Aktualizacja: Kwiecień 2024

Wkrętarka akumulatorowa to urządzenie, które na co dzień wykorzystywane jest w pracy profesjonalnych ekip remontowo-budowlanych, a także, bez którego trudno jest wyobrazić sobie zwykłe, codzienne majsterkowanie. Rynek elektronarzędzi oferuje wiele modeli, które różnią się między sobą parametrami technicznymi i funkcjonalnością. Jak wybrać odpowiedni wariant? Jaką wkrętarkę kupić? Które cechy urządzenia warto brać pod uwagę? Poradnik wkrętarek powstał po to, aby ułatwić podjęcie decyzji w tym zakresie.

Wkrętarka doskonale sprawdza się w miejscach, w którym nie ma dostępu do gniazdka sieciowego, co więcej, zasilanie akumulatorowe sprawia, że użytkownik nie jest ograniczony długością przewodu elektrycznego. Jak wskazuje na to sama nazwa, tego typu urządzenia stanowią wygodną i praktyczną alternatywę dla wkrętaków, jednak nie tylko. Wysokiej klasy wiertarko-wkrętarka, bez najmniejszego problemu zastąpi kilka narzędzi, zwłaszcza jeżeli urządzenie jest wyposażone w mechaniczny udar. Jakie parametry świadczą o jego jakości? Jaką wkrętarkę wybrać?

Wkrętarka — jaką wybrać? Moc urządzenia świadczy o jego wszechstronności

Wkrętarki akumulatorowe w prostszych pracach mogą z powodzeniem zastąpić wiertarkę. Tanie wkrętarki najczęściej dobrze radzą sobie z miękkimi materiałami, jak drewno, jednak w konfrontacji ze stalą lub z cegłą, mogą okazać się bezradne (choć nie jest to regułą). O przydatności urządzenia do pracy z twardymi materiałami, świadczy przede wszystkim jego moc. Im mocniejsza wiertarka akumulatorowa, tym szersze jest jej zastosowanie. Moc stanowi iloraz napięcia i natężenia, więc bardzo dużo na temat przeznaczenia narzędzia powie użytkownikowi właśnie ten pierwszy parametr.

  • Modele, których akumulator generuje napięcie ok. 4,6 V, nadają się właściwie tylko do skręcania mebli, których poszczególne elementy są fabrycznie nawiercone.

  • Warianty 10-voltowe sprawdzą się przy okazjonalnym majsterkowaniu.

  • Urządzenie o napięciu ok. 12 V to już pełnoprawna wkrętarko-wiertarka, która nadaje się do bardziej intensywnych prac i bez większego trudu poradzi sobie z materiałem twardszym niż drewno.

  • Najlepsze wkrętarki legitymują się napięciem 18 V i większym. Wiele tego typu modeli ma na wyposażeniu udar mechaniczny, dzięki czemu nadają się do wiercenia w murze. Świadczy to o szerokim zastosowaniu narzędzia, jakim są wkrętarki akumulatorowe. Poradnik obejmuje wyłącznie modele o napięciu od 12 V do 20 V.

 

Wkrętarko-wiertarka — jaką wybrać? Z udarem czy bez?

Wiertarko-wkrętarka z udarem doskonale nadaje się do wiercenia w drewnie lub w metalu, jednak taki model potrafi o wiele więcej. Zastosowanie mechanizmu udarowego sprawia, że poradzi sobie też z cegłą i betonem, więc w warunkach używania w domu, bez trudu zastąpi większe, cięższe i droższe narzędzia. Wiertarko-wkrętarka udarowa zwykle jest droższa niż jej odpowiednik (o podobnych parametrach) bez udaru. Czy warto zatem wydawać więcej?

To w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli takie urządzenia ma być jedynym tego typu narzędziem w domowym przyborniku, wydanie nieco wyższej kwoty może okazać się dobrym pomysłem.

