Aktualizacja: Kwiecień 2024

Regał magazynowy znajdziesz w każdym miejscu, które wymaga logistycznego rozplanowania, dobrej organizacji i przechowywania dużych ilości produktów. To również świetne uzupełnienie przestrzeni w domu, w biurze oraz w garażu. Poznaj poradnik zakupowy, w którym dowiesz się, jakie są rodzaje regałów magazynowych i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Dowiedz się, do czego przyda Ci się regał do magazynu w domu oraz jak go zamontować.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych regałów magazynowych »


Co to jest regał magazynowy?

Regały magazynowe to specjalna, wielopoziomowa konstrukcja, która służy do przechowywania towaru lub zapasów o różnej wielkości i wadze. Ich popularność wynika z dużej wytrzymałości zarówno obciążeniowej, jak i na rdzę czy złe warunki pogodowe. Regały magazynowe to zatem podstawowe wyposażenie każdej powierzchni magazynowej, ale nie tylko. Ten rodzaj regałów jest często wybierany również z myślą o użytku prywatnym — do piwnicy, garażu, przydomowej pracowni bądź warsztacie lub na balkon.

Rodzaje regałów magazynowych

Regały do składowania towaru występują w wielu wariantach, ponieważ w magazynach znajduje się towar o szerokim przekroju rozmiarów, kształtów, jak i wagi. Profesjonalne magazyny mają również swoje specyficzne wymagania dotyczące nie tylko zasad bezpieczeństwa, ale również ruchomych elementów, ułatwiających transport i składowanie.

Rodzaj regałów magazynowych możemy podzielić ze względu na typ konstrukcji, możliwość integracji systemowej oraz sposób składowania towarów.

Podział ze względu na konstrukcję:

Regał magazynowy półkowy

Najpopularniejszy rodzaj regałów do magazynów. Regał półkowy składa się z klasycznych poziomych półek, na których umieszcza się magazynowane przedmioty. Dostępne są modele zarówno na użytek profesjonalny, jak i domowy. Regały półkowe do domu kosztują już od 100 zł, dlatego są chętnie wybierane do domu i biura.

Regał magazynowy belkowy

Belkowy regał magazynowy to regał pozbawiony klasycznych półek. Przedmioty są składowane bezpośrednio na paletach bądź na samych belkach oraz wspornikach. Brak półek sprawia, że to wygodniejszy wybór do profesjonalnych lub po prostu większych magazynów, które korzystają z wózków widłowych.

Regał magazynowy paletowy

To rodzaj regałów przeznaczonych stricte to nowoczesnych magazynów o dużej powierzchni. Paletowy regał magazynowy został tak zaprojektowany, aby znosić ogromne obciążenia. Jednocześnie umożliwia składowanie towaru na paletach bądź bez nich. Jest zatem uniwersalnym wyborem w przypadku przechowywania różnych produktów.

Podział ze względu na integrację systemową

Regał magazynowy w systemie samodzielnym (regał z czterema nogami)

Samodzielny regał magazynowy to nic innego jak pojedyncza konstrukcja, która postawisz w wybranym przez siebie miejscu. W razie potrzeby możesz dokupić więcej regałów, jednak nie ma takiej konieczności. Jednocześnie regał z czterema nogami nie zawsze wymaga montażu dodatkowych wsporników czy mocowania do ściany.

Regał magazynowy w systemie dostawnym (regał wspornikowy)

Regał wspornikowy to przydatny wybór do magazynów przechowujących wielkoformatowe, nieporęczne bądź długie produkty. Dlaczego? Ze względu na dodatkowe wzmocnienia w formie wspomnianych już wsporników. Takie regały są często także zakotwiczone do posadzki, co zapewnia ogromną stabilność i chroni przed przewróceniem się regału.

Regał magazynowy narożny

Konstrukcja regału narożnego sprawia, że pomaga zagospodarować przestrzeń w kącie pomieszczenia. Regały narożne pozwalają wykorzystać nawet nieustawne powierzchnie, a jednocześnie zapewniają wygodny dostęp do wszystkich składowanych towarów.

Podział ze względu na sposób magazynowania towaru

Regał magazynowy wjezdny (drive-in / drive-through)

Regały wjezdne to świetny wybór, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w magazynie, szczególnie w przypadku gdy po magazynie poruszają się wózki widłowe. Ogromną zaletą wózków wjezdnych jest brak konieczności wytyczania dużej liczby korytarzy pomiędzy rzędami.

