Aktualizacja: Luty 2024

Panele fotowoltaiczne to już standard, jeżeli chodzi o działania na rzecz ekologii oraz ekonomicznych rozwiązań w domu. Panele mogą być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, letniskowych, jak i na samochodach. Tworząc ranking paneli fotowoltaicznych, przejrzeliśmy wiele recenzji, a także opinie i uwagi użytkowników. Po to, aby wybrać tylko te najlepsze modele, które rzeczywiście będą udaną inwestycją. Wybierając najlepsze panele fotowoltaiczne dla siebie, warto wziąć pod uwagę dostępność dofinansowania. Być może uwzględniając programy finansowe, będziemy mogli pozwolić na lepszą instalację, która przyniesie nam jeszcze więcej oszczędności w przyszłości. Najtańsza alternatywa Leapton Half Cut Moc 340 W Sprawność modułu 20,1% Rodzaj monokrystaliczny Gwarancja wydajności 25 lat Gwarancja produktowa 15 lat Waga 19 kg Rozwiń
#1
Moduł panel fotowoltaiczny 410W HEGATECH HEGA-Mo
Moduł panel fotowoltaiczny 410W HEGATECH HEGA-Mo

Moduł panel fotowoltaiczny HegaTech to produkt najwyższej jakości. Bardzo wydajny, łatwy w instalacji z doskonałym stosunkiem ceny do mocy. Zdecydowanie polecam!

#2
PANEL FOTOWOLTAICZNY MODUŁ PV MONO 410W JA SOLAR
PANEL FOTOWOLTAICZNY MODUŁ PV MONO 410W JA SOLAR

Bardzo wysokiej jakości panel fotowoltaiczny. Prosty w montażu, wydajny i energooszczędny. Na pewno wybiorę produkty JA Solar ponownie.

#3
PANEL SOLARNY FOTOWOLTAICZNY BATERIA 110W 12V
PANEL SOLARNY FOTOWOLTAICZNY BATERIA 110W 12V

Panel solarny działa doskonale, łatwy w montażu. Wydajność przerósła moje oczekiwania. Energetycznie niezawodny, polecam dla ekologicznych rozwiązań.

#4
Moduł fotowoltaiczny panel słoneczny 375 W Astronergy
Moduł fotowoltaiczny panel słoneczny 375 W Astronergy

Panel słoneczny Astronergy to wydajny i niezawodny produkt. Łatwy w instalacji, o wysokiej mocy 375W. Zdecydowanie polecam dla oszczędności i ekologicznej energii.

#5
Panel PV 415Wp Longi Solar LR5-HPB-415M Full Black
Panel PV 415Wp Longi Solar LR5-HPB-415M Full Black

Panel słoneczny PV 415Wp Longi Solar to rewelacyjny wybór. Bardzo efektywny, elegancki design full black. Bezproblemowa instalacja. Polecam!

#6
Moduł LONGI 445 - LR4-72HIH-445M / Current class: M / Cable length: 1,4 m /
Moduł LONGI 445 - LR4-72HIH-445M / Current class: M / Cable length: 1,4 m /

Moduł Longi 445 LR4-72HIH to produkt najwyższej jakości. Wydajny, niezawodny i łatwy w montażu. Moja instalacja fotowoltaiczna nigdy nie działała lepiej!

Panele fotowoltaiczne to już standard, jeżeli chodzi o działania na rzecz ekologii oraz ekonomicznych rozwiązań w domu. Panele mogą być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, letniskowych, jak i na samochodach. Tworząc ranking paneli fotowoltaicznych, przejrzeliśmy wiele recenzji, a także opinie i uwagi użytkowników. Po to, aby wybrać tylko te najlepsze modele, które rzeczywiście będą udaną inwestycją. Wybierając najlepsze panele fotowoltaiczne dla siebie, warto wziąć pod uwagę dostępność dofinansowania. Być może uwzględniając programy finansowe, będziemy mogli pozwolić na lepszą instalację, która przyniesie nam jeszcze więcej oszczędności w przyszłości.

