Aktualizacja: Marzec 2024

Na pewno nieraz widziałeś ogromne parasole grzewcze w ogródkach piwnych i restauracyjnych. To właśnie one rozpraszają przyjemne ciepło, które sprawia, że możesz rozkoszować się kolacją, piwem czy herbatą nawet podczas chłodnych wieczorów. Jednak lokale gastronomiczne to nie jedyne miejsce, w którym przydadzą się promienniki ciepła — możesz mieć je także w swoim ogrodzie! Jaki model sprawdzi się do użytku domowego? Co powinieneś wybrać parasol grzewczy gazowy czy promiennik ciepła na podczerwień? Sprawdź, czym się różnią i co wybrać do domu.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING parasoli grzewczych i promienników ciepła »


Parasol grzewczy a promiennik ciepła — czym się różnią?

Spotkałeś się z sytuacją, gdy nazwy „promiennik ciepły” i „parasol grzewczy” były używane zamiennie? 

To standardowa praktyka, jednak urządzenia te znacznie się od siebie różnią od siebie kształtem, wielkością oraz sposobem, w jaki generują ciepło. Mimo to mają takie samo zadanie — ogrzanie przestrzeni na zewnątrz np. w ogródkach restauracyjnych, na tarasach, w altanach i w ogrodzie

Promienniki ciepła i parasole grzewcze — najważniejsze różnice

Parasol grzewczy powinien być urządzeniem zasilanym na gaz, a promienniki ciepła na prąd. To największa i podstawowa różnica obu tych urządzeń. Warto jednak zaznaczyć, że różnica ta zatarła się w momencie, gdy producenci wprowadzili parasole grzewcze gazowe, które generują ciepło za pomocą modułów na podczerwień zamiast tradycyjnego ognia.

Rodzaje parasoli grzewczych i promienników ciepła dostępnych w sprzedaży

Promiennik ciepła na taras do domu lub do restauracyjnego ogródka mogą różnić się od siebie diametralnie. Wpływa na to nie tylko rodzaj zasilania czy sposób generowania ciepła, ale również przeznaczenie (np. na taras lub do ogrodu) oraz sposób montażu (np. stojący, naścienny lub wiszący podsufitowy). Jakie zalety i wady ma każdy z nich? Sprawdźmy.

Promienniki ciepła na podczerwień

Czym są promienniki ciepła na podczerwień? To w pełni elektryczne modele, jak i urządzenia zasilane płynnym gazem z butli. Promiennik ciepła na butlę gazową nie wymaga podłączenia do zasilania tj. prąd, bo generuje ciepło przy użyciu płynnego gazu. Z kolei promienniki elektryczne nie wymagają podłączania butli z propanem czy propan/butanem. Wystarczy, że podłączysz je do gniazdka elektrycznego.

Niezależnie od tego, z jakiego źródła promiennik czerpie energię, oba typy urządzeń generują ciepło przy pomocy podczerwieni. W praktyce oznacza, że emitują one światło podczerwone, które użytkownicy odbierają jako przyjemne ciepło. Nie ma tu więc żywego ognia.

Promiennik ciepła elektryczny

Specjalnym rodzajem promienników na podczerwień są modele elektryczne. Świetnie zdają egzamin jako promienniki ciepła do domu. Dlaczego? Mają nieco mniejszą wydajność, ale nie wymagają podłączenia butli z gazem. Są wygodniejsze w obsłudze, bezpieczniejsze, a ich cena jest zdecydowanie niższa od gazowych promienników ciepła.

Promienniki gazowe

Jak już wspomnieliśmy — parasole gazowe to modele, które do pracy wymagają butli z gazem. W zależności od modelu jest propan lub propan/butan. Niezależnie od rodzaju gazu standardowy rozmiar butli podłączanej do parasoli gazowych wynosi 11 kg.

Promienniki gazowe świetnie nadają się do ogrzewania dużych przestrzeni w ogródkach restauracyjnych, gastronomicznych, ale również w domowych. Z racji tego, że są bardzo duże i ciężkie, należą do najdroższych rodzajów promienników dostępnych na rynku.

