zaliczyć do tej kategorii, gdyż cechuje się najwyższymi parametrami roboczymi w zestawieniu – szerokość to aż 61 cm, natomiast wysokość 51 cm. Te niepozornych kilka centymetrów, znacząco przyspiesza pracę, szczególnie w trudnych warunkach.

Jeśli już jesteśmy przy kwestii niesprzyjających warunków, to jest jeszcze jeden element, który pomoże w manewrowaniu odśnieżarką. Mowa tutaj o napędzie na dwa, duże gumowe koła (o doskonałej przyczepności) oraz czterobiegową skrzynię. Szczególnie bieg wsteczny stanowi duże udogodnienie, ponieważ w przypadku ugrzęźnięcia czy zakopania, pomaga wydobyć sprzęt.

Nie trzeba martwić się powstaniem zarysowań czy uszkodzeń. O ten aspekt dbają łozy ślizgowe umieszczone po obu stronach kanału wlotowego. Wykonano je z trwałego, specjalnego tworzywa, które odpowiada za regulację dystansu pomiędzy podłożem a obudową odśnieżarki.

Choć całość wymienionego wyposażenia wpływa na dosyć duzą masę urządzenia (64 kg), to jeśli interesuje nas dobra odśnieżarka, radząca sobie w każdych warunkach i na każdym terenie, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę ten model NAC.

Zalety
Największa szerokość i wysokość robocza w zestawieniu (61, 51 cm)
Maksymalny zasięg wyrzutu śniegu wynosi aż 11 metrów
Czterobiegowa skrzynia z biegiem wstecznym
Regulowany uchwyt, który można dopasować do wzrostu użytkownika
Duże, przyczepne koła, zapewniające odpowiednie manewrowanie
Wady
Dość wysoka cena
Waży 64 kg, co może utrudniać przemieszczanie w razie braku paliwa

Kup na Allegro

 


2. KM196

KM196
Zamiatarko-odśnieżarka KM196 to wielofunkcyjne urządzenie oferowane przed firmę FUXTEC, czyli niemieckiego producenta, którego specjalnością jest sprzęt ogrodowy.

JAKOŚĆ

CENA

Odśnieżarko-zamiatarka jest doskonałą propozycją, jeśli chcemy, aby sprzęt posłużył nam nie tylko w sezonie zimowym, ale przez cały rok. Wynika to z tego, że jest to coś więcej niż zestaw do odśnieżania. Jeśli zdecydujemy się na opcję 4w1, w cenie otrzymamy: szczotkę (posłuży ona jako zamiatarka do śniegu, a także do uprzątnięcia liści jesienią), pojemnik na odpady, 60 cm pług i dwustopniową odśnieżarkę wirnikową. Nas interesują cechy dotyczące głównie odśnieżarki. Ranking przedstawia urządzenia mające pomóc w zimowej pielęgnacji ogrodu, więc na tym obszarze skupimy największą uwagę.

Przechodząc do najważniejszych funkcjonalności, zacznijmy od tego, że zamiatarka-odśnieżarka KM196 posiada czterosuwowy silnik o mocy 6,5 KM. Nierówne podłoże, zamarznięty czy mokry śnieg nie stanowią zatem żadnego problemu podczas pracy. Niezawodność to wręcz jej znak rozpoznawczy.

Co więcej, model ten jest dowodem na to, że odśnieżanie nie musi być wcale pracochłonne. Szerokość robocza, którą oferuje to aż 60 cm, a wysokość 41 cm. Takie połączenie poradzi sobie nawet ze śnieżycą na większych obszarach. Natomiast za wygodę obsługiwania na nieco większych przestrzeniach odpowiada inna cecha, a mianowicie zasięg wyrzutu – w KM196 jest to maksymalnie 10 metrów.

Oczywiście odśnieżarka wyposażona jest również w napęd. Dokładniej jest to pięć biegów do przodu oraz dwa do tyłu. Ułatwia to nie tylko manewrowanie, ale też pozwala indywidualnie dostosować tempo pracy.