Nasze zestawienie otwiera Sharp NU-JC330, który według nas ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Kolejnym modelem jest panel Leapton Half Cut, mocno wydajny i w dość niskiej cenie, chociaż to mało popularna marka. Niektórzy chcieli by panele nie zajmowały za dużo miejscu na dachu, dlatego ważna jest duża moc. W naszym zestawieniu decydowaliśmy się umieścić LG350N1C-V5, o bardzo wysokiej mocy i sprawności, dodatkowo ma najdłuższą gwarancję w zestawieniu. Poza tym w rankingu znajdują się dwa pozostałe modele JA Solar JAP60S09 i Q-Cells Q.PEAK DUO-G8, które również są warte uwagi, dlatego zamieściliśmy je w naszym zestawieniu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszych wybranych produktach, przejdź dalej do opisu ich wad i zalet. Zanim zdecydujemy się na panele, warto wiedzieć, jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna. Kwestia ta jest opierana na podstawie średniego zużycia energii elektrycznej w ciągu roku. Dla przykładu w jednorodzinnym domu, który zamieszkują 4 osoby. Przeciętnie jest to ok. 4000 kWh, a więc mając na uwadze fakt, że 20% oddajemy do zakładu energetycznego, moc instalacji powinna oscylować na poziomie ok. 5000 kWh. Ranking paneli fotowoltaicznych 2020:

 1. Sharp NU-JC330
 2. LG350N1C-V5
 3. Leapton Half Cut
 4. Q-Cells Q.PEAK DUO-G8
 5. JA Solar JAP60S09
Nie wiesz co oznaczają te wszystkie parametry? Sprawdź poradnik zakupu paneli fotowoltaicznych

1. Sharp NU-JC330

Sharp NU-JC330
Marka Sharp na rynku fotowoltaicznym działa już od 60 lat. Trwałość i niezawodność ich produktów to wynik wieloletnich doświadczeń, dzięki którym mogą stale udoskonalać swoją ofertę. Jedynym z ich sztandarowych modeli są panele fotowoltaiczne (monokrystaliczne) Sharp NU-JC330.

JAKOŚĆ

CENA

Panel monokrystaliczny ze względu na swoją budowę (czyli połączenie stopionego piasku krzemowego z dodatkiem boru) cechuje się wyjątkową trwałością. Ma to także duży wpływ na wydajność paneli, czyli parametru informującego nas o tym, jaką ilość energii możemy uzyskać przy mocy maksymalnej. W tym modelu o mocy 330 W jest to aż 19,5%. Stanowi do bardzo dobry wynik, biorąc uwagę, że średnia dla paneli monokrystalicznych to 15% - 19%.
Zatem jeśli chcemy, aby panel fotowoltaiczny Sharp 330W pokrył roczne w 100% zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny, zamieszkującej dom jednorodzinny, musimy zamontować ich około 15 sztuk. Powierzchnia jednego panelu to 1,69 m2, a więc przy zalecanej ilości, całość zajmą nam one na dachu 25,35 m2.
Z dodatkowych atutów produktu Sharp należy wymienić:
 • Maksymalne obciążenie mechaniczne na śnieg oraz wiatr na poziomie 2400 Pa,
 • Specjalną powłokę samoczyszczącą się, dzięki której wszystkie opady czy zabrudzenia same obsuną się z paneli.

Na koniec pozostaje jedna z najważniejszych kwestii, czyli gwarancja. Producent udziela nam 25 lat gwarancji liniowej. Możemy z niej skorzystać w przypadku gdy wydajność spadanie poniżej określonej wartości. Sharp w pierwszym roku gwarancji zapewnia 97,5% minimalnej mocy wyjściowej modułu. Z każdym kolejnym rokiem moc gwarantowana może zmniejszyć się maksymalnie o 0,7%. Drugi rodzaj to 15-letnia gwarancja produktowa. Obejmuje one wszelkie ewentualne wady czy awarie. Sama długość gwarancji jest już sygnałem, że mamy do czynienia z wysokojakościowym wyrobem, ponieważ dużo firm oferuje ją przeważnie na okres poniżej 15 lat. Panele NU-JC330 są egzemplarzami nieco droższymi, natomiast połączenie wysokiej mocy oraz wydajności sprawiają, że inwestycja zwróci nam się szybciej. Ponadto możemy być pewni, że jest to produkt, który bez problemu posłuży nam długie lata.

