Aktualizacja: Kwiecień 2024

Mała szlifierka oscylacyjna to jedno z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi, które sprawdzi się w niemal każdym przydomowym warsztacie (i to zarówno podczas remontu, jak i prac wykończeniowych, dekoracyjnych czy majsterkowych). To niewielkie, lekkie i bardzo funkcjonalne urządzenie służy przede wszystkim do dokładnego wygładzenia różnych powierzchni, które zostały już poddane wstępnej obróbce. Mówiąc inaczej – szlifierki oscylacyjne nadają obrabianym powierzchniom ostateczny kształt.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, precyzji i możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc szlifierki tego typu doskonale sprawdzają się przy niewielkich powierzchniach. Dlatego warto zastanowić się nad takim zakupem. Jednak aby taka szlifierka spełniła swoje podstawowe zadania, to musi charakteryzować się kilkoma istotnymi parametrami. Zatem jak wybrać najlepszy sprzęt? Oto kilka rad.

 

Zwróć uwagę na jej przeznaczenie. Jaka szlifierka oscylacyjna?

Najbardziej popularne urządzenia tego typu to szlifierki oscylacyjne do drewna. Jednak warto tu podkreślić, iż są to bardzo uniwersalne urządzenia, które zazwyczaj radzą sobie z wieloma rodzajami powierzchni (a różnica tkwi często jedynie w czasie potrzebnym do wykonania określonych prac). Jednak decydując się na konkretny model, warto sprawdzić, czy i do jakich surowców urządzenie może być wykorzystywane.

Tutaj wyróżnia się podstawowe rodzaje szlifierek:

  • szlifierka oscylacyjna do drewna i parkietu (jej podstawowe parametry to średnia moc, duża ilość oscylacji oraz różnorodna gradacja papieru)
  • szlifierka oscylacyjna do gipsu (takie urządzenie powinno posiadać średnią ilość oscylacji, średnią moc, zmienną ziarnistość ścierniwa uszczelniacze oraz system antypyłowy)
  • szlifierka oscylacyjna do betonu (musi posiadać dużą moc przy małej ilości oscylacji oraz gruboziarnistym papierze)
  • szlifierka oscylacyjna do kamienia (charakteryzująca się małą lub średnią ilością oscylacji, średnią lub dużą mocą oraz możliwością zastosowania gruboziarnistego papieru)

Dodatkowo te wielozadaniowe urządzenia mogą też być wykorzystywane do wygładzania krawędzi oraz usuwania farby. Dlatego, aby w pełni wykorzystać uniwersalność szlifierki, to warto wybierać modele, które mogą być wykorzystywane do pracy z wyżej wymienionymi powierzchniami.

 

Ważne jest zasilanie szlifierki. Szlifierka oscylacyjna – jaką wybrać?

Ważnym parametrem przy wyborze szlifierki oscylacyjnej jest jej zasilanie. Do wyboru są jego dwa podstawowe rodzaje:

  • sieciowe (takie szlifierki zazwyczaj charakteryzują się większą mocą i wydajnością, ale ich pewnych mankamentem jest obecność kabla)
  • akumulatorowe (takie szlifierki są mniejsze, wygodniejsze i bardziej komfortowe w użyciu, ale w większości przypadków odznaczają się mniejszą wydajnością pracy)

Która ze szlifierek jest lepsza? W tym przypadku wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz indywidualnych upodobań.

Inny podział tego typu urządzeń dzieli zasilanie na hydrauliczne (do działania urządzenia wykorzystywana jest pompa wodna), pneumatyczne (gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze) oraz elektryczne (które charakteryzuje się dużą uniwersalnością, gdyż taka szlifierka może być podłączona do dowolnego gniazdka). Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna oraz hydrauliczna jest przeznaczona przede wszystkim do prac przemysłowych. Natomiast w sytuacji niewielkich prac domowych (remontowych lub wykończeniowych) doskonale sprawdzi się elektryczna szlifierka oscylacyjna, która jest nie tylko bardzo wygodna, ale także dużo mniej hałaśliwa niż jej hydrauliczne lub pneumatyczne odpowiedniki.

