Aktualizacja: Sierpień 2024
Na działce, w lesie, w warsztacie – piła łańcuchowa to sprzęt uniwersalny, który może być pomocny nie tylko w pracy, ale i przy domowych czynnościach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dzięki niej możemy przyciąć gałęzie, przygotować opał lub stworzyć dowolną konstrukcję z drewna. Z naszego poradnika dowiecie się jaka piła łańcuchowa – elektryczna, spalinowa, a może akumulatorowa będzie dla Was najlepszym wyborem oraz jakimi parametrami powinien się cechować taki sprzęt.
- Rodzaje pił łańcuchowych i ich zastosowanie
- Piły spalinowe – na co zwrócić uwagę?
- Piły łańcuchowe elektryczne, wszystko co należy o nich wiedzieć
Spieszysz się? Przejdź od razu do polecanych produktów Ranking pił łańcuchowych elektrycznych
1. Sposób zasilania, czyli łańcuchowa piła spalinowa czy piła elektryczna — jaką wybrać?
Rodzaj zasilania, w jaki powinna być zaopatrzona wybrana przez nas piła motorowa, zależy przede wszystkim od rodzaju prac, do jakich będziemy ją użytkować. Do wyboru mamy jedną z trzech opcji: pilarka akumulatorowa, spalinowa lub piła łańcuchowa elektryczna. Opinie na temat tego, która z nich jest najlepszym rozwiązaniem, będą podzielone w zależności od zadań, z jakimi będzie musiała ona sobie poradzić.
Typ zasilania | Zastosowanie | Cena | Koszty użycia | Głośność pracy | Zalety | Wady |
---|---|---|---|---|---|---|
Spalinowa | Profesjonalne i średniozaawansowane, drzewa o dużej średnicy, | Wysoka | Wysokie | Wysoka | Długi czas pracy, mocny silnik, szybka i prosta praca | Emituje spaliny |
Elektryczna (sieciowa) | Do mniejszych drzew, do ogródek, działek | Średnia | Średnie | Niska | Proste uruchamiane, brak emisji spalin, ciągłość pracy | Ograniczona mobilność przez kabel, słabszy silnik |
Elektryczna akumulatorowa | Do pielęgnacji ogrodu, działki | Średnia | Niskie | Niska | Brak spalin, pełna mobilność | Słabszy silnik, wymagany dodatkowy akumulator |
1.1. Piły łańcuchowe spalinowe – idealne do zadań specjalnych
Spalinowa piła łańcuchowa kupowana jest najczęściej z myślą o profesjonalnym użytku. Waga takiego sprzętu waha się od 3 kg do 12 kg w zależności od mocy, która może oscylować w granicy 1 – 6 KM. Przyjmuje się jednak, że modele powyżej 3 KM przeznaczone są do prac specjalistycznych tzn. w tartaku, na budowie itp.
Piły spalinowe łańcuchowe są odporniejsze na przeciążenia, a więc poradzą sobie także z grubszymi pniami podczas długotrwałej pracy. Warto natomiast przed zakupem zwrócić uwagę na poziom spalania. Piła spalinowa mała może spalać 1 l/h, a te mocniejsze modele nawet do 20 l/h. Ponadto trzeba pamiętać, że niezależnie od wybranej wersji, pilarki łańcuchowe spalinowe wyposażone są w dwusuwowy silnik, który wymaga za każdym razem przygotowania mieszanki paliwa oraz oleju.
Piła łańcuchowa spalinowa jest rozwiązaniem mniej ekologicznym z uwagi na emitowane zanieczyszczenia oraz nieco głośniejszym. Hałas na poziomie 110 – 120 dB dla niektórych użytkowników może stanowić mały minus.
1.2. Piły łańcuchowe elektryczne – do niewielkich prac ogrodowych
Piła do drewna elektryczna jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana prądem. W celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia, niezbędne jest stałe zasilanie o napięciu 230 V. O ile w przydomowych ogródkach otrzymamy dostęp do gniazdka, to na większych powierzchniach może być to problematyczne.
Przeważnie pilarki elektryczne łańcuchowe mają moc na poziomie 1200 – 2400 W. Tą większą mocą będą mogły poszczycić się raczej modele stworzone z myślą o użytkowaniu profesjonalnym np. na budowach. Do domowego użytku zdecydowanie wystarczy mała piła elektryczna do drewna, gałęzi czy mniejszych drzewek o mocy poniżej 2000 W.
Kolejny atut to waga sprzętu. Jest ona najczęściej niższa niż w przypadku modeli spalinowych. Pilarka elektryczna ułatwi nam więc długotrwałą pracę, a co więcej w porównaniu z spalinowym silnikiem jest tańsza w użyciu. A jeśli już o tym mowa, to warto podkreślić, że piły elektryczne łańcuchowe z uwagi na swoje zasilanie są bardziej ekologiczne, gdyż nie emitują spalin do środowiska. Charakteryzują się ponadto stosunkowo cichą pracą, gdyż elektryczna pilarka łańcuchowa do drewna wytwarza hałas ok. 90 – 100 dB.
