Aktualizacja: Marzec 2024

Ilość wolnej przestrzeni w naszych domach oraz mieszkaniach jest z reguły ograniczona, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na zakup dodatkowego fotela czy rozkładanej sofy. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup mniejszych i bardziej praktycznych mebli, takich jak pufy. Jakie rodzaje puf są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych? Czym warto kierować się przy wyborze pufy do mieszkania? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym, a także w rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku modeli puf.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych puf »


Co to jest pufa i do czego może przydać się w domu?

Pufa to niezwykle funkcjonalny i bardzo praktyczny element wyposażenia domu oraz mieszkania. Na rynku znajduje się obecnie wiele rodzajów puf, różniących się od siebie między innymi kształtem, wielkością, a także rodzajem materiałów, z jakich są wykonane. Planując zakup pufy, warto zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniła w naszym domu. W zależności od indywidualnych preferencji możemy zdecydować się na zakup pufy służącej za wygodne siedzisko, praktyczny stolik lub miejsce do przechowywania różnorodnych szpargałów.

Podnóżek

Podnóżki to niskie pufy, które stanowią znaczne udogodnienie w mieszkaniach i domach, w których nie ma możliwości umieszczenia większej sofy czy kanapy narożnej. Ich obecność umożliwia nam ułożenie się na fotelu czy kanapie przy jednoczesnym wygodnym ułożeniu nóg na powierzchni podnóżka. 

Schowek

Niektóre, dostępne na rynku pufy są wyposażone w zdejmowaną pokrywę, pod którą mieści się praktyczny schowek, stanowiący doskonałą przestrzeń do przechowywania różnorodnych drobiazgów i akcesoriów domowych, które nie są przez nas użytkowane na co dzień.

Stolik

Pufy o stabilnej, prostej konstrukcji mogą być wykorzystywane również jako niskie stoliki kawowe. Oczywiście przed wykorzystaniem pufy w ten sposób, warto zabezpieczyć jej obicie dodatkowym obrusem lub grubszą tkaniną, która ochroni powierzchnię mebla przed zalaniem oraz powstawaniem trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń.

Rodzaje puf

Obecnie w sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest wiele rodzajów puf wypoczynkowych, różniących się od siebie wielkością, kształtem, materiałem wykonania oraz obecnością lub brakiem oparcia. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy uniwersalnymi pufami do siedzenia, modelami z oparciem, dodatkowym schowkiem lub produktami przeznaczonymi dla dzieci.

Pufa do siedzenia

Pufy przeznaczone do siedzenia to doskonały wybór dla osób poszukujących wygodnego siedziska do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Zdecydowaną zaletą tego typu modeli jest ich prosta i lekka konstrukcja, składająca się z wygodnego miejsca do siedzenia oraz dodatkowego schowka, przeznaczonego do przechowywania różnorodnych drobiazgów. Pufy do siedzenia to doskonały wybór do salonu, sypialni oraz pokoju dziecięcego.

Pufa do siedzenia z oparciem

Pufy przeznaczone do siedzenia, wyposażone w dodatkowe oparcie to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, którym zależy na utrzymaniu prostej pozycji ciała w trakcie siedzenia. Najczęściej dostępne są w formie niskiego krzesła z oparciem lub elastycznego worka typu sako. Zdecydowaną zaletą modeli wyposażonych w oparcie jest ich korzystny wpływ na kręgosłup oraz znacznie wygodniejsza konstrukcja niż w przypadku puf pozbawionych oparcia.

