Aktualizacja: Sierpień 2024
Za idealnie przystrzyżonym oraz zadbanym trawnikiem, kryje się przede wszystkim regularna i czasochłonna pielęgnacja. Można ją sobie jednak nieco ułatwić, zaopatrując się w odpowiedni sprzęt. Dla posiadaczy dużych ogrodów oraz wymagającej roślinności niezwykle pomocna będzie podkaszarka spalinowa. Ranking, który przygotowaliśmy, uwzględnia propozycje na każdą kieszeń zarówno dla ogrodników amatorów, jak i profesjonalistów. Doskonale poradzą sobie one z chwastami, trudno dostępnymi kępkami trawy czy twardszymi gałęziami. Najtańsza alternatywa Lider TMK 325 Moc 1,36 KM Ostrze Tarcza, żyłki tnące Maks. średnica cięcia 45 cm Pojemność zbiornika 1,1 l Długość podkaszarki 185 cm Waga 7,35 kg RozwińNasz ranking otwiera Stihl FS 89 za konstrukcję wysokiej jakości. Świetny system antywibracyjny wraz z lekką wagą zapewnią wysoki komfort pracy. W przypadku intensywnej pracy z mocnymi zaroślami niezbędny okaże się naprawdę mocny silnik i tutaj w zestawieniu króluje NAC BP520-30KA-T, moc silnika to aż 3 KM. Pozwoli to na długą, wymagającą i nieprzerwaną pracę w terenie. Najtańszą alternatywą w naszym rankingu jest podkaszarka spalinowa Lider TMK 325, mimo niskiej ceny ma dobre parametry szerokości cięcia czy pojemności zbiornika na paliwo. W zestawieniu znalazły się jeszcze dwa modele McCulloch Husqvarna B26 PS 26 oraz Makita ER2600L. Pierwszy z nich to tani model firmy słynącej z długoletniej żywotności, natomiast wykaszarka Makita jest najlżejsza z całej listy produktów. Sprawdź wady i zalety polecanych podkaszarek, nie kupuj w ciemno.
1. NAC BP520-30KA-T
JAKOŚĆ
CENA
Ranking biorąc pod uwagę kryterium mocy, bez wątpienia mógłby umieścić na podium propozycję od marki NAC. Wykaszarka wyposażona jest w dwusuwową konstrukcję z silnikiem 3 KM. Oznacza to, że urządzenie nie wymaga skomplikowanej konserwacji i jest niemal bezawaryjne, ale co najważniejsze lepiej poradzi sobie z bardziej wymagającą roślinnością bez konieczności robienia przerw. Zwłaszcza że do dyspozycji mamy dzielony wał, który umożliwia wykorzystanie zarówno głowicy żyłkowej, jak i tarczy stalowej. W zależności od zamontowanej przystawki średnica cięcia może wynosić maksymalnie 41 cm dla głowicy żyłkowej i 25,5 cm dla stalowej tarczy. Pozwoli to uporać się nie tylko z gęstą trawą, ale też twardszymi łodygami. Co więcej, odbędzie się to szybko i skutecznie, dzięki prędkości obrotowej na poziomie 10 800 obrotów na minutę. Dużym udogodnieniem jest także prosta obsługa modelu NAC. Podkaszarka spalinowa jak wspomnieliśmy, może pracować z zamontowaną głowicą żyłkową. Dla wielu osób wysunięcie żyłki bywa dość problematyczne, jednak nie w tym przypadku, dzięki zastosowaniu głowicy automatycznej, w których żyłka sama wysuwa się na odpowiednią długość. Wystarczy skorzystać z systemu Tap&GO, dociskając głowicę do podłoża. Mocniejszy silnik oraz zbiornik na paliwo o pojemności 1,2 l rzutuje na wagę urządzenia, która wynosi 8,6 kg. Zatem w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu podczas pracy, podkaszarka NAC wyposażona została w system antywibracyjny, aby zminimalizować liczbę przenoszonych drgań oraz szelki dla wygodniejszego koszenia. Podsumowując, podkaszarka spalinowa NAC to doskonały przykład na to, że zarówno amator, jak i profesjonalista może we wskazanym zakresie cenowym, pozwolić sobie na coś więcej niż byle jaka kosa spalinowa do 1000 zł.