Za jedyny mankament takich modeli można uznać ich mobilność. Łańcuchowe piły elektryczne ograniczone są długością kabla i jednocześnie należy uważać, aby nie przeciąć go przypadkowo podczas pracy.
1.3. Akumulatorowe piły łańcuchowe – rozwiązanie alternatywne
Piły łańcuchowe akumulatorowe łączą w sobie to, zalety z modeli spalinowych oraz elektrycznych. Mianowicie jest to sprzęt, który nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Po pełnym naładowaniu pilarki łańcuchowe akumulatorowe możemy użytkować od 30 do 90 minut (w zależności od intensywności cięcia). Jest to duże ułatwienie podczas pracy, ponieważ brak kabla gwarantuje zdecydowanie większą mobilność.
Z drugiej strony zaś piła łańcuchowa na akumulator może poszczycić się cechami, które standardowo oferują piły elektryczne. Akumulatorowe pilarki są bowiem lżejsze, mniej hałaśliwe i bardziej ekologiczne.
Niestety piły akumulatorowe łańcuchowe nie sprawdzą się w każdych okolicznościach. Poleca się je głównie do niewielkich przestrzeni i mało obciążających prac, czyli drobniejszych gałęzi oraz pieńków. Należy pamiętać, że nie można w trakcie ładowania korzystać z piły, więc na większych obszarach czas jej pracy mógłby okazać się niewystarczająco długi.
Podsumowując, którą wybrać?
Zatem jeśli wahamy się, która opcja będzie dla nas najlepsza pilarka spalinowa czy elektryczna, a może akumulatora trzeba wziąć uwagę przede wszystkim warunki, w jakich będziemy z niej korzystać oraz prace, z jakimi będzie musiała sobie poradzić. Dlatego elektryczne piły do drewna zasilane sieciowo lub te na akumulator nadają się do niewielkich prac (małe drzewka) w obszarach, w których nie będzie problemu z dostępem do prądu. Natomiast modele spalinowe będą świetnie do cięższych prac oraz użytku profesjonalnego.
2. Jaką piłę spalinową kupić? Najważniejsze parametry,
Gdy wiemy, że czekają nas prace większego kalibru, lepsza będzie piła spalinowa do drewna. Pojawia się jednak dylemat, jaką pilarkę spalinową kupić, aby podołała ona długotrwałej i wymagającej pracy. Wśród najważniejszych parametrów, na które obowiązkowo musimy zwrócić uwagę, znajduje się moc i pojemność silnika, a także długość prowadnicy.
2.1. Moc i pojemność silnika
Moc silnika podawana jest w koniach mechanicznych (KM). Najczęściej moc pilarek spalinowych waha się w zakresie 1 – 6 KM. Mała piła łańcuchowa o mocy do 2.5 KM nadaje się do drobnych prac tj. nacinanie drewna czy przycinanie gałęzi. Zaś do wycinki drzew, przygotowywania drewnianych konstrukcji lub innych prac profesjonalnych, najlepszym wyborem będą pilarki z mocą powyżej 3 KM.
Trzeba natomiast liczyć się z tym, że im mocniejsza piła, tym będzie ona głośniejsza, cięższa, a przede wszystkim będzie potrzebowała do pracy większej ilości paliwa. Dlatego też moc przekłada się bezpośrednio na pojemność silnika.
Warto dobrać pojemność odpowiednio do prac, jakim będzie poddana piła. Zbyt mała pojemność silnika będzie skutkowała wydłużeniem wykonania pracy, a co za tym idzie zwiększonymi wydatkami na paliwo i olej. Natomiast za duża pojemność silnika spowoduje, że spalanie będzie nieproporcjonalne względem naszych potrzeb. Należy też pamiętać o tym, że za duży silnik będziemy musieli zapłacić więcej, a także będzie miało to wpływ na zwiększoną wagę piły.
2.2. Długość prowadnicy
Prowadnica to element przeznaczony do zamocowania przy pilarce, na którym umieszcza się łańcuch. Pozwala ona na wykonywanie precyzyjnych cięć, dlatego też im dłuższa prowadnica, tym większe możliwości ma piła.
Długość prowadnicy w piłach spalinowych może mieć od 30 cm do nawet 100 cm. Do lżejszych prac wystarczy mini piła łańcuchowa, czyli o długości 30 – 35 cm. Do bardziej wymagających czynności np. w lesie, lepiej wybrać prowadnicę 40 – 45 cm. Długości powyżej 50 cm przeznaczone są do prac najcięższych.
