Aktualizacja: Grudzień 2022

Zarówno w wiosennych, jak i jesiennych porządkach w ogrodzie, niezastąpiony okaże się rozdrabniacz do gałęzi. Ranking znajdujący się poniżej prezentuje jedne z najlepszych modeli na rynku, dzięki którym uprzątnięcie ogródka, a nawet większego sadu nie będzie stanowiło dla nas problemu.

 1. Makita UD2500
 2. Hecht 6642
 3. Bosch AXT25TC
 4. Stiga Bio Silent 2500
 5. Poradnik wyboru rozdrabniarki do gałęzi i drzewa

Porównanie najlepszych rozdrabniarek

ModelPrzeznaczenieZasilanieMoc silnikaPojemność zbiornika [l]Waga [kg]
Makita UD2500Gałęzie do 4,5 cm średnicyElektryczne2500 W
6731
Hecht 6642Gałęzie i drzewka do 10 cm średnicySpalinowe15 KMnie dotyczy155
Bosch AXT25TCGałęzie do 4,5 cmElektryczne2500 W5330,5
Stiga Bio Silent 2500Gałęzie do 4,5 cmElektryczne2500 W6027,8

Najlepsze rozdrabniacze – Ranking rozdrabniarek do gałęzi 2021

 

1. Makita UD2500 Kliknij aby kupić »

Rozdrabniarka Makita UD2500Japońska marka Makita już od ponad 100 lat dostarcza najlepszych rozwiązań w zakresie elektronarzędzi oraz urządzeń ogrodowych. Jednym z tego przykładów jest rozdrabniacz do gałęzi Makita UD2500. Sprawdźmy, jakie udogodnienia oferuje swoim użytkownikom.

Ten model to rozdrabniacz elektryczny o mocy 2500 W. Dzięki temu wydajnemu silnikowi, rębak Makita poradzi sobie z gałęziami o maksymalnej średnicy 45 mm. Musimy jednak pamiętać, że niezbędny będzie stały dostęp do prądu, a więc tym samym możemy być nieco ograniczeni długością kabla podczas pracy.

Przyglądając się wewnętrznej konstrukcji, nie można pominąć kwestii mechanizmu tnącego. Urządzenie, wykorzystując frez palcowy, jest w stanie pociąć elementy na bardzo drobne kawałki. Należy podkreślić, że ten rodzaj mechanizmu umieszczony nawet w tanich modelach rębaków czy też ze słabszymi ostrzami, bez problemu poradzi sobie z dokładnym rozdrobnieniem drewna, co dużo mówi o jego solidności.

Rębak do drewna elektryczny z tej serii cechuje się kompaktową budową, co wpływa na stosunkowo niską masę sprzętu (31 kg). Jeśli zajdzie konieczność przetransportowania urządzenia, to poza wagą pomocna okaże się obecność dużych kół z gumowanym bieżnikiem oraz dostępne z obu stron uchwyty.

Rozdrabniarka do gałęzi Makita wyposażona jest również w kilka funkcji, które ułatwią przeprowadzenie prac z wykorzystaniem tego modelu:

 • zabezpieczenie przed przeciążeniem – jeśli dojdzie do przeciążenia w związku z długotrwałą pracą z twardym drewnem, rębak elektryczny wyłączy się, aby nie doszło do uszkodzenia,
 • bieg wsteczny – gdyby urządzenie nam się zacięło np. przez zbyt grubą gałąź, to bieg wsteczny pozwoli nam przerwać ten proces, wycofać gałąź i bezpiecznie oczyścić sprzęt,
 • zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem – producenci, chcąc zapewnić najlepsze standardy bezpieczeństwa, wyposażyli rębak w specjalne systemy zabezpieczeń. W momencie, gdy zbiornik jest nieprawidłowo włożony, sprzęt się nie uruchomi. Jest to sygnał, dzięki któremu wiemy, że urządzenie nie jest gotowe do bezpiecznej pracy,
 • zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem podczas zaniku napięcia – w przypadku przerwy w dostawie prądu, rozdrabniacz do gałęzi elektryczny nie uruchomi się ponownie. Ta metoda ma na celu ochronę użytkownika przed potencjalnym, nieszczęśliwym wypadkiem.

Na koniec warto wspomnieć o zbiorniku na zrębki. Jego pojemność stanowi dla wielu dosyć istotne kryterium wyboru, szczególnie w przypadku posiadania dużej działki. Ten model góruje w tym aspekcie, jeśli chodzi o nasz ranking rozdrabniaczy do gałęzi, gdyż Makita oferuje aż 67 l. Niestety niektórzy zwracają uwagę na rodzaj wykorzystanych zatrzasków. Mechanizm zablokowywania jest mocy, ale jednocześnie trudny do wsunięcia. Sprawia to, że ponowne wmontowanie pojemnika może być czasochłonne.

