Aktualizacja: Październik 2022

Im częściej używasz pilarek, tym bardziej potrzebujesz ostrzałki do łańcuchów. Maszynka do ostrzenia łańcucha sprawi, że piła stanie się ponownie ostra jak brzytwa. Nie musisz regularnie odwiedzać serwisów czy profesjonalnych punktów naprawy narzędzi, dlatego nie tracisz czasu i pieniędzy. Ostrzałka do łańcuchów przyda się nie tylko profesjonalistom, ale i osobom używającym piły raz na jakiś czas. Dzięki niej cięcie drewna stanie się bezpieczniejsze, a żywotność łańcucha o wiele dłuższa. Jakie ostrzałki do pił łańcuchowych są najpopularniejsze? Poznaj rodzaje, najważniejsze parametry oraz wskazówki, jak wybrać najlepszą ostrzałkę do łańcucha.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych ostrzałek do łańcuchów »


 

Ostrzałka do łańcuchów — czym jest i do czego się ją stosuje?

Jeżeli używasz regularnie pilarki elektrycznej lub spalinowej, z czasem zapewne zauważyłeś, że urządzenie traci swoją ostrość. W tym momencie najbardziej przyda się właśnie specjalna ostrzałka. Maszynka do ostrzenia łańcucha (bo tak często jest też nazywana) to specjalne narzędzie do ostrzenia ogniw łańcucha, jakie znajdziesz w piłach spalinowych lub elektrycznych.

Ostrzałki do pił łańcuchowych stosuje się, aby oszlifować i naostrzyć łańcuch. Ten rodzaj ostrzałek pomaga pozbyć się wierzchniej warstwy metalu, który jest zanieczyszczony i stępiony, a przez to daje gorsze efekty podczas cięcia. Ostrzałka w kilka chwil pomoże Ci przywrócić ostrość łańcucha w domowych warunkach, bez konieczności wydawania pieniędzy na profesjonalne usługi.

Kiedy należy dokonać ostrzenia łańcucha? Jakie są wskazania?

Zastanawiasz się, czy to już odpowiedni czas na dodatkowe ostrzenie łańcucha? Kiedy warto sięgnąć po ostrzałkę do łańcucha piły, aby utrzymać maksymalną skuteczność cięcia przez wiele lat?

Ogólna zasada ostrzenia mówi — łańcuch należy ostrzyć regularnie. Używaj ostrzałki zawsze wtedy, gdy tylko zauważysz, że urządzenie straciło na swojej ostrości. Przykładowo musisz wkładać więcej siły w cięcie drewna, a trociny podczas cięcia mają kształt drobnych wiórów. Szczególnie uważaj na cięcie materiałów takich jak kamień czy ziemia — nawet drewno zanieczyszczone piaskiem może stępić łańcuch piły. W takim wypadku warto naostrzyć łańcuch przed każdorazowym tankowaniem.

Pamiętaj — nie odkładaj ostrzenia na później. Użycie elektrycznej ostrzałki do łańcucha zajmuje tylko chwilę, a zdecydowanie wpływa na żywotność łańcucha. Lepiej ostrzyć łańcuch krócej, ale częściej niż rzadko, ale intensywnie przez długi czas.

Rodzaje ostrzałek do łańcuchów — jakie urządzenia są dostępne na rynku?

Jakie rodzaje ostrzałek do łańcuchów znajdziesz w sklepach? Dwa podstawowe warianty to: ręczna ostrzałka i automatyczna (elektryczna) ostrzałka. Ręczne i automatyczne ostrzałki do łańcucha różnią się nie tylko sposobem użycia, ale również wydajnością, skutecznością oraz wielkością. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu rodzajowi z osobna.

Ręczna ostrzałka do łańcuchów

Ostrzałka do łańcuchów ręczna to najtańszy typ ostrzałki. Ich cena rzadko przekracza 100 zł. Ostrzałki te są nie tylko ręczne, ale również poręczne. Dzięki temu zmieścisz ją do skrzynki lub pasa z narzędziami i zabierzesz ze sobą wszędzie. Dosłownie wszędzie, ponieważ ręczna ostrzałka nie wymaga dostępu do prądu — możesz użyć jej także poza domem.

