Aktualizacja: Sierpień 2024
Jakie narzędzie musi znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego profesjonalisty, hobbysty i amatora? Pistolet do silikonu! Wyciskacz do silikonu pomaga rozprowadzić różnego rodzaju masy gęste precyzyjnie podczas remontów, prac budowlanych czy wykończeniowych. Już kilkanaście złotych zapewni Ci podstawowe narzędzie do łączenia materiałów czy uszczelniania elementów. Czym kierować się przy wyborze pistoletu do silikonu? Jakie parametry musisz wziąć pod uwagę? Sprawdź najlepszy poradnik przy wyborze pistoletów do silikonów, klejów i mas akrylowych.
- Do czego przyda się wyciskacz do silikonu?
- Rodzaje wyciskaczy do silikonu
- Jak wybrać pistolet do silikonu?
- Jak używać pistoletu do silikonu?
- Z jakich materiałów mogą być wykonane pistolety do silikonu?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING wyciskaczy do silikonu »
Wyciskacz do silikonu — co to jest i do czego przyda się wyciskacz do silikonu?
To narzędzie jest niezbędne podczas każdego remontu, prac budowlanych i wykończeniowych. Wyciskacz do silikonu (lub inaczej pistolet do silikonu) to specjalna tuba ze spustem i precyzyjną końcówką, która umożliwia zaaplikowanie kleju, silikonu lub innych mas na pożądanej powierzchni. Użycie wyciskacza do silikonu pomaga precyzyjnie zaaplikować masę bez nadmiernego zużycia produktu czy nieestetycznego połączenia elementów.
Pistolet do silikonu — niezbędne narzędzie do napraw i remontów
Na każdym etapie remontu i budowy oraz podczas różnego rodzaju napraw stosuje się specjalne masy uszczelniające, kleje, akryle i silikony. Zazwyczaj są one przechowywane w tubach (kartuszach) wyposażonych w aplikator, z którego możesz wydostać masę tylko w jeden sposób — za pomocą specjalnego wyciskacza. Bez niego estetyczne połączenie elementów, wypełnienie szczelin czy uzupełnienie pęknięć będzie niemożliwe.
Rodzaje wyciskaczy do silikonu dostępne w sprzedaży
Wyciskacze i pistolety do silikonu to urządzenia przydatne na potrzeby prywatne, jak i profesjonalne. W zależności od tego, jak zaawansowanego sprzętu potrzebujesz, w sklepie znajdziesz produkty ręczne, akumulatorowe (elektryczne), a nawet pneumatyczne. Czym różnią się poszczególne rodzaje wyciskaczy do silikonu i jaki model powinieneś wybrać w swoim wypadku?
Ręczny wyciskacz do silikonu
Najtańszy dostępny model, który kupisz już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Jest bardzo lekki i zajmuje mało miejsca podczas przechowywania. Nie posiada żadnego akumulatora ani elektrycznego silnika, dlatego możesz używać go w każdych warunkach — również bez dostępu do prądu. To najlepszy wybór dla początkujących i majsterkowiczów do wykonywania prac wykończeniowych w domu, w warsztacie i w ogrodzie.
Wyciskacz do silikonu akumulatorowy
Pistolet do silikonu elektryczny (spotykany również pod nazwą akumulatorowy wyciskacz do silikonu) to droższe, ale i bardziej profesjonalne urządzenie. Jego cena wynosi nawet kilkaset złotych. W przeciwieństwie do modeli ręcznych jest wyposażony w akumulator, który błyskawicznie wyciska idealną ilość kleju i mas uszczelniających. Wbudowany akumulator sprawia, że możesz używać wyciskacza wszędzie — również w miejscach bez dostępu do prądu. Niestety, trzeba go regularnie ładować, a przy intensywnej pracy zaleca się zakup dodatkowego akumulatora.
Pistolet pneumatyczny do silikonu
Pneumatyczny wyciskacz do silikonu to największy z dostępnych pistoletów. Pomimo dużych rozmiarów to jednak bardzo lekkie, poręczne i wydajne urządzenie. W jaki sposób działa? Model pneumatyczny wykorzystuje sprężone powietrze, za pomocą którego nie tylko wyciska masę, ale umożliwia równomierne naniesienie jej na większą powierzchnię, dzięki czemu umożliwia uszczelnienie powierzchni spawalniczych, karoserii czy opon. Najlepsze wyciskacze pneumatyczne posiadają również szeroki zakres regulacji, które zapewniają bardzo dużą kontrolę podczas pracy.
Pistolet do silikonu — jak wybrać? Które parametry są najważniejsze?
Przy wyborze pistoletów do silikonu musisz wziąć pod uwagę całkiem sporo parametrów. Jeśli wybierasz model do domu, do drobnych prac remontowych i naprawczych możesz sięgnąć po tańszy model mechaniczny, który jest kompatybilny z kartuszami o najpopularniejszych rozmiarach. Z kolei profesjonaliści mogą oczekiwać dodatkowych funkcji i lepszych parametrów tj. wbudowany akumulator, regulowany sposób podawania masy czy dodatkowy nóż i igła. Jak więc wybrać najlepszy wyciskacz do silikonu? Sprawdź.
Rodzaj pistoletu do silikonu i dostosowanie do rodzaju pracy
Wyróżniamy trzy rodzaje pistoletów do silikonu: mechaniczny (ręczny), pneumatyczny oraz akumulatorowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego na początku zastanów się, jakim budżetem dysponujesz i do czego ma Ci się pistolet przydać. Modele pneumatyczne sprawdzą się na użytek domowy i profesjonalny, ale nie są polecane na produkcji. Pistolet akumulatorowy działa sprawnie i precyzyjnie bez użycia siły, ale jest bardzo drogi i wymaga regularnego ładowania. Z kolei najtańszy pistolet ręczny sprawdzi się w każdych warunkach, ale wymaga większej siły i precyzji podczas pracy.
Materiał wykonania obudowy pistoletu do silikonu
Na rynku dostępne są modele wykonane z różnych materiałów: aluminium, stali, tworzywa sztucznego i innych. Materiał wykonania korpusu wpływa na to, ile pistolet waży oraz czy jest wytrzymały. W kolejnej części artykułu poznasz wszystkie najpopularniejsze materiały wyciskaczy do silikonu oraz ich właściwości.
Wygodny uchwyt i precyzyjny przycisk dozowania
Wygody podczas pracy nie można bagatelizować, szczególnie że w przypadku pistoletów komfort wpływa również na estetykę naniesienia kleju lub silikonu. Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie pistolet jest wyposażony w wyprofilowany, ergonomiczny oraz antypoślizgowy uchwyt.
Waga pistoletu do silikonu
Materiał wykonania wyciskacza wpływa między innymi na to, ile wynosi całkowita waga urządzenia. W ofercie znajdziesz modele od 0,4 g do ponad 1 kg. Lekki pistolet będzie zdecydowanie wygodniejszy podczas pracy i ręce szybko się nie zmęczą, a cięższy może okazać się bardziej wytrzymały na dłuższą metę.
Blokada wycieku silikonu i regulacja przepływu masy silikonowej
Dwie istotne funkcje, które znajdziesz już w najtańszych modelach to blokada wycieku silikonu, różne tryby pracy oraz regulacja przepływu masy. Blokada wycieku silikonu (lub inaczej: mechanizm cofania tłoka) pomoże Ci zapobiec niekontrolowanemu kapaniu produktu, gdy przerwiesz pracę. Tryby pracy mogą być dopasowane do rodzaju masy np. gęstych lub rzadkich bądź tub miękkich i sztywnych. Ostatni parametr, czyli regulacja przepływu masy (lub inaczej: regulacja przesuwania tłoka) pomaga dopasować szybkość dozowania masy do preferencji.
Dodatkowe wbudowane oświetlenie miejsca pracy
Pistolet do silikonu akumulatorowy często jest wyposażony również w dodatkowe podświetlenie LED, która oświetla obszar roboczy. Dzięki temu dokładnie widzisz, w którym miejscu masa zostanie umieszczona, nawet w niekorzystnych warunkach.
Pistolet do silikonu — jak używać? Kilka wskazówek
Wyciskacze do kartuszy nie są skomplikowanymi urządzeniami, dlatego z pewnością każdy poradzi sobie ze stosowaniem ich na co dzień. Jak używać pistoletu do silikonu krok po kroku?
- Przygotuj powierzchnię, na którą chcesz zaaplikować masę. W razie potrzeby użyj taśmy do zabezpieczenia sąsiadujących elementów.
- Przygotuj kartusz. Końcówkę tuby utnij za pomocą noża do aplikatora.
- Zamontuj aplikator na końcówkę kartusza.
- Odciągnij metalowy popychacz maksymalnie do tyłu tak, aby zmieścić całą tubę z masą wewnątrz magazynku.
- Naciśnij kilkakrotnie spust pistoletu — masa zacznie wypływać z tuby przez aplikator.
- Po zaaplikowaniu masy warto ją wygładzić za pomocą szpachelki, szpatułki lub palca (zamoczonego wcześniej w wodzie z mydłem).
Z jakich materiałów mogą być wykonane pistolety do silikonu?
Rodzaj materiału, z którego jest zbudowany pistolet do silikonu, jest bardzo istotny w kontekście trwałości urządzenia, jego wagi oraz komfortu pracy z urządzeniem. Istnieją trzy najpopularniejsze materiały, z których tego typu urządzenia są zazwyczaj wykonane. Warto podkreślić, że często praktyką jest łączenie ze sobą różnych materiałów dla uzyskania najlepszej trwałości i optymalnej wagi pistoletu.
Materiały najczęściej stosowane w wyciskaczach to:
- Aluminium — lekki i wytrzymały materiał, który jest dodatkowo odporny na korozję. Pistolety z aluminiową tubą (lub innymi elementami wykonanymi z tego materiału) są znacznie lżejsze od tych wykonanych w 100% ze stali.
- Stal — bardzo trwało materiał. Najczęściej są z niego wykonywane popychacze do opróżniania kartuszy, dzięki czemu są odporne na pracę pod dużym naciskiem.
- Tworzywo sztuczne — dostępne są również modele wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego. Taki materiał nierzadko jest wzbogacony włóknem szklanym, dzięki czemu pistolet jest lekki i wytrzymały.
Pistolet do silikonu elektryczny — czy warto w niego inwestować?
Elektryczna wyciskarka do silikonu to jeden z najdroższych modeli dostępnych na rynku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy kilkaset złotych za pistolet do masy to uzasadniona cena. Czy warto zainwestować w elektryczny pistolet do silikonu?
Po pierwsze, elektryczny pistolet to produkt wyposażony w silnik oraz akumulator. Narzędzia z silnikiem mają ogromną przewagę nad modelami ręcznymi. Praca z nimi jest szybsza, przyjemniejsza i wymaga użycia mniejszej siły — to szczególnie istotne, jeśli przymierzasz się do długiego i żmudnego fugowania.
Po drugie, pistolet elektryczny to już zaawansowane i profesjonalne urządzenie, które daje bardzo dużą kontrolę nad procesem aplikowania masy. Często są wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak:
- regulacja tempa bądź siły przesuwania tłoka (np. w zależności od gęstości masy)
- dodatkowe podświetlenie obszaru roboczego za pomocą diod LED
- automatyczne cofanie tłoka
Podsumowując — elektryczny pistolet do silikonu to świetne narzędzie dla profesjonalistów i dla osób, którym zależy na wygodnej, dokładnej, estetycznej i szybkiej pracy. Warto w nie zainwestować, szczególnie jeśli szukasz urządzenia, które równie dobrze radzi sobie z aplikowaniem zarówno rzadkich, jak i bardzo gęstych mas.
Pistolet do silikonu — jaki wyciskacz do silikonu wybrać? Podsumowanie
Wyciskacz do silikonu to niezbędne narzędzie przy każdych pracach budowlanych, remontowych, wykończeniowych, jak i podczas przeprowadzania drobnych napraw w domu. Już model za kilkadziesiąt złotych pozwoli Ci zaaplikować kleje, akryle lub silikon prosto z kartusza. Dla osób wymagających najbardziej profesjonalnego sprzętu jest dostępny pistolet w wersji pneumatycznej i elektrycznej. Niezależnie od wybranego modelu wyciskacza, z pewnością ułatwi Ci on pracę.