Promienniki kwarcowe

Jednym z ciekawszych promienników elektrycznych są modele kwarcowe. Promiennik kwarcowy to nic innego jak urządzenie wyposażone w specjalną rurę grzewczą wykonaną z kwarcu. Jego największe zalety to szybki czas nagrzewania oraz możliwość wymiany komponentów, gdy dojdzie do przepalenia się promiennika.

Promiennik tarasowy

Parasole i promienniki ciepła gazowe możemy podzielić także ze względu na ich przeznaczenie oraz miejsce ustawienia. Do jednych z najpopularniejszych należą promienniki tarasowe. Są to wysokie (od 150 do 220 cm wysokości), ciężkie i solidne urządzenia, które sprawdzają się tak samo dobrze na potrzeby profesjonalne, jak i domowe.

Promienniki stojące

Stojące promienniki, w zależności od modelu, mogą być ustawione na ziemi lub na podwyższeniu (np. na stoliku). W tym wypadku masz do wyboru zarówno małe i kompaktowe modele w kształcie lampy na stół, jak i gigantyczne parasole do ustawienia na podłodze.

Promienniki wiszące

Jeżeli chcesz zamontować promiennik poza zasięgiem użytkowników, dzieci czy zwierząt, wybierz model wiszący. Wiszące promienniki są montowane pod sufitem, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko czy zwierzak na nie wpadnie. Są bezpieczniejsze w użyciu, ale istnieje ryzyko, że ciepło emitowane przez taki model będzie mniej odczuwalne.

Promienniki naścienne

Na rynku dostępne są także promienniki montowane na ścianie. Podobnie jak modele wiszące, zmniejszają ryzyko, że dziecko czy zwierzę przewróci urządzenie lub się poparzy. Znajduje się całkowicie poza zasięgiem użytkowników. Ma jednak tę samą wadę — ciepło może być mniej odczuwalne przez postronnych.

Promiennik ciepła i parasol grzewczy — które parametry są najważniejsze przy wyborze?

Wybór parasoli grzewczych i promienników ciepła musi być przemyślany. Dlaczego? Urządzenia te bardzo często stawiane są na świeżym powietrzu (np. w ogródkach, na tarasach) w bliskim kontakcie z osobami (np. klientami lub domownikami). Muszą być wytrzymałe, bezpieczne i niezawodne. Co wziąć pod uwagę przy zakupie promiennika ciepła lub parasola grzewczego?

Rodzaj i przeznaczenie

Gazowy parasol grzewczy czy promiennik ciepła na podczerwień? Niskie i kompaktowe urządzenie czy te o wysokości ponad 2 m? Parasol gazowy dający tylko ciepło czy również piękne światło, które urozmaica i dopieszcza wygląd tarasu lub ogrodu? Przed wyborem zastanów się, czego od takiego urządzenia oczekujesz. 

Do czego parasol grzewczy ma służyć?

Przy wyborze parasola lub promiennika zastanów się, w jakim miejscu będzie ustawiony. Na przydomowym tarasie czy w restauracyjnym ogródku? Określ wielkość powierzchni, dzięki temu będziesz wiedział, jak duży i wydajny parasol jest Ci potrzebny. Może dobrym wyjściem będzie zakupienie więcej niż jednego urządzenia? Określ swoje oczekiwania i potrzeby.

Rodzaj parasola

Nie zapomnij także o rodzaju źródła ogrzewania. Elektryczne promienniki uchodzą za bezpieczniejsze — nie mają ani butli z gazem, ani otwartego ognia. Są też bardziej energooszczędne i tańsze, dlatego często wybiera się je na potrzeby domowe. Z kolei gazowe parasole mogą lepiej radzić sobie z ogrzewaniem dużych ogródków restauracyjnych i tarasów.

Wymiary urządzenia

Dlaczego rozmiar promiennika lub parasola jest ważny? To od niego zależy, na jakiej wysokości znajduje się źródło ciepła oraz to, ile miejsca zajmuje. 

