Aktualizacja: Sierpień 2024

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które ułatwiają nam wykonywanie poszczególnych prac domowych, ogrodowych oraz budowlanych. Jednym z takich narzędzi jest pompa wodna, wykorzystywana powszechnie do pompowania oraz usuwania wody z różnorodnych zbiorników wodnych. W sklepach możemy znaleźć wiele modeli i wariantów pomp wodnych, różniących się od siebie wielkością, zalecanym zastosowaniem oraz poszczególnymi parametrami. Aby ułatwić podjęcie decyzji zakupowej, stworzyliśmy poniższy poradnik, w którym zostały omówione najpopularniejsze rodzaje pomp wodnych, a także najważniejsze parametry, jakie warto wziąć po uwagę przed planowanym zakupem.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych pomp wodnych »


Czym jest pompa wodna i jakie jest jej zastosowanie?

Pompa wodna to wielofunkcyjne urządzenie, służące przede wszystkim do pompowania wody, ale również do jej wypompowywania, usuwania oraz zwiększania ciśnienia, w zależności od rodzaju oraz parametrów urządzenia. 

Pompy wodne możemy podzielić na urządzenia przeznaczone do pompowania wód czystych lub brudnych, natomiast w sklepach można znaleźć również uniwersalne modele, które mogą być wykorzystywane zarówno do pompowania wód czystych, jak i zanieczyszczonych.

Jakie są rodzaje pomp wodnych?

Podstawowym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem pompy wodnej jest jej rodzaj. Modele pomp, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych różnią się od siebie między innymi zalecanym zastosowaniem oraz poszczególnymi parametrami. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów pomp wodnych, w tym pompy przeznaczone do wody czystej i brudnej, a także modele głębinowe, zanurzeniowe i ogrodowe.

Pompa do wody czystej

Pompy do wody czystej służą do poboru wód głębinowych z wybranych zbiorników wodnych lub studni, których lustro wody nie przekracza głębokości wynoszącej 8 metrów. Modele przeznaczone do pompowania wody czystej dzielą się na głębinowe i hydroforowe. Urządzenia tego typu wykorzystywane są powszechnie w domach jednorodzinnych, a także na działkach wypoczynkowych. Takie modele pompują czystą wodę, która następnie wykorzystywana jest w celach użytkowych lub do picia, w zależności od stopnia czystości oraz źródła z jakiego jest wydobywana.

Pompa do wody brudnej

Modele przeznaczone do wody brudnej wyróżniają się wysoką odpornością na korozję, a także na negatywny wpływ różnorodnych czynników zewnętrznych. Mogą służyć do przetaczania zabłoconej wody ze stawu lub oczka wodnego, a także do oczyszczania i usuwania wody z zalanych pomieszczeń i budynków. Modele przeznaczone do tłoczenia wody brudnej stosowane są również powszechnie do pompowania szamba i ścieków, a także do wód, które wymieszane są z różnorodnymi ciałami stałymi, takimi jak piasek, śmieci czy odłamki skalne.

Pompa głębinowa

Pompy głębinowe wykorzystywane są przede wszystkim do wydobywania i dostarczania zimnej oraz czystej wody użytkowej lub pitnej ze zbiorników, w których lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Modele głębinowe sprawdzają się świetnie w gospodarstwach domowych, rolnych, a także na działkach i w domkach letniskowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli pomp głębinowych, różniących się od siebie przede wszystkim wydajnością, napięciem oraz średnicą. Niektóre modele głębinowe posiadają dodatkowe zabezpieczenia termiczne oraz czujniki określające poziom wody.

Pompa zanurzeniowa

Pompy zanurzeniowe wykorzystywane są najczęściej do przepompowywania zanieczyszczonych, brudnych wód, natomiast w sklepach są dostępne również modele przeznaczone wyłącznie do pompowania wody czystej, która pozbawiona jest piasku i odłamków skalnych. W zależności od indywidualnych parametrów, modele zanurzeniowe mogą być wykorzystywane do pompowania szamba, ścieków, ale również do wypompowywania wody z basenów, oczek wodnych, mniejszych stawów czy zalanych pomieszczeń i budynków.