Podsumowując, ten egzemplarz bez wątpienia oferuje wszystko, czym powinien charakteryzować się dobry rębak do gałęzi. Elektryczny model będzie jednak dobrym wyborem dla osób, które poszukują pomocy w pielęgnacji przydomowego ogródka lub niewielkiego sadu.

Zalety
Wysoki standard bezpieczeństwa przed przypadkowym uruchomieniem
Bieg wsteczny pomagający oczyścić urządzenie
Zbiornik na zrębki i pojemności aż 67 l
Kompaktowe wymiary i niewielka waga (31 kg) ułatwiają transport oraz przechowywanie
Dość niska cena
Wady
Mocne zapięcie kosza na zrębki, które jednocześnie jest ciężkie do montowania

Kup na Allegro

 

2. Hecht 6642 Kliknij aby kupić »

Rozdrabniacz do gałęzi i drewna Hecht 6642Rozdrabniacz do gałęzi Hecht 6642 to produkt autorstwa naszego czeskiego sąsiada. Ich firma określa się mianem specjalistów od ogrodnictwa, a więc przekonajmy się, czy funkcjonalność tego urządzenia to potwierdzi.

Rębak Hecht jest jedyną propozycją o zasilaniu spalinowym w naszym zestawieniu. Kable czy dostępność prądu nie jest więc zatem żadnym ograniczeniem w pracy. Dzięki temu rozdrabniacz Hecht możemy wykorzystać nie tylko w ogródku, ale także na większych działkach. Szczególnie że pojemność zbiornika paliwa to aż 6,5 l. Oznacza to, że jednorazowe uzupełnienie zbiornika umożliwi nam pracę z maszyną przez kilka godzin.


Jednak na tym nie poprzestała marka Hecht. Rozdrabniacz do gałęzi ma niezwykle dużą moc – 15 KM. W połączeniu z maksymalnymi obrotami silnika wynoszącymi 3600 obrotów na minutę możemy być pewni, że szybko oraz skutecznie rozprawimy się z gałęziami, krzewami, a nawet niewielkimi drzewkami.

Jako model spalinowy, jest to oczywiście najcięższy i jednocześnie najdroższy egzemplarz w zestawieniu. Rozdrabniacz waży 155 kg. Nie musimy jednak obawiać się trudności w razie ewentualnego transportu. Model wyposażony został w specjalne ramię, które pozwala nam przewieźć sprzęt niczym przyczepkę, także samochodem.

Jak wspomnieliśmy, rębak spalinowy Hecht poradzi sobie również z niedużymi drzewkami. Średnica gałęzi, z jaką jest w stanie uporać się, to 1000 mm. To niezwykle dobry wynik, z którego będą zadowoleni przede wszystkim posiadacze większych gruntów.

Z dodatkowych udogodnień należy wymienić elektryczny włącznik, dzięki któremu bez problemu odpalimy maszynę, także podczas niższych temperatur.
Doskonale zaprojektowany, funkcjonalnie doskonały oraz bezpieczny – tak w dużym skrócie można określić produkt marki Hecht. W poszukiwaniach rozdrabniacza do zadań specjalnych warto uwzględnić go na swojej liście.

Zalety
Pojemność zbiornika paliwa to aż 6,5 l, wystarcza na kilkugodzinną pracę po jednym zapełnieniu
Moc sięgająca 15 koni mechanicznych poradzi sobie nawet z niewielkimi drzewkami o średnicy 10 cm
Możliwość przewożenia sprzętu na haku samochodowym
Wady
Dość wysoka cena

Kup na Allegro

 

3. Bosch AXT25TC Kliknij aby kupić »

Rozdrabniarka Bosch AXT25TCProdukty firmy Bosch większość może kojarzyć ze sprzętami gospodarstwa domowego. Jednak marka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stopniowo rozszerzała swój asortyment. Dlatego teraz możecie z nimi zadbać nie tylko o swoje mieszkanie, ale i ogród. W tej drugiej kwestii pomoże między innymi rozdrabniarka do gałęzi Bosch AXT25TC.

Rozpocznijmy od tego, że jest to rozdrabniacz elektryczny o mocy 2500 W. Ta moc w połączeniu z przepustowością 230 kg/h sprawia, że rębak Bosch szybko i sprawnie pomoże nam uporać się z niemal każdym rodzajem odpadów-od twardszych gałęzi czy kolczastych krzewów po miękkie, zielone rośliny. Ważne jedynie, aby ich średnica nie przekraczała 45 mm. Warto wspomnieć również o tym, że mimo dużej mocy, rozdrabniacz do gałęzi Bosch cechuje się niską emisją hałasu. Nie jest to, może najistotniejsze kryterium, ale na pewno powoduje, że praca jest przyjemniejsza.

Rozdrabniacz do gałęzi elektryczny jest skonstruowany w taki sposób, aby jego przechowywanie i transport nie sprawiał użytkownikowi problemów. Stąd też całkowita waga urządzenia wynosi zaledwie 30,5 kg. Ponadto, 53 l zbiornik możemy zdemontować. Wtedy rębak elektryczny osiąga wysokość 67 cm, dzięki czemu bez problemu przechowamy sprzęt poza sezonem.

