Aktualizacja: Kwiecień 2024

Szlifierka kątowa, obok wkrętarko-wiertarki, to jedno z podstawowych elektronarzędzi w domowym warsztacie. Tego typu urządzenie sprawdzi się w wielu codziennych pracach, a jeżeli wybierzemy odpowiedni model, sprawdzi się też w zastosowaniu profesjonalnym. Jaką szlifierkę kątową warto kupić? Na jakie cechy urządzenia należy zwrócić uwagę? W poradniku znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury!

Szlifierki kątowe charakteryzują się niezwykle wszechstronnym zastosowaniem. Popularna kątówka idealnie nadaje się do szlifowania i przecinania twardych powierzchni – metalu, betonu i ceramiki. Niektóre modele równie dobrze sprawdzą się też w pracy z miękkimi materiałami, jak choćby z drewnem. Szlifierka kątowa, akumulatorowa czy z kablem, nie jest narzędziem niezbędnym w domu, praktyka pokazuje jednak, że takie urządzenie znacząco ułatwia wiele czynności. Można co prawda usunąć rdzę z ogrodzenia bez użycia kątówki, jednak stosując szlifierkę z odpowiednio dobraną tarczą, zrobimy to nie tylko szybciej, ale i lepiej. Wystające części gwoździ da się przyciąć narzędziami manualnymi, jednak kątówka wykona tę czynność w mgnieniu oka. Nie można zatem powiedzieć, że kątówka akumulatorowa lub zasilana z gniazdka to zbędny wydatek, tym bardziej że modele, które idealnie nadają się do okazjonalnych prac domowych, kosztują mniej niż 200 zł.

Jaką kupić szlifierkę kątową? Przed podjęciem decyzji zakupowej, pod uwagę należy wziąć szereg czynników, które wpływają nie tylko na wygodę korzystania z narzędzia, ale także na możliwość jego użycia w konkretnej pracy, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

 

Jaka szlifierka kątowa? Akumulatorowa czy elektryczna?

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są modele, które prąd czerpią z dołączanego akumulatora lub z gniazdka sieciowego.

Szlifierka akumulatorowa jest rozwiązaniem znacznie bardziej poręcznym – użytkownika nie ogranicza długość kabla, a narzędzie można wykorzystać w każdym miejscu, także tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Tradycyjne modele przewodowe nie zapewniają tak dużej funkcjonalności, jednak ich mocną stroną jest ciągłość pracy – użytkownik nie musi obawiać się, że w najmniej odpowiednim momencie zabraknie prądu?

Na który model warto się zdecydować? To w dużej mierze zależy od potrzeb. Jeżeli kątówka ma być używana w różnych miejscach lub gdy priorytetem jest wygoda użytkowania, najlepszym wyborem będzie szlifierka kątowa na akumulator. Trzeba jednak pamiętać, że takie narzędzie nie zapewnia ciągłości działania, zatem w przypadku długotrwałych prac, należy zadbać o to, by na wyposażeniu znalazło się zapasowe ogniwo. Jeżeli kątówka będzie używana tylko okazjonalnie, istnieje ryzyko spadku parametrów akumulatora. Ma to związek nie tyle z przekroczeniem granicy przewidzianych przez producenta cykli ładowania, a z długą bezczynnością ogniwa. Jeżeli narzędzie ma służyć wyłącznie do okazjonalnego majsterkowania w domu lub w przydomowym warsztacie z dostępem do prądu, lepszym wyborem będzie model zasilany z gniazdka. O ile kabel będzie odpowiednio długi, nie powinno być problemu z odległością między gniazdkiem a miejscem pracy.

 

Jaka szlifierka kątowa? Z regulacją obrotów czy bez?