Zarówno budowa, jak i wyposażenie w tym przypadku niestety wpływa na to, że odśnieżarka (zamiatarka) spalinowa jest najdroższym, ale też najcięższym modelem w zestawieniu, bo waży aż 78 kg. Miejmy jednak na względzie jednak fakt, że funkcjonalność tego sprzętu będzie pomocna niemal w każdą porę roku, a nie tylko przez okres zimowy. Dysponując więc nieco większym budżetem, warto rozważyć inwestycję w ten model.

Zalety
Wydajny silnik czterosuwowy o mocy aż 6,5 KM, który poradzi sobie w każdych warunkach
Maksymalny zasięg wyrzutu śniegu wynosi 10 metrów
Wyposażony w 5 biegów do przodu oraz dwa do tyłu
Duża szerokość i wysokość robocza (60, 41 cm)
Wielofunkcyjne zastosowanie, dzięki wielu częściom zamiennym
Wady
Wysoka cena
Waży aż 78 kg, co może utrudniać przemieszczanie w razie braku paliwa

Kup na Allegro

 


3. STIGA ST 1151 E

Odśnieżarka elektryczna STIGA ST 1151 E
Odśnieżarka STIGA ST 1151-E jako jedyna w naszym rankingu jest zasilana elektrycznie. Przyjrzyjmy się funkcjonalnościom, jakie posiada produkt tego szwedzkiego koncernu.

JAKOŚĆ

CENA

Odśnieżarka elektryczna Stiga z silnikiem o mocy 1800W może poszczycić się cichszą oraz bardziej ekonomiczną pracą, co dla wielu stanowi istotny aspekt podczas wyboru. Zasilanie prądem jest tańszym rozwiązaniem niż zakup paliwa, ale wiąże się też z jeszcze jednym atutem, a mianowicie brakiem emisji spalin. Dzięki czemu chronić środowisko możemy także zimą.

Niestety jednocześnie musimy pamiętać, że tego rodzaju odśnieżarka w porównaniu z odśnieżaczami spalinowymi, będzie gorzej radzić sobie z twardym, zamarzniętym śniegiem. Nie oznacza to jednak, że sam proces odśnieżania będzie dla nas pracochłonny, ale rzeczywiście modele elektryczne zaleca się raczej do użytkowania na niewielkich obszarach o małej pokrywie śnieżnej.

Skoro zaś nieduże powierzchnie, to i użytkowanie powinno być proste i przyjemne. Stąd też waga urządzenia wynosi 16,5 kg – to najlżejsza propozycja w naszym zestawieniu. Co więcej, rozmiary odśnieżarki w połączeniu z 180-stopniową regulacją kąta wyrzucania śniegu sprawiają, że docieranie do wąskich, trudnodostępnych miejsc oraz swobodne manewrowanie sprzętem jest możliwe bez żadnego problemu. 

Jest jeszcze jedna rzecz, w której odstaje od spalinowych, a mianowicie chodzi o maksymalny wyrzut śniegu, który wynosi jedynie 6 m.

Obszar roboczy, z którym upora się odśnieżarka elektryczna z napędem to 51 cm szerokości oraz 30 cm wysokości, co na przydomowy użytek jest całkowicie wystarczające.

Z dodatkowych udogodnień, o których trzeba wspomnieć, jest fakt, że odśnieżarka ST 1151 E jest modelem z rozrusznikiem elektrycznym, więc uruchomienie jej nawet podczas niskich temperatur nie będzie problematyczne.

Podłącz odśnieżarkę STIGA do prądu, a ona zajmie się resztą. Na ten ekologiczny, ekonomiczny oraz funkcjonalny wybór, mogą sobie pozwolić również osoby z ograniczonym budżetem, co stawia ten egzemplarz w czołówce najchętniej wybieranych modeli.

Zalety
Silnik elektryczny nie emituje spalin oraz jest tańszy w użyciu
Niska waga (16,5 kg) ułatwia manewrowanie urządzeniem
Niska cena
Elektryczny rozrusznik, który nie zawodzi nawet podczas niskich temperatur
180-stopniowa regulacja kąta komina do wyrzucania śniegu
Wady
Słabsza moc niż w przypadku spalinowych silników
Musi być stale podłączony do źródła prądu, a przez to nie jest już tak mobilny
Niewielki maksymalny wyrzut śniegu (6 m)

Kup na Allegro