Pompa ogrodowa

Pompy ogrodowe służą do wykorzystywania wody ze studni, oczek wodnych lub uzbieranej deszczówki. Przetłoczona woda może następnie służyć do podlewania kwiatów, umycia samochodu lub garażu. Zdecydowaną zaletą pomp ogrodowych jest to, że umożliwiają one pozbycie się nadmiaru wody, która nagromadziła się w ogrodzie przy okazji intensywniejszych opadów deszczu. Modele przeznaczone do prac ogrodowych cechują się stosunkowo wysoką wydajnością oraz dużą mocą, dzięki czemu są w stanie w krótkim czasie wypompować dużą ilość nagromadzonej wody.

Jak wybrać pompę wodną? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i wariantów pomp wodnych. Poszczególne modele różnią się od siebie wydajnością, mocą oraz różnymi innymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem. Wśród najistotniejszych czynników, jakie należy uwzględnić przed zakupem pompy wodnej można wyróżnić między innymi rodzaj zasilania, wartość ciśnienia wody a także wydajność i moc urządzenia.

Wydajność pompy

Najważniejszym czynnikiem, który w sposób dokładny określa skuteczność i efektywność działania pompy wodnej jest jej wydajność, która określana jest w ilości pompowanych litrów na godzinę. W przypadku osób poszukujących urządzenia do pompowania wody z akwarium lub terrarium wystarczającym wyborem może okazać się urządzenie o wydajności wynoszącej od 400 do 700 l/h. Natomiast jeśli szukamy pompy do ogródka działkowego, basenu lub studni to optymalnym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia działającego z wydajnością 1000 l/h.

Moc pompy

Moc pompy wodnej określa, ile energii elektrycznej pobiera urządzenie w trakcie pracy. Parametr ten wpływa również na wydajność pompy, a także na jej zdolność do wytwarzania optymalnego ciśnienia wody. W przypadku standardowych pomp wodnych wykorzystywanych w ogrodzie czy na działce optymalna moc urządzenia powinna wynosić od 300 do 800 W. Modele działające z mniejszą mocą mogą sprawdzić się do pompowania wody z akwariów, terrariów oraz innych, mniejszych zbiorników wodnych. Z kolei urządzenia działające z większą mocą mogą stanowić dobry wybór w przypadku osób, które poszukują sprzętu do pompowania większych ilości wody ze zbiorników wodnych znajdujących się na większych głębokościach.

Rodzaj zasilania

Przy wyborze pompy wodnej, warto również zwrócić uwagę na sposób zasilania wybranego urządzenia. W zależności od własnych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy wybierać pomiędzy modelami zasilanymi silnikiem elektrycznym, spalinowym oraz mniej zaawansowanymi pompami zasilanymi ręcznie. Pompy elektryczne i spalinowe sprawdzają się świetnie w miejscach, w których wymagany jest stały pobór wody, natomiast modele ręczne wykorzystywane są przede wszystkim do sporadycznego pompowania wody ze studni.

Ciśnienie wody

Większość standardowych urządzeń służących do poboru wody działa prawidłowo przy ciśnieniu wynoszącym około 2-2,5 bar. Warto podkreślić jednak, że optymalna wartość ciśnienia wody przepływającej przez pompę wodną będzie zależna od głębokości z jakiej pobieramy wodę, a także od oporu wynikającego z długości poszczególnych instalacji oraz średnicy połączonych z nią rur. W przypadku głębiej położonych zbiorników wodnych pompy działające ze standardowym ciśnieniem mogą okazać się niewystarczające i wtedy konieczny może okazać się zakup pompy o wyższym ciśnieniu wynoszącym przykładowo od 4 do 6 bar.

Do czego stosuje się pompę wodną?

Pompa wodna służy do pompowania, wydobywania oraz przetwarzania wody pochodzącej z różnych źródeł. Obecnie pompy wykorzystywane są powszechnie w gospodarstwach domowych oraz rolnych, a także w ogrodach, placach budowlanych, na działkach wypoczynkowych i w wielu innych miejscach, w których zachodzi potrzeba wpompowania lub wypompowania wody, a także nawodnienia wybranego miejsca lub wzmocnienia ciśnienia wody.