Kolejna istotna cecha to możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej tarczy. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów jest najbardziej wszechstronnym narzędziem. Z czego to wynika? Różne materiały wymagają różnej prędkości obrotowej. Z inną prędkością szlifuje się stal, a z inną drewno. Poza tym parametr ten powinien być też dostosowany do tarczy, z jakiej korzystamy. Niektóre rodzaje, przy zbyt wysokiej prędkości obrotowej silnika szlifierki, ulegają przegrzaniu, co doprowadza do uszkodzenia tego elementu, a w niektórych przypadkach może być też bardzo niebezpieczne. W tym aspekcie nie można zatem mówić o żadnych kompromisach. Szlifierka z regulacją obrotów jest najlepszym wyborem, bez względu na to, do jakich prac narzędzie ma być wykorzystywane. Modele ze stałymi obrotami są praktycznie ograniczone do kilku rodzajów czynności, co w warunkach domowych, gdzie prace remontowo-naprawcze mają znacznie szerszy zakres, najprawdopodobniej okaże się sporą wadą. Należy jednak zaznaczyć, że modele z regulacją obrotów kosztują zdecydowanie więcej w porównaniu do stałoobrotowych urządzeń.

 

Moc to jeden z najważniejszych parametrów. Jaką szlifierkę kątową kupić?

Kupując szlifierkę kątową, pod uwagę należy wziąć także moc silnika. Parametr ten powinien być ściśle dostosowany do przeznaczenia szlifierki. W warunkach pracy profesjonalnej najlepiej sprawdzają się szlifierki kątowe, których moc przekracza 2000 W (takie urządzenia często osiągają nawet 2600 W). Nie znaczy to jednak, że takie urządzenie sprawdzi się też w pracy w domu.

Szlifierka kątowa na baterie lub przewodowa, która ma być używana w warunkach domowych, powinna charakteryzować się mocą od 600 W do 1000 W. Profesjonalne elektronarzędzia, charakteryzujące się wyższą mocą, znacznie lepiej poradzą sobie z długotrwałym obciążeniem i mogą być używane do pracy z nawet bardzo twardymi materiałami. W tym miejscu należy jednak postawić niezwykle istotne pytanie – czy warunki pracy, które występują na budowie lub w profesjonalnym warsztacie naprawczym, napotkamy też w domu? Najprawdopodobniej, nie.

Kątówki o znacznej mocy to spory wydatek, należy zatem zastanowić się, czy warto kupować tak drogie narzędzie. Oczywiście, mocna szlifierka kątowa poradzi sobie z tymi samymi zadaniami, co jej słabszy odpowiednik. Jeżeli jednak użytkownik zamierza korzystać wyłącznie z niewielkiej części potencjału szlifierki, przepłacanie nie ma większego sensu. Zatem, aby rozsądnie zagospodarować swoje środki, najpierw należy zastanowić się nad przeznaczeniem narzędzia. Jeżeli kątówka nie będzie używana przez wiele godzin dziennie i nie zamierzamy ciąć wybitnie twardych materiałów, słabszy model okaże się wystarczający.

 

Zwróć uwagę na średnice tarczy

Następny parametr, który określa przydatność szlifierki do konkretnych zastosowań, to średnica tarczy. Szlifierka kątowa duża, do zastosowań profesjonalnych, wykorzystuje tarcze o średnicy 180 mm, 200 mm lub nawet 230 mm. Mini szlifierka kątowa, idealnie nadająca się do zastosowania w domu, współpracuje ze znacznie mniejszymi tarczami – o średnicy 115 mm i 125 mm.

Szlifierka kątowa 125 pozwoli wykonać większość drobnych prac domowych, remontowych i warsztatowych. Jeżeli jednak planujemy poważniejszy remont lub gdy elektronarzędzie ma być wykorzystywane profesjonalnie, znacznie lepiej sprawdzi się szlifierka kątowa 230. Im większa tarcza, tym bardziej wzrasta efektywność pracy, a sam element jest odporniejszy na znaczne obciążenie cieplne. Średnica tarczy nie jest jednak jedynym parametrem tego elementu, jaki należy wziąć pod uwagę.