2.3. Waga
Ciężar sprzętu ma istotny wpływ na operowanie piłą oraz możliwość jej komfortowego utrzymania przy dłuższej pracy. Waga piły będzie uzależniona w głównej mierze od mocy i pojemności silnika. Słabsze modele będą miały poniżej 4 kg, zaś waga pilarek profesjonalnych najczęściej będzie przekraczać 5 kg, niejednokrotnie sięgając nawet do 10 kg.
2.4. Dodatkowe funkcje
Producenci, chcąc wzbogacić swoją ofertę, wyposażają pilarki w dodatkowe funkcje, które mają usprawnić pracę. Do najpopularniejszych należą:
- Układ tłumienia drgań – system ten pozwala odciążyć ramiona, co stanowi duży komfort podczas długotrwałej pracy,
- Wspomaganie rozruchu – funkcja jest pomocna przy uruchamianiu silnika, dzięki czemu nie potrzeba wielu prób, zanim odpalimy piłę,
- System napinania łańcucha – w przypadku konieczności wymiany lub obluzowania łańcucha, mechanizm ten ułatwia jego napinanie.
3. Piła do drzewa elektryczna i piła łańcuchowa na baterie (akumulatorowa) – na jakie właściwości zwrócić uwagę?
Elektryczne piły łańcuchowe będą zasilanie tak samo, jak modele na akumulator, czyli prądem. Różnica polega na tym, że ręczna piła elektryczna do drzewa podczas pracy będzie wymagała stałego dostępu do zasilania, natomiast piła elektryczna na baterie musi zostać wcześniej naładowana, ponieważ w trakcie wykonywania czynności nie może być podłączona do prądu.
Parametr, na który w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę to moc (niezależnie od wybranej wersji). Poniżej podpowiadamy zatem jaka pilarka elektryczna oraz akumulatorowa sprawdzi się najlepiej.
3.1. Moc
Najczęściej moc prezentowana jest w watach (W), choć zdarzają się producenci, którzy stosują kilowaty (kW). W przydomowym ogródku do najprostszych prac wystarczy pilarka elektryczna do drewna o mocy do 1800 W. Standardowo do czynności bardziej wymagających i profesjonalnego użytku, trzeba wybrać odpowiednio większą moc. Elektryczna piła łańcuchowa w takim przypadku powinna cechować się silnikiem o mocy 1800 – 2400 W.
Inaczej wygląda sytuacja z pilarkami akumulatorowymi, gdyż tutaj najczęściej zamiast mocy podaje się ilość cięć, którą można wykonać przy 100% naładowanym akumulatorze, czyli np. 50 pędów średnicy 2,5 cm, 150 pędów średnicy 5 cm itp. Jeśli chcemy mieć pewność, że wystarczy to na wykonanie pracy w całości bez konieczności jej przerywania na naładowanie sprzętu, warto zaopatrzyć się w dwa akumulatory i stosować je naprzemiennie.
3.2. Zasilanie
Piły elektryczne do cięcia drewna przeważnie są zasilanie napięciem 230 – 240 V. Co więcej, pilarki łańcuchowe elektryczne potrzebują stałego źródła zasilania, aby móc pracować. Z uwagi na to na większych obszarach taki sprzęt może być nie do końca praktyczny.
Piła do cięcia drewna elektryczna na baterie zasilana jest poprzez akumulator. Może on być litowo-jonowy (wtedy czas jego ładowania wynosi 35-90 minut) lub niklowo-kadmowy (ładujący się do 8 godzin). Piła ręczna elektryczna na baterię umożliwia zazwyczaj pracę od 30 do 50 minut. Ważnym parametrem w tym przypadku są amperogodziny, ponieważ ich im więcej, tym dużej akumulator popracuje po naładowaniu.
3.3. Funkcje dodatkowe
Elektryczna piła do drewna z nieco wyższej półki często jest wyposażona w dodatkowe systemy, dzięki którym praca jest bardziej komfortowa. Mowa tutaj o:
- Wspomaganiu rozruchu – umożliwia szybkie odpalenie piły za pierwszym razem,
- Automatycznym systemie napinania łańcucha – ułatwiający jego wymianę,
- Automatycznym smarowaniu łańcucha – zwiększa wydajność pracy piły,
- Hamulcu silnika – pozwala na natychmiastowe zatrzymanie pracy łańcucha.
Podsumowanie
Głównym czynnikiem determinującym wybór piły łańcuchowej powinny być warunki, z którymi będzie musiała się ona uporać. Na tej podstawie należy dobrać zarówno rodzaj pilarki, jak i jej właściwości. W większości modeli kluczowa będzie moc, od której tak naprawdę w głównej mierze zależy czy piła nadaje się do użytku domowego, czy też profesjonalnego.