Wśród polecanych modeli udarowych należy wskazać na Dewalt DCD796 i Parkside PSBSA 20-Li B2.

 

Wkrętarka — jaką kupić? Ważna jest pojemny akumulator

W przypadku wkrętarko-wiertarek niezwykle istotnym parametrem jest pojemność akumulatora i technologia, w jakiej ten element został wykonany. Wartość ta, wyrażana w Ah (w amperogodzinach), wskazuje na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Im większa pojemność, tym dłużej może być używana wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Większość producentów informuje o czasie pracy w specyfikacji technicznej danego modelu, jednak należy to traktować jako wartość orientacyjną, na którą wpływa wiele czynników, w tym rodzaj materiału, z jakim pracuje użytkownik.

W elektronarzędziach zastosowanie mają 4 rodzaje akumulatorów:

  • niklowo-kadmowe (Ni-Cd)
  • niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH)
  • niklowo-cynkowe (Ni-Zn)
  • litowo-jonowe (Li-ion)

Modele Ni-Cd są już praktycznie niespotykane (z nielicznymi wyjątkami), a kolejne dwa są stosowane coraz rzadziej. Najpopularniejszym i zarazem — najlepszym rozwiązaniem, są akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się wysokim napięciem znamionowym, niską masą, dużą pojemnością i brakiem efektu pamięci (nie wymagają formowania, a ładowanie można przerwać w dowolnym momencie, bez obawy o utratę pojemności).

Przy bardzo intensywnej pracy, nawet najpojemniejsze ogniwo może okazać się niewystarczające. W tym kontekście ważny jest czas ładowania. Pod tym względem, bardzo dobrze wypada Parkside PBSA B2 20-Li (0-100 proc. w ok. godzinę) i Makita Bosch GSR 120-Li (0-100 proc. w ok. 90 minut). Co prawda Metabo BS 18 LI Quick jest w stanie naładować w ok. 40 min, jednak jego pojemność sprawia, że akumulator szybko się wyczerpuje.

 

Jaką wkrętarkę akumulatorową kupić? Zwróć uwagę na parametry pracy

Wiertarko-wkrętarki charakteryzują się różnym momentem obrotowym. W uproszczeniu wartość ta, wyrażana w Nm (niutonometrach), informuje o sile, z jaką silnik działa na dany element, w tym przypadku, na bit lub wiertło. Modele, których przekładania jest wyposażona w dwa biegi, nadają się zarówno do wkręcania śrub, jak i do wiercenia otworów, a wysokość momentu obrotowego decyduje o sprawności realizacji tych procesów. Ze wszystkich narzędzi ujętych w rankingu, najwyższym momentem obrotowym może pochwalić się Dewalt DCD796 (70 Nm).

Dobra wkrętarka powinna umożliwiać wiercenie dużych otworów. Jeżeli użytkownik planuje tego typu prace, powinien bezwzględnie zwrócić uwagę na ten parametr. Większość producentów podaje wartość dla wszystkich materiałów, z którymi może pracować dany model.

 

Wiertarko-wkrętarka – jaką wybrać? Podsumowanie

Wkrętarko-wiertarki to najczęściej drogie urządzenia, warto więc zdecydować się na model, który zapewni wiele lat bezawaryjnej eksploatacji. Przygotowane zestawienie obejmuje najlepsze narzędzia w różnym przedziale cenowym (Parkside PBSA B2 20-Li udowadnia, że dobrą wkrętarkę można nabyć za rozsądną cenę).

Decydując się na konkretne narzędzie, należy zwrócić uwagę na każdy z omówionych parametrów. Większość nabywców szuka wkrętarki, która posłuży przynajmniej przez kilka lat, warto więc wziąć pod uwagę, że w tym czasie, potrzeby mogą ulec zmianie. Dobrym pomysłem jest więc wybór modelu, którego parametry wystarczą „na zapas”, w myśl zasady — wydać raz a dobrze.