Urządzenia o niskiej wysokości (do 150 cm) lepiej zdają egzamin, gdy ogrzewasz leżaki lub nisko osadzone fotele. Źródło ciepła znajduje się na wysokości ponad 1 m, dzięki czemu również lepiej ogrzewa pomieszczenia, altany i ogródki z niskim zadaszeniem. 

Dwumetrowe parasole to idealny wybór do przestronnych ogródków restauracyjnych i wysokich pomieszczeń. Pamiętaj, że w tym wypadku źródło ciepła znajduje się na dużej wysokości, przez co istnieje duże ryzyko, że (zgodnie z zasadami fizyki) szybciej ulotni się do góry.

Moc grzewcza

W specyfikacji każdego urządzenia znajdziesz informacje na temat minimalnej i maksymalnej mocy grzewczej. Jest ona podawana w kilowatach (kW) i może różnić się w zależności od tego czy to urządzenie gazowe, czy promiennik na podczerwień. Standardowy zakres mocy grzania parasoli grzewczych na gaz wynosi od 4 do 16 kW, a urządzeń na podczerwień — od 800 do 3000 W.

Sposób mocowania

Standardowe parasole przeznaczone do gastronomii (i nie tylko) to modele stojące. Możesz ustawić je praktycznie wszędzie bez dodatkowego mocowania. Z kolei promienniki oferują większą różnorodność produktów. Znajdziesz tu ogrzewacze stojące bez montażu oraz modele mocowane na ścianie i pod sufitem.

Powierzchnia i zasięg grzewczy dostosowana do wielkości pomieszczenia

Jak sprawdzić, czy parasol grzewczy lub promiennik cieplny będzie wystarczająco wydajny? Sprawdź parametry takie jak sugerowana powierzchnia ogrzewania lub zasięg generowanego ciepła. W zależności od modelu, parasole mogą ogrzewać do 80 m2 lub generować promień o zasięgu ok. 5 m.

Wygląd zewnętrzny

Parasole lub promiennika ciepła, ze względu na swoje duże rozmiary, często rzucają się w oczy. Warto zatem wybrać taki, który będzie pasował wyglądem do wystroju ogrodu, tarasu lub patio. Masz do wyboru zarówno srebrne, jak i czarne modele, w kształcie piramidy, klasycznego parasola lub lampy stojącej. Wybór jest zatem dość spory.

Jakość wykonania

Na jakości wykonania nie warto oszczędzać, w końcu to ona wpływa na wygląd, jak i na bezpieczeństwo. Parasol cieplny lub promiennik ciepła gazowy musi być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej (szczotkowanej lub gładkiej), która jest odporna na rdzę, wilgoć, warunki atmosferyczne, ale i wysokie temperatury.

Zabezpieczenia oraz atesty bezpieczeństwa

Gazowy promiennik, jak i elektryczny promiennik ciepła generują bardzo wysokie temperatury. Muszę być tak skonstruowane, aby były w pełni bezpieczne dla każdego, kto przebywa w ich otoczeniu. Zwróć uwagę nie tylko na atesty i certyfikaty (np. CE), ale również systemy zabezpieczeń takie jak:

  • Czujnik stężenia CO2 — przekroczenie CO2 w pomieszczeniu sprawi, że parasol gazowy automatycznie odcina dopływ gazu i wyłącza się.
  • Czujnik antyprzechyłowy i antywypływowy — gdy urządzenie się przechyli lub przewróci, parasol wyłącza się automatycznie.
  • Kratka i szklana rurka zabezpieczająca przed poparzeniem
  • Atestowany regulator gazu i przewody gazowe

Promienniki podczerwieni — jaki jest zasięg grzewczy?

Promienniki podczerwieni możemy podzielić także ze względu rodzaj fal, jaki emitują. Znajdziesz modele krótkofalowe, średniofalowe oraz długofalowe. Czym różnią się poszczególne rodzaje promienników i jakie zalety niesie za sobą każdy z nich?