Musimy liczyć się z wydatkiem większej kwoty na ten model Bosch. Rozdrabniacz do gałęzi oferuje nam za to kilka funkcjonalności, które mają na celu zapewnić bezpieczną oraz komfortową pracę:

 • system Turbine Cut – jego zadaniem jest umożliwienie szybkiego i efektywnego rozdrobnienia dużej ilości odpadków (niezależnie czy twardych, czy miękkich) bez obaw o blokowanie się urządzenia w trakcie pracy,
 • odizolowany mechanizm tnący – ten rębak do drewna elektryczny wyposażony jest w walec tnący. Odpowiednie odizolowanie mechanizmu zwiększa bezpieczeństwo użytkownika podczas pracy,
 • zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem – jeśli zbiornik nie zostanie prawidłowo zamontowany, rozdrabniarka Bosch w trosce o bezpieczeństwo użytkownika, nie uruchomi się,
 • bieg wsteczny – istnieje możliwość przełączenia obrotów wału w przypadku zacięcia się gałęzi i wycofanie jej w celu uniknięcia awarii.

Ten rębak do gałęzi elektryczny marki Bosch to praktyczne rozwiązanie, jeśli chcemy szybko, cicho i sprawnie zająć się ogródkowymi odpadkami w postaci np. gałęzi, o czym świadczyć mogą liczne, pozytywne opinie użytkowników.

Zalety
Waży jedynie 30,5 kg, dzięki temu urządzenie jest łatwe w manewrowaniu
Urządzenie można rozłożyć, dzięki temu zajmuje mniej miejsca
Bieg wsteczny, który możemy użyć w razie zacięcia się urządzenia
Zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem
Wady
Stosunkowo wysoka cena

Kup na Allegro

4. Stiga Bio Silent 2500 Kliknij aby kupić »

Rozdrabniarka do gałęzi Stiga Bio Silent 2500W kwestii pielęgnacji ogrodu, szwedzka marka Stiga bez dwóch zdań znajduje się na podium. Ich produkty są stale udoskonalane, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Czy rozdrabniacz do gałęzi Stiga Bio Silent 2500 je spełnia? Sprawdźmy.

Rębak Stiga również jest przedstawicielem z kategorii urządzeń elektrycznych. Cechuje się mocą na poziomie 2500 W, co pozwala uporać się z odpadkami ogrodowymi jeszcze szybciej. Co więcej, mimo takiej mocy, zapewnia cichą pracę nawet przy większej ilości gałęzi.


Oczywiście, jak to przy maszynach elektrycznych, sposób zasilania wymusza na nas użytkowanie sprzętu w miejscu ze stałym dostępem do prądu, zaś obecność kabla w pewnym stopniu może ograniczać naszą mobilność. Natomiast samo manewrowanie odbywa się bez problemu, dzięki stosunkowo niskiej masie, jaką ma rozdrabniacz Stiga, czyli 27,8 kg.


Należy również wspomnieć o mechanizmie tnącym. W tym modelu jest to system rolkowy z ośmioma zębami, jednak co ważniejsze z możliwością regulacji grubości rozdrabniania. Taka funkcja nie jest dostępna w każdym rębaku. Niestety maksymalna średnica gałęzi, z jaką będzie w stanie się uporać, jest najniższa w zestawieniu, ponieważ wynosi jedynie 40 mm.

Z dodatkowych elementów, dzięki którym praca z urządzeniem ma być jeszcze efektywniejsza, możemy wymienić:

 • Bieg wsteczny – jest to najlepsza ochrona w przypadku, gdy rębak zacznie rozdrabniać zbyt grubą gałąź. Możliwość wycofania takiej gałęzi pozwoli nam uniknąć awarii,
 • Wyłącznik awaryjny – kolejną przyczyną awarii może być włożenie zbyt dużej ilości lub za grubych gałęzi do podajnika. Dzięki tej funkcji maszyna wyłącza rozdrabniacz w takim przypadku,
 • Pojemny kosz na zrębki (60 l) – podczas pracy na większych działkach, pojemniejszy kosz usprawnia i skraca cały proces, a także pomaga w utrzymaniu porządku w ogrodzie.

Rozdrabniarka Stiga to przystępna cenowo propozycja, która pomoże nam w kompleksowym zadbaniu o nasz ogródek, zapewniając nam jednocześnie nieoceniony komfort i bezpieczeństwo pracy.

Zalety
Wyłącznik awaryjny w razie przeciążenia
Waży jedynie 27,8 kg dzięki temu urządzeniem łatwiej manewrować
Pojemny kosz na zrębki (60 l), sprawi, że nie będziemy musieli co chwile go opróżniać
Bieg wsteczny, który możemy uruchomić w razie zacięcia się gałęzi
Wady
Niewielka maksymalna średnica gałęzi – 40 mm

Kup na Allegro