Aktualizacja: Sierpień 2024
Szukasz narzędzia, z którym szybko i trwale połączysz różne materiały? Sięgnij po pistolet do kleju na gorąco. Z tym urządzeniem wykonasz drobne naprawy, naprawisz zabawki, wykonasz piękne dekoracje, a nawet bezpiecznie zapakujesz produkty do wysyłki. Pistolet do klejenia na gorąco ma naprawdę szerokie zastosowanie zarówno dla złotych rączek, jak i fanów DIY czy modelarstwa. Czym kierować się przy wyborze klejarki? Jakie rodzaje materiałów możesz połączysz za pomocą termotopliwego kleju? Poznaj poradnik zakupowy pistoletów do klejenia.
- Do czego może się przydać pistolet do kleju na gorąco w domu i mieszkaniu?
- Rodzaje pistoletów do kleju na gorąco
- Jak wybrać pistolet do kleju na gorąco?
- Co można kleić pistoletem do kleju na gorąco?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING pistoletów do kleju na gorąco »
Pistolet do kleju na gorąco w domu i mieszkaniu — do czego może się przydać?
Pistolet do klejenia na gorąco to elektronarzędzie o naprawdę szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno w domu, w ogrodzie, na działce, w warsztacie i w garażu — wszędzie tam, gdzie zajmujesz się:
- drobnymi naprawami (np. mocowaniem przewodów, uszczelek, wzmacnianiem lekkich konstrukcji, naprawą zabawek)
- pakowaniem i wysyłką (np. klejenie kartonów i kopert)
- pracami plastycznymi (np. tworzenie ozdób i dekoracji)
- modelarstwem
- rękodziełem
- DIY
W pistoletach do klejenia stosuje się klej termotopliwy, czyli rodzaj spoiwa, który pod wpływem temperatury staje się płynny. Właśnie dzięki temu świetnie i trwale skleja ze sobą różne materiały, a nawet może zastąpić gwoździe, łączniki, zszywki, taśmę klejącą i inne rodzaje łączników.
Rodzaje pistoletów do kleju na gorąco
Pistolety do klejenia na gorąco mogą różnić się poszczególnymi parametrami, ale trzy podstawowe rodzaje pistoletów do klejenia na gorąco różnią się sposobem zasilania. Wyróżniamy pistolety zasilane akumulatorowo bądź wymagające zasilania sieciowego. Dostępne są również modele, które działają zarówno bezprzewodowo, jak i po kablu. Czym się od siebie różnią i jakie mają wady i zalety? Jaki pistolet do kleju na gorąco wybrać?
Pistolet do kleju na gorąco zasilany z sieci
Pistolet do klejenia zasilany sieciowo to uniwersalny wybór do domu. Zasilanie prądem z gniazdka sprawia, że nie musisz go ładować, a urządzenie pracuje przez cały czas z tą samą mocą. Niestety, wymaga dostępu do prądu co może być utrudnieniem podczas pracy ogrodzie lub na działce. Dodatkowo przewód może przeszkadzać podczas klejenia małych elementów o newralgicznym położeniu..
Pistolet do kleju na gorąco akumulatorowy
Pistolet do kleju z akumulatorem działa w każdych warunkach — również poza domem, gdy nie masz dostępu do prądu. Pojemność akumulatora wpływa na to, jak długo urządzenie pracuje na jednym ładowaniu. Brak przewodu sprawia, że masz większą kontrolę nad urządzeniem, ruchy są precyzyjniejsze, a obsługa wygodniejsza. To wygodne rozwiązanie dla osób, które często pracują poza domem, na działce bez prądu lub w ogrodzie. Niestety pistolet musisz ładować regularnie z reguły przez ok. 2-3 godziny.
Pistolet do kleju akumulatorowo-sieciowy
Ostatni rodzaj pistoletów łączy w sobie zalety dwóch poprzednich. Takie urządzenie jest wyposażone w akumulator oraz kabel do zasilania, dzięki czemu możesz go używać na dwa sposoby. Nierzadko w zestawie znajdziesz dodatkową stację do podgrzewania kleju, która jest podłączana do źródła zasilania i utrzymuje odpowiedni poziom temperatury.
Jak wybrać pistolet do kleju na gorąco? Które parametry są najważniejsze?
Czym kierować się przy wyborze pistoletu do klejenia? Wbrew pozorom — musisz wziąć pod uwagę całkiem sporo parametrów. Do najbardziej istotnych parametrów zaliczamy: moc, temperaturę i szybkość podgrzewania kleju. Nie bez znaczenia będzie również jakość wykonania urządzenia, dodatkowe udogodnienia wpływające na bezpieczeństwo oraz typ wkładów kleju.
Rodzaj pistoletu do kleju na gorąco
Na samym początku zadaj sobie pytanie — jaki rodzaj pistoletu do kleju Cię interesuje? W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje: pistolety przewodowe i pistolety bezprzewodowe. Niektóre urządzenia 2w1 mogą pracować zarówno po kablu, jak i bez niego. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej swobodzie ruchów, wybierz klejarkę działającą bezprzewodowo. Jeśli masz ograniczony budżet — sięgnij po tradycyjny model zasilany sieciowo.
Moc urządzenia
Jak każde elektronarzędzie — pistolet na gorący klej również posiada określoną moc. Produkty przeznaczone do domowego użytku mają moc od 20 W do 200 W, przy czym ich moc podczas nagrzewania kleju może być kilkukrotnie wyższa. Z kolei profesjonalny pistolet do kleju na gorąco posiada moc znamionową nawet kilkuset wat.
