Aktualizacja: Kwiecień 2024

Koszenie trawy zajmuje Ci większość dnia? Trawa nigdy nie jest idealnie przycięta, przez co Twój ogród wygląda gorzej od innych? Robot koszący to rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas, pieniądze i energię. Lista zalet się jednak na tym nie kończy. Z robotem koszącym do trawy nie produkujesz spalin czy hałasu, a urządzenie jest bezpieczne dla otoczenia. Ale jak wybrać najlepszy model do Twojego ogrodu? Czym się kierować przy wyborze? Jaki robot koszący sprawdzi się najlepiej? Sprawdź poradnik zakupowy.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych robotów koszących »


Co to jest robot koszący?

Co to jest robot koszący? To rodzaj inteligentnej kosiarki automatycznej do przycinania trawnika. Kosiarka robot został tak zaprojektowany i zaprogramowany, aby wymagał minimalnej uwagi — jest praktycznie bezobsługowy. Roboty koszące poruszają się po trawniku za pomocą wbudowanego silnika, kół oraz szeregu czujników. Z kolei zestaw ostrzy równomiernie przycina trawę na taką wysokość, jaką ustawisz.

Najważniejsze parametry przy wyborze robotów koszących

Kosiarki automatyczne do trawy to nowoczesne, ale i skomplikowane urządzenia. Składają się z silnika, akumulatora, specjalnych ostrzy oraz szeregu czujników, zapewniających bezpieczeństwo. Z tego powodu są równie praktyczne, co trudne w wyborze. Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom, które wpływają na wydajność, funkcjonalność i wygodę obsługi robota koszącego.

Rodzaj silnika

Sercem każdej kosiarki jest silnik. Automatyczna kosiarka nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Rodzaj zastosowanego silnika ma wpływ na działanie ostrzy (mechanizmu tnącego) oraz na działanie kół urządzenia. Innymi słowy — to od niego zależy, czy robot skosi trawę i przemieści się z miejsca na miejsce.

W robotach do koszenia trawy występują dwa rodzaje silników: silniki szczotkowe i silniki szczotkowe. Silnik szczotkowy charakteryzuje się niską ceną i z tego powodu jest najchętniej wybierany. Niestety ten silnik ma dwie duże wady. Po pierwsze — wymaga częstego serwisowania i wymiany szczotek. Po drugie — taka kosiarka robot pracuje bardzo głośno. 

O wiele lepszym wyborem jest silnik bezszczotkowy (BLDC). Ten rodzaj silników nie wymaga serwisowania i wymiany komponentów — jest praktycznie bezobsługowy. Co więcej, pracuje ciszej, a silnik jest odporny na zanieczyszczenia, które często pojawiają się na świeżym powietrzu. Pomimo wyższej ceny, to o wiele lepszy wybór do robotów koszących.

Wydajność i zasięg koszenia

Kolejny parametr dotyczy wydajności oraz zasięgu koszenia. Co dokładnie oznacza wydajność automatycznej kosiarki? To maksymalny teren, jaki kosiarka robot jest w stanie skosić.. W zależności od modelu wartość ta waha się od 600 m2 do nawet 30 000 m2. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że modele o największym zasięgu koszenia osiągają zawrotną cenę na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do koszenia przydomowego ogrodu w zupełności wystarczy robot o zasięgu do 2000 m2.

Na rynku znajdziesz także robot koszący bez przewodu ograniczającego. Te modele również należą do najdroższych produktów. Wszystko dlatego, że nie wymagają montażu przewodu ograniczającego. Mimo to kosiarki automatyczne bez przewodu z koszem dokładnie rozpoznaje teren i kosi tylko w wyznaczonym miejscu.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Roboty koszące posiadają akumulator, który umożliwia im bezprzewodowe działanie. Od pojemności akumulatora zależy maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. Wartość ta w najpopularniejszych modelach do domu waha się od 40 min do 180 min.

Czas ładowania

Aby akumulator mógł działać, robot do koszenia trawy wymaga ładowania. Czas ładowania zależy oczywiście również od typu akumulatora. Zazwyczaj wynosi od 60 min do 180 min. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy robot koszący trawę automatycznie wraca do stacji dokującej, gdy poziom naładowania spadnie poniżej 20%. Po naładowaniu automatycznie wraca do dalszego koszenia.

Poziom hałasu

Kosiarki automatyczne do trawy są zdecydowanie cichsze od tradycyjnych kosiarek. Każdy producent informuje o poziomie hałasu, która jest wyrażona w decybelach (dB). W zależności od modelu głośność pracy wynosi od 50 do 60 dB.

Zakres szerokości pasa koszenia

Szerokość pasa koszenia to ważny czynnik w przypadku wydajności robota. Kosiarka automatyczna może mieć szerokość koszenia od 18 cm do 60 cm — wszystko zależy od wielkości urządzenia i rozstawienia ostrzy.

