Aktualizacja: Grudzień 2022

Najlepsze piły elektryczne powinny być przede wszystkim bezpieczne, wygodne, a przy tym posiadać odpowiednią moc. Jakie wybrać pilarki elektryczne? Ranking pił łańcuchowych elektrycznych zawiera modele dopasowane do każdego budżetu i zastosowania. Zarówno do prostych prac w ogrodzie, jak i do ścinania grubych pieńków. Sprawdź nasz ranking pilarek elektrycznych i dowiedz się, które modele warto kupić.

Tańsza alternatywa
Stiga SE 180 Q
Stiga SE 180 Q

Rozwiń

Nasz wybór
Makita UC3541A
Makita UC3541A

Rozwiń

Potężna moc
NAC CE24-OS 2
NAC CE24-OS 2

Rozwiń

Nasze zestawienie otwiera Makita UC3541A, która świetnie się nadaje do prostych prac z drewnem. Natychmiastowa reakcja hamulca bezpieczeństwa, prosta obsługa i akceptowalna cena powodują, że ten model umieściliśmy na 1 miejscu. Natomiast jeśli urządzenie ma służyć do cięższej pracy, to również możemy postawić na piły łańcuchowe elektryczne. Ranking zawiera model NAC CE24-OS 2, który imponuje mocą, sięgająca aż 2400 W. Dodatkowo wyposażony jest w prowadnicę o długości 40 cm, co powoduje, że świetnie poradzi sobie z dużymi drzewami. Kolejnym naszym wyborem jest piła elektryczna Stiga SE 180 Q, to świetny model, w dość niskiej cenie — dobra alternatywa, kiedy chcemy wydać nieco mniej (o parametrach przeczytasz poniżej).

Na naszej liście znalazło się również miejsce na Bosch AKE 40 S i Gatec GT 240. Pierwszy model, chociaż nieco drogi, to jednak może poszczycić się najniższą wagą – 4,1 kg, długą prowadnicą (40 cm), oraz działającym natychmiastowo hamulcem bezpieczeństwa. To wszystko powoduje, że używanie tej piły w pracy to czysta przyjemność. Natomiast drugi mimo, że jest tania piła elektryczna, to przy tym ma dużą moc, jednak ze względu na potrzebę częstej eksploatacji, daliśmy na końcu naszej listy. Sprawdź, jakie są wady i zalety wybranych przez nas pił łańcuchowych, wskazówki te pomogą Ci w dokonaniu trafnego zakupu.

Najlepsza piła łańcuchowa elektryczna – ranking 2021

  1. Makita UC3541A
  2. NAC CE24-OS 2 (Oregon)
  3. Stiga SE 180 Q
  4. Bosch AKE 40 S

1. Makita UC3541A

Makita UC3541A
W zestawieniu nie może zabraknąć propozycji od jednego z czołowych producentów narzędzi elektrycznych i spalinowych, czyli Makita. Piła elektryczna Makita UC3541A to sprzęt dopracowany pod każdym względem od wygodnej konstrukcji z bocznie ułożonym silnikiem po liczne funkcjonalności tj. hamulec bezpieczeństwa.

JAKOŚĆ

CENA

Pilarka łańcuchowa Makita zalicza się do modeli z nieco wyższej półki cenowej, jednak nie dziwi to, biorąc pod uwagę jej możliwości. Sprzęt ma moc na poziomie 1800 W, co stanowi bardzo dobry wynik. Pozwoli to użytkować piłę nie tylko do prac porządkowych w ogrodzie, ale i bardziej zaawansowanych zadań np. cięcie drewnianych klocków. Oczywiście duża zasługa w tym także zastosowanej długości prowadnicy. Pilarka elektryczna Makita ma 35 cm długości, co znacznie ułatwia wykonywanie nią różnych czynności.

Mimo dość wysokiej wagi, która wynosi 4,7 kg –  jest dość poręczna w obsłudze. Szczególnie że rękojeść posiada antypoślizgową gumę, co gwarantuje stabilniejszy uchwyt podczas długotrwałej pracy. Ponadto piła łańcuchowa, elektryczna Makita wyposażona jest w przewód o długości 2 metrów. Także, jeśli chcemy korzystać z urządzenia na większych terenach, to konieczne będzie użycie przedłużacza.