2. Lider TMK 325
JAKOŚĆ
CENA
Wykaszarka Lider wyposażona jest w dwusuwowy silnik o mocy 1,36 KM. Z uwagi na stosunkowo niską moc praca nią będzie wymagała zatem częstszych przerw, jednak w porównaniu do kos z silnikami czterosuwowymi, będzie ona jednocześnie mniej awaryjna. Stanowi to więc duży plus dla osób, które poszukują sprzętu, który posłuży im przez lata. Pomimo konieczności robienia częstszych przerw, praca powinna przebiegać dość szybko i sprawnie. Jest to zasługa prędkości obrotowej na poziomie 8000 obrotów na minutę. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, podkaszarka Lider nadaje się do głowicy żyłkowej, a także tarczy tnącej. Poradzi sobie zatem z niemal każdym rodzajem roślinności – od drobnych chwastów po grubsze gałęzie. Zwłaszcza że maksymalna szerokość robocza to aż 45 cm dla żyłki i 25,5 cm dla tarczy, co stanowi jeden z najlepszych wyników w rankingu. Na uwagę zasługuje także bogate wyposażenie dołączane do zestawu podczas zakupu. Otrzymujemy mianowicie: klucz do świecy, zbiornik do mieszanki o pojemności 1,1 l, głowicę żyłkową, tarczę tnącą oraz szelki. Ostatni z tych elementów, czyli szelki będą bardzo pomocne przy dłuższych pracach, odciążając użytkownika, gdyż kosa spalinowa Lider waży 7,35 kg. Nasz ranking podkaszarek spalinowych uzupełniliśmy o kosę Lider TMK 325 z myślą o osobach, dla których główne kryterium stanowi nie tylko jakość, ale i cena. Choć w tym przypadku bez wątpienia możemy powiedzieć, że jedno z drugim idzie ze sobą w parze. Warto zatem rozważyć ten zakup, jeśli zależy nam na dobrej i bezawaryjnej podkaszarce.
3. McCulloch Husqvarna B26 PS 26
JAKOŚĆ
CENA
Przycięcie roślinności między krzewami czy przy ścianie budynku, może być nie lada wyzwaniem, jednak nie z kosą Husqvarna. Podkaszarka spalinowa oferuje bowiem możliwość cięcia zarówno żyłką, jak i tarczami tnącymi. Sprawia to, że wytniemy bez problemu nie tylko trawę, ale też grubsze łodygi czy gałęzie. Maksymalna szerokość koszenia, jaką jesteśmy w stanie uzyskać to 25 cm dla tarczy oraz 43 cm dla głowicy żyłkowej. Stosunkowo duża średnica cięcia w połączeniu z prędkością obrotową na poziomie 8500 obrotów na minutę, pozwoli szybko przeprowadzić wszelkie prace na niewielkich terenach. Przy większych powierzchniach podkaszarka spalinowa McCulloch będzie potrzebowała częstszych przerw z uwagi na silnik, którego moc wynosi 1 KM. Podczas pracy na większych obszarach należy ponadto uwzględnić, że wykaszarka waży 9 kg. Zatem manewrowanie nią w porównaniu z innymi propozycjami z naszego zestawienia, może być nieco bardziej utrudnione. Tak więc podkaszarka spalinowa Husqvarna jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy szybko przeprowadzić drobne prace pielęgnacyjne w ogrodzie, bez nadwyrężania domowego budżetu.