Różnorodne modele pomp wodnych wykorzystywane są powszechnie do oczyszczania akwariów, terrariów, oczek wodnych, stawów, basenów a także zalanych pomieszczeń i piwnic. Niektóre modele wykorzystywane są do przetwarzania nagromadzonej, zanieczyszczonej wody i wykorzystywania jej do nawadniania ogrodu czy ponownego wykorzystania w jakikolwiek inny sposób. Część pomp wodnych służy również do pompowania ścieków, szamba, błota oraz innych wód, które są wymieszane z licznymi zanieczyszczeniami i odłamkami skalnymi.

Jaki typ pompy do jakiego zadania?

Możliwe zastosowanie konkretnej pompy wodnej jest uzależnione od jej rodzaju, a przede wszystkim od tego, do jakich wód jest przeznaczona. Większość dostępnych na rynku pomp wodnych dzieli się na urządzenia przeznaczone do tłoczenia wód czystych lub brudnych, natomiast w sklepach stacjonarnych i internetowych możemy również znaleźć modele, które są przystosowane do pompowania zarówno wody czystej, jak i zanieczyszczonej.

Pompy do wody czystej wykorzystywane są powszechnie w gospodarstwach domowych i rolnych i służą przede wszystkim do pompowania wody ze studni lub innych zbiorników wodnych, których tafla wody znajduje się poniżej głębokości 8 metrów. Z kolei modele przeznaczone do pompowania wody zanieczyszczonej sprawdzają się świetnie do usuwania nadmiaru wody z zalanych piwnic, garaży i budynków, a także do oczyszczania zabrudzonych basenów, terrariów oraz oczek wodnych.

Pompa do wody spalinowa czy elektryczna?

Większość standardowych pomp wodnych posiada silniki elektryczne. Takie modele wyróżniają się stosunkowo cichym działaniem i z reguły są bardzo łatwe w obsłudze. Zdecydowaną zaletą pomp elektrycznych jest to, że mogą być użytkowane w różnych warunkach. Urządzenia wyposażone w silniki elektryczne mogą być montowane zarówno pod wodą, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, dzięki czemu dla większości osób będą stanowiły najbardziej uniwersalny i wielofunkcyjny wybór.

Pompy wyposażone w silniki spalinowe, określane również jako motopompy wyróżniają się tym, że nie muszą być podłączane do prądu. Takie urządzenia są więc znacznie bardziej mobilne, dzięki czemu mogą być użytkowane w różnych warunkach. Warto podkreślić jednak, że modele spalinowe to urządzenia nawierzchniowe i nie mogą być montowane i wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń. Pompy wyposażone w silniki spalinowe są również znacznie większe od modeli elektrycznych, a w efekcie emitują więcej hałasu.

Pompa wodna do deszczówki – zastosowanie pompy wodnej w ogrodzie

Korzystanie z pomp wodnych w ogrodach to aktualnie bardzo popularny sposób na ekonomiczne i ekologiczne zarządzanie wodą w gospodarstwach domowych i rolnych. Wiele osób decyduje się na zakup pompy wodnej po to, aby móc zbierać i wykorzystywać wody odpadowe, które gromadzą się w ogrodzie w czasie obfitych opadów deszczu. 

Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać zebraną wodę do nawadniania roślin w ogrodzie, umycia garażu lub samochodu, a nawet spłukania toalety. Warto dodać, że zbieranie i ponowne wykorzystywanie deszczówki nie tylko pozwala ograniczyć ilość zużywanej codziennie wody, ale również przyczynia się do oczyszczania ogrodu z nadmiaru nagromadzonej wody oraz wszelkich zanieczyszczeń, które się w niej znajdują.

Jaką pompę wodną wybrać? Podsumowanie

Pompy wodne to wielofunkcyjne urządzenia, wykorzystywane powszechnie do wpompowywania oraz wypompowywania wody z różnorodnych zbiorników. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli pomp wodnych, różniących się od siebie rodzajem, wielkością, wydajnością oraz innymi parametrami. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy wybierać pomiędzy pompami przeznaczonymi do czystej lub brudnej wody, a także modelami głębinowymi, zanurzeniowymi, spalinowymi oraz ogrodowymi. Aby ułatwić wybór odpowiedniego modelu, stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy, w którym zostały omówione najważniejsze informacje oraz najistotniejsze parametry, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem pompy wodnej.