Z dodatkowych funkcjonalności producent oferuje trzy systemy wspomagające pilarkę. Pierwszy z nich to hamulec bezpieczeństwa, który w momencie zwolnienia spustu, natychmiast blokuje łańcuch. Kolejny to automatyczny system smarowania prowadnicy oraz łańcucha. Pojemnik na olej o pojemności 200 ml pozwoli korzystać z pilarki dłużej bez konieczności jego ciągłego uzupełniania. I ostatni to mechanizm beznarzędziowej wymiany łańcucha oraz prowadnicy, dzięki któremu do ich naciągnięcia nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi.

Jakość i bezpieczeństwo zostały postawione na pierwszym miejscu podczas projektowania modelu UC3541A. Stanowi to duży atut urządzenia, który użytkownicy cenią sobie nie tylko do prac ogrodowych, ale i bardziej wymagających zadań.

Zalety
Hamulec bezpieczeństwa, który uruchamia się natychmiast po zwolnieniu spustu
Automatyczny system smarowania prowadnicy i łańcucha
Prowadnicę o długości 35cm, która pozwala swobodnie ciąć gałęzie czy klocki drewniane
System beznarzędziowej wymiany prowadnicy i łańcucha
Duża pojemność zbiornika na olej smarujący do łańcucha (200 ml)
Antypoślizgowa rękojść, która poprawia chwyt
Wady
Dość wysoka cena

2. NAC CE24-OS 2 (Oregon)

Piła elektryczna NAC CE24-OS 2
Kolejnym sprzętem, który znajduje się w naszym rankingu pił łańcuchowych, elektrycznych jest pilarka NAC. Model CE24-OS 2 miał być urządzeniem wielozadaniowym i trzeba przyznać, że dzięki zastosowaniu wysokiej mocy oraz kilku funkcjom wspomagającym pracę, udało się to producentowi osiągnąć.

JAKOŚĆ

CENA

Pierwsza kwestia, od której należałoby zacząć to właśnie silnik. Jego moc to 2400 W, a więc jest on niezwykle wytrzymały, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to piła elektryczna. NAC nadaje się nie tylko do prac w domu i ogrodzie, ale też wycinki drzew, czy przygotowywania opału. Jednocześnie, co stanowi duży atut sprzętu, przy wszystkich tych czynnościach jego praca jest wyjątkowo cicha.

Piła elektryczna Oregon waży więcej niż pozostałe propozycje z naszego zestawienia, bo aż 5,3 kg. Natomiast z uwagi na moc silnika jest to całkowicie uzasadnione. Jednak aby dłuższa praca z pilarką była jak najbardziej komfortowa, producent wyposażył ją w poręczne uchwyty oraz prowadnicę o długości 40 cm. Warto też podkreślić, że taka długość prowadnicy ułatwia pracę z pieńkami o większej średnicy.

Oczywiście wbudowano także specjalne systemy poprawiające wygodę pracy. Wśród nich znajdziemy SDS, czyli system beznarzędziowej wymiany łańcucha i prowadnicy. Pozwala on na szybkie i łatwe naciągnięcie tych elementów bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Nie zabrakło też hamulca bezpieczeństwa, który już w ciągu 0,12 sekundy od wyłączenia piły, zatrzymuje pracę łańcucha.

Za jedyny mankament pilarki można uznać pojemność zbiornika oleju smarującego łańcuch. Ma on nieco mniejszą pojemność, bo 140 ml, aczkolwiek jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować poziom oleju, dzięki zastosowanemu przezroczystemu okienku.

Podsumowując, pilarka elektryczna NAC to doskonałe rozwiązanie dla amatorów, jak i profesjonalistów, którzy mimo ograniczonego budżetu chcą otrzymać jakościowy oraz funkcjonalny sprzęt.

Zalety
Natychmiastowy hamulec bezpieczeństwa
Moc sięgająca aż 2400 W
System beznarzędziowej wymiany łańcucha
Długość porwadnicy to 40 cm – doskonale poradzi sobie nawet z dużymi pieńkami
Niska cena
Wady
Waży nieco więcej od innych modeli – 5,3 kg

3. Stiga SE 180 Q

Piła elektryczna Stiga SE 180 Q
Pilarka elektryczna Stiga to doskonały przykład na to, że nie musimy wydawać majątku, aby ułatwić sobie pracę w przydomowym ogrodzie. Sprzęt jest niezwykle poręczny, dzięki czemu z jego obsługą poradzą sobie także osoby o mniejszym doświadczeniu.