Należy podkreślić, że szlifowanie powierzchni nie jest jedyną pracą, jaką możemy wykonać przy użyciu kątówki. Tego typu narzędzie doskonale nadaje się też do cięcia materiałów (twardych i miękkich), pod warunkiem, że szlifierka zostanie wyposażona w odpowiednią tarczę. Elementy szlifierskie charakteryzują się grubością ok. 5-8 mm. Tarcze przeznaczone do cięcia są znacznie cieńsze. Ich grubość zamyka się w przedziale 1-3 mm. Takie elementy charakteryzują się formą dysku, w którym elementem roboczym jest krawędź. Szlifierka wyposażona w taki element powinna być używana pod kątem 90 stopni. Warto zaznaczyć, że dobierając odpowiednią grubość tarczy, można wykonywać także prace inne niż przecinanie. W tym miejscu należy wskazać na nacinanie i wykrajanie.

Tarcze do szlifowania są grubsze, co wynika ze specyfiki pracy, jaką muszą wykonać takie akcesoria. Oczyszczanie lub wygładzanie powierzchni często wymaga użycia znacznej siły nacisku. Tarcza musi znieść takie warunki. Tego typu elementy także charakteryzują się formą dysku, jednak na rynku są też dostępne tarcze szlifierskie, których powierzchnia robocza składa się z listków (takie tarcze można wykorzystać m.in. do wyrównywania powierzchni).

Ważnym parametrem tarczy jest jej twardość, określana symbolami od E (czyli miękka) do T (czyli twarda). Paradoksalnie, do pracy z miękkimi materiałami, lepiej nada się twarda tarcza, a do pracy z twardymi elementami – miękka. Dzięki temu, zużyte części elementu ściernego ulegają oderwaniu, a tarcza nie przegrzewa się.

W przypadku tarcz szlifierskich, istotna jest grubość ścierniwa. O tym parametrze informuje liczba, umieszczona przed literą oznaczającą twardość. Im większe ziarna, tym więcej materiału mogą zebrać, jednak w trakcie obróbki, powstają większe rysy.

W kontekście doboru tarczy, duże znaczenia ma materiał, z którym będziemy pracować. Pod tym względem, tarcze należy podzielić na:

  • tarcze do metalu – nadają się do szlifowania krawędzi i krawędzi, charakteryzują się długą żywotnością,
  • tarcze do stali nierdzewnej – specjalnie dobrany materiał zapobiega przegrzaniu powierzchni obrabianego materiału,
  • tarcze do aluminium – dedykowane do pracy z metalami nieżelaznymi,
  • tarcze do betonu – służą do szlifowani i/lub przecinania materiałów kamiennych i betonu,
  • tarcze diamentowe – najlepsze do pracy z bardzo twardymi materiałami, także z ceramiką.

 

Najlepsza szlifierka kątowa – jaką wybrać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wymienione wyżej parametry są najistotniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem szlifierki kątowej. Nie są to jednak jedyne cechy, definiujące przydatność urządzenia.

  • Funkcja miękkiego startu
    System ten ogranicza pobór prądu w trakcie rozruchu szlifierki. Zapobiega to przeciążeniu linii elektrycznej. Narzędzia z takim udogodnieniem zwykle wyposażone są też w ogranicznik obrotów na biegu jałowym. W momencie bezpośredniego rozruchu układów prądowych o znacznej mocy, może wystąpić zjawisko udaru prądowego – wzrostu i spadku napięcia, co może doprowadzić do uszkodzenia instalacji. Soft start zapewnia łagodny rozruch i zapobiega niekorzystnym zjawiskom.

  • Przekładana rękojeść
    Możliwość przełożenia rękojeści ze strony prawej na lewą wydaje się niewiele znaczącym dodatkiem, praktyka pokazuje jednak, że jest to bardzo istotne udogodnienie. Szlifierki kątowe z takim rozwiązaniem nadają się bowiem zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych.