4. Makita ER2600L
JAKOŚĆ
CENA
Podkaszarka spalinowa Makita może poszczycić się niezwykle dopracowaną budową. Posiada ona dwusuwowy silnik z katalizatorem. Choć jego moc jest stosunkowo niewielka (1,13 KM), to duży atut stanowi bardzo niska emisja spalin. Jest to raczej rzadko spotykane, ponieważ cecha ta jest typowa przeważnie dla silników czterosuwowych. Warto również wspomnieć o systemie easy start, który odpowiada za zapewnienie łatwego rozruchu. Wysoka i gęsta trawa w trudno dostępnych miejscach nie będzie stanowiła już zatem więcej problemu. Wykaszarka Makita wyposażona została w wygodny uchwyt typu pająk, aby zapewnić swobodę i łatwość w manewrowaniu urządzeniem. Na nierównych terenach pomocny okazać może się zaś wygięty wał, który znacznie ułatwi koszenie. Na tym jednak nie koniec atutów sprzętu Makita. Wykaszarka w zależności od rodzaju roślinności, z którą będziemy musieli się uporać, może ona korzystać z głowicy żyłkowej idealnej do chwastów czy kępek trawy lub tarczy tnącej, która nada się do prac bardziej zaawansowanych. Wszystkie te elementy sprawiają, że podkaszarka Makita spalinowa to dobry wybór dla osób poszukujących sprzętu, którym dłuższa praca lub koszenie na większym terenie, nie będzie uciążliwe i męczące.
Porównanie najlepszych kosiarek spalinowych
Tworząc ranking kos spalinowych, zwróciliśmy uwagę na to, aby wszystkie sprzęty posiadały parametry, dzięki którym wykonywanie prac w ogrodzie będzie szybsze oraz łatwiejsze. Jednak ze względu na zróżnicowane oczekiwania, warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem ostatecznej decyzji. [table id=250 responsive=collapse /]
Jaką podkaszarkę spalinową kupić? Poradnik zakupowy
Tam, gdzie tradycyjna kosiarka nie dojedzie, sprawdzi się kosa spalinowa. To praktyczne urządzenie doskonale nada się do prac również w niedużych, przydomowych ogródkach. Skoszenie uporczywych chwastów, gęstej trawy czy twardych łodyg, to tylko początek jej możliwości. Zachęcamy Was do lektury naszego poradnika, z którego dowiecie się, jak wybrać dobrą podkaszarkę spalinową i czym kierować się podczas jej zakupu.Spis treści:- Podkaszarka spalinowa - w czym jest lepsza od kosiarki?
- Czym się różni kosa spalinowa od podkaszarki?
- Najważniejsze parametry w wykaszarkach spalinowych
- Rodzaje ostrzy i ich zakres cięcia
- Ciężar urządzenia wpływa na komfort pracy
- Zwróć uwagę na głośność urządzenia
- Jakie akcesoria i funkcje możemy jeszcze znaleźć w podkaszarkach?
1. Dlaczego wykaszarki spalinowe są dobrym wyborem?
Podkaszarka do trawy spalinowa świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla tradycyjnych kosiarek. Jej niewielkie wymiary głowicy oraz powierzchnia tnąca, pozwoli w łatwy sposób dotrzeć do trudnodostępnych miejsc np. pod płotem czy na nierównym terenie. Ponadto dużym atutem jest fakt, że wykaszarki do trawy nie ograniczają nas długością kabla. Choć mimo to, nie zalecalibyśmy jej do użytkowania na bardzo dużych działkach, ponieważ wyrównanie nią roślinności do kilku centymetrów na obszarze o powierzchni 1 ha, byłoby długim i pracochłonnym procesem.
2. Kosa, a podkaszarka spalinowa — jaką wybrać i czym się różnią?
Wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami zależy tak naprawdę od rodzaju pielęgnacji, jakiej wymaga nasz ogród. Kosa do trawy spalinowa inaczej określana jako wykaszarka posiada bowiem sztywny wał i mocne noże tnące lub tarcze (w niektórych modelach może być to żyłka), które są dostosowane do pracy z chwastami, gęstą trawą czy grubymi i twardymi łodygami. Natomiast spalinowa podkaszarka to lekki sprzęt o elastycznym wale oraz żyłkach tnących. Taka konstrukcja pozwoli bez problemu dotrzeć do wąskich i trudnodostępnych miejsc, co ułatwi skoszenie trawy dookoła drzew czy też kępek między krzewami bądź przy ścianie budynku.