JAKOŚĆ

CENA

Piła łańcuchowa Stiga o mocy 1800 W i długości prowadnicy 35 cm została stworzona głównie z myślą o pracach porządkowych w obrębie domowej posesji. Bez problemu upora się z gałęziami i nieco grubszymi pieńkami, jednak nie polecamy jej do ciężkich i długotrwałych prac np. w lesie. Szczególnie że przewód ma długość około metra, także na większych powierzchniach konieczne będzie skorzystanie z przedłużacza.

Niewątpliwą zaletą sprzętu jest łatwość obsługi oraz manewrowania. Pilarka Stiga waży jedynie 4,4 kg. W połączeniu z ergonomicznym uchwytem oraz kompaktowymi wymiarami ułatwi to operowanie piłą. Dbając o jak największy komfort, wbudowano dodatkowo system sprężyn, których zadaniem jest redukcja wibracji.

Jednak na tym nie poprzestała marka Stiga. Pilarka elektryczna może być regulowana bez użycia jakichkolwiek narzędzi, dzięki bocznemu napinaczowi łańcucha. Ponadto piła posiada automatyczną pompę olejową, odpowiedzialną za bezproblemową oraz długą eksploatację urządzenia. Niestety zbiornik na olej do łańcucha ma pojemność zaledwie 90 ml, a więc warto pamiętać o jego regularnym uzupełnianiu.

Piła elektryczna Stiga świetnie sprawdzi się do drobnych prac ogrodniczych. Dzięki intuicyjnej obsłudze i bezawaryjnej pracy cieszy się pozytywnymi opiniami wielu użytkowników.

Zalety
Piła łańcuchowa Stiga jest tania w porównaniu do innych markowych urządzeń
Waga sięgająca jedynie 4,4 kg powoduje, że urządzeniem łatwo się manewruje
Moc silnika 1800 W
Prowadnica o długości 35 cm
Wady
Krótki przewód (ok. 1 metr)
Mały zbiornik na olej do łańcucha, tylko 90 ml

4. Bosch AKE 40 S

Piła elektryczna Bosch AKE 40 S
Choć kolejna marka kojarzy się nam głównie z produkcją sprzętu gospodarstwa domowego, to ich oferta jest o wiele bardziej rozbudowana. Mowa tu o niemieckim koncernie Bosch. Pilarka AKE 40 S ich autorstwa zdecydowanie wpisuje się w hasło przedsiębiorstwa, czyli jakość, niezawodność i precyzja.

JAKOŚĆ

CENA

Piła łańcuchowa Bosch jest ceniona przez użytkowników nie tylko za ekologiczną, ale i solidną pracę. Silnik o mocy 1800 W, w który jest zaopatrzona pilarka Bosch, pozwala wykorzystać urządzenie do mniej wymagających czynności tj. przycinanie gałęzi, jak i nieco cięższych np. wycinki drzew. Jest to możliwe także dzięki prowadnicy o długości 40 cm, której niestraszne są pieńki o grubszej średnicy.

Dużą uwagę skupiono także na konstrukcji sprzętu, gdyż piła łańcuchowa elektryczna Bosch posiada ergonomiczną rękojeść przystosowaną zarówno do cięcia, jak i rąbania. W tym celu wbudowane zostały również stalowe zęby, aby mocno utrzymać materiał, gwarantując przeprowadzenie pracy w bezpieczny sposób. W manewrowaniu urządzeniem nie bez znaczenia jest także waga. Tutaj nie ma żadnego problemu, gdyż piła elektryczna Bosch waży jedynie 4,1 kg, tym samym jest to najlżejsze urządzenie w zestawieniu.

W przypadku wyłączenia pilarki możemy liczyć na system Quick Stop, który w ułamku sekundy uruchomi automatycznie hamulec łańcucha. Ponadto do dyspozycji mamy beznarzędziowy system wymiany i napinania łańcucha, który ułatwi nam eksploatację sprzętu. Nie musimy się martwić nieustannym napełnianiem zbiornika na olej, ponieważ ma on pojemność aż 200 ml, a co więcej poziom oleju możemy stale monitorować, dzięki obecności wskaźnika.

Piły Bosch są cenione za swoje możliwości, aczkolwiek musimy być przygotowani, że zapłacimy za nie nieco więcej. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu, jednak komfort pracy, jaki uzyskamy dzięki AKE 40 S, jest bezcenny.

Zalety
Waży jedynie 4,1 kg – co znacznie ułatwia manewrowanie piłą łańcuchową
Duży zbiornik oleju (200 ml) ze wskaźnikiem poziomu
Beznarzędziowa wymiana łańcucha
Natychmiastowy hamulec bezpieczeństwa
Wady
Dość wysoka cena