Ręczne ostrzałki do łańcuchów mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad. Główną wadą jest ich skuteczność ostrzenia — jest zdecydowanie niższa od modeli automatycznych. Co więcej, ostrzenie łańcucha zajmuje więcej czasu i nie z każdym łańcuchem poradzi sobie ona tak samo dobrze. To zdecydowanie model dla niedzielnych użytkowników pilarek.

Elektryczna ostrzałka do łańcuchów

Elektryczna ostrzałka do łańcuchów nazywana jest również automatyczną ostrzałką do łańcuchów. Dlaczego? Do pracy wymaga zasilania, które wprawia w ruch obrotową tarczę z kamienia szlifierskiego. Tarcza obraca się z prędkością od 3000 do 8000 obr./min, a to pozwala na uzyskanie niesamowitej ostrości w krótkim czasie.

Automatyczna ostrzałka do łańcuchów pozwala na kontrolowanie kąta cięcia oraz głębokości cięcia. Wbudowane zabezpieczenia oraz specjalnie zaprojektowane prowadnice sprawiają, że elektryczna ostrzałka daje dużą kontrolę nad stopniem ostrzenia każdego łańcucha.

Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze ostrzałki do łańcuchów?

Dobrze dobrana ostrzałka do łańcucha piły ułatwi i usprawni Ci przywrócenie pilarki do stanu używalności. Pytanie pozostaje, jak wybrać odpowiedni model? Na co musisz zwrócić uwagę, kupując ostrzałkę do łańcuchów? Podstawowe parametry, które warto wziąć pod uwagę to moc, prędkość obrotowa, możliwość regulacji ostrzenia oraz szereg zabezpieczeń.

Moc urządzenia ostrzącego

Maszynka do ostrzenia łańcucha piły ma moc od 80 W do nawet 800 W. Silniki o wysokiej mocy zapewniają większą stabilność i wydajność urządzenia podczas pracy. Warto zatem sięgnąć po urządzenie z silnikiem o mocy co najmniej 150 W. Przy czym pamiętaj, że najwyższą moc oferuje profesjonalna ostrzałka do łańcuchów. W przypadku ręcznych ostrzałek ten parametr nie występuje. 

Kąt ostrzenia

Zwróć uwagę również na kąt ostrzenia. Odpowiedni kąt ostrzenia pomaga dotrzeć do każdego zakamarka ogniwa w łańcuchu, dzięki czemu łańcuch jest naostrzony równomiernie z każdej strony. Jaki kąt ostrzenia łańcucha ostrzałka umożliwia? Czy jest możliwość regulacji? Elektryczne ostrzałki umożliwiają regulację ok. 35 stopni, a ostrzałki ręczne — nie mają takiej funkcji.

Ogranicznik głębokości ostrzenia

Sprawdź również, jak wygląda kwestia głębokości ostrzenia. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie ostrzałka do piły spalinowej ma ogranicznik głębokości ostrzenia, dzięki czemu nie uszkodzisz łańcucha, nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w ostrzeniu łańcuchów od pił spalinowych i elektrycznych.

Średnica tarczy ostrzącej

Zwróć uwagę także na maksymalny rozmiar tarczy szlifierskiej do urządzenia. Najpopularniejsze modele mają okrągłą tarczę o średnicy od 108 do 145 mm. Przy czym w przypadku ręcznych maszynek do łańcuchów średnica tarczy jest mniejsza, gdyż samo urządzenie jest również o wiele mniejsze.

Waga urządzenia

Przyjrzyj się również, ile kilogramów waży urządzenie. W przypadku modeli ręcznych waga wynosi kilkaset gramów. Z tego powodu są niesamowicie lekkie. Jednak automatyczna ostrzałka do łańcuchów waży już od 2 do 6 kg. Im cięższe urządzenie, tym większa stabilność podczas pracy, ale większe trudności podczas transportu.

Zabezpieczenia

Jakich zabezpieczeń szukać w ostrzałkach do pił łańcuchowych? Zwróć uwagę na osłonę tarczy (osłonę na oczy) oraz prowadnicę z ogranicznikami szlifowania. Istotne jest również zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem i przegrzaniem urządzenia.