3. Najważniejsze parametry urządzenia, czyli jaka kosa spalinowa będzie odpowiednia?
Zastanawiając się nad tym, jaką podkaszarkę spalinową kupić, należy przyjrzeć się oferowanym przez nią parametrom. Wśród najważniejszych znajduje się: rodzaj silnika, moc, sposób uruchamiania, prędkość obrotowa oraz pojemność zbiornika – to one w główniej mierze będą miały wpływ na pracę urządzenia. Zacznijmy od parametrów silnika. Jeden z wyborów, przed jakim staniemy, to model dwusuwowy czy czterosuwowy. W pierwszą opcję ze względu na swoją konstrukcję najczęściej wyposażona jest mała podkaszarka spalinowa. Ponadto ich budowa jest też prostsza niż odpowiedników czterosuwowych, tym samym silniki 2-suwowe są nie tylko mniej awaryjne, ale też ich konserwacja jest znacznie łatwiejsza. Niestety praca takiego urządzenia jest dość głośna i nieco bardziej szkodliwa dla środowiska, ponieważ do uruchomienia sprzętu niezbędne jest użycie mieszanki z olejem. Zaś podkaszarka 4-suwowa to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących cichego i łatwego w obsłudze urządzenia. Generuje ona bowiem mniejszy hałas, a jej praca emituje znacznie mniej spalin. Co więcej, nie musimy przygotowywać żadnych mieszanek, gdyż wystarczy użyć paliwa Pb95. Trzeba jedynie pamiętać o regularnej wymianie oleju w silniku. Jeśli chodzi o pojemność zbiornika na paliwo, to należy dopasować to bardzo indywidualnie. Mianowicie im większy pojemnik, tym cięższa będzie podkaszarka spalinowa. Mała, lekka kosa spalinowa na niewielkie działki może mieć spokojnie zbiornik o pojemności nieprzekraczającej 1 litr. Wracając do kwestii silnika, to równie ważna jest jego moc, ponieważ im jest ona większa, tym lepiej poradzi sobie z roślinnością. Dla modeli spalinowych wyraża się ją w koniach mechanicznych. Najczęściej moc ta oscyluje w granicy 1-6 KM. Kolejny parametr to prędkość obrotowa. O ile moc silnika informuje nas o długości pracy, o tyle prędkość obrotowa mówi nam o jej tempie. Dlatego też dobra podkaszarka spalinowa powinna oferować minimum 6000 obrotów na minutę. Pozostaje jeszcze sposób uruchamiania. W tańszych modelach przeważnie należy wykorzystać w tym celu linkę, którą należy mocno szarpnąć, aby uruchomić rozrusznik. W egzemplarzach z nieco wyższej półki cenowej zastosowana jest zdecydowanie wygodniejsza opcja, czyli przycisk.
4. Jakie ostrze i średnicę cięcia powinna mieć kosa spalinowa?
Podkaszarka może być wyposażona w jeden z trzech rodzajów ostrzy:
- głowicę z nożami tnącymi – ostrza te najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, co zapewnia im większą trwałość. Sprawdzą się one zatem przy nieco bardziej wymagających pracach,
- tarczę tnącą – stosuje się ją w profesjonalnych kosach o większej mocy, aby ułatwić pracę na większych terenach czy z grubszymi gałęziami,
- głowicę żyłkową — kosa spalinowa żyłkowa to najlepsze rozwiązanie do przydomowego ogródka.
- ręczną – kosa spalinowa na żyłkę ręczną może być dla niektórych dość kłopotliwa w obsłudze, ponieważ w przypadku zerwania się żyłki, należy ją ręcznie wysunąć,
- półautomatyczną – w takich modelach żyłka wysuwa się po dociśnięciu głowicy do podłoża, co pozwala na naciągnięcie jej do pożądanej długości,
- automatyczną — tego typu podkaszarka żyłkowa spalinowa to najdroższa, a zarazem najwygodniejsza opcja, gdyż żyłka na odpowiednią grubość wysuwa się w nich automatycznie.