Regał magazynowy wsuwany (push-back)

Regały typu push-back pozwalają na dynamiczne magazynowanie palet. Dostęp do zawartości regału odbywa się tylko z jednej strony, a składowane produkty przesuwają się dzięki użyciu wózków przesuwanych po szynach. To świetny wybór do magazynów przechowujących jednolite produkty.

Regał magazynowy przesuwny

Przesuwny regał magazynowy to rozwiązanie polecane do mroźni oraz chłodni, ale nie tylko. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie musisz mieć dostęp do każdego produktu/każdej palety, a jednocześnie chcesz maksymalnie zagospodarować pomieszczenie. Przesuwne regały są dostępne w dwóch wariantach: mobilnym oraz dynamicznym, czyli wyposażone w szyny.

Regał magazynowy satelitarny (wahadłowy)

Wahadłowy regał magazynowy (nazywany również satelitarnym) to półautomatyczny system ze zdalnie sterowaną platformą do przemieszczania palet w obrębie regału. Jeśli potrzebujesz zaawansowanego regału do jednolitych produktów o szybkiej rotacji, regał satelitarny sprawdzi się bardzo dobrze.

Regał magazynowy przepływowy (grawitacyjny)

Grawitacyjny regał magazynowy (inaczej: przepływowy) charakteryzuje się konstrukcją z przesuwającą się bieżnią. Ma ona stałe nachylenie, dzięki czemu towar przemieszcza się po bieżni pod wpływem grawitacji. Polecany do produktów, których termin przydatności jest bardzo ważny np. w branży chemicznej, spożywczej czy farmaceutycznej.

Jak wybrać regał magazynowy? Najważniejsze parametry

Wybór regału magazynowego jest niezwykle ważny, dlatego musi być dobrze przemyślany. Dlaczego? Od wybranego modelu zależy bezpieczeństwo, sposób przechowywania produktów, wygoda i dostęp do towaru oraz stopień zagospodarowania przestrzeni w magazynie.

Rodzaj regału magazynowego

Do czego potrzebujesz regału magazynowego? Na potrzeby domowe, biurowe czy do dużych przestrzeni magazynowych? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ regały na użytek domowy są tańsze, a ich udźwig — mniejszy. Profesjonalne regały magazynowe spełniają rygorystyczne normy, mają większy udźwig, łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych oraz większe możliwości użytkowania w połączeniu z np. wózkami widłowymi.

Dostosowanie do formy towaru (np. palety)

Profesjonalne regały magazynowe mogą być kompatybilne z paletami (np. regały paletowe) czy produktami spożywczymi, chemicznymi lub farmaceutycznymi (np. regały przepływowe). To właśnie od typu towaru zależy, jaki rodzaj towaru sprawdzi się najlepiej. Aby to określić, musisz wziąć pod uwagę nie tylko gabaryt, ale również sposób transportu w obrębie magazynu czy ilość potrzebnego do przechowywania miejsca.

Sposób montażu regału

Sposób składania regału zależy od rodzaju konstrukcji. Proste regały do domu montuje się inaczej niż chociażby regał paletowy czy nowoczesny regał przesuwany. Najprostsze w montażu są regały tzw. na wcisk. Nie wymagają użycia dodatkowych urządzeń (śrubokrętu, wkrętarki) ani dodatkowych wzmocnień (np. śrub). W przypadku regałów do magazynów i węzłów przerzutowych montaż jest wymagający, dlatego warto zlecić to profesjonalnej firmie odpowiedzialnej za serwis i montaż określonego typu regałów.

Opcja kotwienia w podłożu lub w ścianie

Możliwość zakotwiczenia regału w podłożu lub zamocowania go na ścianie daje pewność, że regał pozostanie stabilny i nie przewróci się nawet pod obciążeniem kilkuset lub kilku tysięcy kilogramów. W przypadku regałów magazynowych do domu zazwyczaj nie ma potrzeby dodatkowego mocowania regałów do posadzki, ale warto sięgnąć po dodatkowe wsporniki, szczególnie jeśli przechowujesz rzeczy o dużej wadze.

Możliwość integracji w systemy regałów i rozbudowy

Jeżeli rozbudowujesz magazyn stopniowo, zwróć uwagę, aby wszystkie zakupione regały dawały możliwość połączenia ich w jeden spójny system magazynowania. Nie musisz wymieniać regałów czy pozbywać się niepasujących, w momencie gdy zajdzie konieczność zwiększenia powierzchni do magazynowania.