Zalety
Wysoka sprawność modułu na poziomie 19,5%, pozwoli na wykorzystanie dużej części energii słonecznej
Wysoka moc modułu 330 W, instalacja zajmie mniej miejsca na dachu
25 lat gwarancji sprawności modułu oraz 15 lat gwarancji produktowej
Sharp to popularna marka w Polsce - wiele firm oferuje zajmuje się instalowaniem i eksploatacją tych paneli
Powłoka samoczyszcząca się
Wady
Dość wysoka cena

2. LG350N1C-V5

JLG350N1C-V5
Fotowoltaika LG Electronics stanowi część koreańskiego koncernu, który zasłynął na rynku innowacyjnymi oraz niezawodnymi produktami. Panele fotowoltaiczne LG350N1C-V5 zdecydowanie są tego potwierdzeniem.

JAKOŚĆ

CENA

Zacznijmy od tego, że jest to panel monokrystaliczny. LG V5 cechuje się zatem zwiększoną wydajnością. Jednak wynika to z jeszcze jednego aspektu. Mowa tutaj o dwustronnej strukturze ogniw, czyli zarówno przednia, jak i tylna strona, bierze udział w produkcji energii elektrycznej. Dzięki czemu panel fotowoltaiczny LG posiada sprawność na poziomie aż 20,4%. Dołączając do tego wysoką moc (350 W), wystarczy zamontować około 12 paneli na dachu, aby uzyskać energię na pokrycie zapotrzebowania 4-osobowej rodziny, zamieszkującej jednorodzinny dom. Zastosowanie takiej technologii ma odzwierciedlenie w cenie produktu, która jest nieco wyższa. Ważne jednak, że każde gospodarstwo może zamontować ten model od LG. Panele fotowoltaiczne ważą jedynie 17,1 kg, a więc mogą znaleźć się na dachach nawet o trochę słabszej nośności. Do zalet LG350N1C-V5 zaliczmy także:

 • Wytrzymałość na nacisk do 5400 Pa,
 • Specjalną powłokę samoczyszczącą się,
 • Odporność na sól i amoniak.

Ponownie mamy do czynienia z dwoma rodzajami gwarancji. Pierwsza, standardowa to oczywiście produktowa. Na ten model jest udzielana na 25 lat. Jest to wręcz niespotykanie długi okres, który stanowi potwierdzenie wysokiej jakości produktu. Gwarancja liniowa wydajności również oferowana jest na 25 lat. Producent po tym okresie zapewnia o utrzymaniu minimalnej mocy wyjściowej na poziomie 89,6%. Świadczy to o wydajności paneli, gdyż po tych 25 latach nadal będą one w stanie zaspokoić większość zapotrzebowania na energię. Poszukując paneli, które bez problemu posłużą nam długie lata, powinniśmy wziąć pod uwagę ofertę LG. Fotowoltaika ich autorstwa, a szczególnie model 350N1C-V5 jest funkcjonalny, a zarazem estetyczny. Głęboka czerń, która będzie doskonale się prezentować na dachu.

Zalety
Najwyższa moc w zestawieniu 350 W
Sprawność modułu wynosi 20,4%, dzięki temu duża część energii słonecznej będzie wykorzystywana
25 lat gwarancji mocy i produktu, możemy mieć pewność, że instalacja posłuży nam wiele lat
Powłoka samoczyszcząca się
Waży jedynie 17,1 kg, co przy tej mocy jest to świetny wynik
Wady
Wysoka cena paneli, aczkolwiek moc, długość gwarancji i wydajność modułu powodują, że da nam duży zysk (oszczędności) z inwestycji

3. Leapton Half Cut

Leapton Half Cut
Leapton to japońska marka, która specjalizuje się w produkcji monokrystalicznych modułów PV. Jednocześnie słyną oni z zastosowania przy tym technologii tzw. ogniw połówkowych. Pozwala to na osiągnięcie bardzo dobrego stosunku jakości do ceny.