Zakres wysokości koszenia i jej regulacja

Kosiarka automatyczna z regulacją wysokości koszenia trawy to świetny wybór. Dzięki temu możesz precyzyjnie ustawić wysokość trawy, a robot przytnie całą powierzchnię precyzyjnie. Koszenie trawy zazwyczaj można regulować na wysokości od 20 do 60 mm.

Opcje programowania pracy robota koszącego

Automatyczna kosiarka daje możliwość zaprogramowania automatycznej pracy. Wiele modeli oferuje tworzenie harmonogramów, czyli w jakie dni tygodnia lub o której godzinie robot ma pracować. Ciekawą opcją jest możliwość wyznaczenia osobnych stref koszenia w Twoim ogrodzie. Każdą ze stref można zaprogramować osobno.

Opcje zdalnego sterowania robotem koszącym

Każdy robot koszący ma wbudowany panel sterowania, za pomocą którego uruchamiasz robota manualnie. Jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest w pełni zdalne sterowanie za pomocą aplikacji na smartfony lub tablet. Aplikacja (w zależności od producenta) umożliwia planowanie trasy oraz harmonogramu, uruchamianie i wstrzymywanie pracy urządzenia czy monitorowanie lokalizacji kosiarki.

Automatyczne dokowanie i ładowanie

Funkcja automatycznego dokowania i ładowania okazuje się bardzo przydatna, gdy urządzenie zaczyna się rozładowywać. Niski poziom baterii to sygnał, że robot koszący musi wrócić do stacji dokowania. Urządzenie podłącza się do bazy i automatycznie ładuje. 

Wbudowana funkcja mulczowania trawy

Chcesz, żeby robot nie tylko przycinał trawę, ale także ją pielęgnował? Wybierz model z funkcją mulczowania trawy! Dzięki temu urządzenie równomiernie rozprowadzi rozdrobnioną i skoszoną trawę pośród pozostały źdźbeł, która zadziała jak naturalny nawóz.

Jak działa robot koszący?

Jak działa robot koszący? Aby w pełni zrozumieć sposób działania tego typu urządzeń, przyjrzyjmy się najpierw ich budowie. Wszystkie automatyczne kosiarki są wyposażone w:

  • silnik
  • akumulator
  • zestaw ostrzy

Robot koszący — jak działa?

Naładowany akumulator dostarcza energię do silnika. Pracujący silnik odpowiada za ruch ostrzy, działanie czujników oraz poruszanie się pojazdu po trawie. Automatyczna kosiarka przemierza trawnik centymetr po centymetrze w równych odstępach, dzięki czemu ostrza przycinają trawnik w każdym miejscu. Po zakończonej pracy urządzenie wraca do stacji dokującej i tam przebywa do czasu kolejnego uruchomienia.

Robot koszący a układ ogrodu — w jaki sposób uwzględnić tę informację przy zakupie robota koszącego?

Roboty koszące trawę napotykają wiele przeszkód podczas pracy. I to nie tylko przeszkód w postaci mebli ogrodowych, zapomnianym narzędzi czy ogrodowych dekoracji. Wyzwaniem również jest ukształtowanie samego terenu — nie każdy przecież może pochwalić się idealnie płaskim i równym trawnikiem.

Układ ogrodu oraz ukształtowanie terenu jest bardzo ważne. Przy zakupie musisz wziąć pod uwagę miejsca, w których pojawiają się wzniesienia, górki czy spadki terenu. Dlaczego? Automatyczna kosiarka do trawy ma pewne ograniczenia. Każdy model posiada poziom wzniesienia, określony w stopniach, który informuje, z jakim terenem poradzi sobie robot koszący do trawy. Zazwyczaj wartość ta wynosi od 20° do 40°.

Jakie czujniki może mieć wbudowany robot koszący?

Roboty koszące trawę są praktycznie samoobsługowe. Jest to możliwe dzięki szeregowi wbudowanych czujników, które zapewniają bezpieczeństwo nie tylko urządzeniu, ale również dzieciom, zwierzętom i przedmiotom w ogrodzie. W jakie czujniki najczęściej są wyposażone nowoczesne kosiarki?