Wysokość półek i ich rozstaw oraz możliwość regulacji

Wysokość i rozstaw półek powinny dopasowane do wdrożonego systemu magazynowania oraz rodzaju i gabarytu produktu. Ich wysokość będzie również decydująca, jeśli chodzi o wielkość pomieszczenia i ilość dostępnego miejsca. 

Warto zwrócić uwagę również na regulację wysokość montażu półek. Taką możliwość znajdziesz już w najtańszych regałach na własny użytek. Dzięki temu regał jest wszechstronny i sprawdza się przy magazynowaniu produktów o różnej wielkości bez konieczności wymiary samego regału.

Stopień mobilności

Mobilny czy stacjonarny regał magazynowy? Regały mobilne oraz dynamiczne posiadają dodatkowe szyny, które zapewniają dostęp do każdej składowanej jednostki. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni i pojemności magazynu regał mobilny będzie dobrym wyborem.

Jak zamontować regał magazynowy?

Regały magazynowe są najczęściej montowane na dwa sposoby: za pomocą śrub oraz na wcisk. Składanie regałów śrubowych trwa dłużej od modeli zaczepowych, ale ma dużą zaletę — taka konstrukcja jest stabilniejsza i bardziej wytrzymała. Przyjrzyjmy się, jak przebiega montaż obu rodzajów.

Montaż zaczepowy (regały na wcisk)

Regały zaczepowe, czyli montowane na wcisk, są łatwe w składaniu nawet dla niedoświadczonych osób. Nie wymagają użycia dodatkowych narzędzi i wzmocnień, ale warto mieć w zanadrzu, chociażby młotek. Jednocześnie mogą być mniej wytrzymałe od regałów skręcanych, dlatego są polecane na użytek prywatny do magazynowania w garażach, na balkonach czy w schowkach.

Montaż regału zaczepowego zacznij od rozplanowania półek — zastanów się, na jakiej wysokości masz je zamiar umieścić. Następnie zamocuj półki we wnękach na powierzchni stalowej ramy każdej z nóg. Powtórz czynność z obu stron, pilnując, aby półka z obu stron była zamontowana na zaczepach o tej samej wysokości.

Po zamontowaniu wybranej liczby półek załóż plastikowe nasadki ochronne na spodzie każdej metalowej nogi. Jeżeli producent nie dołączył ich do zestawu, możesz powinąć te krok lub dokupić nasadki osobno. Polecamy drugą opcję, bo nakładki dobrze chronią przed uszkodzeniem podłogi i skaleczeniem rąk.

Jeżeli masz młotek pod ręką to na koniec delikatnie ostukaj konstrukcję, aby zaczepy idealnie dopasowały się do wszystkich elementów konstrukcji. Regał zyska na stabilności.

Montaż śrubowy (regały skręcane)

Montaż regałów skręcanych zajmuje nieco więcej czasu i potrzeba do tego pomocy drugiej osoby, ale tak zmontowana konstrukcja jest stabilniejsza i wytrzymalsza. Przed przystąpieniem do montażu skręcanego regału pamiętaj o przygotowaniu dodatkowych narzędzi np. wkręty, klucz płaski o odpowiednim rozmiarze, wiertarka, wkrętak do śrub rozporowych, kołki rozporowe i odpowiednie wiertło.

Przygotuj dwie nogi od regału i ułóż je na dużej, płaskiej powierzchni. Zwróć uwagę na ułożenie otworów montażowych — podczas łączenia otwór w górnej części nogi znajduje się w większej odległości niż ten w dolnej.

Po połączeniu nóg regału przejdź do montażu półki. Określ docelową wysokość półki, a następnie przymocuj ją za pomocą śrub przechodzących przez otwory montażowe z obu stron ramy i półki. Następny krok to montaż kątowników — zamontuj je po jednej stronie regału z tyłu oraz z boku. Pamiętaj! Kątowników nie mocuje się na najniższej półce.

Po zamontowaniu półek zamocuj pozostałe nogi oraz plastikowe nasadki na dolnej części nogi, która będzie miała kontakt z podłożem.

Regał magazynowy — z czego powinien być zrobiony?