 

Jaką szlifierkę oscylacyjną wybrać? Liczą się parametry techniczne

Niezwykle ważna kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenie to jego parametry techniczne. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż to właśnie od nich w głównej mierze zależy, czy zakupiona oscylacyjna szlifierka będzie na tyle funkcjonalna, wydajna i efektywna, aby poradzić sobie z różnego rodzaju pracami. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka istotnych

  1. Moc
    Jednym z ważniejszych parametrów określających, w jakim stopniu funkcjonalna jest konkretna maszynka oscylacyjna, jest jej moc. Zazwyczaj (choć zdarzają się wyjątki) – im jest ona większa, tym lepiej. Dlaczego? Po pierwsze większa moc zapewnia wyższą wydajność i efektywność pracy (bez ryzyka przegrzania i awarii silnika), a po drugie gwarantuje możliwość szlifowania nawet bardzo twardych materiałów przez dłuższy okres. Dlatego warto wybrać model, który posiada ten parametr na odpowiednio wysokim poziomie (oczywiście należy pamiętać o tym, iż szlifierka oscylacyjna elektryczna przeznaczona do domowego użytku nie będzie miała tak dużej mocy, jak hydrauliczna lub pneumatyczna szlifierka oscylacyjna dedykowana do prac profesjonalnych). Przyjmuje się, iż szlifierki o mocy do 1000 W są przeznaczone do prac stosunkowo lekkich, natomiast te powyżej 1400 W sprawdzą się przy pracach bardziej wymagających.

  2. Liczba oscylacji
    Liczba oscylacji to parametr mający wpływ na dokładność szlifowania – im jest ona większa, tym praca jest wydajniejsza, dokładniejsza i zdecydowanie krótsza. Dlatego czołowi producenci elektronarzędzi tworzą urządzenia, których liczba oscylacji waha się od 11 do nawet 26 tysięcy oscylacji w ciągu minuty. Jednak ta wartość nie zawsze powinna być na maksymalnie wysokim poziomie. W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju szlifowanej powierzchni, gdyż w niektórych sytuacjach zbyt duża liczba oscylacji może uszkodzić nie tylko obrabianą powierzchnię, ale także samo urządzenie. Dlatego tak ważne jest to, aby narzędzie posiadało możliwość regulacji obrotów (w zależności od potrzeb). Szlifierka oscylacyjna wielofunkcyjna sprawdzi się przy każdym rodzaju obróbki.

  3. Mimośrodowość
    Mimośrodowość szlifierki oscylacyjnej (zwana też amplitudą oscylacji) to niezwykle istotny parametr, który określa, w jakim stopniu wychyla się stopa urządzenia podczas pracy. W praktyce oznacza to, iż ten parametr określa elastyczność tarczy, czyli jej zdolność dostosowywania się do określonego podłoża. Im większa jest mimośrodowość, tym praca zostanie wykonana szybciej i bardziej efektywnie. Standardowe wartości mimośrodowości wahają się od 1 do 2,5 mm, jednak najlepiej wybierać takie urządzenia, w których ten parametr wynosi powyżej 2 mm. Wymienione wyżej elementy techniczne stanowią podstawę wyboru dobrej szlifierki oscylacyjnej. Warto na nie zwrócić uwagę, gdyż urządzenie o słabych parametrach nie spełni swoich podstawowych funkcji.

 

Jaka szlifierka będzie najlepsza? Warto zwrócić uwagę na tarcze

Podstawowym elementem każdej szlifierki oscylacyjnej jest jej tarcza, która powinna posiadać odpowiedni rozmiar oraz kształt. W tym przypadku za najbardziej uniwersalne uznaje się tarcze, których średnica mieści się w przedziale od 90 do 120 mm (większy rozmiar umożliwia szybsze wykonanie pracy, natomiast mniejsza średnica pozwala na łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc).

Drugą ważną kwestią jest kształt tarczy, który powinien być uzależniony od wykonywanej pracy. Tutaj można wymienić trzy podstawowe rodzaje szlifierek:

  • szlifierka oscylacyjna okrągła – urządzenie o uniwersalnym kształcie, które sprawdzi się na różnego rodzaju powierzchniach szlifierka oscylacyjna prostokątna,
  • szlifierka przeznaczona do dużych powierzchni, która ze względu na swój kształt może być także stosowana podczas pracy w narożnikach,
  • szlifierka oscylacyjna trójkątna (zwana inaczej delta) – urządzenie o kształcie przypominającym stopę żelazka, które doskonale sprawdzi się na małych i trudno dostępnych powierzchniach (na przykład narożniki czy krawędzie).