JAKOŚĆ

CENA

Panele fotowoltaiczne half cut perc różnią się od tradycyjnego panelu monokrystalicznego konstrukcją. W standardowym module mamy przeważnie ok. 60 ogniw o wymiarach 156×156 mm, natomiast technologia ogniw połówkowych, aby ograniczyć straty mocy, rozdziela panel na 120 ogniw o rozmiarach 156×78 mm. Dzięki temu panele Leapton mogą poszczycić się mocą 340 W oraz sprawnością na poziomie 20,1%. Skutkuje to również tym, że pokrycie rocznego zapotrzebowania energetycznego dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 osób, jest możliwe przy zamontowaniu mniejszej ilości paneli. Panel fotowoltaiczny Half Cut posiada także kilka innych atutów:

 • Odporność na obciążenia mechaniczne, poparta certyfikatami – w przypadku wiatru do 2400 Pa, zaś śniegu 5400 Pa,
 • Specjalna powłoka samoczyszcząca się,
 • Utrzymanie wysokiego poziomu wydajności nawet w pochmurne dni, co cechuje zazwyczaj panele polikrystaliczne.

Jeżeli chodzi o kwestię gwarancji, to możemy skorzystać z 15-letniej gwarancji produktowej (gdyby wystąpiła np. awaria) lub 25-letniej gwarancji liniowej (początkowa minimalna moc wyjściowa produktu wynosi 97,5%, natomiast w ciągu pierwszych 5 lat, może ona spadać maksymalnie o 0,5%). Trzeba również wspomnieć, że rozpoznawalność marki na rynku polskim jest słaba, więc należy zwrócić uwagę na możliwe sposoby oraz lokalizacje miejsc, udzielających reklamacje. Podsumowując, jeśli zależy nam na wydajnych i estetycznych panelach, które nie pochłoną całego naszego budżetu, to śmiało możemy zdecydować się na propozycję od marki Leapton.

Zalety
Wysoka moc - 340W
Panel wyposażony w powłokę samoczyszczącą się
Świetny stosunek ceny do jakości
Wysoka wydajność modułu - 20,1%
25 lat gwarancji mocy, 15 lat gwarancji produktowej
Wady
Dosyć mało popularna firma w Polsce

4. Q-Cells Q.PEAK DUO-G8

Q-Cells Q.PEAK DUO-G8
Q-Cells to niemiecki producent paneli fotowoltaicznych, który w 2012 roku został przejęty przez koreańskie przedsiębiorstwo Hanwha. Efektem tego połączenia są między innymi panele Q-Cells Q.PEAK DUO-G8, cieszące się pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Sprawdźmy, z czego one wynikają.

JAKOŚĆ

CENA

Jedna z najistotniejszych kwestii to fakt, że jest to panel monokrystaliczny. Zatem sposób ich konstrukcji sprawia, że możemy liczyć na wyjątkową trwałość, ale przede wszystkim wysoką wydajność. W tym przypadku jest to aż 19,5%. Duża w tym zasługa wykorzystania technologii Q.ANTUM. Polega ona na tym, że tylna strona ogniwa składa się z nanowarstw. Uzyskujemy w ten sposób efekt lustra optycznego, czyli niewykorzystane promienie, odbijają się od ogniwa i przetwarzane są na energię. Dzięki temu panele są wydajne również w pochmurne dni. Biorąc pod uwagę dodatkowo moc paneli (350 W), możemy zamontować na dachu ich mniejszą ilość, a w dalszym ciągu bez problemu pokryjemy roczne zapotrzebowanie na energię. Jeśli chodzi o gwarancję, to panele fotowoltaiczne Q-Cells 350 oferują standardowo jej dwa rodzaje. Pierwsza, czyli produktowa w sytuacji ewentualnej awarii, jest udzielana na okres 12 lat. Jest to nieco krócej niż w innych czołowych modelach, ale nadal świadczy o tym, że mamy do czynienia z jakościowym produktem. Natomiast gwarancja wydajności jest udzielana na okres 25 lat. W pierwszym roku minimalna moc wyjściowa produktu to 98%. W ciągu pierwszych 10 lat spadek wydajności jest szacowany na około 0,54% rocznie. Jest to więc inwestycja, która będzie służyła nam długie lata. Pozostaje zatem ostatnia kwestia, której nie można pominąć. Mowa tutaj o bardzo dobrej odporności. Rama z nowoczesnego stopu aluminium poradzi sobie z obciążeniem śniegu do 5400 Pa oraz wiatrem do 4000 Pa. Podsumowując, jeśli poszukujemy paneli, które łączą w sobie jakość oraz przystępną cenę, to Q-Cells będzie jednym z najlepszych rozwiązań. Szczególnie że jego elegancka, czarna budowa z ciemnymi ramkami, doskonale zaprezentuje się na naszym dachu.