  • Promienniki krótkofalowe — najlepszy wybór do ogrzewania na zewnątrz budynków. Krótkofalowe promienniki rozgrzewają się błyskawicznie do temperatury ok. 2200°C, dlatego ciepło jest odczuwalne od razu. Mają dużą efektywność i małe straty ciepła (ok. 20%).
  • Promienniki średniofalowe — rozgrzewają się do mniejszej temperatury niż promienniki krótkofalowe (900°C) i zajmuje im to nieco więcej czasu. Cechują się większą stratą ciepła na poziomie ok. 40%, dlatego są podatne na podmuchy wiatru.
  • Promienniki długofalowe — cechują się najniższą temperaturą nagrzewania (ok. 300°C) i najdłuższym czasem nagrzewania (nawet 5 minut). Największe straty ciepła (ok. 60%) sprawiają, że to najmniej efektywny wybór do ogrzewania. Przeznaczone są do pomieszczeń pozbawionych okien i szklanych drzwi i nie są polecane do ogrzewania poza budynkiem.

Promienniki gazowe — jakie rodzaje można wyszczególnić?

Parasol grzewczy gazowy występuje jeszcze w dwóch wariantach, które warto mieć na uwadze:

  • Promiennik gazowy na butlę — standardowy, najpopularniejszy model, który znajdziesz u każdego producenta systemów grzewczych do ogrodu. Do działania wymaga butli propan, propan/butan (zazwyczaj 11 kg). Najlepsze modele są wyposażone w szybki zapłon piezoelektryczny, dlatego uruchamiają się w ciągu kilku sekund. Pod żadnym pozorem nie mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach. 
  • Promiennik gazowy z katalizatorem — parasol gazowy z katalizatorem to rzadko spotykany model na zewnątrz. Jego zastosowanie zazwyczaj ogranicza się do ogrzewania wewnątrz pomieszczeń. Czym różni się od innych modeli? Posiada wbudowany katalizator, który gwarantuje całkowite spalenie gazu — bez wydzielania nieprzyjemnego zapachu czy spalin. Dzięki temu nie jest uciążliwy nawet w pomieszczeniach.

Czy parasol grzewczy to dobry pomysł?

Gazowy promiennik ciepła lub model elektryczny to świetny pomysł na stworzenie przytulnej atmosfery i odpowiednich warunków dla osób przebywających w ogrodzie, na tarasie, w restauracyjnym namiocie lub na balkonie. Przyjemne ciepło sprawia, że możesz korzystać z uroków przesiadywania na zewnątrz nawet jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy parasol/promiennik może być stosowany w tym samym miejscu. Jaki parasol lub promiennik będzie najlepszy na taras, do altany i czy któryś z nich nada się do stosowania wewnątrz pomieszczeń?

  • Parasol grzewczy na taras — jest to niemal każdy model: gazowy, a nawet elektryczny. Wybierając promiennik tarasowy pamiętaj o tym, aby był wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Zwróć uwagę na obudowę ze stali nierdzewnej, wzmocnione przewody odporne na wilgoć czy obudowę o dużej klasie szczelności w przypadku promienników na prąd.
  • Parasol grzewczy do altany — w otwartej altanie możesz stosować zarówno modele elektryczne, jak i gazowe. Znajdą tu zastosowanie promienniki podwieszane pod sufitem, jak i parasole stojące.
  • Parasol grzewczy do wnętrz — jeżeli chcesz korzystać z promienników wewnątrz postaw na elektryczne modele na podczerwień lub piecyki gazowe z katalizatorem. Zwykłem parasole grzewcze na butlę z gazem pod żadnym pozorem nie mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń. Dlaczego? Niosą za sobą nie tylko ryzyko pożaru, ale i zatrucia gazem, dwutlenkiem węgla, jak i niebezpiecznego obniżenia poziomu tlenu w powietrzu.

Parasol grzewczy i promiennik ciepła — jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Podsumowanie

Promiennik ciepła elektryczny czy parasol grzewczy gazowy? Wybór najlepszego modelu nie jest prosty, ale zdecydowanie warty zachodu. Najlepsze parasole grzewcze zapewniają ciepło na tarasie, jak i w ogrodzie, i sprawiają, że przesiadywanie na zewnątrz nawet podczas chłodnych wieczorów jest przyjemne. Pamiętaj jednak, że podczas używania promiennika ciepła zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo.