Aktualizacja: Kwiecień 2024

Rozpoczynasz przygodę ze spawaniem i nie masz jeszcze dobrej przyłbicy spawalniczej? Pora zastanowić się nad wyborem najlepszej ochrony twarzy i oczu podczas spawania każdą metodą. Odpowiednio dobrana maska spawalnicza zabezpieczy Twój wzrok i skórę przed promieniowaniem, iskrami, odpryskami oraz pozwoli Ci całkowicie skupić się na pracy. Jaki rodzaj maski lub przyłbicy jest dla Ciebie? Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź poradnik zakupowych masek i przyłbic do spawania.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING masek i przyłbic spawalniczych »


Maska spawalnicza i przyłbica spawalnicza — czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Nawet krótkotrwałe spawanie może być bardzo szkodliwe dla każdego bez specjalnej odzieży ochronnej — w szczególności dla oczu, skóry i dróg oddechowych. Z pomocą przychodzą wówczas osłony na twarz. Przyłbice, tarcze i maski spawalnicze zaliczane są do akcesoriów ochronnych noszonych podczas spawania. Osłaniają i zabezpieczają głowę, twarzy, oczy oraz szyję przed:

  • promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym
  • iskrami spawalniczymi
  • pyłem i cząsteczkami metalu
  • wysoką temperaturą
  • dymem i gazem spawalniczym

Rodzaje masek spawalniczych dostępne w sprzedaży

Maska do spawania samościemniająca czy profesjonalne maski spawalnicze z nawiewem? Tani model z uchwytem do trzymania, a może zwykła przyłbica z ochronnym filtrem? Poznaj wady i zalety każdego z dostępnych rodzajów.

Podstawowe dwa rozróżnienia narzędzi do ochrony głowy podczas spawania to: maska spawalnicza oraz przyłbica spawalnicza. Różnice między nimi są niewielkie, a na pewno zdążyłeś również zauważyć, że wielu producentów używa tych nazw zamiennie. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym rodzajom dostępnym w ofercie.

Maska spawalnicza z filtrem

Czym jest maska spawalnicza z filtrem? To podstawowy rodzaj każdej osłony na twarz. Wszystkie akcesoria, zapewniające ochronę przed promieniowaniem i jasnym światłem, mają wbudowany specjalny filtr. To właśnie on osłania oczy przed szkodliwym światłem ultrafioletowym i podczerwonym, ale jednocześnie nie ogranicza mocno widoczności podczas pracy.

Maska spawalnicza z uchwytem do trzymania

Ręczna osłona spawalnicza (znana również pod nazwą: tarcza spawalnicza) to najtańszy model dostępny w ofercie. Wyróżnia się bardzo prostą konstrukcją, dlatego nie znajdziesz tutaj nowoczesnych i zaawansowanych funkcji.

Maska spawalnicza to bardzo dobry gadżet dla osób obserwujących spawanie. Dlaczego? Taki model musisz nieustannie trzymać w ręce, dlatego sprawdza się od czasu do czasu. Długie i precyzyjne spawanie może być z kolei niewygodne i męczące, a jakość Twojej pracy może na tym ucierpieć.

Maska spawalnicza samościemniająca

Obecnie najpopularniejszy rodzaj masek do spawania. Samościemniająca maska spawalnicza jest dostępna w cenie już od 50 zł, a najdroższe modele osiągają ponad 1000 zł.

Maska spawalnicza samościemniająca zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, bardziej tradycyjnych modeli. Jej największą, bezkonkurencyjną zaletą jest automatyczna kontrola jasności. Każda maska ma wbudowane fotoczujniki, czyli sensory reagujące na zmianę w oświetleniu. Jeśli zaczynasz spawać, czujniki wychwytują wysoką jasność i automatycznie zaciemniają filtr. Analogicznie, jeśli akurat przerywasz lub kończysz pracę, filtr się rozjaśnia.