  • System antywibracyjny
    System tłumiący wibracje może ograniczyć drgania nawet o 80 procent. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na wygodę, ale także precyzję użytkowania narzędzia. Najczęściej funkcja ta jest realizowana poprzez zastosowanie specjalnego materiału na rękojeści i mocowania, tłumiącego wibracje.

  • Blokada przypadkowego uruchomienia
    Zarówno mała, jak i duża szlifierka kątowa, w rękach niedoświadczonego użytkownika może być bardzo niebezpiecznym narzędziem. W tym kontekście system blokujący możliwość przypadkowego uruchomienia urządzenia jest bardzo ważny.

  • Blokada wrzeciona
    Blokada wrzeciona umożliwia szybką wymianę tarczy, co znacząco podnosi komfort pracy. Obecnie, takie rozwiązanie jest niemal standardem i pojawia się w wielu popularnych modelach. Po zablokowaniu wrzeciono znajduje się w jednej pozycji, co znacząco ułatwia dokręcenie tarczy.

  • Waga urządzenia
    Na wagę urządzenia składa się wiele parametrów, w tym moc silnika i średnica obsługiwanych tarcz. Mała szlifierka kątowa jest stosunkowo lekka, a przez to – praca nie jest męcząca, a nawet niedoświadczony użytkownik łatwiej uzyska większą precyzję. Duże i ciężkie narzędzia sprawdzą się w warunkach profesjonalnych, ale w domu, zwykle okazują się zbyteczne.

  • Długość kabla
    Jeżeli zdecydujemy się na zakup modelu zasilanego z gniazdka sieciowego, obowiązkowo należy zwrócić uwagę na długość kabla. Jeżeli przewód będzie zbyt krótki, będziemy zmuszeni do pracy z przedłużaczem, a to nie jest zbyt wygodne, Zbyt długi kabel może się plątać, zatem nie należy przesadzać w żadną ze stron.

  • Pojemność akumulatora
    Akumulatorowa szlifierka kątowa do użytku domowego powinna być wyposażona w ogniwo, którego pojemność zagwarantuje nieprzerwaną pracę. Im większa pojemność, wyrażona w Ah, tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Warto decydować się na model z odpowiednio dużym ogniwem, jednak sama pojemność nie powie zbyt wiele początkującemu użytkownikowi na temat czasu pracy urządzenia. Dlatego przed zakupem, obowiązkowo należy sprawdzić deklarację producenta co do czasu pracy na jednym ładowaniu. Większość modeli jest wyposażona w ogniwo o pojemności 3-4 Ah i taka wartość okazuje się wystarczająca do zastosowania domowego.

  • Szybki hamulec ścierny
    Szybki hamulec znacząco skraca czas zatrzymania tarczy. Modele wyposażone w takie udogodnienie, można odłożyć niemal natychmiast po wyłączeniu. Zasada działania jest prosta – jeden element – ścierny – znajduje się na wrzecionie, drugi – metalowy – na kole zębatym. W momencie zakończenia pracy zbliżają się do siebie, działając podobnie jak hamulec w samochodzie.

  • Pakiet gwarancyjny
    Rozszerzona gwarancja z darmowym odbiorem i wysyłką sprzętu będzie dodatkowym atutem. Dodatkowe wyposażenie Warto zwrócić uwagę na zawartość zestawu sprzedażowego. Niektórzy producenci, poza podstawowymi tarczami, dodają niezwykle przydatną walizkę transportową, bardziej zaawansowane tarcze, narzędzia do ich wymiany, a nawet dodatkowy akumulator.

Jaka szlifierka okaże się najlepszym wyborem?

Szlifierka na akumulator czy zasilana z gniazdka? Mała czy duża? Wybór odpowiedniego narzędzia zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Należy jednak podkreślić, że taniej nie zawsze znaczy gorzej. W wielu przypadkach kątówki są wykorzystywane wyłącznie do prostych prac domowych. W tym kontekście ponoszenie kosztu zakupu profesjonalnego modelu, którego możliwości i tak nigdy nie wykorzystamy, nie ma sensu.