Zakres obrotów silnika

Zakres obrotów silnika odnosi się inaczej do prędkości obrotowej. Ten parametr mówi o tym, z jaką prędkością obraca się tarcza w ciągu jednej minuty. Im wyższa prędkość, tym lepsza jakość szlifowania i ostrzenia łańcucha. Parametr ten wynosi od 3000 do 8000 obr./min w zależności od zaawansowania i ceny ostrzałki do łańcuchów.

Jak używać ostrzałki do łańcucha? Kilka wskazówek

Dobra ostrzałka do łańcucha piły spalinowej to nie wszystko. Końcowy efekt, jaki osiągniesz zależy również od techniki ostrzenia i wprawy. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem każdej maszynki do ostrzenia łańcucha piły zapoznać się z instrukcją obsługi. To w niej znajdziesz informacje na temat tego, jak obchodzić się z konkretnym modelem urządzenia, jak zadbać o bezpieczeństwo oraz jak zbudowany jest Twój model. 

Jak ostrzyć łańcuch piły ostrzałką elektryczną krok po kroku?

  1. Ustaw ostrzałkę na stabilnym podłożu, a jeśli jest taka możliwość, przytwierdź ją do podłoża.
  2. Zdemontuj łańcuch oraz dokładnie go wyczyścić preparatem o specjalnym przeznaczeniu.
  3. Dokładnie obejrzyj łańcuch. Sprawdź, czy są widoczne pęknięcia, czy uszkodzenia oraz, czy ogniwa są nadmiernie wytarte. Jeśli tak — łańcuch nie nadaje się do ostrzenia.
  4. Znajdź i zaznacz najkrótszy ząb w łańcuchu, który będzie zębem odniesienia do ostrzenia pozostałych ogniw.
  5. Upewnij się, że ostrzałka  do piły spalinowej jest wyłączona.
  6. Umieść w niej łańcuch, kierując ostrza ogniw w prawą stronę, a ząb odniesienia umieszczając na pierwszym miejscu do ostrzenia.
  7. Ustaw odpowiedni kąt imadła.
  8. Włącz urządzenie i opuść tarczę delikatnie w dół do momentu styku z łańcuchem.
  9. Po naostrzeniu jednego zęba unieś tarczę, wyłącz urządzenie i przesuń łańcuch o dwa ogniwa do przodu.
  10. Czynność powtarzaj do momentu naostrzenia wszystkich zębów w łańcuchu.

Ręczna czy elektryczna? Jaka maszynka do ostrzenia łańcuchów sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku?

Ostrzałka elektryczna do ostrzenia łańcuchów czy ostrzałka ręczna? Oczywiście — wszystko zależy od Twoich potrzeb. Najbardziej zaawansowane ostrzałki do pił łańcuchowych to modele elektryczne. Praca z automatycznymi urządzeniami jest szybka i efektywna — wysoką ostrość osiągniesz w kilka sekund. 

Każda ostrzałka elektryczna do łańcuchów najlepiej sprawdzi się, gdy używasz piły codziennie, a do tego masz dostęp do źródła zasilania np. w garażu. Z kolei ręczne maszynki do ostrzenia to najlepszy gadżet do sporadycznego ostrzenia i pracy w terenie. 

Co więc wybrać? Pomimo większych rozmiarów i nieco wyższej ceny — zdecydowanie polecamy modele automatyczne. Zaoszczędzą Ci dużo czasu i zapewnią o wiele lepszą ostrość każdego łańcucha.

Jaka ostrzałka do łańcuchów będzie najlepsza? Podsumowanie

Najlepsze urządzenie do ostrzenia łańcucha piły jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Przy zakupie musisz rozważyć wiele parametrów — nie tylko moc, ale i szereg zabezpieczeń. Pamiętaj, że ostrzałki do łańcuchów służą do ostrzenia różnych typów łańcuchów, dlatego upewnij się, że urządzenie nada się i do Twojej piły łańcuchowej. Wybór wydaje się trudny, ale uwierz — ostrzałka do łańcucha całkowicie zapewni poprawną pracę każdej piły elektrycznej i spalinowej.