Maska samościemniająca to najlepszy wybór dla osób, które cenią sobie najwyższą wygodę podczas pracy. Nie musisz automatycznie włączać i wyłączać filtra za każdym razem, gdy rozpoczynasz lub przerywasz pracę. Możesz w pełni skupić się na swojej pracy, dzięki czemu oszczędzasz czas i dbasz o najwyższą jakość spawów.

Przyłbica spawalnicza z nawiewem

Jeśli profesjonalna maska spawalnicza to coś dla Ciebie, koniecznie rozważ wybór przyłbicy ze wbudowanym nawiewem. Taki model ma jedną ogromną zaletę — doprowadza do wnętrza maski czyste, przefiltrowane powietrze. Dzięki temu możesz pracować nawet przez wiele godzin w komfortowych warunkach i nawet bez zdejmowania maski.

Maska spawalnicza — jak wybrać? Co uwzględnić przy zakupie

Przy wyborze musisz wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj maski, ale również parametry wpływające na widoczność, stopień ochrony, spełniane normy Unii Europejskiej i więcej. Dzięki temu podejmiesz decyzję, jaka przyłbica będzie dla Ciebie najlepsza — tradycyjna maska spawalnicza z filtrem, a może przyłbica spawalnicza samościemniająca.

Maska czy przyłbica — najlepszy rodzaj ochrony do spawania

Zabudowana maska czy mniejsza przyłbica? Wszystko zależy od tego, czy potrzebujesz maski do codziennej pracy, czy do sporadycznego spawania w domowym garażu. Jeżeli szukasz ochrony najlepszej ochrony do pracy — sięgnij po zabudowaną maskę do spawania z nowoczesnymi funkcjami. Jeżeli spawasz hobbystycznie, bez przeszkód możesz sięgnąć po tańszą przyłbicę.

Klasa optyczna

Maska do spawania może różnić się również klasą optyczną, która wpływa m.in. na stopień zniekształcenia obrazu oraz ilość przepuszczanego lub rozproszonego światła. Innymi słowy — im wyższa klasa optyczna, tym większa pewność, że otrzymasz przyłbicę z filtrem, która zapewnia najwyższą jakość obrazu i świetną ochronę dla oczu.

Stopień przyciemnienia

Podczas spawania musisz dbać o bezpieczeństwo swoich oczu. Za to właśnie odpowiada stopień przyciemnienia, czyli informacja, ile światła przechodzi przez filtr i trafia do oczu podczas spawania. Określa go skala DIN, której zakres wynosi od DIN 9 do DIN 13.

Wysoki stopień przyciemniania świetnie chroni oczy, ale może utrudniać widzenie spoin w trakcie pracy. To zatem spore wyzwanie, aby wybrać idealny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem i widocznością. W takiej sytuacji rekomendujemy maski i przyłbice z regulowanym stopniem przyciemniania, dzięki czemu dostosowujesz go w zależności od oświetlenia podczas pracy, warunków czy metody spawania.

Funkcje automatycznego ściemniania

Automatyczna kontrola jasności jest dostępna w większości przyłbic i masek — nawet tych z niskiej półki cenowej. Maska lub przyłbica spawalnicza samościemniająca automatycznie zaciemnia i rozjaśnia filtr, dzięki czemu nie musisz tego robić ręcznie. Skupisz się na pracy, a jednocześnie zadbasz o swój wzrok.

Wygodny uchwyt w przypadku maski z uchwytem

Jeżeli przyłbica spawalnicza z uchwytem to najlepszy wybór dla Ciebie, musisz zwrócić uwagę także na jakość wykonania samego uchwytu. Rączka przy przyłbicy spawalniczej powinna być ergonomiczna oraz wykonana z trwałego materiału (np. z drewna lub polimeru).

Zwróć uwagę także na połączenie rączki z maską — pod żadnym pozorem nie może ona z czasem odpaść. Z tego powodu najlepsze modele często mają rączkę przyłączoną do maski spawalniczej za pomocą śrub.