Po dokonaniu wyboru ostrzy, trzeba jeszcze wziąć pod ich uwagę średnicę cięcia. Z jednej strony im będzie ona większa, tym szybciej uporamy się ze skoszeniem trawy. Jednakże zbyt długi zakres cięcia, może utrudnić dostęp do wąskich miejsc. Stąd też małe podkaszarki spalinowe wykorzystywane do drobnych prac powinny mieć średnicę pomiędzy 20 – 30 cm, zaś na większych przestrzeniach czy bardziej wymagających czynnościach, wartość ta powinna przekraczać 30 cm.
5. Waga sprzętu, regulacja drążka i ich wpływ na łatwość manewrowania
Pielęgnacja ogrodu to czasochłonny proces, w związku z tym trzeba zwrócić uwagę, aby była to lekka podkaszarka spalinowa o możliwie niewielkich wymiarach. Wtedy praca z nią przez dłuższy czas będzie dla nas komfortowa, ponieważ im mniejsze urządzenie, tym manewrowanie i obsługa będzie łatwiejsza. Pod tym względem za najlepsze podkaszarki uważa się takie, których waga nie przekracza 9 kg. Na kwestię łatwiejszego manewrowania ma dodatkowo wpływ drążek, a dokładniej zakres jego regulacji. Warto wybrać najszerszy zakres długości, gdyż pozwoli to dopasować sprzęt do okoliczności, w jakich chcemy go wykorzystać, jak również do samego użytkownika (np. jego wzrostu).
6. Głośność pracy
Kolejnym dylematem podczas zakupu jest hałas, jaki emituje kosa spalinowa, a dokładniej jaką wybrać, aby praca nią nie była uciążliwa zarówno dla nas, jak i sąsiadów. Oczywiście im mniejsza wartość dB, tym lepiej. Aczkolwiek warto wiedzieć, że głośność wykaszarki może przekraczać nawet 100 dB. Zaleca się więc podczas pracy stosować nauszniki wyciszające.
7. Jakie dodatkowe funkcje i akcesoria może mieć kosa spalinowa?
Jaką kupić wykaszarkę i czym powinna się charakteryzować, już wiemy, jednak producenci często oferują szereg udogodnień oraz akcesoriów dodatkowych, dzięki którym praca kosą będzie jeszcze bardziej komfortowa:
- system antywibracyjny — system ten spotkamy raczej w droższych modelach, jednak warto rozważyć taki zakup, szczególnie, jeśli wybieramy mocniejszą kosę. Przy dłuższej pracy chroni nas on przed bólem dłoni czy nawet całych ramion,
- wymienne głowice – jeśli urządzenie posiada wymienne końcówki, można określić je jako podkaszarka wielofunkcyjna. Możemy dzięki temu wykorzystać sprzęt do kompleksowej pielęgnacji ogrodu, uzyskując kosę, ale też np. nożyce do żywopłotu,
- szelki – warto się w nie zaopatrzyć nie tylko, gdy wykaszarka do trawy spalinowa jest ciężka, gdyż odciążają one ręce. Jeśli mają ponadto specjalne podkładki, to dodatkowo pomogą zapobiec otarciom,
- słuchawki wyciszające – jak wspominaliśmy, podkaszarka może generować dość mocny hałas, więc słuchawki będą dużym udogodnieniem zwłaszcza przy dłuższych pracach.
Podsumowanie. Jaka podkaszarka spalinowa będzie najlepsza?
Z myślą o prawidłowej pielęgnacji swojego ogrodu, warto rozważyć zakup wykaszarki spalinowej. Pomoże ona w koszeniu trudno dostępnych miejsc, nie ograniczając nas długością kabla. Wybór jej parametrów zależy natomiast w głównej mierze od powierzchni obszaru, na jakiej ma być użytkowana, a także rodzaju roślinności, z jaką będzie musiała się ona uporać. Bez wątpienia musi być to jednak urządzenie o dość mocnym silniku, a jednocześnie na tyle lekkie i poręczne, aby dłuższa praca nim nie była dla nas uciążliwa.