Temperatura nagrzewania i możliwość regulacji
Istotnym parametrem jest również temperatura nagrzewania się kleju. Każdy pistolet z klejem na gorąco jest wyposażony w grzałkę, która rozgrzewa wkład do temperatury, w której klej zmienia swoją konsystencję na płynną. W tańszych modelach nie ma możliwości jej regulacji — zawsze wynosi ona ok. 190°C lub 200°C. Zaawansowane pistolety umożliwiają regulację temperatury — od 100°C do 200°C.
Czas nagrzewania do gotowości do użycia
Moc pistoletu wpływa na wiele parametrów, a jednym z nich jest czas nagrzewania urządzenia. Ten parametr wynosi od 2 do 10 minut. Im krótszy czas nagrzewania, tym szybciej możesz przystąpić do pracy — dla niektórych zatem będzie bardzo istotny.
Wygodny uchwyt i precyzyjny przycisk dozowania kleju
Wielogodzinna praca z pistoletem do klejenia będzie mozolna i katorżnicza, jeśli nie zwrócisz uwagi na to kształt rękojeści oraz spust dozujący klej. Najlepszy wybór to pistolet z ergonomicznym uchwytem i spustem, który pozwala na precyzyjne dozowanie kleju i jednostajne rozprowadzanie go na powietrzni. Dzięki temu unikniesz aplikowania zbyt dużej ilości kleju, a tym samym powstawania nieestetycznych smug.
Rodzaj i średnica obsługiwanych lasek kleju
W zależności od konkretnego modelu i jego specyfikacji pistolet może być kompatybilny z wkładami o różnej średnicy. Najpopularniejsze rozmiary sztyftów kleju wynoszą: 7, 8, 11,2 oraz 12 mm. Pamiętaj, aby zawsze kupować wkłady o średnicy, która pasuje do pistoletu. Zbyt szeroki lub zbyt wąski sztyft spowoduje zatykanie się pistoletu, nieregularne wypływanie kleju, a w najgorszym razie — uszkodzenie urządzenia.
Długość kabla urządzenia
Pistolety do kleju na gorąco zasilane sieciowo są wyposażone również w dodatkowy przewód podłączany do źródła prądu. Standardowa długość kabla wynosi ok. 100 cm, ale są dostępne również dłuższe o długości 130 cm. Im dłuższy przewód, tym wygodniej będzie Ci się pistoletem manewrowało podczas pracy.
Dodatkowe zabezpieczenia
Praca z gorącym klejem i grzałką rozgrzewającą się do 200°C wymaga również dodatkowych zabezpieczeń. Wybierz pistolet, który posiada włącznik ON/OFF oraz kontrolną diodę informującą o stanie urządzenia. Warto także sięgnąć po model zaopatrzony w dodatkową stopkę (jedną lub więcej) bądź dodatkową stację do odkładania pistoletu, gdy go nie używasz.
Co można kleić pistoletem do kleju na gorąco?
Pistolet na gorący klej to wszechstronne urządzenie, które wykorzystasz do napraw, pakowania prezentów, dekoracji czy tworzenia nowych mebli w warsztacie. W zależności od rodzaju pistoletu oraz rodzaju samego kleju możesz połączyć ze sobą takie materiały jak:
- tworzywo sztuczne (plastik)
- ceramika
- drewno
- obicia, tkaniny i dywany
- skóra
- papier i karton
- styropian
- metal
- uszczelki
- PCV
Czego na pewno nie da rady naprawić pistoletem do kleju na gorąco?
Szerokie zastosowanie pistoletów do klejenia na gorąco sprawia, że wydaje się to idealne elektronarzędzie do naprawy niemal wszystkich przedmiotów w domu. Musisz jednak wziąć pod uwagę. że klejenie na gorąco sprawdzi się w wielu, ale nie w każdej sytuacji.
Kiedy nie używać pistoletu do klejenia na gorąco?
- W przedmiotach narażonych na wysokie temperatury — np. talerze i kubki. Pod wpływem wysokiej temperatury (np. gorącej wody) klej traci swoje właściwości i przestaje być trwałym spoiwem.
- Do łączenia konstrukcji, które muszą wytrzymać duże obciążenia — wiąże się z ryzykiem, że konstrukcja nie wytrzyma zadeklarowanego obciążenia, co jest niebezpieczne dla otoczenia.
- Do klejenia obszernych powierzchni — klej zdąży wyschnąć, zanim pokryjesz powierzchnię całkowicie, dlatego nie będzie wytrzymałym spoiwem.
Jaki pistolet do kleju na gorąco wybrać? Podsumowanie
Pistolety do klejenia na gorący lub po prostu klejarki to prawdziwy must-have każdego majsterkowicza i osób zajmujących się DIY czy rękodziełem. Pozwalają w prosty i szybki sposób połączyć ze sobą nawet takie materiały jak ceramika, metal czy drewno. Pamiętaj jednak, że sam pistolet to nie wszystko — na wytrzymałość spoiwa ma wpływ również rodzaj zastosowanego kleju. Jeśli kupisz odpowiedni, będziesz cieszyć się niesamowitą trwałością każdego mebla, modelu, dekoracji czy rękodzieła.
Ranking najlepszych pistoletów do kleju na gorąco
Pistolet do klejenia na gorąco to wszechstronne i uniwersalne elektronarzędzia idealne dla majsterkowiczów, osób zajmujących się modelarstwem. DIY lub tworzeniem ozdób. Wybór produktów na rynku jest spory, a wiele istotnych parametrów nie ułatwia wyboru. Poznaj ranking najpopularniejszych pistoletów, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Czym się różnią i jaki model najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź!