Aktualizacja: Kwiecień 2024

Wycieraczki do samochodu poprawiają widoczność w czasie jazdy. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo przemieszczania się, dlatego ich regularna wymiana jest bardzo ważna. Jakie wycieraczki samochodowe wybrać, aby skutecznie przecierały szybę auta? Przygotowaliśmy poradnik dotyczący zakupu wycieraczki do samochodu. Dowiesz się z niego jakie są rodzaje wycieraczek, z jakiego materiału powinny być wykonane i które będą pasować do Twojego pojazdu.

Spis treści:

  1. Dlaczego nie powinniśmy zapominać o regularnej wymianie wycieraczek?
  2. Czym się różnią od siebie poszczególne rodzaje?
  3. Jak dopasować wycieraczki do swojego auta?
  4. Materiał wykonania ma znaczenie
  5. Mocowania występujące w wycieraczkach
  6. Spoiler w wycieraczkach – co to jest i do czego służy?

Spieszysz się? Przejdź od razu do polecanych produktów: Ranking wycieraczek samochodowych

1. Wycieraczki samochodowe — jakie mają zadanie i dlaczego warto pamiętać o ich regularnej wymianie.

Wycieraczka samochodowa odpowiada przede wszystkim za poprawienie widoczności. Zgarnia z szyb śnieg, deszcz oraz grad, który w połączeniu ze zmrokiem i rozszczepiającym się światłem zwiększa ryzyko powstania kolizji bądź wypadku. Ponadto wycieraczki do szyb pomagają w pozbyciu się ewentualnych zabrudzeń.

W celu prawidłowego funkcjonowania wycieraczek zaleca się ich regularną wymianę co 6 miesięcy – najlepiej przed sezonem zimowym i letnim. Wycieraczki samochodowe do szyb zużywają się jak każda inna część auta podczas codziennego użytkowania. Zatem z czasem mogą one niedokładnie zbierać zabrudzenia, pogarszając tym samym widoczność, zaś w przypadku ich uszkodzenia może dojść do porysowania szyby.

Oczywiście moją pojawić się sygnały wskazujące na konieczność wcześniejszej wymiany. Mowa tutaj np. o zostawaniu smug szczególnie od strony kierowcy, głośnym tarciu lub piszczeniu wycieraczek podczas pracy.

2. Wybieramy wycieraczki samochodowe – rodzaje wycieraczek i ich właściwości

Na rynku otrzymamy trzy rodzaje wycieraczek samochodowych. Każdy z nich cechuje się innego typu funkcjonalnościami, które mają znaczący wpływ na pracę wycieraczek.

2.1 Wycieraczki szkieletowe (tradycyjne)

Wycieraczka szkieletowaSą to wycieraczki cechujące się najprostszą budową. Określane są mianem szkieletowych, ponieważ posiadają sztywne, metalowe ramię, które dociska gumowe pióro do szyby. Ich największą zaletą jest fakt, że pasują do większości aut w tym do starych modeli. Niestety podczas pracy częściej wydają charakterystyczny dźwięk tarcia, co może przeszkadzać niektórym kierowcom.

2.2 Wycieraczki płaskie (aerodynamiczne)Wycieraczka płaska

Wycieraczki aerodynamiczne posiadają mocno elastyczną konstrukcję, dzięki połączeniu ramienia z piórem. Sprawia to, że wycieraczki doskonale przylegają do szyby szczególnie przy dużych prędkościach. Jednocześnie lepiej poradzą sobie z usunięciem zabrudzeń czy pozbyciem się wody z szyby. Wśród ich największych atutów można także wymienić cichą pracę.

2.3 Wycieraczki bezszkieletowe (hybrydowe)

Wycieraczka hybrydowaJak sama nazwa wskazuje, wycieraczki hybrydowe łączą w sobie cechy dwóch powyższych modeli. Jest to połączenie nowej budowy z klasycznym mocowaniem. Wycieraczki samochodowe bezszkieletowe mają umieszczony w obudowie rdzeń, dzięki czemu dobrze przylegają do szyby. Ich montaż jest możliwy również w starszych modelach aut.

3. Jak dopasować wycieraczki samochodowe? Rozmiary/wymiary piór

Pióra do wycieraczek samochodowych to po prostu cienkie, długie paski gumy, które są rozciągnięte na uchwycie. Odpowiednio dobrane rozmiary wycieraczek są ważne, chociażby z uwagi na bezpieczeństwo kierowcy. Zbyt krótkie mogą nie czyścić dokładnie szyby, ograniczając widoczność, zaś zbyt długie mogą o siebie zahaczać.

Jeśli nie wiemy, jakie pióra wycieraczek będą odpowiednie do naszego modelu auta, możemy sięgnąć do stron internetowych producentów samochodowych bądź firm zajmujących się produkcją danych wycieraczek, gdzie znajdziemy takie informacje. Ponadto część marek umieszcza na opakowaniu lub w opisie produktu – spis modeli aut, do których będą pasować wybrane wybieraczki.

Jeśli nie chcemy tracić czasu na przeszukiwanie stron internetowych, możemy długość piór określić na podstawie wymierzenia naszych starych wycieraczek. Co więcej, możemy zabrać takie wycieraczki ze sobą do sklepu, gdzie sprzedawca pomoże nam w dobraniu odpowiedniego rozmiaru.

Warto natomiast wziąć pod uwagę, że przeważnie lewa wycieraczka (od strony kierowcy – ze względu na większy obszar do przetarcia) jest dłuższa od prawej. W innym razie ich praca byłaby niemożliwa poprzez stałe ocieranie się o siebie.

4. Materiał wykonania, a jakość działania. Jakie wycieraczki samochodowe wybrać?

Fakt, z jakiego materiału są wykonane gumy do wycieraczek samochodowych ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Niestety najczęstszym kryterium wyboru podczas zakupu dla wielu klientów pozostaje cena. Warto jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim skuteczność, jaką się cechują np. czy po przetarciu pozostają na szybie smugi.

Najtańsze i posiadające jednocześnie najmniejszą skuteczność są wycieraczki zbudowane z kauczuku syntetycznego. Przeważnie pozostawiają one na szybach smugi, a przy mocniejszych opadach, muszą wykonać więcej ruchów w celu poprawienia widoczności dla kierowcy. Ponadto podczas pracy wydają one dość głośne, charakterystyczne dźwięki, co przy dłuższej podróży może stanowić dyskomfort.

Drugim rozwiązaniem są wycieraczki wykonane z połączenia grafitu z dodatkiem innego materiału (jednymi z popularniejszych są modele silikonowo-grafitowe). Grafit charakteryzuje się tym, że zwiększa trwałość wycieraczek oraz poprawia wydajność pracy pióra. Wycieraczki z domieszką grafitu są też świetnym wyborem w przypadku dylematu, jakie wycieraczki samochodowe na zimę wybrać. Ich odporność i właściwości sprawdzą się nawet podczas większych opadów i mrozów.

5. Jakie wycieraczki samochodowe wybrać, czyli mocowania wycieraczek samochodowych

Rodzaje mocowań wycieraczek samochodowych oznaczane są kolejno za pomocą liter, czyli np. „A”, „B”, „C” itd., a więc występują w wielu odmianach. Sposób, w jaki należy zamontować wycieraczki, jest determinowany przez typ ramienia auta. Informację o tym, jakie mocowanie posiada nasz pojazd, również znajdziemy na stronie producenta wycieraczek bądź samochodu.

Oto najpopularniejsze typy mocowań wycieraczek samochodowych (płaskich):

Mocowania wycieraczekNie musimy obawiać się, że dokonamy niewłaściwego zakupu. Większość firm produkuje wycieraczki samochodowe uniwersalne, co oznacza, że do zestawu dołączane są specjalne adaptery, które pozwalają na zamontowanie wycieraczek do różnych ramion bez względu na model auta.

Tutaj na przykładzie wycieraczek Valeo (zakupione przez redaktora), możemy zobaczyć dołączony komplet adapterów. Dodatkowo na każdym opakowaniu znajdziemy kompletną instrukcję, więc samodzielny montaż nie będzie sprawiał nam większych kłopotów

adaptery i mocowania

 

6. Jakie są dobre wycieraczki samochodowe — czy warto wybierać modele ze spoilerem?

Podczas zakupu wycieraczek coraz częściej możemy natknąć się na termin „spoiler”. Zadaniem spoilera jest zwiększenie docisku wycieraczek oraz zoptymalizowanie ich pracy.

W praktyce polega to na tym, że podczas jazdy powietrze naciska na spoiler. Opór powierzchni spoilera jest większy niż samej wycieraczki, dzięki czemu dociska on całą wycieraczkę do szyby. Efektem czego jest jeszcze skuteczniejsze usuwanie brudu oraz wody, a więc tym samym poprawa widoczności warunków panujących na drodze.

7. Podsumowanie. Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

Zakup wycieraczek o odpowiednich parametrach powinien być dla nas istotny przede wszystkim z uwagi na nasze własne bezpieczeństwo. Szybka reakcja na ewentualnie pojawiające się przeszkody na drodze szczególnie podczas złej pogody, możliwa jest między innymi dzięki niezakłóconej widoczności, o którą dbają wycieraczki samochodowe. Wybierane jakościowych produktów od sprawdzonych marek i regularna wymiana wycieraczek powinna zatem stanowić podstawę w pielęgnacji naszego auta.