Pufa ze schowkiem

Pufy wyposażone w schowki to wielofunkcyjne meble, które mogą być wykorzystywane jako wygodne siedziska, a także jako miejsca służące do przechowywania różnorodnych akcesoriów domowych. Zdecydowaną zaletą tego typu mebli jest znaczna oszczędność miejsca, która może okazać się szczególnie przydatna w mieszkaniach o ograniczonej ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Pufa typu worek (sako)

Pufy typu sako to modele przypominające kształtem duży, elastyczny worek. Najczęściej wypełnione są pianką, granulowanym styropianem lub innym, miękkim materiałem, który umożliwiałby dopasowanie kształtu pufy do ułożenia ciała, zapewniając przy tym maksymalny komfort i wygodę. Pufy sako sprawdzają się świetnie w dziecięcych i młodzieżowych pokojach, a także na tarasach, balkonach i ogrodach w okresie wiosenno-letnim.

Pufa dla dzieci

Pufy przeznaczone dla dzieci to doskonały element wystroju pokoiku dziecięcego. W zależności od rodzaju mogą przybierać formę mebli o obniżonej konstrukcji lub elastycznych worków typu sako. Pufy dla dzieci dostępne są w różnorodnych wariantach kolorystycznych, najczęściej posiadają miękkie, wygodne siedzisko i są w pełni bezpieczne dla wrażliwej skóry dzieci.

Pufa niska

Pufy o niskiej konstrukcji mogą pełnić rolę podnóżka, siedziska dostawionego do niskiego stolika kawowego lub pełnowymiarowej pufy dla dzieci. Zdecydowaną zaletą niskich puf jest ich lekka konstrukcja oraz stosunkowo niska cena. Jednak ze względu na niewielką głębokość oraz brak oparcia, pufy o niskiej konstrukcji mogą nie być zbyt wygodne dla osób dorosłych. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pufy?

Asortyment sklepów wnętrzarskich i meblowych jest obecnie naprawdę duży, dlatego wybór odpowiedniej pufy do domu lub mieszkania może stanowić dla wielu osób spore wyzwanie. Przed zakupem pufy, warto zastanowić się, jaki rodzaj oraz wielkość mebla będą dostosowane do naszych potrzeb, a także do wystroju pomieszczenia, w którym planujemy go przechowywać.

Rodzaj pufy

Rodzaj pufy powinien być przede wszystkim dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie ona przechowywana. Jeśli planujemy zakup pufy do salonu lub na taras, to warto wybierać spośród większych modeli jedno lub dwuosobowych. Pufa przeznaczona do pokoju dziecięcego powinna być dostosowana do wieku i wzrostu malucha, a mebel przeznaczony do użytku w przedpokoju powinien posiadać wygodny schowek na czapki, szaliki, oraz inne przydatne akcesoria.

Wymiary pufy

Wielkość pufy do domu lub mieszkania powinna być dostosowana do wymiarów oraz aranżacji wnętrza pomieszczenia, w którym planujemy przechowywać nowy mebel. W zależności od ilości wolnej przestrzeni jaką dysponujemy, możemy wybierać pomiędzy mniejszymi, pojedynczymi modelami, a pufami wieloosobowymi, które zajmują znacznie więcej miejsca.

Kształt i ergonomia

Kolejnym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem pufy jest jej kształt. Powinien być on dopasowany do wystroju oraz wielkości pomieszczenia, w którym chcemy przechowywać nową pufę. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji możemy wybierać pomiędzy standardowymi modelami kwadratowymi, okrągłymi, prostokątnymi, owalnymi oraz modelami asymetrycznymi o nieregularnych kształtach.

Materiał wykonania

Większość puf wypoczynkowych składa się z dwóch warstw: wypełnienia i obicia. Warstwa wewnętrzna wykonana jest najczęściej z wytrzymałych, elastycznych materiałów, które zapewniają stabilność całej konstrukcji oraz dostosowują się do ułożenia ciała. Obicie pufy może być wykonane z różnorodnych tkanin, takich jak velvet czy ekoskóra. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, na to, jak należy czyścić dany materiał i czy jest on trudny w codziennej pielęgnacji.