Zalety
Wysoka moc 350 W, pozwala na zaoszczędzenie miejsca na dachu
Sprawność modułu na poziomie 19,5%
25-letnia gwarancja wydajności modułu
Świetny stosunek ceny do jakości
Czarna, elegancka obudowa z ciemnymi ramkami, świetnie prezentuje się na ciemnych dachach
Wady
Gwarancja produktowa wynosi nieco mniej niż w czołowych modelach - 12 lat

5. JA Solar JAP60S09

JA Solar JAP60S09
JA Solar to jeden z największych, chińskich producentów zajmujących się rozwojem energii słonecznej. Ich oferta jest coraz szerzej znana także klientom w Europie. Szczególnie panele fotowoltaiczne JA Solar JAP60S09, które zaskakują połączeniem niskiej ceny i bardzo dobrej jakości.

JAKOŚĆ

CENA

Należy rozpocząć od tego, że jest to panel polikrystaliczny. Choć cechuje się on nieznacznie mniejszą mocą, wynagradza to lepszą pracą w przypadku światła odbitego bądź rozproszonego. W praktyce oznacza to, że ich działanie jest stabilniejsze przez cały rok – także w dni pochmurne.
Panel fotowoltaiczny JA Solar ma moc 280 W oraz sprawność na poziomie 18%. Aby pokryć zatem roczne zapotrzebowanie energetyczne, będziemy musieli zamontować ich większą ilość (powierzchnia jednego modułu to około 1,65 m2). Jednak biorąc pod uwagę, że cena za panele polikrystaliczne jest niższa niż za monokrystaliczne, to tą samą moc jesteśmy w stanie uzyskać mniejszym kosztem.
Dla osób, które zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na stronę wizualną mały mankament może stanowić wygląd paneli. Ich prezencja jest nieco inna niż modeli monokrystalicznych, gdyż pokrywa je warstwa antyrefleksyjna, przez co panele mają barwę niebieską.
W takim przypadku JA Solar świetnie sprawdzą się jako panele fotowoltaiczne do domku letniskowego. Latem zazwyczaj zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a przez wzgląd na swoją niską cenę będą doskonałą alternatywą, aby obniżyć koszty utrzymania takiej posesji. Szczególnie że waga jednego panelu to około 18,4 kg, więc nada się on na dach o nieco słabszej nośności. Zimą zaś nie musimy obawiać się śniegu czy wiatru, ponieważ maksymalne obciążenie paneli z przodu wynosi 5400 Pa, a z tyłu 2400 Pa.
W tym modelu mamy możliwość skorzystania z dwóch rodzajów gwarancji:
 • 25-letniej gwarancji wydajności liniowej – w pierwszym roku minimalna moc wyjściowa produktu wynosi 97,5%. W ciągu pierwszych 5 lat może ona spadać maksymalnie o 0,5%,
 •  12-letnia gwarancja produktowa – w sytuacji awarii lub wystąpienia wady produkcyjnej. Jednak przez to, że sama marka w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, to warto zwrócić uwagę czy możemy liczyć na bezproblemową reklamację u danego sprzedawcy.
Podsumowując, posiadając większą przestrzeń na dachu, a przy tym ograniczony budżet, panele firmy JA Solar są jedną z najlepszych propozycji, która pozwoli na znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu.
Zalety
Dosyć tanie panele fotowoltaiczne
Waży jedynie 18,4 kg, dzięki temu nie obciąża za mocno dachu
Wysoki standard wytrzymałości na śnieg i wiatr, przód - 5400 Pa
Wady
Wyposażony w ogniwa polikrystaliczne, przez to jest mniej wydajny od monokrystalicznego
Dosyć mało popularna firma w Polsce