Regulowane mocowanie i opaska przeciwpotna

Bezpieczeństwo podczas spawania jest niesamowicie ważne, ale nie możesz zapomnieć o komforcie. Koniecznie zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie maska do spawania lub przyłbica posiada opaskę z wielostopniową regulacją. Przydatna może okazać się również opaska przeciwpotna, która zwiększa komfort spawania nawet przy wysokich temperaturach.

Waga maski lub przyłbicy

Skoro mowa o komforcie w trakcie pracy, przyjrzyj się również, ile waży przyłbica lub maska samościemniająca. Im lżejszy model, tym większy komfort podczas długiego spawania. Sięgnij zatem po model, który waży od 400 do 500 g.

Spełniane certyfikaty i normy bezpieczeństwa

I na koniec — nie zapomnijmy o najważniejszych certyfikatach i atestach, które potwierdzają, że dana maska została przetestowana pod względem wytrzymałości i bezpieczeństwa.

Każdy producent musi podać informację o normach, które spełnia przyłbica pod względem ochrony twarzy oraz ochrony oczu. Jeżeli tych informacji nie ma — nie rekomendujemy zakup takiego modelu.

Maska spawalnicza a przyłbica spawalnicza — czym różnią się między sobą i która z nich sprawdzi się lepiej przy danej pracy?

Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między maską a przyłbicą do spawania. Musisz wiedzieć, że różnice obecnie są niewielkie, a wielu producentów używa obu nazw zamiennie. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, dokładnym różnicom między przyłbicą i maską spawalniczą.

Przyłbica spawalnicza — podstawowa ochrona oczu i twarzy

Przyłbica to jeden z najprostszych narzędzi do ochrony twarzy i oczu podczas spawania. Zasłania tylko przednią część twarzy — nierzadko przyjmuje formę tarczy spawalniczej do trzymania w ręce. Zazwyczaj posiada również jednowarstwowe szkło filtrujące, które dość dobrze chroni przed promieniami UV i IR.

Przyłbica do spawania, ze względu na swoją prostą konstrukcję, jest lekkim narzędziem, które skutecznie chroni oczy. Niestety, nie ma więcej zalet. Jest mniej komfortowa, przez co spawanie w niej wcale nie należy do najwygodniejszych. Przyłbica spawalnicza sprawdzi się do spawania prostymi metodami, ale nie wtedy, gdy ważny jest wygląd spoiny (np. podczas spawania metodą TIG).

Maska spawalnicza — nowoczesna ochrona podczas spawania

Zwykła przyłbica to zdecydowanie zbyt mało, gdy pracujesz długo lub sięgasz po najbardziej zaawansowane metody spawania. W takiej sytuacji sięgnij po nowoczesną lub profesjonalną maskę spawalniczą. Jakie ma zalety?

Przede wszystkim — maska spawalnicza osłania praktycznie całą głowę i szyję przed promieniowaniem i iskrami. To jednak nie wszystko. Maska posiada również wielowarstwową szybkę, która świetnie chroni przed promieniami UV i IR oraz dba o dokładne odwzorowanie kolorów i obrazu. Dodatkowo możesz ją regulować na wiele sposobów, dzięki czemu maska jest również wygodna.

Maska spawalnicza z filtrem — dodatkowe zabezpieczenie twojego zdrowia przy intensywnych pracach spawalniczych

Każda przyłbica, nie tylko profesjonalna maska spawalnicza, musi mieć wbudowany filtr. To właśnie on decyduje o tym, że jakakolwiek przyłbica/maska spełnia swoje zadanie, czyli chroni oczy i twarz, oraz zapewnia dobrą widoczność podczas pracy.

Maska spawalnicza z filtrem pochłania promieniowanie UV oraz IR, które normalnie dotarłoby do Twoich oczu. W zależności od tego, ile posiada warstw, może to robić lepiej lub gorzej. Dodatkowo filtr spawalniczy może być samościemnialny, czyli połączony z foto czujnikami, które decydują o tym, czy filtr ma się uaktywnić, czy wyłączyć.

Przyłbica spawalnicza z nawiewem — jaką rolę odgrywa nawiew?