Rodzaj wypełnienia

Wypełnienie pufy powinno być wykonane z trwałych, solidnych materiałów, których wysoka jakość jest potwierdzona wymaganymi atestami oraz certyfikatami. Obecnie największą popularnością cieszą się pufy wykonane z granulatu styropianowego, który wykorzystywany jest do wypełnienia różnorodnych mebli wypoczynkowych, takich jak pufy wypoczynkowe, poduchy czy worki typu sako.

Dodatkowe funkcje

Niektóre, dostępne na rynku pufy posiadają dodatkowe funkcje i udogodnienia, które wpływają na wielofunkcyjność produktu, a także zwiększają naszą wygodę i komfort w trakcie korzystania z mebla. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybierać pomiędzy pufami wyposażonymi w dodatkowy podnóżek, oparcie, pojemny schowek oraz produktami o kompaktowej, całkowicie składanej konstrukcji.

Kształt pufy – jaki będzie najbardziej komfortowy?

Kształt pufy powinien być dostosowany do wielkości oraz rodzaju pomieszczenia, w którym planujemy ją umieścić. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy standardowymi modelami kwadratowymi, prostokątnymi, owalnymi, a także pufami o niesymetrycznych i nieregularnych kształtach.

Pufa prostokątna

Pufy wypoczynkowe w kształcie prostokąta to meble, które stanowią niezwykle popularny element wyposażenia przedpokojów i korytarzy. Modele prostokątne bardzo często wyposażone są w dodatkowy schowek, który służy jako miejsce do przechowywania butów, czapek, szalików oraz innych akcesoriów. Zakup pufy w kształcie prostokąta może okazać się również bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób poszukujących wygodnego siedziska na balkon lub do garderoby.

Pufa okrągła

Niewielkie, okrągłe pufy to modele, które z łatwością dopasują się do większości domów i mieszkań o ograniczonej ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania. W zależności od rodzaju mogą być wykorzystywane jako wygodne, niskie siedziska lub komfortowe podnóżki, umożliwiające wygodne ułożenie dolnych partii ciała. Większość dostępnych na rynku okrągłych puf cechuje się prostą, lekką konstrukcją oraz bardzo przystępną ceną.

Pufa kwadratowa

Uniwersalne pufy kwadratowe to produkty cieszące się niezmiennie największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących niewielkich mebli wypoczynkowych do domu lub mieszkania. Znaczną większość puf w kształcie kwadratu stanowią modele jednoosobowe, które mogą okazać się bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, takich jak sypialnia, salon oraz pokój dziecięcy.

Pufa asymetryczna

Pufy o asymetrycznych i nieregularnych kształtach to modele, które doskonale wpasowują się w wystrój nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Najczęściej wykonane są z solidnych i trwałych materiałów, dzięki czemu uznawane są za produkty premium. Z tego względu ich cena jest z reguły dość wysoka. W zależności od rodzaju pufy mogą przybierać formę nieregularnych, stabilnych konstrukcji lub miękkich i elastycznych worków typu sako.

Pufa owalna

Pufy owalne cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż standardowe modele w kształcie koła czy kwadratu, natomiast coraz częściej można zobaczyć je w nowocześnie urządzonych sypialniach i garderobach. Zdecydowaną zaletą modeli owalnych jest ich stosunkowo duża powierzchnia, dzięki której może zmieścić się na nich większa ilość osób. Jednak ze względu na nieregularny kształt oraz większą konstrukcję pufy owalne nie sprawdzą się w mieszkaniach i domach o mocno ograniczonej ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Materiał wykonania puf – który sprawdzi się najlepiej?

Jednym z kluczowych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem pufy do domu lub mieszkania jest rodzaj materiału, z jakiego jest ona wykonana. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy pufami wykonanymi z tkanin i materiałów, takich jak zamsz, welur, aksamit, rattan, bawełna czy ekoskóra.