  • czujniki deszczu i wilgotności — sensory wykrywają pierwsze krople wody, dzięki czemu urządzenie powraca do stacji dokującej i wznawia pracę po wyschnięciu trawnika
  • czujniki przechylenia i podnoszenia — automatycznie wyłączają urządzenie w momencie podniesienia lub przechylenia robota
  • czujniki zderzenia — standardowy lub ultradźwiękowy czujnik. Wykrywa przeszkody i pomaga wybrać bezpieczniejszą trasę bez barier
  • czujnik wysokości trawy — robot kosi trawę tylko w tym miejscu, gdzie jest za wysoka
  • czujniki wilgotności gleby, nasłonecznienia i temperatury — zaawansowane czujniki, które wstrzymują pracę robota, gdy warunki są niekorzystne dla trawy

Dodatkowe funkcje robotów koszących

Jakie dodatkowe funkcje znajdziesz w robotach do koszenia trawy? Najnowocześniejsze modele oferują nie tylko zaawansowane czujniki czy możliwość zaplanowania pracy w ogrodzie. Kosiarki automatyczne są również wyposażone w funkcję mulczowania. Na czym polega mulczowanie? Robot dokładnie rozdrabnia skoszoną trawę i rozprowadza ją dokładnie pomiędzy źdźbłami. Dzięki temu zyskujesz naturalny nawóz, wykorzystując odpady.

Kolejna dodatkowa funkcja, na którą warto zwrócić uwagę, to tryb podłączenia do stacji dokowania i automatycznego ładowania. Dzięki temu robot samoistnie podłączy się do stacji, gdy poziom jego baterii spadnie poniżej określonego poziomu. Urządzenie naładuje się, a następnie powróci do pracy.

Robot koszący czy warto?

Kosiarki automatyczne czy warto je rozważyć? Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas na koszeniu trawy — zdecydowanie tak. Robot koszący do trawy to świetna inwestycja, której pozytywne skutki zauważysz już przy pierwszym uruchomieniu. Nie musisz spędzać wielu godzin na przycinaniu trawy, urządzenie wykona to automatycznie. Z tego powodu to najlepszy wybór dla posiadaczy bardzo dużych obszarów do koszenia.

Ogromną zaletą robota koszącego jest również perfekcyjnie przycięty trawnik bez żadnego wysiłku. Zadbany trawnik sprawi, że Twój ogród i dom zyskają na wyglądzie. Co więcej, robot do koszenia trawy pozwala na regulację wysokości trawy, dlatego automatycznie ustawisz pożądany poziom trawnika 

Czy utrzymanie robota koszącego jest drogie?

Automatyczna kosiarka do trawy to inwestycja sama w sobie. Ale co z kosztami utrzymania robota koszącego po zakupie? Koszt eksploatacji zależy w dużej mierze od typu silnika. Jeżeli wybierzesz model bezszczotkowy na starcie zredukujesz liczbę kosztów serwisowania, gdyż te silniki są wytrzymałe i niemal bezawaryjne.

Na koszty eksploatacji wpływa również regularna wymiana ostrzy. Na szczęście, ostrza może wymienić każdy, dlatego nie musisz odwiedzać żadnego serwisu. Ostrza są ponadto tanie, co nie wpływa mocno na koszty eksploatacji robota koszącego.

Podsumowując — utrzymanie robota koszącego z silnikiem bezszczotkowym jest tanie i nie wymaga dużej pracy. Z tego powodu warto wziąć to pod uwagę przy zakupie typ silnika. Wyższa cena przy zakupie może okazać się sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas serwisowania w perspektywie wielu lat.

Jakie są koszty zakupu robota koszącego?

Ile kosztuje zakup kosiarki automatycznej do trawy? Cena robota do koszenia trawy zależy oczywiście od wybranego modelu. Najtańsze produkty od mało znanych producentów kosztują od 1500 zł do 2000 zł. Niestety, niska cena może wpływać na jakość wykonania, wytrzymałość oraz liczbę dostępnych funkcji i czujników. Automatyczna kosiarka do trawy w cenie od 2500 zł do 4000 zł to produkty SMART ze zdalnym sterowaniem, planowaniem harmonogramów koszenia, wydzielaniem stref w ogrodzie i obudową odporną na wstrząsy, wilgoć i uszkodzenia. 

Robot do koszenia trawy cena montażu

Oprócz ceny samego urządzenia pozostaje także kwestia kosztów instalacji robota koszącego. Spokojnie — można wykonać to samemu, postępując z instrukcją krok po kroku. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz brać się samemu za montaż bądź Twój ogród jest bardzo skomplikowany, warto zlecić instalację profesjonalistom. Wówczas musisz doliczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych do ceny samego urządzenia.

Jaki robot koszący wybrać? Podsumowanie

Jaki robot koszący wybrać? Decyzja ta zależy od wielu czynników tj. wielkość czy ukształtowanie terenu, rodzaj wbudowanych czujników, liczba inteligentnych funkcji oraz jakość wykonania podzespołów. Jednak kosiarki automatyczne do trawy to świetne urządzenia, które pomagają zadbać o ogród. Już pierwszego dnia zauważysz, ile czasu oszczędzisz na koszeniu trawy. Robot koszący trawę zrobi to wszystko. Jaka kosiarka automatyczna najlepsza będzie dla Ciebie?