Konkretny kształt tarczy powinien być dopasowywany do rodzaju pracy i wielkości oraz charakteru obrabianej powierzchni. Warte podkreślenia jest to, iż spora ilość szlifierek posiada możliwość wymiany tego elementu – i właśnie na taką warto się zdecydować.

 

Jaką szlifierkę oscylacyjną kupić? Dwa rodzaje mocowania papieru

Decydując się na zakup szlifierki oscylacyjnej, warto zwrócić uwagę na rodzaj mocowania papieru ściernego. Obecnie dostępne są urządzenia o dwojakim sposobie montażu – na zaczep i na rzep. Pierwsza z opcji to klasyczne i wciąż często występujące rozwiązanie, którego główną zaletą jest stosunkowo niska cena. Natomiast znacznie wygodniejszą i bardziej efektywną metodą jest mocowanie papieru na rzep. Zdaniem użytkowników taka opcja jest nie tylko bardziej komfortowa, ale także znacznie szybsza. Jedynym minusem jest kwestia ekonomiczna. Papier mocowany na rzep jest sporo droższy niż ten mocowany na zaczep.

 

Jaka szlifierka oscylacyjna sprawdzi się najlepiej? Warto wybrać urządzenie z dodatkowymi funkcjami

Dobre parametry techniczne, określony rodzaj zasilania, sposób montowania papieru oraz konkretny typ tarczy to ważne, ale nie jedyne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki oscylacyjnej. Równie ważne są dodatkowe opcje, które podnoszą funkcjonalność urządzenia, wpływają na komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wśród nich warto wymienić:

  • odsysanie pyłu (funkcja polegająca na tym, iż pył zbierany jest do specjalnego worka, dzięki czemu praca jest nie tylko czystsza, ale także i bardziej bezpieczna – niektóre rodzaju pyłów mogą być łatwopalne, a więc bardzo niebezpieczne),
  • system antywibracyjny (zapobiega nadmiernym drganiom, które są bardzo niekomfortowe dla użytkownika),
  • system elektronicznego ustawiania wstępnej prędkości szlifowania (co pozwala dobrać liczbę oscylacji do obrabianego materiału i rodzaju pracy),
  • możliwość wymiany stopy (co zwiększa funkcjonalność urządzenia),
  • stosunkowo niski poziom hałasu (warto wybierać szlifierki, których głośność nie przekracza 80 dB).

Dodatkowo warto zwrócić też uwagę na długość kabla (im jest on dłuższy, tym większe możliwości manewru w dużym oddaleniu od gniazdka) oraz wagę samego urządzenia. Szlifierka oscylacyjna mała nie powinna ważyć zbyt dużo (zwłaszcza gdy jest wykorzystywana do prac sufitowych), gdyż nadmiar trzymanych w ręku kilogramów może znacząco skrócić czas pracy.

 

Najlepsze szlifierki oscylacyjne w 2021 roku. Podsumowanie

Szlifierka oscylacyjna to taki typ urządzenia, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domowego warsztatu. Jest to narzędzie małe, wygodne i stosunkowo lekkie, a przy tym wydajne, efektywne i bardzo funkcjonalne. Przyda się zarówno do prac przy powierzchniach drewnianych, jak i gipsowych czy kamiennych. To właśnie ta uniwersalność decyduje o popularności urządzenia. Jednak nie każde narzędzie tego typu jest tak samo dobre. Dlatego decydując się na zakup szlifierki, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, funkcje czy dodatkowe wyposażenie, które świadczy o jakości i wydajności urządzenia. Ważna jest też cena, która jednakże nie powinna stanowić jedynego kryterium wyboru (nie warto decydować się na najtańsze modele, gdyż w tym przypadku jakość, funkcjonalność i bezpieczeństwo może pozostawiać wiele do życzenia). Zatem jak wybrać najlepsze narzędzie tego typu? Ranking szlifierek oscylacyjnych na pewno pomoże podjąć dobrą decyzję.