Skóra naturalna

Pufy wykonane ze skóry naturalnej zaliczane są do bardzo trwałych i solidnie wykonanych mebli i z tego względu są dostępne do zakupu w dość wysokich cenach. Ze względu na to, że materiał wykonania umożliwia optymalną cyrkulację powietrza i nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci z otoczenia, to wybór pufy wykonanej ze skóry naturalnej może stanowić świetny wybór dla alergików oraz osób o szczególnie wrażliwej i delikatnej skórze.

Skóra ekologiczna

Ekoskóra jest materiałem powszechnie stosowanym przy produkcji obić na pufy, kanapy, sofy oraz krzesła. Modele wykonane ze skóry ekologicznej są tańsze od modeli wyprodukowanych ze skóry naturalnej, natomiast cechują się zbliżoną wytrzymałością oraz odpornością na przetarcia i uszkodzenia.

Zamsz lub zamsz sztuczny

Pufy wykonane z zamszu stanowią niezwykle estetyczny element wystroju wnętrza, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w sypialniach, salonach oraz pokojach gościnnych. Przed wyborem pufy, warto pamiętać jednak, że zamsz jest dość trudny w pielęgnacji i cechuje się niską odpornością na zniszczenia i zabrudzenia. Meble wypoczynkowe wykonane z zamszu nie reagują dobrze na kontakt z wodą czy wilgocią, więc z pewnością nie będą najlepszym rozwiązaniem do kuchni czy jadalni.

Welur

Pufy wykonane z weluru cechują się ponadczasowym designem oraz bardzo estetycznym wykończeniem, dzięki któremu świetnie prezentują się zarówno w eleganckich, jak i nowocześnie urządzonych wnętrzach. Welur jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie powinien wywoływać podrażnień oraz reakcji alergicznych, co może stanowić bardzo istotną informację dla osób zmagających się z problemami skórnymi.

Aksamit

Aksamit jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku, dzięki czemu sprawdza się doskonale jako materiał służący do produkcji obić na meble wypoczynkowe. Pufy wykonane z aksamitu są z reguły bardzo eleganckie, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako element wyposażenia klasycznych i minimalistycznych wnętrz. Ze względu na wysoką jakość materiału wykorzystywanego do ich produkcji, modele wykonane z aksamitu są z reguły dość drogie.

Bawełna

Pufy wykonane z bawełny są miękkie i miłe w dotyku. Podobnie jak modele wykonane z naturalnej skóry cechują się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza i nie zatrzymują wilgoci, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla alergików. Jednak ze względu na to, że bawełna nie jest zbyt odporna na zabrudzenia, to w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup pufy ze zdejmowanym pokrowcem, który w razie potrzeby będzie można wyprać w pralce automatycznej.

Trawa morska

Meble wykonane z trawy morskiej to doskonały wybór dla miłośników przyrody i ekologicznego stylu życia. Pufy obszyte trawą morską najczęściej występują w neutralnych i stonowanych kolorach, takich jak beżowy, słomkowy czy oliwkowy. Pufy wykonane z tego materiału mogą wyglądać doskonale w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim oraz w miejscach urządzonych zgodnie z estetyką stylu boho.

Rattan

Pufy wykonane z rattanu sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i w przydomowym ogródkach i na tarasach. Obecnie meble rattanowe są dostępne w bardzo przystępnych cenach, cechują się również stosunkowo dużą wytrzymałością na przetarcia i uszkodzenia. Warto pamiętać jednak, że ich wytrzymałość na niskie temperatury jest niewielka, więc nie powinny one służyć jako miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok.

Technorattan

Technorattan jest syntetyczną wersją naturalnego rattanu i stanowi obecnie jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli ogrodowych i tarasowych. Pufy wykonane z technorattanu są łatwe w utrzymaniu czystości i wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy pufami wykonanymi z plecionki technorattanowej w kształciem płaski, okrągłym lub półokrągłym.

Gdzie umieścić pufę w domu lub mieszkaniu?