Szukasz profesjonalnej przyłbicy, z którą spawanie przez wiele godzin będzie zdecydowanie bardziej komfortowe? Zastanów się nad maską spawalniczą z nawiewem.

Ten rodzaj maski jest wyposażona w system doprowadzający powietrze, wentylator, filtr powietrza oraz elektroniczny układ sterowania, za pomocą którego regulujesz moc nawiewu.

Przyłbica z nawiewem zapewnia dostęp do świeżego powietrza, które jest czyste, pozbawione pyłu i cząstek stałych. Ułatwia oddychanie nawet przez 10 godzin w trakcie pracy — to zatem najlepsza inwestycja dla profesjonalnego spawacza.

Klasy optyczne przyłbic i masek spawalniczych — jakie są rodzaje?

Każda przyłbica i maska spawalnicza musi spełniać wymogi określone przez Unię Europejską, która dba o to, aby wszystkie elementy każdej przyłbicy były bezpieczne i odpowiednie do użytku. Jedną z najważniejszych kategorii jest klasa optyczna. Określa ją norma EN379, która szczegółowo opisuje, jakie właściwości ma filtr w każdej przyłbicy.

Wyróżniamy 4 podstawowe typy parametrów określających klasę optyczną:

klasa optyczna — liczba umieszczona na 1. miejscu, która świadczy o tym, jak bardzo jest zniekształcony obraz oraz jaka jest jego jakość.

ostrość widzenia — liczba na 2. miejscu, która decyduje o tym, jaki jest stopień rozproszenia światła i jak klarowny obraz uzyskasz. Im lepsze wykonanie filtra i mniej zanieczyszczeń, tym większa ostrość widzenia.

stopień zaciemnienia — liczba nr 3, która opisuje zdolność filtra do zaciemnienia na całym polu widzenia zarówno w modelach samościemniających, jak i tych ze stałym zaciemnieniem.

zniekształcenie obrazu podczas patrzenia pod kątem — ostatnia liczba odnosi się do tego, czy uzyskany obraz jest zniekształcony czy niezakłócony przy zmianie kąta patrzenia.

Ważne! Im mniej liczba przy każdej z powyższych kategorii, tym wyższa klasa optyczna. Najlepsze maski spawalnicze mają zatem klasę optyczną 1/1/1/1.

Klasa optyczna — jaka sprawdzi się najlepiej do jakich zastosowań?

Przy wyborze maski spawalniczej i odpowiedniej klasy optycznej, warto wziąć pod uwagę metodę, jaką planujesz spawać. Im bardziej zaawansowany sposób spawania, tym lepszą ochroną musisz zapewnić swoim oczom oraz zadbać o lepszą widoczność podczas sprawy.

Najwyższa klasa optyczna 1/1/1/1 sprawdzi się podczas spawania większością metody (np. MMA/MIG oraz TIG). Pamiętaj jednak, że spawanie TIG (czyli spawanie przy niskim prądzie) wymaga nie tylko wysokiej klasy optycznej, ale również regulacji czułości reakcji filtra na światło.

Jeżeli spawasz wyłącznie metodą MMA bądź MIG możesz sięgnąć po nieco słabszą klasę optyczną np. 1/1/1/2. Zdecydowanie jednak nie polecamy klas, które mają najgorszą jakość (oznaczone cyfrą 3), ponieważ dają najgorszy obraz i wiele zniekształceń, które gołym okiem zauważy nawet niedoświadczona osoba.

Przyłbica lub maska spawalnicza — jaką wybrać? Podsumowanie

Maski spawalnicze, przyłbice i ręczne tarcze to podstawowa ochrona podczas spawania. Osłonią Twoje oczy przed promieniowaniem, zapewnią dobrą widoczność i ochronią Cię przed poparzeniami czy wdychaniem szkodliwych substancji. W szczególności warta uwagi jest maska samościemniająca, która automatyzuje rozjaśnianie i ściemnianie filtra, a jedną z najbardziej profesjonalnych jest przyłbica do spawania z nawiewem. Z pewnością znajdziesz odpowiedni model dla siebie.