Materiał, z jakiego jest wykonany regał, decyduje o trwałości, wytrzymałości oraz maksymalnym obciążeniu produktu. Pamiętaj, że im wyższej jakości zastosowane materiały, tym wyższa cena produktu. Najpopularniejsze regały dostępne w ofercie producentów to:

  • Regał magazynowy metalowy — regał wykonany ze stali. W zależności od przebiegu produkcji lub dodatkowych warstw ochronnych znajdziesz modele ze stali nierdzewnej, odpornej na kwasy, ocynkowanej, galwanizowanej oraz stali malowanej/lakierowanej proszkowo. 
  • Regał magazynowy z kraty metalowej — rodzaj metalowego regału, który jest wyposażony w półki z metalowej kraty.
  • Regał magazynowy z płyty MDF/HDF — regał na metalowym stelażu z półkami wykonanymi z płyty pilśniowej o średniej gęstości (MDF) lub wysokiej gęstości (HDF).
  • Regał magazynowy z drewna — regał wykonany w całości z drewna (np. z drzew iglastych).

Regał magazynowy jako niezwykle istotne zaplecze firm handlowo-usługowych

Regały magazynowe są najważniejszym elementem wyposażenia wielkopowierzchniowych magazynów, centrów logistycznych i węzłów przerzutowych. To jednak równie ważny element w mniejszych pomieszczeniach należących do sklepów, restauracji, hoteli, urzędów, bibliotek czy archiwów.

Odpowiednio dobrany regał magazynowy pomoże uporządkować i zagospodarować przestrzeń każdej placówki handlowej lub usługowej. Przyda się w chłodniach, mroźniach, w biurach i w małych przysklepowych magazynach. Z nimi zorganizujesz przestrzeń, uporządkujesz dokumenty oraz przyspieszysz kompletowanie towaru, dzięki logistycznemu rozplanowaniu powierzchni i produktów.

Regały magazynowe w domu, garażu lub komórce lokatorskiej — czy będzie przydatny?

Regały magazynowe są podstawowym wyposażeniem profesjonalnych firm, urzędów, biur, restauracji i sklepów. Co więcej, oznacza to, że również i Ty skorzystasz z zalet odpowiednio dobranego regału magazynowego w domu. Do czego przyda się taki regał na potrzeby prywatne?

Regał magazynowy w domu lub mieszkaniu

Nie wiesz jak uporządkować lub zagospodarować przestrzeń w piwnicy, w schowku lub w komórce lokatorskiej? Posiadasz biuro domowe i chcesz zyskać dodatkowe półki małym kosztem? Regał magazynowy sprawdzi się w każdej sytuacji, dlatego to bardzo dobry i tani wybór do domu i mieszkania.

Regał magazynowy na balkonie lub tarasie

Regał magazynowy to świetna opcja również na balkon i na taras. Możesz umieścić na nim sadzonki, zioła, kwiaty lub uporządkować porozrzucane narzędzia ogrodnicze. Regały magazynowe są o wiele tańsze od klasycznych mebli balkonowych, a jednocześnie są odporne na deszcz, śnieg, mróz i słońce. Jeżeli martwi Cię metalowe wykończenie regałów, sięgnij po model w kolorze czarnym lub wybierz regał magazynowy z drewna.

Regał magazynowy w garażu — porządek i dodatkowa przestrzeń

Magazynowy regał sprawdzi się świetnie również w garażu i w warsztacie. Dzięki niemu uporządkujesz narzędzia, elementy łączące oraz materiały do budowania. Co więcej, z wielu regałów możesz stworzyć dwa mniejsze regały lub wykorzystać je jako dodatkową przestrzeń roboczą w swoim warsztacie.

Regał magazynowy w komórce lokatorskiej

Posiadasz komórkę lokatorską, schowek lub piwnicę? Również sięgnij po regał magazynowy. Niskim kosztem zyskasz dodatkowe półki do przechowywania weków, przetworów na zimę, książek czy po prostu niepotrzebnych szpargałów.

Podsumowanie

Regały magazynowe to niezbędne wyposażenie każdego magazynu. Bez nich organizacja przestrzeni byłaby niemożliwa, a na pewno przyniosłaby duże straty firmie. Jednak takie regały sprawdzają się równie świetnie na potrzeby domowe — do garażu, piwnicy na balkon lub do komórki lokatorskiej. Pamiętaj jednak, aby wybrać solidny i trwały model, który nie będzie wyginał się pod ciężarem, a co za tym idzie, będzie bezpieczny dla wszystkich użytkowników i przechowywanych przedmiotów.