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na wybór pufy do domu lub mieszkania jest rodzaj pomieszczenia, w którym planujemy ją przechowywać. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie jest planowane przeznaczenie nowego mebla i w jakim miejscu chcemy go umieścić. Takie informacje mogą stanowić znaczne ułatwienie przy wyborze rodzaju, kształtu oraz wielkości pufy.

Pufa do salonu

Wybór pufy do salonu powinien być uzależniony od wielkości oraz rodzaju zagospodarowania pomieszczenia. W zależności od tego, jakie meble posiadamy w salonie, możemy umieścić pufę obok kanapy, narożnika, pojedynczego stolika kawowego lub przed telewizorem. Dobrym rozwiązaniem może być również umieszczenie kilku puf w rogu pokoju i stworzenie komfortowej strefy relaksu i odpoczynku.

Pufa do przedpokoju

Przed zakupem pufy do przedpokoju, warto zmierzyć, jakie orientacyjne wymiary powinien posiadać mebel, który nie będzie dodatkowo zagracał ograniczonej powierzchni pomieszczenia. Za najlepsze i najbardziej praktyczne miejsca na umieszczenie pufy w przedpokoju można uznać róg ściany oraz wolną przestrzeń pod wieszakami na kurtki.

Pufa do pokoju dziecka

Pufy w pokojach dziecięcych powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie utrudniać dziecku swobodnej zabawy i nie zagracać ograniczonej już powierzchni pomieszczenia. Wśród maluchów i nastolatków największą popularnością cieszą się obecnie elastyczne pufy typu sako, które doskonale wpasowują się wystrój dziecięcych pokoi, a dzięki elastycznej i lekkiej konstrukcji są łatwe do przeniesienia i nie zajmują dużej ilości wolnej przestrzeni.

Pufa do kuchni

Pufa nie jest typowym elementem wyposażenia kuchni, natomiast niektóre osoby decydują się na umieszczenie mebla w tej części domu lub mieszkania ze względu na zwiększony komfort i wygodę w trakcie krojenia warzyw czy obierania ziemniaków. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup pufy wyposażonej w pojemny schowek, w którym można przechowywać rzadziej wykorzystywane sprzęty i akcesoria kuchenne.

Pufa dla dziecka – wygodne miejsce na odpoczynek ale i element doskonałej zabawy

Pufy przeznaczone do pokojów dziecięcych mogą stanowić nie tylko doskonałe miejsce na odpoczynek, ale również komfortową i bezpieczną przestrzeń do zabawy i wykonywania różnorodnych prac plastycznych. Planując zakup pufy dla dziecka, warto zastanowić się przede wszystkim, jakie powinna mieć wymiary i kształt, a także z jakiego materiału powinna być wykonana.

Dobrze dobrana pufa powinna pasować do wystroju wnętrza pokoju dziecięcego i nie zajmować zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni. Oczywiście zarówno w przypadku maluchów, jak i nieco starszych dzieci istotną rolę odgrywa również kolor nowego mebla. W zależności od wystroju wnętrza oraz upodobań dziecka możemy wybierać pomiędzy pufami w stonowanych, delikatnych kolorach lub modelami w wyrazistych i intensywnych barwach.

Jaką pufę wybrać? Podsumowanie

Pufa to niezwykle praktyczny mebel wypoczynkowy, który w zależności od rodzaju i wielkości może być przeznaczony dla jednej lub większej ilości osób. Przed zakupem pufy warto zastanowić się, jaką wielkością, kształtem oraz materiałem wykonania powinien cechować się mebel dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz do wystroju pomieszczenia w którym planujemy go przechowywać. W zależności od własnych preferencji możemy wybierać pomiędzy standardowymi pufami do siedzenia, pufami typu worek oraz modelami wyposażonymi w wygodne oparcie. Aby ułatwić wybór odpowiedniej pufy stworzyliśmy powyższy poradnik, w którym zebrane zostały najistotniejsze cechy i parametry, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem pufy do domu lub mieszkania.